Log In

Team Overview: Great Dane Velo Club

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Dirty Wooden Shoe (Sep 8 2019)

Jonathan Conley Men Cat 4/5 4 / 27

2018 US Cyclocross Nationals 18.2 Day 4 (Dec 14 2018)

Christopher Morris Men Master 45-49 Cat 1/2/3 83 / 111

Jingle Cross Day 3 (Sep 30 2018)

Stephen Bonneau Men Open Cat5 5 / 20
Christopher Morris Men Masters 45-49 Open 10 / 15

Jingle Cross Day 2 (Sep 29 2018)

Stephen Bonneau Men Open Cat5 6 / 43

Jingle Cross Day 1 (Sep 28 2018)

Christopher Morris Men Masters 45-49 Open 21 / 32

Trek CX Cup (Sep 23 2018)

Jacob Bauer Men Cat 4/5 46 / 108
Andrew Harrison Men Cat 1/2 24 / 43
Scott Hoyer Men Cat 3 42 / 80

Trek CX Cup (Sep 22 2018)

Daniel Valenza Men Master 55+ Cat 4/5 3 / 17
Jacob Bauer Men Cat 4/5 38 / 126
Christopher Morris Men Master 35+ Cat 1/2/3 47 / 73
Andrew Harrison Men Cat 1/2 29 / 47
Scott Hoyer Men Cat 3 50 / 90

Trek CX Cup (Sep 21 2018)

Andrew Harrison Men Cat 1/2/3 26 / 102

Jingle Cross, Inc. (Sep 16 2017)

William Benton Men 35+ Cat 4 35 / 47

Jingle Cross Day 3 (Sep 25 2016)

William Benton Men Masters 35+ Cat4 43 / 61
Christopher Morris Men Masters 45-49 42 / 62

Kickoff Cross (Sep 24 2016)

Aaron Weiford Men Single Speed Open 11 / 16

Jingle Cross Day 1 (Sep 23 2016)

Christopher Morris Men Masters 45-49 25 / 68

The Carousel Volkswagen Jingle Cross p/b Scheels Day 3 (Dec 6 2015)

Christopher Morris Men MR 35+ 29 / 31

The Carousel Volkswagen Jingle Cross p/b Scheels Day 2 (Dec 5 2015)

Christopher Morris Men MR 35+ 31 / 41

The Carousel Volkswagen Jingle Cross p/b Scheels Day 1 (Dec 4 2015)

Christopher Morris Men MR 35+ 30 / 42

Flyover Silver Creek (Sep 12 2015)

David Blodgett Pro/Cat 1/2/3 6 / 21

Trek WCA Cyclocross Series Wisconsin State Championships (Dec 6 2014)

Tyler Giese Elite Cat 3 3 / 16
Michael Smith Elite Cat 3 11 / 16

Melas CX- Basin Racin’ p/b Garner Cyclery (Nov 23 2014)

Tyler Giese Men Cat 3 14 / 60
Michael Smith Men Cat 3 36 / 60
Tyler Giese Men Cat 1/2/3 999 / 48
Michael Smith Men Cat 1/2/3 999 / 48

Jingle Cross Day 3 (Nov 16 2014)

Christopher Morris Men Masters 35+ 29 / 32
Tyler Giese Men Cat 4 1 / 42

Jingle Cross Day 2 (Nov 15 2014)

Christopher Morris Men Masters 35+ 24 / 44
Tyler Giese Men Cat 4 1 / 53

Jingle Cross Day 1 (Nov 14 2014)

Christopher Morris Men Masters 35+ 21 / 35
Tyler Giese Men Cat 4 1 / 43

Psi-clocross for Life (Nov 9 2014)

Michael Smith Men Cat 3 999 / 66

Cam-Rock Cross (Nov 8 2014)

Michael Smith Elite Cat 3 6 / 21
Patrick Brady Elite Cat 3 13 / 21
Christopher Morris Master 35+ Cat 1/2/3 9 / 25

Cincy3 Cyclo-Stampede, p/b Darkhorse Racing (Nov 2 2014)

Tyler Giese Men Cat 2/3/4 46 / 127
Michael Smith Men Cat 2/3/4 67 / 127

Battle of Waterloo CX (Nov 2 2014)

Mark Elsdon Elite Cat 4 6 / 57
Christopher Morris Master 35+ Cat 1/2/3 6 / 15

Estabrook Park Beer Garden Cyclocross (Nov 1 2014)

Christopher Morris Master 35+ Cat 1/2/3 3 / 24

Cincy3 Kings CX After Dark (Nov 1 2014)

Michael Smith Men Cat 1/2/3 81 / 111
Tyler Giese Men Cat 3/4 18 / 98

Cincy3 Harbin Park (Oct 31 2014)

Michael Smith Men Cat 1/2/3 45 / 80
Tyler Giese Men Cat 3/4 2 / 72

Celtic Cross (Oct 26 2014)

Mark Elsdon Cat 4 17 / 53
Michael Smith Cat 3 18 / 23
Michael Swart Cat 3 19 / 23
Christopher Morris Master 35+ Cat 1/2/3 8 / 21

Halloween Classic (Oct 25 2014)

Christopher Morris Master 35+ Cat 1/2/3 9 / 24

Sun Prairie Cup (Oct 18 2014)

Tyler Giese Cat 4 6 / 63
Michael Smith Cat 3 16 / 23
Michael Swart Cat 3 19 / 23

Badger Prairie Cross (Oct 12 2014)

Anne Mayer Women Elite Cat 4 1 / 11
Tyler Giese Elite Cat 4 2 / 46
Mark Elsdon Elite Cat 4 10 / 46
Michael Smith Elite Cat 3 18 / 21
John Kunert Elite Cat 3 20 / 21
Christopher Morris Master 35+ Cat 1/2/3 12 / 24

Grafton PumpkinCross (Oct 11 2014)

Tyler Giese Men Category 4 2 / 55
Michael Smith Men Category 3 16 / 18

FLY OVER SILVER CREEK (Oct 5 2014)

Christopher Morris Men 35+ Masters Category 1/2/3 3 / 11

Cross-Shooshko Cyclocross Race (Oct 4 2014)

Christopher Morris Men 35+ Masters Category 1/2/3 12 / 22
Michael Smith Men Category 3 7 / 20

East Troy Twilight Cross (Sep 27 2014)

Michael Smith Men 19-29 Category 3 17 / 30
Tyler Giese Men 19-29 Category 4 2 / 45

Trek Cyclocross Collective Cup Day 2 (Sep 21 2014)

Michael Smith Men Senior Cat 4/5 11 / 89
Jacob Bauer Men Senior Cat 4/5 45 / 89
Christopher Morris Men Masters 35+ Cat 1/2/3 43 / 63

Trek Cyclocross Collective Cup Day 1 (Sep 20 2014)

Michael Smith Men Senior Cat 4/5 6 / 108
Tyler Giese Men Senior Cat 4/5 36 / 108
Mark Elsdon Men Senior Cat 4/5 62 / 108
Jacob Bauer Men Senior Cat 4/5 79 / 108
Patrick Brady Men Senior Cat 2/3 86 / 100
Christopher Morris Men Masters 35+ Cat 1/2/3 49 / 63

Lake Geneva Cross (Sep 14 2014)

Michael Smith Men Category 4 1 / 87
Anderson Bortoletto Men Category 4 21 / 87

Sheboygan Bicycle Company Classic (Sep 6 2014)

Christopher Morris Men 35+ Masters Category 1/2/3 10 / 15
Tyler Giese Men 19-29 Category 5 1 / 19
Michael Smith Men 19-29 Category 4 1 / 30

Booty Cross (Nov 24 2013)

Michael Swart Men Category 3 18 / 21

Jingle Cross Day 3 (Nov 17 2013)

Brian Kincaid Men Cat 4/5 14 / 52

Jingle Cross Day 2 (Nov 16 2013)

Michael Smith Men Cat 4/5 11 / 92

Jingle Cross Day 1 (Nov 15 2013)

Michael Smith Men Cat 4/5 19 / 69

Cam-Rock CX Classic (Nov 9 2013)

John Kunert Men Category 3 23 / 33
Michael Swart Men Category 3 26 / 33

Battle of Waterloo CX (Nov 3 2013)

Michael Swart Men Category 3 16 / 21
John Kunert Men Category 3 18 / 21

Gordeldiercross (Oct 20 2013)

Thom Barry Men Category 5 2 / 14

Sun Prairie Cup (Oct 19 2013)

Michael Swart Men Category 4 7 / 55
Thom Barry Men Category 5 6 / 19

FurtherCross (Oct 13 2013)

Michael Swart Men Category 4 6 / 32

Wisconsin Cup CycloCross Championships & Badger Cr (Dec 8 2012)

Christopher Morris Men Masters 35+ Category 1/2/ 35+ 18 / 27

Booty Cross (Dec 2 2012)

Christopher Morris Men Masters 35+ Category 1/2/ 35+ 15 / 18
Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 18 / 20

Kringle Kross (Nov 18 2012)

Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 19-29 4 / 8

Ripon College Cookie Cross (Nov 11 2012)

Christopher Morris Men Cat 1/2 Senior Open 2 / 3

Cam-Rock CX Classic (Nov 10 2012)

Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 21 / 25

Halloween Classic by Velo Trocadero (Oct 27 2012)

Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 19-29 19 / 22

Sun Prairie Cup (Oct 21 2012)

Christopher Morris Men Masters 35+ Category 1/2/ 35+ 14 / 23
Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 16 / 23

FurtherCross (Oct 14 2012)

Christopher Morris Men Masters 35+ Category 1/2/ 35+ 15 / 20
Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 19-29 4 / 11

River Hill Park CX (Oct 7 2012)

Christopher Morris Men Masters 35+ Category 1/2/ 35+ 12 / 18

CrosstheDomes (Oct 6 2012)

Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 16 / 27

E.T. Twilight Cross (Sep 29 2012)

Dan Ajer Men Pro/Cat 1/2 19-29 8 / 11

USGP Planet Bike Cup #2 (Sep 23 2012)

Sara Grant Women Cat 2/3 34 / 36
Dan Ajer Men Pro/Cat 1 69 / 68

USGP Planet Bike Cup #1 (Sep 22 2012)

Jason Svaldi Men Cat 2/3 73 / 94
Sara Grant Women Cat 2/3 26 / 36
Christopher Morris Men Master Cat 1/2/3 35-99 71 / 77

Sheboygan Bicycle Company Classic (Sep 8 2012)

Sara Grant Women Category 3 4 / 5

Badger Cross (Dec 10 2011)

Margaret Withee Women Women Category 4 19-29 4 / 4

Wizard Cross (Dec 4 2011)

Margaret Withee Women Women Category 4 Oct-99 7 / 9

Wiscon State Cyclocross Championships (Nov 20 2011)

Bill Mulligan Men Junior 15-18 15-18 5 / 8
Sara Grant Women Women Category 3 19-29 8 / 13
Bill Mulligan Men Category 4 19-29 17 / 42
Margaret Withee Women Women Category 4 19-29 7 / 12

UW Madison Cyclocross (Nov 12 2011)

Sara Grant Women Women Cat 3 19-29 9 / 15
Margaret Withee Women Women Cat 4 19-29 11 / 17

Estabrook Park Cyclocross (Nov 5 2011)

Sara Grant Women Cat 3 5 / 10

Sheboygan Bicycle Company Classic (Oct 30 2011)

Sara Grant Women Women Cat 3 19-29 6 / 6

Halloween Classic by Velo Trocadero (Oct 23 2011)

Brian Krueger Men Cat 3 15 / 50
Sara Grant Women Cat 3 10 / 15

Sun Prairie Cup (Oct 23 2011)

Sara Grant Women Women Category 3 19-29 9 / 15
Brian Krueger Men Category 3 19-29 37 / 38

Doyne Park Cross (Oct 22 2011)

Sara Grant Women Women Category 3 19-29 5 / 9
Brian Krueger Men Category 3 19-29 7 / 28

Further Cross (Oct 15 2011)

Benjamin Anderson Men Pro/Cat 1/2 Oct-99 14 / 20
Sara Grant Women Women Category 3 19-29 7 / 12
Margaret Withee Women Women Category 4 19-29 16 / 21
Brian Krueger Men Category 3 19-29 6 / 38

UW-Whitewater Cross (Oct 8 2011)

Sara Grant Women Women Category 3 19-29 5 / 9
Margaret Withee Women Women Category 4 19-29 13 / 15

Grafton PumpkinCross (Oct 8 2011)

Sara Grant Women Women Category 3 19-29 10 / 12
Brian Krueger Men Category 3 19-29 8 / 25

USGP Cyclocross-Planet Bike Cup #2 (Sep 25 2011)

Seth Eckert Men Cat 2/3 17 / 93
Brian Krueger Men Cat 2/3 91 / 93
Sara Grant Women Cat 3/4 29 / 31
Michael Meteyer Men Master 45-99 33 / 54

USGP Cyclocross-Planet Bike Cup (Sep 24 2011)

Brian Krueger Men Cat 2/3 18 / 98
Seth Eckert Men Cat 2/3 24 / 98
Sara Grant Women Cat 3/4 19 / 40
Michael Meteyer Men Master 45-99 38 / 56

Jingle Cross Rock - Day #3 (Nov 28 2010)

David Staab Men Cat 2 2 / 21

Jingle Cross Rock- Day #2 (Nov 27 2010)

David Staab Men Cat 2 3 / 24

Sun Prairie Cup CX (Nov 14 2010)

David Staab Pro/1/2 3 / 19
Seth Eckert Pro/1/2 18 / 19

Estabrook Park Cyclocross (Nov 6 2010)

David Staab Pro/1/2 2 / 19

CamRock Cross (Oct 24 2010)

David Staab Pro/1/2 3 / 14
Seth Eckert Pro/1/2 12 / 14
Jason Svaldi Cat 3 24 / 24

Kletzsch Park Cross (Oct 23 2010)

David Staab Pro/1/2 2 / 16

Furthermore Badger Prairie (Oct 16 2010)

David Staab Pro/1/2 4 / 19
Scott Grosz Cat 3 25 / 36
Jason Svaldi Cat 3 26 / 36

Pumpkin Cross (Oct 9 2010)

David Staab Pro/1/2 3 / 16

Cross the Domes (Oct 2 2010)

David Staab Pro/1/2 5 / 27
Seth Eckert Pro/1/2 21 / 27

No Good Double Cross (Sep 18 2010)

David Staab Pro/1/2 5 / 16
Scott Grosz Cat 3 45 / 45

Planet Bike #10 - State Championships (Nov 22 2009)

Dan Ajer Pro/1/2 17 / 17

Planet Bike #5 - Gibbs Lake Showdown (Nov 15 2009)

Seth Eckert Pro/1/2 11 / 12

Planet Bike #6 - Trippe Lake (Nov 2 2009)

Brian Krueger Elite Category 3 13 / 26

Planet Bike #7 - Halloween Classic (Oct 31 2009)

Seth Eckert Pro/1/2 15 / 19
John Kunert Elite Category 4/5 45 / 93

Planet Bike #4 - Cam-Rock (Oct 18 2009)

Lyle Hanson Pro/1/2 7 / 14
Seth Eckert Pro/1/2 9 / 14
Jason Svaldi Elite Category 3 32 / 34

Planet Bike #3 - Badger Prairie (Oct 17 2009)

Lyle Hanson Pro/1/2 7 / 20
Seth Eckert Pro/1/2 11 / 20
Jason Svaldi Elite Category 3 24 / 33
Brian Krueger Elite Category 4/5 10 / 65
John Kunert Elite Category 4/5 40 / 65
Randall Peterson Masters 30+ 8 / 10

Planet Bike #2 - Grafton Pumpkin Cross (Oct 10 2009)

Lyle Hanson Pro/1/2 4 / 17

Planet Bike #1 - Lapham Peak (Oct 4 2009)

Lyle Hanson Pro/1/2/3 7 / 15
Seth Eckert Pro/1/2/3 10 / 15

USGP/Planet Bike Cup Day 2 (Sep 27 2009)

Seth Eckert Cat 2/3 12 / 78
Lyle Hanson Cat 2/3 14 / 78
Lyle Hanson UCI Men 44 / 54

USGP/Planet Bike Cup Day 1 (Sep 26 2009)

Lyle Hanson Elite men 42 / 51
Seth Eckert Cat. 2-3 Men 13 / 70
Jason Svaldi Cat. 2-3 Men 51 / 70

Cross Vegas (Sep 23 2009)

Lyle Hanson Elite Men 72 / 105

Jackson Park (Sep 21 2009)

Lyle Hanson Cat 1/2/3 11 / 33

Wisconsin State Cyclocross Championships (Nov 23 2008)

Lyle Hanson Pro/1/2 6 / 9

Viking Cross (Nov 9 2008)

Lyle Hanson Open Men 1 / 18
Seth Eckert Open Men 2 / 18
Ridge Benedum Category 4 Women 2 / 2

Estabrook (Nov 2 2008)

Lyle Hanson Pro/1/2 8 / 12

Kletzsch Park (Nov 1 2008)

Lyle Hanson Elite Men 9 / 18

Halloween Cross (Oct 26 2008)

Lyle Hanson Men Pro/1/2 5 / 9

Gibbs Lake Cyclocross (Oct 19 2008)

Lyle Hanson Elite Men 8 / 11

Badger Prairie Park Cyclocross (Oct 18 2008)

Lyle Hanson Elite Men 9 / 19
Dan Ajer Elite Men 12 / 19
David Kay Elite Men 16 / 19

Lapham Cyclocross Race (Oct 5 2008)

Lyle Hanson Pro/1/2/3 7 / 9
Ridge Benedum Women Category 4 6 / 8

Cam-Rock Park (Oct 4 2008)

Lyle Hanson Elite Men 9 / 13

MadCross presents Jonathan Page's Planet Bike Cup (Sep 27 2008)

Lyle Hanson Elite Men 37 / 41