Log In

Team Overview: Hollander Benelux Racing

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Montrose Beach - Chicago Cyclocross Cup #11 / Midwest Regional Cyclocr (Dec 8 2019)

Przemyslaw Krol Men Cat 3 34 / 64
Erik Crook Men Cat 3 36 / 64

Wisconsin State Cyclocross Championships p/b Revolution Cycles Club (Nov 23 2019)

Brad Sovinski Elite Category 3/4 7 / 38
Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 10 / 38
Erik Crook Elite Category 3/4 13 / 38
Andrew Richter Elite Category 3/4 67 / 38
Daniel Valenza Masters 60+ Category 4/5 1 / 9
Elias Saigh Elite Category 4/5 11 / 41
Daniel Valenza Elite Category 4/5 16 / 41
Elias Macias Elite Category 4/5 20 / 41
Daniel Valenza Masters 50+ Category 4/5 2 / 30
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 23 / 28

Wheeling Heritage Park CX (Nov 17 2019)

Elizabeth Franczyk Women Cat 3/4 10 / 12

Fat Kats Cross Race (Nov 16 2019)

Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 9 / 30
Maximilian Von hohenberg Elite Category 3/4 11 / 30
Andrew Richter Elite Category 3/4 14 / 30
Erik Crook Elite Category 3/4 20 / 30
Elias Macias Elite Category 3/4 23 / 30
Erik Crook Elite Category 4/5 2 / 20
Elias Macias Elite Category 4/5 13 / 20
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 15 / 18
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 5 / 13

Sun Prairie Cup (Nov 9 2019)

Andrew Richter Elite Category 3/4 11 / 37
Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 21 / 37
Maximilian Von hohenberg Elite Category 3/4 22 / 37
Erik Crook Elite Category 4/5 5 / 39
Daniel Valenza Elite Category 4/5 14 / 39
Elias Macias Elite Category 4/5 21 / 39
Daniel Valenza Masters 60+ Category 4/5 1 / 7
Daniel Valenza Masters 50+ Category 4/5 2 / 28
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 13 / 23

Battle of Waterloo CX (Nov 3 2019)

Andrew Richter Elite Category 3/4 14 / 27
Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 22 / 27
Daniel Valenza Masters 60+ Category 4/5 1 / 5
Daniel Valenza Elite Category 4/5 16 / 34
Elias Saigh Elite Category 4/5 31 / 34
Daniel Valenza Masters 50+ Category 4/5 1 / 16
Elias Saigh Men Junior 15-18 2 / 4

Estabrook Park Beer Garden Cyclocross Classic (Nov 2 2019)

Elizabeth Franczyk Women Elite Category 3/4 5 / 5
Brad Sovinski Elite Category 3/4 4 / 37
Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 14 / 37
Maximilian Von hohenberg Elite Category 3/4 20 / 37
Andrew Richter Elite Category 3/4 71 / 37
Elias Saigh Elite Category 4/5 4 / 45
Erik Crook Elite Category 4/5 14 / 45
Elias Saigh Men Junior 15-18 3 / 6
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 31 / 38
Erin Ninmer Women Masters 35+ 6 / 6
Wade Cupkie Masters 35+ Category 4/5 12 / 31
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 16 / 31

ABD Sunrise Park Cyclocross (Oct 27 2019)

Elizabeth Franczyk Women Cat 3/4 18 / 20

Cross Fire (Oct 26 2019)

Brad Sovinski Elite Category 3/4 6 / 48
Andrew Richter Elite Category 3/4 20 / 48
Przemyslaw Krol Elite Category 4/5 2 / 60
Maximilian Von hohenberg Elite Category 4/5 5 / 60
Daniel Valenza Elite Category 4/5 18 / 60
Daniel Valenza Masters 60+ Category 4/5 1 / 7
Daniel Valenza Masters 50+ Category 4/5 1 / 27
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 22 / 27

Tough Udder CX (Oct 20 2019)

Andrew Richter Elite Category 3/4 10 / 24
Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 18 / 24
Przemyslaw Krol Elite Category 4/5 1 / 18
Elias Macias Elite Category 4/5 3 / 18
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 17 / 19
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 3 / 14
Christopher Krueger Masters 35+ Category 4/5 11 / 14

GPJO (Oct 19 2019)

Andrew Richter Masters 35+ Category 1/2/3 44 / 24
Elias Macias Elite Category 3/4 53 / 60
Daniel Valenza Masters 60+ Category 4/5 1 / 10
Daniel Valenza Masters 50+ Category 4/5 3 / 36
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 30 / 36
Erin Ninmer Women Masters 35+ 18 / 9
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 12 / 27
Elias Saigh Men Junior 15-18 2 / 4
Elias Macias Elite Category 4/5 8 / 51
Elias Saigh Elite Category 4/5 9 / 51
Daniel Valenza Elite Category 4/5 21 / 51

Taco CX (Oct 19 2019)

Maximilian Von hohenberg Men Cat 3/4 17 / 38

Badger Prairie Cross (Oct 12 2019)

Przemyslaw Krol Elite Category 4/5 2 / 53
Elias Macias Elite Category 4/5 13 / 53
Andrew Richter Elite Category 3/4 15 / 46
Daniel Valenza Masters 50+ Category 4/5 1 / 23

Grafton PumpkinCross (Oct 5 2019)

Andrew Richter Masters 35+ Category 1/2/3 11 / 18
Elizabeth Franczyk Women Elite Category 3/4 11 / 16
Lindsey Kriete Women Elite Category 1/2 7 / 8
Brad Sovinski Elite Category 3/4 16 / 66
Andrew Richter Elite Category 3/4 18 / 66
Erik Crook Elite Category 3/4 122 / 66
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 48 / 25
Lindsey Kriete Women Masters 35+ 2 / 6
Erin Ninmer Women Masters 35+ 6 / 6
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 11 / 28
Christopher Krueger Masters 35+ Category 4/5 20 / 28
Brad Sovinski Elite Category 4/5 2 / 63
Maximilian Von hohenberg Elite Category 4/5 8 / 63
Elias Macias Elite Category 4/5 11 / 63
Erik Crook Elite Category 4/5 39 / 63
Christopher Krueger Elite Category 4/5 46 / 63

xXx Racing-Athletico Caldwell Woods CX CCC (Sep 29 2019)

Elizabeth Franczyk Women Cat 3/4 13 / 21

Humbolt Park Cyclocross (Sep 28 2019)

Andrew Richter Elite Category 3/4 15 / 43
Erik Crook Elite Category 3/4 34 / 43
Elizabeth Franczyk Women Elite Category 3/4 3 / 5
Brad Sovinski Elite Category 4/5 2 / 58
Erik Crook Elite Category 4/5 4 / 58
Przemyslaw Krol Elite Category 4/5 7 / 58
Maximilian Von hohenberg Elite Category 4/5 12 / 58
Elias Macias Elite Category 4/5 28 / 58
Christopher Krueger Elite Category 4/5 42 / 58
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 25 / 31
Erin Ninmer Women Masters 35+ 6 / 7
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 10 / 28
Christopher Krueger Masters 35+ Category 4/5 21 / 28
Thomas Leu Masters 35+ Category 4/5 23 / 28

Trek CX Cup Day 3 (Sep 22 2019)

Brad Sovinski Men Cat 4/5 5 / 88
Erik Crook Men Cat 4/5 7 / 88
Przemyslaw Krol Men Cat 4/5 40 / 88

Trek CX Cup Day 2 (Sep 21 2019)

Andrew Richter Men Cat 3 149 / 77
Lindsey Kriete Women Master 35+ Cat 1/2/3/4 7 / 20
Erik Crook Men Cat 4/5 7 / 116
Brad Sovinski Men Cat 4/5 10 / 116
Przemyslaw Krol Men Cat 4/5 21 / 116
Elias Macias Men Cat 4/5 78 / 116
Daniel Valenza Men Master 55+ Cat 4/5 3 / 27

Trek CX Cup Day 1 (Sep 20 2019)

Daniel Valenza Men Cat 4/5 58 / 119

LAPT Lion Cross (Sep 15 2019)

Elias Macias Category 4/5 17 / 39
Christopher Krueger Category 4/5 30 / 39
Brad Sovinski Category 4/5 35 / 39
Elizabeth Franczyk Women Elite Category 3/4 9 / 10
Brad Sovinski Category 3/4 7 / 40
Andrew Richter Category 3/4 11 / 40
Nicholas Hardrath Category 3/4 26 / 40
Elias Macias Category 3/4 36 / 40
Lindsey Kriete Women Masters 35+ 2 / 3
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 27 / 33
Corey Dempski Masters 35+ Category 4/5 19 / 26
Christopher Krueger Masters 35+ Category 4/5 23 / 26
Preston Copeland Masters 35+ Category 4/5 24 / 26

Cross-Shooshko Cyclocross (Sep 8 2019)

Elizabeth Franczyk Women Elite Category 3/4 11 / 12
Andrew Richter Elite Category 3/4 7 / 62
Przemyslaw Krol Elite Category 3/4 44 / 62
Jonathan Ninmer Masters 50+ Category 4/5 28 / 35
Lindsey Kriete Women Masters 35+ 4 / 6
Erik Crook Elite Category 4/5 3 / 55
Przemyslaw Krol Elite Category 4/5 8 / 55

Flyover Silver Creek (Sep 7 2019)

Andrew Richter Category 3/4 9 / 41
Nicholas Hardrath Category 3/4 30 / 41
Elizabeth Franczyk Women Masters 35+ 5 / 5
Przemyslaw Krol Category 4/5 4 / 45

Midwest Cyclocross Regional Championship (Dec 8 2018)

Andrew Richter Category 4 2 / 13

Wisconsin State Cyclocross Championships p/b Revolution Cycles Club (Dec 1 2018)

Philip Couturier Elite Category 4 2 / 18
Andrew Richter Elite Category 4 4 / 18
Erik Crook Elite Category 4 6 / 18
Przemyslaw Krol Elite Category 4 9 / 18
Elias Macias Elite Category 4 11 / 18

Battle of Waterloo CX (Nov 24 2018)

Andrew Richter Elite Category 4 3 / 19
Elias Macias Elite Category 4 9 / 19

GP Jo Vanderaffe (Nov 17 2018)

Erik Crook Category 4 6 / 28
Andrew Richter Category 4 7 / 28
Philip Couturier Category 4 8 / 28
Przemyslaw Krol Category 4 14 / 28
Elias Macias Category 4 16 / 28
Preston Copeland Category 4 25 / 28

Fat Kats Cross Race (Nov 11 2018)

Erik Crook Category 4 4 / 18
Andrew Richter Category 4 9 / 18
Elias Macias Category 4 12 / 18

Sun Prairie Cup (Nov 10 2018)

Andrew Richter Category 4 8 / 31
Philip Couturier Category 4 9 / 31
Elias Macias Category 4 25 / 31
Przemyslaw Krol Category 4 27 / 31

Estabrook Park Beer Garden Cyclocross Classic (Nov 3 2018)

Andrew Richter Elite Category 4 10 / 50
Philip Couturier Elite Category 4 17 / 50
Erik Crook Elite Category 4 19 / 50
Przemyslaw Krol Elite Category 4 27 / 50
Elias Macias Elite Category 4 41 / 50
Emily Keon Women Masters 35+ 7 / 7

Cross Fire (Oct 28 2018)

Andrew Richter Category 4 8 / 24
Erik Crook Category 4 46 / 24

Sunnyview Cross (Oct 27 2018)

Andrew Richter Category 4 4 / 23
Erik Crook Category 4 6 / 23

Tough Udder CX (Oct 20 2018)

Andrew Richter Elite Category 4 6 / 21
Przemyslaw Krol Elite Category 4 13 / 21

Badger Prairie Cross (Oct 13 2018)

Kevin Plato Masters 45+ Category 4/5 14 / 26
Mark Elsdon Masters 35+ Category 4/5 4 / 25
Andrew Richter Category 4 7 / 38
Elias Macias Category 4 26 / 38

Grafton PumpkinCross (Oct 6 2018)

Andrew Richter Elite Category 4 6 / 39
Erik Crook Elite Category 4 17 / 39
Elias Macias Elite Category 4 32 / 39
Emily Keon Women Elite Category 4/5 11 / 16
Becca Krueger Women Masters 35+ 4 / 4

Jingle Cross Day 3 (Sep 30 2018)

Erik Crook Men Open Cat4 4 / 12

LAPT Lion Cross (Sep 29 2018)

Ronee Hartl Women Category 3/4 5 / 10
Andrew Richter Category 4 9 / 30
Elias Macias Category 4 29 / 30
Becca Krueger Women Category 4/5 8 / 10

Trek CX Cup (Sep 23 2018)

Erik Crook Men Cat 4/5 25 / 108

Trek CX Cup (Sep 22 2018)

Andrew Richter Men Cat 4/5 23 / 126
Erik Crook Men Cat 4/5 34 / 126

Trek CX Cup (Sep 21 2018)

Andrew Richter Men Cat 4/5 18 / 128

Cross of the North (Sep 16 2018)

Andrew Richter Elite Category 4 9 / 21

Humbolt Park Cyclocross (Sep 15 2018)

Andrew Richter Category 4 6 / 35
Erik Crook Category 4 9 / 35
Lindsey Kriete Women Masters 35+ 1 / 4

Flyover Silver Creek (Sep 9 2018)

Erik Crook Category 4 9 / 28
Kevin Plato Masters 45+ Category 4/5 5 / 18

Midwest Cyclocross Regional Championship (Dec 9 2017)

Andrew Richter Category 4 13 / 32

2017 Illinois State Cyclocross Championships (Dec 3 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 999 / 65

Wisconsin State Cyclocross Championships (Dec 2 2017)

Andrew Richter Category 4 21 / 52
Ronee Hartl Women Cat 4/5 1 / 13
Amy Plato Women Cat 3/4 4 / 12

Sunnyview Cross (Nov 18 2017)

Andrew Richter Category 4 10 / 31
Ronee Hartl Women Cat 3/4 1 / 5
Amy Plato Women Cat 3/4 2 / 5

Fat Kats Cross Race (Nov 12 2017)

Andrew Richter Category 4 7 / 22

Pheasant Run Resort CX Race (Nov 12 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 3 / 39

Tough Udder CX (Nov 11 2017)

Andrew Richter Category 4 8 / 36
Amy Plato Women Cat 3/4 3 / 7

Pheasant Run Resort CX Race (Nov 11 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 5 / 46

Groundhog PSI-clocross (Nov 5 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 8 / 54

Estabrook Park Beer Garden Cyclocross Classic (Nov 4 2017)

Andrew Richter Category 4 20 / 37
Ronee Hartl Women Cat 3/4 2 / 9
Amy Plato Women Cat 3/4 8 / 9

Sun Prairie Cup (Oct 29 2017)

Andrew Richter Category 4 17 / 34
Ronee Hartl Women Cat 3/4 3 / 9

Cross Fire (Oct 28 2017)

Ronee Hartl Women Master 35+ 4 / 8
Ronee Hartl Women Cat 3/4 3 / 16
Amy Plato Women Cat 3/4 5 / 16
Erin Ninmer Women Cat 3/4 11 / 16
Brian Turany Masters 35+ Category 3 11 / 22
Brian Turany Masters 35+ Cat 1/2/3 18 / 23

Battle of Waterloo CX (Oct 22 2017)

Ronee Hartl Women Elite Cat 3/4 2 / 7

ABD Sunrise Park Cyclocross (Oct 22 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 4 / 53

GP Jo Vanderaffe (Oct 21 2017)

Andrew Richter Category 4 17 / 34
Erin Ninmer Women Cat 4/5 4 / 18
Lori Kazaks Women Cat 4/5 8 / 18
Amy Plato Women Cat 3/4 7 / 16
Ronee Hartl Women Cat 3/4 8 / 16
Brian Turany Masters 35+ Category 3 6 / 15
Brian Turany Masters 35+ Cat 1/2/3 14 / 22

Fitchrona Cross Omnium McGaw Park (Oct 15 2017)

Andrew Richter Category 4 18 / 30
Ronee Hartl Women Cat 4/5 1 / 13
Amy Plato Women Cat 3/4 3 / 8

Carpentersville Woodland School Cyclocross (Oct 15 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 3 / 51

Fitchrona Cross Omnium Badger Prairie (Oct 14 2017)

Ronee Hartl Women Cat 4/5 1 / 13
Amy Plato Women Cat 3/4 4 / 10

Grafton PumpkinCross (Oct 7 2017)

Amy Plato Women Master 35+ 3 / 5
Andrew Richter Category 4 24 / 37
Lori Kazaks Women Cat 4/5 12 / 15

Flyover Silver Creek (Sep 30 2017)

Erin Ninmer Women Cat 4/5 2 / 7
Erin Ninmer Women Cat 3/4 2 / 15

Trek CX Cup (Sep 24 2017)

Amy Plato Women Cat 3 21 / 34
Erin Ninmer Women Cat 4 24 / 33

Trek CX Cup Day 2 (Sep 23 2017)

Erin Ninmer Women Masters 35+ Open 8 / 9
Dean Gore Men Masters 35+ Open 66 / 90

Trek CX Cup Day 1 (Sep 22 2017)

Dean Gore Men Open 73 / 106

Jingle Cross, Inc. (Sep 16 2017)

Amy Plato Women Masters 45+ 6 / 11

Jingle Cross, Inc. (Sep 15 2017)

Amy Plato Women Masters 45+ 10 / 11

Humbolt Park Cyclocross (Sep 10 2017)

Andrew Richter Category 4 12 / 33
Erin Ninmer Women Cat 3/4 4 / 7

Caldwell Park CX (Sep 10 2017)

Ben Lund Men Masters 35+ 2 / 77

Cross-Shooshko Cyclocross (Sep 9 2017)

Andrew Richter Men Category 4 18 / 41
Amy Plato Women Master 35+ 5 / 7
Scott Holan Masters 50+ Cat 4/5 5 / 23
Thomas Leu Masters 35+ Cat 4/5 12 / 30
Erin Ninmer Women Cat 4/5 3 / 11
Amy Plato Women Cat 3/4 3 / 10

2016 Illinois State Cyclocross Championships (Dec 4 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 7 / 52

Sijan Cross (Nov 19 2016)

Aaron Holtebeck Elite Cat 4 12 / 29
Erin Ninmer Women Elite Cat 4 1 / 4
Preston Copeland Masters 35+ Cat 4/5 12 / 16

Battle of Waterloo CX (Nov 13 2016)

Aaron Holtebeck Elite Cat 4 25 / 53
Aaron Holtebeck Elite Single Speed 19 / 25
Erin Ninmer Women Elite Cat 4 7 / 7
Preston Copeland Masters 35+ Cat 4/5 15 / 17
Marnie Pearsall Women Elite Cat 3 17 / 19

Indian Lakes Resort CX Race (Nov 12 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 4 / 38

Cam-Rock Cross (Nov 6 2016)

Erin Ninmer Women Cat 4 4 / 8
Preston Copeland Masters 35+ Cat 4/5 13 / 15

Groundhog PSI-clocross (Nov 6 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 7 / 44

Estabrook Park Beer Garden Classic p/b Cyclohaus (Nov 5 2016)

Erin Ninmer Women Cat 4 2 / 10

Sunnyview Cross (Oct 30 2016)

Marnie Pearsall Women Elite Cat 3 5 / 7

Sun Prairie Cup (Oct 23 2016)

Erin Ninmer Women Cat 4 4 / 9
Matthew Povlich Cat 3 13 / 39

Celtic Cross (Oct 22 2016)

Erin Ninmer Women Cat 4 3 / 10

Carpenter Park Cyclocross (Oct 16 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 9 / 47

Humbolt Park Cyclocross (Oct 15 2016)

Erin Ninmer Women Elite Cat 4 5 / 11
John Young Masters 45+ Cat 1/2/3 16 / 20
Matthew Povlich Elite Cat 3 11 / 29

Beverly Bike VeePak - CCC #3 DRW (Oct 9 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 6 / 64

Grafton PumpkinCross (Oct 8 2016)

Ella Knox Women Junior 9-14 1 / 4
John Young Masters 45+ Cat 1/2/3 22 / 30
Marnie Pearsall Women Elite Cat 3 11 / 15

Hopkins Park CX (Oct 2 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 6 / 58

Flyover Silver Creek (Oct 1 2016)

Marnie Pearsall Women Elite Cat 3 8 / 9

Trek CXC Cup (Sep 18 2016)

Preston Copeland Men Cat 4/5 82 / 96
Marnie Pearsall Women Cat 3 21 / 25

Trek CXC Cup (Sep 17 2016)

Preston Copeland Men Masters 35+ Cat 4-5 19 / 20
Marnie Pearsall Women Cat 3 27 / 29

XXX RACING-ATHLETICO LABAGH WOODS CCC#1 (Sep 11 2016)

Ben Lund Men Masters 35+ 14 / 65

Cross-Shooshko Cyclocross (Sep 10 2016)

Aaron Holtebeck Elite Cat 4 18 / 47
Patrick Knox Junior 15-18 2 / 9
Sam Keon Junior 15-18 9 / 9
Ella Knox Women Junior 9-14 2 / 9
Dorothy Keon Women Junior 9-14 7 / 9
Erin Ninmer Women Elite Cat 4 6 / 27
Emily Keon Women Elite Cat 4 10 / 27
Aaron Holtebeck Masters 35+ Cat 4/5 5 / 23
Preston Copeland Masters 35+ Cat 4/5 19 / 23
John Young Masters 45+ Cat 1/2/3 13 / 17