Log In
Cross Crusade: Washington County Fair Complex • Nov 11 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.5
6.5
3.5
4.3
1
Drizzle, 45 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
6.5
Moisture
3.5
Accel
4.3
Tech
1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Crandall Pacific Power Blue Sky
2 Jordan Selker Corvallis High School
3 Thomas Joyce
4 Corey Mcmanus
5 Tim Valenti
6 Sean Cook
7 David Miller Team Lazy Tarantulas
8 Ryan Morgan
9 Chad Fischer SWEAT360
10 Jason Ladwig
11 Stefan Furst Camas Bike and Sport
12 Brandon Whalen Trailhead Coffee Roasters
13 Cameron Parmelee
14 Mark Newberry
15 Bryan Foster
16 Ryan Barnes Human Powered
17 Jay Swavely
18 Joe Tysoe
19 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
20 John Lehman
21 Stephen Carter The Spokesmen
22 Donald Suhr
23 Adam Bergerson Capitol Velo
24 Dyami Valentine
25 Aneel Nath
26 Seth Terpstra Human Powered
27 Peter Iverson
28 Benjamin Tomkins
29 Danny Pettit
30 Mark Nielsen Sunset Cycles
31 Josh Snyder
32 Devan Dunn
33 Max Holfert Human Powered
34 Keith Wolff
35 Jason Motsko
36 Joe Lagerstrom
37 Nate Mckeown
38 Travis Bullard
39 Stephen Sibel
40 Eric Koegler
41 Andrew Hadd
42 Geir Eide
43 Kenny Prowse
44 Eugene Ezman
45 Bob Brenner
46 Rick Myers
47 Greg Bedell
48 Chris Redhouse
49 Chris Nelson Joe Bike
50 Simon Ingham
51 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
52 Shiloh Rodriguez
53 Steve Valenta
54 Michael Ard
55 Ian Green
56 Aaron Beasley
57 Babashi Ramaswamy
58 Ricky Guadarrama
59 Luis Garcia
60 Haley Dillon
61 Jeffrey Stanley
62 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage
63 John Degenhardt
64 Jeff Dreiling
65 Matthew Costigan
66 Chris Golden
67 Amy Shaffer Existential Velo
68 Kaeley Stephens
69 Will Schmidt SWEAT360
70 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
71 Raemie West
72 Jeff Bellis
73 Matthew Geiger
74 Madhukar Eshwarachar
75 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Todd Boyer
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 70  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandi Pinkerton
2 Meridith Stevens
3 Kim Frank Life Cycle Racing Team
4 Taeryn Robbins
5 Amy Horstman
6 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas
7 Stephanie Roulon
8 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
9 Claudia Sterry Green Submarine Records
10 Cecilia Becerra Sprout Cycles/Lucky Lab
11 Jericho Winter Beermongers Cycle Club
12 Traci Smolen
13 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
14 Jamie Krejci
15 Anna Ryan Human Powered
16 Abby Bohannan
17 Kristina Owen Capitol Velo
18 Maria Patla River City Bicycles
19 Ali angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary
20 Sandrine Ganry
21 Kirsten Rudberg
22 Joan Petit Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
23 Laura Boehm
24 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
25 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
26 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb
2 Chris Sheppard
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
5 Shannon Skerritt
6 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
7 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
8 Leland Gilmore
9 Chris Snyder bicycleattorney.com
10 Paul Lacava Giant
11 Ian Brown River City Bicycles
12 James Ceccorulli The Bike Gallery
13 Ross Brody Buy Local Cycling
14 Matt Mahoney Gentle Lovers
15 Gabriel Linn Trusty Switchblade
16 Eric Lagerstrom Athletes Lounge Cycling Team
17 Graham Howard
18 Tim Joslin Cyclepath Racing
19 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage
20 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
21 John Merrill
22 Sean Corey Trusty Switchblade
23 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
24 Ryan Garner
25 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
26 Christian Buesch
27 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
28 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
29 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
30 Robert k Brown
31 Julian Deiss
32 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
33 Patrick Jackson Buy Local Cycling
34 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
35 Byron Breeden Guinness Cycling Team
36 Greg Adams Cyclepath Racing
37 Jonathan Myers Team S+M
38 Christopher Nicholas dale
39 Mckenzie Thramer
40 Troy Sexton
41 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Michael Gallagher
DNF Jeff Ballantine Portland Velo
DNF Scott Bradway Team S+M
DNF Spencer Bushnell Therapeutic Associates PDX Cycling
DNF Aaron Tuckerman
DNF Andy Goessling
DNF Curtis Bergquist Bike Central
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
2 Logan Trammell Hapi-Go!
3 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
4 Christian Reed Green Submarine Records
5 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
6 Zach Vanderkooy Boulder Cycle Sport
7 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
8 Ian Kenny
9 Patrick Croasdaile Team S+M
10 Anthony Broadman StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
11 Danny Weikel
12 James Bradley Rogue
13 Eric Fischer Existential Velo
14 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
15 Jake Szymansi
16 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
17 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
18 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
19 Jonathan Kuipers Team S+M
20 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
21 Jack Olsen
22 Kevin Ruszel
23 Jason Britton The Bike Gallery
24 Jason Hill Filth and Fury
25 Ben Corbalis
26 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
27 Jon Burrill
28 Mike Selinger
29 Andrew Hawley Lost Highway
30 Gary Szalay
31 Brison Monroe Capitol Velo
32 Jonathan Perlman Filth and Fury
33 Noel Johnson Rogue
34 Blair Galen
35 Eric Wittinger
36 Chris Magel Bike Newport-Bier One
37 Dan Baier
38 Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
39 Rick Boston Bellovaci United
40 Brian Hobelman Trusty Switchblade
41 Matt Danielson
42 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
43 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
44 Dave Murray
45 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
46 Toby Mcelravey
47 Christian Martin River City Bicycles
48 Jacob Tong Trusty Switchblade
DNF Josiah Zukowski
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Carter
2 Sean Burles Team S+M
3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
4 Justin Brauner
5 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
6 Patrick Reedy
7 Michael a Shearer
8 Kyle Kruger
9 Tim Plumb
10 David Hymans Metropolis Cycle Repair
11 Erik Denninghoff DNR Cycling
12 Josh Speer
13 Eric Fox
14 Brett Cassidy Human Powered
15 Daniel Recordon
16 Jons Ryerson
17 Soren Clark
18 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
19 Sean a Carline
20 Cory Solovewicz
21 Brian Wielenga
22 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas
24 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
25 Mike Tomlinson
26 John Ayres
27 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
28 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
29 Bruce Siefker Planet X p/b On One
30 Brian Zeck River City Bicycles
31 Jj Blackwood
32 Matt Hooge
33 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
34 Eric Hagstette
35 Todd Davis
36 Thomas Mccain
37 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team
38 Jesse Kinlaw
39 Anthony San filippo
40 Nathaniel Wells
41 August Frank Life Cycle Racing Team
42 Jordan Freeuf Metropolis Cycle Repair
43 Ben Tabor The Bike Gallery
44 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
45 Robert Axel anderson
46 Tim Bellis
47 Ryan Schanno
48 James Peterson
49 Paul Schipper
50 Robb Farrington
51 Jimmy Gladish
52 Tim Breault
53 Tim Schoonmaker The Spokesmen
54 Elias Whetsell
55 Adrian Black
56 Ron Hope
57 Jerald Winfrey
58 Nick Pearson-wood
59 Phil Avery
60 Susannah Hart Hapi-Go!
61 Christopher Landon
62 Barrett Reiner
63 Matthew Wagoner
64 Sean Connors
65 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
66 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
67 Joshua Hatch
68 Kevin Brown
DNF Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
DNF Andrew Buswell
DNF Andy Morris
DNF Kealan Connors
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 64  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
2 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Shane Parker The Spokesmen
5 Matt Wilkin Team S+M
6 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Todd Stryker The Spokesmen
8 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
9 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
11 Ryan Smith Hammer Velo
12 Seth Daniels Cyclesport.com
13 Brian Sheadel Service Course Velo
14 Rutherford Brakke-pound
15 Bart Qualls Service Course Velo
16 Tyson Hart Filth and Fury
17 Thomas Lyttle River City Bicycles
18 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
19 Raymond Egan The Spokesmen
20 Dave Wrast The Spokesmen
21 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Spencer Bohaboy Showers Pass
23 David Miller Team S+M
24 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
25 Jim Mcguire
26 Terrance James
27 Stephen Zylstra
28 Hans Thygeson
29 David Keeney Team S+M
30 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
31 Max Kirchoff Team Cthulhu
32 Jeremiah Hartley
33 Andrew Kaylor
34 Karl Winston Beermongers Cycle Club
35 Jacob Roth
36 James Marron
37 Andrew Becker
38 Shibley Burnett
DNF Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Brad Ross
DNF Michael Chesnut
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 23:14.00
2 Javier Colton Bend Endurance Academy 24:15.00
3 Killiam Dailey 25:28.00
4 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 25:41.00
5 Alex Lygo 25:54.00
6 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 26:28.00
7 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 26:30.00
8 Donovan Birky WebCyclery.com 26:31.00
9 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 26:54.00
10 Brian Hart jr. Hapi-Go! 27:13.00
11 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 27:30.00
12 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 28:06.00
13 Leif Kytola Hutch's-Co-Motion 28:08.00
14 Carson Westberg WebCyclery.com 28:25.00
15 Henry Peterson Existential Velo 28:49.00
16 Elkin Parker Super Relax Concept 28:49.00
17 Ben Van raalte 29:52.00
18 Jeremy Karner 29:59.00
19 Bryant Karner 30:08.00
20 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 32:27.00
21 Paul Furst Camas Bike and Sport 32:39.00
22 Kealan Connors 32:39.00
23 Christian Dobbins 32:42.00
24 Ian Steigerwald 32:50.00
25 Raymond Hill 33:22.00
26 Andrew Christensen 33:34.00
27 Nathanael Hart Hapi-Go! 21:43.00
28 Kyler Ervin Capitol Velo 22:26.00
29 Brennan Pool 22:46.00
30 Van Chrisman Team S+M 22:55.00
31 Zachary Murphy 22:55.00
32 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 23:34.00
33 Sean Harple 24:25.00
34 Grant Conklin 24:47.00
35 Max Nevers 25:41.00
36 Cameron Jacobson 26:12.00
37 Kai Schroeder 26:51.00
38 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 27:08.00
39 Gabriel Boatright 27:56.00
40 Luke Chaplain 29:13.00
41 Ethan Hrenko 29:59.00
42 Noah Steigerwald 30:27.00
43 Jakob Stoller 32:35.00
44 Matt Mcbroom 33:40.00
45 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go! 31:02.00
2 Sharon Hart Hapi-Go! 31:57.00
3 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club 32:02.00
4 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 32:03.00
5 Anna Peterson Existential Velo 33:29.00
6 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 23:14.00
7 Aubrey Ellerbruch 23:39.00
8 Kristina Owen Capitol Velo 23:49.00
9 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 23:50.00
10 Elizabeth Mcknight Team Western Bike Works 23:55.00
11 Juliana Smith Hammer Velo 24:37.00
12 Annie Jamison 25:51.00
13 Sage Kosmala 25:54.00
14 Aunika Miranda Trusty Switchblade 26:34.00
15 Luciana Lenth 26:42.00
16 Helene Furst 27:06.00
17 Lauren Filer 28:01.00
18 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood 29:49.00
19 Olivia Hewett The Spokesmen 32:40.00
20 Katie Castle 33:13.00
21 Linnen Owen 33:34.00
22 Emma Royce The Spokesmen 36:22.00
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Santos Cyclepath Racing
2 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
3 John Rollert WebCyclery.com
4 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
5 John Mccaffrey Kesho Bicycles
6 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
8 Jared Roy Portland Bicycle Studio
9 John Bravard Cyclepath Racing
10 Rich Cramer bicycleattorney.com
11 Mike Henry bicycleattorney.com
12 Paolo Dabbeni Filth and Fury
13 Martin Baker bicycleattorney.com
14 Aaron Leritz Team S+M
15 Andrew Sargent Evolution Racing Team
16 Matt Williams BendBroadband/WebCyclery.com
17 Nate Magaret Rapha Racing NW
18 Ricardo Medina Rogue
19 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Quinn Jackson DNR Cycling
21 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
22 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
23 Steve Dale bicycleattorney.com
24 Tony Daversa Filth and Fury
25 John Mitchem West End Bikes/Specialized
26 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage
27 Jesse Lea Cyclepath Racing
28 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
29 Matthew Westermeyer
30 Chad Smeltzer crank
31 Dave Condon Trusty Switchblade
32 Karl Haunold
33 Thomas Cody Rapha Racing NW
34 Roger Meier Cyclepath Racing
35 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
36 Nicholas Leritz Team S+M
37 John Droege Filth and Fury
38 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
39 Bill Larson Cyclepath Racing
40 Rusty Williford
41 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
42 Michael Girard Portland Velo
43 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
44 Eric Lanners Team S+M
45 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
47 Mike Bene Jens Voigt's Army
48 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
49 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
50 Jonathan Vinson Gentle Lovers
51 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
52 Scott Mares Verge Sport/Test Pilot
53 Jeffrey Struck Team S+M
54 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling
55 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
56 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Bret Berner River City Bicycles
58 Henry Abel
59 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medic
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
2 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
3 Jason Zadow Filth and Fury
4 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
5 Matt Savage Trusty Switchblade
6 Ben Johnson Portland Velo
7 Matt Radich Dr Will Bar
8 Raymond Crepeau
9 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
10 Daniel Gonzalez Team S+M
11 Steve Williams Buy Local Cycling
12 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
13 Mitch Lee Portland Velo
14 Mark Widlund The Spokesmen
15 Andy Meeks bicycleattorney.com
16 Chris Nygaard Showers Pass
17 Edward (ted) Chaplain
18 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
19 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
20 Dan Shepherd Team Cycle Sport
21 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
22 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
23 Spencer White Stumptown Cycling Club
24 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
25 Chris Nelson Green Submarine Records
26 Jeff Boehlke The Spokesmen
27 Andy Leritz Team S+M
28 Michael Kosmala Team S+M
29 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
30 Tom Lenth
31 Guy Smith
32 Greg Edwards
33 Lloyd Connelly DNR Cycling
34 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
35 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
36 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
37 Tony Curtis The Spokesmen
38 Kenneth Pace Team S+M
39 Kerry Halligan
40 Kevin Connors
41 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
42 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
43 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
44 Greg Gohman
45 Jeff Zimmerman
46 Phillip Ohnstad
47 Todd Sexton Guinness Cycling Team
48 Matt Wilkin Team S+M
49 Andy Letourneau River City Bicycles
50 Adam Ward
51 Matt D'elia Upper Echelon Fitness: Sports Medic
52 Brett Andres Stumptown Cycling Club
53 Daniel Boatright
54 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
55 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
56 Greg Shaffer Existential Velo
57 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
58 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
59 Leland Jossy
60 David Hewett The Spokesmen
61 Scott Mcknight Team Western Bike Works
62 Andy Platt
63 Pete Conklin
64 Jeremiah Will Trusty Switchblade
65 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
66 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
67 David Dezellem Ironclad Performance Wear
68 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi
69 Jon Schnorr
70 Kyle Stancliff SWEAT360
71 Marc Lutz Scorpius Cycles
72 Jason Bietz River City Bicycles
73 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
74 Eddie Wang River City Bicycles
75 David Rasca Buy Local Cycling
76 Mike Owens Stumptown Cycling Club
77 Tom Bird Planet X p/b On One
78 Jimmy Candelaria Hammer Velo
79 Erick Vargas
80 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
81 Marc Riera Gentle Lovers
82 Derek Mccammon Half Fast Velo presented by Ninkasi
83 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
84 Robert Marti SWEAT360
85 Balaji Ramswamy
86 Mark Ginsberg HPC/RPM Mortgage
87 Chuck Slusher
DNF Peter Casey
DNF Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Rick Boston Bellovaci United
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 81  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alec Denes Stumptown Cycling Club
2 Jason Pinkerton
3 Tim Shannon
4 Kenny Wolford
5 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling
6 Dirk Siverts
7 Judd Eustice Team S+M
8 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
9 Chad Hartley SWEAT360
10 Jarod Seaman Buy Local Cycling
11 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
12 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
13 Rob Russell SWEAT360
14 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
15 Jeff Garrett SWEAT360
16 Bill Richmond
17 Jason Musengo
18 Brent Sherry Human Powered
19 Jason Pfeifer bicycleattorney.com
20 Kurt Snyder The Spokesmen
21 David Anderson Boneyard Cycling
22 Steve Black
23 Stewart Schesnack
24 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
25 Peter Hettinga SWEAT360
26 Thomas Royce The Spokesmen
27 Tony Wolff
28 Brian Carrico The Spokesmen
29 John Martin Team Lazy Tarantulas
30 Ryan Morrisey The Spokesmen
31 Eric Pool
32 Darrell Kaczynsi
33 Kris Schamp Showers Pass
34 David Smith
35 Terry Hamness Camas Bike and Sport
36 Doug Brecht Team Western Bike Works
37 Keith Krejci
38 Ron Silverman
39 Doug Peterson
40 Kevin Dickson
41 Devin Bailly Stumptown Cycling Club
42 Giles Rickett
43 John Napier Camas Bike and Sport
44 Jeff Spencer Team S+M
45 Scott Hamness
46 Greg Witt
47 Steve Van bergen
48 Ryan Schimpf
49 Kent Chapple Boneyard Cycling
50 Jeffrey Volk DNR Cycling
51 Steven Westberg WebCyclery.com
52 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
53 Steve Kresl
54 Colin Cunningham
55 Earl Hazekamp Capitol Velo
56 Luke Robbins
57 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
58 Marcus Stephens
59 Ryan Paddock
60 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
61 Ron Grimes
62 Eric Mellencamp SWEAT360
63 Paul Devries Filth and Fury
64 Kyle Stephens Beermongers Cycle Club
65 Tristan Jones
66 Mike Meier Camas Bike and Sport
67 James Bender Beaverton Bicycle Club
68 Wayne Nussbaum
69 Alex Croy The Spokesmen
70 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
71 David Bussey Showers Pass
72 Robert Stefanowicz
73 David Andres
74 Varner Seaman Existential Velo
75 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
76 Jon Caulley
77 Charles Barrett
78 Mark Chasse
79 Matthew Case
80 Michael Paradis Rebound/Tireless Velo
81 Matthew Jetton
82 Joel Morrissette Portland Velo
83 Grant Rochelle Portland Velo
84 Justin Huggins
85 Joe Gomez Team Mudman
86 Ed Christopher
87 Benjamin Wright
88 Chris Meilinger
89 Matt Giorgia
90 Matt Meskill
91 Brian Hansen
92 Burk Webb Portland Velo
93 Russell Gober
94 Andrew Schlesinger SWEAT360
95 Mark Mcmurtry Bellovaci United
96 Jeffrey h Garrett Scorpius Cycles
97 James Owen Capitol Velo
98 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
99 Mike Snelson Portland Velo
100 Mike Taylor Deschutes Brewery
101 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
102 Chris Compton
103 Tim Sinatra Buy Local Cycling
104 Eric Lockovitch
105 Derek Wolfe SWEAT360
106 Matt Thiefelder The Spokesmen
107 Jonathan Modie Team S+M
108 Patrick Meigs Team Mudman
109 Mike Turley
110 Steven Soto
111 Scot Jarchow
112 Ted Mann Scorpius Cycles
113 Ethan Fuld
114 Bruce Wilson
115 Adam Barmada Stumptown Cycling Club
116 Phil Avery
117 Andrew Minson
118 Dana Swisher
119 Eric Hunter
120 Greg Gabler
121 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
122 Corey Nevers
123 Neil Kranz
124 Stephen Jeanson
125 Andy Casebeer Team S+M
126 Bjoern Brunner
127 Michael Hopkins
128 Eric Evans
129 Mark Castle Portland Velo
130 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
131 Richard Sayre
132 Joseph m. Horton Stumptown Cycling Club
133 Matthew Dixon Filth and Fury
134 Brian Abers Bike Central
135 Carl Alviani
136 Peter Nielsen Sunset Cycles
137 Dave Wingard
138 Chris Valencia
139 Todd Harple
140 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
141 Brent Johnson
142 Scott Kranz
143 James Webb Beaverton Bicycle Club
144 Steve Pike
145
146 Scott Winkels
147 Chris Ray
148 Brett Lavey
149 Christophe Esayian Showers Pass
150 Dave Guglielmi
DNF Tim Fettkether Stumptown Cycling Club
DNF Tom Palke Team Mudman
DNF Olivier Ganry
DNF Mark Reis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 13   Cat 5: 5   Cat ?: 131  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Jeffery Otto Sunset Cycles
3 William Goritski Rebound/Tireless Velo
4 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
5 Mark Bradley
6 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
7 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
8 Greg Talbert Rapha Racing NW
9 Tim Ellerbruch
10 Chauncey Curl Project London presented by Land Ro
11 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
12 Steven Thorne Sprout Cycles/Lucky Lab
13 Richard Slingsby River City Bicycles
14 Mark Miller Team Dirt/Mudslinger Events
15 Satoru Igarashi
16 Andrew Peterson Existential Velo
17 Hugh Givens bicycleattorney.com
18 Rick Gregory
19 Andrew Meigs
20 Rick Upton Team Western Bike Works
21 Jeff Quinn
22 Tom James bicycleattorney.com
23 Dan Davis WebCyclery.com
24 Richard Desmond Evolution Racing Team
25 Mark Hildebrandt Portland Velo
26 Steven Miller
27 Vern Krist
28 Richard Potestio Rapha Racing NW
29 Stefan Furst Camas Bike and Sport
30 Dave Luoma Guinness Cycling Team
31 Mark Stoller
32 Mark Damon
33 Tracy Marks
34 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
35 James Thiele Team Rose City
36 Scott Mccoy Oregon Bike Shop Racing Team
37 David Gratke Showers Pass
38 Dave Groner
39 Christopher Luby
40 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
41 Erik Goodfriend
42 John Nicholas DNR Cycling
43 Tom Van raalte
44 Bob Brenner
45 Evelyn West Team S+M
46 Dean Lee Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Steve Rearden
3 Russell Speirn Portland Velo
4 Bob Daugherty
5 Hal Stanley
6 Philip Litchfield Capitol Velo
7 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
8 Malcolm Johnson Portland Velo
9 Del Scharffenberg NoMads Bicycle Racing Team
10 Larry Stryker The Spokesmen
11 Patrick Cross Bull Run Distilling/Team CycleOne
12 Einar Traa Portland Velo
13 Roger Fouts
14 Edward Lanton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
2 Janna Gillick
3 Mielle Blomberg Team S+M
4 Michelle Cunha Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Jaini Vs-crawford
6 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink
7 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic
8 Meg Hamilton
9 Virginie Calme Cyclepath Racing
10 Ann Kennedy bicycleattorney.com
11 Margie Bradway Team S+M
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com
13 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Darlak Staccato Gelato/Bartonpdx.com
2 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
3 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
4 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
5 Martha Paulus Buy Local Cycling
6 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
7 Annie Leaf Showers Pass
8 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Erika Miranda Trusty Switchblade
10 Bernadette Estrada Veloce Racing powered by Smith &
11 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angela Horton gapay Hammer Velo
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Pam Reid Team Rose City
4 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
5 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
6 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
7 Martina Ralle Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 Melanie Pratt Portland Velo
10 Carol Pelmas
11 Trish Kirchhoff Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Laila Deardorff
13 Lisa Campbell
14 Katherine Christensen
15 Christie Scheer Team Rose City
16 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Evviva/Stoemper
2 Chris Snyder bicycleattorney.com
3 David Boerner Ruckus Test Team
4 Adam Artner Land Shark
5 Brian Kesselman Cyclesport.com
6 John Mccaffrey Kesho Bicycles
7 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
8 Josh Armagost
9 Jacob Furniss
10 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
11 Sal Collura SLOCUM Race Team
12 Tom Keller Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom
13 Ian Eglitis Human Powered
14 John Gulick Green Submarine Records
15 Andy Meschke
16 Craig Ruby
17 Zach Horn Human Powered
18 Tyler Bump Portobello-A Better Cycle
19 Lloyd Connelly DNR Cycling
20 Reed Avery
21 Dave Messenheimer Green Submarine Records
22 Christopher Ryan
23 David Bisers Tensegrity PT Cycling
24 Graeme Wagoner Super Relax Concept
25 Mark Campbell
26 Tom Rousculp
27 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
28 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Sven Geiraert
30 Nathan Gibson Trailhead Coffee Roasters
31 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair
32 Jamie Whalen Super Relax Concept
33 Isaac Storm
34 Jacques Lafortune
35 John Howe Team Beer
36 Kevin Phomma Trusty Switchblade
37 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
38 Scott Gerwig
39 Rich Rosko Hammer Velo
40 Mark Biedrzycki
41 Michael Dishman
42 Erik Denninghoff DNR Cycling
43 Jason Schroeder Team Finger
44 Sean Waters
45 Erik Olson
46 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
48 Randall Fransen
49 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
50 Andrew Branaum Human Powered
51 Jared Mcclintock
52 James Wilson
53 Darrin Joos The Bike Gallery
54 Todd Foreman-kinder Showers Pass
55 Rob Chapman Metropolis Cycle Repair
56 Chris Mccraw Team Slow
57 Brian Eustis
58 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
59 Barnaby Casey Team Beer
60 Ben Norris
61 Brian Hart jr. Hapi-Go!
62 Susannah Hart Hapi-Go!
63 Tess Weir RAO/Imperial River Racing
DNF Chris Myrick
DNF Thomas Mccain
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to