Log In

Team Overview: Planet PDX Cycling

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

**OBRA Cyclocross Championships** Cyclocross Crusade: Barton Park (Nov 10 2019)

Steven Soto Singlespeed Men 57 / 67
Stephen Carter Singlespeed Men 60 / 67
Mark Hand Masters 60+ Men 23 / 28
Mike Abel Masters 50+ Men 29 / 63
Dean Maclean Masters 50+ Men 38 / 63
Amelia Offner Junior Women 9-12 Age Graded 8 / 14
Jack Abel Junior Men 9-12 Age Graded 9 / 31
Luke Soto Junior 15-16 Men Age Graded 13 / 17
Kyle Mcfarland Junior 13-14 Men Age Graded 18 / 21
Jensen Pfeifer Junior 13-14 Men Age Graded 19 / 21
Timothy Breault Clydesdale 3 / 25
Stephen Carter Clydesdale 14 / 25
Ed Waters Clydesdale 25 / 25
Landon Holmes Category 5 Men 16 / 51
Katie Linton Category 4 Women 10 / 23
Lindsay Holmes Category 4 Women 13 / 23
Ursula Mavila Category 4 Women 14 / 23
Amanda Abel Category 4 Women 20 / 23
Jason Jones Category 4 Masters 35+ Men 31 / 56
Steven Soto Category 4 Masters 35+ Men 47 / 56
Brett Boyles Category 4 Masters 35+ Men 50 / 56
Amelia Offner Category 3/4/5 Junior Women 21 / 29
Luke Soto Category 3/4/5 Junior Men 31 / 84
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 52 / 84
Kyle Mcfarland Category 3/4/5 Junior Men 63 / 84
Jensen Pfeifer Category 3/4/5 Junior Men 71 / 84
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 14 / 52
Rich Lammers Category 3 Masters 35+ Men 33 / 52
Erik Offner Category 3 Masters 35+ Men 40 / 52
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 13 / 52
Cory Nann Category 1/2 Men 16 / 24

Cyclocross Crusade: Rainier High School (Nov 3 2019)

Mark Hand Masters 60+ Men 21 / 23
Dean Maclean Masters 50+ Men 32 / 54
Brett Boyles Masters 50+ Men 43 / 54
Kellen Boyles Junior Men 15-16 4 / 6
Kyle Mcfarland Junior Men 13-14 13 / 15
Timothy Breault Clydesdale 4 / 19
Stephen Carter Clydesdale 11 / 19
Ed Waters Clydesdale 18 / 19
Lindsay Holmes Category 4 Women 9 / 11
Ursula Mavila Category 4 Women 10 / 11
Jason Jones Category 4 Masters 35+ 28 / 52
Max Mcfarland Category 4 Masters 35+ 49 / 52
Kellen Boyles Category 3/4/5 Junior Men 29 / 45
Kyle Mcfarland Category 3/4/5 Junior Men 38 / 45
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 4 / 46
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 6 / 49
Cory Nann Category 1/2 Men 14 / 21

Cyclocross Crusade: Deschutes Brewery Day 2 (Oct 27 2019)

Timothy Breault Singlespeed Men 53 / 75
Mark Hand Masters 60+ Men 13 / 15
Mike Abel Masters 50+ Men 23 / 47
Dean Maclean Masters 50+ Men 43 / 47
Amelia Offner Junior Women 9-12 6 / 15
Ava Cooney Junior Women 9-12 10 / 15
Jack Abel Junior Men 9-12 3 / 34
Kellen Boyles Junior Men 15-16 6 / 6
Timothy Breault Clydesdale 3 / 15
Stephen Carter Clydesdale 9 / 15
Zachary Goude Category 5 Men 56 / 59
Shawn Cooney Category 5 Men 57 / 59
Lindsay Holmes Category 4 Women 11 / 21
Amanda Abel Category 4 Women 15 / 21
Katie Linton Category 4 Women 16 / 21
Ursula Mavila Category 4 Women 19 / 21
Andrew Kaylor Category 4 Masters Men 35+ 45 / 45
Amelia Offner Category 3/4/5 Junior Women 15 / 25
Ava Cooney Category 3/4/5 Junior Women 19 / 25
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 18 / 56
Kellen Boyles Category 3/4/5 Junior Men 23 / 56
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 8 / 54
Benjamin Mergen Category 3 Masters 35+ Men 15 / 54
Rich Lammers Category 3 Masters 35+ Men 23 / 54
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 9 / 52
Cory Nann Category 1/2 Men 16 / 21

Cyclocross Crusade: Deschutes Brewery Day 1 (Oct 26 2019)

Zachary Goude Singlespeed Men 70 / 77
Mark Hand Masters 60+ Men 20 / 24
Mike Abel Masters 50+ Men 20 / 51
Dean Maclean Masters 50+ Men 25 / 51
Amelia Offner Junior Women 9-12 5 / 14
Jack Abel Junior Men 9-12 4 / 35
Timothy Breault Clydesdale 4 / 22
Stephen Carter Clydesdale 11 / 22
Zachary Goude Category 5 Men 44 / 48
Lindsay Holmes Category 4 Women 10 / 23
Amanda Abel Category 4 Women 15 / 23
Ursula Mavila Category 4 Women 18 / 23
Andrew Kaylor Category 4 Masters 35+ 52 / 54
Amelia Offner Category 3/4/5 Junior Women 10 / 20
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 17 / 60
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 5 / 67
Benjamin Mergen Category 3 Masters 35+ Men 16 / 67
Rich Lammers Category 3 Masters 35+ Men 30 / 67
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 12 / 53
Cory Nann Category 1/2 Men 21 / 28
Kim Gerhardt Athenas 5 / 6

Cyclocross Crusade: Heron Lakes (Oct 20 2019)

Mark Hand Masters 60+ Men 22 / 24
Mike Abel Masters 50+ Men 31 / 77
Dean Maclean Masters 50+ Men 38 / 77
Ava Cooney Junior Women 9-12 4 / 12
Jack Abel Junior Men 9-12 1 / 21
Kyle Mcfarland Junior Men 13-14 12 / 14
Timothy Breault Clydesdale 3 / 26
Stephen Carter Clydesdale 17 / 26
Ed Waters Clydesdale 24 / 26
Zachary Goude Category 5 Men 37 / 48
Katie Linton Category 4 Women 6 / 24
Amanda Abel Category 4 Women 16 / 24
Lindsay Holmes Category 4 Women 22 / 24
Jason Jones Category 4 Masters 35+ 39 / 72
Brett Boyles Category 4 Masters 35+ 58 / 72
Andrew Kaylor Category 4 Masters 35+ 71 / 72
Ava Cooney Category 3/4/5 Junior Women 12 / 21
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 9 / 41
Kyle Mcfarland Category 3/4/5 Junior Men 30 / 41
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 16 / 65
Benjamin Mergen Category 3 Masters 35+ Men 24 / 65
Ken Elser Category 3 Masters 35+ Men 36 / 65
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 12 / 49
Cory Nann Category 1/2 Men 14 / 24
Kim Gerhardt Athenas 4 / 4

CrossWord CX Challenge (Oct 19 2019)

Mark Hand Masters 60+ Men 8 / 9
Mike Abel Masters 50+ Men 5 / 12
Jack Abel Junior Men 9-12 4 / 12
Timothy Breault Clydesdale 2 / 6
Ed Waters Clydesdale 5 / 6
Amanda Abel Category 4 Women 4 / 7
Lindsay Holmes Category 4 Women 5 / 7
Andrew Kaylor Category 4 Masters 35+ 9 / 9
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 12 / 23
Rich Lammers Category 3 Masters 35+ Men 1 / 13
Cory Nann Category 1/2 Men 2 / 4

Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 13 2019)

Timothy Breault Singlespeed Men 67 / 80
Steven Soto Singlespeed Men 72 / 80
Mark Hand Masters 60+ Men 17 / 21
Mike Abel Masters 50+ Men 26 / 72
Dean Maclean Masters 50+ Men 34 / 72
Amelia Offner Junior Women 9-12 7 / 16
Ava Cooney Junior Women 9-12 9 / 16
Jack Abel Junior Men 9-12 4 / 28
Jensen Pfeifer Junior Men 13-14 21 / 25
Max Mcfarland Junior Men 13-14 22 / 25
Timothy Breault Clydesdale 3 / 28
Stephen Carter Clydesdale 24 / 28
Ed Waters Clydesdale 26 / 28
Amanda Abel Category 4 Women 9 / 21
Katie Linton Category 4 Women 13 / 21
Lindsay Holmes Category 4 Women 18 / 21
Petr Honek Category 4 Men 9 / 22
Brett Boyles Category 4 Masters 35+ 33 / 64
Jason Jones Category 4 Masters 35+ 42 / 64
Steven Soto Category 4 Masters 35+ 43 / 64
Max Mcfarland Category 4 Masters 35+ 63 / 64
Amelia Offner Category 3/4/5 Junior Women 13 / 25
Ava Cooney Category 3/4/5 Junior Women 15 / 25
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 22 / 65
Jensen Pfeifer Category 3/4/5 Junior Men 51 / 65
Max Mcfarland Category 3/4/5 Junior Men 54 / 65
Rich Lammers Category 3 Masters 35+ Men 41 / 65
Ken Elser Category 3 Masters 35+ Men 49 / 65
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 13 / 58
Cory Nann Category 1/2 Men 17 / 22
Kim Gerhardt Athenas 5 / 5

Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2 (Oct 6 2019)

Timothy Breault Singlespeed Men 66 / 87
Mark Hand Masters 60+ Men 24 / 28
Dean Maclean Masters 50+ Men 39 / 80
Brett Boyles Masters 50+ Men 56 / 80
Kyle Mcfarland Junior Men 13-14 21 / 22
Timothy Breault Clydesdale 6 / 27
Ed Waters Clydesdale 24 / 27
Max Mcfarland Category 5 Men 44 / 57
Zachary Goude Category 5 Men 52 / 57
Katie Linton Category 4 Women 10 / 20
Amanda Abel Category 4 Women 14 / 20
Lindsay Holmes Category 4 Women 17 / 20
Jason Jones Category 4 Masters Men 35+ 36 / 65
Dave Petermeier Category 4 Masters Men 35+ 39 / 65
Stephen Carter Category 4 Masters Men 35+ 42 / 65
Steven Soto Category 4 Masters Men 35+ 49 / 65
Andrew Kaylor Category 4 Masters Men 35+ 64 / 65
Kyle Mcfarland Category 3/4/5 Junior Men 59 / 64
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 9 / 75
Benjamin Mergen Category 3 Masters 35+ Men 15 / 75
Ken Elser Category 3 Masters 35+ Men 49 / 75
Cory Nann Category 2/3 Men 2 / 76
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 52 / 76
Cory Nann Category 1/2 Men 41 / 49

Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 1 (Oct 5 2019)

Mark Hand Masters 60+ Men 28 / 35
Dean Maclean Masters 50+ Men 38 / 88
Mike Abel Masters 50+ Men 39 / 88
Lily Stover Junior Women 9-12 8 / 13
Jack Abel Junior Men 9-12 6 / 29
Timothy Breault Clydesdale 5 / 28
Ed Waters Clydesdale 23 / 28
Scott Coleman Category 5 Men 34 / 61
Zachary Goude Category 5 Men 54 / 61
Katie Linton Category 4 Women 13 / 29
Amanda Abel Category 4 Women 15 / 29
Lindsay Holmes Category 4 Women 17 / 29
Jason Jones Category 4 Masters Men 35+ 29 / 76
Stephen Carter Category 4 Masters Men 35+ 40 / 76
Dave Petermeier Category 4 Masters Men 35+ 54 / 76
Andrew Kaylor Category 4 Masters Men 35+ 72 / 76
Ava Cooney Category 3/4/5 Junior Women 17 / 21
Jack Abel Category 3/4/5 Junior Men 32 / 61
Eric Mergen Category 3 Masters 35+ Men 5 / 72
Benjamin Mergen Category 3 Masters 35+ Men 21 / 72
Cory Nann Category 2/3 Men 1 / 78
Scott Chamberlain Category 2/3 Men 13 / 78
Kim Gerhardt Athenas 7 / 7

Blind Date at the Dairy (Oct 2 2019)

Katie Linton Women 4 6 / 11
Ursula Mavila Women 4 8 / 11
Amanda Abel Women 4 9 / 11
Lyndsay Holmes Stampede 1 / 25
Cory Nann Stampede 6 / 25
Erik Offner Stampede 13 / 25
Stephen Carter Men 3/4 16 / 16
Mark Hand Masters Men 60+ 13 / 17
Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 3 / 53
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 5 / 53
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 17 / 53
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 51 / 53
Cory Nann Men 2/3 2 / 12
Scott Chamberlain Men 2/3 5 / 12

Portland Trophy Cup (Oct 1 2019)

Benjamin Mergen Open Masters 3/4 9 / 46
Erik Offner Open Masters 3/4 16 / 46
Dave Petermeier Open Masters 3/4 34 / 46

Grand Prix Luciano Bailey: Heiser Farm CX (Sep 28 2019)

Lindsay Holmes Women 5 7 / 15
Katie Linton Women 4 6 / 11
Amanda Abel Women 4 8 / 11
Ursula Mavila Women 4 11 / 11
Timothy Breault Singlespeed 27 / 41
Scott Coleman Men 5 21 / 23
Cory Nann Men 2/3 1 / 32
Mark Hand Masters 60+ 17 / 24
Mike Abel Masters 50+ 9 / 34
Dean Maclean Masters 50+ 16 / 34
Dave Petermeier Masters 35+ 4 17 / 36
Jason Jones Masters 35+ 4 22 / 36
Stephen Carter Masters 35+ 4 30 / 36
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 35 / 36
Benjamin Mergen Masters 35+ 3 11 / 37
Erik Offner Masters 35+ 3 34 / 37
Jack Abel Junior Men 9-12 6 / 18
Jack Abel Junior Men 3/4/5 27 / 42
Timothy Breault Clydesdale 1 / 10
Ed Waters Clydesdale 9 / 10

Blind Date at the Dairy (Sep 25 2019)

Katie Linton Women 4 5 / 11
Ursula Mavila Women 4 6 / 11
Amanda Abel Women 4 7 / 11
Cory Nann Stampede 4 / 15
Stephen Carter Men 3/4 26 / 27
Cory Nann Men 2/3 1 / 14
Scott Chamberlain Men 2/3 5 / 14
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 4 / 49
Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 5 / 49
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 6 / 49
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 30 / 49
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 48 / 49

Portland Trophy Cup (Sep 24 2019)

Benjamin Mergen Open Masters 3/4 18 / 38
Mark Hand Open 60+ 5 / 5

Grand Prix Luciano Bailey: Ninkrossi (Sep 21 2019)

Amanda Abel Women 4 12 / 16
Katie Linton Women 4 16 / 16
Cory Nann Men 2/3 1 / 41
Scott Chamberlain Men 2/3 9 / 41
Mark Hand Masters 60+ 18 / 20
Mike Abel Masters 50+ 14 / 44
Brett Boyles Masters 35+ 4 15 / 42
Dave Petermeier Masters 35+ 4 24 / 42
Stephen Carter Masters 35+ 4 34 / 42
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 42 / 42
Erik Offner Masters 35+ 3 16 / 43
Benjamin Mergen Masters 35+ 3 24 / 43
Jack Abel Junior Men 9-12 5 / 17
Jack Abel Junior Men 3/4/5 20 / 35
Timothy Breault Clydesdale 2 / 12
Ed Waters Clydesdale 12 / 12
Kim Gerhardt Athena 4 / 4

Blind Date at the Dairy (Sep 18 2019)

Katie Linton Women 4 2 / 7
Ursula Mavila Women 4 4 / 7
Amanda Abel Women 4 5 / 7
Cory Nann Stampede 5 / 16
Rich Lammers Men 3/4 16 / 29
Michael Smelser Men 3/4 23 / 29
Stephen Carter Men 3/4 27 / 29
Cory Nann Men 2/3 1 / 11
Scott Chamberlain Men 2/3 3 / 11
Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 1 / 48
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 2 / 48
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 10 / 48
Brett Boyles Masters Men 3/4 40+ 20 / 48
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 48 / 48
Scott Coleman Category 5 Men 30 / 49

Portland Trophy Cup #3 (Sep 17 2019)

Timothy Breault Open Masters 3/4 22 / 40
Jason Jones Open Masters 3/4 38 / 40
Mark Hand Open 60+ 6 / 6
Erik Offner Open 3/4 27 / 30
Kim Gerhardt Beginner Women 13 / 21

Grand Prix Luciano Bailey: Corn Cross (Sep 14 2019)

Lindsay Holmes Women 5 2 / 13
Katie Linton Women 4 11 / 15
Amanda Abel Women 4 13 / 15
Ursula Mavila Women 4 14 / 15
Brett Boyles Singlespeed 34 / 38
Mark Hand Masters 60+ 16 / 22
Mike Abel Masters 50+ 14 / 33
Dean Maclean Masters 50+ 24 / 33
Dave Petermeier Masters 35+ 4 17 / 34
Jason Jones Masters 35+ 4 25 / 34
Stephen Carter Masters 35+ 4 33 / 34
Tyler Holmes Masters 35+ 3 5 / 34
Eric Mergen Masters 35+ 3 10 / 34
Erik Offner Masters 35+ 3 12 / 34
Benjamin Mergen Masters 35+ 3 15 / 34
Amelia Offner Junior Women 3/4/5 10 / 16
Ava Cooney Junior Women 3/4/5 14 / 16
Jack Abel Junior Men 3/4/5 26 / 46
Timothy Breault Clydesdale 4 / 16
Ed Waters Clydesdale 13 / 16
Shawn Cooney Clydesdale 15 / 16
Kim Gerhardt Athena 3 / 4

Blind Date at the Dairy (Sep 11 2019)

Lindsay Holmes Women 5 4 / 8
Katie Linton Women 4 5 / 10
Ursula Mavila Women 4 6 / 10
Amanda Abel Women 4 7 / 10
Cory Nann Stampede 4 / 27
Michael Smelser Men 3/4 26 / 35
Stephen Carter Men 3/4 31 / 35
Cory Nann Men 2/3 2 / 12
Scott Chamberlain Men 2/3 7 / 12
Mark Hand Masters Men 60+ 9 / 13
Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 16 / 54
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 18 / 54
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 21 / 54
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 50 / 54

Portland Trophy Cup (Sep 10 2019)

Timothy Breault Open Masters 3/4 14 / 40
Jason Jones Open Masters 3/4 34 / 40
Scott Coleman Open Masters 3/4 37 / 40
Tyler Holmes Open Masters 3/4 39 / 40
Brett Boyles Open 3/4 36 / 47
Lindsay Holmes Beginner Women 7 / 32

Grand Prix Luciano Bailey: Het Meer CX (Sep 7 2019)

Lindsay Holmes Women 5 3 / 16
Amanda Abel Women 4 5 / 11
Katie Linton Women 4 8 / 11
Ursula Mavila Women 4 9 / 11
Zachary Goude Singlespeed 42 / 42
Cory Nann Men 2/3 6 / 34
Scott Chamberlain Men 2/3 7 / 34
Mark Hand Masters 60+ 17 / 19
Mike Abel Masters 50+ 21 / 39
Dean Maclean Masters 50+ 27 / 39
Brett Boyles Masters 50+ 32 / 39
Dave Petermeier Masters 35+ 4 26 / 43
Stephen Carter Masters 35+ 4 30 / 43
Jason Jones Masters 35+ 4 39 / 43
Steven Soto Masters 35+ 4 40 / 43
Scott Coleman Masters 35+ 4 43 / 43
Tyler Holmes Masters 35+ 3 6 / 39
Erik Offner Masters 35+ 3 19 / 39
Benjamin Mergen Masters 35+ 3 23 / 39
Ava Cooney Junior Women 3/4/5 8 / 10
Ava Cooney Junior Women 10-12 2 / 4
Timothy Breault Clydesdale 2 / 16
Michael Smelser Clydesdale 6 / 16
Ed Waters Clydesdale 15 / 16
Kim Gerhardt Athena 4 / 4

Blind Date at the Dairy (Sep 4 2019)

Lindsay Holmes Women 5 4 / 12
Katie Linton Women 4 1 / 9
Amanda Abel Women 4 4 / 9
Ursula Mavila Women 4 6 / 9
Timothy Breault Men 3/4 16 / 30
Rich Lammers Men 3/4 21 / 30
Cory Nann Men 2/3 4 / 15
Scott Chamberlain Men 2/3 7 / 15
Mark Hand Masters Men 60+ 13 / 17
Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 10 / 60
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 11 / 60
Brett Boyles Masters Men 3/4 40+ 22 / 60

Portland Trophy Cup (Sep 3 2019)

Timothy Breault Open Singlespeed 32 / 48
Benjamin Mergen Open Masters 3/4 17 / 45
Dave Petermeier Open Masters 3/4 40 / 45
Lindsay Holmes Beginner Women 4 / 42

Grand Prix Luciano Bailey: DDCX (Aug 31 2019)

Lindsay Holmes Women 5 3 / 19
Katie Linton Women 4 3 / 10
Ursula Mavila Women 4 8 / 10
Steven Soto Singlespeed Men 38 / 41
Zachary Goude Men 5 25 / 29
Scott Chamberlain Men 2/3 11 / 31
Mark Hand Masters Men 60+ 19 / 22
Dean Maclean Masters Men 50+ 26 / 46
Mike Abel Masters Men 50+ 29 / 46
Dave Petermeier Masters Men 35+ 4 23 / 45
Jason Jones Masters Men 35+ 4 35 / 45
Steven Soto Masters Men 35+ 4 40 / 45
Stephen Carter Masters Men 35+ 4 43 / 45
Andrew Kaylor Masters Men 35+ 4 45 / 45
Eric Mergen Masters Men 35+ 3 7 / 44
Tyler Holmes Masters Men 35+ 3 13 / 44
Benjamin Mergen Masters Men 35+ 3 18 / 44
Erik Offner Masters Men 35+ 3 20 / 44
Ava Cooney Junior Women 3/4/5 13 / 14
Ava Cooney Junior Women 10-12 6 / 6
Timothy Breault Clydesdale 3 / 13
Ed Waters Clydesdale 10 / 13

Keizer Rapids Cyclocross Series (Aug 14 2019)

Cory Nann Category 2 Men 3 / 4

Keizer Rapids Cyclocross Series (Aug 7 2019)

Cory Nann Category 2 Men 3 / 6

Kruger’s CX p/b Cyclocross Crusade (Dec 2 2018)

Heather Higgins honek Women 5 5 / 8
Katie Linton Women 4 7 / 12
Amanda Abel Women 4 8 / 12
Ursula Mavila Women 4 11 / 12
Shawn Cooney Men 5 20 / 33
Jennifer Kulle Men 5 28 / 33
Zachary Goude Men 5 30 / 33
Petr Honek Men 4 5 / 12
Cory Nann Men 2/3 4 / 24
Scott Chamberlain Men 2/3 7 / 24
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 3 / 34
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 25 / 34
Jason Jones Masters 35+ 4 20 / 47
Mark Hand Masters 35+ 4 37 / 47
Scott Coleman Masters 35+ 4 45 / 47
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 46 / 47
Jack Abel Junior Men 21 / 36

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park (Nov 18 2018)

Lindsay Holmes Women 5 13 / 20
Katie Linton Women 4 15 / 19
Amanda Abel Women 4 16 / 19
Ursula Mavila Women 4 17 / 19
Steven Soto Singlespeed 73 / 83
Cory Nann Men 2/3 8 / 56
Scott Chamberlain Men 2/3 13 / 56
Ken Elser Masters 35+ Category 3 38 / 78
Mike Abel Masters 35+ Category 3 42 / 78
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 55 / 78
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 72 / 78
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 74 / 78
Jason Jones Masters 35+ 4 37 / 95
Brad Alderman Masters 35+ 4 60 / 95
Steven Soto Masters 35+ 4 62 / 95
Mark Hand Masters 35+ 4 78 / 95
Jack Abel Junior Men 9 1 / 3
Luke Soto Junior Men 3/4/5 13 / 62
Jack Abel Junior Men 3/4/5 34 / 62
Luke Soto Junior Men 15-16 5 / 12
Kim Gerhardt Athena 7 / 8

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Rainier High School (OBRA Cyclocross Championships) (Nov 11 2018)

Katie Linton Women 4 14 / 17
Shawn Cooney Men 5 35 / 46
Zachary Goude Men 5 40 / 46
Scott Chamberlain Men 2/3 16 / 46
Cory Nann Men 2/3 43 / 46
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 3 / 65
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 17 / 65
Ken Elser Masters 35+ Category 3 21 / 65
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 51 / 65
Brad Alderman Masters 35+ 4 28 / 68
Steven Soto Masters 35+ 4 44 / 68
Mark Hand Masters 35+ 4 63 / 68
Jack Abel Junior Men 9 2 / 4
Luke Soto Junior Men 3/4/5 21 / 68
Jack Abel Junior Men 3/4/5 48 / 68
Luke Soto Junior Men 15-16 12 / 17

Corn Cross 2 (Nov 10 2018)

Lindsay Holmes Women 5 3 / 7
Timothy Breault Singlespeed 11 / 13
Benjamin Mergen Masters 35+ Category 3 17 / 18
Kim Gerhardt Athena 3 / 4

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Deschutes Brewery Day 2 (Nov 4 2018)

Lindsay Holmes Women 5 17 / 36
Katie Linton Women 4 23 / 32
Ursula Mavila Women 4 30 / 32
Reagan Mergen Men 5 51 / 59
Zachary Goude Men 5 54 / 59
Cory Nann Men 2/3 5 / 68
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 8 / 62
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 21 / 62
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 26 / 62
Jason Jones Masters 35+ 4 29 / 66
Mark Hand Masters 35+ 4 58 / 66
Kim Gerhardt Athena 5 / 7

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Deschutes Brewery Day 1 (Nov 3 2018)

Lindsay Holmes Women 5 27 / 39
Jennifer Kulle Women 5 32 / 39
Katie Linton Women 4 20 / 38
Amanda Abel Women 4 30 / 38
Ursula Mavila Women 4 36 / 38
Zachary Goude Singlespeed 69 / 91
Landon Holmes Men 5 31 / 54
Shawn Cooney Men 5 46 / 54
Zachary Goude Men 5 50 / 54
Cory Nann Men 2/3 4 / 72
Scott Chamberlain Men 2/3 69 / 72
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 22 / 83
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 60 / 83
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 83 / 83
Jason Jones Masters 35+ 4 27 / 75
Mark Hand Masters 35+ 4 62 / 75
Jack Abel Junior Men 9 1 / 8
Jack Abel Junior Men 3/4/5 66 / 90
Kim Gerhardt Athena 9 / 9

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 28 2018)

Landon Holmes Men 5 24 / 47
Petr Honek Men 4 9 / 30
Cory Nann Men 2/3 33 / 58
Scott Chamberlain Men 2/3 37 / 58
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 8 / 61
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 30 / 61
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 35 / 61
Ken Elser Masters 35+ Category 3 44 / 61
Jason Jones Masters 35+ 4 34 / 85
Steven Soto Masters 35+ 4 48 / 85
Brad Alderman Masters 35+ 4 51 / 85
Mark Hand Masters 35+ 4 63 / 85
Dave Petermeier Masters 35+ 4 72 / 85
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 83 / 85
Kim Gerhardt Athena 5 / 5

Luscher Farm Crosstoberfest (Oct 27 2018)

Amanda Abel Women 4 3 / 5
Timothy Breault Singlespeed 11 / 20
Jack Abel Junior Men 9 1 / 1
Jack Abel Junior Men 3/4/5 32 / 36

CrossWord CX Challenge p/b Metropolis Cycle Repair (Oct 20 2018)

Lindsay Holmes Women 5 2 / 8
Amanda Abel Women 4 7 / 9
Scott Chamberlain Men 2/3 12 / 21
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 16 / 28
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 21 / 28
Jason Jones Masters 35+ 4 19 / 38
Brad Alderman Masters 35+ 4 24 / 38
Mark Hand Masters 35+ 4 28 / 38
Scott Coleman Masters 35+ 4 35 / 38
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 37 / 38
Jack Abel Junior Men 9 2 / 3
Jack Abel Junior Men 3/4/5 39 / 48
Kim Gerhardt Athena 4 / 6
Nancy Grossman Athena 6 / 6

River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes (Oct 14 2018)

Heather Higgins honek Women 5 21 / 38
Lindsay Holmes Women 5 22 / 38
Katie Linton Women 4 14 / 29
Petr Honek Men 4 8 / 34
Cory Nann Men 2/3 11 / 75
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 16 / 83
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 34 / 83
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 57 / 83
Eric Alderman Masters 35+ 4 16 / 117
Jason Jones Masters 35+ 4 38 / 117
Brad Alderman Masters 35+ 4 43 / 117
Dave Petermeier Masters 35+ 4 57 / 117
Mark Hand Masters 35+ 4 104 / 117
Scott Coleman Masters 35+ 4 107 / 117
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 110 / 117
Jack Abel Junior Men 9 2 / 5
Jack Abel Junior Men 3/4/5 78 / 95
Kim Gerhardt Athena 6 / 7
Nancy Grossman Athena 7 / 7

West Chester Cross Classic VII (Oct 14 2018)

Benjamin Mergen Men Open Cat3/4 27 / 28

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2 (Oct 7 2018)

Heather Higgins honek Women 5 17 / 29
Katie Linton Women 4 9 / 19
Steven Soto Singlespeed 61 / 73
Petr Honek Men 4 14 / 40
Cory Nann Men 2/3 9 / 76
Scott Chamberlain Men 2/3 27 / 76
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 4 / 76
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 22 / 76
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 54 / 76
Eric Alderman Masters 35+ 4 16 / 103
Jason Jones Masters 35+ 4 36 / 103
Brad Alderman Masters 35+ 4 39 / 103
Steven Soto Masters 35+ 4 53 / 103
Dave Petermeier Masters 35+ 4 55 / 103
Mark Hand Masters 35+ 4 88 / 103
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 99 / 103
Kim Gerhardt Athena 6 / 8

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 1 (Oct 6 2018)

Lindsay Holmes Women 5 21 / 25
Katie Linton Women 4 17 / 28
Amanda Abel Women 4 22 / 28
Steven Soto Singlespeed 55 / 72
Cory Nann Men 2/3 4 / 86
Scott Chamberlain Men 2/3 39 / 86
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 20 / 81
Benjamin Mergen Masters 35+ Category 3 24 / 81
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 40 / 81
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 56 / 81
Mike Abel Masters 35+ Category 3 58 / 81
Jason Jones Masters 35+ 4 31 / 93
Steven Soto Masters 35+ 4 37 / 93
Dave Petermeier Masters 35+ 4 53 / 93
Mark Hand Masters 35+ 4 89 / 93
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 92 / 93
Jack Abel Junior Men 3/4/5 61 / 75

Blind Date at the Dairy (Oct 3 2018)

Katie Linton Women 4 9 / 16
Cory Nann Stampede 6 / 20
Cory Nann Men 3/4 4 / 41
Scott Chamberlain Men 3/4 9 / 41
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 16 / 62
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 61 / 62

Portland Trophy Cup (Oct 2 2018)

Benjamin Mergen Open Masters 3/4 7 / 50
Eric Alderman Open Masters 3/4 16 / 50
Brad Alderman Open Masters 3/4 31 / 50
Jason Jones Open Masters 3/4 36 / 50
Mark Hand Open Masters 3/4 48 / 50
Dave Petermeier Open Masters 3/4 49 / 50
Petr Honek Open 3/4 27 / 56
Petr Honek Open 3/4 28 / 56
Heather Higgins honek Beginner Women 14 / 24

Grand Prix Carl Decker: Heiser Farm (Sep 29 2018)

Katie Linton Women 4 8 / 14
Amanda Abel Women 4 9 / 14
Cory Nann Men 2/3 20 / 37
Scott Chamberlain Masters 35+ Category 3 4 / 34
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 10 / 34
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 30 / 34
Benjamin Mergen Masters 35+ 4 4 / 53
Brad Alderman Masters 35+ 4 24 / 53
Jason Jones Masters 35+ 4 28 / 53
Steven Soto Masters 35+ 4 30 / 53
Scott Coleman Masters 35+ 4 50 / 53
Mark Hand Masters 35+ 4 51 / 53
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 52 / 53
Nancy Grossman Athena 7 / 7

Blind Date at the Dairy (Sep 26 2018)

Katie Linton Women 4 10 / 15
Cory Nann Stampede 2 / 18
Timothy Breault Singlespeed 13 / 16
Cory Nann Men 3/4 2 / 49
Scott Chamberlain Men 3/4 8 / 49
Cory Nann Men 2/3 12 / 13
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 52 / 59
Benjamin Mergen Masters Men 3/4 40+ 54 / 59
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 57 / 59
Jason Jones Masters Men 3/4 40+ 58 / 59

Portland Trophy Cup (Sep 25 2018)

Timothy Breault Open Singlespeed 22 / 44
Benjamin Mergen Open Masters 3/4 10 / 52
Eric Alderman Open Masters 3/4 26 / 52
Brad Alderman Open Masters 3/4 32 / 52
Petr Honek Open 3/4 26 / 45
Heather Higgins honek Beginner Women 15 / 21

Grand Prix Carl Decker: Ninkrossi (Sep 22 2018)

Katie Linton Women 4 7 / 8
Steven Soto Singlespeed 30 / 34
Cory Nann Men 2/3 7 / 38
Scott Chamberlain Masters 35+ Category 3 3 / 36
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 11 / 36
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 22 / 36
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 27 / 36
Benjamin Mergen Masters 35+ 4 8 / 47
Brad Alderman Masters 35+ 4 20 / 47
Jason Jones Masters 35+ 4 27 / 47
Steven Soto Masters 35+ 4 33 / 47
Mark Hand Masters 35+ 4 44 / 47
Scott Coleman Masters 35+ 4 45 / 47
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 47 / 47

Blind Date at the Dairy (Sep 19 2018)

Katie Linton Women 4 6 / 14
Timothy Breault Singlespeed 20 / 23
Cory Nann Men 3/4 3 / 47
Scott Chamberlain Men 3/4 7 / 47
Cory Nann Men 2/3 11 / 15
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 14 / 69
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 57 / 69
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 62 / 69

Portland Trophy Cup (Sep 18 2018)

Timothy Breault Open Singlespeed 32 / 49
Zach Goude Open Singlespeed 47 / 49
Benjamin Mergen Open Masters 3/4 4 / 47
Eric Alderman Open Masters 3/4 24 / 47
Brad Alderman Open Masters 3/4 25 / 47
Zach Goude Open Beginner 32 / 38
Petr Honek Open 3/4 20 / 55
Heather Higgins honek Beginner Women 15 / 21

Grand Prix Carl Decker: Zaaldercross (Sep 15 2018)

Katie Linton Women 4 5 / 9
Cory Nann Men 2/3 16 / 46
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 6 / 45
Scott Chamberlain Masters 35+ Category 3 7 / 45
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 32 / 45
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 40 / 45
Brad Alderman Masters 35+ 4 16 / 57
Dave Petermeier Masters 35+ 4 37 / 57
Steven Soto Masters 35+ 4 40 / 57
Mark Hand Masters 35+ 4 52 / 57
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 56 / 57

Blind Date at the Dairy (Sep 12 2018)

Katie Linton Women 4 4 / 12
Cory Nann Men 3/4 2 / 44
Timothy Breault Men 3/4 5 / 44
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 34 / 62
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 60 / 62

Portland Trophy Cup (Sep 11 2018)

Timothy Breault Open Masters 3/4 4 / 38
Benjamin Mergen Open Masters 3/4 8 / 38
Eric Alderman Open Masters 3/4 28 / 38
Mark Hand Open Masters 3/4 32 / 38
Petr Honek Open Beginner 4 / 31
Heather Higgins honek Beginner Women 14 / 21

Corn Cross (Sep 9 2018)

Lindsay Holmes Women 5 7 / 11
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 10 / 16
Steven Soto Masters 35+ 4 23 / 26
Luke Soto Junior Men 3/4/5 14 / 37
Luke Soto Junior Men 15-16 4 / 6

Grand Prix Carl Decker: Het Meer (Sep 8 2018)

Katie Linton Women 4 4 / 4
Steven Soto Singlespeed 27 / 33
Cory Nann Men 2/3 26 / 43
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 22 / 39
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 33 / 39
Benjamin Mergen Masters 35+ 4 8 / 47
Brad Alderman Masters 35+ 4 11 / 47
Steven Soto Masters 35+ 4 31 / 47
Dave Petermeier Masters 35+ 4 33 / 47
Mark Hand Masters 35+ 4 41 / 47
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 43 / 47
Nancy Grossman Athena 3 / 3

Blind Date at the Dairy (Sep 5 2018)

Katie Linton Women 4 6 / 10
Timothy Breault Men 3/4 13 / 48
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 9 / 57
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 28 / 57
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 45 / 57
Jason Jones Masters Men 3/4 40+ 51 / 57

Portland Trophy Cup (Sep 4 2018)

Benjamin Mergen Open Masters 3/4 7 / 37
Petr Honek Open 3/4 34 / 55
Heather Higgins honek Beginner Women 26 / 39

Grand Prix Carl Decker: David Douglas (Sep 1 2018)

Katie Linton Women 4 6 / 9
Cory Nann Men 2/3 13 / 35
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 20 / 43
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 43 / 43
Benjamin Mergen Masters 35+ 4 7 / 53
Brad Alderman Masters 35+ 4 13 / 53
Jason Jones Masters 35+ 4 22 / 53
Dave Petermeier Masters 35+ 4 31 / 53
Mark Hand Masters 35+ 4 45 / 53
Scott Coleman Masters 35+ 4 46 / 53
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 50 / 53

OBRA Championships: Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 19 2017)

Amanda Abel Women 5 7 / 20
Ursula Mavila Women 5 13 / 20
Lindsay Holmes Women 5 16 / 20
Katie Linton Women 4 6 / 19
Benjamin Mergen Men 5 12 / 60
Pamela Power Masters Women 35+ 3 2 / 10
Ken Elser Masters 35+ Category 3 4 / 63
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 10 / 63
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 15 / 63
Mike Abel Masters 35+ Category 3 19 / 63
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 29 / 63
Jason Jones Masters 35+ 4 7 / 62
Brad Alderman Masters 35+ 4 26 / 62
Mark Hand Masters 35+ 4 27 / 62
Michael Hopkins Masters 35+ 4 38 / 62
Max Mcfarland Masters 35+ 4 43 / 62
Scott Coleman Masters 35+ 4 46 / 62
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 62 / 62
Jensen Pfeifer Junior Men 3/4/5 41 / 51
Jensen Pfeifer Junior Men 10-12 16 / 22
Jason Pfeifer Clydesdale 12 / 16
Andrew Kaylor Clydesdale 16 / 16

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park (Nov 12 2017)

Amanda Abel Women 5 9 / 27
Ursula Mavila Women 5 16 / 27
Lindsay Holmes Women 5 20 / 27
Jennifer Kulle Women 5 25 / 27
Robyn Pfeifer Athena 5 / 5
Katie Linton Women 4 12 / 21
Dave Petermeier Masters 35+ 4 15 / 81
Jason Jones Masters 35+ 4 35 / 81
Mark Hand Masters 35+ 4 41 / 81
Brad Alderman Masters 35+ 4 57 / 81
Max Mcfarland Masters 35+ 4 66 / 81
Scott Coleman Masters 35+ 4 71 / 81
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 80 / 81
Jensen Pfeifer Junior Men 3/4/5 57 / 64
Jason Pfeifer Clydesdale 20 / 26
Ken Elser Masters 35+ Category 3 10 / 77
Mike Abel Masters 35+ Category 3 16 / 77
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 19 / 77
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 28 / 77
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 42 / 77
Jensen Pfeifer Junior Men 10-12 25 / 29
Benjamin Mergen Men 5 7 / 59
Cory Nann Men 2/3 49 / 58

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Wooden Shoe (Nov 5 2017)

Pamela Power Women 3 11 / 14
Amanda Abel Women 5 7 / 18
Ursula Mavila Women 5 13 / 18
Lindsay Holmes Women 5 18 / 18
Robyn Pfeifer Athena 3 / 4
Katie Linton Women 4 9 / 20
Jason Jones Masters 35+ 4 21 / 64
Dave Petermeier Masters 35+ 4 30 / 64
Brad Alderman Masters 35+ 4 32 / 64
Mark Hand Masters 35+ 4 37 / 64
Max Mcfarland Masters 35+ 4 45 / 64
Scott Coleman Masters 35+ 4 54 / 64
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 59 / 64
Cory Nann Men 2/3 36 / 45
Jason Pfeifer Clydesdale 22 / 33
Mike Abel Masters 35+ Category 3 8 / 67
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 16 / 67
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 28 / 67
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 41 / 67
Benjamin Mergen Men 5 12 / 51

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Day Two (Oct 29 2017)

Pamela Power Women 3 5 / 17
Amanda Abel Women 5 15 / 52
Lindsay Holmes Women 5 28 / 52
Heather Higgins honek Women 5 29 / 52
Ursula Mavila Women 5 41 / 52
Katie Linton Women 4 13 / 31
Jason Jones Masters 35+ 4 25 / 59
Mark Hand Masters 35+ 4 34 / 59
Scott Coleman Masters 35+ 4 42 / 59
Jensen Pfeifer Junior Men 3/4/5 69 / 73
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 22 / 84
Mike Abel Masters 35+ Category 3 41 / 84
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 49 / 84
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 68 / 84
Jason Pfeifer Masters 35+ Category 3 81 / 84
Jensen Pfeifer Junior Men 10-12 26 / 27
Cory Nann Men 4 9 / 29
Petr Honek Men 4 21 / 29
Benjamin Mergen Men 5 7 / 64
Jennifer Kulle Men 5 64 / 64
Travis Power Men 2/3 47 / 74

GPCM: Luscher Farm Crosstoberfest (Oct 28 2017)

Brad Alderman Masters 35+ 4 24 / 38
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 36 / 38

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Day One (Oct 28 2017)

Pamela Power Women 3 7 / 12
Amanda Abel Women 5 29 / 55
Lindsay Holmes Women 5 33 / 55
Heather Higgins honek Women 5 46 / 55
Jennifer Kulle Women 5 49 / 55
Ursula Mavila Women 5 52 / 55
Katie Linton Women 4 14 / 36
Eric Alderman Masters 35+ 4 9 / 74
Jason Jones Masters 35+ 4 23 / 74
Mark Hand Masters 35+ 4 44 / 74
Scott Coleman Masters 35+ 4 53 / 74
Norm Swygert Masters 35+ 4 72 / 74
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 28 / 98
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 38 / 98
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 75 / 98
Mike Abel Masters 35+ Category 3 93 / 98
Cory Nann Men 4 3 / 34
Benjamin Mergen Men 5 11 / 75
Travis Power Men 2/3 45 / 80
Mike Abel Men 2/3 64 / 80

River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR: Heron Lakes (Oct 22 2017)

Amanda Abel Women 5 6 / 27
Lindsay Holmes Women 5 23 / 27
Katie Linton Women 4 16 / 33
Jason Jones Masters 35+ 4 23 / 89
Brad Alderman Masters 35+ 4 48 / 89
Mark Hand Masters 35+ 4 70 / 89
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 83 / 89
Jason Pfeifer Clydesdale 22 / 37
Michael Smelser Clydesdale 37 / 37
Ken Elser Masters 35+ Category 3 7 / 88
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 20 / 88
Mike Abel Masters 35+ Category 3 24 / 88
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 47 / 88
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 51 / 88
Cory Nann Men 4 11 / 38

CrossWord CX Challenge (Oct 21 2017)

Jennifer Kulle-jones Men 5 19 / 21
Jason Jones Masters 35+ 4 7 / 25
Scott Coleman Masters 35+ 4 11 / 25
Mark Hand Masters 35+ 4 16 / 25
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 22 / 25

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 15 2017)

Pamela Power Women 3 15 / 17
Amanda Abel Women 5 11 / 37
Katie Linton Women 4 3 / 18
Eric Alderman Masters 35+ 4 13 / 84
Dave Petermeier Masters 35+ 4 26 / 84
Norm Swygert Masters 35+ 4 38 / 84
Scott Coleman Masters 35+ 4 42 / 84
Jason Jones Masters 35+ 4 44 / 84
Brad Alderman Masters 35+ 4 65 / 84
Max Mcfarland Masters 35+ 4 72 / 84
Mark Hand Masters 35+ 4 80 / 84
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 83 / 84
Jensen Pfeifer Junior Men 3/4/5 50 / 52
Michael Smelser Clydesdale 13 / 26
Jason Pfeifer Clydesdale 20 / 26
Ken Elser Masters 35+ Category 3 20 / 82
Mike Abel Masters 35+ Category 3 24 / 82
Nic Kytlica Masters 35+ Category 3 32 / 82
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 43 / 82
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 50 / 82
Erik Offner Masters 35+ Category 3 53 / 82
Jensen Pfeifer Junior Men 10-12 21 / 22
Cory Nann Men 4 11 / 31
Benjamin Mergen Men 5 3 / 55

GPCM: Washougal CX (Oct 14 2017)

Brad Alderman Masters 35+ 4 22 / 25
Pamela Power Women 3 3 / 7

Blind Date at the Dairy (Oct 11 2017)

Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 4 / 54
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 17 / 54
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 28 / 54
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 51 / 54
Amanda Abel Women 5 5 / 10
Nic Kytlica Men 3/4 14 / 33
Cory Nann Men 3/4 19 / 33
Katie Linton Women 4 4 / 7

Portland Trophy Cup #5 (Oct 10 2017)

Benjamin Mergen Beginner Men 2 / 26
Timothy Breault Masters Men 3/4 3 / 34
Erik Offner Masters Men 3/4 12 / 34
Brad Alderman Masters Men 3/4 25 / 34

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two (Oct 8 2017)

Pamela Power Women 3 7 / 21
Amanda Abel Women 5 14 / 31
Katie Linton Women 4 8 / 25
Eric Alderman Masters 35+ 4 12 / 108
Dave Petermeier Masters 35+ 4 25 / 108
Jason Jones Masters 35+ 4 28 / 108
Max Mcfarland Masters 35+ 4 53 / 108
Brad Alderman Masters 35+ 4 59 / 108
Mark Hand Masters 35+ 4 81 / 108
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 100 / 108
Michael Smelser Clydesdale 12 / 34
Mike Abel Masters 35+ Category 3 21 / 94
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 24 / 94
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 40 / 94
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 65 / 94
Ken Elser Masters 35+ Category 3 92 / 94
Cory Nann Men 4 4 / 38

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day One (Oct 7 2017)

Pamela Power Women 3 5 / 21
Amanda Abel Women 5 9 / 29
Ursula Mavila Women 5 13 / 29
Cory Nann Singlespeed 63 / 84
Zachary Goude Singlespeed 82 / 84
Katie Linton Women 4 11 / 25
Dave Petermeier Masters 35+ 4 15 / 100
Jason Jones Masters 35+ 4 27 / 100
Mark Hand Masters 35+ 4 50 / 100
Eric Alderman Masters 35+ 4 55 / 100
Scott Coleman Masters 35+ 4 56 / 100
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 84 / 100
Michael Smelser Clydesdale 14 / 42
Jason Pfeifer Clydesdale 31 / 42
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 8 / 86
Ken Elser Masters 35+ Category 3 11 / 86
Mike Abel Masters 35+ Category 3 34 / 86
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 37 / 86
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 65 / 86
Cory Nann Men 4 1 / 43
Benjamin Mergen Men 5 5 / 43

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 4 2017)

Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 8 / 71
Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 27 / 71
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 40 / 71
Scott Coleman Masters Men 3/4 40+ 48 / 71
Amanda Abel Women 5 5 / 9
Nic Kytlica Men 3/4 7 / 43
Ken Elser Men 3/4 17 / 43
Cory Nann Men 3/4 26 / 43
Michael Smelser Men 3/4 40 / 43
Pamela Power Women 3 5 / 17
Katie Linton Women 4 7 / 9

Portland Trophy Cup #4 (Oct 3 2017)

Benjamin Mergen Beginner Men 1 / 32
Eric Mergen Masters Men 3/4 8 / 51
Eric Alderman Masters Men 3/4 13 / 51
Brad Alderman Masters Men 3/4 30 / 51

GPCM: Heiser Farm CX (Sep 30 2017)

Pamela Power Women 3 6 / 12
Ursula Mavila Women 5 4 / 12
Amanda Abel Women 5 5 / 12
Katie Linton Women 4 4 / 11
Jason Jones Masters 35+ 4 8 / 38
Dave Petermeier Masters 35+ 4 10 / 38
Brad Alderman Masters 35+ 4 27 / 38
Scott Coleman Masters 35+ 4 30 / 38
Mark Hand Masters 35+ 4 32 / 38
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 37 / 38
Ken Elser Masters 35+ Category 3 6 / 36
Mike Abel Masters 35+ Category 3 11 / 36
Nic Kytlica Masters 35+ Category 3 16 / 36
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 20 / 36
Travis Power Men 2/3 9 / 35

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 27 2017)

Travis Power Men 2/3 8 / 13
Scott Coleman Masters Men 3/4 40+ 50 / 75
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 56 / 75
Andrew Kaylor Masters Men 3/4 40+ 71 / 75
Amanda Abel Women 5 9 / 18
Max Mcfarland Category 5 Men 17 / 47
Nic Kytlica Men 3/4 9 / 38
Timothy Breault Men 3/4 23 / 38
Michael Smelser Men 3/4 30 / 38
Pamela Power Women 3 8 / 15
Mike Abel Masters Men 2/3 40+ 11 / 20
Katie Linton Women 4 9 / 14

Portland Trophy Cup #3 (Sep 26 2017)

Lindsay Holmes Beginner Women 20 / 26
Benjamin Mergen Beginner Men 11 / 25
Timothy Breault Masters Men 3/4 8 / 51
Eric Mergen Masters Men 3/4 10 / 51
Erik Offner Masters Men 3/4 16 / 51
Eric Alderman Masters Men 3/4 17 / 51
Dave Petermeier Masters Men 3/4 20 / 51
Brad Alderman Masters Men 3/4 32 / 51
Jason Jones Masters Men 3/4 43 / 51

Battle at Barlow (Sep 24 2017)

Amanda Abel Women 5 9 / 12
Jason Jones Masters 35+ 4 24 / 41
Andrew Kaylor Masters 35+ 4 38 / 41
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 27 / 38
Ken Elser Masters 35+ Category 3 35 / 38
Cory Nann Men 4 4 / 17
Benjamin Mergen Men 5 8 / 28
Max Mcfaraland Men 5 18 / 28

GPCM: NINKROSSI (Sep 23 2017)

Pamela Power Women 3 5 / 9
Heather Higgins honek Women 5 9 / 14
Brad Alderman Masters 35+ 4 17 / 46
Jason Jones Masters 35+ 4 21 / 46
Mark Hand Masters 35+ 4 43 / 46
Travis Power Masters 35+ Category 3 3 / 43
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 31 / 43
Erik Offner Masters 35+ Category 3 32 / 43
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 43 / 43
Petr Honek Men 4 3 / 9

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 20 2017)

Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 2 / 65
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 9 / 65
Scott Coleman Masters Men 3/4 40+ 45 / 65
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 51 / 65
Amanda Abek Women 5 7 / 11
Cory Nann Men 3/4 11 / 40
Timothy Breault Men 3/4 21 / 40
Michael Smelser Men 3/4 40 / 40
Katie Linton Women 4 4 / 13

Portland Trophy Cup (Sep 19 2017)

Benjamin Mergen Beginner Men 4 / 25
Zachary Goude Beginner Men 20 / 25
Timothy Breault Masters Men 3/4 8 / 46
Eric Mergen Masters Men 3/4 12 / 46
Erik Offner Masters Men 3/4 16 / 46
Brad Alderman Masters Men 3/4 32 / 46

GPCM: Zaaldercross (Sep 16 2017)

Pamela Power Women 3 4 / 7
Amanda Abel Women 5 2 / 10
Ursula Mavila Women 5 5 / 10
Heather Higgins honek Women 5 7 / 10
Katie Linton Women 4 5 / 7
Norm Swygert Masters 35+ 4 10 / 46
Brad Alderman Masters 35+ 4 15 / 46
Jason Jones Masters 35+ 4 16 / 46
Scott Coleman Masters 35+ 4 37 / 46
Mark Hand Masters 35+ 4 42 / 46
Travis Power Masters 35+ Category 3 1 / 42
Mike Abel Masters 35+ Category 3 15 / 42
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 17 / 42
Petr Honek Men 4 4 / 12
Max Mcfarland Men 5 14 / 21

Blind Date at the Dairy (Sep 13 2017)

Mike Abel Masters Men 3/4 40+ 6 / 70
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 12 / 70
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 23 / 70
Norm Swygert Masters Men 3/4 40+ 30 / 70
Scott Coleman Masters Men 3/4 40+ 45 / 70
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 59 / 70
Max Mcfarland Men 5 45 / 49
Katie Linton Women Category 4 5 / 15
Nic Kytlica Men 3/4 6 / 41
Ken Elser Men 3/4 13 / 41
Timothy Breault Men 3/4 29 / 41
Ursula Mavila Women Category 5 6 / 12
Amanda Abek Women Category 5 12 / 12

Portland Trophy Cup (Sep 12 2017)

Benjamin Mergen Beginner Men 13 / 31
Pamela Power Women 3/4 6 / 26
Travis Power Masters Men 3/4 2 / 48
Timothy Breault Masters Men 3/4 10 / 48
Erik Offner Masters Men 3/4 11 / 48
Brad Alderman Masters Men 3/4 37 / 48

Corn Cross 1 (Sep 10 2017)

Norm Swygert Masters 35+ 4 4 / 24
Travis Power Masters 35+ Category 3 1 / 22
Cory Nann Men 4 2 / 13

GPCM: Het Meer CX (Sep 9 2017)

Pamela Power Women 5 1 / 11
Amanda Abel Women 5 5 / 11
Ursula Mavila Women 5 6 / 11
Heather Higgins honek Women 5 8 / 11
Jason Jones Masters 35+ 4 22 / 51
Brad Alderman Masters 35+ 4 25 / 51
Scott Coleman Masters 35+ 4 40 / 51
Mark Hand Masters 35+ 4 47 / 51
Abe Covello Clydesdale 10 / 10
Travis Power Masters 35+ Category 3 3 / 41
Nic Kytlica Masters 35+ Category 3 11 / 41
Ken Elser Masters 35+ Category 3 13 / 41
Mike Abel Masters 35+ Category 3 19 / 41
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 21 / 41
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 34 / 41
Cory Nann Men 4 8 / 17
Petr Honek Men 4 12 / 17
Zachary Goude Men 5 22 / 26

GPCM: DDCX (Sep 2 2017)

Pamela Power Women 5 2 / 9
Ursula Mavila Women 5 6 / 9
Emily Baratta Women 4 5 / 15
Katie Linton Women 4 9 / 15
Norm Swygert Masters 35+ 4 19 / 54
Jason Jones Masters 35+ 4 20 / 54
Brad Alderman Masters 35+ 4 23 / 54
Mark Hand Masters 35+ 4 45 / 54
Nic Kytlica Masters 35+ Category 3 4 / 54
Ken Elser Masters 35+ Category 3 20 / 54
Mike Abel Masters 35+ Category 3 28 / 54
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 38 / 54
Travis Power Men 4 1 / 18
Petr Honek Men 4 5 / 18
Zachary Goude Men 5 22 / 24

OBRA State Champs at Corn Cross (Nov 19 2016)

Travis Power Men 4 1 / 20
Eric Alderman Men 4 11 / 20
Nic Kytlica Men 2/3 28 / 36
Ken Elser Masters 35+ Category 3 7 / 42
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 15 / 42
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 19 / 42
Erik Offner Masters 35+ Category 3 25 / 42
Norm Swygert Masters 35+ 4 5 / 49
Dave Petermeier Masters 35+ 4 22 / 49
Mark Hand Masters 35+ 4 34 / 49
Brad Alderman Masters 35+ 4 38 / 49
Scott Coleman Masters 35+ 4 44 / 49

River City Bicycles Cyclocross Crusade #8 (Nov 13 2016)

Ursula Mavila Women 5 5 / 26
Jennifer Kulle-jones Women 5 23 / 26
Emily Baratta Women 4 7 / 25
Dave Petermeier Masters 35+ 4 11 / 86
Mark Hand Masters 35+ 4 31 / 86
Jason Jones Masters 35+ 4 57 / 86
Michael Hopkins Masters 35+ 4 64 / 86
Dave Petermeier Masters 50+ 45 / 68
Mark Hand Masters 50+ 65 / 68
Jeffrey Baratta ii Men 4 3 / 41
Travis Power Men 4 8 / 41
Cory Nann Men 4 11 / 41
Brad Alderman Men 4 33 / 41
Scott Coleman Men 5 23 / 59
Nic Kytlica Men 2/3 35 / 64
Norm Swygert Men 2/3 58 / 64
Ken Elser Masters 35+ Category 3 5 / 74
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 21 / 74
Erik Offner Masters 35+ Category 3 43 / 74
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 48 / 74

River City Bicycles Cyclocross Crusade #7 (Nov 6 2016)

Ursula Mavila Women 5 9 / 21
Emily Baratta Women 4 12 / 32
Dave Petermeier Masters 35+ 4 42 / 118
Jason Jones Masters 35+ 4 59 / 118
Mark Hand Masters 35+ 4 75 / 118
Abe Covello Clydesdale 28 / 33
Cory Nann Men 4 7 / 56
Jeffrey Baratta ii Men 4 11 / 56
Eric Alderman Men 4 19 / 56
Brad Alderman Men 4 45 / 56
Scott Coleman Men 5 39 / 79
Jennifer Kulle-jones Men 5 75 / 79
Nic Kytlica Men 2/3 56 / 84
Norm Swygert Masters 35+ Category 3 21 / 85
Eric Mergen Masters 35+ Category 3 22 / 85
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 43 / 85
Erik Offner Masters 35+ Category 3 50 / 85

River City Bicycles Cyclocross Crusade #6 (Oct 30 2016)

Ursula Mavila Women 5 13 / 31
Emily Baratta Women 4 4 / 36
Eric Mergen Masters 35+ 4 2 / 81
Jason Jones Masters 35+ 4 31 / 81
Jeff Baratta Masters 35+ 4 33 / 81
Mark Hand Masters 35+ 4 39 / 81
Abe Covello Clydesdale 15 / 20
Jeffrey Baratta ii Men 4 7 / 40
Cory Nann Men 4 17 / 40
Eric Alderman Men 4 23 / 40
Scott Coleman Men 5 24 / 62
Jennifer Kulle-jones Men 5 59 / 62
Nic Kytlica Men 2/3 57 / 73
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 50 / 73
Norm Swygert Masters 35+ Category 3 62 / 73

Luscher Farm Crosstoberfest (Oct 29 2016)

Ken Elser Masters 35+ Category 3 1 / 17

River City Bicycles Cyclocross Crusade #5 (Oct 29 2016)

Emily Baratta Women 5 1 / 31
Eric Mergen Masters 35+ 4 2 / 99
Jeff Baratta Masters 35+ 4 34 / 99
Mark Hand Masters 35+ 4 38 / 99
Jason Jones Masters 35+ 4 49 / 99
Abe Covello Clydesdale 21 / 31
Jeffrey Baratta ii Men 4 5 / 45
Cory Nann Men 4 20 / 45
Eric Alderman Men 4 25 / 45
Scott Coleman Men 5 25 / 71
Jennifer Kulle-jones Men 5 68 / 71
Nic Kytlica Men 2/3 67 / 84
Timothy Breault Masters 35+ Category 3 34 / 99
Erik Offner Masters 35+ Category 3 67 / 99
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 68 / 99
Norm Swygert Masters 35+ Category 3 73 / 99

Washougal CX (Oct 23 2016)

Eric Mergen Masters 35+ 4 1 / 30

CrossWord CX Challenge (Oct 22 2016)

Dave Petermeier Masters 35+ 4 14 / 52
Jason Jones Masters 35+ 4 25 / 52
Mark Hand Masters 35+ 4 30 / 52
Nic Kytlica Men 2/3 27 / 27
Scott Coleman Men 5 7 / 35
Ken Elser Masters 35+ Category 3 5 / 45

River City Bicycles Cyclocross Crusade #4 (Oct 16 2016)

Brad Alderman Men 4 23 / 25

River City Bicycles Cyclocross Crusade #3 (Oct 15 2016)

Emily Baratta Women 5 2 / 16
Eric Mergen Masters 35+ 4 6 / 67
Jeff Baratta Masters 35+ 4 17 / 67
Jason Jones Masters 35+ 4 38 / 67
Mark Hand Masters 35+ 4 48 / 67
Cory Nann Men 4 11 / 37
Scott Coleman Men 5 19 / 41
Jennifer Kulle-jones Men 5 40 / 41
Nic Kytlica Men 2/3 46 / 56

River City Bicycles Cyclocross Crusade #2 (Oct 9 2016)

Jason Jones Masters 35+ 4 62 / 111
Jeff Baratta Masters 35+ 4 65 / 111
Mark Hand Masters 35+ 4 89 / 111
Abe Covello Clydesdale 24 / 29
Cory Nann Men 4 6 / 54
Jeffrey Baratta ii Men 4 14 / 54
Travis Power Men 4 20 / 54
Brad Alderman Men 4 36 / 54
Scott Coleman Men 5 13 / 53
Zachary Goude Men 5 41 / 53
Ken Elser Masters 35+ Category 3 8 / 77
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 45 / 77

River City Bicycles Cyclocross Crusade #1 (Oct 8 2016)

Emily Baratta Women 5 6 / 33
Ursula Mavila Women 5 9 / 33
Dave Petermeier Masters 35+ 4 24 / 99
Jason Jones Masters 35+ 4 39 / 99
Jeff Baratta Masters 35+ 4 55 / 99
Mark Hand Masters 35+ 4 70 / 99
Abe Covello Clydesdale 30 / 48
Travis Power Men 4 9 / 63
Cory Nann Men 4 12 / 63
Jeffrey Baratta ii Men 4 16 / 63
Eric Alderman Men 4 29 / 63
Nic Kytlica Men 4 43 / 63
Scott Coleman Men 5 21 / 69
Ken Elser Masters 35+ Category 3 3 / 85
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 22 / 85

Blind Date at the Dairy (Oct 5 2016)

Ken Elser Men 3/4 5 / 48
Cory Nann Men 3/4 24 / 48
Abe Covello Men 3/4 45 / 48
Scott Coleman Men 5 11 / 46
Ursula Mavila Women Category 5 6 / 13
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 5 / 67
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 17 / 67
Michael Hopkins Masters Men 3/4 40+ 52 / 67

Portland Trophy Cup #5 (Oct 4 2016)

Eric Alderman Men 3/4 18 / 35
Brad Alderman Men 3/4 31 / 35
Mark Hand Masters Men 3/4 32 / 40
Jason Jones Masters Men 3/4 37 / 40

Blind Date at the Dairy #4 (Sep 28 2016)

Ken Elser Men 3/4 9 / 44
Travis Power Men 3/4 12 / 44
Nic Kytlica Men 3/4 13 / 44
Cory Nann Men 3/4 32 / 44
Scott Coleman Men 5 43 / 43
Emily Baratta Women Category 5 1 / 19
Ursula Mavila Women Category 5 10 / 19
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 9 / 79
Dave Petermeier Masters Men 3/4 40+ 28 / 79
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 45 / 79
Michael Hopkins Masters Men 3/4 40+ 49 / 79

Portland Trophy Cup #4 (Sep 27 2016)

Brad Alderman Men 3/4 34 / 35
Jeff Baratta Masters Men 3/4 11 / 42

Battle at Barlow (Sep 25 2016)

Nic Kytlica Men 4 6 / 19
Brad Alderman Men 4 16 / 19

Grand Prix Brad Ross: GP: Ninkrossi (Sep 24 2016)

Ken Elser Masters 35+ 4 2 / 43
Dave Petermeier Masters 35+ 4 13 / 43
Jason Jones Masters 35+ 4 17 / 43
Mark Hand Masters 35+ 4 24 / 43
Travis Power Men 4 6 / 33
Nic Kytlica Men 4 13 / 33
Eric Alderman Men 4 14 / 33
Jeffrey Baratta ii Men 5 2 / 26
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 28 / 40
Erik Offner Masters 35+ Category 3 38 / 40

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 21 2016)

Nick Kytlica Men 3/4 7 / 52
Ken Elser Men 3/4 14 / 52
Cory Nann Men 3/4 22 / 52
Scott Coleman Men 5 16 / 51
Emily Baratta Women Category 5 2 / 21
Ursula Mavila Women Category 5 10 / 21
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 7 / 78
Erik Offner Masters Men 3/4 40+ 22 / 78
Michael Hopkins Masters Men 3/4 40+ 51 / 78
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 52 / 78

Portland Trophy Cup #3 (Sep 20 2016)

Eric Alderman Men 3/4 18 / 41
Dave Petermeier Masters Men 3/4 13 / 43
Jeff Baratta Masters Men 3/4 21 / 43
Jason Jones Masters Men 3/4 32 / 43
Erik Offner Masters Men 2/3 14 / 18

Grand Prix Brad Ross: GP: Zaaldercross (Sep 17 2016)

Ken Elser Masters 35+ 4 1 / 53
Dave Petermeier Masters 35+ 4 11 / 53
Jeff Baratta Masters 35+ 4 30 / 53
Mark Hand Masters 35+ 4 39 / 53
Jason Jones Masters 35+ 4 52 / 53
Nic Kytlica Men 4 16 / 28
Brad Alderman Men 4 22 / 28
Travis Power Men 5 1 / 18
Scott Coleman Men 5 9 / 18
Emily Baratta Men 5 14 / 18
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 42 / 49

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 14 2016)

Ken Elser Men 3/4 9 / 64
Nick Kytlica Men 3/4 17 / 64
Cory Nann Men 3/4 19 / 64
Travis Power Men 5 3 / 55
Scott Coleman Men 5 12 / 55
Ursula Mavila Women Category 5 6 / 20
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 14 / 82
Michael Hopkins Masters Men 3/4 40+ 53 / 82

Portland Trophy Cup (Sep 13 2016)

Emily Baratta Men 5 23 / 31
Erik Offner Masters Men 3/4 2 / 39
Mark Hand Masters Men 3/4 25 / 39
Jason Jones Masters Men 3/4 27 / 39
Jeff Baratta Masters Men 3/4 37 / 39

GP Het Meer CX (Sep 10 2016)

Dave Petermeier Masters 35+ 4 6 / 61
Jeff Baratta Masters 35+ 4 19 / 61
Jason Jones Masters 35+ 4 37 / 61
Mark Hand Masters 35+ 4 51 / 61
Cory Nann Men 4 13 / 33
Nic Kytlica Men 4 14 / 33
Eric Alderman Men 4 17 / 33
Travis Power Men 5 2 / 32
Jeffrey Baratta ii Men 5 3 / 32
Emily Baratta Men 5 18 / 32
Zachary Goude Men 5 25 / 32
Jennifer Kulle-jones Men 5 30 / 32
Erik Offner Masters 35+ Category 3 24 / 44
Dean Maclean Masters 35+ Category 3 28 / 44

Blind Date at the Dairy (Sep 7 2016)

Ken Elser Men 3/4 9 / 60
Nick Kytlica Men 3/4 16 / 60
Cory Nann Men 3/4 20 / 60
Zachary Goude Singlespeed 29 / 29
Scott Coleman Men 5 12 / 41
Dean Maclean Masters Men 3/4 40+ 13 / 67
Michael Hopkins Masters Men 3/4 40+ 42 / 67
Mark Hand Masters Men 3/4 40+ 64 / 67

Portland Trophy Cup (Sep 6 2016)

Erik Offner Masters Men 3/4 4 / 35
Dave Petermeier Masters Men 3/4 12 / 35
Jeff Baratta Masters Men 3/4 23 / 35
Cory Nann Men 3/4 21 / 40
Brad Alderman Men 3/4 36 / 40

GP David Douglas CX (Sep 3 2016)

Ken Elser Masters 35+ 4 2 / 58
Jeff Baratta Masters 35+ 4 14 / 58
Dave Petermeier Masters 35+ 4 20 / 58
Jason Jones Masters 35+ 4 30 / 58
Mark Hand Masters 35+ 4 45 / 58
Nic Kytlica Men 4 25 / 38
Eric Alderman Men 4 27 / 38
Brad Alderman Men 4 31 / 38
Scott Coleman Men 5 7 / 22
Emily Baratta Men 5 12 / 22
Erik Offner Masters 35+ Category 3 35 / 59

Kruger's Crossing CX (Nov 22 2015)

Abe Covello Clydesdale 8 / 14
Ken Elser Masters 35+ C 10 / 84
Dave Petermeier Masters 35+ C 23 / 84
Mark Hand Masters 35+ C 31 / 84
Jeff Baratta Masters 35+ C 39 / 84
Brad Alderman Masters 35+ C 68 / 84
Dean Maclean Masters 35+ B 27 / 39
Scott Coleman Beginner Men 18 / 54
Zachary Goude Beginner Men 36 / 54

OBRA Cyclocross Championships p/b City of Sandy (Nov 21 2015)

Mark Hand Masters 35+ C 19 / 33

Cross Crusade: Portland International Raceway Day Two (Nov 15 2015)

Vincent Rodarte Singlespeed 66 / 80
Cory Nann Category C 53 / 73
Kevin Rayburn Category C 56 / 73
Vincent Rodarte Clydesdale 32 / 40
Ken Elser Masters 35+ C 10 / 103
Mark Hand Masters 35+ C 59 / 103
Dave Petermeier Masters 35+ C 72 / 103
Jason Jones Masters 35+ C 101 / 103
Jeff Baratta Beginner Men 9 / 51
Zachary Goude Beginner Men 47 / 51

Cross Crusade: Portland International Raceway Day One (Nov 14 2015)

Cory Nann Category C 16 / 72
Kevin Rayburn Category C 46 / 72
Ken Elser Masters 35+ C 4 / 110
Mark Hand Masters 35+ C 43 / 110
Jason Jones Masters 35+ C 50 / 110
Dave Petermeier Masters 35+ C 96 / 110
Dean Maclean Masters 35+ B 89 / 91
Jeff Baratta Beginner Men 5 / 68
Scott Coleman Beginner Men 29 / 68
Zachary Goude Beginner Men 55 / 68
Jennifer Kulle-jones Beginner Men 64 / 68

Cross Crusade: Barton Park (Nov 8 2015)

Cory Nann Category C 14 / 62
Kevin Rayburn Category C 44 / 62
Mark Hand Masters 35+ C 34 / 97
Jason Jones Masters 35+ C 53 / 97
Dean Maclean Masters 35+ B 45 / 81
Jeff Baratta Beginner Men 4 / 47
Scott Coleman Beginner Men 24 / 47
Jennifer Kulle-jones Beginner Men 44 / 47

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Nov 1 2015)

Cory Nann Singlespeed 45 / 53
Kevin Rayburn Singlespeed 46 / 53
Cory Nann Category C 14 / 67
Kevin Rayburn Category C 37 / 67
Evan Pardi Category B 1 / 55
Jason Jones Masters 35+ C 36 / 73
Mark Hand Masters 35+ C 49 / 73
Dean Maclean Masters 35+ B 68 / 104
Jeff Baratta Beginner Men 8 / 45
Scott Coleman Beginner Men 22 / 45
Zachary Goude Beginner Men 34 / 45
Jennifer Kulle-jones Beginner Men 42 / 45

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Oct 31 2015)

Cory Nann Category C 35 / 75
Kevin Rayburn Category C 56 / 75
Evan Pardi Category B 4 / 67
Mark Hand Masters 35+ C 30 / 88
Jason Jones Masters 35+ C 46 / 88
Dean Maclean Masters 35+ B 72 / 109
Jeff Baratta Beginner Men 6 / 43
Scott Coleman Beginner Men 23 / 43
Zachary Goude Beginner Men 36 / 43

Cross Crusade: Cascade Locks (Oct 18 2015)

Cory Nann Category C 30 / 70
Kevin Rayburn Category C 53 / 70
Jason Jones Masters 35+ C 41 / 109
Mark Hand Masters 35+ C 44 / 109
Dave Petermeier Masters 35+ C 70 / 109
Dean Maclean Masters 35+ B 59 / 84
Jeff Baratta Beginner Men 15 / 54
Scott Coleman Beginner Men 44 / 54

CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks (Oct 17 2015)

Evan Pardi Category B 2 / 14
Scott Coleman Beginner Men 7 / 26

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 14 2015)

Cory Nann Men C 25 / 48

Cross Crusade: Alpenrose (Oct 11 2015)

Kevin Rayburn Singlespeed 59 / 80
Cory Nann Category C 41 / 86
Kevin Rayburn Category C 42 / 86
Ken Elser Category C 85 / 86
Dean Maclean Masters 35+ C 2 / 109
Ken Elser Masters 35+ C 14 / 109
Jason Jones Masters 35+ C 28 / 109
Mark Hand Masters 35+ C 66 / 109
Zachary Goude Beginner Men 47 / 57

Cross Crusade: Alpenrose (Oct 10 2015)

Kevin Rayburn Category C 48 / 99
Ken Elser Category C 50 / 99
Cory Nann Category C 58 / 99
Dean Maclean Masters 35+ C 5 / 111
Jason Jones Masters 35+ C 32 / 111
Dave Petermeier Masters 35+ C 42 / 111
Mark Hand Masters 35+ C 62 / 111
Jeff Baratta Beginner Men 14 / 57
Zachary Goude Beginner Men 45 / 57
Scott Coleman Beginner Men 48 / 57

Rapha Portland Trophy Cup #6 (Oct 6 2015)

Dean Maclean Masters Men C 35+ 8 / 32
Mark Hand Masters Men C 35+ 17 / 32
Dave Petermeier Masters Men C 35+ 24 / 32
Jason Jones Masters Men C 35+ 25 / 32
Michael Elser Men C 18 / 32

Cooper Spur Cyclocross (Oct 4 2015)

Mark Hand Masters 35+ C 14 / 23

GPRM 2015: Heiser Farm (Oct 3 2015)

Kevin Rayburn Category C 10 / 21
Dean Maclean Masters 35+ C 3 / 48
Dave Petermeier Masters 35+ C 24 / 48
Mark Hand Masters 35+ C 26 / 48
Jason Jones Masters 35+ C 31 / 48
Brad Alderman Beginner Men 10 / 29

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 30 2015)

Zachary Goude Beginner Men 31 / 40
Kevin Rayburn Men C 29 / 53
Cory Nann Men C 52 / 53
Dean Maclean Masters Men C 40+ 11 / 64
Mark Hand Masters Men C 40+ 25 / 64

Rapha Portland Trophy Cup #5 (Sep 29 2015)

Dave Petermeier Beginner Men 23 / 23
Jason Jones Masters Men C 35+ 24 / 31
Michael Elser Men C 22 / 24

Battle at Barlow (Sep 27 2015)

Jason Jones Masters Men C 35+ 38 / 48

GPRM 2015: Ninkrossi (Sep 26 2015)

Kevin Rayburn Category C 25 / 38
Cory Nann Category C 36 / 38
Brad Alderman Beginner Men 4 / 20

Blind Date at the Dairy #2 (Sep 23 2015)

Mark Hand Masters C 40+ 34 / 71
Cory Nann Men C 23 / 62
Kevin Rayburn Men C 36 / 62

Rapha Portland Trophy Cup #4 (Sep 22 2015)

Dave Petermeier Beginner Men 8 / 29

Hop Cross at Rogue Farms (Sep 20 2015)

Mark Hand Masters 35+ C 3 / 8

GPRM 2015: Zaaldercross (Sep 19 2015)

Brad Alderman Beginner Men 8 / 28

Blind Date at the Dairy #1 (Sep 16 2015)

Cory Nann Men C 30 / 60

Rapha Portland Trophy Cup #3 (Sep 15 2015)

Dave Petermeier Beginner Men 9 / 29
Cory Nann Men C 29 / 36
Dean Maclean Masters C 35+ 6 / 35
Mark Hand Masters C 35+ 25 / 35

GPRM 2015: Het Meer CX (Sep 12 2015)

Kevin Rayburn Category C 25 / 39
Dean Maclean Masters 35+ C 6 / 53
Brad Alderman Beginner Men 5 / 34

Rapha Portland Trophy Cup #2 (Sep 8 2015)

Kevin Rayburn Men C 33 / 44
Dean Maclean Masters Men C 35+ 18 / 38
Jason Jones Masters Men C 35+ 25 / 38
Mark Hand Masters Men C 35+ 38 / 38
Dave Petermeier Beginner Men 9 / 22

GPRM 2015: DDCX (Sep 5 2015)

Jason Jones Masters Men 35+ C 33 / 63
Jeff Baratta Beginner Men 2 / 23
Zachary Goude Beginner Men 20 / 23

Keizer Rapids Cross Series #3 (Sep 2 2015)

Kevin Rayburn Category C 13 / 18

Rapha Portland Trophy Cup #1 (Sep 1 2015)

Mark Hand Men C 30 / 37
Kevin Rayburn Men C 31 / 37
Dean Maclean Masters Men C 40+ 6 / 35
Jason Jones Masters Men C 40+ 27 / 35

Keizer Rapids (Aug 26 2015)

Jeff Baratta Beginner Men 3 / 8
Zachary Goude Beginner Men 8 / 8
Dean Maclean Category C Men 10 / 24
Kevin Rayburn Category C Men 20 / 24
Mark Hand Masters Men 50+ 10 / 19

Winter CX (Nov 30 2014)

Dean Maclean Masters Men C 35+ 12 / 34
Vince Rodarte Singlespeed 10 / 10

Kruger's Crossing CX (Nov 23 2014)

Ryan Garner Category A 11 / 13
Nathan Rodarte Junior Men 13-14 8 / 8
Dean Maclean Masters 35+ C 49 / 79

Cross Crusade: Barton Park (Nov 16 2014)

Vince Rodarte Singlespeed 40 / 51
Evan Pardi Category B 13 / 34
Ryan Garner Category A 27 / 46
Nathan Rodarte Junior Men 13-14 10 / 13
Abe Covello Clydesdale 18 / 34
Vince Rodarte Clydesdale 22 / 34
Dean Maclean Masters 35+ C 37 / 119

Cross Crusade: PIR Infield (Nov 9 2014)

Ryan Garner Singlespeed 20 / 96
Nic Kytlica Category C 52 / 88
Ryan Garner Category A 10 / 59
Nathan Rodarte Junior Men 13-14 17 / 19
Vince Rodarte Clydesdale 22 / 47
Nathan Rodarte Junior Men 51 / 64
Dean Maclean Masters 35+ C 74 / 135
Jason Jones Masters 35+ C 83 / 135

OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm (Nov 8 2014)

Jason Jones Masters 35+ C 24 / 36
Ryan Garner Singlespeed 4 / 23

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Nov 2 2014)

Ryan Garner Singlespeed 24 / 70
Vince Rodarte Singlespeed 54 / 70
Ryan Garner Category A 34 / 56
Vince Rodarte Clydesdale 22 / 29

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Nov 1 2014)

Ryan Garner Singlespeed 11 / 82
Ryan Garner Category A 32 / 66
Vince Rodarte Clydesdale 26 / 28
Dean Maclean Masters 35+ C 58 / 91

Cross Crusade: WA County Fairgrounds (Oct 26 2014)

Nathan Rodarte Junior Men 66 / 78
Tyler Holmes Category C 24 / 82
Aneel Nath Category C 73 / 82
Ryan Garner Category A 18 / 63
Nathan Rodarte Junior Men 13-14 18 / 21
Abe Covello Clydesdale 40 / 57
Jason Jones Masters 35+ C 104 / 143
Vincent Rodarte Masters 35+ C 140 / 143
Zachary Goude Beginner Men 72 / 84

Cross Crusade: Heron Lakes (Oct 19 2014)

Ryan Garner Singlespeed 18 / 98
Vince Rodarte Singlespeed 95 / 98
Nic Kytlica Category C 6 / 97
Kevin Rayburn Category C 73 / 97
Aneel Nath Category C 76 / 97
Ryan Garner Category A 22 / 70
Abe Covello Clydesdale 29 / 60
Jason Jones Masters 35+ C 76 / 168
Vince Rodarte Masters 35+ C 129 / 168
Michael Hopkins Masters 35+ C 166 / 168
Zachary Goude Beginner Men 22 / 68

CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks (Oct 18 2014)

Abe Covello Clydesdale 6 / 7
Ryan Garner Men Category A 3 / 10
Tyler Holmes Beginner Men 1 / 22

Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two (Oct 12 2014)

Ryan Garner Category A 35 / 67
Jason Jones Masters 35+ C 104 / 138

Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day One (Oct 11 2014)

Ryan Garner Singlespeed 18 / 78
Nic Kytlica Category C 11 / 82
Kevin Rayburn Category C 76 / 82
Ryan Garner Category A 35 / 68
Abe Covello Clydesdale 26 / 36
Jason Jones Masters 35+ C 65 / 117
Tyler Holmes Beginner Men 1 / 67

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 8 2014)

Michael Hopkins Masters Men C 35+ 56 / 79

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #6 (Oct 7 2014)

Tyler Holmes Beginner Men 2 / 22
Jason Jones Masters Men C 40+ 21 / 23

GPRT: Heiser Farms CX (Oct 4 2014)

Michael Hopkins Masters 35+ C 35 / 63
Ryan Garner Category A 11 / 28
Ryan Garner Singlespeed 3 / 29
Nic Kytlica Category C 4 / 28

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 1 2014)

Michael Hopkins Masters Men C 35+ 55 / 90

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks #5 (Sep 30 2014)

Tyler Holmes Beginner Men 3 / 26
Jason Jones Masters Men C 40+ 23 / 29

Twilight Cross Series #5 (Sep 30 2014)

Ryan Garner Men A 2 / 5

Battle at Barlow (Sep 28 2014)

Ryan Garner Category A 25 / 30

GPRT: Ninkrossi (Sep 27 2014)

Jason Jones Masters 35+ C 46 / 55
Ryan Garner Category A 13 / 23
Ryan Garner Singlespeed 2 / 30
Nic Kytlica Category C 2 / 15

Twilight Cross Series #4 (Sep 23 2014)

Ryan Garner Men A 1 / 7
Evan Pardi Men C 1 / 20

GPRT: Zaaldercross (Sep 20 2014)

Ryan Garner Singlespeed 5 / 34
Ryan Garner Category A 8 / 35

Twilight Cross Series #3 (Sep 16 2014)

Ryan Garner Men A 2 / 8
Evan Pardi Men B 3 / 9

GPRT: Hood River Double Cross Day One (Sep 13 2014)

Ryan Garner Singlespeed 8 / 31
Nic Kytlica Category C 3 / 21
Ken Elser Category C 10 / 21
Ryan Garner Category A 12 / 21

Blind Date at the Dairy #1 (Sep 10 2014)

Michael Hopkins Masters C 35+ 54 / 79

Twilight Cross Series (Sep 9 2014)

Ryan Garner Men A 3 / 4

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks (Sep 9 2014)

Stewart Campbell Men C 23 / 28
Jason Jones Men C 24 / 28

Fazio Farms (Sep 7 2014)

Zachary Goude Beginner Men 9 / 19
Ryan Garner Category A 8 / 11
Ryan Garner Singlespeed 11 / 16

Het Meer (Sep 6 2014)

Ryan Garner Category A 9 / 24
Nic Kytlica Category c 2 / 29
Ken Elser Category c 4 / 29

Rapha Trophy Cup p/b Western Bikeworks (Sep 2 2014)

Zachary Goude Beginner Men 18 / 23
Michael Hopkins Masters Men C 40+ 29 / 36

DDCX 1 (Aug 30 2014)

Nic Kytlica Category c 5 / 36
Ken Elser Category c 14 / 36
Zachary Goude Beginner Men 8 / 25
Ryan Garner Category A 9 / 18
Ryan Garner SINGLESPEED 8 / 36

Grand Prix Erik Tonkin: Winter Cross (Dec 1 2013)

Michael Hopkins Master 35+ C 26 / 51
Bill Holmes Master 35+ C 27 / 51
Souk Soulinthone Master 35+ C 29 / 51
Mark Jensen Master 35+ C 43 / 51
Nic Kytlica Category C 13 / 23
Souk Soulinthone Category C 20 / 23

Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 24 2013)

Scott Kocher Masters 35+ C 14 / 135
Michael Hopkins Masters 35+ C 27 / 135
Ken Elser Masters 35+ C 49 / 135

Cross Crusade: Barton Park (Nov 17 2013)

Zachary Goude Beginner Men 58 / 65
Brandon Rothauge Singlespeed 36 / 63
Vincent Rodarte Singlespeed 50 / 63
Sage Freeman Masters 35+ B 5 / 94

Fazio Farms CX Part Deux (Nov 16 2013)

Ken Elser Master 35+ C 5 / 28
Bill Holmes Beginner Men 9 / 25
Stewart Campbell Category C 7 / 12

Cross Crusade: PIR Infield (Nov 10 2013)

Aneel Nath Beginner Men 18 / 86
Zachary Goude Beginner Men 38 / 86
Sage Freeman Masters 35+ B 10 / 92

OBRA CX Championships: GPET: Pedalers At The Poor Farm CX @ Edgefield (Nov 9 2013)

Stewart Campbell Category C 29 / 29
Dean Maclean Masters 35+ C 33 / 76
Sage Freeman Masters 35+ B 26 / 53
Aneel Nath Beginner Men 7 / 42
Bill Holmes Beginner Men 17 / 42

Cross Crusade: Washington County Fair Complex (Nov 3 2013)

Scott Kocher Masters 35+ C 3 / 163
Dean Maclean Masters 35+ C 67 / 163
Stewart Campbell Masters 35+ C 113 / 163
Sage Freeman Masters 35+ B 17 / 110
Bill Holmes Beginner Men 7 / 78

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Oct 27 2013)

Aneel Nath Beginner Men 5 / 42
Sage Freeman Masters 35+ B 18 / 87

Grand Prix Erik Tonkin: David Douglas CX #2 (Oct 26 2013)

Bill Holmes Beginner Men 7 / 34
Zachary Goude Beginner Men 19 / 34
Ken Elser Masters 35+ C 6 / 32

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Oct 26 2013)

Sage Freeman Masters 35+ B 12 / 110
Aneel Nath Beginner Men 5 / 32

Cross Crusade: PIR Heron Lakes (Oct 20 2013)

Bill Holmes Beginner Men 9 / 109
Zachary Goude Beginner Men 82 / 109
Ken Elser Masters 35+ C 113 / 201
Mark Jensen Masters 35+ C 154 / 201
Michael Hopkins Masters 35+ C 168 / 201
Dean Maclean Masters 35+ C 200 / 201
Sage Freeman Masters 35+ B 10 / 117

Canby Cross-Word CX Challenge (Oct 19 2013)

Mark Jensen Master 35+ C 20 / 27

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 16 2013)

Bill Holmes Beginner Men 10 / 55
Ken Elser Masters Men C 35+ 44 / 89
Michael Hopkins Masters Men C 35+ 61 / 89
Mark Jensen Masters Men C 35+ 80 / 89
Brandon Rothauge Singlespeed 24 / 29

Cross Crusade: Rainier (Oct 13 2013)

Dean Maclean Beginner Men 15 / 53

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 9 2013)

Bill Holmes Beginner Men 6 / 56
Ken Elser Masters Men C 35+ 29 / 81
Michael Hopkins Masters Men C 35+ 43 / 81

Cross Crusade #1: Alpenrose Dairy (Oct 6 2013)

Dean Maclean Beginner Men 18 / 102
Bill Holmes Beginner Men 21 / 102
Vince Rodarte Clydesdale 26 / 51
Michael Hopkins Masters 35+ C 89 / 200
Sage Freeman Masters 35+ B 71 / 125

Grand Prix Erik Tonkin: Heiser Farm CX (Oct 5 2013)

Bill Holmes Beginner Men 15 / 24
Rob Burton Beginner Men 24 / 24
Mark Jensen Masters 35+ C 37 / 42
Sage Freeman Masters 35+ B 20 / 38

Blind Date at the Dairy #3 (Oct 2 2013)

Bill Holmes Beginner Men 10 / 48
Michael Hopkins Masters Men C 35+ 47 / 97
Mark Jensen Masters Men C 35+ 70 / 97

Battle At Barlow (Sep 29 2013)

Sage Freeman Masters 35+ B 37 / 56

Grand Prix Erik Tonkin: Ninkrossi (Sep 28 2013)

Mark Jensen Master 35+ C 47 / 56
Nic Kytlica Beginner Men 4 / 38
Dean Maclean Beginner Men 12 / 38
Bill Holmes Beginner Men 13 / 38
Sage Freeman Master 35+ B 21 / 41
Brandon Rothauge Singlespeed 9 / 31
Vincent Rodarte Singlespeed 24 / 31

Blind Date at the Dairy (Sep 25 2013)

Bill Holmes Beginner Men 9 / 57
Michael Hopkins Masters Men C 35+ 50 / 94
Brandon Rothauge Singlespeed 14 / 40

Fazio Farms (Sep 22 2013)

Zachary Goude Beginner Men 12 / 19

Grand Prix Erik Tonkin: Zaandercross (Sep 21 2013)

Vincent Rodarte Master 35+ C 41 / 51
Nic Kytlica Beginner Men 7 / 50
Bill Holmes Beginner Men 10 / 50
Stewart Campbell Beginner Men 17 / 50
Jonathan Hall Beginner Men 48 / 50
Sage Freeman Master 35+ B 21 / 43
Brandon Rothauge Singlespeed 14 / 36

Blind Date at the Dairy (Sep 18 2013)

Bill Holmes Beginner Men 10 / 55
Michael Hopkins Master C 35+ 78 / 89
Brandon Rothauge Singlespeed 18 / 46

Hood River Double Cross Day Two (Sep 15 2013)

Brandon Rothauge Singlespeed 11 / 28

Grand Prix Erik Tonkin: Hood River Double Cross (Sep 14 2013)

Brandon Rothauge Master 35+ B 13 / 56

Grand Prix Erik Tonkin: Het Meer CX Race (Sep 7 2013)

Stewart Campbell Beginner Men 4 / 42
Zachary Goude Beginner Men 26 / 42
Sage Freeman Master 35+ B 31 / 51
Brandon Rothauge Master 35+ B 33 / 51
Brandon Rothauge Singlespeed 32 / 43

GPET: David Douglas CX #1 (Aug 31 2013)

Bill Holmes Beginner Men 18 / 43
Zachary Goude Beginner Men 26 / 43
Jonathan Hall Beginner Men 34 / 43
Brandon Rothauge Singlespeed 42 / 43
Sage Freeman Masters 35+ B 27 / 61

Busiest Racers

in last months
Mark Hand 96
Dean Maclean 91
Cory Nann 90
Jason Jones 84
Timothy Breault 65
Dave Petermeier 56
Katie Linton 51
Scott Coleman 50
Brad Alderman 48
Ken Elser 47
Eric Mergen 42
Zachary Goude 42
Andrew Kaylor 40
Amanda Abel 40
Benjamin Mergen 39
Mike Abel 38
Ursula Mavila 36
Ryan Garner 34
Jack Abel 33
Nic Kytlica 33
Erik Offner 32
Lindsay Holmes 32
Scott Chamberlain 30
Steven Soto 23
Jeff Baratta 22
Eric Alderman 22
Michael Hopkins 22
Kevin Rayburn 21
Travis Power 19
Stephen Carter 18
Petr Honek 16
Kim Gerhardt 16
Pamela Power 16
Bill Holmes 16
Sage Freeman 14
Abe Covello 13
Emily Baratta 13
Max Mcfarland 13
Heather Higgins honek 13
Ava Cooney 12
Jensen Pfeifer 12
Ed Waters 12
Norm Swygert 11
Brett Boyles 11
Brandon Rothauge 11
Jennifer Kulle-jones 10
Michael Smelser 10
Vince Rodarte 10
Tyler Holmes 9
Amelia Offner 9
Kyle Mcfarland 8
Luke Soto 8
Jeffrey Baratta ii 8
Rich Lammers 7
Jason Pfeifer 7
Mark Jensen 7
Vincent Rodarte 6
Evan Pardi 6
Aneel Nath 6
Stewart Campbell 6
Nathan Rodarte 6
Jennifer Kulle 5
Shawn Cooney 5
Kellen Boyles 4
Nancy Grossman 4
Landon Holmes 3
Nick Kytlica 3
Jonathan Hall 2
Scott Kocher 2
Robyn Pfeifer 2
Souk Soulinthone 2
Michael Elser 2
Amanda Abek 2
Zach Goude 2
Lyndsay Holmes 1
Lily Stover 1
Max Mcfaraland 1
Reagan Mergen 1
Rob Burton 1