Log In
Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two • Oct 12 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.3
4.1
4.3
4.7
4.2
Clear, 58 degrees, wind 0 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
4.1
Moisture
4.3
Accel
4.7
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
2 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
3 John Pearson Sunset Cycles
4 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
5 James Green
6 Ryan Mclaughlin
7 Ian Boggs
8 Paul Furst Camas Bike and Sport
9 Tanner Schulz
10 Russell Walker
11 Adam Bergerson Capitol Velo
12 Danny Pettit
13 Jack Hargrove
14 Cesar Carrillo
15 Stefan Furst Camas Bike and Sport
16 Kevin Bransford
17 Ryan Smith
18 Dan Kearsly
19 Trevor Frank
20 Alastair Cox
21 Steven Rose
22 Joshua Boelter
23 James Campbell
24 Mark Sather
25 Melis Coady
26 Chas Esping
27 Eugene Rogan creswick
28 Ryan O'connor
29 Justin Yuen Grouptrail Cycling
30 Jack Owens
31 Jason Flanagan Capitol Velo
32 Paul Sackman
33 Austen Sofhouser
34 Deboer Greg
35 Christopher Krupa
36 David Lam
37 Stephen Rich
38 Brian Fuller
39 Chad Stannard
40 Randall Roberts
41 Jim White
42 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
43 Don Gutzmann
44 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
45 Ed Waters
46 Trevor Cable
47 Ben Eichenberg
48 Larry Coates
49 Jason Davis
50 Andrew Duncan
51 Ron Pettit
52 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
53 Chris Shull
54 Greg Scott BeerMongers Cycle Club
55 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
56 Jorge Lara Capitol Velo
57 Barry Rich
58 Russ Watt
59 Mitchell Jamie
60 Jeb Hendrix
61 Jason Smith
62 Spencer Dandy
63 Michael Ybaben
64 Chantal Angot
65 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
66 David Fulton
67 Dustin Long
68 Jon Ervin
69 Gil Herrera
70 Amanda Erickson
71 Reyaz Rohani
72 Aziz Jarrahzadeh
DNF Adam Hayner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Martin Highfive Cycling
2 Amy Seymour Trusty Switchblade
3 Jude Gerace
4 Amanda Pile
5 Lauren Malakowski
6 Rachel Glaeser
7 Gail Born Grouptrail Cycling
8 Dawn Stender
9 Sheila Stegerwald
10 Katy Townsend
11 Kristina Owen Capitol Velo
12 Jean Fisher
13 Jody O'connor
14 Amy Mitchell
15 Kristin Morrissey
16 Kate Lange Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Elizabeth Gintz
18 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
19 Samantha Trost Team S+M
20 Emily Robey
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant
2 Spencer Paxson
3 Steve Fisher
4 Lance Haidet
5 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
6 Adam Mcgrath
7 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
8 Erik Tonkin Team S+M
9 James Ceccorulli bicycleattorney.com
10 Adam Bucklin
11 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
12 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
13 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
14 Zach Heath Oregon Trail Racing p/b La Grande R
15 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
16 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
17 James Williams Deschutes Brewery
18 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
19 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
20 Josh Whitney
21 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
22 Rory Jack Recycled Cycles Racing
23 Gabriel Linn Trusty Switchblade
24 James Rowan Murder of Crows
25 Scotty Carlile Thump Coffee
26 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
27 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
28 Matt Fox Deschutes Brewery
29 Jeremy Russell bicycleattorney.com
30 Brig Brandt
31 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
32 Ben Thompson Thump Coffee
33 Joel Madrone Breadwinner Cycles
34 Ira Ryan Breadwinner Cycles
35 Ryan Garner Team Planet X USA
36 Brendan Lehman
37 Jonathan Myers Team S+M
38 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
39 Kelly Ryan
40 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
41 Sean Corey Breadwinner Cycles
42 Jeremy Dunn
43 Colin Rowan Look Good Feel Good
44 Cory Bolen
45 Jonathon Fogarty
46 Brent Casady
47 Patrick Jackson
48 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
49 Chad Cheeney Murder of Crows
50 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
51 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
52 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
53 Nathan Gibson Trusty Switchblade
54 Christopher Jones
55 Ryan Mauk Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
56 Robert Carver HiFi Sound Cycling Components
57 Chip Sloan Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
58 Brian Hart jr. Hapi-Go!
DNF Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
DNF Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
DNF Col礬 Lalomia Team Wooly Mammoth
DNF Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
DNF Josh Kelley
DNF Shannon Skerritt
DNF Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
DNF David Sterry Green Submarine Records
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 15   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bielaszka BYRDS
2 Chaz Hogenauer BYRDS
3 Jack Alessi BYRDS
4 Hugh Alessi
5 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team
6 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
8 Duncan Russell
9 Josiah Zukowski
10 Erik Anderson
11 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
12 Jeff Johnston Boneyard Cycling
13 Jim Maddock
14 Paul Friehauf Murder of Crows
15 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
16 Noah Jackson bader fourney BYRDS
17 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
18 Kevin Ruszel
19 Jon Houk CYCLOCROSSRACING.COM
20 Matt Edwards Black Lodge Cycling
21 Kyle Thorton
22 Jared White
23 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Timothy Scheumann
25 Cary Adams Rolf Prima
26 Erik Hammerquist
27 Will Niemann-ross
28 Alejandro Galindo
29 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
30 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
31 Ty Porter
32 Christian Martin River City Bicycles
33 Matt Briggs
34 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
35 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
36 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
37 Brad Keyes
38 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
39 Kyle Mccall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
40 Thomas Lyttle
41 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
42 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
DNF Mike Chamblin
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradford White
2 Matthew Piekutowski
3 Thomas Mcdonagh
4 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
5 Anders Pedersen
6 Michael A shearer Team 10 Barrel
7 Christopher Muhs Look Good Feel Good
8 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
9 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing
10 Brett Cassidy TheClymb.com
11 Adam Moore Look Good Feel Good
12 Matthew Shaffer
13 Micah Sardell
14 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
15 Matt Good
16 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
17 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
18 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
19 Matt Jamison
20 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
21 Roy Stansell
22 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
23 Blaine Bartholomew
24 Brad Davidson
25 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
26 Andrew Nelson
27 Douglas Gresham
28 Eric Albright Look Good Feel Good
29 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
30 Scott Miyako
31 Corey Fish
32 Corey Mcmanus
33 Sam Swan Athletes Lounge Cycling Team
34 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
35 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
36 John Berrigan
37 Dan Dellitt
38 Kyle D'auria
39 Thomas Pastor Deschutes Brewery
40 Nathanael Hart Hapi-Go!
41 David Hymans Metropolis Cycle Repair
42 Josh Snyder
43 Stephen Carter The Spokesmen
44 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
45 Cooper Irwin Hapi-Go!
46 Jason Ladwig
47 Michael Collins
48 Tom Brenneman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
49 Robert Reichenback
50 Elijah Smith
51 Raul Bonifacio
52 Charles Henderson Team Lost Highway
53 Ian Lethbridge
54 Lucas Barash-david
55 Brian Persons Team Dirt
56 Christopher Landon
57 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
58 Brian Hart sr. Hapi-Go!
59 Tommy Smith
60 Matt Wagoner
61 Ben Mckinney
62 Devan Dunn
63 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
64 Jordan Braun
65 Dan Grossen
66 Mike Pimomo
67 Matt Bloom GET FIT Cycling
68 Bryce Foster
69 Paul Sheprow
70 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
71 Dennis Lui
72 Nicholas Beyer
73 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
74 Zach Lang Hapi-Go!
DNF Fergus Morrissey
DNF Matthew Vitrano BYRDS
DNF Bryan Foster
DNF Christophr Pfaffenrodh
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 65  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
3 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team
4 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
5 Jack Trumbull
6 Dave Rosen
7 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 Tim Schauer
11 Jon Coney
12 Mike Reddig Camas Bike and Sport
13 Peter Hettinga
14 Colby Nightingale Deschutes Brewery
15 Michael Clark
16 Dwayne King bicycleattorney.com
17 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
18 Earl Hazekamp Capitol Velo
19 Dave Wrast
20 Jon Buffaloman bouffleur
21 John Livingston Bend Velo/Cascade Couriers
22 Justin S king
23 Nathan Roll
24 Jeremiah Hartley
25 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
26 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
27 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
28 Jacob Roth
29 Eron Riddle
30 Ben Helgren
DNF Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Joel Sherman
DNF Joe Larson Deschutes Brewery
DNF Matt Simonet
DNF Kevin Blair Team 10 Barrel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
2 Nathanael Hart Hapi-Go!
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Jace Petersen Team Finger
5 Nicholas Leuenhagen BYRDS
6 Carson Griffith Bend Endurance Academy
7 Owen L. rogers bicycleattorney.com
8 Mark Devenaugh
9 Walker Hendricks
10 Thomas Sickler
11 Tanner Wescott
12 Luke Soto
13 Evan Grover Bend Endurance Academy
14 Luke Lehmon
15 Tyler Williams
16 Parker Green Beaverton Bicycle Club
17 Jake Cardwell Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
19 Carter Clear
20 Rohan Wagh
21 Miles Bordeaux
22 Connor Adamy
23 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
24 Jakob Stoller
25 Andrew Mcdade
26 Silas O'doherty
27 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling
28 Jason Fustre
29 Calum Mali
30 Xander Cable
31 Alex Dolle
32 Jonathan Mcelravey
33 Jake Witt West End Jr
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keelan Ontiveros West End Jr
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Owen Szwaya bicycleattorney.com
6 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
7 Caleb Trumbull
8 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
9 Ryan Caputo The Spokesmen
10 Jack Nelson
11 Emmett Reeb
12 Tabor Stensvad
13 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Noah Steigerwald
15 Michael Zoormajian
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
4 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Erik Hammerquist
6 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
7 Davis Melkonian
8 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
9 Thomas Mcdonagh
10 Ben Van raalte West End Jr
11 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
12 Ian Steigerwald PDX Devo Junior Cycling
13 Cooper Irwin Hapi-Go!
14 Paul Furst Camas Bike and Sport
15 Zach Lang Hapi-Go!
16 Sean Harple
17 Van Chrisma
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
2 Austin Gardner
DNF Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
DNF Jackson Wellen Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Linnea Owen Capitol Velo
3 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
5 Kloe Pfannmuller
6 Allyson Selander BYRDS
7 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
8 Roxanna Hart Hapi-Go!
9 Payton Palmer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Youngwerth BYRDS
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Grace Green BYRDS
4 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Samantha Trost Team S+M
6 Luciana Lenth
7 Olivia Hewett The Spokesmen
8 Emma Royce The Spokesmen
9 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Green BYRDS
2 Aubrey Ellerbruch
3 Elizabeth Mcknight
4 Kristina Owen Capitol Velo
5 Irisa Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Fisher BYRDS
2 Cassidy Keyes
3 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End B
2 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
3 John Rollert WebCyclery.com
4 John Weathers Sunset Cycles
5 Tre Hendricks
6 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 John Mccaffrey Kesho Bicycles
8 Owen Murphy Murder of Crows
9 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
10 Jeff Otto Sunset Cycles
11 Matt Williams Thump Coffee
12 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
13 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
14 Tim Joslin
15 Paolo Dubheni
16 Rick Metz bicycleattorney.com
17 Brian Foresta Civilian Velonauts
18 Jason Benford The Spokesmen
19 Chad Swanson Team S+M
20 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
21 Robert Uetrecht
22 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
23 William Alcorn BikeFlights.com
24 Roger Meier Cyclepath Racing
25 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
26 Joshua Degraff
27 Jesse Luckett Cyclepath Racing
28 Martin Baker bicycleattorney.com
29 Joe Santos
30 Erik Bergstrom Therapeutic Associates of Bend/Pine
31 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Dave Reitz Team Cycle Sport
33 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
34 Mike Szwaya bicycleattorney.com
35 David Sjogren Sunnyside Sports
36 Bob Jacobs bicycleattorney.com
37 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
38 Nicholas Leritz Team S+M
39 Matt Kline Sappo Hill Soapworks
40 David Krause Trusty Switchblade
41 Mathew Braun
42 David Prause Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
43 Scott Willson Gentle Lovers
44 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
45 Jesse Bolling
46 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
47 Rodney Trepess Deschutes Brewery
48 Chris Moor Deschutes Brewery
49 Eric Lanners Team S+M
50 Adam Ward Rolf Prima
51 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
52 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
53 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
54 Danny Weikel River City Bicycles
55 Neil Green Therapeutic Associates Racing
56 Joseph Fricke Cyclepath Racing
57 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
58 David Tricamo
59 Jason Zadow Civilian Velonauts
60 Andy Meeks bicycleattorney.com
61 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
62 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
63 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
64 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
65 Rick Boston Velominati Racing
66 Sean Rees Cyclepath Racing
67 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
68 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
69 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
70 Christopher Tuttle
71 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
72 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
73 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
74 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
75 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Scott Bradway Team S+M
77 Bret Berner River City Bicycles
DNF Montgomery Hill
DNF Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
DNF David Martin Deschutes Brewery
DNF Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fuller
2 Ted Byram bicycleattorney.com
3 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
4 Mike Heenan
5 Brian Little BeerMongers Cycle Club
6 Erik Denninghoff DNR Cycling
7 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
8 David Miller Team Lazy Tarantulas
9 Hagai Tavori Hammer Velo
10 Mark Deresta Rebound/Tireless Velo
11 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
12 Andy Leritz Team S+M
13 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
14 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
15 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
16 Spencer White Stumptown Cycling Club
17 Dan Shepherd Team Cycle Sport
18 Anthony Ohotto
19 Kenneth Pace Team S+M
20 Doug Minarik bicycleattorney.com
21 Thom Kneeland
22 Rich Rosko Hammer Velo
23 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
24 David Marchi
25 Josh Gobershock Boneyard Cycling
26 Daniel Esterling Green Submarine Records
27 Jonathan Vinson Gentle Lovers
28 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
29 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
30 Tom Lenth
31 Scott Churchill
32 Robert Umberhandt
33 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
34 Alexander Roddvik Hood River Velo
35 Steve Raubolt
36 Bill Richmond Grouptrail Cycling
37 Matt Radich Dr Will Bar
38 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
39 David Rasca
40 Jarod Seaman Half Penny Cycling Team
41 Tristan Jones
42 Peter Rueegger Team Mudman
43 Erik Anderson
44 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
45 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
47 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
48 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
49 Tom Palke Team Mudman
50 Aaron Tarnow WebCyclery.com
51 Rob Russell Camas Bike and Sport
52 David German Hammer Velo
53 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
54 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
55 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
56 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 David Hewett The Spokesmen
58 Thomas Royce The Spokesmen
59 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
60 Ryan Barnes TheClymb.com
61 Alec Denes
62 Curtis Loeb Hammer Velo
63 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
64 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
65 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
66 Chris Roberts Hammer Velo
67 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
68 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
69 Todd Klapwyk
70 Gabriel Cabatic
71 Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
72 Drew Coleman Hammer Velo
73 Steve Black
74 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing
75 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
76 ? ?
77 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
78 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
79 Todd Grover Boneyard Cycling
80 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
81 Thad Jordan The Hub Cyclery
82 Michael Blackard
83 Rob Kerr Boneyard Cycling
84 Jack Trumbull Hood River Velo
85 Colin Cunningham
86 Grant Carson
87 Danny Knudsen bicycleattorney.com
88 Josh Platis
89 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
90 Bob Reininger
91 Bradley Taylor
92 Zach Gayne
93 Kyle Mills Murder of Crows
94 David Anderson Boneyard Cycling
95 Eddie Wang River City Bicycles
96 Justin Huggins
97 Matt Montagne
98 Keith Dilly
99 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
100 Sean Cook Cyclepath Racing
101 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
102 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
103 Drew Holmes WebCyclery.com
104 Mike Zoormajian
105 James Peale Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
106 Stephen Mcdade Veloforma
107 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
108 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
109 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
110 Isaac Frost Green Submarine Records
111 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
112 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Brian Schiller Guinness Cycling Team
DNF Will Cortez
DNF Ryan Morgan Trusty Switchblade
DNF Chad Hartley
DNF Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
DNF Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Brian Witty
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 94  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Aaker
2 Michel Waller Deschutes Brewery
3 Peter Koonce Grouptrail Cycling
4 Curtis Brawner
5 Terry Hamness Camas Bike and Sport
6 Justin Johnson
7 Matt Thiefelder The Spokesmen
8 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
9 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
10 Troy Nelson
11 Dale Nelson
12 Darin Swan Trusty Switchblade
13 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
14 Stewart Schesnack
15 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
16 Jeff Chochon
17 George Mcconnell
18 Bradford Goodson
19 Matthew Dial Deschutes Brewery
20 Mike Sobolewski Hapi-Go!
21 Kristian Mickelson T-WREX
22 Matthew Jetton
23 Doug Brecht crank
24 Britton Gentry Cyclepath Racing
25 Chris Born Grouptrail Cycling
26 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team
27 Luke Robbins
28 Chad Fischer
29 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
30 Jeff Dill Team Mudman
31 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Lin
32 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
33 Steven Soto
34 Phillip M trost Team S+M
35 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
36 Jason Schroeder
37 Nate Mckeown DNR Cycling
38 Alex Dombroski TheClymb.com
39 Chris Breemer
40 Joe Gomez Team Mudman
41 Jason Bietz
42 Giles Rickett
43 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
44 Michael Clark
45 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
46 Brian Kash
47 Jason Hughes
48 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
49 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
50 Anthony Morales
51 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
52 Ryan Schimpf The Spokesmen
53 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
54 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team
55 Jeffrey Hoppert
56 James Williams Deschutes Brewery
57 Greg Eyerly
58 Steve Arnold
59 Richard Lorenz
60 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
61 James Peterson
62 Dave Torrance
63 David Arndt
64 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
65 Jonathan Modie Team S+M
66 Curtis Milander Civilian Velonauts
67 Jeremy Hudson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
68 Mike Reddig Camas Bike and Sport
69 John Lehman
70 Mike Lurie
71 Benjamin Wright
72 Dylan Mcnamee
73 Steve Van bergen
74 Tom Bird
75 Anthony Smith
76 Burk Webb Portland Velo Racing Team
77 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
78 Ian Gleason
79 Mark Hansen
80 James Owen Capitol Velo
81 Mark Mcmurtry Velominati Racing
82 Chris Meilinger
83 Mike Emerson
84 Matthew Hargrove
85 Dan Salvey
86 Chris Page
87 Ryan Walsh
88 Sky Collen
89 Craig Deambrose Trusty Switchblade
90 James Self
91 Brian Hart sr. Hapi-Go!
92 Jason Ramsdell
93 Ben Hein
94 Georges Yates
95 Matt Gilman Team S+M
96 Tom Kay The Spokesmen
97 Bodjie Train
98 Charles Barrett
99 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilit
100 Jochen Hoppert
101 Richard Fattic Ruckus Test Team
102 Tony Pitone
103 Todd Harple SWEAT360
104 Jason Jones Team Planet X USA
105 Chris Barney Therapeutic Associates Racing
106 Ethan Fuld
107 Jared Mcclintock
108 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
109 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
110 Christopher Lepore
111 Tim Schallberger Sunnyside Sports
112 Trey Winthrop Team Bob's Red Mill
113 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
114 John Abel
115 Brad Houle
116 Bill Salbador
117 Patrick Meigs
118 Geir Eide
119 Spencer Leek
120 Doug Bredall
121 Jason Bacon
122 Scot Jarchow Threshold Velo
123 Wes Woosley
124 Vincent Roddrte
125 Paul Devries Filth and Fury
126 Drexell Barnes
127 Andrew Kaylor Hapi-Go!
128 Erick Nelson Team S+M
129 Steve Dehaart
130 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
131 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
132 Jason Harris Portland Bicycle Studio
133 Craig Diehl
134 Dave Meyer
135 Pat Cadiz
DNF Chris Jeans
DNF Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Raymond Egan The Spokesmen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 5   Cat ?: 115  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 John Wilson Pacific Power Blue Sky
3 David Tricamo
4 Mark Bradley
5 Charles Stearns
6 Johnny Vergis Cyclepath Racing
7 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End B
8 William Goritski Rebound/Tireless Velo
9 Greg Talbert
10 Alan Ott
11 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
12 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
14 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
15 Michael Metz
16 Daniel Melkonian
17 Steve Mccallion
18 Nathan Sheafor
19 Guy Smith Portland Bicycle Studio
20 Doug Smith BendBroadband/WebCyclery.com
21 Steve Petersen Team Finger
22 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
23 Dave Burnard
24 Satoru Igarashi
25 John Napier Camas Bike and Sport
26 Mike Taylor Deschutes Brewery
27 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
28 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
29 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
30 David Dorocke Deschutes Brewery
31 Tim Rathbun
32 Mark Stoller
33 Erik Goodfriend Showers Pass MTB/CX Team
34 Don Wright Boneyard Cycling
35 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
36 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
37 Daniel Rohlf
38 Michael Moriarty
39 Ronald Jones
40 Dan Davis WebCyclery.com
41 Randy Scott
42 Dave Luoma Oregon Bike Shop Racing Team
43 Paul Mautner Veloforma
44 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
45 Michael Coe Boneyard Cycling
46 Brian Smith WebCyclery.com
47 Troy Mitchell
48 David Macfarlane
49 Kent Reynolds Murder of Crows
50 Mitch Gold Dr Will Bar
51 Hugh Givens bicycleattorney.com
52 David Showalter
53 Stefan Furst Camas Bike and Sport
54 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
55 Vern Krist
56 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
57 Dale Webster Bike Newport-Bier One
58 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
59 John Nicholas DNR Cycling
60 Tom Van raalte
61 Vincent Plaza BriHOP Racing
62 Miles Revenaugh
63 Jim Hinkley
64 Evelyn West Team S+M
65 Nicholas Adamy
66 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
67 Victor Delgado
DNF Charles Thomas Boneyard Cycling
DNF Dale Navish
DNF Matt Richmond Stumptown Cycling Club
DNF Steven Thorne BikeFlights.com
DNF Michael Ryan
DNF Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Chuck Kraeuter
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Longmire
2 Steve Lacey Team S+M
3 Gary Klingler WebCyclery.com
4 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Rick Gregory
7 Ron Strasser Team S+M
8 Mark Schwyhart
9 Craig Mavis Deschutes Brewery
10 Robert Fox Half Penny Cycling Team
11 Amory Cheney Boneyard Cycling
12 Bob Daugherty Cyclepath Racing
13 Terry Atwood Portland Velo Racing Team
14 Tim Hanrahan
15 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team
16 Tad Hodgert Deschutes Brewery
17 Edward Lanton
18 Einar Traa Portland Velo Racing Team
19 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
20 Frank Fleetham Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 12