Log In
Trek CX Cup • Sep 23 2018
5.9
3.4
4.1
4.7
4.7
Clear, 66 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.9
Beers
3.4
Moisture
4.1
Accel
4.7
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Carter KCCX Elite Cyclocross Team
2 Lucas Stierwalt Lionhearts Junior Racing
3 Cole House Pete's Garage/Cannondale
4 Corey Stelljes Neff Cycle Service
5 Andrew Giniat The Pony Shop p/b KPMG
6 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
7 Benjamin Senkerik
8 Payson Partridge
9 John Heinlein iii
10 Ethan Jedlicka ASU Junior Development
11 Bryan Fosler 801 W. Madison
12 David Reyes Tenspeed Hero
13 Nick Gordon MNJRC
14 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
15 Nathan Knowles ASU Devo
16 Kyle Johnson
17 Mark Myles
18 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Sch
19 Nicholas Petrov Lionhearts Junior Racing
20 Peter Olejniczak Borah Factory Racing
21 Chris Young xXx Racing
22 Matthew Riley Midwest Orthopedic Specialty Ho
23 Zachary Andrews
24 Andrew Harrison Great Dane Velo Club
25 Raylyn Nuss
26 Adam Saban Parallel 44 Racing p/b Sanford
27 Jay Henderson THC
28 Frederick Junge Base Media Racing Team
29 Micah Moran 801 W. Madison
30 Jason Bleedorn Neff Cycle Service
31 Derrick Ubbink Leadout Racing
32 Steven Trebatoski Velocause Centraal Cycling
33 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
34 William E allen Feedback Sports Racing
35 Jared Verbeke xXx Racing
36 Chris Pappathopoulos
37 Alex Edwards PSIMET Racing
38 Bill Street KUHL Cycling Team
39 Juan Esteban tapiero bernal BELGIANWERKX
40 Mark Harms Neff Cycle Service
41 Peter Cherchian
DNF Tyler Reynolds Trek Cyclocross Collective
DNF Corey Horning Trek Midwest Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daxton Mock
2 Ellis Nordhougen Donkey Label
3 Judah Gustafson Speed Merchants
4 Luke Feuerhelm Above & Beyond Cancer Junior Cy
5 Dylan Zakrajsek Lake Geneva Youth Cycling
6 Michael Stearns
7 Luke Skov Harvest Racing-Trek
8 Eli Keyes Velocause Centraal Cycling
9 Jake Wild Harvest Racing
10 James Fedosov Speed River Bicycle
11 Satchell Mische richter
12 Mike Morse
13 Anthony Hilligoss Save the BWCA Cycling Team p/b
14 Seamus Oconnorwalker Ames Velo
15 Trevor Roose Iowa City Cycling Club
16 Jason Anderson Sakari Sushi Lounge Race Team p
17 Erik Rogelstad Loon State Cyclists
18 Shelby Gibbs Dash Racing
19 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
20 Joshua Fitzgerald F3 Cycling p/b 7 Mile Cycles
21 Henry Lord
22 Colton Bailey Spin Devo
23 David Baldus
24 Ethan Doherty
25 Peter Oien Parallel 44 Racing p/b Sanford
26 Max Palmer Midwest Devo
27 Patrick Cowlin The Chainlink
28 Adam Vail
29 Nick Kintzel Team NeighborLink
30 Mark Child Rasmussen Bike Shop
31 Matt Henderson
32 Daniel Novak
33 Tony Lemke Trek Midwest Team
34 Josh Magie BIKEIOWA.com Cycling
35 Royce Breckon 801 W. Madison
36 Scott Rothbarth xXx Racing
37 Corey Towle
38 Henry Mcalvanah Trek Cyclocross Collective
39 David Studner Trek Midwest Team
40 Jereme Noffke
41 Asa Child Velo Childeric
42 Scott Hoyer Great Dane Velo Club
43 Calder Glowac Minnesota Cycling Team
44 Kyle Kargel
45 Ted German Neff Cycle Service
46 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
47 Tim Hartung Trek Midwest Team
48 Robert Shrum Team Bicycle Outfitters Indy
49 Justin Blumer
50 Nicholas Pomella PSIMET Racing
51 Carl Valentin Half Acre Cycling
52 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
53 Ren Stinson Birchwood/GIS
54 Luke Russell
55 Nathan Abel Hagens Berman Cycling
56 Nathan Damm The Bicycle Station
57 Dylan Curtis Team Neighborlink
58 Paul Harder
59 Adam Raychel
60 Alex Nemeth INTENT Race Team
61 Drew Bublitz
62 Alex Roman
63 Ethan Janssen Diablo Cycling
64 Raymond Pitzka Velocause Centraal Cycling
65 Peter Monko Spidermonkey Cycling
66 Nicholas Allman Dash Racing
67 Zach Berend Team NeighborLink
68 Ethan Peterson NorthStar Development Cycling
69 Jeffrey Evanson
70 Branden Downs Midwest Orthopedic Specialty Ho
71 James Cook Canadian Cycling Magazine
72 Edward Gross SRAM Factory
73 Patrick Flannery Neff Cycle Service
74 Zackary Gonzales
75 Byrne Dobrient Brazen Dropouts
76 Fred Iversen Shamrock Cycles
DNF Andrew Lowe Lake Geneva Youth Cycling
DNF Steve Schafer
DNF Richard Shurtz
DNF Alexander Barrette Tonka Cycle pb CRAFT
Finishers: Cat 3: 76   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schiess
2 Alonzo Christensen Parallel 44 Racing p/b Sanford
3 Jakub Truksa TRUXXXIK cycling
4 Benjamin Lauer Rebel West CX
5 Stephen Kohr
6 Derek Landwehr Brazen Dropouts Cycling Team
7 Shawn Wolf King Kog
8 Adam Ward BELGIANWERKX
9 Chad Cannon Gryphon Velo Racing
10 Justin Minicola
11 Brian Bierman Revolution Cycles Club
12 Tom Brundige
13 Matthew Roeleveld
14 Andy Rossetto
15 Elias Howe
16 Mikus Abolinsabols
17 Michael Shipp Rogue Velo Racing
18 Cody Pawlak
19 Stephen Stratman
20 Brian Parache xXx Racing
21 Eamonn Schnell
22 Carl Norris Spidermonkey Cycling
23 Todd Ramsey
24 Aaron Collins Top Natchez Racing
25 Erik Crook Hollander Benelux Racing
26 Chris Howell Bike Doctor/Visit Frederick
27 Dana Kalina
28 Paul Struebing Spidermonkey Cycling
29 Daniel Ayala
30 Isaac Weeks Hub Cycling Team
31 Alex Roman
32 Matt Curtis Spin Racing
33 Jason Uhlenhake Sakari Sushi Lounge Race Team p
34 Kyle Rickert Birchwood/GIS
35 Shane Meakim Team Wheel & Sprocket
36 Matt Veldey
37 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
38 Mike Neeld
39 Kyle Bettilyon
40 Colin Hansel
41 Elliot Thompson
42 Richard Baisa RegionRacing p/b Strack & Van T
43 Owen Reich
44 Nathan Koster Team Velo City
45 Brian Klippel
46 Jacob Bauer Great Dane Velo Club
47 Henry Braun
48 Curran Beckler CRCX
49 Erik Strahler Brazen Dropouts Cycling Team
50 Peter Pavek
51 Michael Drahaus
52 Edward Pszczolkowski Ames Velo
53 Dave Rigby
54 Tracy Johnson Peace Coffee Racing
55 David Mcculley
56 Gerard Van vliet Tribiketeam Aruba
57 Drew Smorul
58 Wayne Sletten xXx Racing
59 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
60 Robert Colombo
61 Paul Petersen
62 Ken Bozych Kenosha Kutters
63 Ryan Jones
64 Jason Houge
65 Matheu Girouard
66 James Walsh
67 Patrick La petina
68 Chaz Legrand
69 Kayne Neigherbauer Revolution Cycles Club
70 Alex Speaker Velosmith Bicycle Studio
71 Craig Billings Brazen Dropouts Cycling Team
72 Spencer Worobec
73 Artur Golebiewski DMOS Racing Team
74 Jacob Lietaert Leadout Racing
75 Eric Humes Pastaria - Big Shark Racing Tea
76 Michael Christensen
77 Adam Dejong
78 David Parks The Cyclery Racing Team
79 Scott Willms
80 Wilson Beebe Angry Monkeys Racing
81 Matt Hartman
82 Kurt Greenslit Colavita Racing
83 Theo Halvorson
84 Aaron Messenger Gryphon Velo Racing
85 Adam Zimmerman Angry Monkeys Racing
86 Philip Krebs
87 Masaya Nakai
88 John Grosz
89 Andre Bargenquast
90 Peter Mead
91 John Davis
92 Eric O'Brien Harvest Racing-Trek
93 Scott Myers TEAM LOGIK
94 Steven John
95 Mark Wilson The Chainlink
96 Tyler Frodl
97 Jacob Meicher
98 Carter Kasianowicz Kenosha Kutters
99 Henry West Kenosha Kutters
100 Christopher Raychel
101 Jesse Garrison Angry Monkeys Racing
DNF Peter Hoffmann
DNF Jonathan Conley Twisted Spokes Racing Team
DNF Andrew Petty The Cannonball-Hub Racing Team
DNF Samuel Hansen Revolution Cycles Club
DNF Kiel Lester Team Handmade
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
DNF Andy Edwards
Finishers: Cat 4: 73   Cat 5: 24   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Frazier
2 Rowan Child Velo Childeric
3 Brayden Pearce Spin Devo
4 Emiliano Arteaga The Weather Channel
5 Brenden Shrum Midwest Devo
6 Griffin Caskey Corridor Devo
7 Thomas Agnew
8 Ben Wilson Lionhearts Junior Racing
9 Will Brandvold Hollywood Cycles
10 Cooper Bernstein Spin Devo
11 Warner Shrieve Midwest Devo
12 Isaiah Collins Spin Devo
13 Ansel De jong Ann Arbor Velo Club Inc.
14 Aiden Mcginnis
15 Zane Creed Gateway Harley-Davidson Trek De
16 Jack Bozych Kenosha Kutters
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Asa Child Velo Childeric
2 Ryan Drummond Soundpony Triad Bank
3 Gus Bratetic Revolution Devo Cycling
4 Calvin Conaway Midwest Devo
5 Finn Smith KCOI U20
6 Colin Knowles ASU Junior Development
7 Will Knowles ASU Junior Development
8 Aidan Jacobsen Corridor Devo
9 Henry Praznowski The Pony Shop
10 Luke Robinson Boulder Junior Cycling
11 Nicholas Labbe The Pony Shop
12 Cameron Bimson Corridor Devo
13 Liam Ellis KCOI U20
14 Ben Brandvold Hollywood Cycles
15 Conner Wilson Lionhearts Junior Racing
16 William Palmer Midwest Devo
17 Nolan Church Spin Devo
18 Connell Alford
19 Parker Rogalla
20 Max Garwick
21 Jack Palmer Midwest Devo
22 Sebastian Ocampo
23 L.j. Shrieve Midwest Development Cycling Inc
24 Cameron Leighty Kenosha Kutters
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Palmer Midwest Devo
2 Henry Conaway Midwest Devo
3 Trevor Flinton Midwest Orthopedic Specialty Ho
4 Peter Swinand The Pony Shop
5 Jack Brandvold THC
6 Gabriel Dobrozsi Lionhearts Junior Racing
7 James Haubner
8 Alex Corby Midwest Devo
9 Isaiah Berry ASU Junior Development
10 Marcus Van mieghem The Pony Shop
11 Noah Vigil
12 Isak Keyes Velocause Centraal Cycling
13 Henrique Lowe Lake Geneva Youth Cycling
14 Silas Myers TEAM LOGIK
15 Owen Roltgen
16 Melroy Holzhauer
17 Markus Rupnow
18 Kyle Mccord LOGIK | Junior Development Team
19 Ben Kowalczyk Velocause Centraal Cycling
20 Jura Gerlach
21 Noah Villarreal The Weather Channel
22 Jake Williams Lionhearts Junior Racing
23 Ahmir Ayala
24 Garrett Frank
25 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson Trek De
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jamie Williams Lionhearts Junior Racing
2 Joe Burbach Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Kevin Urban
4 Benjamine Bode
5 Emiel Pastijn Velocause Centraal Cycling
6 Lincoln Scheer The Bonebell
7 Max Bailey ASU Devo
8 Jacob Arrigoni Plus One Cycling
9 Samuel Swegle Spin Devo
10 Jae Walters NorthStar Development Cycling
11 Keegan Baisa RegionRacing p/b Strack & Van T
12 Weston Turner Corridor Devo
13 Willem Krattley MNJRC
14 Axel Creed Gateway Harley-Davidson Trek De
15 Carter Kasianowicz Kenosha Kutters
16 Miles Hanson
17 Michael Keegan Ann Arbor Velo Club Inc.
18 Nolan Carlson
DNF Solomon Myers LOGIK | Junior Development Team
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Helvie Midwest Devo
2 Henry Kaiser Main Street Bicycles Sasquatch
3 Ridley Brenner LOGIK | Junior Development Team
4 Rylan Bozych Kenosha Kutters
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver Trek Cyclocross Collective
2 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK
3 Chris Drummond SPCX p/b R.K. BLACK
4 Timothy Strelecki Franco Factory Racing p/b Brigh
5 Kevin Day Team Endurance 360
6 Sven Baumann Trek Cyclocross Collective
7 Reijer Den hertog
8 Tristan Schouten
9 Jesse Rients KUHL Cycling Team
10 Narayan Mahon Neff Cycle Service
11 Chris Ellis 360 Racing p/b VanDOit.com
12 Scott Mclaughlin SRAM Factory
13 Jeremy Duffield Bissell/ABG Cycling Club
14 Shawn Davison
15 Scott Gustafson Speed Merchants
16 Scott Helvie
17 Ben Schreiber Linear Sport / Trek
18 Brad Lako KLM/Cold Stone
19 David Harriff The Pony Shop
20 Jamie Elcombe PETERBOROUGH CYCLING CLUB
21 Jesse Jarjour 613 Cycling
22 Paul Richardson Team NeighborLink
23 John Hauser Kirwin Partners
24 Zachary Lysdahl Bissell/ABG Cycling Club
25 John Orlikowski
26 Ken Bozych Kenosha Kutters
27 Shaun Welch
28 Mark Rousseau 613 Cycling
29 Brent Baumann
30 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
31 Craig Kuehl
32 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Cochran Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPl
2 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective
3 Jean-Francois Blais Trek Cyclocross Collective
4 Mark Savery Trek Cyclocross Collective
5 J p Brocket Van Dessel Factory Team
6 Travis Brown Trek Cyclocross Collective
7 Andrew Messer Be Real Sports
8 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team
9 David Hildebrand Trek Cyclocross Collective
10 Leigh Quilliams Trek-GPL
11 Jeff Weinert
12 Kent Hammond PAA Cycling
13 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
14 Tim Faia Trek Cyclocross Collective
15 Matthew Scott
16 Travis Saeler Trek Cyclocross Collective
17 Jw Miller Norco/Trail This Bicycle Shop
18 Brett Conaway
19 Brady Murphy Harvest Racing-Trek
20 Paul Krumrich Donkey Label
21 Todd Greene Base Media Racing Team
22 Shane Brenner TEAM LOGIK (LogikPower.com)
23 Brian Harville KLM/Cold Stone
24 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
25 Gregory Campbell The Pony Shop
26 Mark Fisher KUHL Cycling Team
27 Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski
28 Brian Koeneman Birchwood/GIS
29 Douglas Hudson Feedback Sports Racing
30 Ronald Miller
31 Benjamin Anemone Deluxx Bicycles
32 Daniel Kotwicki
33 Robert Donovan Rebel West CX
34 John Mahoney
35 Martin Coffey
36 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing
37 Anthony Bustamante Velosmith Bicycle Studio
38 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC)
39 Todd Frerichs KLM/Cold Stone
40 Jon Gallagher
41 Jim Hilditch Racing Greyhounds
42 Tom Winkel Midwest Orthopedic Specialty Ho
43 Blake Schraft Spin Doctor Cyclewerks CX Team
44 Chris Rechtsteiner Cycling Republic Racing Team
45 Jason Cotter
46 Paul Schoening
47 Knight Elsberry National Capital Velo Club/Unit
48 Richard Prodans
49 Scott Robinson Zealous Racing
50 Mike Roth Team Wheel & Sprocket
51 Kevin Gilinsky Harvest Racing-Trek
52 Andrew Moore RAPHA CYCLING CLUB
53 Barry Batson
54 Marcel Derosier Freewheel Bike
55 Christopher Quinn
56 Jay Clark
DNF Case Hultman Tower Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 19   Cat 3: 17   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Brubaker KUHL Cycling Team
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Paul Lastayo KUHL Cycling Team
4 Chris Adolf Fell Swoop
5 Christopher Berge
6 Bob Bergman Canadian cycling Magazine
7 Gregory Goblirsch
8 Mark Mcgeen Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Kevin Callahan Cycle Lodge
10 John Thompson MSPEEDWAX.COM
11 David Belknap Cycle Lodge
12 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
13 Charles Townsend NorthStar Development Cycling
14 Pat Weiler
15 Michael Belanger Racing Greyhounds
16 Steel Bokhof The Pony Shop
17 John Riley Trek Midwest Team
18 Glen Jones Trek Midwest Team
19 Darin Marlow
20 James Laird
21 John Lichtenberg Diablo Cycling
22 Timm Jacobson Midwest Orthopedic Specialty Ho
23 William Kuster
24 Shane Dunleavy KUHL Cycling Team
25 Dave Eckel Midwest Orthopedic Specialty Ho
26 Bruce Pagel Midwest Orthopedic Specialty Ho
27 Robert Ogren Power Fix CX
28 Joseph King Neff Cycle Service
29 Ron Kubala Lake Effect Cycling Team
30 Jeffrey Hilligoss Save the BWCA Cycling Team p/b
31 Barry Doubleday
32 Craig North Ann Arbor Velo Club Inc.
33 Paul Schwartz
34 Kevin Mallory xXx Racing
35 Dean Parker 360 Racing p/b VanDOit.com
36 Alex Derderian
37 Don Carr ISCorp Cycling
38 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
39 Marshall Leininger
40 Brad Demott Gray Goat Sports
41 Darryl Mataya MadCity Racing
42 Kurt Greenslit Colavita Racing
43 Edward Reed The Pony Shop
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 27   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
2 Ryan Jacobsen Rule#5 Nick's Cycling/ MennenPl
3 Marcus Bush
4 Wesley Boyce Cycle City Racing
5 Jeremy Bloyd-peshkin Bialy Boyz p/b EatCBA
6 Andrew Turner Loon State Cyclists
7 Ryan Stahnke
8 Brian West Above and Beyond Cancer p/b Sch
9 David Sheek
10 Robert Berry BELGIANWERKX
11 Patrick Brock BELGIANWERKX
12 Erik Beckman Alumnus Project
13 Monte Dirks Donkey Label
14 Zach Giffey
15 Anthony Hoak
16 Ty Kurth Franco Factory Racing p/b Brigh
17 Doug Wilson
18 Paul Swinand The Pony Shop
19 Steve Bailey Spin Racing
20 Andrew Thompson Birchwood/GIS
21 Brody Burnham Spin Devo
22 Ben Agnew
23 Lee Unwin L5 Racing
24 Ethan Ley Revolution Cycles Club
25 Troy Crady Mox Multisport
26 Zach Bender Cycle-Smart
27 David Weis Ben's Cycle Team p/b: Milwaukee
28 Mike Lebeau Gryphon Velo Racing
29 Anders Nienstaedt
30 Adam Fulcher DistrictTaco Racing
31 Kaden Snoop
32 Daniel Bannink KLM/Cold Stone
33 John Neal PSIMET Racing
34 David Cestelli
35 Martin Coffey
36 Anders Ahlberg 801 W. Madison
37 John Kingry Mox Multisport
38 Evan Shepherd
39 Ben Caskey
40 Aaron Smith
41 Spencer Hackett
42 Tom Brundige
43 Owen Eerdmans
44 James Anders MoMo Riders' Club
45 Josh Mckinney Trek Midwest Team
46 Ara Oggoian Bicycle Heaven
47 Thomas Kaiser Main Street Bicycles Sasquatch
48 Matthew Fabian Spin Racing
49 Steve Schafer
50 Ryan Bimson
51 Tyson Schwiesow Pete's Garage Racing
52 James Nelson
53 Martin Tepoele
54 Levi Brent Central Junior Cycling Devo
55 David Romisch GP Velotek
56 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
57 James Grove MoMo Riders' Club
58 Patrick La petina
59 Weston Turner Corridor Devo
60 Andre Bargenquast
61 Steve Biedron Mox Multisport
62 Jamal Jones
DNF Jeremiah Gantzer
DNF Joshua Shough
DNF Eric Humes Pastaria - Big Shark Racing Tea
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 13   Cat 3: 27   Cat 4: 9   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marianne Vos 0:48:42
2 Ellen Noble 0:48:46
3 Katerina Nash 0:49:09
4 Evie Richards 0:49:21
5 Loes Sels 0:49:58
6 Ellen Van loy 0:50:20
7 Maud Kaptheijns 0:50:31
8 Sofia Gomez-villafane 0:50:35
9 Inge Van der heijden 0:50:39
10 Sanne Cant 0:50:40
11 Fleur Nagengast 0:50:42
12 Sophie De boer 0:50:50
13 Crystal Anthony 0:50:54
14 Clara Honsinger 0:51:05
15 Sunny Gilbert 0:51:06
16 Eva Lechner 0:51:10
17 Caroline Mani 0:51:22
18 Samantha Runnels 0:51:29
19 Kaitlin Keough 0:51:37
20 Helen Wyman 0:52:00
21 Elle Anderson 0:52:17
22 Arley Kemmerer 0:52:19
23 Manon Bakker 0:52:45
24 Rebecca Fahringer 0:52:54
25 Lily Williams The Pony Shop p/b KPMG 0:53:15
26 Alicia Franck 0:53:22
27 Emma Swartz 0:53:37
28 Geerte Hoeke 0:53:47
29 Natalie Redmond 0:53:49
30 Courtenay Mcfadden 0:53:55
31 Jennifer Malik 0:54:02
32 Cassandra Maximenko 0:54:15
33 Kim Hurst 0:54:23
34 Amanda Nauman 0:54:57
35 Axelle Bellaert 0:55:15
36 Fiona Morris 0:57:04
37 Dana Gilligan
38 Siobhan Kelly
39 Maria Larkin The Call Up p/b Bike Law
DNF Katie Compton
DNF Maghalie Rochette
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Toon Aerts 1:02:49
2 Wout Van aert 1:03:23
3 Laurens Sweeck 1:03:40
4 Quinten Hermans 1:03:43
5 Daan Soete 1:03:44
6 Corne Van kessel 1:03:57
7 Eli Iserbyt 1:04:03
8 Jim Aernouts 1:04:16
9 Tim Merlier 1:04:25
10 Michael Boro 1:04:33
11 Steve Chainel 1:04:43
12 Kevin Pauwels 1:04:53
13 Diether Sweeck 1:05:13
14 Matthieu Boulo 1:05:19
15 Tom Meeusen 1:05:24
16 Thijs Aerts 1:05:31
17 Jens Adams 1:05:36
18 Lars Van der haar 1:05:56
19 Fabien Canal 1:06:01
20 Nicolas Cleppe 1:06:05
21 Stan Godrie 1:06:13
22 Kerry Werner 1:06:18
23 Curtis White 1:06:20
24 Sieben Wouters 1:06:21
25 Cody Kaiser 1:06:44
26 Jamey Driscoll 1:06:52
27 Ian Field 1:07:02
28 Anthony Clark 1:07:07
29 Michael Van den ham 1:07:41
30 Tobin Ortenblad 1:07:42
31 Allen Krughoff 1:07:45
32 Eric Thompson MSPEEDWAX.COM 1:07:59
33 Bjorn Selander 1:08:06
34 Alois Falenta 1:08:14
35 Gunnar Holmgren 1:08:16
36 Grant Ellwood 1:08:40
37 Lance Haidet 1:08:46
38 Eric Brunner 1:09:02
39 Jack Kisseberth 1:10:04
40 Craig Richey
41 Trevor O'donnell
42 Garry Millburn
43 Isaac Niles
44 Jarno Trey
DNF Michael Vanthourenhout
DNF Justin Lindine
DNF Stephen Hyde
DNF Andrew Dillman
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Barr Save the BWCA Cycling Team p/b
2 Corey Coogan cisek Amy D. Foundation
3 Kelly Lawson Hardwood Next Wave Cycling Team
4 Julie Saeler Trek Cyclocross Collective
5 Libbey Sheldon Crosshairs Cycling
6 Alexandra Campbellforte Vanderkitten CX
7 Mary Penta
8 April Beard Trek Midwest Team
9 Jennifer Binkowski Trek Midwest Team
10 Risa Hustad Taco Cat Racing
11 Kenda Super Hagens Berman Cycling
12 Aubrey Drummond SPCX p/b R.K. BLACK
13 Heidi Beck Velocause Centraal Cycling
14 Carly Thomsen Orion Racing p/b Borah Teamwear
15 Terra Kier-donovan Rebel West CX
16 Anne Mayer Trek Midwest Team
17 Katelyn Walcroft
18 Eleanor Dyas Midwest Devo
19 Melissa Seymour Team O2
20 Andrea Cyr Velocause Centraal Cycling
21 Leslie Ethridge ORNOT
22 Alex Carlson Cycle-Smart
23 Amanda Mack Trek Midwest Team
24 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Va
25 Lily Peck Women's CX Project
26 Emily Payonk Team NeighborLink
27 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
28 Lindsay Knight Tenspeed Hero
29 Michelle Hance Team Handmade
30 Ashley Heidenreich Half Acre Cycling
31 Lori Nedescu 3T/Q+M
32 Jennifer Youngwerth Team Wheel & Sprocket
33 Jessica Whiton xXx Racing
34 Sarah Barber CRANDIC Racing Club
DNF Regina Legge Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mettler NorthStar Development Cycling
2 Maeghan Easler Ames Velo
3 Danielle Larson Holiday Camp Cycling Club
4 Linda Cooper Sakari Sushi Lounge Race Team p
5 Abbey Obrien Harvest Racing
6 Valerie Hyrman Hagerty Cycling Team
7 Cynthia Bannink
8 Kathryn Mcdicken ASU Junior Development
9 Victoria Cane Team Clark Logic
10 Haley Engle Half Acre Cycling
11 Meghan Mason Power Fix CX
12 Anna Luckow Loon State Cyclists
13 Amy Schultz L5 Racing
14 Jennifer Groen Half Acre Cycling
15 Lily Ensign NorthStar Development Cycling
16 Sarah Williams Vanderkitten
17 Eleanor Thermansen Loon State Cyclists
18 Harper Beasley Trek Midwest Team
19 Morgan Styer Foxy Moxy
20 Erin Ayala Loon State Cyclists
21 Ashley Reece Spidermonkey Cycling
22 Tori Riemersma Landis/Trek
23 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
24 Elizabeth Franczyk
25 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
26 April Dombrowski Team Wheel & Sprocket
27 Robin Sund Zealous Racing
28 Brooklyn Raddin LOGIK | Junior Development Team
29 Kathryn Goffin Iowa City Cycling Club
DNF Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Va
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 27   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlyn Agnew Brazen Dropouts Cycling Team
2 Alexa Stierwalt Lionhearts Junior Racing
3 Amy Lauer Rebel West CX
4 Lauren Jacobs xXx Racing
5 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
6 Taylor Domingue Gryphon Velo Racing
7 Lucia Smith Brazen Dropouts Cycling Team
8 Melissa Zammit INTENT
9 Kayla Johnson
10 Marissa Doner Team NeighborLink
11 Caelyn Bailey Spin Devo
12 Courtney Cushard
13 Stephanie Ellingen
14 Erika Peterson NorthStar Development Cycling
15 Sandy Noble
16 Tracy Berman Ann Arbor Velo Club Inc.
17 Rebecca Phillips
18 Jacqueline Palfy Parallel 44 Racing p/b Sanford
19 Emily Raychel
20 Kelly Lambeth Palomino American Cyclocross
21 Kirschen Seah CRANDIC Racing Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatrix Carter Rock Creek Velo
2 Isabella Moore RAPHA CYCLING CLUB
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ella Brenneman CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
2 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing
3 Brinley Shrum Midwest Devo
4 Ragan Weigel Spin Devo
5 Lauren Weigel Spin Devo
6 Brooklyn Raddin LOGIK | Junior Development Team
7 Dakota Austin The Weather Channel
8 Amelia Collins Spin Devo
9 Analeah Swegle Spin Devo
10 Jocelyn Jacobsen Corridor Devo
11 Poppy Lord
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Sarkisov Rock Creek Velo
2 Jordan Austin The Weather Channel
3 Paula Urban
4 Emma Balding Midwest Development Cycling Inc
5 Katherine Schafer PSIMET Racing
6 Audrey Baker Midwest Devo
7 Olivia Schissel Spin Devo
8 Sadie Scheer
9 Lucy Foss
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Scarlato Kenosha Kutters
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Castaneda The Weather Channel
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Clark Parallel 44 Racing p/b Sanford
2 Jennifer Nowlin Power Fix CX
3 Heidi Beck
4 Brooke Bailey Spin Racing
5 Vanessa Curtis University of Iowa Heart and Va
6 Renee Hoppe Koochella
7 Olivia Caskey Corridor Devo
DNF Rachel Headley BELGIANWERKX
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1