Log In
Cross Crusade: PIR (Heron Lakes) • Oct 21 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.5
6
4.5
4.6
4.5
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
6
Moisture
4.5
Accel
4.6
Tech
4.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lukas Johnston Team S+M
2 Sean a Carline
3 Judd Rench
4 Sean Cook
5 Tim Valenti Athletes Lounge
6 Nick Besson
7 David Miller Team Lazy Tarantulas
8 Ryan Morgan
9 Michael Giepert
10 Stephen Carter The Spokesmen
11 Mark Nielsen Sunset Cycles
12 John Lehman
13 Aneel Nath
14 Bryan Foster
15 Max Holfert Human Powered
16 Devan Dunn
17 Dennis Starkey
18 Donald Newlands
19 Chad Fischer SWEAT360
20 Dan Kaempff
21 John Menconi
22 Aaron Guffey
23 Jason Ladwig
24 Quasar Bennett Hapi-Go!
25 Tom Kahl
26 Christopher Joy-webb
27 Corey Mcmanus
28 Josh Snyder
29 Lael Gregory
30 Andrew Hadd
31 Sean Schulz
32 Brian Jones
33 Nick Schoeps
34 Ben Tomkins
35 Steve Ferrarini
36 Chris Breemer
37 Matthew Wagoner
38 Colin Ross Portland State University
39 Kirk Paulsen
40 Tom Kay
41 Ryan Barnes
42 Danny Pettit
43 Nathan Skidmore
44 Carl Steinke
45 Justin s King
46 David Backes
47 Donald Suhr
48 Sky Colley
49 Mike Baer
50 Andy Benhardt
51 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
52 Nate Mckeown
53 Adam Bergerson Capitol Velo
54 Travis Talton
55 Mike Costa
56 Andrew Besson
57 Craig Russillo
58 Scott Elder
59 Neil Kranz
60 Morelo Heredia Camas Bike and Sport
61 Geir Eide
62 Anthony Sheedy
63 Jason Motsko
64 Russ Watt
65 Travis Bullard
66 Zachary Goude
67 Cookie Arrington
68 Bill Holmes
69 Joe Kim Camas Bike and Sport
70 Eugene Rogan creswick
71 Chopp
72 Chris Redhouse
73 Christopher Nelsen Joe Bike
74 Chris Conley Camas Bike and Sport
75 Joe Flaherty
76 Barrett Reiner
77 Honora Englander
78 John Morehead Camas Bike and Sport
79 Jamie Northam
80 Eric Koegler
81 Seamus Hartman
82 John Degenhardt
83 Steve Valenta
84 Jason Shaffer
85 Mike Dahlstrom
86 Haley Dillon
87 Ed Hanna
88 Matt Larson
89 Charles Donaldson ii Hapi-Go!
90 Ricky Guadarrama
91 Adam Troxel HPC/RPM Mortgage
92 Leonard Pimentta
93 Ian Green
94 Eric Moore
95 Meghan Cyr
96 Luis Garcia
97 Jeffrey Stanley
98 Gregg Lackey
99 Adam Nieffer
100 Matt Stapleton
101 Larry Coates
102 Amy Shaffer
103 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
104 Isaac Daily
105 Jody Rose
106 Regina Silva
107 Anuj Khattar
108 Tyson Silva
109 Jon Engleman
110 Scott Bellis
111 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
112
DNF Stephan Morris
DNF Joe Tysoe
DNF Ryan Schanno
DNF Mark Newberry
DNF Scott Kranz
DNF Reginald Lee Bull Run Distilling/Team CycleOne
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 110  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Obrien-clarke
2 Diane Smith
3 Jessica Gill
4 Stacey Smith
5 Stephanie Roulan
6 Kara Hamby
7 Leslie Griffith Boneyard Cycling
8 Melissa Powers
9 Sarah Brown
10 Amy Hurtsman
11 Meredith Stevens
12 Melia Tichenor
13 Elisabeth Oosterhouse
14 Bethany Lukens
15 Cecilia Becerra Sprout Cycles/Lucky Lab
16 Savannah Bergquist Team Lazy Tarantulas
17 Natalie Albright
18 Sarah Hodson Team Lazy Tarantulas
19 Leilani Bentley
20 Jenny Johnson
21 Traci Smolen
22 Megan Mahony
23 Kimberlee Chambers
24 Virginia Xing Bicycleway.com
25 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club
26 Erin Harrison
27 Abby Bohannan
28 Laura Craig-bennett
29 Kara Helgren
30 Maria Patla River City Bicycles
31 Sandrine Ganry
32 Tammy Talton
33 Jennifer Knorr Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Elizabeth Gintz Mountain View Cycles/Subway
35 Nancy Sylvester
36 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
37 Shannon Kinney
38 Gina Williams Camas Bike and Sport
39 Kaeley Stephens
40 Pamela Carey
41 Lynda Peel
42 Holly Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
43 Ali angle Formiller Sweetpea Ladies Auxiliary
44 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
45 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
46 Angela Swail
DNF Teresa Huddleston
DNF Kelli Mcsheehy
DNF Laura Coleman
DNF Naomi Campbell
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sheppard
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Shannon Skerritt
4 Donald Reeb
5 Michael Gallagher
6 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
7 Seth Patla Gates Rapha River City Bicycles
8 Josh Kelley
9 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
10 Ben Thompson BendBroadband/WebCyclery.com
11 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
12 Aaron Tuckerman
13 Matt Russell
14 Brad Winn Team S+M
15 Ross Brody Buy Local Cycling
16 James Ceccorulli
17 Paul Lacava Giant
18 Scott Bradway Team S+M
19 Ian Brown River City Bicycles
20 Geoffrey Huber
21 Leland Gilmore
22 Ryan Weaver Gates Rapha River City Bicycles
23 Ryan Garner
24 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
25 Gabriel Linn Trusty Switchblade
26 Chris Snyder bicycleattorney.com
27 Nat Johnson Green Submarine Records
28 Justin Demallie Filth and Fury
29 Cody Peterson
30 Joshua Liberles
31 Tim Joslin Cyclepath Racing
32 Jeremy Dunn
33 John Merrill
34 Matt Hall IRA Ryan Cycles Cross Team
35 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
36 Ira Ryan IRA Ryan Cycles Cross Team
37 Jonathan Smith Team S+M
38 Jesse Luckett Cyclepath Racing
39 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
40 Greg Adams Cyclepath Racing
41 Jeff Ballantine Portland Velo
42 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
43 Joe Dengel West End Bikes/Specialized
44 Ben Guernsey Trusty Switchblade
45 Jeremy Russell bicycleattorney.com
46 Clint Culpepper
47 John Walrod River City Bicycles
48 Jonathan Myers Team S+M
49 Sean Corey Trusty Switchblade
50 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
51 Colin Rowan
52 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
53 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
54 Matt Mahoney Gentle Lovers
55 Bill Warburton Bend Endurance Academy
56 Chris Johnston bicycleattorney.com
57 Paolo Zanetti
58 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling
59 Brian Gerow
60 Troy Sexton
61 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
62 Robert k Brown
63 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
64 Jimmy Lingwood Gentle Lovers
65 Ryan King IRA Ryan Cycles Cross Team
66 Nathan Coffey HPC/RPM Mortgage
67 Byron Breeden Guinness Cycling Team
DNF Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
DNF Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
DNF Josh Keener
DNF Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
DNF Graham Howard
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 10   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher nicholas Dale
2 Forrest Scott Guinness Cycling Team
3 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
4 Andrew Hawley Lost Highway
5 Kevin Pinkstaff
6 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
7 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
8 Stephan Roberts PDX Devo Junior Cycling
9 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
10 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
11 David Heddy Joe Bike
12 James Bradley Rogue
13 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
14 Dillon Caldwell University of Oregon Cycling Club
15 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
16 Eric Fischer Existential Velo
17 Aaron Ufferman
18 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
19 Danny Weikel
20 Spencer Callahan
21 Nick Wood Team Dirt/Mudslinger Events
22 Patrick Croasdaile Team S+M
23 Gary Szalay
24 Curtis Bergquist Bike Central
25 Allen Hardin
26 Christian Reed Green Submarine Records
27 Jason Britton Bike Gallery Mountain Corps
28 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
29 Ryan Seward
30 David Coughlin
31 Timothy Scheumann
32 Jack Olsen
33 Josiah Zukowski
34 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
35 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
36 Noel Johnson Rogue
37 Christian Martin River City Bicycles
38 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
39 Ian Kenny
40 Brennan Gilbert Hammer Velo
41 Ben Corbalis
42 Adam Engelmeyer
43 Jonathan Perlman Filth and Fury
44 Jon Burrill
45 Keith Levesque Rogue
46 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
47 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
48 Josh Gold
49 Brian Pinkstaff
50 Justin Ferry Bike Gallery Mountain Corps
51 Jon Deleonardo Hammer Velo
52 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
53 Stuart Elgin
54 John Ayres
55 Dan Baier
56 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
57 Kevin Bernstein CAPA-Soraz Racing
58 Chris Nelson Green Submarine Records
59 Freddy Tincher Bridgetown Velo
60 Matt Danielson
61 Derek Chiles
62 Ian m. Summers
63 Kellan Cullan Cycle Analysis
64 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
DNF Logan Trammell Hapi-Go!
DNF David Cowperthwaite Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
DNF Andrew Morphis Beermongers Cycle Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Nordendale
2 Kevin Ruszel
3 Mike Selinger
4 Sean Burles Team S+M
5 Josh Speer
6 Kyle Morris Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Scott Kocher Sprout Cycles/Lucky Lab
8 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
9 Tim Plumb
10 Patrick Reedy
11 Justin Brauner
12 Mike Tomlinson
13 Spencer White
14 Erik Denninghoff DNR Cycling
15 Ryan Marquardt
16 Ian Jackson
17 Kyle Kruger
18 Dan Dellitt
19 Jons Ryerson
20 Daniel Carter
21 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
22 Jackson Broshear
23 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
24 Matt Hooge
25 Samuel Bradshaw
26 Brian Wielenga
27 Christopher Muhs
28 Brett Cassidy Human Powered
29 Blake Hendsch Trusty Switchblade
30 Brett Boyles
31 Peter Blenkiron
32 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
33 Bruce Siefker Planet X p/b On One
34 Bradley Buselli Oregon Bike Shop Racing Team
35 Patrick Hultgren
36 Alex Bigazzi
37 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
38 Dave Murray
39 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
40 Douglas Gresham
41 David Hymans Metropolis Cycle Repair
42 Kevin Brown
43 Michael a Shearer
44 Eric Fox
45 Tyler Jackson Buy Local Cycling
46 Paul Schipper
47 Wick Ashley
48 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
49 Robert Axel anderson
50 Shay Mavis Deschutes Brewery
51 Jeremy Nichols
52 Douglas Sproston Trusty Switchblade
53 Souk Soulinthone Planet X p/b On One
54 John Napier Camas Bike and Sport
55 Spencer Rockwell Buy Local Cycling
56 Tim Wesolowski
57 Ben Tabor
58 Andrew Smith Portobello-A Better Cycle
59 James Ramey Ironclad Performance Wear
60 Tim Schoonmaker The Spokesmen
61 Cory Solovewicz
62 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
63 Robb Farrington
64 Steve Van bergen
65 Adam Moore
66 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
67 Jon Tirrell
68 Jerome Leedy CAPA-Soraz Racing
69 Patrick Vinograd
70 Jesse Boudart
71 Nick Grasso
72 Jeff Chochon
73 Meadow Lacy
74 Steve Murcott
75 Taylor Saul Human Powered
76 James Peterson
77 Jim Storton
78 Tim Breault
79 Jimmy Gladish
80 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
81 Andrew Kreps
82 Sean Graham Swift Cycling Club
83 Jerald Winfrey
84 Elijah Cetas
85 Mark Skiffington
86 Dennis Lui
87 Tim Bellis
88 Chris Hulette
89 Tim Kalimanis
90 David Fox Buy Local Cycling
91 Adrian Black
92
93 Raymond Egan The Spokesmen
94 Tommy Fieweger The Spokesmen
95 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
96 Christopher Landon
97 Elias Whetsell
98 Matt Webber
99 Joshua Diep-anderson
100 Joshua Hatch
101 Erik Borghuff
102 Sam Radakovich CAPA-Soraz Racing
103 Andrew Boswell
104 Mark Van bergen
105 Benjamin Jones
106 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
107 Ron Hope
108 Conor Fitzgerald
109 John Berrigan
110 Spencer Mahan
111 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
112 Eric Albright
113 Eric Getz Bike Newport-Bier One
114 Michael Adams
115 Ron Silverman
116 Eric Anderson
117 Brian Hansen
118 Richard Sayre
119 Daniel Hynes
120 Chris Sterry Boneyard Cycling
121 Nathan Hilmer Green Submarine Records
122 Sean Haggerty
DNF Troy Nelson
DNF Peter Bryant
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 111  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Shane Parker The Spokesmen
3 Matt Wilkin Team S+M
4 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
6 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
7 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Todd Stryker The Spokesmen
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 Thom Kneeland Service Course Velo
11 Tyson Hart Filth and Fury
12 Ryan Smith Hammer Velo
13 Joe Larson Deschutes Brewery
14 Pete Conklin
15 Thomas Lyttle River City Bicycles
16 Michael Clark
17 David Rosen Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Jon Coney
19 Scott Smith
20 Seth Daniels Cyclesport.com
21 Chad Sperry
22 Rutherford Brakke-pound
23 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
24 Andrew Hayes Rogue
25 Bart Qualls Service Course Velo
26 Tony Dirks Rogue
27 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
28 Nikolas Heagy
29 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
30 Scott Stevens
31 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
32 Martin Schneider
33 Dave Wrast The Spokesmen
34 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
35 Chris Diminno
36 Charles Henderson Team ESC Sports - Bio Racer
37 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
38 Todd Bauch
39 Todd Bauch
40 David Miller Team S+M
41 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
42 Stephen Ford
43 David Rick
44 Peter Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
45 Mike Chombeau
46 James Thompson
47 David Yurk
48 Andrew Kaylor
49 Tyse Van luik
50 Jacob Roth
51 Jeremiah Hartley
52 Jay Ternberg
53 Nathan Petz The Spokesmen
54 Edward Rubin
DNF Brian Sheadel Service Course Velo
DNF Philip Meyrick
DNF Dave Drumm Team Bob's Red Mill
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Samuel Rosenberg Hutch's-Co-Motion
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy
4 Javier Colton Bend Endurance Academy
5 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
6 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
7 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
8 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
10 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
11 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway
12 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy
13 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
14 Carson Westberg WebCyclery.com
15 Owen Szwaya bicycleattorney.com
16 Brian Hart jr. Hapi-Go!
17 Donovan Birky WebCyclery.com
18 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
19 Izaak King
20 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
21 Quinlan Mcintire West End Bikes/Specialized
22 Linus Clark Hapi-Go!
23 Nate Lelack Bend Endurance Academy
24 Elkin Parker Super Relax Concept
25 Bryant Karner
26 Danny Shapiro
27 Brock Emry Oregon Bike Shop Racing Team
28 Jonathon Karner
29 Henry Peterson Existential Velo
30 Jeremy Karner
31 Christian Dobbins
32 Paul Furst Camas Bike and Sport
33 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
34 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
35 Nathanael Hart Hapi-Go!
36 Skyler Gober
37 Zachary Murphy
38 Clayton Bakken
39 Max Peters
40 Freddy Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
41 Nathan Rubin
42 Ryan Caputo
43 Jack Sanderson
44 Sean Harple
45 Max Nevers
46 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
47 Cameron Jacobson
48 Jordan Mahr
49 Zach Durst
50 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
51 Roby Mann
52 Philip Mahn
53 Matt Mcbroom
54 Taguen Smith
55 Alex White
56 Parker Green Beaverton Bicycle Club
57 Van Chrisman Team S+M
58 Theo Karlsen
59 ? T90
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Sharon Hart Hapi-Go!
3 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
4 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
5 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
6 Jennelle Holmes WebCyclery.com
7 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab
8 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Kristina Owen Capitol Velo
10 Aubrey Ellerbruch
11 Juliana Smith Hammer Velo
12 Sarah Cordier Pacific Power Blue Sky
13 Sage Kosmala
14 Jennifer Bransfield
15 Olivia Hewett The Spokesmen
16 Helene Furst
17 Risi Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
18 Katie Castle
19 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 Tim Butler Evolution Racing Team
3 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
4 Joe Santos Cyclepath Racing
5 Rich Cramer bicycleattorney.com
6 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
7 Ryan Ness Boneyard Cycling
8 Ryan Brown Chinook Cycling Club
9 John Mccaffrey Kesho Bicycles
10 John Rollert WebCyclery.com
11 John Weathers Sunset Cycles
12 John Bravard Cyclepath Racing
13 Martin Baker bicycleattorney.com
14 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
15 Jared Roy Portland Bicycle Studio
16 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic
17 Aaron Leritz Team S+M
18 Joel Wilson SLOCUM Race Team
19 Mike Henry bicycleattorney.com
20 William Sullivan
21 Brent Casady
22 John Mitchem West End Bikes/Specialized
23 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
24 Ken Reed Green Submarine Records
25 Nate Magaret Rapha Racing NW
26 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
27 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Dave Condon Trusty Switchblade
29 Todd Stewart
30 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
31 Mike Alligood Therapeutic Associates PDX Cycling
32
33 Paolo Dabbeni Filth and Fury
34 Jeffery Otto Sunset Cycles
35 Steve Dale bicycleattorney.com
36 Mathew Braun
37 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
38 Eric Lanners Team S+M
39 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
41 Bob Jacobs bicycleattorney.com
42 Tony Daversa Filth and Fury
43 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
44 Chad Smeltzer crank
45 Erik Luebkert
46 Jeffrey Struck Team S+M
47 Spencer Moersfelder River City Bicycles
48 Pete Zlatnik
49 Quinn Jackson DNR Cycling
50 Andy Barczak Camas Bike and Sport
51 Kale Chalmers HPC/RPM Mortgage
52 Jesse Lea Cyclepath Racing
53 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
54 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
55 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
56 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
57 Chad Sage Sunnyside Sports
58 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
59 Doug Evans bicycleattorney.com
60 Dave Reitz
61 Michael Girard Portland Velo
62 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
63 Aaron Coker HPC/RPM Mortgage
64 Karl Haunold
65 Juergen Orlich Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
66 Rusty Williford
67 Harald Graham Evolution Racing Team
68 Bill Larson Cyclepath Racing
69 Tom Hill Upper Echelon Fitness: Sports Medic
70 Steve Chapin
71 Scott Brown
72 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
73 Brian Foresta Filth and Fury
74 Adam Carroll Boneyard Cycling
75 Justin Serna StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
76 Aric Rist Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 Andrew Reed River City Bicycles
78 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
79 Robert Christensen Team S+M
80 Kirk Edwards Therapeutic Associates PDX Cycling
81 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
82 Joseph Fricke Cyclepath Racing
83 Johnny Burrell
84 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo
85 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
86 Mike Szwaya bicycleattorney.com
87 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
88 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
89 John Droege Filth and Fury
90 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
91 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
92 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
93 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
94 Jerry Inscoe
95 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness: Sports Medic
96 Matt Cline bicycleattorney.com
97
98 David Baker
99 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
100 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
101 Bret Berner River City Bicycles
102 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Jonathan Vinson Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 9   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 64  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Sjogren
2 Matthew Westermeyer
3 Cort Buchholz HPC/RPM Mortgage
4 Nicholas Leritz Team S+M
5 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
6 Matt Radich Dr Will Bar
7 Jason Zadow Filth and Fury
8 Scott Willson Gentle Lovers
9 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
10 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
11 Daniel Gonzalez Team S+M
12 Roger Meier Cyclepath Racing
13 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Matt Savage Trusty Switchblade
15 Benjamin Drucker Portobello-A Better Cycle
16 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
18 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
19 Jeff Boehlke The Spokesmen
20 Tony Curtis The Spokesmen
21 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
22 Brian Hopkins
23 Anthony Ohotto
24 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
25 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
26 Dave Masessa
27 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
28 Dave Cockburn bicycleattorney.com
29 Matthew Smith Hammer Velo
30 Eric Vickers
31 Ryan Linville
32 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
33 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
34 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
35 Todd Sexton Guinness Cycling Team
36 Mitch Lee
37 Raymond Crepeau
38 Jason Butler-brown Existential Velo
39 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
40 Trig Rogers bicycleattorney.com
41 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
42 Andy Letourneau River City Bicycles
43 Daniel Alexander
44 Mark Widlund The Spokesmen
45 Ricardo Medina Rogue
46 Matt Wilkin Team S+M
47 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
48 Kenneth Pace Team S+M
49 Chris Brannen Team S+M
50 Christian Ettinger bicycleattorney.com
51 James Braun
52 Casey Davidson bicycleattorney.com
53 Ted Byram bicycleattorney.com
54 Andy Leritz Team S+M
55 Karl Mikkelson Mountain View Cycles/Subway
56 Steve Williams Buy Local Cycling
57 Chris Nelson Green Submarine Records
58 John Williams Upper Echelon Fitness: Sports Medic
59 Phillip Ohnstad
60 Brian Schiller Guinness Cycling Team
61 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
62 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
63 Andy Meeks bicycleattorney.com
64 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
65 Jeffrey Brock Existential Velo
66 Tom Lenth
67 Paul Formiller Portland Velo
68 Ashley Williams
69 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
70 Chris Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
71 Todd Grover Boneyard Cycling
72 Andy Platt
73 Greg Edwards
74 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling
75 Peter Gutwald HPC/RPM Mortgage
76 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
77 Rick Boston Bellovaci United
78 Matt Montagne Nike Cycling
79 Scott Mcknight Team Western Bike Works
80 Judson Mccauley The Spokesmen
81 Chad Butler Hapi-Go!
82 David Rasca Buy Local Cycling
83 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
84 Ile Powell Team S+M
85 Craig Broberg HPC/RPM Mortgage
86 Peter Casey
87 Salvatore Bondi Portland Bicycle Studio
88 Greg Gohman
89 Juston Manville
90 Simon Robins
91 Matt Forness
92 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
93 Brice Gary
94 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
95 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
96 David Lofstead Rebound/Tireless Velo
97 Chris Nygaard Showers Pass
98 Mike Carnes
99 Derek Riley
100 Lloyd Connelly DNR Cycling
101 Scott Kleiner
102 Rodney Trepess
103 Jonathan Maus
104 Greg Kempthorn
105 Pete Conklin
106 Sam Shiffman Portland Velo
107 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
108 David Lowe-rogstad Super Relax Concept
109 Aaron Radspinner Bull Run Distilling/Team CycleOne
110 Jeff Barna
111 Alan Reaume
112 Craig Deambrose
113 Matthew Cordeiro
114 Robert Marti SWEAT360
115 Mark Hall Chinook Cycling Club
116 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
117 Marc Riera Gentle Lovers
118 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
119 Tom Bird Planet X p/b On One
120 David Scott
121 Erick Vargas
122 Marcus Stephens
123 Jeff Cowgill
124 Greg Valentin Gentle Lovers
DNF David Dezellem Ironclad Performance Wear
DNF Drew Holmes WebCyclery.com
DNF Eric Moody Mountain View Cycles/Subway
DNF Johnny Baldwin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 110  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Halligan
2 Dirk Siverts
3 Tim Shannon
4 Kyle Stancliff SWEAT360
5 Michael Kosmala Team S+M
6 Kenny Wolford
7 Joseph Ketner
8 David Hewett The Spokesmen
9 Thomas Royce The Spokesmen
10 Judd Eustice Team S+M
11 Jason Pinkerton
12 Jason Buerkle
13 Jarod Seaman Buy Local Cycling
14 Andrew Filer
15 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
16 Jeff Garrett SWEAT360
17 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling
18 Jason Hight
19 Greg Shaffer Existential Velo
20 Keith Krejci
21 Geoff Grummon Team Western Bike Works
22 Marc Lutz Scorpius Cycles
23 Patrick Palmer HPC/RPM Mortgage
24 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
25 Ryan Morrisey The Spokesmen
26 Sean Denney bicycleattorney.com
27 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club
28 Kurt Snyder The Spokesmen
29 Jason Musengo
30 Paul Souders
31 Eddie Wang River City Bicycles
32 John Shorb
33 John Martin Team Lazy Tarantulas
34 Adam Ward
35 Brian Carrico The Spokesmen
36 Brent Sherry Human Powered
37 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
38 Doug Brecht Team Western Bike Works
39 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
40 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
41 Ed Fischer Camas Bike and Sport
42 Chad Hartley SWEAT360
43 Peter Koonce
44 Mark Mcmurtry Bellovaci United
45 Mark Reis
46 Ryan Schimpf
47 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
48 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
49 Robert Stefanowicz
50 Paul Devries Filth and Fury
51 Jon Caulley
52 Steven Westberg WebCyclery.com
53 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
54 Kevin Dickson
55 Charles Barrett
56 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
57 Eric Hagstette
58 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
59 Brett Shipton
60 Eric Albertson
61 Peter Rueegger Team Mudman
62 Scott Hamness
63 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
64 Colin Cunningham
65 Ben Mcleod
66 David Doughty Portland Velo
67 Eric Pool
68 Jason Miranda Trusty Switchblade
69 Oliver Fritsch
70 Andrew Stewart
71 Ryan Temple Beermongers Cycle Club
72 Noah Megowan
73 Troy Nelson
74 David Lam Team Oregon presented by Laurelwood
75 Jeff Spencer Team S+M
76 Andy Morris
77 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
78 Preston Roth
79 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
80