Log In
Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy • Oct 7 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.5
0
0
6
0
Clear, 67 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
?
Moisture
?
Accel
6
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tommy Day
2 Sean Cook
3 James Sunderland
4 Cory Solovewicz
5 Kevin Brown
6 Sean a Carline
7 Nick Grasso
8 Bryan Foster
9 Stephen Carter The Spokesmen
10 Ryan Morgan
11 D Tudhopep-locklear
12 Jeff Chochon
13 Chris Breemer
14 Josh Snyder
15 Jason Ladwig
16 Brendan Smith
17 Quasar Bennett Hapi-Go!
18 Andrew Besson
19 Mark Newberry
20 Bill Fuller
21 Patrick Dowd
22 Brian Jones
23 Lorne Cross
24 Nick Besson
25 Travis Talton
26 Barrett Reiner
27 John Furtado
28 Sean Schulz
29 Christopher Joy-webb
30 Russ Watt
31 Stephan Morris
32 Mitchell Waters
33 Eddie Barlesdale
34 Terrance James
35 Ian Gibson
36 Tom Kay
37 Zach Hilleson
38 Peter Iverson
39 Zachary Jossy
40 Max Holfert Human Powered
41 Devan Dunn
42 Mike Costa
43 Adam Wishard The Spokesmen
44 Kenny Prowse
45 Craig Russillo
46 David Backes
47 Bryan Adams
48 Colin Ross Portland State University
49 Eric Cress
50 Neil Kranz
51 Eric Koegler
52 Steve Valenta
53 Ed Hanna
54 Bill Holmes
55 John Degenhardt
56 Travis Bullard
57 Doug Nash
58 Jillianne Bandstra
59 Grayson Mendivil
60 Scott Kranz
61 Michael Ard
62 Kyle Frennea
63
64 Leigh Capozzi
65 John Petherbridge
66 Kevin Hace
67 John Wyatt
68 Vincent Delazerda Oregon Bike Shop Racing Team
69 Gregg Lackey
70 David Pierce
71 Jeff Dreiling
72 Keith Okerstrom
73 Tom Mcfadden
74 Jed Brintzenhoff
75 Joseph Robison
76 Ian Green
77 Nathan Skidmore
78 Jamie Northam
79 Matthew Geiger
80 Alan Anderson-priddy
81 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
82 Sonja Williams
83 Cameron Parmelee
DNF Eugene Ezman
DNF Chip Paternoster
DNF Mark Nielsen Sunset Cycles
DNF Donald Suhr
DNF Phil Pevasto
DNF Riley Combs
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 84  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Deal
2 Paige Huggins
3 Leslie Griffith
4 Claudia Sterry Green Submarine Records
5 Lindsey Kuipers
6 Jamie Krejci
7 Cecilia Becera
8 Molly Cogswell-kelley
9 Colleen Gibson
10 Abby Bohannan
11 Sheri Hampshire JRA Cycles
12 Leilani Bentley
13 Paisley Meeking
14 Effie Siverts
15 Cara Babcock
16 Emory Welcher
17 Sara Gardner
18 Natalie Albright
19 Leanne Marinace West End Bikes/Specialized
20 Melissa Gregorius
21 Maria Patla River City Bicycles
22 Elizabeth Gintz Mountain View Cycles/Subway
23 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
24 Erin Harrison
25 Laura Craig-bennett
26 Traci Smolen
27 Jennifer Knorr Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
28 Ali angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary
29 Kirsten Ruderg
30 Shanon Kinnes
31 Mary Bullard
32 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
33 Nikki Mcleod
34 Valerie Riss
35 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
36 Laura Grieser
37 Chloe Conrad
38 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
39 Jane Thanner
DNF Sandrine Ganry
DNF Tammy Talton
DNF Stephanie Ruvlan
DNF Courtney Stella
DNF Kaylee Jenness
DNF Anna Ryan Human Powered
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sheppard
2 Barry Wicks Kona Factory Team
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Alexander Candelario
5 Michael Gallagher
6 Donald Reeb
7 Brennan Wodtli
8 Carl Decker Giant
9 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
10 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
11 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
12 Graham Howard Bissell Pro Cycling Team
13 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
14 Luke Demoe Evviva/Stoemper
15 Leland Gilmore
16 Alex Criss Gates Rapha River City Bicycles
17 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
18 Ian Brown River City Bicycles
19 James Ceccorulli
20 Geoffrey Huber Life Cycle Racing Team
21 Adam Craig Giant
22 Ross Brody Buy Local Cycling
23 Sean Babcock Kona Factory Team
24 James Williams Silverado Gallery/Sunnyside
25 Paul Lacava Giant
26 Ryan Garner
27 Stephen Hyde
28 Josh Kelley
29 Brad Winn Team S+M
30 Dave Davis Ironclad Performance Wear
31 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
32 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
33 Nat Johnson Green Submarine Records
34 Jesse Luckett Cyclepath Racing
35 James Williams
36 Jeremy Dunn
37 Chris Snyder bicycleattorney.com
38 Adam Artner Land Shark
39 Scott Bradway Team S+M
40 Matt Mahoney Gentle Lovers
41 Chad Swanson Team S+M
42 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
43 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
44 Austin Crenshaw Staccato Gelato/Bartonpdx.com
45 Brant Ness
46 Chris Parrish
47 Jeff Ballantine Portland Velo
48 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
49 Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
50 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
51 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
52 John Lin Hammer Velo
53 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
54 John Merrill
55 Joseph Ferron Trailhead Coffee Roasters
56 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
57 Steve O'neill Cyclepath Racing
58 Sean Corey Trusty Switchblade
59 Gabriel Linn Trusty Switchblade
60 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
61 Patrick Means Team S+M
62 Joshua Liberles
63 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
64 John-Christian Flack Olympia Orthopaedic Associates
65 Jonathan Perlman Filth and Fury
66 Justin Demallie
67 Aaron Tuckerman
DNF Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside
DNF Tim Joslin Cyclepath Racing
DNF Eric Sheagley Veloce Racing powered by Smith &
DNF Cary Miller Gentle Lovers
DNF Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage
DNF Shannon Skerritt
DNF John Walrod River City Bicycles
DNF Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Ben Guernsey Trusty Switchblade
DNF Clint Culpepper
DNF Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jeremy Russell bicycleattorney.com
DNF Chris Johnston bicycleattorney.com
DNF Kyle Reedy
DNF Zachary Utz Ruckus Test Team
DNF Julian Deiss
DNF William Warburton
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Byron Breeden Guinness Cycling Team
3 Robert k Brown
4 Forrest Scott
5 Spencer Callahan
6 Andrew Hawley Lost Highway
7 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
8 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
9 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
10 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
11 Allen Hardin
12 Antonio Castaneda
13 Tim Hubner BFF Cycling
14 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
15 Troy Sexton
16 Shane Johnson Trinity Bikes
17 Eric Fischer Existential Velo
18 David Heddy Joe Bike
19 David Sterry Green Submarine Records
20 James Bradley Rogue
21 Jason Britton
22 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
23 Erik Long
24 Brison Monroe Capitol Velo
25 Cole Lalomia Portland State University
26 Gary Szalay
27 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Ryan Seward
29 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing
30 Curtis Bergquist Bike Central
31 Keith Levesque Rogue
32 Aaron Ufferman
33 Christian Reed Green Submarine Records
34 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
35 Chris Magel Bike Newport-Bier One
36 Thomas Schoenborn
37 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
38 Danny Weikel
39 Jeff Johnston Boneyard Cycling
40 Andy Meeks bicycleattorney.com
41 Jonathan Kuipers Team S+M
42 Justin Ferry Bike Gallery Mountain Corps
43 Justin Burton Bellovaci United
44 Christian Martin River City Bicycles
45 Freddy Tincher Bridgetown Velo
46 Josh Gold
47 Jonathan Buck
48 Ben Corbalis
49 Joseph Togoan
50 Chuck Meyer Sunnyside Sports
51 Cameron Clark
52 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
53 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
54 Chris Russell
55 Matt Danielson
56 Jon Deleonardo Hammer Velo
57 Tyler Jackson Buy Local Cycling
58 Alex Kroman Portland Velo
59 Henry Peterson Existential Velo
60 Adam Bowel
61 Patrick Croasdaile Team S+M
DNF Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
DNF Aaron Lee Staccato Gelato/Bartonpdx.com
DNF Ryan Oconnell Trusty Switchblade
DNF Andrew Yeoman Trusty Switchblade
DNF Jason Hill
DNF Noel Johnson Rogue
DNF Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club
DNF Tony Gomez
DNF Gary Holm
DNF Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
DNF Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
DNF Dan Baier
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Selinger
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
3 Kevin Ruszel
4 Jack Olsen
5 Gilad Gozlan
6 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
7 Mike Tomlinson
8 Sean Burles
9 Soren Clark
10 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
11 Andrej Miske Dr Will Bar
12 Bruce Siefker Planet X p/b On One
13 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
14 Justin Brauner
15 Ian Kenny
16 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team
17 Peter Blenkiron
18 Erik Denninghoff DNR Cycling
19 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
20 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
21 Kyle Kruger
22 Brian Wielenga
23 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
24 Matthew Shaffer
25 Matt Edwards
26 Eric Langlais
27 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
28 Chris Bathke
29 David Hymans Metropolis Cycle Repair
30 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
31 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling
32 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
33 Bernard Acevedo
34 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
35 Josh Speer
36 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
37 Paul Schipper
38 Matt Hooge
39 Ryan Mcginnis Tensegrity PT Cycling
40 Patrick Reedy
41 Daniel Carter
42 Daniel Recordon
43 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
44 Brett Cassidy Human Powered
45 Shay Mavis Deschutes Brewery
46 Christopher Muhs
47 Alex Bigazzi
48 Anthony San filippo
49 Ben Tabor
50 Patrick Hultgren
51 Matthew White Bike Newport-Bier One
52 Justin Zimmerman Team Oregon presented by Laurelwood
53 Scott Birdwell
54 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
55 Jeff Ehleringer
56 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
57 Dennis Sibilia-young
58 Samuel Bradshaw
59 Alex Ellis
60 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
61 Richard Anderson
62 Steve Murcott
63 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
64 Conor Fitzgerald
65 Kevin Doss
66 Peter Bryant
67 James Peterson
68 Adam Moore
69 Howard Voght
70 Robb Farington
71 Garett Brennan
72 Spencer Mahan
73 Christopher Landon
74 Elias Whetsell
75 Andrew Dave
76 Jerald Winfrey
77 Sean Hunter
78 Jared Mcclintock
79 Patrick Vinograd
80 Jacob Tong Trusty Switchblade
81 Tim Kalimanis
82 Brandon Rothauge Planet X p/b On One
83 Michael Newton
84 Chris Hulette
85 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
86 Jacob Pace Life Cycle Racing Team
87 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
88 Jesse Boudart
89 Daniel Hynes
90 Adrian Black
91 Jonathan Kuipers Team S+M
92 Marty Taylor Life Cycle Racing Team
93 Blake Hendsch Trusty Switchblade
94 Ashan Korala Bike Newport-Bier One
95 Sean Talton
96 Dave Hoffman
97 Steve Campbell
98
99 Cory Burris
100 Brett Boyles
DNF Hollis Brake Tensegrity PT Cycling
DNF Taylor Saul
DNF Wick Ashley
DNF Coby Hunter
DNF Willem Bakker
DNF Bradley Parker
DNF Jons Ryerson
DNF Daniel Esterling Green Submarine Records
DNF Eric Anderson
DNF Forest Wilson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Ron Hope
DNF Jess Palacios
DNF Cookie Arrington
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 102  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
2 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
5 Scott Smith
6 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Thom Kneeland Service Course Velo
8 Tyson Hart Filth and Fury
9 Joe Larson Deschutes Brewery
10 Pete Conklin
11 Todd Stryker The Spokesmen
12 Matt Wilkin Team S+M
13 Ryan Smith Hammer Velo
14 Michael Chesnut
15 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
16 Damon Schaefer
17 Chad Sperry
18 Dan Bernards
19 Jon Coney
20 Seth Daniels Cyclesport.com
21 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
22 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
23 Bart Qualls Service Course Velo
24 Thomas Lyttle
25 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
26 David Miller Team S+M
27 Nikolas Heagy
28 Andrew Hayes Rogue
29 Dave Wrast The Spokesmen
30 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
31 Tim Jacobson
32 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
33 Colby Nightingale Deschutes Brewery
34 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
35 Dave Drumm
36 Robin Smith
37 Mike Reddig Camas Bike and Sport
38 Matt Schmunk
39 David Rick
40 Jon "buffaloman Bouffleur
41 Bradley Kehm Rogue
42 Nathan Petz The Spokesmen
43 Tim Hanrahan
44 David Keeney Team S+M
45 Andrew Kaylor
46 Tyse Van luik Bull Run Distilling/Team CycleOne
47 Dave Otteman
48 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
49 Karl Winston
50 Chipp Ross
51 Gadi Golan
DNF Dan Rowe
DNF Hans Thygeson
DNF Todd Bauch
DNF David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Max Kirchoff Team Cthulhu
DNF Benjamin Herring
DNF Stephen Zylstra
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard
2 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
3 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
4 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
5 Javier Colton
6 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
8 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
9 Will Reinking
10 Milo Steimle
11 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
12 Cameron Millar-griffin NoMads Bicycle Racing Team
13 Jack Pokorny
14 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
15 Donovan Birky WebCyclery.com
16 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
17 Mitchell Stevens
18 Keenan Reynolds
19 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
20 Owen Szwaya bicycleattorney.com
21 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
22 Quinlan Mcintire West End Bikes/Specialized
23 Chase Jamieson Yeti Cycles
24 Jonathan Wimberly
25 ? T90
26 Ben Van raalte
27 Brennan Pool
28 Van Chrisman
29 Paul Furst Camas Bike and Sport
30 Zachary Murphy
31 Nathanael Hart Hapi-Go!
32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
33 Alex Shepherd Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom
34 Skyler Gober
35 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
36 Christian Dobbins
37 Clayton Bakken
38 Henry Brenner
39 Raymond Hill
40 Jack Nelson Portobello-A Better Cycle
41 Elijah Parker
42 Zach Durst
43 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
44 Michael Zoormajian
45 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
46 Jack Sanderson
47 Axel Clear
48 Cameron Jacobson
49 Alex White
50 Ben Kaufman
51 Mihira Sogal
52 Gabe Boatright
53 Max Ritzow
54 Ryder Uetrecht
55 Noah Steigerwald
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 5   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Anna Peterson Existential Velo
3 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
4 Ivy Taylor
5 Jennelle Holmes WebCyclery.com
6 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
7 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Aubrey Ellerbruch
10 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
11 Kristina Owen Capitol Velo
12 Aunika Miranda Trusty Switchblade
13 Elizabeth Mcknight Team Western Bike Works
14 Juliana Smith Hammer Velo
15 Luciana Llenth
16 Lauren Filer
17 Katie Castle
18 Kosmala Sage
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffery Otto Sunset Cycles
2 Alan Ott
3 Jay Palubeski Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Mark Bradley
5 Terry Knight
6 Michael Nyberg Sunnyside Sports
7 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
8 Johnny Vergis Cyclepath Racing
9 Kurt Robinson Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
10 William Goritski Rebound/Tireless Velo
11 Greg Talbert Rapha Racing NW
12 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
13 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab
14 William Zale West End Bikes/Specialized
15 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
16 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
17 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo
18 Jim Miller bicycleattorney.com
19 Gary Klingler WebCyclery.com
20 Kevin O'connell Hammer Velo
21 Steve Yenne Upper Echelon Fitness: Sports Medic
22
23 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Dave Burnard
25 Rick Gregory
26 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
27 Dave Luoma Guinness Cycling Team
28 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
29 David Miller Team Rose City
30 John Napier Camas Bike and Sport
31 Richard Desmond Evolution Racing Team
32 Steve Lacey
33 Mark Hildebrandt Portland Velo
34 Hugh Givens bicycleattorney.com
35 Tim Ellerbruch
36 Dan Houghton Showers Pass
37 David Dorocke Deschutes Brewery
38 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
39 Jeff Quinn
40 Andrew Meigs
41 Bill Carslay
42 Dan Davis WebCyclery.com
43 Alan Thomason
44 Scott Stapleton
45 Andrew Peterson Existential Velo
46 Steven Miller
47 Michael Smith
48 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
49 Craig Mavis Deschutes Brewery
50 Stephen Gomez Super Relax Concept
51 Don Moote
52 Richard Potestio Rapha Racing NW
53 Tom Mckerlick
54 Judd Eustice Team S+M
55 Erik Goodfriend
56 Dan Jenkins
57 Tracy Marks
58 David English Filth and Fury
59 Nathaniel Wells
60 Chuck Kraeuter
61 Mitch Gold Portland Velo
62 David Gratke Showers Pass
63 Scott Mccoy Oregon Bike Shop Racing Team
64 Dennis Starkey
65 Charles Linke
66 Scott Sargeant
67 Tom Van raalte
68 Bob Brenner
69 Evelyn West Team S+M
70 Dave Groner
71 Vernon Kent
72 Jim Plank Pacific Power Blue Sky
DNF John Wilson Pacific Power Blue Sky
DNF Dean Lee Portland Velo
DNF Michael Mclandress Boneyard Cycling
DNF Bobby Torres
DNF Vern Krist Showers Pass
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
2 Joe Santos Cyclepath Racing
3 Andrew Sargent Evolution Racing Team
4 Tim Butler Evolution Racing Team
5 John Bravard Cyclepath Racing
6 John Rollert WebCyclery.com
7 Jared Roy Portland Bicycle Studio
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 John Weathers Sunset Cycles
10 John Mitchem West End Bikes/Specialized
11 Rich Cramer bicycleattorney.com
12 Jeffery Otto Sunset Cycles
13 Nate Magaret Rapha Racing NW
14 Mike Henry bicycleattorney.com
15 Tony Daversa Filth and Fury
16 John Mccaffrey bicycleattorney.com
17 Adnan Kadir Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
18 William Alcorn
19 Jeff Curtes
20 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
21 Todd Stewart
22 Aaron Leritz Team S+M
23 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
24 Ryan Brown Chinook Cycling Club
25 Erik Luebkert
26 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
27 Dave Reitz
28 Thomas Cody Rapha Racing NW
29 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
30 Robert Uetrecht WebCyclery.com
31 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
32 Rick Metz bicycleattorney.com
33 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
34 James Tervo Sprout Cycles/Lucky Lab
35 Mike Szwaya bicycleattorney.com
36 Slate Olson Rapha Racing NW
37 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
38 Alex Accetta Stumptown Cycling Club
39 Joseph Fricke Cyclepath Racing
40 Steve Dale bicycleattorney.com
41 Spencer Moersfelder River City Bicycles
42 Shannon Boroff bicycleattorney.com
43 Marc Driver
44 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
45 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
46 Mathew Braun
47 Andrew Reed
48 Mike Dicenco
49 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
50 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
51 Dave Condon Trusty Switchblade
52 Eric Lanners Team S+M
53 Philip Hatton Nike Cycling
54 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
55 George Wescott Bend Memorial Clinic Total Care Rac
56 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
57 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
58 Dan Porter Cyclepath Racing
59 Chad Sage Sunnyside Sports
60 Jeff Struele
61 Scott Brown
62 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
63 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
64 Brice Stivers River City Bicycles
65 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medic
66 Brian List Bike Central
67 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
68 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
69 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
70 Dan Wolnick WebCyclery.com
71 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
72 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage
73 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
74 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
75 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Dave Masessa
77 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling
78 Richard Sweet
79 Brian Foresta Filth and Fury
80 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
81 Bret Berner River City Bicycles
82 Robert Lee
83 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
84 Daisuke Yano
DNF Doug Evans bicycleattorney.com
DNF Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
DNF Michael Moody
DNF Craig Ruby
DNF John Droege Filth and Fury
DNF Wade Miller Sunnyside Sports
DNF Quinn Jackson DNR Cycling
DNF Juston Manville
DNF William Sullivan
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
2 Robert Declerk Hutch's/Bend Dental/Lowes
3 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Tony Curtis The Spokesmen
5 David Sjogren
6 Jonathan Vinson Gentle Lovers
7 Raymond Crepeau
8 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
9 Nicholas Leritz Team S+M
10 Edward (ted) Chaplain
11 Lloyd Connelly DNR Cycling
12 Jason Zadow Filth and Fury
13 Jonathan Maus
14 Cesar Villanueva
15 Anthony Ohotto
16 Dan Shepherd Team Cycle Sport
17 Andy Leritz Team S+M
18 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
19 Brian Schiller Guinness Cycling Team
20 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
21 Kenneth Pace Team S+M
22 Sean Reynolds
23 Dan Anderson
24 Roger Meier Cyclepath Racing
25 Tom Lenth
26 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
27 Steve Williams Buy Local Cycling
28 Jason Hobson Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Jeff Zimmerman
30 Andrew Novikoff
31 David Rasca Buy Local Cycling
32 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
33 Matt D'elia Portland Velo
34 Matthew Westermeyer
35 Matt Radich Dr Will Bar
36 Chris Nelson Green Submarine Records
37 Jason Crago
38 Michael Blackard
39 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
40 Todd Sexton Guinness Cycling Team
41 Mark Widlund The Spokesmen
42 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
43 Robert Christensen Team S+M
44 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
45 Andrew Arnsberg
46 Christian Ettinger bicycleattorney.com
47 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
48 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
49 Scott Proost
50 Matt Schwartz
51 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
52 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
53 Chad Willems
54 Daniel Gonzalez Team S+M
55 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
56 Larry Chow Portland Velo
57 Rodney Trepess
58 Darrell Beck
59 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
60 Eric Vickers
61 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
62 Matt Savage Trusty Switchblade
63 Jay Rishel
64 Aaron Tarnow WebCyclery.com
65 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
66 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
67 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
68 Scott Mcknight Team Western Bike Works
69 Ted Byram bicycleattorney.com
70 Mike Owens Stumptown Cycling Club
71 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
72 Andy Letourneau
73 Shane Parker
74 Judson Mccauley The Spokesmen
75 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
76 Jeff Merwin Cascade Couriers/Bend Velo
77 Scott Willson Gentle Lovers
78 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
79 Luke Sosnowski
80 Ryan Linville
81 Stephen Ponno
82 Eric Ted
83 Jason Butler-brown Existential Velo
84 Eric Wittinger
85 Peter Casey
86 Leland Jossy
87 Steve Mccalliom
88 Patrick O'herron
89 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
90 John Prosser Pacific Power Blue Sky
91 Johnny Baldwin
92 Ile Powell Team S+M
93 Hugh Gapay Hammer Velo
94 Pete Conklin
95 Eric Moody Mountain View Cycles/Subway
96 Michael Dehner
97 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
98 David Dezellem Ironclad Performance Wear
99 Paul Formiller Portland Velo
100 Daniel Rockwell Team S+M
101 Charles Thomas Boneyard Cycling
102 Mike Cobb
103 Bradley Heintz
104 Ryan Smith Ironclad Performance Wear
105 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
106 Matt Montagne Nike Cycling
107 William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling
108 Chad Hartley SWEAT360
109 Danny Lopez West End Bikes/Specialized
110 Sam Shiffman Portland Velo
111 Danny Knudsen bicycleattorney.com
112 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
113 Marc Riera Gentle Lovers
114 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
115 Brian Hopkins
116 Alan Reaume
117 Keith Mastranuzio
118 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
119 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
120 Charles Barrett
121 David Lowe-rogstad Super Relax Concept
122 Daniel Boatright
123 Eddie Wang River City Bicycles
124 Tom Bird Planet X p/b On One
125 James Braun
126 Jeff Boehlke The Spokesmen
127 Dan Winterberg Mission Cycling
128 Wally Hockman WebCyclery.com
129
130 Matthew Cordeiro
DNF Erin Badaracco
DNF Todd Lewis
DNF Paul Schipper
DNF Jamie Mikami Project London presented by Land Ro
DNF Mike Murphy
DNF Juan Cagampang
DNF Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
DNF Frank Nelson
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 115  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Ohnstad
2 Stuart Braddock
3 Michael Kosmala Team S+M
4 Troy Clear
5 Kerry Halligan
6 David Hewett The Spokesmen
7 Andrew Steiner Boneyard Cycling
8 Rick Boston Bellovaci United
9 Jarod Seaman Buy Local Cycling
10 Kenny Wolford
11 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
12 Joseph Ketner
13 Bill Richmond
14 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
15 Dirk Siverts
16 Curtis Milander
17 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
18 Marc Lutz Scorpius Cycles
19 Greg Shaffer
20 Matt Capozzi
21 Russell Weyant Sunset Cycles
22 Matthew Jetton
23 Chris Zanger Boneyard Cycling
24 Kyle Stancliff SWEAT360
25 Owen Lin Salvagetti/Happy Coffee Cyclocross
26 Terry Hamness Camas Bike and Sport
27 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
28 Andrew Filer
29 Adam Kline JRA Cycles
30 Thomas Royce The Spokesmen
31 Scott Kleiner