Log In

Team Overview: Half Penny Cycling Team

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Cyclocross Crusade: Heron Lakes (Oct 20 2019)

Martha Paulus Category 3 Masters 35+ Women 5 / 10
Steve Williams Category 3 Masters 35+ Men 37 / 65
David Rasca Category 3 Masters 35+ Men 49 / 65

Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 13 2019)

Anthony Colistro Clydesdale 7 / 28
Martha Paulus Category 3 Masters 35+ Women 9 / 13
David Rasca Category 3 Masters 35+ Men 24 / 65
Steve Williams Category 2/3 Men 53 / 58

Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2 (Oct 6 2019)

Eric Vickers Masters 50+ Men 28 / 80
Anthony Colistro Clydesdale 9 / 27
Martha Paulus Category 3 Masters 35+ Women 4 / 11
David Rasca Category 3 Masters 35+ Men 22 / 75

Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 1 (Oct 5 2019)

Eric Vickers Masters 50+ Men 44 / 88
Anthony Colistro Clydesdale 8 / 28
Sarah Rice Category 4 Women 5 / 29
Bryan Orrio Category 4 Masters Men 35+ 35 / 76
Martha Paulus Category 3 Masters 35+ Women 6 / 16
David Rasca Category 3 Masters 35+ Men 41 / 72

Grand Prix Luciano Bailey: Heiser Farm CX (Sep 28 2019)

Sarah Fishler rice Women 4 3 / 11
Bryan Orrio Masters 35+ 4 33 / 36
David Rasca Masters 35+ 3 27 / 37
Jeremy Rice Clydesdale 10 / 10

Blind Date at the Dairy (Sep 18 2019)

Anthony Colistro Masters Men 3/4 40+ 27 / 48

Blind Date at the Dairy (Sep 11 2019)

Anthony Colistro Masters Men 3/4 40+ 29 / 54

Grand Prix Luciano Bailey: Het Meer CX (Sep 7 2019)

Eric Vickers Masters 50+ 37 / 39

Blind Date at the Dairy (Sep 4 2019)

Jeff Christensen Masters Men 3/4 40+ 60 / 60

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park (Nov 18 2018)

Steve Williams Men 2/3 44 / 56
David Rasca Masters 35+ Category 3 48 / 78
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 10 / 62
Justin Saunders Junior Men 15-16 3 / 12
Jeff Christensen Clydesdale 22 / 30

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Rainier High School (OBRA Cyclocross Championships) (Nov 11 2018)

Steve Williams Men 2/3 42 / 46
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 5 / 68
Justin Saunders Junior Men 15-16 5 / 17

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Deschutes Brewery Day 2 (Nov 4 2018)

Spencer Rockwell Clydesdale 21 / 22

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Deschutes Brewery Day 1 (Nov 3 2018)

Sarah Fishler rice Women 4 9 / 38
Martha Paulus Masters Women 35+ 3 19 / 22
David Rasca Masters 35+ Category 3 13 / 83
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 65 / 83
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 11 / 90
Justin Saunders Junior Men 15-16 7 / 18
Spencer Rockwell Clydesdale 8 / 27
Jeff Christensen Clydesdale 18 / 27

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 28 2018)

Steve Williams Masters 35+ Category 3 3 / 61
David Rasca Masters 35+ Category 3 34 / 61
Spencer Rockwell Clydesdale 9 / 27
Jeff Christensen Clydesdale 26 / 27

Luscher Farm Crosstoberfest (Oct 27 2018)

Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 13 / 22

CrossWord CX Challenge p/b Metropolis Cycle Repair (Oct 20 2018)

Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 14 / 28

River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes (Oct 14 2018)

Steve Williams Masters 35+ Category 3 21 / 83
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 45 / 83
Jeff Christensen Masters 35+ 4 72 / 117
Spencer Rockwell Clydesdale 7 / 39

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2 (Oct 7 2018)

Sarah Fishler rice Women 5 1 / 29
Steve Williams Masters 35+ Category 3 1 / 76
David Rasca Masters 35+ Category 3 19 / 76
Jeff Christensen Masters 35+ 4 57 / 103
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 5 / 57
Justin Saunders Junior Men 15-16 4 / 9
Spencer Rockwell Clydesdale 9 / 31

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 1 (Oct 6 2018)

Sarah Fishler rice Women 5 3 / 25
Eric Vickers Masters 50+ 88 / 89
Steve Williams Masters 35+ Category 3 7 / 81
David Rasca Masters 35+ Category 3 14 / 81
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 7 / 75
Justin Saunders Junior Men 15-16 5 / 15
Spencer Rockwell Clydesdale 9 / 28

Grand Prix Carl Decker: Heiser Farm (Sep 29 2018)

Sarah Fishler rice Women 5 3 / 16
Steve Williams Men 2/3 24 / 37
Eric Vickers Masters 50+ 36 / 40
David Rasca Masters 35+ Category 3 23 / 34
Jeff Christensen Masters 35+ 4 36 / 53
Spencer Rockwell Clydesdale 8 / 20

Grand Prix Carl Decker: Ninkrossi (Sep 22 2018)

Eric Vickers Masters 50+ 15 / 45
Jeff Christensen Masters 50+ 41 / 45
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 31 / 36

Grand Prix Carl Decker: Het Meer (Sep 8 2018)

Eric Vickers Masters 50+ 12 / 39
Jeff Christensen Masters 50+ 37 / 39
David Rasca Masters 35+ Category 3 28 / 39

OBRA Championships: Kruger's Crossing Cyclocross Classic (Nov 19 2017)

Steve Yenne Masters 60+ 4 / 13
Eric Vickers Masters 50+ 14 / 51
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 44 / 63
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 9 / 51
Justin Saunders Junior Men 13-14 7 / 18
Spencer Rockwell Clydesdale 5 / 16

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park (Nov 12 2017)

Justin Saunders Junior Men 13-14 9 / 22
Martha Paulus Masters Women 35+ 3 9 / 16
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 15 / 64
Spencer Rockwell Clydesdale 4 / 26
Steve Williams Masters 35+ Category 3 8 / 77
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 43 / 77
Eric Vickers Masters 50+ 9 / 57
Jeff Christensen Men 5 31 / 59

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Wooden Shoe (Nov 5 2017)

Justin Saunders Junior Men 3/4/5 9 / 54
Spencer Rockwell Clydesdale 5 / 33
Anthony Colistro Clydesdale 14 / 33
Steve Williams Masters 35+ Category 3 7 / 67
David Rasca Masters 35+ Category 3 61 / 67
Eric Vickers Masters 50+ 13 / 57
Martha Paulus Masters Women 35+ 3 11 / 15
Jeff Christensen Men 5 27 / 51
Justin Saunders Junior Men 13-14 8 / 16

Corvallis Cross Classic (Nov 4 2017)

Fishler Rice sarah Women Category 5 1 / 15
Colistro Anthony Masters 3 35+ Men 9 / 13

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Day Two (Oct 29 2017)

Martha Paulus Masters Women 35+ 3 13 / 18
Spencer Rockwell Clydesdale 8 / 28
David Rasca Masters 35+ Category 3 21 / 84

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Bend Day One (Oct 28 2017)

Amy Rockwell Women 5 27 / 55
Justin Saunders Junior Men 13-14 11 / 26
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 18 / 69
Spencer Rockwell Clydesdale 11 / 25
David Rasca Masters 35+ Category 3 22 / 98
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 79 / 98
Eric Vickers Masters 50+ 15 / 77
Jeff Christensen Men 5 35 / 75

River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR: Heron Lakes (Oct 22 2017)

Sarah Fishler rice Women 5 7 / 27
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 8 / 46
Spencer Rockwell Clydesdale 6 / 37
Steve Williams Masters 35+ Category 3 3 / 88
David Rasca Masters 35+ Category 3 30 / 88
Eric Vickers Masters 50+ 14 / 64
Martha Paulus Masters Women 35+ 3 13 / 19
Jeff Christensen Men 5 38 / 65
Justin Saunders Junior Men 13-14 5 / 14

CrossWord CX Challenge (Oct 21 2017)

Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 7 / 11

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks (Oct 15 2017)

Justin Saunders Junior Men 13-14 11 / 18
Steve Williams Runners 5 / 16
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 17 / 52
Steve Williams Masters 35+ Category 3 15 / 82
Eric Vickers Masters 50+ 10 / 60
Jeff Christensen Men 5 36 / 55

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two (Oct 8 2017)

Sarah Fishler rice Women 5 13 / 31
Martha Paulus Masters Women 35+ 3 11 / 21
Spencer Rockwell Clydesdale 14 / 34
Steve Williams Masters 35+ Category 3 13 / 94
David Rasca Masters 35+ Category 3 25 / 94
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 77 / 94
Eric Vickers Masters 50+ 16 / 67
Jeff Christensen Men 5 28 / 54

River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day One (Oct 7 2017)

Sarah Fishler rice Women 5 11 / 29
Justin Saunders Junior Men 13-14 11 / 23
David Rasca Runners 9 / 26
Martha Paulus Masters Women 35+ 3 12 / 23
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 21 / 56
Spencer Rockwell Clydesdale 41 / 42
Steve Williams Masters 35+ Category 3 16 / 86
David Rasca Masters 35+ Category 3 25 / 86
Spencer Rockwell Masters 35+ Category 3 59 / 86
Anthony Colistro Masters 35+ Category 3 69 / 86
Eric Vickers Masters 50+ 18 / 78

Portland Trophy Cup #4 (Oct 3 2017)

Donna Russell Women 3/4 23 / 24
Spencer Rockwell Masters Men 3/4 20 / 51

GPCM: Heiser Farm CX (Sep 30 2017)

Justin Saunders Junior Men 13-14 12 / 21
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 19 / 57
Steve Yenne Masters 60+ 12 / 16
Steve Williams Masters 35+ Category 3 5 / 36
David Rasca Masters 35+ Category 3 25 / 36

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 27 2017)

David Rasca Masters Men 3/4 40+ 13 / 75

Portland Trophy Cup #3 (Sep 26 2017)

Donna Russell Women 3/4 24 / 28
Spencer Rockwell Masters Men 3/4 47 / 51

Battle at Barlow (Sep 24 2017)

Steve Williams Masters 35+ Category 3 6 / 38
David Rasca Masters 35+ Category 3 31 / 38

GPCM: NINKROSSI (Sep 23 2017)

Justin Saunders Junior Men 13-14 7 / 12
Justin Saunders Junior Men 3/4/5 8 / 34
Eric Vickers Masters 50+ 14 / 46

Cross Crusade: Portland International Raceway Day Two (Nov 15 2015)

Josiah Zukowski Category A 25 / 46
Spencer Rockwell Clydesdale 7 / 40
Eric Vickers Masters 35+ A 27 / 63
Anthony Colistro Masters 35+ C 26 / 103
David Rasca Masters 35+ B 33 / 96
Steve Williams Masters 35+ B 43 / 96

Cross Crusade: Portland International Raceway Day One (Nov 14 2015)

Josiah Zukowski Category A 47 / 53
Spencer Rockwell Clydesdale 9 / 38
Eric Vickers Masters 35+ A 43 / 75
Anthony Colistro Masters 35+ C 22 / 110
Steve Williams Masters 35+ B 58 / 91
David Rasca Masters 35+ B 66 / 91
Donna Russell Beginner Men 36 / 68

Cross Crusade: Barton Park (Nov 8 2015)

Josiah Zukowski Category A 45 / 50
Eric Vickers Masters 35+ A 18 / 60
Anthony Colistro Masters 35+ C 25 / 97
David Rasca Masters 35+ B 46 / 81
Martha Paulus Masters Women 35+ A 16 / 19

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Nov 1 2015)

Josiah Zukowski Category A 36 / 58
Spencer Rockwell Clydesdale 5 / 27
Kenny Prowse Clydesdale 18 / 27
David Rasca Masters 35+ B 34 / 104
Donna Russell Beginner Men 31 / 45

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Oct 31 2015)

Josiah Zukowski Category A 40 / 61
Spencer Rockwell Clydesdale 6 / 31
Kenny Prowse Clydesdale 26 / 31
Eric Vickers Masters 35+ A 67 / 71
Anthony Colistro Masters 35+ C 36 / 88
David Rasca Masters 35+ B 71 / 109
Donna Russell Beginner Men 29 / 43

Washougal CX (Oct 24 2015)

Josiah Zukowski Singlespeed 26 / 28
Josiah Zukowski Category A 11 / 13

Cross Crusade: Cascade Locks (Oct 18 2015)

Josiah Zukowski Singlespeed 30 / 63
Josiah Zukowski Category A 49 / 50
Spencer Rockwell Clydesdale 7 / 36
Kenny Prowse Clydesdale 19 / 36
Eric Vickers Masters 35+ A 29 / 72
Dusty Miller Masters 35+ A 35 / 72
Anthony Colistro Masters 35+ C 21 / 109
David Rasca Masters 35+ B 32 / 84
Steve Williams Masters 35+ B 39 / 84
Spencer Rockwell Masters 35+ B 68 / 84
Spencer Rockwell Beginner Men 17 / 54
Donna Russell Beginner Men 32 / 54

CrossWord CX Challenge p/b Western Bikeworks (Oct 17 2015)

Anthony Colistro Masters 35+ C 9 / 40

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 14 2015)

Josiah Zukowski Men A 10 / 17

Cross Crusade: Alpenrose (Oct 11 2015)

Josiah Zukowski Singlespeed 33 / 80
Josiah Zukowski Category A 60 / 66
Spencer Rockwell Clydesdale 7 / 35
Philip Litchfield Masters 60+ 18 / 27
Eric Vickers Masters 35+ A 29 / 88
David Rasca Masters 35+ B 31 / 96
Steve Williams Masters 35+ B 32 / 96
Martha Paulus Masters Women 35+ A 21 / 25

Cross Crusade: Alpenrose (Oct 10 2015)

Josiah Zukowski Category A 46 / 76
Spencer Rockwell Clydesdale 5 / 37
Kenny Prowse Clydesdale 26 / 37
Robert Fox Masters 60+ 10 / 25
Dusty Miller Masters 35+ A 51 / 88
Eric Vickers Masters 35+ A 60 / 88
Anthony Colistro Masters 35+ C 91 / 111
David Rasca Masters 35+ B 21 / 122
Spencer Rockwell Masters 35+ B 36 / 122

Blind Date at the Dairy #4 (Oct 7 2015)

Josiah Zukowski Men A 10 / 12

Rapha Portland Trophy Cup #6 (Oct 6 2015)

Donna Russell Women C 5 / 6
Spencer Rockwell Masters B 35+ 8 / 24

Cooper Spur Cyclocross (Oct 4 2015)

David Rasca Masters 35+ B 16 / 33

GPRM 2015: Heiser Farm (Oct 3 2015)

Dusty Miller Singlespeed 12 / 26
Josiah Zukowski Singlespeed 17 / 26
Steve Williams Category B 22 / 24
Josiah Zukowski Category A 20 / 25
Spencer Rockwell Clydesdale 5 / 15
Kenny Prowse Clydesdale 9 / 15
Philip Litchfield Masters 60+ 9 / 14
Anthony Colistro Masters 35+ C 10 / 48
Steve Williams Masters 35+ B 26 / 43
Spencer Rockwell Masters 35+ B 42 / 43
Donna Russell Masters Women 45+ 10 / 10
Martha Paulus Masters Women 35+ A 9 / 10

Blind Date at the Dairy #3 (Sep 30 2015)

David Rasca Men B 25 / 30
Josiah Zukowski Men A 20 / 20

Rapha Portland Trophy Cup #5 (Sep 29 2015)

Anthony Colistro Masters Men C 35+ 15 / 31
Spencer Rockwell Masters B 35+ 9 / 25

Santa Cross (Dec 6 2014)

Greg Eyerly Masters Men C 35+ 7 / 16

Kruger's Crossing CX (Nov 23 2014)

Martha Paulus Masters Women 35+ A 6 / 6

Cross Crusade: Barton Park (Nov 16 2014)

Spencer Rockwell Masters 35+ C 56 / 119
Tyler Jackson Masters 35+ C 114 / 119
Steve Williams Masters 35+ B 49 / 72
Martha Paulus Masters Women 35+ A 17 / 21

Cross Crusade: PIR Infield (Nov 9 2014)

Philip Litchfield Masters 60+ 14 / 28
Dusty Miller Masters 35+ A 42 / 86
Tyler Jackson Masters 35+ C 11 / 135
Anthony Colistro Masters 35+ C 24 / 135
Steve Williams Masters 35+ B 60 / 96
Jarod Seaman Masters 35+ B 63 / 96
Martha Paulus Masters Women 35+ A 25 / 30

OBRA Cyclocross Championships: Peddlars at the Poor Farm (Nov 8 2014)

Robert Fox Masters 60+ 6 / 12

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day Two (Nov 2 2014)

Dusty Miller Masters 35+ B 3 / 92
David Rasca Masters 35+ B 27 / 92
Martha Paulus Masters Women 35+ A 24 / 55
Martha Paulus Masters Women 35+ A 24 / 55

Cross Crusade: Deschutes Brewery Day One (Nov 1 2014)

Robert Fox Masters 60+ 7 / 18
Philip Litchfield Masters 60+ 12 / 18
Anthony Colistro Masters 35+ C 26 / 91
Spencer Rockwell Masters 35+ C 84 / 91
Dusty Miller Masters 35+ B 2 / 116
David Rasca Masters 35+ B 47 / 116
Martha Paulus Masters Women 35+ A 26 / 27

Cross Crusade: WA County Fairgrounds (Oct 26 2014)

Philip Litchfield Masters 60+ 27 / 28
Tyler Jackson Masters 35+ C 22 / 143
Spencer Rockwell Masters 35+ C 43 / 143
Anthony Colistro Masters 35+ C 72 / 143
Dusty Miller Masters 35+ B 23 / 111
David Rasca Masters 35+ B 47 / 111
Steve Williams Masters 35+ B 96 / 111

Cross Crusade: Heron Lakes (Oct 19 2014)

Robert Fox Masters 60+ 7 / 28
Philip Litchfield Masters 60+ 14 / 28
Tyler Jackson Masters 35+ C 40 / 168
Spencer Rockwell Masters 35+ C 81 / 168
Anthony Colistro Masters 35+ C 83 / 168
Dusty Miller Masters 35+ B 2 / 133
David Rasca Masters 35+ B 68 / 133
Steve Williams Masters 35+ B 105 / 133
Martha Paulus Masters Women 35+ A 25 / 30

Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day Two (Oct 12 2014)

Robert Fox Masters 60+ 10 / 20
Tyler Jackson Masters 35+ C 26 / 138
Spencer Rockwell Masters 35+ C 60 / 138
Jarod Seaman Masters 35+ B 40 / 119

Cross Crusade: Alpenrose Dairy Day One (Oct 11 2014)

Robert Fox Masters 60+ 8 / 27
Philip Litchfield Masters 60+ 13 / 27
Anthony Colistro Masters 35+ C 71 / 117
Spencer Rockwell Masters 35+ C 87 / 117
Dusty Miller Masters 35+ B 13 / 120
Martha Paulus Masters Women 35+ A 23 / 30

GPRT: Heiser Farms CX (Oct 4 2014)

Spencer Rockwell Masters 35+ C 37 / 63
Matt Haughey Masters 35+ C 38 / 63
Martha Paulus Masters Women 35+ A 12 / 15
Robert Fox Masters 60+ 7 / 16
Carrie Rasca Beginner Women 10 / 13
Kristen Williams Beginner Women 12 / 13
Dustin Miller Masters 35+ B 6 / 57
Jarod Seaman Masters 35+ B 25 / 57

Battle at Barlow (Sep 28 2014)

Robert Fox Masters 60+ 9 / 14
Jarod Seaman Masters 35+ B 37 / 50

GPRT: Ninkrossi (Sep 27 2014)

Matt Haughey Masters 35+ C 45 / 55
Robert Fox Masters 60+ 4 / 10

GPRT: Zaaldercross (Sep 20 2014)

Robert Fox Masters 60+ 3 / 11

Het Meer (Sep 6 2014)

Robert Fox Masters 60+ 4 / 12

DDCX 1 (Aug 30 2014)

Robert Fox Masters 60+ 2 / 13