Log In

Team Overview: BicycleAttorney.com

Team News Ticker Embed This

Team Race History

Download

Idaho Waffle Cross Series Weekend #3 - Kringle Kross (Dec 2 2017)

Shannon Boroff Men Cat 1/2 6 / 8
Ben Boroff Men Cat 4/5 29 / 31

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park (Nov 12 2017)

Angharad Porteous Women 1/2 8 / 18
Kristen Minarik Women 1/2 12 / 18
Erin Blenkiron Women 3 9 / 13
Jordan Taylor Singlespeed 29 / 103
Zachary Conklin Singlespeed 70 / 103
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 2 / 16
Margaret Dale Women 4 6 / 21
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 21 / 22
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 12 / 16
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 21 / 64
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 53 / 64
Paul Toufar Clydesdale 22 / 26
Hugh Givens Masters 60+ 7 / 15
Mike Szwaya Masters 35+ 1/2 14 / 28
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 26 / 28
Sean Denney Masters 35+ Category 3 64 / 77
Bob Jacobs Masters 50+ 8 / 57
Martin Baker Masters 50+ 13 / 57
Michael Metz Masters 50+ 18 / 57
Tom Hill Masters 50+ 19 / 57
Ian Kennedy Masters 50+ 25 / 57
David Meyer Masters 50+ 44 / 57
Jackson Dale Junior Men 10-12 7 / 29
Katherine Christensen Masters Women 50+ 5 / 12
Laila Deardorff Masters Women 50+ 8 / 12
Donna Metz Masters Women 50+ 10 / 12

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Wooden Shoe (Nov 5 2017)

Angharad Porteous Women 1/2 1 / 13
Kristen Minarik Women 1/2 9 / 13
Erin Blenkiron Women 3 10 / 14
Steve Dale Singlespeed 24 / 63
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 15
Margaret Dale Women 4 11 / 20
Melissa Powers Women 4 15 / 20
Mike Lurie Masters 35+ 4 31 / 64
Alexander Banks-watson Men 2/3 2 / 45
Rich Cramer Men 2/3 28 / 45
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 23 / 54
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 27 / 54
Paul Toufar Clydesdale 27 / 33
Scott Bradway Masters 35+ 1/2 5 / 27
Mike Szwaya Masters 35+ 1/2 13 / 27
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 19 / 27
Sean Denney Masters 35+ Category 3 35 / 67
Tom Hill Masters 50+ 8 / 57
Bob Jacobs Masters 50+ 14 / 57
Trig Rogers Masters 50+ 16 / 57
Tom Strodtbeck Masters 50+ 26 / 57
Martin Baker Masters 50+ 55 / 57
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 8 / 15
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 13 / 15
Jackson Dale Junior Men 10-12 10 / 28
Katherine Christensen Masters Women 50+ 4 / 13
Myra Klettke Masters Women 50+ 8 / 13
Laila Deardorff Masters Women 50+ 9 / 13
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 13 / 16

Corvallis Cross Classic (Nov 4 2017)

Metz Rick Masters 1/2 35+ Men 1 / 11

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Day Two (Oct 29 2017)

Kristen Minarik Women 1/2 6 / 16
Erin Blenkiron Women 3 10 / 17
Steve Dale Singlespeed 28 / 83
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 7 / 20
Erica Lurie Masters Women 35+ 1/2 11 / 20
Margaret Dale Women 4 7 / 31
Melissa Powers Women 4 24 / 31
Mike Lurie Masters 35+ 4 24 / 59
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 11 / 18
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 47 / 73
Doug Minarik Masters 35+ 1/2 24 / 35
Christopher Tuttle Masters 35+ Category 3 51 / 84
Sean Denney Masters 35+ Category 3 53 / 84
Martin Baker Masters 50+ 6 / 57
Bob Jacobs Masters 50+ 7 / 57
Ian Kennedy Masters 50+ 30 / 57
Donald Newlands Masters 50+ 33 / 57
James Sunderland Masters 50+ 38 / 57
Jackson Dale Men 5 52 / 64
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 21 / 24
Jordan Taylor Men 2/3 51 / 74
Martin Baker Men 2/3 74 / 74

GPCM: Luscher Farm Crosstoberfest (Oct 28 2017)

Nathan Dramer Masters 35+ 4 2 / 38
Hugh Givens Masters 60+ 3 / 9
Scott Bradway Masters 35+ 1/2 6 / 13
Mike Szwaya Masters 35+ 1/2 8 / 13
Rick Metz Masters 35+ 1/2 10 / 13
Michael Metz Masters 50+ 4 / 28
Tom Strodtbeck Masters 50+ 11 / 28
Donna Metz Masters Women 50+ 2 / 7
Myra Klettke Masters Women 50+ 3 / 7
Scott Bradway Men 2/3 3 / 18

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Day One (Oct 28 2017)

Kristen Minarik Women 1/2 5 / 17
Erin Blenkiron Women 3 11 / 12
Steve Dale Singlespeed 38 / 90
Jackson Dale Singlespeed 88 / 90
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 21
Erica Lurie Masters Women 35+ 1/2 7 / 21
Margaret Dale Women 4 9 / 36
Melissa Powers Women 4 29 / 36
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 19 / 26
James Sunderland Masters 35+ 4 32 / 74
Mike Lurie Masters 35+ 4 37 / 74
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 9 / 21
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 12 / 21
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 38 / 69
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 42 / 69
Henry Tuttle Junior Men 3/4/5 55 / 69
Doug Minarik Masters 35+ 1/2 33 / 41
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 36 / 41
Michael Collins Masters 35+ 1/2 38 / 41
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 57 / 98
Sean Denney Masters 35+ Category 3 83 / 98
James Bender Masters 35+ Category 3 89 / 98
Christopher Tuttle Masters 35+ Category 3 95 / 98
Martin Baker Masters 50+ 4 / 77
Bob Jacobs Masters 50+ 5 / 77
Rich Cramer Masters 50+ 16 / 77
Ian Kennedy Masters 50+ 32 / 77
Donald Newlands Masters 50+ 36 / 77
Tom Hill Masters 50+ 40 / 77
Jackson Dale Junior Men 10-12 11 / 29
Henry Tuttle Junior Men 10-12 22 / 29
Jackson Dale Men 5 40 / 75
Katherine Christensen Masters Women 50+ 4 / 19
Laila Deardorff Masters Women 50+ 10 / 19
Patty Sturdevant Masters Women 50+ 18 / 19
Alexander Banks-watson Men 2/3 4 / 80
Zachary Conklin Men 2/3 71 / 80
Jordan Taylor Men 2/3 73 / 80
Angharad Porteous Singlespeed Women 31 / 32

River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR: Heron Lakes (Oct 22 2017)

Kristen Minarik Women 1/2 3 / 16
Erin Blenkiron Women 3 15 / 17
Steve Dale Singlespeed 27 / 104
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 20
Margaret Dale Women 4 11 / 33
Melissa Powers Women 4 31 / 33
Mike Lurie Masters 35+ 4 67 / 89
James Sunderland Masters 35+ 4 68 / 89
Michael Collins Men 2/3 26 / 70
Jordan Taylor Men 2/3 36 / 70
Zachary Conklin Men 2/3 64 / 70
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 22 / 46
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 23 / 46
Henry Tuttle Junior Men 3/4/5 40 / 46
Paul Toufar Clydesdale 36 / 37
Hugh Givens Masters 60+ 10 / 21
Rick Metz Masters 35+ 1/2 14 / 38
Scott Bradway Masters 35+ 1/2 20 / 38
Mike Szwaya Masters 35+ 1/2 25 / 38
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 31 / 38
Doug Minarik Masters 35+ 1/2 35 / 38
Christopher Tuttle Masters 35+ Category 3 37 / 88
Sean Denney Masters 35+ Category 3 66 / 88
Bob Jacobs Masters 50+ 6 / 64
Martin Baker Masters 50+ 9 / 64
Michael Metz Masters 50+ 15 / 64
Tom Hill Masters 50+ 16 / 64
Ian Kennedy Masters 50+ 24 / 64
Donald Newlands Masters 50+ 26 / 64
Trig Rogers Masters 50+ 30 / 64
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 8 / 19
Jackson Dale Junior Men 10-12 8 / 19
Henry Tuttle Junior Men 10-12 16 / 19
Jackson Dale Men 5 48 / 65
Katherine Christensen Masters Women 50+ 6 / 14
Patty Sturdevant Masters Women 50+ 9 / 14
Laila Deardorff Masters Women 50+ 11 / 14
Donna Metz Masters Women 50+ 14 / 14
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 11 / 14

Deschutes River CX - NWCXCUP Race #2 (Oct 21 2017)

Ann Kennedy Open Women 6 / 10

CrossWord CX Challenge (Oct 21 2017)

Alexander Banks-watson Men 2/3 1 / 13
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 5 / 13
Rick Metz Masters 35+ 1/2 2 / 4
Bob Jacobs Masters 50+ 1 / 19
Michael Metz Masters 50+ 3 / 19
Tom Strodtbeck Masters 50+ 5 / 19
Ian Kennedy Masters 50+ 10 / 19
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 2 / 6
Donna Metz Masters Women 50+ 3 / 5

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 15 2017)

Kristen Minarik Women 1/2 5 / 16
Erin Blenkiron Women 3 14 / 17
Steve Dale Singlespeed 27 / 81
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 4 / 18
Margaret Dale Women 4 4 / 18
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 18 / 18
David Meyer Masters 35+ 4 60 / 84
James Sunderland Masters 35+ 4 61 / 84
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 10 / 14
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 30 / 52
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 32 / 52
Paul Toufar Clydesdale 22 / 26
Hugh Givens Masters 60+ 13 / 18
Scott Bradway Masters 35+ 1/2 8 / 26
Rich Cramer Masters 35+ 1/2 12 / 26
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 20 / 26
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 3 / 82
Sean Denney Masters 35+ Category 3 52 / 82
Martin Baker Masters 50+ 6 / 60
Bob Jacobs Masters 50+ 7 / 60
Tom Hill Masters 50+ 13 / 60
Michael Metz Masters 50+ 18 / 60
Ian Kennedy Masters 50+ 24 / 60
Trig Rogers Masters 50+ 30 / 60
Jackson Dale Junior Men 10-12 10 / 22
Jackson Dale Men 5 41 / 55
Katherine Christensen Masters Women 50+ 8 / 16
Donna Metz Masters Women 50+ 15 / 16
Alexander Banks-watson Men 2/3 1 / 75
Scott Bradway Men 2/3 15 / 75
Jordan Taylor Men 2/3 34 / 75
Michael Collins Men 2/3 35 / 75
Zachary Conklin Men 2/3 69 / 75

MFG #4 - Magnuson CX (Oct 15 2017)

Erica Lurie Cat 1/2 Women 40+ 5 / 8
Michael Lurie Cat 4 Men 35+ 35 / 52

GPCM: Washougal CX (Oct 14 2017)

Jackson Dale Junior Men 3/4/5 10 / 22
Steve Dale Singlespeed 14 / 14
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 1 / 5
Paul Toufar Masters 35+ 4 21 / 25
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 6 / 6
Rick Metz Masters 35+ 1/2 3 / 8
Michael Metz Masters 50+ 3 / 28
Jackson Dale Junior Men 10-12 5 / 12
Donna Metz Masters Women 50+ 9 / 11

Blind Date at the Dairy (Oct 11 2017)

Jackson Dale Junior Men 9-13 6 / 14
Jackson Dale Category 5 Men 25 / 36
Erica Lurie Women 1/2 4 / 7
Margaret Dale Women 4 2 / 7

Portland Trophy Cup #5 (Oct 10 2017)

Alexander Banks-watson Men 1/2 7 / 11
Scott Bradway Masters Men 1/2 3 / 14
Angharad Porteous Women 1/2 5 / 12
Trig Rogers Masters Men 50+ 9 / 10
Mike Lurie Masters Men 3/4 23 / 34
Sean Denney Masters Men 3/4 34 / 34

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two (Oct 8 2017)

Kristen Minarik Women 1/2 6 / 15
Erin Blenkiron Women 3 17 / 21
Steve Dale Singlespeed 30 / 80
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 4 / 19
Margaret Dale Women 4 7 / 25
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 22 / 23
Mike Lurie Masters 35+ 4 48 / 108
David Meyer Masters 35+ 4 60 / 108
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 7 / 21
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 29 / 70
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 48 / 70
Henry Tuttle Junior Men 3/4/5 53 / 70
Rick Metz Masters 35+ 1/2 15 / 37
Rich Cramer Masters 35+ 1/2 26 / 37
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 31 / 37
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 11 / 94
Martin Baker Masters 50+ 7 / 67
Bob Jacobs Masters 50+ 13 / 67
Michael Metz Masters 50+ 17 / 67
Donald Newlands Masters 50+ 28 / 67
Ian Kennedy Masters 50+ 32 / 67
Trig Rogers Masters 50+ 44 / 67
Jackson Dale Junior Men 10-12 10 / 31
Henry Tuttle Junior Men 10-12 19 / 31
Zachary Conklin Men 4 27 / 38
Jackson Dale Men 5 17 / 54
Rowan Jacobs Men 5 38 / 54
Katherine Christensen Masters Women 50+ 6 / 17
Donna Metz Masters Women 50+ 13 / 17
Michael Collins Men 2/3 38 / 69
Zachary Conklin Men 2/3 57 / 69
Jordan Taylor Men 2/3 60 / 69

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day One (Oct 7 2017)

Kristen Minarik Women 1/2 7 / 19
Erin Blenkiron Women 3 15 / 21
Jackson Dale Singlespeed 73 / 84
Steve Dale Singlespeed 83 / 84
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 5 / 24
Erica Lurie Masters Women 35+ 1/2 9 / 24
Margaret Dale Women 4 8 / 25
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 17 / 23
Nathan Dramer Masters 35+ 4 96 / 100
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 4 / 23
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 7 / 23
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 25 / 56
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 33 / 56
Bill Alsup Masters 60+ 23 / 24
Rick Metz Masters 35+ 1/2 16 / 43
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 37 / 43
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 10 / 86
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 48 / 86
Martin Baker Masters 50+ 8 / 78
Michael Metz Masters 50+ 14 / 78
Bob Jacobs Masters 50+ 16 / 78
Tom Hill Masters 50+ 28 / 78
Ian Kennedy Masters 50+ 34 / 78
Donald Newlands Masters 50+ 52 / 78
Jackson Dale Junior Men 10-12 11 / 26
Zachary Conklin Men 4 28 / 43
Katherine Christensen Masters Women 50+ 5 / 19
Laila Deardorff Masters Women 50+ 13 / 19
Donna Metz Masters Women 50+ 14 / 19
Jordan Taylor Men 2/3 39 / 77
Alexander Banks-watson Men 2/3 57 / 77
Angharad Porteous Singlespeed Women 6 / 26

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 4 2017)

Jackson Dale Junior Men 9-13 6 / 13
Jon Frommelt Masters Men 3/4 40+ 28 / 71
Margaret Dale Women 5 2 / 9
Doug Minarik Masters Men 2/3 40+ 5 / 15
Tina Shaner Women 3 16 / 17
Kristen Minarik Women 1/2 2 / 5
Donald Newlands Masters Men 50+ 9 / 11
Jackson Dale Category 5 Men 24 / 47

Portland Trophy Cup #4 (Oct 3 2017)

Alexander Banks-watson Men 3/4 1 / 52
Scott Bradway Masters Men 1/2 4 / 14
Martin Baker Masters Men 1/2 5 / 14
Trig Rogers Masters Men 50+ 6 / 14
Mike Lurie Masters Men 3/4 32 / 51

Crosstoberfest - NWCXCUP Race #1 (Oct 1 2017)

Ann Kennedy Women Senior Open 10 / 13
Ann Kennedy Men Master 40+ Open 3 / 8

Cross on the Mountain (Oct 1 2017)

Alexander Banks-watson Men 2/3 1 / 13
Michael Metz Masters 50+ 4 / 8
Ian Kennedy Masters 50+ 6 / 8
Donna Metz Masters Women 50+ 3 / 5

GPCM: Heiser Farm CX (Sep 30 2017)

Erin Blenkiron Women 3 12 / 12
Steve Dale Singlespeed 16 / 35
Kristen Minarik Masters Women 35+ 1/2 3 / 13
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 16 / 21
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 33 / 57
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 38 / 57
Bill Alsup Masters 60+ 16 / 16
Rick Metz Masters 35+ 1/2 13 / 16
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 3 / 36
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 29 / 36
Bob Jacobs Masters 50+ 7 / 40
Michael Metz Masters 50+ 10 / 40
Ian Kennedy Masters 50+ 19 / 40
Tom Hill Masters 50+ 20 / 40
Trig Rogers Masters 50+ 28 / 40
Jackson Dale Junior Men 10-12 11 / 23
Donna Metz Masters Women 50+ 8 / 11
Peter Blenkiron Men 2/3 16 / 35
Angharad Porteous Singlespeed Women 2 / 9

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 27 2017)

Jackson Dale Junior Men 9-13 6 / 17
Doug Minarik Masters Men 3/4 40+ 2 / 75
James Bender Masters Men 3/4 40+ 24 / 75
Margaret Dale Women 5 2 / 18
Tina Shaner Women 3 9 / 15
Sarah Eustis Women 3 13 / 15
Andy Meeks Masters Men 1/2 40+ 12 / 12
Kristen Minarik Women 1/2 3 / 9
Erica Lurie Women 1/2 5 / 9
Bob Jacobs Masters Men 50+ 2 / 19
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 11 / 19

Portland Trophy Cup #3 (Sep 26 2017)

Alexander Banks-watson Men 3/4 1 / 44
Martin Baker Masters Men 1/2 4 / 19
Scott Bradway Masters Men 1/2 6 / 19
Angharad Porteous Women 1/2 1 / 8
Mike Lurie Masters Men 3/4 38 / 51

MFG #2 - Moor Cross (Sep 24 2017)

Hugh Givens Men 60+ 10 / 17

Battle at Barlow (Sep 24 2017)

Angharad Porteous Women 1/2 6 / 12
Margaret Dale Women 5 1 / 12
Steve Dale Singlespeed 22 / 40
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 4 / 18
Scott Bradway Men 2/3 4 / 40
Alexander Banks-watson Men 2/3 5 / 40
Michael Collins Men 2/3 19 / 40
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 11 / 25
Henry Tong Junior Men 3/4/5 19 / 25
Scott Bradway Masters 35+ 1/2 14 / 22
Andy Meeks Masters 35+ 1/2 19 / 22
James Bender Masters 35+ Category 3 36 / 38
Michael Metz Masters 50+ 3 / 31
Tom Hill Masters 50+ 6 / 31
Ian Kennedy Masters 50+ 8 / 31
Trig Rogers Masters 50+ 15 / 31
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 6 / 10
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 7 / 10
Jackson Dale Junior Men 10-12 4 / 15
Henry Tong Junior Men 10-12 9 / 15
Donna Metz Masters Women 50+ 5 / 10

GPCM: NINKROSSI (Sep 23 2017)

Erin Blenkiron Women 3 6 / 9
Margaret Dale Women 5 5 / 14
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 1 / 9
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 12 / 12
Mike Lurie Masters 35+ 4 29 / 46
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 22 / 34
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 27 / 34
Rick Metz Masters 35+ 1/2 4 / 14
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 12 / 14
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 11 / 43
Nathan Dramer Masters 35+ Category 3 38 / 43
Bob Jacobs Masters 50+ 8 / 46
Michael Metz Masters 50+ 11 / 46
Ian Kennedy Masters 50+ 15 / 46
Tom Strodtbeck Masters 50+ 21 / 46
Jackson Dale Junior Men 10-12 8 / 14
Donna Metz Masters Women 50+ 3 / 5

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 20 2017)

Jackson Dale Junior Men 9-13 8 / 15
James Bender Masters Men 3/4 40+ 12 / 65
Margaret Dale Women 5 2 / 11
Tina Shaner Women 3 9 / 14

Portland Trophy Cup (Sep 19 2017)

Alexander Banks-watson Men 3/4 1 / 48
Martin Baker Masters Men 1/2 3 / 14
Michael Collins Masters Men 3/4 1 / 46

GPCM: Zaaldercross (Sep 16 2017)

Steve Dale Singlespeed 23 / 37
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 2 / 12
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 17 / 21
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 3 / 13
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 6 / 13
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 40 / 59
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 46 / 59
Hugh Givens Masters 60+ 4 / 11
Rick Metz Masters 35+ 1/2 6 / 25
Andy Meeks Masters 35+ 1/2 21 / 25
Scott Bradway Masters 35+ 1/2 25 / 25
Michael Collins Masters 35+ Category 3 4 / 42
James Bender Masters 35+ Category 3 38 / 42
Bob Jacobs Masters 50+ 7 / 47
Trig Rogers Masters 50+ 30 / 47
Jackson Dale Junior Men 10-12 16 / 21
Jordan Taylor Men 4 2 / 12
Donna Metz Masters Women 50+ 3 / 6
Scott Bradway Men 2/3 7 / 41
Michael Metz Men 2/3 22 / 41

Blind Date at the Dairy (Sep 13 2017)

Jackson Dale Junior Men 9-13 7 / 18
Jon Frommelt Masters Men 3/4 40+ 21 / 70
Trig Rogers Masters Men 3/4 40+ 22 / 70
James Bender Masters Men 3/4 40+ 39 / 70
Rowan Jacobs Junior Men 14-18 3 / 3
Sarah Eustis Women Category 3 5 / 16
Tina Shaner Women Category 3 10 / 16
Andy Meeks Masters Men 1/2 40+ 12 / 13
Jordan Taylor Men 3/4 5 / 41
Angharad Porteous Men 3/4 26 / 41
Margaret Dale Women Category 5 3 / 12
Bob Jacobs Masters Men 50+ 3 / 16

Portland Trophy Cup (Sep 12 2017)

Alexander Banks-watson Men 3/4 1 / 50
Melissa Powers Women 3/4 23 / 26
Martin Baker Masters Men 1/2 4 / 21
Peter Blenkiron Masters Men 1/2 21 / 21
Angharad Porteous Women 1/2 1 / 14
Mike Lurie Masters Men 3/4 34 / 48

Corn Cross 1 (Sep 10 2017)

Erin Blenkiron Women 3 1 / 4
Margaret Dale Women 5 2 / 7
Jordan Taylor Singlespeed 6 / 25
Steve Dale Singlespeed 11 / 25
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 12
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 32 / 50
Rick Metz Masters 35+ 1/2 4 / 16
Michael Metz Masters 50+ 7 / 26
Ian Kennedy Masters 50+ 17 / 26
Jackson Dale Junior Men 10-12 16 / 25
Jordan Taylor Men 4 1 / 13
Zachary Conklin Men 4 11 / 13
Donna Metz Masters Women 50+ 8 / 10
Peter Blenkiron Men 2/3 13 / 23

GPCM: Het Meer CX (Sep 9 2017)

Angharad Porteous Women 1/2 3 / 9
Erin Blenkiron Women 3 2 / 5
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 1 / 7
Rowan Jacobs Junior Men 13-14 10 / 11
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 7 / 13
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 10 / 13
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 23 / 34
Hugh Givens Masters 60+ 6 / 15
Rick Metz Masters 35+ 1/2 2 / 22
Michael Collins Masters 35+ Category 3 1 / 41
James Bender Masters 35+ Category 3 38 / 41
Michael Metz Masters 50+ 8 / 52
Bob Jacobs Masters 50+ 11 / 52
Ian Kennedy Masters 50+ 15 / 52
Tom Strodtbeck Masters 50+ 22 / 52
Jordan Taylor Men 4 1 / 17
Donna Metz Masters Women 50+ 6 / 7
Alexander Banks-watson Men 2/3 3 / 35
Peter Blenkiron Men 2/3 13 / 35

GPCM: DDCX (Sep 2 2017)

Kristen Minarik Masters Women 35+ 1/2 2 / 10
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 10
Nathan Dramer Masters 35+ 4 43 / 54
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 5 / 8
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 6 / 8
Hugh Givens Masters 60+ 4 / 10
Rick Metz Masters 35+ 1/2 3 / 19
Mike Szwaya Masters 35+ 1/2 12 / 19
Michael Collins Masters 35+ Category 3 1 / 54
James Bender Masters 35+ Category 3 49 / 54
Michael Metz Masters 50+ 7 / 56
Martin Baker Masters 50+ 9 / 56
Ian Kennedy Masters 50+ 22 / 56
Tom Strodtbeck Masters 50+ 33 / 56
Jordan Taylor Men 4 2 / 18
Donna Metz Masters Women 50+ 6 / 7
Michael Collins Men 2/3 18 / 40

Fort Steilacoom CX (Dec 3 2016)

Trig Rogers Men Cat 3 Master 45+ 7 / 15

Idaho Waffle Cross Series Weekend #3 - Kringle Kross (Dec 3 2016)

Shannon Boroff Men Men's Cat 1/2 11 / 12
Ben Boroff Men Men's Cat 4/5 38 / 40

Cross Revolution #6 (Nov 27 2016)

Erica Lurie Cat. 1/2 Master Women 35+ 7 / 12
Mike Lurie Cat. 4 Master Men 35+ 16 / 25

OBRA State Champs at Corn Cross (Nov 19 2016)

Donna Metz Masters Women 50+ 10 / 10
Mark Schwyhart Masters 60+ 4 / 15
Michael Metz Masters 50+ 8 / 39
Tom Strodtbeck Masters 50+ 12 / 39
Trig Rogers Masters 50+ 38 / 39
Mike Lurie Masters 35+ 4 30 / 49
Rick Metz Masters 35+ 1/2 10 / 21

River City Bicycles Cyclocross Crusade #8 (Nov 13 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 8 / 20
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 41 / 67
Margie Bradway Masters Women 35+ 1/2 11 / 17
David Meyer Masters 35+ 4 26 / 86
Danny Hoile Masters 35+ 4 43 / 86
Mike Lurie Masters 35+ 4 44 / 86
James Sunderland Masters 35+ 4 53 / 86
Maya Foty Masters Women 35+ 3 3 / 13
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 13 / 13
Mark Schwyhart Masters 60+ 2 / 19
Martin Baker Masters 35+ 1/2 27 / 36
Bob Jacobs Masters 50+ 4 / 68
Rich Cramer Masters 50+ 14 / 68
Tom Strodtbeck Masters 50+ 20 / 68
Tom Hill Masters 50+ 21 / 68
Michael Metz Masters 50+ 23 / 68
Trig Rogers Masters 50+ 24 / 68
Ian Kennedy Masters 50+ 31 / 68
Mark Schwyhart Masters 50+ 37 / 68
Clint Ebert Masters 50+ 56 / 68
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 16 / 24
Laila Deardorff Masters Women 50+ 6 / 10
Donna Metz Masters Women 50+ 9 / 10
Michael Collins Men 2/3 29 / 64
Peter Blenkiron Men 2/3 32 / 64
Paul Zagacki Masters 35+ Category 3 23 / 74
Casey Davidson Masters 35+ Category 3 29 / 74
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 34 / 74
James Bender Masters 35+ Category 3 62 / 74
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 74 / 74

Corvallis Cross Classic (Nov 12 2016)

Donna Metz Women 50+ 5 / 10
Michael Metz Masters 50+ 5 / 16
Trig Rogers Masters 50+ 12 / 16
Rick Metz Masters 1/2 35+ Men 6 / 9

River City Bicycles Cyclocross Crusade #7 (Nov 6 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 2 / 15
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 39 / 64
Margie Bradway Masters Women 35+ 1/2 13 / 24
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 20 / 24
Mike Lurie Masters 35+ 4 76 / 118
David Meyer Masters 35+ 4 80 / 118
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 6 / 14
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 11 / 14
Erin Blenkiron Women 3 13 / 17
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 18
Rick Metz Masters 35+ 1/2 18 / 42
Martin Baker Masters 35+ 1/2 28 / 42
Ted Byram Masters 35+ 1/2 41 / 42
Bob Jacobs Masters 50+ 6 / 71
Michael Metz Masters 50+ 10 / 71
Tom Strodtbeck Masters 50+ 11 / 71
Tom Hill Masters 50+ 17 / 71
Ian Kennedy Masters 50+ 19 / 71
Hugh Givens Masters 50+ 41 / 71
Paul Greenwalt Masters 50+ 68 / 71
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 15 / 26
Paul Del vecchio Men 5 4 / 79
Donna Metz Masters Women 50+ 9 / 12
Peter Blenkiron Men 2/3 36 / 84
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 12 / 85
Casey Davidson Masters 35+ Category 3 39 / 85
Paul Zagacki Masters 35+ Category 3 42 / 85
James Bender Masters 35+ Category 3 59 / 85
Sean Denney Masters 35+ Category 3 81 / 85
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 83 / 85

Peddlers at Edgefield (Nov 5 2016)

Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 12
Rick Metz Masters 35+ 1/2 1 / 6
Michael Metz Masters 50+ 2 / 17
Tom Strodtbeck Masters 50+ 3 / 17
Tom Hill Masters 50+ 6 / 17
Rich Cramer Masters 50+ 8 / 17
Paul Del vecchio Men 5 1 / 17
Donna Metz Masters Women 50+ 3 / 3

Idaho Waffle Cross Series Weekend #2 - Turkey Cross Saturday (Nov 5 2016)

Shannon Boroff Men Men's Cat 1/2 8 / 12
Ben Boroff Men Men's Cat 4/5 43 / 48

River City Bicycles Cyclocross Crusade #6 (Oct 30 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 4 / 17
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 49 / 76
Gavin Sunderland Junior Men 3/4/5 75 / 76
Erica Lurie Masters Women 35+ 1/2 19 / 27
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 26 / 27
Mike Lurie Masters 35+ 4 24 / 81
David Meyer Masters 35+ 4 46 / 81
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 7 / 21
Maya Foty Masters Women 35+ 3 17 / 21
Erin Blenkiron Women 3 13 / 20
Mark Schwyhart Masters 60+ 4 / 15
Bob Jacobs Masters 50+ 6 / 58
Michael Metz Masters 50+ 17 / 58
Trig Rogers Masters 50+ 25 / 58
Ian Kennedy Masters 50+ 34 / 58
Clint Ebert Masters 50+ 47 / 58
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 24 / 38
Gavin Sunderland Junior Men 10-12 37 / 38
Stephen Hyde Men 5 6 / 62
Donna Metz Masters Women 50+ 5 / 7
Peter Blenkiron Men 2/3 72 / 73
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 10 / 73
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 40 / 73
James Bender Masters 35+ Category 3 44 / 73

Luscher Farm Crosstoberfest (Oct 29 2016)

Rick Metz Masters 35+ 1/2 1 / 12
Casey Davidson Masters 35+ Category 3 7 / 17
Tom Strodtbeck Masters 50+ 4 / 22
Hugh Givens Masters 50+ 10 / 22
Laila Deardorff Masters Women 50+ 1 / 6

River City Bicycles Cyclocross Crusade #5 (Oct 29 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 3 / 17
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 52 / 71
Erica Lurie Masters Women 35+ 1/2 14 / 28
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 22 / 28
Mike Lurie Masters 35+ 4 42 / 99
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 13 / 21
Erin Blenkiron Women 3 20 / 24
Mark Schwyhart Masters 60+ 3 / 19
Rich Cramer Masters 35+ 1/2 27 / 51
Martin Baker Masters 35+ 1/2 44 / 51
Bob Jacobs Masters 50+ 7 / 70
Michael Metz Masters 50+ 18 / 70
Tom Hill Masters 50+ 21 / 70
Trig Rogers Masters 50+ 36 / 70
Ian Kennedy Masters 50+ 38 / 70
Clint Ebert Masters 50+ 50 / 70
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 23 / 29
Stephen Hyde Men 5 7 / 71
Katherine Christensen Masters Women 50+ 6 / 13
Donna Metz Masters Women 50+ 10 / 13
Michael Collins Men 2/3 47 / 84
Peter Blenkiron Men 2/3 51 / 84
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 43 / 99
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 95 / 99
James Bender Masters 35+ Category 3 97 / 99

Psycho Cross #1 (Oct 23 2016)

Donna Metz Masters Women 45+ 1 / 2
Michael Metz Masters 50+ 4 / 7

Washougal CX (Oct 23 2016)

Margie Bradway Masters Women 35+ 1/2 3 / 4
Trig Rogers Masters 50+ 7 / 20
Paul Greenwalt Masters 50+ 11 / 20
Tom Strodtbeck Masters 50+ 18 / 20
Paul Del vecchio Men 5 4 / 20

CrossWord CX Challenge (Oct 22 2016)

Erica Lurie Masters Women 35+ 1/2 2 / 7
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 6 / 10
Michael Metz Junior Men 13-14 11 / 11
Rick Metz Masters 35+ 1/2 2 / 8
Bob Jacobs Masters 50+ 2 / 38
Tom Hill Masters 50+ 3 / 38
Tom Strodtbeck Masters 50+ 4 / 38
Michael Metz Masters 50+ 6 / 38
Ian Kennedy Masters 50+ 12 / 38
Clint Ebert Masters 50+ 23 / 38
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 1 / 7
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 15 / 26
Michael Metz Junior Men 3/4/5 19 / 26
Paul Del vecchio Men 5 2 / 35
Donna Metz Masters Women 50+ 3 / 7
Angharad Porteous Singlespeed 10 / 26
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 28 / 45
James Bender Masters 35+ Category 3 34 / 45

River City Bicycles Cyclocross Crusade #4 (Oct 16 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 1 / 10
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 28 / 37
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 10 / 21
David Meyer Masters 35+ 4 53 / 63
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 5 / 11
Erin Blenkiron Women 3 10 / 13
Mark Schwyhart Masters 60+ 4 / 15
Rich Cramer Masters 35+ 1/2 32 / 42
Bob Jacobs Masters 50+ 5 / 55
Michael Metz Masters 50+ 18 / 55
Tom Hill Masters 50+ 20 / 55
Paul Greenwalt Masters 50+ 33 / 55
Ian Kennedy Masters 50+ 34 / 55
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 11 / 17
Katherine Christensen Masters Women 50+ 8 / 11
Donna Metz Masters Women 50+ 9 / 11
Michael Collins Men 2/3 35 / 53
Casey Davidson Masters 35+ Category 3 28 / 53
James Bender Masters 35+ Category 3 47 / 53
Sean Denney Masters 35+ Category 3 48 / 53

River City Bicycles Cyclocross Crusade #3 (Oct 15 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 1 / 19
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 40 / 52
Margie Bradway Masters Women 35+ 1/2 12 / 24
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 18 / 24
James Sunderland Masters 35+ 4 42 / 67
Tina Shaner Masters Women 35+ 3 8 / 11
Erin Blenkiron Women 3 6 / 8
Mike Szwaya Clydesdale 2 / 31
Mark Schwyhart Masters 60+ 3 / 14
Rick Metz Masters 35+ 1/2 12 / 37
Martin Baker Masters 35+ 1/2 30 / 37
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 31 / 37
Bob Jacobs Masters 50+ 6 / 49
Michael Metz Masters 50+ 15 / 49
Tom Strodtbeck Masters 50+ 18 / 49
Trig Rogers Masters 50+ 24 / 49
Ian Kennedy Masters 50+ 27 / 49
Hugh Givens Masters 50+ 39 / 49
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 16 / 21
Stephen Hyde Men 5 2 / 41
Paul Del vecchio Men 5 16 / 41
Donna Metz Masters Women 50+ 8 / 9
Michael Collins Men 2/3 38 / 56
Doug Minarik Masters 35+ Category 3 16 / 57
James Bender Masters 35+ Category 3 56 / 57

Idaho Waffle Cross Series Weekend #1 - Waffle Cross Day 2 (Oct 9 2016)

Shannon Boroff Men Men's Cat 1/2 9 / 10
Ben Boroff Men Men's Cat 4/5 39 / 40

River City Bicycles Cyclocross Crusade #2 (Oct 9 2016)

Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 38 / 51
Jackson Dale Junior Men 3/4/5 40 / 51
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 6 / 22
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 16 / 22
Tina Shaner Women 4 2 / 28
David Meyer Masters 35+ 4 90 / 111
Erin Blenkiron Women 3 10 / 13
Mark Schwyhart Masters 60+ 2 / 19
Bill Alsup Masters 60+ 14 / 19
Rich Cramer Masters 35+ 1/2 22 / 46
Rick Metz Masters 35+ 1/2 29 / 46
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 32 / 46
Dolan Halbrook Masters 35+ 1/2 39 / 46
Martin Baker Masters 35+ 1/2 44 / 46
Bob Jacobs Masters 50+ 2 / 71
Tom Strodtbeck Masters 50+ 14 / 71
Michael Metz Masters 50+ 18 / 71
Ian Kennedy Masters 50+ 32 / 71
Paul Greenwalt Masters 50+ 41 / 71
Hugh Givens Masters 50+ 51 / 71
Trig Rogers Masters 50+ 52 / 71
Clint Ebert Masters 50+ 56 / 71
Tom Hill Masters 50+ 71 / 71
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 5 / 14
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 15 / 21
Jackson Dale Junior Men 10-12 16 / 21
Katherine Christensen Masters Women 50+ 7 / 10
Donna Metz Masters Women 50+ 9 / 10
Steve Dale Singlespeed 64 / 79
James Bender Masters 35+ Category 3 55 / 77
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 58 / 77

Idaho Waffle Cross Series Weekend #1 - Waffle Cross (Oct 8 2016)

Shannon Boroff Men Men's Cat 1/2 11 / 16
Ben Boroff Men Men's Cat 4/5 49 / 52

River City Bicycles Cyclocross Crusade #1 (Oct 8 2016)

Kristen Minarik Women 1/2 15 / 19
Michael Metz Junior Men 3/4/5 37 / 57
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 42 / 57
Andrew Metz Junior Men 3/4/5 50 / 57
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 4 / 32
Margie Bradway Masters Women 35+ 1/2 18 / 32
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 26 / 32
Michael Metz Junior Men 13-14 16 / 21
Tina Shaner Women 4 4 / 29
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 11 / 21
Erin Blenkiron Women 3 13 / 16
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 21
Rick Metz Masters 35+ 1/2 15 / 63
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 58 / 63
Bob Jacobs Masters 50+ 8 / 83
Michael Metz Masters 50+ 15 / 83
Tom Strodtbeck Masters 50+ 18 / 83
Tom Hill Masters 50+ 24 / 83
Donald Newlands Masters 50+ 27 / 83
Ian Kennedy Masters 50+ 41 / 83
Hugh Givens Masters 50+ 65 / 83
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 20 / 24
Andrew Metz Junior Men 10-12 22 / 24
Paul Del vecchio Men 5 10 / 69
Donna Metz Masters Women 50+ 13 / 18
Paul Del vecchio Singlespeed 83 / 93
Paul Zagacki Masters 35+ Category 3 51 / 85
James Bender Masters 35+ Category 3 63 / 85
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 73 / 85

Blind Date at the Dairy (Oct 5 2016)

Tina Shaner Women Category 4 2 / 13
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 4 / 13

Portland Trophy Cup #5 (Oct 4 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 2 / 13
Peter Blenkiron Masters Men 1/2 1 / 7
Jon Frommelt Masters Men 3/4 6 / 40
Trig Rogers Masters Men 3/4 10 / 40
Sean Denney Masters Men 3/4 20 / 40
Ian Kennedy Masters Men 2/3 10 / 15

Blind Date at the Dairy #4 (Sep 28 2016)

Bill Alsup Masters Men 60+ 12 / 12
Casey Davidson Masters Men 2/3 40+ 9 / 18
Martin Baker Masters Men 1/2 40+ 5 / 10
Tina Shaner Women Category 4 5 / 12
Paul Del vecchio Men 5 5 / 43
Trig Rogers Masters Men 3/4 40+ 74 / 79
Bob Jacobs Masters Men 50+ 2 / 20
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 5 / 20
Paul Greenwalt Masters Men 50+ 10 / 20

Portland Trophy Cup #4 (Sep 27 2016)

Paul Del vecchio Men 5 9 / 33
Donald Newlands Masters 50+ 2 / 4
Angharad Porteous Women 1/2 1 / 14
Sean Denney Masters Men 3/4 8 / 42
Michael Lurie Masters Men 3/4 26 / 42

Battle at Barlow (Sep 25 2016)

Gavin Sunderland Junior Men 3/4/5 17 / 23
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 13
Paul Greenwalt Masters 50+ 19 / 37
Jim Fox Masters 50+ 37 / 37
Gavin Sunderland Junior Men 10-12 7 / 8
Donna Metz Masters Women 50+ 5 / 9
Casey Davidson Masters 35+ Category 3 6 / 38

Grand Prix Brad Ross: GP: Ninkrossi (Sep 24 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 1 / 11
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 39 / 42
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 13
Tina Shaner Women 4 3 / 14
Mike Lurie Masters 35+ 4 12 / 43
Erin Blenkiron Women 3 3 / 8
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 13
Rick Metz Masters 35+ 1/2 6 / 29
Dolan Halbrook Masters 35+ 1/2 16 / 29
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 25 / 29
Bob Jacobs Masters 50+ 5 / 48
Michael Metz Masters 50+ 7 / 48
Tom Strodtbeck Masters 50+ 8 / 48
Donald Newlands Masters 50+ 18 / 48
Ian Kennedy Masters 50+ 22 / 48
Clint Ebert Masters 50+ 31 / 48
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 2 / 9
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 15 / 16
Michael Collins Men 4 31 / 33
Donna Metz Masters Women 50+ 10 / 10
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 26 / 40
James Bender Masters 35+ Category 3 34 / 40

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 21 2016)

Casey Davidson Masters Men 2/3 40+ 15 / 25
Rick Metz Masters Men 1/2 40+ 5 / 13
Andy Meeks Masters Men 1/2 40+ 12 / 13
James Bender Men 3/4 32 / 52
Erica Lurie Women 1/2 8 / 18
Paul Del vecchio Men 5 11 / 51
Trig Rogers Masters Men 3/4 40+ 30 / 78
Bob Jacobs Masters Men 50+ 3 / 18
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 4 / 18
Donald Newlands Masters Men 50+ 8 / 18
Paul Greenwalt Masters Men 50+ 11 / 18

Portland Trophy Cup #3 (Sep 20 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 1 / 14
Peter Blenkiron Masters Men 1/2 10 / 12
Jon Frommelt Masters Men 3/4 4 / 43
Sean Denney Masters Men 3/4 20 / 43
Michael Lurie Masters Men 3/4 31 / 43

Grand Prix Brad Ross: GP: Zaaldercross (Sep 17 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 3 / 12
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 34 / 42
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 1 / 13
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 5 / 13
Danny Hoile Masters 35+ 4 29 / 53
Erin Blenkiron Women 3 4 / 6
Mark Schwyhart Masters 60+ 3 / 14
Rick Metz Masters 35+ 1/2 5 / 27
Andy Meeks Masters 35+ 1/2 19 / 27
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 22 / 27
Bob Jacobs Masters 50+ 5 / 54
Michael Metz Masters 50+ 21 / 54
Tom Strodtbeck Masters 50+ 25 / 54
Ian Kennedy Masters 50+ 30 / 54
Trig Rogers Masters 50+ 42 / 54
Sarah Eustis Masters Women 35+ 3 2 / 7
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 11 / 15
Michael Collins Men 4 5 / 28
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 39 / 49
James Bender Masters 35+ Category 3 47 / 49

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 14 2016)

Gavin Sunderland Junior Men 9-13 16 / 22
Paul Zagacki Masters Men 2/3 40+ 15 / 19
Martin Baker Masters Men 1/2 40+ 5 / 15
Andy Meeks Masters Men 1/2 40+ 10 / 15
James Bender Men 3/4 21 / 64
Erica Lurie Women 1/2 8 / 10
James Sunderland Masters Men 3/4 40+ 37 / 82
Bob Jacobs Masters Men 50+ 3 / 21
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 4 / 21
Donald Newlands Masters Men 50+ 9 / 21
Paul Greenwalt Masters Men 50+ 10 / 21

Portland Trophy Cup (Sep 13 2016)

Erin Blenkiron Women 3/4 4 / 18
Angharad Porteous Women 1/2 1 / 18
Peter Blenkiron Masters Men 1/2 8 / 13
Ellene Smith Women 2/3 11 / 13
Michael Lurie Masters Men 3/4 14 / 39
Trig Rogers Masters Men 3/4 20 / 39
Sean Denney Masters Men 3/4 21 / 39
Ian Kennedy Masters Men 2/3 14 / 18

Corn Cross (Sep 11 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 1 / 2
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 3 / 6
Erin Blenkiron Women 3 6 / 8
Dolan Halbrook Masters 35+ 1/2 3 / 7
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 6 / 7
Angharad Porteous Singlespeed Women 1 / 6
Michael Metz Masters 50+ 5 / 23
Jim Fox Masters 50+ 12 / 23
Paul Greenwalt Masters 50+ 13 / 23
Trig Rogers Masters 50+ 19 / 23
Jon Frommelt Singlespeed 11 / 17
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 11 / 19

GP Het Meer CX (Sep 10 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 2 / 12
Michael Metz Junior Men 3/4/5 21 / 29
Rowan Jacobs Junior Men 3/4/5 22 / 29
Andrew Metz Junior Men 3/4/5 27 / 29
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 4 / 11
Margie Bradway Masters Women 35+ 1/2 6 / 11
Michael Metz Junior Men 13-14 8 / 11
Danny Hoile Masters 35+ 4 25 / 61
Mike Lurie Masters 35+ 4 28 / 61
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 14
Rick Metz Masters 35+ 1/2 5 / 30
Bob Jacobs Masters 50+ 11 / 53
Michael Metz Masters 50+ 13 / 53
Tom Strodtbeck Masters 50+ 21 / 53
Ian Kennedy Masters 50+ 23 / 53
Clint Ebert Masters 50+ 30 / 53
Hugh Givens Masters 50+ 32 / 53
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 9 / 12
Andrew Metz Junior Men 10-12 12 / 12
Michael Collins Men 4 2 / 33
Paul Zagacki Masters 35+ Category 3 9 / 44
James Bender Masters 35+ Category 3 31 / 44
Jon Frommelt Masters 35+ Category 3 35 / 44

Blind Date at the Dairy (Sep 7 2016)

Martin Baker Masters Men 1/2 40+ 3 / 12
James Bender Men 3/4 24 / 60
Erica Lurie Women 1/2 5 / 13
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 4 / 23
Paul Greenwalt Masters Men 50+ 12 / 23
Bob Jacobs Masters Men 50+ 20 / 23

Portland Trophy Cup (Sep 6 2016)

Jon Frommelt Masters Men 3/4 7 / 35
Trig Rogers Masters Men 3/4 15 / 35
Michael Lurie Masters Men 3/4 24 / 35
Angharad Porteous Women 1/2 1 / 12
Sean Denney Masters Men 2/3 11 / 12

GP David Douglas CX (Sep 3 2016)

Angharad Porteous Women 1/2 3 / 8
Michael Metz Junior Men 3/4/5 34 / 37
Andrew Metz Junior Men 3/4/5 36 / 37
Ann Kennedy Masters Women 35+ 1/2 3 / 13
Ellene Smith Masters Women 35+ 1/2 5 / 13
Michael Metz Junior Men 13-14 14 / 14
Danny Hoile Masters 35+ 4 33 / 58
Erin Blenkiron Women 3 5 / 8
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 19
Rick Metz Masters 35+ 1/2 7 / 33
Peter Blenkiron Masters 35+ 1/2 24 / 33
Michael Metz Masters 50+ 13 / 55
Tom Strodtbeck Masters 50+ 16 / 55
Paul Greenwalt Masters 50+ 40 / 55
Clint Ebert Masters 50+ 41 / 55
Andrew Metz Junior Men 10-12 12 / 13
Michael Collins Men 4 6 / 38
Casey Davidson Masters 35+ Category 3 25 / 59
James Bender Masters 35+ Category 3 52 / 59

Psycho Cross Series (Nov 29 2015)

Ann Kennedy Women A 2 / 5
Rick Metz Masters Men 35+ A 1 / 1
Michael Metz Masters Men 50+ 2 / 8

Psycho Cross Series (Nov 28 2015)

Trig Rogers Masters Men 35+ B 8 / 8
Rick Metz Masters Men 35+ A 1 / 1
Ann Kennedy Women A 1 / 2
Michael Metz Masters Men 50+ 3 / 14

Kruger's Crossing CX (Nov 22 2015)

Michael Collins Category C 1 / 37
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 13 / 29
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 19 / 29
Benjamin Boroff Junior Men 22 / 40
Rowan Jacobs Junior Men 30 / 40
Shannon Boroff Masters 35+ A 5 / 29
Ted Byram Masters 35+ A 14 / 29
Martin Baker Masters 35+ A 24 / 29
Paul Greenwalt Masters 35+ C 5 / 84
Mike Lurie Masters 35+ C 45 / 84
Trig Rogers Masters 35+ B 6 / 39
Michael Metz Masters 50+ 1 / 27
Tom Strodtbeck Masters 50+ 3 / 27
Tom Hill Masters 50+ 5 / 27
Ian Kennedy Masters 50+ 13 / 27
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 7
Erica Lurie Masters Women 35+ A 6 / 7
Maya Foty Masters Women 35+ B 2 / 6

OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy (Nov 21 2015)

Michael Metz Junior Men 13-14 11 / 11
Mark Schwyhart Masters 60+ 2 / 19
Michael Metz Junior Men 37 / 42
Rick Metz Masters 35+ A 5 / 30
Trig Rogers Masters 35+ B 22 / 32
Tom Hill Masters 50+ 8 / 31
Tom Strodtbeck Masters 50+ 9 / 31
Ian Kennedy Masters 50+ 20 / 31
Michael Metz Masters 50+ 31 / 31
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 9
Ellene Smith Masters Women 35+ A 8 / 9
Sadie Grossman Women B 6 / 12
Sarah Eustis Women B 12 / 12
Mike Lurie Beginner Men 7 / 28

Cross Crusade: Portland International Raceway Day Two (Nov 15 2015)

Mark Schwyhart Masters 60+ 3 / 14
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 17 / 35
Benjamin Boroff Junior Men 34 / 53
Martin Baker Masters 35+ A 9 / 63
Mike Szwaya Masters 35+ A 14 / 63
Ted Byram Masters 35+ A 28 / 63
Shannon Boroff Masters 35+ A 29 / 63
Donald Newlands Masters 35+ A 34 / 63
Peter Blenkiron Masters 35+ A 36 / 63
Andy Meeks Masters 35+ A 46 / 63
Paul Greenwalt Masters 35+ C 7 / 103
Casey Davidson Masters 35+ B 49 / 96
Paul Zagacki Masters 35+ B 56 / 96
Tom Strodtbeck Masters 50+ 4 / 58
Tom Hill Masters 50+ 13 / 58
Michael Metz Masters 50+ 15 / 58
Ian Kennedy Masters 50+ 22 / 58
Katherine Christensen Masters Women 45+ 6 / 18
Ellene Smith Masters Women 35+ A 12 / 15
Sarah Eustis Women B 9 / 16

Cross Crusade: Portland International Raceway Day One (Nov 14 2015)

Michael Collins Category C 11 / 72
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 17 / 27
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 19 / 27
Benjamin Boroff Junior Men 38 / 53
Rowan Jacobs Junior Men 40 / 53
Rick Metz Masters 35+ A 20 / 75
Martin Baker Masters 35+ A 21 / 75
Shannon Boroff Masters 35+ A 22 / 75
Dolan Halbrook Masters 35+ A 26 / 75
Donald Newlands Masters 35+ A 33 / 75
Peter Blenkiron Masters 35+ A 34 / 75
Mike Szwaya Masters 35+ A 36 / 75
Bob Jacobs Masters 35+ A 60 / 75
Andy Meeks Masters 35+ A 61 / 75
Paul Greenwalt Masters 35+ C 13 / 110
Doug Minarik Masters 35+ B 16 / 91
Trig Rogers Masters 35+ B 90 / 91
Michael Metz Masters 50+ 7 / 60
Tom Strodtbeck Masters 50+ 23 / 60
Hugh Givens Masters 50+ 38 / 60
Katherine Christensen Masters Women 45+ 3 / 14
Ellene Smith Masters Women 35+ A 16 / 18
Kristen Minarik Women A 16 / 25
Sadie Grossman Women B 8 / 19
Sarah Eustis Women B 17 / 19

Cross Crusade: Barton Park (Nov 8 2015)

Mark Schwyhart Masters 60+ 5 / 16
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 20 / 29
Rowan Jacobs Junior Men 39 / 52
Rick Metz Masters 35+ A 16 / 60
Martin Baker Masters 35+ A 19 / 60
Donald Newlands Masters 35+ A 24 / 60
Ted Byram Masters 35+ A 32 / 60
Mike Szwaya Masters 35+ A 57 / 60
Paul Greenwalt Masters 35+ C 17 / 97
Dolan Halbrook Masters 35+ B 2 / 81
Doug Minarik Masters 35+ B 5 / 81
Peter Blenkiron Masters 35+ B 6 / 81
Paul Zagacki Masters 35+ B 11 / 81
Casey Davidson Masters 35+ B 39 / 81
Jon Frommelt Masters 35+ B 50 / 81
Trig Rogers Masters 35+ B 67 / 81
Michael Metz Masters 50+ 7 / 63
Tom Strodtbeck Masters 50+ 15 / 63
Tom Hill Masters 50+ 16 / 63
Ian Kennedy Masters 50+ 30 / 63
Hugh Givens Masters 50+ 32 / 63
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 19
Sarah Eustis Women B 12 / 13

Pedalers at the Poor Farm (Nov 7 2015)

Mike Lurie Category C 14 / 18
Tom Strodtbeck Masters 50+ 2 / 19
Tom Hill Masters 50+ 3 / 19
Ian Kennedy Masters 50+ 7 / 19
Benjamin Boroff Junior Men 9 / 12
Michael Metz Junior Men 11 / 12
Rowan Jacobs Junior Men 12 / 12
Shannon Boroff Masters 35+ A 5 / 19
Rick Metz Masters 35+ A 8 / 19
Bob Jacobs Masters 35+ A 18 / 19

Corvallis Cross Classic (Nov 7 2015)

Rich Cramer Masters Men 50+ 1 / 10

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Nov 1 2015)

Donald Newlands Singlespeed 34 / 53
Michael Collins Category C 16 / 67
Owen Szwaya Junior Men 15-16 9 / 11
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 18 / 21
Owen Szwaya Junior Men 20 / 56
Rowan Jacobs Junior Men 49 / 56
Donald Newlands Masters 35+ A 37 / 59
Bob Jacobs Masters 35+ A 42 / 59
Mike Szwaya Masters 35+ A 56 / 59
Mike Lurie Masters 35+ C 33 / 73
Doug Minarik Masters 35+ B 11 / 104
Jon Frommelt Masters 35+ B 64 / 104
Michael Metz Masters 50+ 10 / 57
Ian Kennedy Masters 50+ 41 / 57
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 8 / 23
Kristen Minarik Women A 16 / 37

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Oct 31 2015)

Michael Collins Category C 72 / 75
Owen Szwaya Junior Men 15-16 8 / 9
Bill Alsup Masters 60+ 23 / 26
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 23 / 23
Owen Szwaya Junior Men 18 / 52
Rowan Jacobs Junior Men 50 / 52
Mike Szwaya Masters 35+ A 21 / 71
Donald Newlands Masters 35+ A 37 / 71
Bob Jacobs Masters 35+ A 45 / 71
Andy Meeks Masters 35+ A 65 / 71
Mike Lurie Masters 35+ C 40 / 88
Doug Minarik Masters 35+ B 4 / 109
Jon Frommelt Masters 35+ B 79 / 109
Trig Rogers Masters 35+ B 86 / 109
Peter Blenkiron Masters 35+ B 101 / 109
Michael Metz Masters 50+ 12 / 68
Tom Strodtbeck Masters 50+ 23 / 68
Ian Kennedy Masters 50+ 47 / 68
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 4 / 26
Maya Foty Masters Women 35+ B 6 / 20

Psycho Cross Series #3 (Oct 25 2015)

Jon Frommelt Masters Men 35+ 6 / 10
Trig Rogers Masters Men 35+ 8 / 10
Michael Metz Masters Men 50+ 3 / 12

Washougal CX (Oct 24 2015)

Donald Newlands Masters 35+ A 9 / 29
Peter Blenkiron Masters 35+ B 2 / 38
Casey Davidson Masters 35+ B 21 / 38
Michael Metz Masters 50+ 2 / 35
Tom Strodtbeck Masters 50+ 16 / 35
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 1 / 9

Cross Crusade: Cascade Locks (Oct 18 2015)

Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 16
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 16 / 31
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 23 / 31
Benjamin Boroff Junior Men 49 / 64
Rowan Jacobs Junior Men 56 / 64
Rick Metz Masters 35+ A 10 / 72
Shannon Boroff Masters 35+ A 32 / 72
Donald Newlands Masters 35+ A 42 / 72
Martin Baker Masters 35+ A 47 / 72
Bob Jacobs Masters 35+ A 70 / 72
Peter Blenkiron Masters 35+ B 3 / 84
Doug Minarik Masters 35+ B 9 / 84
Paul Zagacki Masters 35+ B 17 / 84
Casey Davidson Masters 35+ B 34 / 84
Michael Metz Masters 50+ 7 / 50
Tom Hill Masters 50+ 14 / 50
Hugh Givens Masters 50+ 42 / 50
Katherine Christensen Masters Women 45+ 5 / 20
Patty Sturdevant Masters Women 45+ 12 / 20
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 20
Ellene Smith Masters Women 35+ A 16 / 20
Annie Nielsen Women B 14 / 19

CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks (Oct 17 2015)

Mike Lurie Category C 13 / 23
Michael Metz Junior Men 13-14 3 / 3
Michael Metz Junior Men 12 / 14
Rick Metz Masters 35+ A 2 / 19
Michael Metz Masters 50+ 1 / 34
Tom Strodtbeck Masters 50+ 17 / 34
Ian Kennedy Masters 50+ 18 / 34

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 14 2015)

Bill Alsup Masters Men 60+ 9 / 9
Chris Johnston Men A 17 / 17
Paul Zagacki Masters Men B 40+ 2 / 29
Sarah Eustis Women B 11 / 13
Benjamin Boroff Junior U14 10 / 13
Shannon Boroff Masters Men A 40+ 1 / 16
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 3 / 11
Ian Kennedy Masters Men 50+ 8 / 11

Cross Crusade: Alpenrose (Oct 11 2015)

Donald Newlands Singlespeed 44 / 80
Michael Collins Category C 21 / 86
Peter Blenkiron Category B 34 / 66
Owen Szwaya Junior Men 15-16 8 / 12
Dwayne King Clydesdale 19 / 35
Mark Schwyhart Masters 60+ 4 / 27
Bill Alsup Masters 60+ 25 / 27
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 27 / 34
Owen Szwaya Junior Men 20 / 68
Rowan Jacobs Junior Men 60 / 68
Rick Metz Masters 35+ A 14 / 88
Mike Szwaya Masters 35+ A 25 / 88
Martin Baker Masters 35+ A 34 / 88
Bob Jacobs Masters 35+ A 47 / 88
Donald Newlands Masters 35+ A 49 / 88
Ted Byram Masters 35+ A 63 / 88
Paul Greenwalt Masters 35+ C 15 / 109
Peter Blenkiron Masters 35+ B 8 / 96
Doug Minarik Masters 35+ B 12 / 96
Dolan Halbrook Masters 35+ B 15 / 96
Paul Zagacki Masters 35+ B 29 / 96
Trig Rogers Masters 35+ B 46 / 96
Michael Metz Masters 50+ 19 / 64
Hugh Givens Masters 50+ 42 / 64
Ian Kennedy Masters 50+ 64 / 64
Katherine Christensen Masters Women 45+ 8 / 24
Patty Sturdevant Masters Women 45+ 9 / 24
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 8 / 25
Ellene Smith Masters Women 35+ A 18 / 25
Maya Foty Masters Women 35+ B 4 / 20
Kristen Minarik Women A 15 / 41
Sarah Eustis Women B 15 / 16

Cross Crusade: Alpenrose (Oct 10 2015)

Michael Collins Category C 25 / 99
Michael Metz Junior Men 13-14 18 / 19
Owen Szwaya Junior Men 15-16 8 / 12
Mark Schwyhart Masters 60+ 8 / 25
Bill Alsup Masters 60+ 24 / 25
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 24 / 34
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 32 / 34
Owen Szwaya Junior Men 17 / 73
Benjamin Boroff Junior Men 59 / 73
Michael Metz Junior Men 61 / 73
Rowan Jacobs Junior Men 69 / 73
Martin Baker Masters 35+ A 14 / 88
Rick Metz Masters 35+ A 15 / 88
Shannon Boroff Masters 35+ A 19 / 88
Mike Szwaya Masters 35+ A 29 / 88
Donald Newlands Masters 35+ A 33 / 88
Bob Jacobs Masters 35+ A 52 / 88
Doug Minarik Masters 35+ B 5 / 122
Paul Zagacki Masters 35+ B 17 / 122
Casey Davidson Masters 35+ B 31 / 122
Jon Frommelt Masters 35+ B 104 / 122
Peter Blenkiron Masters 35+ B 120 / 122
Michael Metz Masters 50+ 9 / 68
Hugh Givens Masters 50+ 52 / 68
Tom Strodtbeck Masters 50+ 63 / 68
Patty Sturdevant Masters Women 45+ 7 / 21
Katherine Christensen Masters Women 45+ 8 / 21
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 6 / 25
Ellene Smith Masters Women 35+ A 15 / 25
Kristen Minarik Women A 14 / 40
Angharad Porteous Women A 37 / 40
Sadie Grossman Women B 10 / 18
Sarah Eustis Women B 12 / 18

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 7 2015)

Benjamin Boroff Junior Men 10-13 9 / 14
Jon Frommelt Masters Men B 40+ 21 / 29
Paul Zagacki Masters Men B 40+ 27 / 29
Shannon Boroff Masters Men A 40+ 4 / 15
Donald Newlands Masters Men A 40+ 15 / 15
Paul Greenwalt Masters Men C 40+ 14 / 57
Trig Rogers Masters Men C 40+ 18 / 57
Angharad Porteous Women A 13 / 13
Ian Kennedy Masters Men 50+ 8 / 10

Rapha Portland Trophy Cup #6 (Oct 6 2015)

Sadie Grossman Women B 4 / 13
Sarah Eustis Women B 11 / 13
Peter Blenkiron Men B 12 / 24
Jon Frommelt Men B 22 / 24
Angharad Porteous Men B 23 / 24
Ted Byram Masters A 35+ 15 / 21
Donald Newlands Masters A 35+ 21 / 21

Cooper Spur Cyclocross (Oct 4 2015)

Benjamin Boroff Junior Men 10-12 4 / 7
Benjamin Boroff Junior Men 12 / 16
Donald Newlands Masters 35+ A 9 / 28
Shannon Boroff Masters 35+ A 10 / 28
Michael Metz Masters 50+ 3 / 24
Danny Knudsen Masters 50+ 14 / 24
Ian Kennedy Masters 50+ 15 / 24
Ellene Smith Masters Women 35+ A 5 / 8
Sadie Grossman Women B 1 / 10

GPRM 2015: Heiser Farm (Oct 3 2015)

Shannon Boroff Singlespeed 9 / 26
Michael Metz Junior Men 13-14 14 / 14
Mark Schwyhart Masters 60+ 2 / 14
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 11 / 19
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 18 / 19
Benjamin Boroff Junior Men 40 / 49
Michael Metz Junior Men 42 / 49
Rowan Jacobs Junior Men 48 / 49
Rick Metz Masters 35+ A 2 / 23
Bob Jacobs Masters 35+ A 10 / 23
Peter Blenkiron Masters 35+ B 7 / 43
Jon Frommelt Masters 35+ B 28 / 43
Trig Rogers Masters 35+ B 34 / 43
Michael Metz Masters 50+ 4 / 43
Tom Strodtbeck Masters 50+ 19 / 43
Clint Ebert Masters 50+ 28 / 43
Hugh Givens Masters 50+ 30 / 43

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 30 2015)

Bill Alsup Masters Men 60+ 6 / 8
Doug Minarik Men B 10 / 30
Peter Blenkiron Men B 17 / 30
Benjamin Boroff Junior Men 10-13 6 / 15
Paul Zagacki Masters Men B 40+ 2 / 24
Martin Baker Masters Men A 40+ 4 / 18
Bob Jacobs Masters Men A 40+ 5 / 18
Shannon Boroff Masters Men A 40+ 6 / 18
Donald Newlands Masters Men A 40+ 14 / 18
Chris Johnston Men A 10 / 20
Trig Rogers Masters Men C 40+ 64 / 64
Tom Strodtbeck Masters Men 50+ 4 / 11

Rapha Portland Trophy Cup #5 (Sep 29 2015)

Sadie Grossman Women B 2 / 14
Peter Blenkiron Men B 18 / 24

Battle at Barlow (Sep 27 2015)

Ann Kennedy Masters Women A 35+ 1 / 12
Michael Metz Masters Men 50+ 3 / 33
Donald Newlands Masters Men A 35+ 28 / 39
Ted Byram Masters Men A 35+ 30 / 39
Paul Zagacki Masters Men B 35+ 5 / 40
Doug Manrik Masters Men B 35+ 8 / 40
Casey Davidson Masters Men B 35+ 15 / 40
Jon Frommelt Masters Men B 35+ 28 / 40

GPRM 2015: Ninkrossi (Sep 26 2015)

Shannon Boroff Singlespeed 4 / 30
Michael Metz Junior Men 13-14 4 / 4
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 14
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 6 / 12
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 12 / 12
Benjamin Boroff Junior Men 15 / 22
Michael Metz Junior Men 20 / 22
Rowan Jacobs Junior Men 22 / 22
Rick Metz Masters 35+ A 3 / 23
Bob Jacobs Masters 35+ A 13 / 23
Jon Frommelt Masters 35+ B 24 / 43
Trig Rogers Masters 35+ B 34 / 43
Michael Metz Masters 50+ 8 / 37
Clint Ebert Masters 50+ 18 / 37
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 1 / 10
Ellene Smith Masters Women 35+ A 6 / 10
Sadie Grossman Women B 1 / 7

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 23 2015)

Trig Rogers Masters C 40+ 19 / 71
Paul Zagacki Masters Men B 40+ 5 / 31
Doug Minarik Masters Men B 40+ 10 / 31
Casey Davidson Masters Men B 40+ 19 / 31
Sarah Eustis Women B 16 / 17
Rick Metz Masters Men A 40+ 3 / 21
Bob Jacobs Masters Men A 40+ 7 / 21
Andy Meeks Masters Men A 40+ 17 / 21
Kristen Minarik Women A 5 / 16
Danny Knudsen Masters 50+ 5 / 13

Rapha Portland Trophy Cup #4 (Sep 22 2015)

Sadie Grossman Women B 4 / 15
Sarah Eustis Women B 10 / 15
Donald Newlands Masters A 35+ 7 / 17
Andy Meeks Masters A 35+ 12 / 17
Ted Byram Masters A 35+ 14 / 17

GPRM 2015: Zaaldercross (Sep 19 2015)

Shannon Boroff Singlespeed 11 / 27
Michael Collins Category C 10 / 34
Tom Strodtbeck Category B 24 / 27
Michael Metz Junior Men 13-14 13 / 14
Mark Schwyhart Masters 60+ 4 / 11
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 18 / 21
Michael Metz Junior Men 46 / 54
Rowan Jacobs Junior Men 50 / 54
Rick Metz Masters 35+ A 2 / 41
Mike Szwaya Masters 35+ A 13 / 41
Martin Baker Masters 35+ A 23 / 41
Andy Meeks Masters 35+ A 32 / 41
Donald Newlands Masters 35+ A 33 / 41
Paul Zagacki Masters 35+ B 7 / 56
Dolan Halbrook Masters 35+ B 9 / 56
Peter Blenkiron Masters 35+ B 10 / 56
Trig Rogers Masters 35+ B 44 / 56
Doug Minarik Masters 35+ B 46 / 56
Jon Frommelt Masters 35+ B 47 / 56
Michael Metz Masters 50+ 5 / 38
Clint Ebert Masters 50+ 29 / 38
Tom Strodtbeck Masters 50+ 38 / 38
Kristen Minarik Women A 12 / 19
Sarah Eustis Women B 5 / 9
Annie Nielsen Women B 7 / 9

Blind Date at the Dairy #1 (Sep 16 2015)

Paul Zagacki Masters Men B 40+ 7 / 26
Sarah Eustis Women B 10 / 14
Bob Jacobs Masters Men A 40+ 7 / 16
Shannon Boroff Masters Men A 40+ 9 / 16
Andy Meeks Masters Men A 40+ 11 / 16
Danny Knudsen Masters 50+ 6 / 14
Tom Strodtbeck Masters 50+ 7 / 14
Benjamin Boroff Junior Men U14 7 / 11
Rowan Jacobs Junior Men U14 11 / 11

Rapha Portland Trophy Cup #3 (Sep 15 2015)

Sadie Grossman Women B 3 / 16
Ted Byram Masters A 35+ 16 / 19

Junior Cross Series @ Corn Cross (Sep 13 2015)

Benjamin Boroff Junior Men 10-12 19 / 27
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 23 / 27
Benjamin Boroff Junior Men 44 / 56
Rowan Jacobs Junior Men 49 / 56
Shannon Boroff Masters 35+ A 7 / 10
Bob Jacobs Masters 35+ A 9 / 10
Annie Nielsen Women B 3 / 3

GPRM 2015: Het Meer CX (Sep 12 2015)

Michael Metz Junior Men 13-14 7 / 7
Owen Szwaya Junior Men 15-16 3 / 3
Mark Schwyhart Masters 60+ 1 / 12
Benjamin Boroff Junior Men 10-12 6 / 11
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 11 / 11
Owen Szwaya Junior Men 5 / 24
Benjamin Boroff Junior Men 18 / 24
Michael Metz Junior Men 20 / 24
Rowan Jacobs Junior Men 23 / 24
Mike Szwaya Masters 35+ A 3 / 34
Rick Metz Masters 35+ A 6 / 34
Bob Jacobs Masters 35+ A 19 / 34
Shannon Boroff Masters 35+ A 20 / 34
Paul Zagacki Masters 35+ B 8 / 39
Tom Strodtbeck Masters 50+ 12 / 41
Clint Ebert Masters 50+ 18 / 41
Danny Knudsen Masters 50+ 21 / 41
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 3 / 11

Rapha Portland Trophy Cup #2 (Sep 8 2015)

Sadie Grossman Women B 4 / 15
Sarah Eustis Women B 12 / 15
Peter Blenkiron Men B 12 / 32
Sean Denney Masters Men B 35+ 32 / 34
Rick Metz Masters Men A 35+ 5 / 40
Donald Newlands Masters Men A 35+ 20 / 40
Andy Meeks Masters Men A 35+ 23 / 40
Tom Strodtbeck Masters Men A 35+ 26 / 40

GPRM 2015: DDCX (Sep 5 2015)

Sarah Eustis Women B 4 / 4
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 8
Dolan Halbrook Masters Men 35+ B 6 / 64
Tom Strodtbeck Category B 11 / 26
Clint Ebert Masters 50+ 21 / 39
Owen Szwaya Junior Men 8 / 32
Benjamin Boroff Junior Men 25 / 32
Michael Metz Junior Men 28 / 32
Rick Metz Masters 35+ A 3 / 37
Shannon Boroff Masters 35+ A 10 / 37
Mike Szwaya Masters 35+ A 14 / 37
Donald Newlands Masters 35+ A 16 / 37
Mark Schwyhart Masters 60+ 2 / 11

Rapha Portland Trophy Cup #1 (Sep 1 2015)

Sadie Grossman Women B 4 / 15
Ted Byram Men A 13 / 33
Trig Rogers Masters B 40+ 17 / 21
Donald Newlands Masters A 40+ 12 / 26
Ted Byram Masters A 40+ 26 / 26

Keizer Rapids (Aug 26 2015)

Shannon Boroff Singlespeed Men 3 / 7
Benjamin Boroff Junior Men 3 / 5

Santa Cross (Dec 6 2014)

Trig Rogers Masters Men 35+ B 3 / 12
Jon Frommelt Masters Men 35+ B 9 / 12
Rick Metz Masters Men A 35+ 4 / 12
Owen L. rogers Junior Men 6 / 12

Psycho Cross Series #4 (Nov 30 2014)

Rick Metz Men A 35+ 2 / 7
Michael Metz Men 50+ 2 / 10

Winter CX (Nov 30 2014)

Erin Calkins Women Category B 1 / 4
Ellene Smith Women Category A 9 / 11
Ann Kennedy Masters Women A 35+ 1 / 7
Dolan Halbrook Masters Men B 35+ 3 / 23
Trig Rogers Masters Men B 35+ 12 / 23
Shannon Boroff Masters Men A 35+ 3 / 23
Martin Baker Masters Men A 35+ 8 / 23
Jason Pinkerton Masters Men A 35+ 20 / 23
Erin Calkins Women Category C 3 / 4
Owen L. rogers Junior Men 7 / 10

Kruger's Crossing CX (Nov 23 2014)

Owen L. rogers Junior Men 10-12 2 / 21
Rowan Jacobs Junior Men 10-12 19 / 21
Mike Szwaya Masters 35+ A 7 / 39
Shannon Boroff Masters 35+ A 9 / 39
Bob Jacobs Masters 35+ A 21 / 39
Ted Byram Masters 35+ A 25 / 39
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 28 / 39
Peter Blenkiron Masters 35+ B 4 / 41
Trig Rogers Masters 35+ B 8 / 41
Jon Frommelt Masters 35+ B 17 / 41
Christian Ettinger Masters 35+ B 23 / 41
Rich Cramer Masters 50+ 1 / 43
Hugh Givens Masters 50+ 13 / 43
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 1 / 6
Erin Calkins Women B 1 / 6

Cross Crusade: Barton Park (Nov 16 2014)

Shannon Boroff Singlespeed 8 / 51
Ty Porter Category B 20 / 34
Jeremy Russell Category A 12 / 46
James Ceccorulli Category A 43 / 46
Owen Szwaya Junior Men 13-14 6 / 13
Owen L. rogers Junior Men 10-12 6 / 26
Martin Baker Masters 35+ A 12 / 60
Bob Jacobs Masters 35+ A 13 / 60
Mike Szwaya Masters 35+ A 14 / 60
Jason Pinkerton Masters 35+ A 24 / 60
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 39 / 60
Doug Minarik Masters 35+ B 7 / 72
Peter Blenkiron Masters 35+ B 10 / 72
Jon Frommelt Masters 35+ B 36 / 72
Danny Knudsen Masters 35+ B 71 / 72
Hugh Givens Masters 50+ 24 / 51
Katherine Christensen Masters Women 45+ 2 / 9
Laila Deardorff Masters Women 45+ 8 / 9
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 21
Kristen Minarik Women A 6 / 25
Erin Calkins Women C 1 / 25

Cross Crusade: PIR Infield (Nov 9 2014)

Chris Snyder Singlespeed 3 / 96
James Ceccorulli Category A 8 / 59
Jeremy Russell Category A 9 / 59
Erin Calkins Beginner Women 25 / 26
Owen L. rogers Junior Men 10-12 7 / 26
Owen L. rogers Junior Men 34 / 64
Martin Baker Masters 35+ A 10 / 86
Rich Cramer Masters 35+ A 22 / 86
Bob Jacobs Masters 35+ A 29 / 86
Rick Metz Masters 35+ A 30 / 86
Shannon Boroff Masters 35+ A 35 / 86
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 40 / 86
Ted Byram Masters 35+ A 61 / 86
Danny Hoile Masters 35+ C 65 / 135
Peter Blenkiron Masters 35+ B 7 / 96
Doug Minarik Masters 35+ B 12 / 96
Trig Rogers Masters 35+ B 53 / 96
Sean Denney Masters 35+ B 78 / 96
Danny Knudsen Masters 35+ B 79 / 96
Casey Davidson Masters 35+ B 93 / 96
Ian Kennedy Masters 50+ 25 / 73
Clint Ebert Masters 50+ 35 / 73
Hugh Givens Masters 50+ 53 / 73
Katherine Christensen Masters Women 45+ 4 / 13
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 5 / 30
Kristen Minarik Women A 8 / 32
Angharad Porteous Women A 22 / 32
Ellene Smith Women A 30 / 32
Erin Calkins Women C 3 / 29

OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm (Nov 8 2014)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 3 / 9
Mike Szwaya Clydesdale 1 / 12
Dwayne King Clydesdale 9 / 12
Owen Szwaya Category C 32 / 33
Jason Pinkerton Masters 35+ A 13 / 46
Rick Metz Masters 35+ A 16 / 46
Shannon Boroff Masters 35+ A 19 / 46
Bob Jacobs Masters 35+ A 28 / 46
Owen L. rogers Junior Men 10-12 8 / 17
Michael Metz Junior Men 10-12 15 / 17
Dolan Halbrook Masters 35+ B 1 / 42
Trig Rogers Masters 35+ B 29 / 42

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Nov 2 2014)

Chris Snyder Singlespeed 4 / 70
James Ceccorulli Category A 10 / 56
Jeremy Russell Category A 29 / 56
Owen Szwaya Junior Men 13-14 6 / 23
Michael Metz Junior Men 10-12 23 / 28
Rick Metz Masters 35+ A 18 / 61
Andy Meeks Masters 35+ A 45 / 61
Doug Minarik Masters 35+ B 5 / 92
Peter Blenkiron Masters 35+ B 20 / 92
Danny Knudsen Masters 35+ B 73 / 92
Jon Frommelt Masters 35+ B 76 / 92
Rich Cramer Masters 50+ 5 / 72
Katherine Christensen Masters Women 45+ 4 / 18
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 9 / 55
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 9 / 55
Kristen Minarik Women A 6 / 28
Angharad Porteous Women A 22 / 28
Ellene Smith Women A 26 / 28
Erin Calkins Women C 5 / 25

Sandy/Boring Corn Cross (Nov 1 2014)

Clint Ebert Masters Men 50+ 5 / 13
Jim Fox Masters Men 50+ 8 / 13

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Nov 1 2014)

Chris Snyder Singlespeed 2 / 82
James Ceccorulli Category A 9 / 66
Jeremy Russell Category A 28 / 66
Owen Szwaya Junior Men 13-14 10 / 17
Michael Metz Junior Men 10-12 23 / 24
Rick Metz Masters 35+ A 15 / 72
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 52 / 72
Andy Meeks Masters 35+ A 60 / 72
Doug Minarik Masters 35+ B 15 / 116
Casey Davidson Masters 35+ B 55 / 116
Paul Zagacki Masters 35+ B 56 / 116
Peter Blenkiron Masters 35+ B 75 / 116
Danny Knudsen Masters 35+ B 99 / 116
Jon Frommelt Masters 35+ B 101 / 116
Rich Cramer Masters 50+ 3 / 74
Ian Kennedy Masters 50+ 72 / 74
Katherine Christensen Masters Women 45+ 3 / 19
Laila Deardorff Masters Women 45+ 11 / 19
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 27
Kristen Minarik Women A 6 / 33
Ellene Smith Women A 23 / 33
Angharad Porteous Women A 30 / 33
Erin Calkins Women C 12 / 35

Cross Crusade: WA County Fairgrounds (Oct 26 2014)

Owen Szwaya Junior Men 26 / 78
Owen L. rogers Junior Men 40 / 78
Owen Szwaya Category C 35 / 82
James Ceccorulli Category A 20 / 63
Jeremy Russell Category A 26 / 63
Owen Szwaya Junior Men 13-14 7 / 21
Dwayne King Clydesdale 20 / 57
Mike Szwaya Clydesdale 56 / 57
Owen L. rogers Junior Men 10-12 6 / 23
Mike Szwaya Masters 35+ A 10 / 71
Rick Metz Masters 35+ A 15 / 71
Martin Baker Masters 35+ A 24 / 71
Bob Jacobs Masters 35+ A 28 / 71
Andy Meeks Masters 35+ A 33 / 71
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 40 / 71
Danny Hoile Masters 35+ C 58 / 143
Ted Byram Masters 35+ B 8 / 111
Doug Minarik Masters 35+ B 14 / 111
Paul Zagacki Masters 35+ B 34 / 111
Casey Davidson Masters 35+ B 60 / 111
Sean Denney Masters 35+ B 69 / 111
Jon Frommelt Masters 35+ B 85 / 111
Danny Knudsen Masters 35+ B 97 / 111
Peter Blenkiron Masters 35+ B 104 / 111
Ian Kennedy Masters 50+ 20 / 74
Jim Fox Masters 50+ 43 / 74
Hugh Givens Masters 50+ 44 / 74
Katherine Christensen Masters Women 45+ 3 / 13
Laila Deardorff Masters Women 45+ 7 / 13
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 8 / 20
Angharad Porteous Women A 16 / 32
Ellene Smith Women A 24 / 32
Kristen Minarik Women A 31 / 32
Erin Calkins Women C 2 / 33
Annie Eustis Women C 30 / 33

Cross Crusade: Heron Lakes (Oct 19 2014)

Chris Snyder Singlespeed 11 / 98
Rich Cramer Singlespeed 32 / 98
James Ceccorulli Category A 17 / 70
Jeremy Russell Category A 30 / 70
Owen Szwaya Junior Men 13-14 6 / 13
Erin Calkins Beginner Women 3 / 44
Owen L. rogers Junior Men 10-12 9 / 37
Rick Metz Masters 35+ A 13 / 98
Bob Jacobs Masters 35+ A 28 / 98
Martin Baker Masters 35+ A 31 / 98
Shannon Boroff Masters 35+ A 32 / 98
Jason Pinkerton Masters 35+ A 45 / 98
Andy Meeks Masters 35+ A 67 / 98
Mike Szwaya Masters 35+ A 92 / 98
Danny Hoile Masters 35+ C 104 / 168
Ted Byram Masters 35+ B 3 / 133
Dolan Halbrook Masters 35+ B 5 / 133
Peter Blenkiron Masters 35+ B 29 / 133
Doug Minarik Masters 35+ B 34 / 133
Paul Zagacki Masters 35+ B 55 / 133
Ian Kennedy Masters 35+ B 82 / 133
Trig Rogers Masters 35+ B 92 / 133
Sean Denney Masters 35+ B 97 / 133
Jim Fox Masters 50+ 22 / 75
Hugh Givens Masters 50+ 51 / 75
Katherine Christensen Masters Women 45+ 2 / 19
Laila Deardorff Masters Women 45+ 3 / 19
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 15 / 30
Kristen Minarik Women A 13 / 35
Angharad Porteous Women A 30 / 35

CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks (Oct 18 2014)

Clint Ebert Masters Men 50+ 7 / 13
Jon Frommelt Masters Men 35+ B 24 / 32
Rick Metz Masters Men 35+ A 4 / 17
Michael Metz Junior Men 10-12 7 / 7
Angharad Porteous Women Category A 7 / 8
Ellene Smith Women Category A 8 / 8

Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two (Oct 12 2014)

Shannon Boroff Singlespeed 33 / 71
James Ceccorulli Category A 9 / 67
Jeremy Russell Category A 29 / 67
Owen Szwaya Junior Men 13-14 5 / 15
Dwayne King Clydesdale 16 / 35
Owen L. rogers Junior Men 10-12 7 / 33
Rick Metz Masters 35+ A 16 / 84
Martin Baker Masters 35+ A 28 / 84
Mike Szwaya Masters 35+ A 34 / 84
Bob Jacobs Masters 35+ A 36 / 84
Andy Meeks Masters 35+ A 60 / 84
Ted Byram Masters 35+ B 2 / 119
Doug Minarik Masters 35+ B 20 / 119
Dolan Halbrook Masters 35+ B 28 / 119
Danny Knudsen Masters 35+ B 87 / 119
Hugh Givens Masters 50+ 51 / 74
Katherine Christensen Masters Women 45+ 3 / 20
Laila Deardorff Masters Women 45+ 10 / 20
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 9 / 26
Kristen Minarik Women A 8 / 33
Ellene Smith Women A 24 / 33

Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day One (Oct 11 2014)

Chris Snyder Singlespeed 1 / 78
Jacques Lafortune Singlespeed 69 / 78
Jeremy Russell Category A 65 / 68
Owen L. rogers Junior Men 10-12 11 / 23
Michael Metz Junior Men 10-12 16 / 23
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 84
Rick Metz Masters 35+ A 11 / 84
Bob Jacobs Masters 35+ A 29 / 84
Shannon Boroff Masters 35+ A 45 / 84
Andy Meeks Masters 35+ A 47 / 84
Mike Szwaya Masters 35+ A 55 / 84
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 74 / 84
Dwayne King Masters 35+ C 59 / 117
Ted Byram Masters 35+ B 10 / 120
Doug Minarik Masters 35+ B 51 / 120
Casey Davidson Masters 35+ B 77 / 120
Jon Frommelt Masters 35+ B 94 / 120
Sean Denney Masters 35+ B 107 / 120
Laila Deardorff Masters Women 45+ 5 / 19
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 30
Kristen Minarik Women A 8 / 32
Angharad Porteous Women A 22 / 32
Ellene Smith Women A 25 / 32

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 8 2014)

Steve Getsiv Masters Men C 35+ 30 / 79
James Ceccorulli Men A 1 / 16
Jeremy Russell Men A 2 / 16
Kristen Minarik Women A 11 / 12
Doug Minarik Masters Men B 35+ 12 / 31
Peter Blenkiron Masters Men B 35+ 17 / 31
Andy Meeks Masters Men A 40+ 10 / 23
Chris Snyder Singlespeed 24 / 29

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #6 (Oct 7 2014)

Angharad Porteous Women B 3 / 14
Jon Frommelt Masters B 40+ 13 / 14
Trig Rogers Masters B 40+ 14 / 14

GPRT: Heiser Farms CX (Oct 4 2014)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 15
Rick Metz Masters 35+ A 5 / 41
Bob Jacobs Masters 35+ A 15 / 41
Clint Ebert Masters 50+ 15 / 39
Owen L. rogers Junior Men 10-12 6 / 16
Michael Metz Junior Men 10-12 12 / 16
Ted Byram Masters 35+ B 14 / 57
Trig Rogers Masters 35+ B 31 / 57

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 1 2014)

Angharad Porteous Women B 4 / 23
Steve Getsiv Masters Men C 35+ 48 / 90
Jeremy Russell Men A 2 / 16
Kristen Minarik Women A 3 / 13
Danny Knudsen Masters Men B 35+ 27 / 35
Andy Meeks Masters Men A 40+ 15 / 29
Martin Baker Masters Men A 40+ 22 / 29
Chris Snyder Singlespeed 1 / 28

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #5 (Sep 30 2014)

Owen L. rogers Junior 8 / 11

Battle at Barlow (Sep 28 2014)

Steve Getsiv Masters 35+ C 41 / 67
Doug Evans Masters 35+ A 12 / 35
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 32 / 35
Kristen Minarik Women A 6 / 16
Owen L. rogers Junior Men 10-12 6 / 14
Trig Rogers Masters 35+ B 33 / 50
Sean Denney Masters 35+ B 41 / 50

GPRT: Ninkrossi (Sep 27 2014)

Angharad Porteous Women B 1 / 12
Bob Jacobs Masters 35+ A 15 / 39
Rick Metz Masters 35+ A 16 / 39
Ellene Smith Women A 10 / 11
Katherine Christensen Masters Women 45+ 3 / 10
Laila Deardorff Masters Women 45+ 5 / 10
Jim Fox Masters 50+ 43 / 44
Owen L. rogers Junior Men 10-12 5 / 13
Michael Metz Junior Men 10-12 10 / 13
Peter Blenkiron Masters 35+ B 13 / 50
Trig Rogers Masters 35+ B 30 / 50
Ian Kennedy Masters 35+ B 31 / 50
Jim Fox Category B 15 / 18

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 24 2014)

Steve Getsiv Masters Men C 35+ 53 / 77
Jeremy Russell Men A 1 / 15
Chris Johnston Men A 14 / 15
Kristen Minarik Women A 2 / 13
Doug Minarik Masters Men B 35+ 12 / 35
Sean Denney Masters Men B 35+ 24 / 35
Andy Meeks Masters Men A 40+ 12 / 22
Chris Snyder Singlespeed 1 / 23

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #4 (Sep 23 2014)

Sean Denney Masters B 40+ 11 / 13
Owen L. rogers Junior 6 / 10

GPRT: Zaaldercross (Sep 20 2014)

Jeremy Russell Category A 7 / 35
Owen L. rogers Junior Men 10-12 8 / 16
Michael Metz Junior Men 10-12 14 / 16
Rick Metz Masters 35+ A 7 / 42
Bob Jacobs Masters 35+ A 22 / 42
Shannon Boroff Masters 35+ A 27 / 42
Dolan Halbrook Masters 35+ B 8 / 55
Ted Byram Masters 35+ B 10 / 55
Trig Rogers Masters 35+ B 36 / 55
Peter Blenkiron Masters 35+ B 52 / 55
Clint Ebert Masters 50+ 20 / 47
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 6 / 11

MBSEF Thrilla Cyclocross Series: Race 3 (Sep 17 2014)

Deardorff Laila Women 45+ 5 / 6

Blind Date at the Dairy (Sep 17 2014)

Jeremy Russell Men A 3 / 22
Chris Johnston Men A 14 / 22
Shannon Boroff Men A 15 / 22
Doug Minarik Masters Men B 35+ 12 / 38
Bob Jacobs Masters Men A 40+ 6 / 21
Andy Meeks Masters Men A 40+ 9 / 21
Kristen Minarik Women A 1 / 12
Chris Snyder Singlespeed 2 / 28

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #3 (Sep 16 2014)

Ted Byram Men B 16 / 28
Angharad Porteous Women B 2 / 9
Doug Evans Masters A 40+ 5 / 13
Jon Frommelt Masters B 40+ 14 / 21
Trig Rogers Masters B 40+ 17 / 21
Owen L. rogers Junior 7 / 10

Hood River Double Cross Day Two (Sep 14 2014)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 6 / 11
Jeremy Russell Category A 4 / 24
Rick Metz Masters 35+ A 5 / 24
Kristen Minarik Women A 3 / 10
Owen L. rogers Junior Men 10-12 7 / 17
Casey Davidson Masters 35+ B 14 / 41

GPRT: Hood River Double Cross Day One (Sep 13 2014)

Jeremy Russell Category A 6 / 21
Michael Metz Junior Men 10-12 10 / 12
Michael Metz Junior Men Overall 20 / 22
Rick Metz Masters 35+ A 7 / 30
Doug Evans Masters 35+ A 24 / 30
Ian Kennedy Masters 35+ B 38 / 56
Jon Frommelt Masters 35+ B 44 / 56
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 6 / 12
Kristen Minarik Women A 7 / 9
Angharad Porteous Women B 8 / 13

Blind Date at the Dairy #1 (Sep 10 2014)

James Ceccorulli Men A 2 / 21
Jeremy Russell Men A 3 / 21
Sean Denney Masters Men B 35+ 30 / 36
Bob Jacobs Masters Men A 40+ 8 / 26
Andy Meeks Masters Men A 40+ 14 / 26
Kristen Minarik Women A 2 / 17

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks (Sep 9 2014)

Ted Byram Men B 8 / 25
Sean Denney Masters B 40+ 13 / 19
Danny Knudsen Masters B 40+ 14 / 19
Trig Rogers Masters B 40+ 18 / 19
Owen L. rogers Junior 6 / 10

Fazio Farms (Sep 7 2014)

Michael Metz Masters 50+ 3 / 9
Owen L. rogers Junior Men 10-12 1 / 6
Rick Metz Masters 35+ A 2 / 7

Het Meer (Sep 6 2014)

Michael Metz Junior Men 24 / 28
Dolan Halbrook Masters 35+ b 11 / 61
Ted Byram Masters 35+ b 13 / 61
Casey Davidson Masters 35+ b 16 / 61
Paul Zagacki Masters 35+ b 21 / 61
Jon Frommelt Masters 35+ b 53 / 61
Michael Metz Junior Men 10-12 3 / 5
Rick Metz Masters 35+ A 7 / 38
Bob Jacobs Masters 35+ A 17 / 38
Clint Ebert Masters 50+ 16 / 41
Michael Metz Masters 50+ 40 / 41
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 6 / 6

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks (Sep 2 2014)

Ted Byram Men B 12 / 31
Sean Denney Masters Men B 40+ 21 / 30
Trig Rogers Masters Men B 40+ 26 / 30
Jon Frommelt Masters Men B 40+ 27 / 30
Kristen Minarik Women A 10 / 11
Andy Meeks Masters Men A 40+ 14 / 22
Dwayne King Masters Men C 40+ 20 / 36
Owen L. rogers Junior 7 / 10

DDCX 1 (Aug 30 2014)

Peter Blenkiron Masters 35+ b 28 / 63
Casey Davidson Masters 35+ b 39 / 63
Paul Zagacki Masters 35+ b 56 / 63
Sean Denney Masters 35+ b 58 / 63
Jeremy Russell Category A 6 / 18
Ellene Smith Women A 8 / 12
Michael Metz Masters 50+ 14 / 45
Clint Ebert Masters 50+ 17 / 45
Jeremy Russell SINGLESPEED 4 / 36
Owen L. rogers Junior Men 19 / 29
Michael Metz Junior Men 25 / 29
Rick Metz Masters 35+ A 10 / 39
Dolan Halbrook Masters 35+ C 1 / 68

Cascade Cross Series 2013: Chiller Cross (Jan 11 2014)

Jim Fox Men B 19 / 27
Jim Fox Singlespeed B 13 / 22

Grand Prix Erik Tonkin: Santa Cross (Dec 14 2013)

Ellene Smith Women A 7 / 8
Jon Frommett Master 35+ B 8 / 17
Owen L. rogers Junior Men 19 / 20

Cross Crusade: Deschutes Brewery (Dec 8 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 5 / 12
Peter Blenkiron Master 35+ B 10 / 41
Sean Denney Master 35+ B 36 / 41
Martin Baker Masters 35+ A 11 / 32
Rich Cramer Masters 35+ A 14 / 32

Deschutes Brewery Cup (Dec 7 2013)

Martin Baker Men Master 45+ 3 / 30

Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross (Dec 1 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 10
James Ceccorulli Category A 13 / 23
Jeremy Russell Singlespeed 1 / 18
Ellene Smith Women A 12 / 16
Thomas Morgan Master 35+ B 15 / 25
Owen L. rogers Junior Men 14 / 21
Martin Baker Masters 35+ A 6 / 27
Doug Evans Masters 35+ A 7 / 27
Shannon Boroff Masters 35+ A 12 / 27

Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 24 2013)

Sarah Eustis Masters Women 35+ A 12 / 16
Greg Nyhus Beginner Men 52 / 73
Brandie Ettinger Masters Women 35+ B 3 / 6
James Ceccorulli Category A 4 / 27
Jeremy Russell Category A 9 / 27
Matt Cline Category A 25 / 27
Kristen Minarik Women A 4 / 15
Owen L. rogers Junior Men 25 / 48
Doug Evans Masters 35+ A 9 / 36
Shannon Boroff Masters 35+ A 12 / 36
Andy Meeks Masters 35+ A 24 / 36
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 31 / 36
Laila Deardorff Masters Women 45+ 2 / 14
Peter Blenkiron Masters 35+ B 4 / 61
Trig Rogers Masters 35+ B 37 / 61
Jon Frommelt Masters 35+ B 48 / 61
Christian Ettinger Masters 35+ B 61 / 61

Cross Crusade: Barton Park (Nov 17 2013)

Annie Nielsen Women B 6 / 23
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 24 / 28
Greg Nyhus Beginner Men 48 / 65
James Ceccorulli Category A 24 / 59
Jeremy Russell Category A 25 / 59
Kristen Minarik Women A 11 / 31
Ellene Smith Women A 30 / 31
Owen Szwaya Junior Men 18 / 66
Owen L. rogers Junior Men 44 / 66
Rich Cramer Masters 35+ A 7 / 64
Mike Szwaya Masters 35+ A 18 / 64
Martin Baker Masters 35+ A 19 / 64
Andy Meeks Masters 35+ A 57 / 64
Laila Deardorff Masters Women 45+ 5 / 17
Katherine Christensen Masters Women 45+ 6 / 17
Peter Blenkiron Masters 35+ B 8 / 94
Paul Zagacki Masters 35+ B 31 / 94
Doug Minarik Masters 35+ B 35 / 94
Casey Davidson Masters 35+ B 39 / 94
Jon Frommelt Masters 35+ B 58 / 94
Sean Denney Masters 35+ B 82 / 94

Fazio Farms CX Part Deux (Nov 16 2013)

Jon Frommelt Master 35+ B 4 / 13
Trig Rogers Master 35+ B 6 / 13
Doug Evans Masters 35+ A 3 / 13
Bob Jacobs Masters 35+ A 6 / 13
Matt Cline Masters 35+ A 13 / 13

Cross Crusade: PIR Infield (Nov 10 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 5 / 27
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 21 / 27
James Ceccorulli Category A 18 / 54
Jeremy Russell Category A 19 / 54
Chris Johnston Category A 25 / 54
Paul Toufar Clydesdale 33 / 41
Hugh Givens Master 50+ 41 / 73
Tom James Master 50+ 47 / 73
Kristen Minarik Women A 12 / 36
Ellene Smith Women A 32 / 36
Owen L. rogers Junior Men 43 / 69
Martin Baker Masters 35+ A 6 / 81
Rich Cramer Masters 35+ A 9 / 81
Matt Cline Masters 35+ A 16 / 81
Bob Jacobs Masters 35+ A 45 / 81
Shannon Boroff Masters 35+ A 46 / 81
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 53 / 81
Andy Meeks Masters 35+ A 57 / 81
Katherine Christensen Masters Women 45+ 3 / 23
Peter Blenkiron Masters 35+ B 1 / 92
Paul Zagacki Masters 35+ B 13 / 92
Doug Minarik Masters 35+ B 23 / 92
Trig Rogers Masters 35+ B 47 / 92
Christian Ettinger Masters 35+ B 58 / 92
Jon Frommelt Masters 35+ B 62 / 92

OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield (Nov 9 2013)

Jeremy Russell Singlespeed 2 / 34
James Ceccorulli Category A 5 / 25
Chris Johnston Category A 20 / 25
Owen Szwaya Junior Men 13-14 14 / 20
Rich Cramer Master 50+ 3 / 46
Owen L. rogers Junior Men 10-12 6 / 19
Michael Metz Junior Men 10-12 16 / 19
Matt Cline Masters 35+ A 7 / 40
Bob Jacobs Masters 35+ A 30 / 40
Trig Rogers Masters 35+ B 22 / 53
Jon Frommelt Masters 35+ B 35 / 53
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 12
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 9 / 12
Ellene Smith Women A 17 / 22
Annie Nielsen Women B 10 / 18

Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 3 2013)

Jeremy Russell Singlespeed 7 / 99
James Ceccorulli Category A 14 / 62
Jeremy Russell Category A 22 / 62
Chris Johnston Category A 36 / 62
Owen L. rogers Junior Men 10-12 15 / 33
Owen Szwaya Junior Men 13-14 12 / 31
Hugh Givens Master 50+ 21 / 67
Scott Sargeant Master 50+ 59 / 67
Paul Toufar Clydesdale 39 / 46
Martin Baker Masters 35+ A 7 / 73
Rich Cramer Masters 35+ A 15 / 73
Matt Cline Masters 35+ A 16 / 73
Rick Metz Masters 35+ A 19 / 73
Mike Szwaya Masters 35+ A 23 / 73
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 51 / 73
Bob Jacobs Masters 35+ A 57 / 73
Andy Meeks Masters 35+ B 3 / 110
Peter Blenkiron Masters 35+ B 8 / 110
Paul Zagacki Masters 35+ B 22 / 110
Casey Davidson Masters 35+ B 38 / 110
Doug Minarik Masters 35+ B 40 / 110
Trig Rogers Masters 35+ B 57 / 110
Christian Ettinger Masters 35+ B 80 / 110
Jon Frommelt Masters 35+ B 90 / 110
Sean Denney Masters 35+ B 96 / 110
Katherine Christensen Masters Women 45+ 4 / 25
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 5 / 26
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 25 / 26
Brandie Ettinger Masters Women 35+ B 14 / 20
Kristen Minarik Women A 12 / 38
Ellene Smith Women A 36 / 38
Annie Nielsen Women B 21 / 27

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Oct 27 2013)

Annie Nielsen Women B 10 / 25
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 3 / 20
James Ceccorulli Category A 17 / 49
Jeremy Russell Category A 33 / 49
Chris Johnston Category A 39 / 49
Kristen Minarik Women A 11 / 28
Ellene Smith Women A 23 / 28
Owen L. rogers Junior Men 45 / 59
Rich Cramer Masters 35+ A 10 / 61
Martin Baker Masters 35+ A 16 / 61
Steve Dale Masters 35+ A 27 / 61
Dave Cockburn Masters 35+ A 48 / 61
Andy Meeks Masters 35+ B 8 / 87
Peter Blenkiron Masters 35+ B 41 / 87
Ian Kennedy Masters 35+ B 59 / 87
Doug Minarik Masters 35+ B 83 / 87

Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #2 (Oct 26 2013)

Doug Evans Masters 35+ A 8 / 31
Rick Metz Masters 35+ A 12 / 31
Bob Jacobs Masters 35+ A 19 / 31
Sean Denney Masters 35+ B 22 / 23

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Oct 26 2013)

Jeremy Russell Singlespeed 11 / 67
Dave Cockburn Singlespeed 28 / 67
James Ceccorulli Category A 13 / 58
Chris Johnston Category A 34 / 58
Jeremy Russell Category A 43 / 58
Owen L. rogers Junior Men 10-12 14 / 22
Owen Szwaya Junior Men 13-14 11 / 25
Jim Fox Master 50+ 31 / 65
Tom James Master 50+ 40 / 65
Rich Cramer Masters 35+ A 7 / 77
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 77
Mike Szwaya Masters 35+ A 20 / 77
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 61 / 77
Steve Dale Masters 35+ A 64 / 77
Andy Meeks Masters 35+ B 6 / 110
Peter Blenkiron Masters 35+ B 59 / 110
Doug Minarik Masters 35+ B 62 / 110
Ian Kennedy Masters 35+ B 103 / 110
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 7 / 21
Kristen Minarik Women A 9 / 31
Ellene Smith Women A 19 / 31
Annie Nielsen Women B 12 / 28

Cross Crusade: PIR Heron Lakes (Oct 20 2013)

Annie Nielsen Women B 14 / 35
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 15 / 27
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 25 / 27
James Ceccorulli Category A 17 / 64
Jeremy Russell Category A 24 / 64
Chris Johnston Category A 44 / 64
Paul Toufar Clydesdale 39 / 48
Jim Fox Master 50+ 27 / 79
Hugh Givens Master 50+ 44 / 79
Scott Sargeant Master 50+ 65 / 79
Kristen Minarik Women A 20 / 40
Ellene Smith Women A 36 / 40
Owen Szwaya Category B 70 / 73
Jeremy Russell Singlespeed 2 / 109
Owen Szwaya Junior Men 30 / 81
Owen L. rogers Junior Men 61 / 81
Martin Baker Masters 35+ A 6 / 94
Rich Cramer Masters 35+ A 14 / 94
Doug Evans Masters 35+ A 20 / 94
Mike Szwaya Masters 35+ A 23 / 94
Bob Jacobs Masters 35+ A 53 / 94
Matt Cline Masters 35+ A 90 / 94
Steve Getsiv Masters 35+ C 115 / 201
Andy Meeks Masters 35+ B 6 / 117
Paul Zagacki Masters 35+ B 45 / 117
Doug Minarik Masters 35+ B 51 / 117
Peter Blenkiron Masters 35+ B 58 / 117
Trig Rogers Masters 35+ B 73 / 117
Ian Kennedy Masters 35+ B 100 / 117

Canby Cross-Word CX Challenge (Oct 19 2013)

Rick Metz Masters 35+ A 1 / 14
Michael Metz Junior Men 18 / 19

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 16 2013)

Tom James Masters Men A 40+ 13 / 13
Steve Getsiv Masters Men C 35+ 73 / 89
James Ceccorulli Men A 1 / 21
Shannon Boroff Men A 15 / 21
Kristen Minarik Women A 3 / 14
Ellene Smith Women A 13 / 14
Sarah Eustis Women A 14 / 14
Owen L. rogers Junior Men 10-13 7 / 15
Andy Meeks Masters Men B 35+ 8 / 34
Peter Blenkiron Masters Men B 35+ 13 / 34
Jeremy Russell Singlespeed 1 / 29

Cross Crusade: Rainier (Oct 13 2013)

Annie Nielsen Women B 8 / 23
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 11 / 16
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 16 / 16
James Ceccorulli Category A 16 / 60
Jeremy Russell Category A 22 / 60
Chris Johnston Category A 39 / 60
Paul Toufar Clydesdale 33 / 41
Hugh Givens Master 50+ 33 / 59
Kristen Minarik Women A 17 / 42
Ellene Smith Women A 22 / 42
Jeremy Russell Singlespeed 5 / 67
Martin Baker Masters 35+ A 11 / 85
Matt Cline Masters 35+ A 12 / 85
Rich Cramer Masters 35+ A 27 / 85
Doug Evans Masters 35+ A 32 / 85
Steve Dale Masters 35+ A 56 / 85
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 66 / 85
Steve Getsiv Masters 35+ C 134 / 152
Peter Blenkiron Masters 35+ B 9 / 96
Andy Meeks Masters 35+ B 14 / 96
Casey Davidson Masters 35+ B 28 / 96
Paul Zagacki Masters 35+ B 33 / 96
Doug Minarik Masters 35+ B 46 / 96
Ian Kennedy Masters 35+ B 69 / 96

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 9 2013)

Bob Jacobs Masters Men A 40+ 8 / 22
Tom James Masters Men A 40+ 21 / 22
James Ceccorulli Men A 1 / 11
Kristen Minarik Women A 2 / 15
Sarah Eustis Women A 12 / 15
Ellene Smith Women A 13 / 15
Owen L. rogers Junior Men 10-13 5 / 11
Andy Meeks Masters Men B 35+ 9 / 37
Jeremy Russell Singlespeed 2 / 39

Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy (Oct 6 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 3 / 26
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 18 / 26
James Ceccorulli Category A 12 / 67
Jeremy Russell Category A 20 / 67
Paul Toufar Clydesdale 43 / 51
Kristen Minarik Women A 10 / 38
Ellene Smith Women A 21 / 38
Owen Szwaya Category C 112 / 112
Casey Davidson Category B 52 / 70
Peter Blenkiron Category B 65 / 70
Jeremy Russell Singlespeed 17 / 97
Owen Szwaya Junior Men 15 / 78
Owen L. rogers Junior Men 48 / 78
Martin Baker Masters 35+ A 7 / 98
Rich Cramer Masters 35+ A 11 / 98
Doug Evans Masters 35+ A 33 / 98
Rick Metz Masters 35+ A 36 / 98
Bob Jacobs Masters 35+ A 58 / 98
Steve Dale Masters 35+ A 66 / 98
Shannon Boroff Masters 35+ A 80 / 98
Andy Meeks Masters 35+ B 30 / 125
Doug Minarik Masters 35+ B 34 / 125
Thomas Morgan Masters 35+ B 70 / 125
Ian Kennedy Masters 35+ B 114 / 125

Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX (Oct 5 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 1 / 8
Rick Metz Masters 35+ A 5 / 24
Mike Szwaya Masters 35+ A 8 / 24
Matt Cline Masters 35+ A 9 / 24
Tom Strodtbeck Masters 35+ A 18 / 24
Jim Fox Masters 50+ 25 / 28
Annie Nielsen Women B 4 / 7
Owen L. rogers Junior Men 10-12 8 / 20
Michael Metz Junior Men 10-12 17 / 20
Owen Szwaya Junior Men 13-14 10 / 19
Jeremy Russell Singlespeed 1 / 22
Trig Rogers Masters 35+ B 23 / 38

Blind Date at the Dairy #3 (Oct 2 2013)

Steve Getsiv Masters Men C 35+ 78 / 97
James Ceccorulli Men A 5 / 18
Shannon Boroff Men A 9 / 18
Kristen Minarik Women A 3 / 11
Sarah Eustis Women A 10 / 11
Ellene Smith Women A 11 / 11
Owen Szwaya Junior Men 10-13 2 / 14
Owen L. rogers Junior Men 10-13 6 / 14
Andy Meeks Masters Men B 35+ 2 / 26
Peter Blenkiron Masters Men B 35+ 5 / 26
Ian Kennedy Masters Men B 35+ 23 / 26
Jeremy Russell Singlespeed 4 / 29

Battle At Barlow (Sep 29 2013)

James Ceccorulli Category A 14 / 34
Owen L. rogers Junior Men 10-12 10 / 15
Owen Szwaya Junior Men 13-14 7 / 17
Doug Evans Masters 35+ A 12 / 40
Mike Szwaya Masters 35+ A 37 / 40
Casey Davidson Masters 35+ B 14 / 56
Trig Rogers Masters 35+ B 27 / 56
Ian Kennedy Masters 35+ B 42 / 56
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 17
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 3 / 17
Kristen Minarik Women A 7 / 16

Grand Prix Erik Tonkin: Ninkrossi (Sep 28 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 1 / 7
Mike Szwaya Masters 35+ A 13 / 34
Rick Metz Masters 35+ A 15 / 34
Bob Jacobs Masters 35+ A 16 / 34
Tom Scales Masters 35+ A 23 / 34
James Ceccorulli Category A 8 / 24
Rich Cramer Master 50+ 1 / 42
Jim Fox Master 50+ 14 / 42
Ellene Smith Women A 7 / 17
Tom Strodtbeck Master 35+ B 8 / 41
Peter Blenkiron Master 35+ B 11 / 41
Thomas Morgan Master 35+ B 15 / 41
Jeremy Russell Singlespeed 2 / 31
Owen Szwaya Junior Men 3 / 16
Annie Nielsen Women B 3 / 14

Blind Date at the Dairy (Sep 25 2013)

James Ceccorulli Men A 9 / 22
Shannon Boroff Men A 19 / 22
Ellene Smith Women A 8 / 15
Sarah Eustis Women A 15 / 15
Owen L. rogers Junior Men 10-13 5 / 13
Peter Blenkiron Masters Men B 35+ 14 / 35
Andy Meeks Masters Men B 35+ 33 / 35
Trig Rogers Masters Men B 35+ 34 / 35
Bob Jacobs Masters Men A 40+ 9 / 24
Chris Johnston Singlespeed 10 / 40
Jeremy Russell Singlespeed 40 / 40

Fazio Farms (Sep 22 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 2 / 4
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 3 / 4
Jim Fox Master 50+ 6 / 16
Shannon Boroff Masters 35+ A 7 / 15
Rick Metz Masters 35+ A 8 / 15
Casey Davidson Masters 35+ B 8 / 26

Ride Hard, Finish Thirsty, p/b Boneyard (Sep 21 2013)

Dwayne King Clydesdales 6 / 6

Grand Prix Erik Tonkin: Zaandercross (Sep 21 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 1 / 8
Mike Szwaya Masters 35+ A 8 / 35
Rick Metz Masters 35+ A 14 / 35
Bob Jacobs Masters 35+ A 15 / 35
James Ceccorulli Category A 7 / 29
Ellene Smith Women A 10 / 16
Tom Strodtbeck Master 35+ B 2 / 43
Peter Blenkiron Master 35+ B 18 / 43
Jeremy Russell Singlespeed 2 / 36
Michael Metz Junior Men 19 / 20
Annie Nielsen Women B 4 / 9

Blind Date at the Dairy (Sep 18 2013)

Bob Jacobs Masters Men A 40+ 7 / 27
Owen Szwaya Junior Men 10-13 4 / 14
Owen L. rogers Junior Men 10-13 7 / 14
James Ceccorulli Men A 2 / 20
Chris Johnston Men A 10 / 20
Kristen Minarik Women A 10 / 18
Ellene Smith Women A 12 / 18
Sarah Eustis Women A 17 / 18
Annie Nielsen Women B 4 / 17
Andy Meeks Masters Men B 11 / 33
Trig Rogers Masters Men B 30 / 33
Ian Kennedy Masters Men B 32 / 33
Jeremy Russell Singlespeed 2 / 46

Hood River Double Cross Day Two (Sep 15 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 4 / 15
James Ceccorulli Category A 5 / 30
Annie Nielsen Women B 7 / 10
Jim Fox Master 50+ 13 / 29
Ellene Smith Women A 10 / 17
Kristen Minarik Women A 11 / 17
Ian Kennedy Master 35+ B 22 / 38
Owen L. rogers Junior Men 10-12 8 / 17
Owen Szwaya Junior Men 13-14 5 / 7

Grand Prix Erik Tonkin: Hood River Double Cross (Sep 14 2013)

Ann Kennedy Masters Women 35+ A 3 / 10
Rick Metz Masters 35+ A 8 / 49
Mike Szwaya Masters 35+ A 11 / 49
Bob Jacobs Masters 35+ A 32 / 49
James Ceccorulli Category A 11 / 29
Ellene Smith Women B 1 / 19
Annie Nielsen Women B 19 / 19
Kristen Minarik Women A 5 / 20
Tom Strodtbeck Master 35+ B 9 / 56
Ian Kennedy Master 35+ B 41 / 56
Michael Metz Junior Men 10-12 14 / 16
Owen Szwaya Junior Men 13-14 8 / 14
Jeremy Russell Singlespeed 4 / 41
Doug Minarik Category B 11 / 17

Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race (Sep 7 2013)

Rick Metz Masters 35+ A 6 / 43
Mike Szwaya Masters 35+ A 15 / 43
Kristen Minarik Women A 12 / 18
Ann Kennedy Masters Women 45+ 3 / 9
Tom Strodtbeck Master 35+ B 12 / 51
Jeremy Russell Singlespeed 2 / 43
Mike Szwaya Singlespeed 42 / 43
Owen Szwaya Junior Men 12 / 32
Michael Metz Junior Men 30 / 32
Doug Minarik Category B 23 / 29
Owen Szwaya Category B 29 / 29
Ellene Smith Women B 2 / 11

GPET: David Douglas CX #1 (Aug 31 2013)

Ellene Smith Women B 2 / 11
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 4 / 7
Dwayne King Clydesdale 9 / 25
Kristen Minarik Women A 17 / 22
Doug Minarik Category B 25 / 31
Jim Fox Masters 50+ 12 / 40
Jeremy Russell Singlespeed 1 / 43
Margaret Dale Beginner Women 17 / 25
Owen L. rogers Junior Men 25 / 39
Michael Metz Junior Men 37 / 39
Rick Metz Masters 35+ A 6 / 37
Shannon Boroff Masters 35+ A 16 / 37
Trig Rogers Masters 35+ B 47 / 61

USGP #8: Deschutes Brewery Cup (Dec 9 2012)

Matt Cline Men Cat B 61 / 75
Mike Henry Master Men 45-99 15 / 51

USGP #7: Deschutes Brewery Cup (Dec 8 2012)

Mike Henry Master Men 45-99 26 / 60

GPTB: Winter Cross (Dec 2 2012)

Ellene Smith Women B 2 / 4
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 6 / 28
Mike Henry Masters 35+ A 2 / 30
Martin Baker Masters 35+ A 5 / 30
Matt Cline Masters 35+ A 7 / 30
Shannon Boroff Masters 35+ A 8 / 30

Psycho Cross/OBRA Championships (Dec 1 2012)

Chris Snyder Singlespeed 3 / 8
Chris Snyder MEN MAS 35+, A 3 / 14
Trig Rogers MEN MAS 35+, B 12 / 21
Owen Szwaya MEN JUNIOR 10-12 4 / 11
Owen Rodgers MEN JUNIOR 10-12 11 / 11

Psycho Cross Series (Nov 25 2012)

Trig Rogers MEN MAS 35+, B 7 / 13
Max Ritzow MEN JUNIOR 10-12 2 / 7
Owen Rogers MEN JUNIOR 10-12 6 / 7

Cross Crusade: PIR (Pro Paddock) (Nov 18 2012)

Ellene Smith Women B 13 / 26
Brooke Snyder Women A 3 / 34
Tom James Masters 50+ 26 / 66
Hugh Givens Masters 50+ 27 / 66
Clint Ebert Masters 50+ 41 / 66
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 8 / 101
Andy Meeks Masters 35+ B 11 / 101
Peter Blenkiron Masters 35+ B 30 / 101
Ted Byram Masters 35+ B 33 / 101
Dave Cockburn Masters 35+ B 40 / 101
Danny Knudsen Masters 35+ B 92 / 101
Jason Pfeifer Masters 35+ C 63 / 179
Chris Snyder Category A 15 / 77
Chris Johnston Category A 24 / 77
Robert Thayer Category A 52 / 77
Jeremy Russell Category A 55 / 77
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 88
Mike Henry Masters 35+ A 12 / 88
Mike Szwaya Masters 35+ A 20 / 88
Shannon Boroff Masters 35+ A 29 / 88
Bob Jacobs Masters 35+ A 59 / 88
Matt Cline Masters 35+ A 82 / 88
Martin Baker Masters 35+ A 87 / 88
Owen Szwaya Junior Men 27 / 66
Chris Snyder Singlespeed 1 / 97
Ann Kennedy Singlespeed 84 / 97
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 9 / 17
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 11 / 17
Whitney Mount Women C 18 / 47

Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 17 2012)

Ellene Smith Women B 9 / 9
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 2 / 36
Ted Byram Masters 35+ B 3 / 36
Trig Rogers Masters 35+ B 15 / 36
Matt Cline Masters 35+ A 1 / 10
Mike Henry Masters 35+ A 2 / 10
Brandie Ettinger Masters Women 35+ A 2 / 2

Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 11 2012)

Ellene Smith Women B 16 / 25
Brooke Snyder Women A 3 / 29
Hugh Givens Masters 50+ 17 / 46
Tom James Masters 50+ 22 / 46
Andy Meeks Masters 35+ B 15 / 90
Peter Blenkiron Masters 35+ B 54 / 90
Jason Pfeifer Masters 35+ C 19 / 154
Chris Snyder Category A 9 / 48
Rich Cramer Masters 35+ A 10 / 62
Mike Henry Masters 35+ A 11 / 62
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 62
Steve Dale Masters 35+ A 23 / 62
Chris Snyder Singlespeed 2 / 65
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 10 / 13
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 12 / 13

GPTB: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield (Nov 10 2012)

Ellene Smith Women B 2 / 5
Clint Ebert Masters 50+ 17 / 24
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 5 / 43
Trig Rogers Masters 35+ B 17 / 43
Matt Cline Masters 35+ A 3 / 34
Shannon Boroff Masters 35+ A 8 / 34
Mike Szwaya Masters 35+ A 12 / 34
Rick Metz Masters 35+ A 20 / 34
Owen Szwaya Junior Men 26 / 45
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 3 / 7

Cross Crusade: Barton Park (Nov 4 2012)

Brooke Snyder Women A 7 / 35
Tom James Masters 50+ 12 / 59
Kurt Robinson Masters 50+ 13 / 59
Hugh Givens Masters 50+ 30 / 59
Peter Blenkiron Masters 35+ B 28 / 92
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 34 / 92
Andy Meeks Masters 35+ B 47 / 92
Ted Byram Masters 35+ B 48 / 92
Dave Cockburn Masters 35+ B 74 / 92
Danny Knudsen Masters 35+ B 79 / 92
Chris Johnston Category A 29 / 62
Jeremy Russell Category A 51 / 62
Chris Snyder Category A 52 / 62
Rich Cramer Masters 35+ A 5 / 72
Mike Henry Masters 35+ A 9 / 72
Martin Baker Masters 35+ A 14 / 72
Matt Cline Masters 35+ A 20 / 72
Mike Szwaya Masters 35+ A 26 / 72
Shannon Boroff Masters 35+ A 32 / 72
Bob Jacobs Masters 35+ A 57 / 72
Owen Szwaya Junior Men 21 / 49
Chris Snyder Singlespeed 2 / 88
Dave Cockburn Singlespeed 31 / 88
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 11 / 16
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 14 / 16

Canby Cross-Word CX Challenge (Nov 3 2012)

Clint Ebert Masters 50+ 6 / 12
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 1 / 26
Casey Davidson Masters 35+ B 3 / 26
Rick Metz Masters 35+ A 7 / 18
Bob Jacobs Masters 35+ A 9 / 18

Cross Crusade: Deschutes Brewery #2 (Oct 28 2012)

Ellene Smith Women B 15 / 32
Brooke Snyder Women A 4 / 34
Kurt Robinson Masters 50+ 13 / 59
Andy Meeks Masters 35+ B 32 / 81
Dave Cockburn Masters 35+ B 33 / 81
Ted Byram Masters 35+ B 63 / 81
Peter Blenkiron Masters 35+ B 64 / 81
Ian Kennedy Masters 35+ B 73 / 81
Chris Johnston Category A 33 / 67
Jeremy Russell Category A 42 / 67
Robert Thayer Category A 48 / 67
Mike Henry Masters 35+ A 7 / 57
Rich Cramer Masters 35+ A 9 / 57
Martin Baker Masters 35+ A 15 / 57
Owen Szwaya Junior Men 34 / 51
Chris Snyder Singlespeed 6 / 75
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 10 / 21
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 14 / 21

GPTB: David Douglas CX #2 (Oct 27 2012)

Clint Ebert Masters 50+ 9 / 15
Hugh Givens Masters 50+ 10 / 15
Casey Davidson Masters 35+ B 5 / 43
Trig Rogers Masters 35+ B 41 / 43
Shannon Boroff Masters 35+ A 7 / 21
Bob Jacobs Masters 35+ A 11 / 21
Steve Dale Masters 35+ A 12 / 21
Rick Metz Masters 35+ A 16 / 21

Cross Crusade: Deschutes Brewery (Oct 27 2012)

Brooke Snyder Women A 7 / 37
Kurt Robinson Masters 50+ 7 / 57
Tom James Masters 50+ 21 / 57
Andy Meeks Masters 35+ B 16 / 87
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 32 / 87
Ian Kennedy Masters 35+ B 45 / 87
Peter Blenkiron Masters 35+ B 68 / 87
Ted Byram Masters 35+ B 83 / 87
Chris Johnston Category A 41 / 62
Jeremy Russell Category A 44 / 62
Robert Thayer Category A 48 / 62
Rich Cramer Masters 35+ A 8 / 69
Martin Baker Masters 35+ A 15 / 69
Mike Henry Masters 35+ A 20 / 69
Mike Szwaya Masters 35+ A 21 / 69
Owen Szwaya Junior Men 29 / 50
Chris Snyder Singlespeed 1 / 85
Dave Cockburn Singlespeed 32 / 85
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 13 / 20
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 16 / 20

Blind Date at the Dairy #6 (Oct 24 2012)

Andy Meeks Masters Men B 35+ 1 / 21
Sarah Eustis Women A 7 / 8
Chris Snyder Men A 2 / 9
Robert Thayer Men A 6 / 9
Shannon Boroff MASTER MEN A 35+ 6 / 12

Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) (Oct 21 2012)

Brooke Snyder Women A 9 / 44
Tom James Masters 50+ 15 / 72
Kurt Robinson Masters 50+ 23 / 72
Clint Ebert Masters 50+ 29 / 72
Hugh Givens Masters 50+ 34 / 72
Dave Cockburn Masters 35+ B 28 / 128
Trig Rogers Masters 35+ B 40 / 128
Christian Ettinger Masters 35+ B 50 / 128
Casey Davidson Masters 35+ B 52 / 128
Ted Byram Masters 35+ B 53 / 128
Andy Meeks Masters 35+ B 63 / 128
Sean Denney Masters 35+ C 26 / 217
Chris Snyder Category A 26 / 72
Jeremy Russell Category A 45 / 72
Chris Johnston Category A 56 / 72
Rich Cramer Masters 35+ A 5 / 103
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 103
Mike Henry Masters 35+ A 19 / 103
Steve Dale Masters 35+ A 35 / 103
Bob Jacobs Masters 35+ A 41 / 103
Doug Evans Masters 35+ A 59 / 103
Mike Szwaya Masters 35+ A 86 / 103
Matt Cline Masters 35+ A 96 / 103
Owen Szwaya Junior Men 15 / 59
Chris Snyder Singlespeed 2 / 114
Dave Cockburn Singlespeed 39 / 114
Brooke Snyder Singlespeed 68 / 114
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 12 / 20

Canby Cross-Word CX Challenge (Oct 20 2012)

Dave Cockburn Masters 35+ B 1 / 34
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 6 / 34
Trig Rogers Masters 35+ B 16 / 34
Mike Szwaya Masters 35+ A 6 / 16
Rick Metz Masters 35+ A 8 / 16
Bob Jacobs Masters 35+ A 10 / 16
Owen Szwaya Junior Men 24 / 41
Dave Cockburn Singlespeed 3 / 12
Isabella Jacobs Junior Women 15 / 16

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 17 2012)

Andy Meeks Masters Men B 35+ 12 / 28
Owen Szwaya Junior Men 10-13 3 / 7
Chris Snyder Men A 5 / 18
Jeremy Russell Men A 12 / 18
Robert Thayer Men A 17 / 18
Shannon Boroff MASTER MEN A 35+ 6 / 21
Tom James MASTER MEN A 35+ 16 / 21

Cross Crusade: Rainier (Oct 14 2012)

Brooke Snyder Women A 4 / 40
Kurt Robinson Masters 50+ 5 / 51
Tom James Masters 50+ 16 / 51
Hugh Givens Masters 50+ 28 / 51
Ted Byram Masters 35+ B 32 / 80
Danny Knudsen Masters 35+ B 70 / 80
Sean Denney Masters 35+ C 55 / 160
Chris Snyder Category A 21 / 70
Jeremy Russell Category A 30 / 70
Robert Thayer Category A 37 / 70
Chris Johnston Category A 53 / 70
Rich Cramer Masters 35+ A 7 / 69
Martin Baker Masters 35+ A 11 / 69
Mike Henry Masters 35+ A 12 / 69
Matt Cline Masters 35+ A 17 / 69
Shannon Boroff Masters 35+ A 25 / 69
Doug Evans Masters 35+ A 41 / 69
Chris Snyder Singlespeed 2 / 70
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 7 / 16
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 13 / 16

GPTB: Ninkrossi (Oct 13 2012)

Tom Strodtbeck Master 35+ B 17 / 38
Casey Davidson Master 35+ B 18 / 38
Trig Rogers Master 35+ B 20 / 38
Matt Cline Masters 35+ A 4 / 20
Bob Jacobs Masters 35+ A 8 / 20

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 10 2012)

Sarah Eustis Women A 14 / 18
Chris Snyder Men A 8 / 24
Robert Thayer Men A 14 / 24
Jeremy Russell Men A 23 / 24
John Ayres Men C 3 / 42
Sean Denney Men Master C 16 / 92
Bob Jacobs MASTER MEN A 35+ 5 / 17
Shannon Boroff MASTER MEN A 35+ 10 / 17
Tom James MASTER MEN A 35+ 13 / 17

Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy (Oct 7 2012)

Brooke Snyder Women A 7 / 37
Chris Snyder Singlespeed 7 / 100
Jeremy Russell Singlespeed 25 / 100
Brooke Snyder Singlespeed 41 / 100
Christian Ettinger Masters 35+ B 46 / 138
Ted Byram Masters 35+ B 69 / 138
Danny Knudsen Masters 35+ B 111 / 138
Sean Denney Masters 35+ C 75 / 224
Chris Snyder Category A 37 / 84
Jeremy Russell Category A 79 / 84
Chris Johnston Category A 80 / 84
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 93
Rich Cramer Masters 35+ A 11 / 93
Mike Henry Masters 35+ A 14 / 93
John Mccaffrey Masters 35+ A 16 / 93
Rick Metz Masters 35+ A 32 / 93
Mike Szwaya Masters 35+ A 35 / 93
Steve Dale Masters 35+ A 40 / 93
Shannon Boroff Masters 35+ A 42 / 93
Doug Evans Masters 35+ A 85 / 93
Owen Szwaya Junior Men 20 / 55
Jim Miller Master 50+ 18 / 77
Hugh Givens Master 50+ 34 / 77
Andy Meeks Category B 40 / 73
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 9 / 27
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 14 / 27

MFG #3: Starcrossed (Oct 6 2012)

John Ayres CAT 4 MEN 28 / 96

GPTB: Heiser Farm CX (Oct 6 2012)

Rick Metz Master 35+ B 1 / 34
Tom Strodtbeck Master 35+ B 16 / 34
Casey Davidson Master 35+ B 19 / 34
Mike Henry Masters 35+ A 4 / 28
Mike Szwaya Masters 35+ A 5 / 28
Matt Cline Masters 35+ A 13 / 28
Bob Jacobs Masters 35+ A 14 / 28
Clint Ebert Master 50+ 7 / 17
Isabella Jacobs Junior Women 24 / 24
Owen Szwaya Junior Men 32 / 55

Blind Date at the Dairy #3 (Oct 3 2012)

Andy Meeks Masters Men B 35+ 11 / 36
Ted Byram Masters Men B 35+ 15 / 36
Danny Knudsen Masters Men B 35+ 35 / 36
Ann Kennedy Women A 8 / 11
Jeremy Russell Men A 15 / 19
Robert Thayer Men A 17 / 19
John Ayres Men C 5 / 50
Bob Jacobs MASTER MEN A 35+ 11 / 22
Shannon Boroff MASTER MEN A 35+ 13 / 22

Battle at Barlow (Sep 30 2012)

Brooke Mcdermid Women A 9 / 23
Jeremy Russell Category A 29 / 45
Mike Henry Masters 35+ A 11 / 49
Martin Baker Masters 35+ A 15 / 49
Mike Szwaya Masters 35+ A 27 / 49
Mike Szwaya Clydesdale 18 / 25
Owen Szwaya Junior Men 29 / 64
Tom James Master 50+ 12 / 37
Robert Thayer Category B 4 / 46
Andy Meeks Category B 28 / 46
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 3 / 8
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 4 / 8
John Ayres Category C 21 / 51

Fazio Farms CX p/b Ironclad (Sep 29 2012)

Rick Metz Master 35+ B 1 / 27
Trig Rogers Master 35+ B 12 / 27
Shannon Boroff Masters 35+ A 5 / 17
Bob Jacobs Masters 35+ A 14 / 17
Robert Thayer Category B 1 / 18
Andy Meeks Category B 6 / 18
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 3 / 3

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 26 2012)

Andy Meeks Masters Men B 35+ 19 / 41
Ted Byram Masters Men B 35+ 21 / 41
Danny Knudsen Masters Men B 35+ 32 / 41
Sarah Eustis Women A 10 / 16
Ann Kennedy Women A 11 / 16
Owen Szwaya Junior Men 10-13 3 / 10
Robert Thayer Men B 4 / 23
John Ayres Men C 25 / 54
Jason Pfeifer Men Master C 18 / 122
Sean Denney Men Master C 26 / 122
Jeremy Russell Singlespeed 5 / 39
Bianca Pyko Singlespeed 36 / 39
Bob Jacobs MASTER MEN A 35+ 8 / 21
Tom James MASTER MEN A 35+ 20 / 21

Future Cross (Sep 23 2012)

Snyder Chris Men Cat A 7 / 15
Mcdermid Brooke Women Cat A 3 / 6

GPTB: Zaandercross at Frenchmans Bar (Sep 22 2012)

Tom Strodtbeck Masters 35+ B 22 / 45
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 32
Mike Henry Masters 35+ A 11 / 32
Shannon Boroff Masters 35+ A 18 / 32
Clint Ebert Master 50+ 11 / 24

Blind Date at the Dairy #1 (Sep 19 2012)

Sarah Eustis Women A 7 / 10
Bob Jacobs Master Men 40+ A 9 / 17
Paul Zagacki Master Men 40+ A 17 / 17
Chris Johnston Men A 11 / 23
Robert Thayer Men B 1 / 20
Jason Pfeifer Men Master C 31 / 91
Jeremy Russell Singlespeed 17 / 40
Bianca Pyko Singlespeed 29 / 40
Rick Metz Masters Men B 16 / 38
Ted Byram Masters Men B 18 / 38
Andy Meeks Masters Men B 21 / 38
Sean Denney Masters Men B 29 / 38
Danny Knudsen Masters Men B 33 / 38

Double Cross Day Two (Sep 16 2012)

Isabella Jacobs Junior Women 10-120 4 / 7
Jeremy Russell Category A 15 / 23
Mike Henry Masters 35+ A 11 / 33
Steve Dale Masters 35+ A 14 / 33
Mike Szwaya Masters 35+ A 16 / 33
Shannon Boroff Masters 35+ A 17 / 33
Bob Jacobs Masters 35+ A 20 / 33
Mike Szwaya Clydesdale 1 / 17
Sean Denney Master 35+ C 21 / 71
Robert Thayer Category B 19 / 23
Jacques Lafortune Category B 20 / 23
Tom James Master 50+ 25 / 26
Owen Szwaya Junior Men 10-12 4 / 15

GPTB: Double Cross #1 (Sep 15 2012)

Rick Metz Master 35+ B 8 / 36
Jeremy Russell Category A 12 / 19
Mike Henry Masters 35+ A 11 / 30
Bob Jacobs Masters 35+ A 12 / 30
Clint Ebert Master 50+ 11 / 30
Tom James Master 50+ 17 / 30
Robert Thayer Category B 8 / 31
Isabella Jacobs Junior Women 7 / 8

GPTB: Het Meer CX Race (Sep 9 2012)

Mike Szwaya Clydesdales 1 / 25
Clint Ebert Masters 50+ 7 / 23
Hugh Givens Masters 50+ 14 / 23
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 36 / 66
Trig Rogers Masters 35+ B 42 / 66
Sean Denney Masters 35+ B 61 / 66
Mike Henry Masters 35+ A 6 / 31
Mike Szwaya Masters 35+ A 13 / 31
Bob Jacobs Masters 35+ A 15 / 31
Owen Szwaya Junior Men 10 / 22
Jeremy Russell Singlespeed 9 / 48
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 8 / 10
Owen Szwaya Beginner Men 33 / 40
John Ayres Men B 20 / 28
Robert Thayer Men B 28 / 28

GPTB #1: David Douglas CX #1 (Sep 1 2012)

Rick Metz Master 35+ B 19 / 64
Trig Rogers Master 35+ B 38 / 64
Bob Jacobs Masters 35+ A 27 / 40
Tom James Master 50+ 10 / 31
Clint Ebert Master 50+ 16 / 31
Jeremy Russell Category B 1 / 16
Isabella Jacobs Junior Women 11 / 13

USGP of Cyclocross Round #8 (Dec 11 2011)

Ian Kennedy Cat B Men 62 / 69
Rich Cramer Master Men 45+ 10 / 46

USGP of Cyclocross (Dec 10 2011)

Ian Kennedy Cat B Men 56 / 63
Rich Cramer Master Men 45+ 4 / 57

GPMC: Winter Cross (Dec 4 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 9 / 18
Ken Benderly Masters 35+ B 1 / 28
Ian Kennedy Masters 35+ B 19 / 28
Rich Cramer Masters 35+ A 1 / 26
Martin Baker Singlespeed 10 / 28
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 5 / 9

Kruger's Crossing CX Classic (Nov 20 2011)

Kate Ayres Women B 14 / 18
Brooke Mcdermid Women A 1 / 12
Anne Kennedy Women A 8 / 12
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 17 / 48
Ian Kennedy Masters 35+ B 23 / 48
Trig Rogers Masters 35+ B 46 / 48
Jason Pfeiffer Masters 35+ C 89 / 128
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 116 / 128
Paul Toufar Clydesdale 18 / 22
Rich Cramer Singlespeed 19 / 52
Steve Dale Singlespeed 26 / 52
Ted Byram Category B 20 / 37
John Ayres Category B 30 / 37

GPMC: OBRA CX Champs/Psycho (Nov 19 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 20 / 24
Mike Szwaya Clydesdale 1 / 18
Owen Szwaya Junior Men 10-12 6 / 13
Isabella Jacobs Junior Women 10-12 5 / 6

MFG #6 Woodland Park (Nov 13 2011)

Kate Ayres CAT 4 WOMEN 2 / 57

Cross Crusade #8 (Nov 13 2011)

Brooke Mcdermid Women A 5 / 30
Kristen Minarik Women A 10 / 30
Hugh Givens Masters 50+ 16 / 58
Clint Ebert Masters 50+ 21 / 58
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 29 / 108
Trig Rogers Masters 35+ B 46 / 108
Ian Kennedy Masters 35+ B 77 / 108
Thomas Morgan Masters 35+ B 100 / 108
Tony De cordoba Masters 35+ C 116 / 192
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 181 / 192
Chris Snyder Category A 21 / 72
Chris Johnston Category A 56 / 72
Rich Cramer Masters 35+ A 1 / 69
Martin Baker Masters 35+ A 6 / 69
Steve Dale Masters 35+ A 69 / 69
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 21 / 29
Ted Byram Category B 44 / 81
Brian Austin Category B 71 / 81
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 10 / 21
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 13 / 21

Cross Crusade #7 (Nov 6 2011)

Brooke Mcdermid Women A 6 / 28
Kristen Minarik Women A 20 / 28
Jim Miller Masters 50+ 15 / 60
Hugh Givens Masters 50+ 18 / 60
Ted Byram Masters 35+ B 54 / 87
Ian Kennedy Masters 35+ B 69 / 87
Rich Cramer Masters 35+ A 5 / 48
Martin Baker Masters 35+ A 10 / 48
Mike Szwaya Masters 35+ A 31 / 48
Steve Dale Masters 35+ A 34 / 48
Bob Jacobs Masters 35+ A 43 / 48
Owen Szwaya Junior Men 49 / 73
Andy Meeks Category B 55 / 59
Isabella Jacobs Junior Women 25 / 27
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 7 / 24
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 14 / 24

Pedalers At The Poor Farm CCX @ Edgefield (Nov 5 2011)

Tom Strodtbeck Masters 35+ B 6 / 18
Trig Rogers Masters 35+ B 8 / 18
Thomas Morgan Masters 35+ B 14 / 18
Jason Pfeiffer Masters 35+ C 36 / 43
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 41 / 43
Bob Jacobs Masters 35+ A 6 / 11
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 4 / 4
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 1 / 4

GPMC: Apple Core Cross (Nov 5 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 6 / 15
Ken Benderly Masters 35+ B 1 / 17

Cross Crusade #6 (Oct 30 2011)

Kate Ayres Women B 41 / 44
Kristen Minarik Women A 15 / 30
Jim Miller Masters 50+ 15 / 50
Joe Durkee Masters 35+ B 64 / 94
Ian Kennedy Masters 35+ B 69 / 94
Danny Knudsen Masters 35+ B 81 / 94
Ted Byram Masters 35+ B 90 / 94
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 85 / 91
Chris Snyder Category A 10 / 59
Chris Johnston Category A 41 / 59
Rich Cramer Masters 35+ A 29 / 58
Steve Dale Masters 35+ A 40 / 58
Dave Cockburn Masters 35+ A 52 / 58
Martin Baker Masters 35+ A 53 / 58
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 27 / 32
John Ayres Singlespeed 44 / 59
Andy Meeks Category B 22 / 67
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 14 / 27
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 15 / 27
Brandie Ettinger Masters Women 35+ A 19 / 27

Cross Crusade #5 (Oct 29 2011)

Kate Ayres Women B 29 / 41
Kristen Minarik Women A 17 / 34
John Ayres Singlespeed 49 / 63
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 58 / 100
Joe Durkee Masters 35+ B 76 / 100
Ian Kennedy Masters 35+ B 78 / 100
Danny Knudsen Masters 35+ B 95 / 100
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 103 / 109
Chris Snyder Category A 15 / 75
Chris Johnston Category A 41 / 75
Martin Baker Masters 35+ A 12 / 78
Rich Cramer Masters 35+ A 25 / 78
Doug Evans Masters 35+ A 33 / 78
Steve Dale Masters 35+ A 41 / 78
Dave Cockburn Masters 35+ A 48 / 78
Mike Szwaya Masters 35+ A 49 / 78
Bob Jacobs Masters 35+ A 55 / 78
Kurt Robinson Masters 50+ 13 / 51
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 31 / 37
Isabella Jacobs Junior Women 10-12 5 / 7
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 15 / 30
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 16 / 30
Owen Szwaya Junior Men 10-12 5 / 14
Andy Meeks Category B 37 / 86
Brian Engelhard Category B 76 / 86

GPMC: David Douglas CX #2 (Oct 29 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 7 / 17
Ken Benderly Masters 35+ B 2 / 31
Trig Rogers Masters 35+ B 23 / 31
Sean Denney Masters 35+ B 29 / 31
Paul Toufar Clydesdale 14 / 15
Brian Austin Category B 5 / 9

Blind Date #5 (Oct 26 2011)

Ann Kennedy Women A 5 / 6
Brooke Mcdermid Women A 6 / 6
Chris Snyder Men A 1 / 7
John Ayres Men B 22 / 40
Andy Meeks Men B 26 / 40
Sean Denney Master C 35+ 34 / 61
Paul Zagacki Masters Men 40+ 6 / 11

Cross Crusade #4 (Oct 23 2011)

Kate Ayres Women B 19 / 46
Bianca Pyko Women B 46 / 46
Kristen Minarik Women A 18 / 22
Kurt Robinson Masters 50+ 10 / 65
Hugh Givens Masters 50+ 35 / 65
Ian Kennedy Masters 35+ B 97 / 111
Sean Denney Masters 35+ C 70 / 182
Chris Snyder Category A 19 / 64
Rich Cramer Masters 35+ A 10 / 67
Martin Baker Masters 35+ A 14 / 67
Doug Evans Masters 35+ A 27 / 67
Dave Cockburn Masters 35+ A 56 / 67
Paul Zagacki Masters 35+ A 65 / 67
Dave Cockburn Singlespeed 36 / 88
Chris Johnston Category B 3 / 78
Andy Meeks Category B 39 / 78
John Ayres Category B 54 / 78
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 13 / 24
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 14 / 24
Brandie Ettinger Masters Women 35+ A 20 / 24

Psycho Cross (Oct 22 2011)

Owen Szwaya Men Jr 10-12 3 / 12
Isabella Jacobs Women Jr 10-12 4 / 5
Mike Szwaya Clydesdale 1 / 3

GPMC: Het Meer CX Race (Oct 22 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 7 / 12
Ken Benderly Masters 35+ B 5 / 35
Ted Byram Masters 35+ B 13 / 35
Casey Davidson Masters 35+ B 17 / 35
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 19 / 35
Michael Lehman Masters 35+ B 32 / 35
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 38 / 39
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 9 / 12
Brian Austin Category B 13 / 19
Andy Meeks Category B 16 / 19
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 4 / 7

Blind Date #4 (Oct 19 2011)

Ann Kennedy Women A 7 / 9
Sarah Eustis Women A 8 / 9
Dave Cockburn Men A 8 / 13
Chris Snyder Men A 12 / 13
John Ayres Men B 36 / 50
Andy Meeks Men B 43 / 50
Paul Zagacki Masters Men 40+ 7 / 14

Cross Crusade #3 (Oct 16 2011)

Kate Ayres Women B 33 / 60
Bianca Pyko Women B 60 / 60
Brooke Mcdermid Women A 2 / 30
Kurt Robinson Masters 50+ 8 / 72
Hugh Givens Masters 50+ 25 / 72
Trig Rogers Masters 35+ B 41 / 119
Danny Knudsen Masters 35+ B 100 / 119
Ken Benderly Masters 35+ B 118 / 119
Ian Kennedy Masters 35+ B 119 / 119
Sean Denney Masters 35+ C 31 / 197
Chris Snyder Category A 14 / 80
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 78
Doug Evans Masters 35+ A 21 / 78
Dave Cockburn Masters 35+ A 28 / 78
Steve Dale Masters 35+ A 40 / 78
Mike Szwaya Masters 35+ A 47 / 78
Paul Zagacki Masters 35+ A 51 / 78
Mike Szwaya Clydesdale 2 / 73
Paul Toufar Clydesdale 50 / 73
Chris Johnston Category B 1 / 93
Ted Byram Category B 43 / 93
John Ayres Category B 64 / 93
Andy Meeks Category B 81 / 93
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 13 / 23
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 15 / 23
Brandie Ettinger Masters Women 35+ A 22 / 23

GPMC: Ninkrossi (Oct 15 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 11 / 21
Ken Benderly Masters 35+ B 5 / 42
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 6 / 42
Thomas Morgan Masters 35+ B 28 / 42
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 43 / 47
Steve Dale Masters 35+ A 14 / 25
Bob Jacobs Masters 35+ A 15 / 25

Blind Date #3 (Oct 12 2011)

Ann Kennedy Women A 3 / 4
Sarah Eustis Women A 4 / 4
Chris Snyder Men A 1 / 11
Ken Benderly Men B 28 / 48
Trig Rogers Master C 35+ 12 / 72
Paul Zagacki Masters Men 40+ 10 / 16
Casey Davidson Masters Men 40+ 15 / 16

Cross Crusade #2 (Oct 9 2011)

Kate Ayres Women B 27 / 44
Brooke Mcdermid Women A 3 / 21
Kristen Minarik Women A 13 / 21
Kurt Robinson Masters 50+ 3 / 54
Hugh Givens Masters 50+ 25 / 54
Trig Rogers Masters 35+ B 55 / 89
Ian Kennedy Masters 35+ B 72 / 89
Danny Knudsen Masters 35+ B 75 / 89
Chris Snyder Category A 15 / 60
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 61
Rich Cramer Masters 35+ A 12 / 61
Doug Evans Masters 35+ A 19 / 61
Dave Cockburn Masters 35+ A 31 / 61
Steve Dale Masters 35+ A 36 / 61
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 13 / 23
Paul Toufar Clydesdale 46 / 52
Chris Johnston Category B 3 / 60
Ted Byram Category B 39 / 60
John Ayres Category B 52 / 60
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 5 / 15
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 11 / 15

GPMC: Heiser CX (Oct 8 2011)

Ken Benderly Masters 35+ B 9 / 38
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 12 / 38
Casey Davidson Masters 35+ B 16 / 38
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 33 / 34
Mike Szwaya Masters 35+ A 11 / 27
Bob Jacobs Masters 35+ A 13 / 27
Clint Ebert Masters 50+ 10 / 22
Isabella Jacobs Junior Women 10-12 6 / 8
Owen Szwaya Junior Men 10-12 6 / 17

Blind Date #2 (Oct 5 2011)

Brooke Mcdermid Women A 1 / 7
Sarah Eustis Women A 5 / 7
Ann Kennedy Women A 6 / 7
Chris Snyder Men A 1 / 11
Chris Johnston Men B 5 / 38
Andy Meeks Men B 19 / 38
Sean Denney Master C 35+ 25 / 70

SCCA/Starbucks GP (Oct 2 2011)

John Ayres CAT 4 MEN 17 / 89
Kate Ayres CAT 4 WOMEN 12 / 45

Cross Crusade #1 (Oct 2 2011)

Kristen Minarik Women B 1 / 60
Bianca Pyko Women B 45 / 60
Brooke Mcdermid Women A 8 / 25
Kurt Robinson Masters 50+ 6 / 70
Hugh Givens Masters 50+ 41 / 70
Ken Benderly Masters 35+ B 33 / 137
Joe Durkee Masters 35+ B 74 / 137
Casey Davidson Masters 35+ B 95 / 137
Ian Kennedy Masters 35+ B 97 / 137
Tony De cordoba Masters 35+ B 110 / 137
Michael Lehman Masters 35+ C 158 / 217
Chris Snyder Category A 14 / 81
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 84
Martin Baker Masters 35+ A 9 / 84
Doug Evans Masters 35+ A 16 / 84
Steve Dale Masters 35+ A 44 / 84
Dave Cockburn Masters 35+ A 46 / 84
Mike Szwaya Masters 35+ A 52 / 84
Paul Zagacki Masters 35+ A 82 / 84
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 23 / 34
Mike Szwaya Clydesdale 4 / 71
Paul Toufar Clydesdale 48 / 71
Owen Szwaya Junior Men 42 / 44
Chris Johnston Category B 7 / 94
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 6 / 24

Canby Cross-Word Cyclocross Challenge (Oct 1 2011)

Clint Ebert Masters 50+ 5 / 11
Trig Rogers Masters 35+ B 13 / 23
Robyn Pfeifer Masters 35+ C 18 / 18
Bob Jacobs Masters 35+ A 4 / 8

Blind Date #1 (Sep 28 2011)

Kristen Minarik Women B 2 / 25
Margaret Dale Beginner Women 27 / 30
Chris Snyder Men A 3 / 24
Dave Cockburn Men A 18 / 24
Paul Zagacki Men B 6 / 55
John Ayres Men B 20 / 55
Chris Johnston Men B 51 / 55
Steve Dale Men B 55 / 55
Bianca Pyko Singlespeed 47 / 57
Bob Jacobs Masters Men 40+ 3 / 12
Owen Szwaya Junior U 14 5 / 14

Hutch's Cyclocross #4 (Sep 27 2011)

Rick Gregory Men Masters 50+ 2 / 9

Battle at Barlow (Sep 24 2011)

Kristen Minarik Women B 11 / 30
Kate Ayres Women B 21 / 30
Brooke Mcdermid Women A 4 / 12
Steve Dale Masters 35+ B 2 / 76
Ken Benderly Masters 35+ B 12 / 76
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 36 / 76
Casey Davidson Masters 35+ B 40 / 76
Trig Rogers Masters 35+ B 42 / 76
Joe Durkee Masters 35+ B 61 / 76
Chris Snyder Category A 7 / 43
Martin Baker Masters 35+ A 9 / 36
Doug Evans Masters 35+ A 11 / 36
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 10 / 18
Mike Szwaya Clydesdale 33 / 34
Chris Johnston Category B 13 / 43
John Ayres Category B 22 / 43
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 6 / 13
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 13 / 13

CrossAflixion Cup (Sep 24 2011)

Bob Jacobs Masters 35+ A 5 / 12

Rapha-Focus GP (Sep 18 2011)

Sean Denney CAT 3 MASTER MEN 35+ 62 / 65
Trig Rogers CAT 3 MASTER MEN 45+ 31 / 55

Hood River Double Cross Day Two (Sep 18 2011)

Isabella Jacobs Jr Women 16 / 18
Kurt Robinson Masters 50+ 7 / 35
Steve Dale Masters 35+ B 5 / 45
Paul Zagacki Masters 35+ B 13 / 45
Danny Knudsen Masters 35+ B 35 / 45
Tony De cordoba Masters 35+ B 39 / 45
Dave Cockburn Masters 35+ A 22 / 32
Bob Jacobs Masters 35+ A 23 / 32
Mike Szwaya Clydesdale 10 / 25
Dave Cockburn Singlespeed 14 / 29
Steve Dale Singlespeed 21 / 29
John Ayres Category B 17 / 27
Andy Meeks Category B 21 / 27
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 10 / 17
Owen Szwaya Jr Men 25 / 42
Kristen Minarik Women B 2 / 22

StarCrossed Cyclocross (Sep 17 2011)

Sean Denney Men 4 42 / 72
Trig Rogers Men 4 44 / 72

GPMC: Hood River Double Cross (Sep 17 2011)

Kurt Robinson Masters 50+ 4 / 29
Clint Ebert Masters 50+ 19 / 29
Steve Dale Masters 35+ B 14 / 48
Ken Benderly Masters 35+ B 21 / 48
Casey Davidson Masters 35+ B 27 / 48
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 28 / 48
Robyn Heifer Masters Women 35+ B 13 / 13

Pain and Suffer'n CX (Sep 11 2011)

Kate Ayres Women B 7 / 11
Kurt Robinson Masters 50+ 6 / 12
Martin Baker Masters 35+ A 3 / 12
John Ayres Singlespeed 18 / 20
Ann Kennedy Masters Women 35+ A 4 / 7
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 5 / 7

Psycho Cross (Sep 10 2011)

Clint Ebert Men Masters 50+ 6 / 9

GPMC: David Douglas CX #1 (Sep 3 2011)

Kristen Minarik Women B 1 / 15
Clint Ebert Masters 50+ 9 / 18
Ken Benderly Masters 35+ B 18 / 58
Trig Rogers Masters 35+ B 29 / 58
Casey Davidson Masters 35+ B 33 / 58
Karole j. Durkee jr Masters 35+ B 43 / 58
Danny Knudsen Masters 35+ B 47 / 58
Bob Jacobs Masters 35+ A 18 / 24
Andy Meeks Category B 15 / 21
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 5 / 6

USGP Portland Cup Day 2 (Dec 5 2010)

Chris Snyder Men Master 35+ 35-99 5 / 80
Martin Baker Men Master 35+ 35-99 43 / 80
John Mccaffrey Men Master 45+ 45-99 1 / 57
Kurt Robinson Men Master 45+ 45-99 28 / 57
Tom Strodtbeck Men Master 45+ 45-99 35 / 57

USGP of Cyclocross Day Two (Dec 5 2010)

Andy Meeks Cat B 45 / 68
Sarah Eustis Masters Women 2 / 15

USGP Portland Cup Day 1 (Dec 4 2010)

Martin Baker Men Master 35+ 35-99 35 / 98
Doug Evans Men Master 35+ 35-99 65 / 98
John Mccaffrey Men Master 45+ 45-99 2 / 65
Richard Cramer Men Master 45+ 45-99 5 / 65
Tom Strodtbeck Men Master 45+ 45-99 35 / 65

Kruger's Crossing Cyclocross (Nov 21 2010)

Tom Strodtbeck Masters 35+ B 6 / 30
Christian Ettinger Masters 35+ B 9 / 30
Joe Durkee Masters 35+ B 12 / 30
Trig Rogers Masters 35+ C 8 / 89
Doug Evans Masters 35+ A 1 / 5
Martin Hutchinson Singlespeed 19 / 52
Bianca Pyko Women B 10 / 11
Andy Meeks Category B 18 / 33
John Ayres Category B 30 / 33
Brandie Ettinger Masters Women 35+ B 2 / 11
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 9 / 11
Rich Cramer Masters 50+ 1 / 26
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 4 / 7

OBRA CCX Championship (Nov 20 2010)

Chris Snyder Masters 35+ A 2 / 30
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 30
Steve Dale Category B 22 / 34
John Mccaffrey Singlespeed 5 / 38
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 4 / 19
Kristen Minarik Women B 1 / 10
Mike Szwaya Clydesdale 1 / 22
Jim Miller Masters 50+ 2 / 35
Clint Ebert Masters 50+ 22 / 35
Owen Szwaya Junior Men 11-12 5 / 9

Cross Crusade: Barton Park (Nov 14 2010)

Paul Zagacki Masters 35+ B 22 / 95
Dave Cockburn Masters 35+ B 82 / 95
Sean Denney Masters 35+ C 28 / 154
John Mccaffrey Masters 35+ A 1 / 46
Rich Cramer Masters 35+ A 3 / 46
Martin Baker Masters 35+ A 15 / 46
Mike Szwaya Masters 35+ A 19 / 46
Kristen Minarik Women B 7 / 40
Bianca Pyko Women B 36 / 40
Steve Dale Category B 11 / 69
Andy Meeks Category B 66 / 69
Chris Snyder Category A 12 / 56
Jim Miller Masters 50+ 2 / 64
Kurt Robinson Masters 50+ 7 / 64
Clint Ebert Masters 50+ 38 / 64
Hugh Givens Masters 50+ 41 / 64
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 21 / 22

Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 7 2010)

Christian Ettinger Masters 35+ B 32 / 100
Dave Cockburn Masters 35+ B 38 / 100
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 64 / 100
Trig Rogers Masters 35+ C 46 / 178
Sean Denney Masters 35+ C 72 / 178
John Mccaffrey Masters 35+ A 2 / 52
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 52
Mike Szwaya Masters 35+ A 16 / 52
Martin Baker Masters 35+ A 21 / 52
Doug Evans Masters 35+ A 23 / 52
Kristen Minarik Women B 5 / 43
Kate Ayres Women B 32 / 43
Bianca Pyko Women B 36 / 43
Owen Szwaya Junior Men 54 / 76
John Ayres Category B 63 / 65
Chris Snyder Category A 10 / 55
Isabella Jacobs Junior Women 21 / 22
Risha Kelley Category C 96 / 104
Jim Miller Masters 50+ 4 / 69
Kurt Robinson Masters 50+ 6 / 69
Amy Krull Beginner Men 32 / 138
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 11 / 19

Apple Core Cross at EZ Orchards (Nov 6 2010)

Paul Zagacki Masters 35+ B 2 / 18
Clint Ebert Masters 50+ 6 / 14
Hugh Givens Masters 50+ 11 / 14

Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds Day Two (Oct 31 2010)

Joe Durkee Masters 35+ B 54 / 60
Chris Snyder Masters 35+ A 1 / 26
Rich Cramer Masters 35+ A 4 / 26
Martin Baker Masters 35+ A 10 / 26
Doug Evans Masters 35+ A 14 / 26
Kate Ayres Women B 32 / 46
Andy Meeks Category B 26 / 65
John Ayres Category B 57 / 65
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 15 / 18
Jim Miller Masters 50+ 2 / 36
Kurt Robinson Masters 50+ 6 / 36
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 10 / 16

Cross Crusade: Clatsop County Fairgrounds (Oct 30 2010)

Joe Durkee Masters 35+ B 41 / 69
Dave Cockburn Masters 35+ B 45 / 69
Chris Cottingham Masters 35+ B 51 / 69
Chris Snyder Masters 35+ A 1 / 41
John Mccaffrey Masters 35+ A 2 / 41
Rich Cramer Masters 35+ A 7 / 41
Martin Baker Masters 35+ A 19 / 41
Kristen Minarik Women B 6 / 39
Kate Ayres Women B 34 / 39
Andy Meeks Category B 24 / 61
John Ayres Category B 52 / 61
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 21 / 23
Jim Miller Masters 50+ 6 / 41
Kurt Robinson Masters 50+ 7 / 41
Clint Ebert Masters 50+ 24 / 41

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 27 2010)

Sarah Eustis Women A 6 / 8
Kate Ayres Women B 14 / 20
John Mccaffrey Singlespeed 38 / 39
Jason Pfeifer Masters 35+ C 9 / 58
Paul Zagacki Category B 16 / 47
Steve Dale Category B 19 / 47
Andy Meeks Category B 32 / 47
Sean Denney Category B 40 / 47

Cross Crusade: Portland International Raceway (Oct 24 2010)

Christian Ettinger Masters 35+ B 34 / 107
Joe Durkee Masters 35+ B 56 / 107
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 57 / 107
Sean Denney Masters 35+ C 27 / 203
Chris Snyder Masters 35+ A 1 / 54
John Mccaffrey Masters 35+ A 3 / 54
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 54
Martin Baker Masters 35+ A 24 / 54
Doug Evans Masters 35+ A 30 / 54
Mike Szwaya Masters 35+ A 35 / 54
Yvonne Stenhouse Women B 56 / 58
Andy Meeks Category B 62 / 88
Owen Szwaya Junior Men 58 / 73
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 15 / 24
Isabella Jacobs Junior Women 19 / 23
Steve Dale Category C 3 / 108
Jim Miller Masters 50+ 5 / 71
Kurt Robinson Masters 50+ 7 / 71
Clint Ebert Masters 50+ 42 / 71
Hugh Givens Masters 50+ 58 / 71
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 7 / 20

Blind Date at the Dairy (Oct 20 2010)

Sarah Eustis Women A 10 / 10
Yvonne Stenhouse Beginner Women 13 / 27
Jason Pfeifer Masters 35+ C 6 / 84
Chris Snyder Category A 24 / 25
Cody Edeline Category B 17 / 58
Paul Zagacki Category B 28 / 58
Andy Meeks Category B 39 / 58

Cross Crusade: Sherwood Forest Equestrian Center (Oct 17 2010)

Cody Edeline Category B 61 / 96
Chris Snyder Masters 35+ A 1 / 57
John Mccaffrey Masters 35+ A 5 / 57
Martin Baker Masters 35+ A 12 / 57
Rich Cramer Masters 35+ A 15 / 57
Doug Evans Masters 35+ A 33 / 57
Mike Szwaya Masters 35+ A 35 / 57
Sean Denney Master 35+ C 99 / 177
Kurt Robinson Master 50+ 4 / 71
Jim Miller Master 50+ 5 / 71
Hugh Givens Master 50+ 49 / 71
Amy Krull Women B 18 / 52
Yvonne Stenhouse Women B 46 / 52
Annie Eustis Women B 48 / 52
Paul Zagacki Master 35+ B 31 / 97
Tom Strodtbeck Master 35+ B 46 / 97
Dave Cockburn Master 35+ B 48 / 97
Joe Durkee Master 35+ B 73 / 97
Christian Ettinger Master 35+ B 85 / 97
Brandie Ettinger Masters Women 35+ B 9 / 29

Ninkrossi CX (Oct 16 2010)

Tom Strodtbeck Masters 35+ B 9 / 19
Thomas Morgan Masters 35+ B 13 / 19
Cody Edeline Category B 8 / 14

Psycho Cross (Oct 16 2010)

Isabella Jacobs Junior Female 11/12 7 / 7

Blind Date at the Dairy #3 (Oct 13 2010)

Roland Hobson Cat C Men (On the Market) 43 / 45
Cody Edeline Cat B Men (Power Dating Men) 29 / 60
Andy Meeks Cat B Men (Power Dating Men) 34 / 60
Tom Strodtbeck Cat B Men (Power Dating Men) 44 / 60
Eric Provost Cat B Men (Power Dating Men) 51 / 60
Yvonne Stenhouse Beginner Women (First Date Women) 20 / 41
Jason Pfeifer Masters 35+ C (Still on the Market) 15 / 71
Sarah Eustis Cat A Women (Speeddaters Women) 5 / 9

Cross Crusade: Rainier High School (Oct 10 2010)

Dave Cockburn Masters 35+ B 34 / 93
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 46 / 93
Sean Denney Masters 35+ C 77 / 149
John Mccaffrey Masters 35+ A 3 / 56
Chris Snyder Masters 35+ A 5 / 56
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 56
Martin Baker Masters 35+ A 24 / 56
Doug Evans Masters 35+ A 26 / 56
Justin Graybeal Category B 38 / 89
Cody Edeline Category B 40 / 89
Andy Meeks Category B 64 / 89
Fred Keown Category B 78 / 89
Lisa Heathman Masters Women 35+ B 16 / 18
Roland Hobson Clydesdale 50 / 54
Steve Dale Category C 1 / 94
Yvonne Stenhouse Category C 93 / 94
Kurt Robinson Masters 50+ 6 / 63
Jim Miller Masters 50+ 10 / 63
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 5 / 17

Heiser Farm Cyclocross (Oct 9 2010)

Steve Dale Category C 2 / 23
Owen Szwaya Junior Men 11-12 2 / 7

Blind Date at the Dairy #2 (Oct 6 2010)

Paul Zagacki Cat B Men (Power Dating Men) 31 / 76
Steve Dale Cat B Men (Power Dating Men) 49 / 76
Sean Denney Cat B Men (Power Dating Men) 55 / 76
Tom Strodtbeck Cat B Men (Power Dating Men) 57 / 76
Chris Snyder Cat A Men (Speeddating Men) 2 / 31
Laurie Daley Women Cat B (Women Power Daters) 35 / 38
Martin Baker Singlespeed (Monogomists) 10 / 46
Sarah Eustis Cat A Women (Speeddaters Women) 8 / 16

Cross Crusade: Alpenrose Dairy (Oct 3 2010)

Christian Ettinger Masters 35+ B 25 / 131
Dave Cockburn Masters 35+ B 34 / 131
Paul Zagacki Masters 35+ B 80 / 131
Sean Denney Masters 35+ C 85 / 212
Steve Dale Masters 35+ C 122 / 212
Chris Snyder Masters 35+ A 1 / 71
John Mccaffrey Masters 35+ A 11 / 71
Martin Baker Masters 35+ A 16 / 71
Doug Evans Masters 35+ A 23 / 71
Rich Cramer Masters 35+ A 27 / 71
Mike Szwaya Masters 35+ A 65 / 71
Annie Eustis Women B 68 / 68
Joe Durkee Category B 92 / 117
Lisa Heathman Masters Women 35+ B 15 / 32
Amanda Durkee Masters Women 35+ B 27 / 32
Steve Dale Category C 18 / 125
Jim Miller Masters 50+ 3 / 84
Kurt Robinson Masters 50+ 8 / 84
Hugh Givens Masters 50+ 56 / 84
Sarah Eustis Masters Women 35+ A 8 / 23

David Douglas CX (Oct 2 2010)

Tom Strodtbeck Master 35+ B 10 / 15

Blind Date at the Dairy (Sep 29 2010)

Roland Hobson Cat C Men (On the Market) 42 / 44
Cody Edeline Cat B Men (Power Dating Men) 19 / 84
Dave Cockburn Cat B Men (Power Dating Men) 41 / 84
Steve Dale Cat B Men (Power Dating Men) 47 / 84
Joe Durkee Cat B Men (Power Dating Men) 50 / 84
Eric Provost Cat B Men (Power Dating Men) 58 / 84
Sean Denney Cat B Men (Power Dating Men) 59 / 84
Chris Snyder Cat A Men (Speeddating Men) 4 / 28
John Mccaffrey Cat A Men (Speeddating Men) 11 / 28
Amanda Durkee Women Cat B (Women Power Daters) 34 / 41
Martin Baker Singlespeed (Monogomists) 13 / 50
Jason Pfeifer Master Men 35+ C (Still on the Market) 14 / 85
Michael Lehman Master Men 35+ C (Still on the Market) 81 / 85
Sarah Eustis Cat A Women (Speeddaters Women) 12 / 15

Battle at Barlow (Sep 26 2010)

Sarah Eustis Cat A Women 7 / 10
Chris Snyder Masters 35+ A 1 / 38
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 38
Rich Cramer Masters 35+ A 26 / 38
Doug Evans Masters 35+ A 32 / 38
Cody Edeline Category B 13 / 41
Jim Miller Master 50+ 3 / 35
Kurt Robinson Master 50+ 7 / 35
Roland Hobson Clydesdale 19 / 23
Dave Cockburn Master 35+ B 28 / 73
Jason Pfeifer Master 35+ B 53 / 73
Laurie Daley Masters Women 35+ B 14 / 14
Steve Dale Category C 9 / 53

Psycho Cross: Junior Cyclocross Series (Sep 25 2010)

Owen Szwaya Boys 11-12 3 / 6

Starcrossed (Sep 19 2010)

Jim Miller Single Speed 38 / 81

Hood River Double Cross Day Two (Sep 19 2010)

Jason Pfeifer Masters 35+ B 30 / 46
Sean Denney Masters 35+ B 36 / 46
Mike Szwaya Masters 35+ A 16 / 27
Sarah Eustis Women B 2 / 14
Lisa Heathman Women B 12 / 14
Owen Szwaya Jr Men 11-12 3 / 6
Clint Ebert Masters 50+ 10 / 33

Hood River Double Cross Day One (Sep 18 2010)

Tom Strodtbeck Masters 35+ B 25 / 44
Dave Cockburn Masters 35+ B 44 / 44
Doug Evans Masters 35+ A 13 / 26
Cody Edeline Category B 21 / 31
Eric Provost Category B 25 / 31
Roland Hobson Clydesdale 11 / 11

WebCyclery Thrilla CX Series (Sep 16 2010)

Justin Graybeal Men B 7 / 39

Pain+Suffer'n (Sep 12 2010)

Clint Ebert Master 50+ 7 / 20
Sarah Eustis Women B 1 / 14
Lisa Heathman Women B 5 / 14
Dave Cockburn Master 35+ B 12 / 24

WebCyclery Thrilla CX Series #2 (Sep 9 2010)

Graybeal Justin Men B 18 / 41

Cross Nationals Day 3 (Dec 12 2009)

Doug Evans Men Master 40-44 40 / 155
Mike Szwaya Men Master 40-44 146 / 155
Chris Snyder Men Master 35-39 22 / 145

Cross Nationals Day 2 (Dec 11 2009)

John Mccaffrey Men Master 45-49 8 / 113

USGP of Cyclocross Day Two (Dec 6 2009)

John Mccaffrey Master Men 45+ 3 / 93
Rich Cramer Master Men 45+ 6 / 93

USGP #7 Masters 35+ (Dec 5 2009)

Doug Evans Masters 35+ 28 / 98
Martin Baker Masters 35+ 31 / 98
Chris Snyder Masters 35+ 39 / 98

USGP of Cyclocross Day One (Dec 5 2009)

John Mccaffrey Master Men 45+ 1 / 106
Rich Cramer Master Men 45+ 3 / 106
Trig Rogers Cat B Men 38 / 94
Tom Strodtbeck Cat B Men 68 / 94

Psycho Cross Pseries (Nov 29 2009)

Martin Baker Men's A Masters 2 / 3
Mike Szwaya Clydesdales 1 / 3
Rich Cramer Men's 50+ 1 / 12

Kruger's Crossing CCX (Nov 22 2009)

Sean Denney Masters 35+ C 20 / 96
Doug Evans Masters 35+ A 2 / 12
Chris Snyder Masters 35+ A 3 / 12
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 3 / 48
Trig Rogers Masters 35+ B 33 / 48

Cross Crusade #8 (Nov 15 2009)

John Mccaffrey Masters 35+ A 1 / 46
Rich Cramer Masters 35+ A 3 / 46
Martin Baker Masters 35+ A 9 / 46
Mike Szwaya Masters 35+ A 11 / 46
Chris Snyder Masters 35+ A 15 / 46
Bob Jacobs Masters 35+ A 17 / 46
Doug Evans Masters 35+ A 43 / 46
Kurt Robinson Masters 35+ B 19 / 76
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 27 / 76
Paul Zagacki Masters 35+ B 30 / 76
Chris Cottingham Masters 35+ B 42 / 76
Brooke Mcdermid Women B 1 / 44
Robyn Pfeifer Masters Women 35+ B 17 / 22
Eric Provost Category C 14 / 105

Cross Crusade #7 (Nov 8 2009)

Sean Denney Masters 35+ C 71 / 173
John Mccaffrey Masters 35+ A 4 / 46
Chris Snyder Masters 35+ A 9 / 46
Rich Cramer Masters 35+ A 18 / 46
Doug Evans Masters 35+ A 21 / 46
Bob Jacobs Masters 35+ A 27 / 46
Martin Baker Masters 35+ A 45 / 46
Kurt Robinson Masters 35+ B 7 / 101
Christian Ettinger Masters 35+ B 46 / 101
Paul Zagacki Masters 35+ B 72 / 101
Trig Rogers Masters 35+ B 79 / 101
Brooke Mcdermid Women B 46 / 52
Brandie Ettinger Masters Women 35+ B 1 / 25
Eric Provost Category C 4 / 125
Rich Cramer Masters 50+ 1 / 69

OBRA Cross Championships/Willamette Valley Cross Series (Nov 7 2009)

John Mccaffrey Men Masters A 7 / 22
Chris Snyder Men Masters A 8 / 22
Doug Evans Men Masters A 10 / 22
Bob Jacobs Men Masters A 11 / 22
Mike Szwaya Men Masters A 15 / 22
Martin Baker Men Masters A 17 / 22
Robyn Pfeifer MASTER WOMEN 35+ 12 / 12

Cross Crusade #6 (Nov 1 2009)

John Mccaffrey Masters 35+ A 1 / 33
Chris Snyder Masters 35+ A 3 / 33
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 33
Doug Evans Masters 35+ A 15 / 33
Amanda Durkee Beginner Women 29 / 47
Kurt Robinson Masters 35+ B 11 / 64
Chris Cottingham Masters 35+ B 45 / 64
Brooke Mcdermid Women B 1 / 40
Eric Provost Category C 8 / 70

Cross Crusade #5 (Oct 31 2009)

Joe Durkee Masters 35+ C 53 / 77
Chris Snyder Masters 35+ A 4 / 29
Doug Evans Masters 35+ A 13 / 29
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 23 / 73
Kurt Robinson Masters 35+ B 36 / 73
Chris Cottingham Masters 35+ B 62 / 73
Danny Knudsen Masters 35+ B 73 / 73
Brooke Mcdermid Women B 3 / 40
Rich Cramer Masters 50+ 1 / 47
Clint Ebert Masters 50+ 15 / 47

Cross Crusade #4 (Oct 25 2009)

Chris Snyder Masters 35+ A 9 / 49
John Mccaffrey Masters 35+ A 11 / 49
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 49
Rich Cramer Masters 35+ A 15 / 49
Bob Jacobs Masters 35+ A 20 / 49
Doug Evans Masters 35+ A 48 / 49
Kurt Robinson Masters 35+ B 10 / 115
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 41 / 115
Trig Rogers Masters 35+ B 51 / 115
Danny Knudsen Masters 35+ B 89 / 115
Jason Pfeifer Masters 35+ B 107 / 115
Paul Zagacki Masters 35+ B 111 / 115
Cogy Edeline Category B 40 / 100
Fred Keown Category B 81 / 100
Brooke Mcdermid Women B 4 / 50
Risha Kelley Women B 31 / 50
Paul Toufar Clydesdale 38 / 54
Robyn Pfeifer Masters Women 35+ B 19 / 34
Laurie Daley Masters Women 35+ B 31 / 34
Eric Provost Category C 5 / 127
Rich Cramer Masters 50+ 1 / 69

Willamette Valley Cross Series (Oct 24 2009)

Chris Snyder Men Masters A 1 / 10
Martin Baker Men Masters A 4 / 10
Mike Szwaya Men Masters A 10 / 10
Brooke Mcdermid Women B 2 / 16
Yvonne Stenhouse Women B 14 / 16

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 14 2009)

Laurie Daley Women B 26 / 28
Bob Jacobs Men A 16 / 21
Cody Edeline Men B 15 / 50
Sean Denney Men C 48 / 118

Cross Crusade #2 (Oct 11 2009)

Joe Durkee Masters 35+ C 114 / 167
John Mccaffrey Masters 35+ A 6 / 45
Chris Snyder Masters 35+ A 8 / 45
Rich Cramer Masters 35+ A 9 / 45
Mike Szwaya Masters 35+ A 14 / 45
Doug Evans Masters 35+ A 20 / 45
Bob Jacobs Masters 35+ A 30 / 45
Amanda Durkee Beginner Women 34 / 61
Kurt Robinson Masters 35+ B 5 / 107
Christian Ettinger Masters 35+ B 55 / 107
Trig Rogers Masters 35+ B 57 / 107
Chris Cottingham Masters 35+ B 71 / 107
Jason Pfeifer Masters 35+ B 78 / 107
Cogy Edeline Category B 43 / 99
Roland Hobson Clydesdale 38 / 45
Brandie Ettinger Masters Women 35+ B 10 / 25
Robyn Pfeifer Masters Women 35+ B 21 / 25
Eric Provost Category C 18 / 125
Clint Ebert Masters 50+ 22 / 68
Hugh Givens Masters 50+ 42 / 68

Blind Date at the Dairy (Oct 7 2009)

Robyn Pfeifer Women B 17 / 27
Laurie Daley Women B 22 / 27
Paul Lacava Men A 16 / 30
Bob Jacobs Men A 20 / 30
Tom Strodtbeck Men B 40 / 70
Eric Provost Men C 111 / 121

Cross Crusade #1 (Oct 4 2009)

Joe Durkee Masters 35+ C 113 / 189
John Mccaffrey Masters 35+ A 5 / 59
Rich Cramer Masters 35+ A 7 / 59
Chris Snyder Masters 35+ A 12 / 59
Doug Evans Masters 35+ A 17 / 59
Martin Baker Masters 35+ A 25 / 59
Bob Jacobs Masters 35+ A 30 / 59
Kurt Robinson Masters 35+ B 12 / 126
Tom Strodtbeck Masters 35+ B 20 / 126
Trig Rogers Masters 35+ B 37 / 126
Chris Cottingham Masters 35+ B 68 / 126
Paul Toufar Clydesdale 35 / 58
Roland Hobson Clydesdale 52 / 58
Robyn Pfeifer Masters Women 35+ B 22 / 29
Eric Provost Category C 3 / 159

Willamette Valley Cross Series (Oct 3 2009)

Mike Szwaya Cat A Masters 6 / 8
Laurie Daley Wm B Masters 6 / 7
Clint Ebert Master Men 50+ 2 / 12
Hugh Givens Master Men 50+ 8 / 12
Amanda Durkee Beginner Women 3 / 6
Chris Snyder Cat A Men 10 / 11
Paul Touter Clydesdale Men 5 / 7

Blind Date at the Dairy (Sep 30 2009)

Yvonne Stenhouse Women Beginner 6 / 16
Bob Jacobs Men A 21 / 34
Martin Baker Men A 23 / 34
Cody Edeline Men B 27 / 70
Tom Strodtbeck Men B 41 / 70
Sean Denney Men C 14 / 138
Eric Provost Men C 30 / 138
Roland Hobson Men C 126 / 138
John Mccaffrey Singlespeed 6 / 40

Battle at Barlow (Sep 27 2009)

Tom Strodtbeck Master 24 / 56
Sean Denney Master 37 / 56
Danny Knudsen Master 51 / 56
Trig Rogers Master 53 / 56
Eric Provost Men C 7 / 66
Doug Evans Master Men A 12 / 26
Bob Jacobs Master Men A 23 / 26
Laurie Daley Women Masters B 9 / 9
Joe Durkee Master C 63 / 86
Roland Hobson Clydesdale 22 / 25
Amanda Durkee Women Beginner 23 / 26

Blind Date at the Dairy (Sep 23 2009)

Laurie Daley Women B 20 / 24
Martin Baker Men A 20 / 28
Tom Strodtbeck Men B 25 / 49
Danny Knudsen Men B 41 / 49
John Mccaffrey Singlespeed 27 / 32

Hood River Double Cross Day Two (Sep 20 2009)

Doug Evans Masters Men A 10 / 25

Starcrossed (Sep 19 2009)

Bob Jacobs Master Men 3 35+ 13 / 82
Trig Master Men 3 35+ 45 / 82

Hood River Double Cross (Sep 19 2009)

Laurie Daley Women Master B 6 / 6
Chris Cottingham Master Men B 19 / 31

Pain on the Peak (Sep 12 2009)

Tom Strodtbeck Master B 20 / 31
Chris Cottingham Master B 21 / 31
Bob Jacobs Master A 8 / 13

Thrilla Cross Series (Sep 10 2009)

Justin Graybeal Men B 36 / 42

Cross Over Stage Race: Stage 3: CX (Sep 7 2009)

Clint Ebert Men's 50+ 4 / 5

Cross Over Stage Race: Stage One: Cross TT (Sep 6 2009)

Clint Ebert Men's Masters 50+ 2 / 5

Thrilla Cross Series (Sep 3 2009)

Justin Graybeal Men B 11 / 40

USGP #6 - Portland Cup (Dec 7 2008)

John Mccaffrey Elite Masters 5 / 65
Martin Baker Elite Masters 17 / 65
Mike Szwaya Elite Masters 60 / 65

Portland Cup (USGP) (Dec 7 2008)

Rich Cramer Masters 45+ 1 / 58
Tom Strodtbeck Category B 48 / 83

USGP #5 - Portland Cup (Dec 6 2008)

John Mccaffrey Elite Masters 8 / 89
Martin Baker Elite Masters 13 / 89
Mike Szwaya Elite Masters 56 / 89
Bob Jacobs Elite Masters 65 / 89

Portland Cup (USGP) (Dec 6 2008)

Rich Cramer Masters 45+ 1 / 57
Trig Rogers Men B 91 / 94
Tom Strodtbeck Men B 92 / 94

Kruger's Crossing Cyclocross (Nov 23 2008)

Tom Strodtbeck Masters 35+ C 3 / 78
Rich Cramer Masters 35+ A 1 / 20
John Mccaffrey Masters 35+ A 2 / 20
Martin Baker Masters 35+ A 4 / 20
Doug Evans Masters 35+ A 6 / 20
Bob Jacobs Masters 35+ B 2 / 31

Cross Crusade #8/OBRA Championships (Nov 16 2008)

Bob Jacobs Masters 35+ B 10 / 90
Jason Pfeifer Masters 35+ B 58 / 90
Ken Spiess Masters 35+ B 65 / 90
Chris Cottingham Masters 35+ B 88 / 90
Tom Strodtbeck Masters 35+ C 20 / 146
Michael Lehman Masters 35+ C 119 / 146
John Mccaffrey Masters 35+ A 4 / 45
Rich Cramer Masters 35+ A 6 / 45
Doug Evans Masters 35+ A 13 / 45
Martin Baker Masters 35+ A 15 / 45
Mike Szwaya Masters 35+ A 27 / 45
Ken Benderly Masters 35+ A 37 / 45
Laurie Daley Masters Women 35+ 27 / 28
Cody Edeline Category B 35 / 95
Fred Keown Category B 83 / 95
Joshua Friberg Category C 59 / 125
Kevin Chudy Masters 50+ 30 / 57

Cross Crusade #7 (Nov 9 2008)

Tom Strodtbeck Masters 35+ C 19 / 160
John Mccaffrey Masters 35+ A 3 / 52
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 52
Doug Evans Masters 35+ A 9 / 52
Rich Cramer Masters 35+ A 18 / 52
Mike Szwaya Masters 35+ A 23 / 52
Bob Jacobs Masters 35+ B 2 / 91
Trig Rogers Masters 35+ B 42 / 91
Chris Cottingham Masters 35+ B 50 / 91
Cody Edeline Category B 21 / 88
Fred Keown Category B 66 / 88
Roland Hobson Clydesdale 30 / 36
Kevin Chudy Masters 50+ 23 / 45

Battlecreek Cross (Nov 8 2008)

Risha Kelley Women B 3 / 12
Kevin Chudy Masters 50+ 10 / 10
Trig Rogers Masters 35+ B 4 / 23
Chris Cottingham Masters 35+ B 12 / 23
Brian Austin Category A 12 / 13
Laurie Daley Masters Women 35+ 2 / 3
Josh Friberg Category B 9 / 15

Cross Crusade #6 (Nov 2 2008)

Tom Strodtbeck Masters 35+ C 16 / 159
Ken Finch Masters 35+ C 79 / 159
Martin Baker Masters 35+ A 11 / 48
Doug Evans Masters 35+ A 13 / 48
Mike Szwaya Masters 35+ A 14 / 48
Rich Cramer Masters 35+ A 39 / 48
John Mccaffrey Masters 35+ A 48 / 48
Emily Ohlin Masters Women 35+ 18 / 23
Bob Jacobs Masters 35+ B 5 / 84
Jason Pfeifer Masters 35+ B 49 / 84
Cody Edeline Category B 26 / 98
Fred Keown Category B 73 / 98
Justin Graybeal Category B 76 / 98
Risha Kelley Women B 34 / 45
Roland Hobson Clydesdale 26 / 28
Joshua Friberg Category C 51 / 115
Kevin Chudy Masters 50+ 22 / 37

Cross Crusade #4 (Oct 25 2008)

Trig Rogers Masters 35+ B 20 / 56
Chris Cottingham Masters 35+ B 38 / 56
John Mccaffrey Masters 35+ A 1 / 43
Martin Baker Masters 35+ A 13 / 43
Doug Evans Masters 35+ A 15 / 43
Kurt Robinson Masters 35+ A 33 / 43
Justin Graybeal Category B 55 / 77

Cross Crusade #3 (Oct 19 2008)

Bob Jacobs Masters 35+ B 20 / 92
Trig Rogers Masters 35+ B 30 / 92
Chris Cottingham Masters 35+ B 57 / 92
Tom Strodtbeck Masters 35+ C 13 / 126
Ken Finch Masters 35+ C 61 / 126
Tim Ackley Masters 35+ C 94 / 126
John Mccaffrey Masters 35+ A 2 / 63
Martin Baker Masters 35+ A 8 / 63
Doug Evans Masters 35+ A 15 / 63
Mike Szwaya Masters 35+ A 24 / 63
Kurt Robinson Masters 35+ A 44 / 63
Ken Benderly Masters 35+ A 52 / 63
Cody Edeline Category B 29 / 96
Fred Keown Category B 74 / 96
Justin Graybeal Category B 81 / 96
Roland Hobson Clydesdale 32 / 41

Heiser Farm Cross (Oct 11 2008)

Ken Spiers Masters 35+ B 4 / 11
Tom Strodtbeck Masters 35+ C 1 / 6
Ken Finch Masters 35+ C 3 / 6
Josh Friberg Category B 11 / 13
Kevin Chudy Masters 50+ 5 / 9

Cross Crusade #1 (Oct 5 2008)

Martin Baker Masters 35+ A 7 / 73
John Mccaffrey Masters 35+ A 8 / 73
Rich Cramer Masters 35+ A 13 / 73
Ken Benderly Masters 35+ A 25 / 73
Mike Szwaya Masters 35+ A 26 / 73
Kurt Robinson Masters 35+ A 71 / 73
Robyn Pfeifer Beginner Women 17 / 74
Trig Rogers Masters 35+ B 20 / 112
Bob Jacobs Masters 35+ B 47 / 112
Chris Cottingham Masters 35+ B 56 / 112
Doug Smith Masters 35+ B 78 / 112
Sean Denney Masters 35+ B 110 / 112
Cody Edeline Category B 30 / 104
Josh Friberg Category B 76 / 104
Fred Keown Category B 88 / 104
Michael Lehman Master 35+ C 87 / 153
Risha Kelley Women B 47 / 49
Roland Hobson Clydesdale 35 / 36
Kevin Chudy Masters 50+ 32 / 48

Battle at Barlow (Sep 28 2008)

Tom Strodtbeck Masters 35+ C 14 / 74
Bob Jacobs Masters 35+ B 14 / 63
Trig Rogers Masters 35+ B 22 / 63
Doug Smith Masters 35+ B 31 / 63
Clint Ebert Masters 35+ B 43 / 63
Tom Morgan Masters 35+ B 47 / 63
Sean Denney Masters 35+ B 54 / 63
Chris Cottingham Masters 35+ B 62 / 63
Martin Baker Category B 5 / 41
Cody Edeline Category B 38 / 41
Risha Kelley Women B 3 / 18
Rich Cramer Master 35+ A 1 / 37
Mike Szwaya Master 35+ A 10 / 37
Doug Evans Master 35+ A 14 / 37

Veloshop Rickreall Rampage (Sep 27 2008)

Risha Kelley Women B 4 / 8

Rad Racing GP (Sep 21 2008)

Bob Jacobs Cat 4 Men 35+ 3 / 50
Trig Rogers Cat 4 Men 35+ 10 / 50

Star-Crossed (NACT#1) (Sep 20 2008)

Bob Jacobs Masters Men 3 15 / 71
Trig Rogers Masters Men 3 46 / 71

Hood River Double Cross #1 (Sep 20 2008)

Cody Edeline Men B 14 / 25
Fred Keown Men B 24 / 25
Doug Evans Mst Men A 6 / 14
Tom Strodtbeck Mst C 11 / 32
Roland Hobson Clydesdale 4 / 4
Tom Morgan Mst B 35+ 25 / 28

Eugene Short Cross Series (Sep 16 2008)

Michael Steiner Men C 17 / 20

Kruger's Kermesse Farm Crit (Sep 14 2008)

Ben Jacobs Mst B 35 5 / 37
Trig Rogers Mst B 35 18 / 37
Sean Denney Mst B 35 31 / 37
Casey Bolthouse Men C 28 / 44
Tim Ackley Men C 37 / 44
Risha Kelley Wmn B 5 / 8

Pain on the Peak (Sep 13 2008)

Martin Baker Mst Men A 4 / 23
Mike Szwaya Mst Men A 17 / 23
Kurt Robinson Mst Men A 20 / 23
Clint Ebert Mst C 7 / 29
John Mccaffrey Sgl Speed 2 / 21
Bob Jacobs Mst B 35+ 3 / 26

Kruger's Kermesse Farm Crit (Sep 7 2008)

Ken Benderly Mst A 35 7 / 15
Ben Jacobs Mst B 35 2 / 39
Clint Ebert Mst B 35 11 / 39
Jason Pfeifer Mst B 35 20 / 39
Tom Strodtbeck Mst C 35 22 / 55
Sean Denney Mst C 35 49 / 55
Gary Medley Beg Men CCX 20 / 41
Emily Ohlin Wmn Beg 6 / 35
Robyn Pfeifer Wmn Beg 14 / 35

USGP Toyota Portland Cup Day Two (Dec 2 2007)

Rich Cramer Masters 35+ 73 26 / 69
Martin Baker Masters 35+ 73 32 / 69
John Mccaffrey Masters 35+ 73 35 / 69

USGP Toyota Portland Cup (Dec 1 2007)

Tom Strodtbeck C Men 102 22 / 94
Kurt Robinson Masters 45+ 57 20 / 57
John Mccaffrey Masters 35+ 92 13 / 90
Rich Cramer Masters 35+ 92 20 / 90
Bob Jacobs Masters 35+ 92 68 / 90
Trig Rogers Masters 35+ 92 76 / 90
Martin Baker Masters 35+ 92 85 / 90
Chris Cottingham B Men 114 75 / 101

Kruger's Crossing CX Classic (Nov 25 2007)

Fred Keown Men B 22 / 29
Martin Baker Mst Men A 5 / 29
Tom Strodtbeck Mst C 9 / 56
Trig Rogers Mst B 35+ 9 / 43

Psycho Cross Series - Fox Hollow Grand Prix #2 (Nov 24 2007)

Martin Baker Masters Men A 1 / 8

Cross Crusade/OBRA Championship - Hillsboro (Nov 18 2007)

Cody Edeline Men B 23 / 73
Chad Cherefko Men B 67 / 73
Eric Provost Men C 23 / 101
John Mccaffrey Mst Men A 10 / 46
Martin Baker Mst Men A 16 / 46
Tom Strodtbeck Mst C 20 / 83
Clint Ebert Mst C 44 / 83
Risha Kelley Women B 11 / 29
Bob Jacobs Mst B 35+ 20 / 73
Ken Spies Mst B 35+ 36 / 73
Trig Rogers Mst B 35+ 43 / 73
Chris Cottingham Mst B 35+ 47 / 73
Jason Pfeifer Mst B 35+ 72 / 73

World Single Speed CX Championship (Nov 11 2007)

John Mccaffrey Men SS 31 / 87

Cross Crusade - Estacada (Nov 11 2007)

Fred Keown Men B 56 / 84
Eric Provost Men C 16 / 102
Martin Baker Mst Men A 9 / 47
John Mccaffrey Mst Men A 11 / 47
Clint Ebert Mst C 14 / 90
Tom Strodtbeck Mst C 26 / 90
Risha Kelley Women B 28 / 28
Paul Toufar Clydesdale 14 / 30
Robyn Pfeifer Women Beg 45 / 57
Bob Jacobs Mst B 35+ 2 / 84
Trig Rogers Mst B 35+ 27 / 84
Chris Cottingham Mst B 35+ 52 / 84
Jason Pfeifer Mst B 35+ 75 / 84

Cross Crusade - Barton Park (Nov 4 2007)

Kirk Edwards Men B 29 / 75
Fred Keown Men B 33 / 75
Chad Cherefko Men B 51 / 75
Rich Cramer Mst Men A 1 / 49
John Mccaffrey Mst Men A 5 / 49
Martin Baker Mst Men A 49 / 49
Robyn Pfeifer Women Beginner 38 / 46
Kurt Robinson Mst C 4 / 98
Clint Ebert Mst C 19 / 98
Tom Strodtbeck Mst C 60 / 98
Paul Toufar Clydesdale 8 / 27
Bob Jacobs Mst B 35+ 10 / 69
Trig Rogers Mst B 35+ 31 / 69
Jason Pfeifer Mst B 35+ 49 / 69

Cross Crusade - Clatsop County Fairgrounds (Oct 28 2007)

Tim Ackley Men C 80 / 80
Rich Cramer Mst Men A 1 / 38
John Mccaffrey Mst Men A 3 / 38
Martin Baker Mst Men A 8 / 38
Kurt Robinson Mst C 2 / 61
Risha Kelley Women B 7 / 32
Paul Toufar Clydesdale 8 / 27
Robyn Pfeifer Women Beg 36 / 50
Emile Lemoine Mst B 35+ 31 / 61
Chris Cottingham Mst B 35+ 41 / 61

Cross Crusade - Rainier HS (Oct 21 2007)

Eric Provost Men C 89 / 93
John Mccaffrey Mst Men A 1 / 40
Martin Baker Mst Men A 11 / 40
Kurt Robinson Mst C 5 / 95
Clint Ebert Mst C 42 / 95
Trig Rogers Mst B 35+ 34 / 72
Emile Lemoine Mst B 35+ 39 / 72
Chris Cottingham Mst B 35+ 43 / 72

Cross Crusade - Horning's Hideout (Oct 14 2007)

Kirk Edwards Men B 45 / 77
Eric Provost Men C 47 / 115
Rich Cramer Mst Men A 3 / 46
Martin Baker Mst Men A 8 / 46
John Mccaffrey Mst Men A 12 / 46
Kurt Robinson Mst C 2 / 129
Clint Ebert Mst C 38 / 129
Danny Knudsen Mst C 39 / 129
Risha Kelley Women B 8 / 32
Trig Rogers Mst B 35+ 33 / 67
Chris Cottingham Mst B 35+ 64 / 67

Cross Crusade - Alpenrose (Oct 7 2007)

Cody Edeline Men B 38 / 90
Fred Keown Men B 44 / 90
Rich Cramer Mst Men A 5 / 58
John Mccaffrey Mst Men A 8 / 58
Martin Baker Mst Men A 17 / 58
Kurt Robinson Mst C 8 / 133
Clint Ebert Mst C 34 / 133
Risha Kelley Women B 7 / 28
Trig Rogers Mst B 35+ 28 / 74
Emile Lemoine Mst B 35+ 41 / 74
Chris Cottingham Mst B 35+ 45 / 74
Danny Knudsen Mst B 35+ 57 / 74

Battle at Barlow CCX (Sep 30 2007)

John Mccaffrey Mst Men A 8 / 35
Martin Baker Mst Men A 15 / 35
Fred Keown Men B 37 / 41
Eric Provost Men C 5 / 56

Hood River Cyclocross Classic (Sep 23 2007)

Sean Denney Mst B 35+ 27 / 31

Kruger's Kermesse (Sep 15 2007)

Sean Denney Master B 21 / 28
Danny Knudsen Master B 27 / 28

Kruger's Crossing (Dec 3 2006)

Martin Baker MASTER MEN A 35+ 3 / 12
Christine Mackenzie Women B 1 / 8
John Mccaffrey Men A 8 / 25
Emile Lemoine MASTER MEN C 35+ 34 / 53
Risha Kelley Beginner Women 2 / 18
Bob Jacobs MASTER MEN B 35+ 6 / 29
Evan Mackenzie MASTER MEN B 35+ 18 / 29
Jon Frommelt MASTER MEN B 35+ 20 / 29
Trig Rogers MASTER MEN B 35+ 22 / 29
Chris Cottingham MASTER MEN B 35+ 23 / 29

Cross Crusade (USGP Finale) (Nov 19 2006)

John Mccaffrey Mst 35+ 13 / 83
Martin Baker Mst 35+ 24 / 83
Jon Frommelt Men B 28 / 65
Kevin Chudy Men B 58 / 65
Tom Morgan Men B 60 / 65
Cody Edeline Men C 11 / 58
Eric Provost Men C 26 / 58
Fred Keown Men C 30 / 58
Laura Cary Women Beg 2 / 18

Rad Cup Presented by Seasoned Skewers (Nov 18 2006)

Sean Kelsey Master 35+ 18 / 70
Martin Baker Master 35+ 35 / 70

Cross Crusade - Estacada (Nov 11 2006)

Cody Edeline Men C 10 / 51
Fred Keown Men C 11 / 51
Eric Provost Men C 28 / 51
John Mccaffrey Mst Men A 1 / 33
Martin Baker Mst Men A 5 / 33
Ken Benderly Mst Men A 12 / 33
Doug Evans Mst Men A 15 / 33
Jeff Mcnamee Sr Men A 8 / 52
Sean Kelsey Sr Men A 27 / 52
Jesse Bolling Sr Men A 36 / 52
Brian Austin Sr Men A 51 / 52
Christine Mackenzie Women B 4 / 20
Kristen Kelsey Women A 9 / 17
Laura Prisbe Women Beg 4 / 33
Laura Cary Women Beg 5 / 33
Risha Kelley Women Beg 10 / 33
Jon Frommelt Mst B 35+ 15 / 62
Trig Rogers Mst B 35+ 21 / 62
Bob Jacobs Mst B 35+ 23 / 62
Evan Mackenzie Mst B 35+ 24 / 62
Tom Morgan Mst B 35+ 50 / 62
Kevin Chudy Mst B 35+ 55 / 62

Cross Crusade - Barton Park (Nov 5 2006)

Kristen Kelsey Women A 2 / 9
John Mccaffrey Mst Men A 2 / 32
Martin Baker Mst Men A 4 / 32
Ken Benderly Mst Men A 5 / 32
Doug Evans Mst Men A 9 / 32
Rich Cramer Mst Men A 15 / 32
Jon Frommelt Mst B 35+ 5 / 53
Trig Rogers Mst B 35+ 23 / 53
Evan Mackenzie Mst B 35+ 26 / 53
Kevin Chudy Mst B 35+ 43 / 53
Fred Keown Men C 3 / 65
Eric Provost Men C 44 / 65
Roland Hobson Men C 54 / 65
Risha Kelley Women Beg 7 / 20
Jeff Mcnamee Sr Men A 4 / 46
Sean Kelsey Sr Men A 15 / 46
Brian Austin Sr Men A 46 / 46
Jeff Hopkins Jr Men 6 / 21

Fox Hollow Grand Prix CCX #2 (Nov 4 2006)

John Mccaffrey Masters 35+ 1 / 14
Jon Frommelt Masters 35+ 8 / 14

Cross Crusade - Flying M (Oct 29 2006)

Kristen Kelsey Women A 6 / 18
John Mccaffrey Mst Men A 3 / 18
Ken Benderly Mst Men A 4 / 18
Martin Baker Mst Men A 6 / 18
Christine Mackenzie Women B 6 / 26
Evan Mackenzie Mst B 35+ 26 / 65
Jon Frommelt Mst B 35+ 32 / 65
Chris Cottingham Mst B 35+ 42 / 65
Kevin Chudy Mst B 35+ 50 / 65
Jason Pfeifer Mst B 35+ 53 / 65
Ken Spiess Mst B 35+ 62 / 65
Sean Denney Mst C 23 / 67
Gary Medley Mst C 55 / 67
Josh Friberg Men B 42 / 56
Tim Ackley Men C 53 / 63
Paul Toufar Men C 61 / 63
Laura Prisbe Women Beg 4 / 45
Laura Cary Women Beg 8 / 45
Robyn Pfeifer Women Beg 11 / 45
Jeff Mcnamee Sr Men A 16 / 54
Jesse Bolling Sr Men A 36 / 54
Brian Austin Sr Men A 39 / 54
Sean Kelsey Sr Men A 51 / 54

Cross Crusade - Horning's Hideout (Oct 22 2006)

Kristen Kelsey Women A 7 / 22
John Mccaffrey Mst Men A 2 / 37
Martin Baker Mst Men A 5 / 37
Ken Benderly Mst Men A 8 / 37
Doug Evans Mst Men A 15 / 37
Christine Mackenzie Women B 5 / 22
Evan Mackenzie Mst B 35+ 31 / 73
Chris Cottingham Mst B 35+ 37 / 73
Trig Rogers Mst B 35+ 40 / 73
Jon Frommelt Mst B 35+ 43 / 73
Bob Jacobs Mst B 35+ 65 / 73
Kevin Chudy Mst B 35+ 68 / 73
Ken Spiess Mst B 35+ 71 / 73
Sean Denney Mst C 25 / 80
Josh Friberg Men B 53 / 74
Fred Keown Men C 26 / 73
Eric Provost Men C 28 / 73
Roland Hobson Men C 63 / 73
Tim Ackley Men C 68 / 73
Laura Prisbe Women Beg 3 / 40
Risha Kelley Women Beg 14 / 40
Laura Cary Women Beg 17 / 40
Robyn Pfeifer Women Beg 26 / 40
Sean Kelsey Sr Men A 11 / 52
Jesse Bolling Sr Men A 28 / 52
Jeff Mcnamee Sr Men A 45 / 52
Jeff Hopkins Jr Men 6 / 20

Cross Crusade - Hillsboro Stadium (Oct 15 2006)

Kristen Kelsey Women A 5 / 20
John Mccaffrey Mst Men A 2 / 40
Martin Baker Mst Men A 4 / 40
Ken Benderly Mst Men A 10 / 40
Doug Evans Mst Men A 13 / 40
Christine Mackenzie Women B 6 / 22
Gary Medley Beg Men 39 / 107
Trig Rogers Mst B 35+ 18 / 82
Jason Pfeifer Mst B 35+ 20 / 82
Bob Jacobs Mst B 35+ 31 / 82
Jon Frommelt Mst B 35+ 46 / 82
Chris Cottingham Mst B 35+ 53 / 82
Kevin Chudy Mst B 35+ 67 / 82
Ken Spiess Mst B 35+ 78 / 82
Sean Denney Mst C 33 / 93
Josh Friberg Men B 66 / 87
Chad Cherefko Men B 80 / 87
Cody Edeline Men C 7 / 75
Fred Keown Men C 8 / 75
Tim Ackley Men C 31 / 75
Eric Provost Men C 39 / 75
Laura Prisbe Women Beg 8 / 44
Jeff Mcnamee Sr Men A 9 / 56
Sean Kelsey Sr Men A 21 / 56