Log In
Cross Crusade #5 • Oct 29 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.5
1
5.9
5.6
5.1
Clear, 58 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.5
Beers
1
Moisture
5.9
Accel
5.6
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Weber
2 Kyle Stancliff SWEAT360
3 Andrew Kenny
4 Eugene Rinehart
5 Ben Swanson
6 John Gill
7 Tim Beard
8 Andrew Wilcox
9 Jarod Seaman Capitol Velo
10 Scott Stapleton
11 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
12 Andy Wade
13 Jeremy Nichols
14 Dan Brobst
15 Andrew T. hayes
16 Michael Kosmala
17 David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning
18 Adam Moore
19 Lucas Freeman
20 Christopher Muhs
21 Charles Linke
22 David Embree
23 Lucas Bakker
24 Andrew Smith
25 Ron Patch
26 Jamie Laird Beermongers Cycle Club
27 Michael Giepert
28 Mark Hansen
29 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes
30 Ian Gleason
31 Michael Coe
32 Adam Bergerson Capitol Velo
33 Timothy Peterson
34 Greg Rutter
35 David Fox Capitol Velo
36 Brett Cassidy
37 Dan Coe
38 Thomas Gugg
39 Steve Vigne
40 Sean Fields
41 Andrew Minson
42 Tim Scott Beermongers Cycle Club
43 Lael Gregory
44 Irene Concepion
45 Sha Brown
46 Jason Gamon
47 Rob Chapman
48 Brian Antosz
49 Darren Beatty
50 Shawn Gerdes
51 Jane Meskill
52 Todd Marley
53 Glen Kotowicz Beermongers Cycle Club
54 Chris Sterry Boneyard Cycling
55 Elliott Crowder Bike Newport-Bier One
56 Corey Esson
57 Jessica Hunter
58 Jeff Breazile
DNF Jason Halsey Trusty Switchblade
DNF Walt Stone
DNF Kadam Bhagwan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Johnson
2 Brooke Mittermann
3 Annie Leaf Showers Pass
4 Jaime kathleen Menagh Sorella Forte
5 Janelle Bickford
6 Elisabeth Mahoney
7 Melissa Gallegos
8 Elizabeth Fero Sorella Forte
9 Marsha Ford Boneyard Cycling
10 Hazel Gross
11 Kelley Beamer Beermongers Cycle Club
12 Anna Potoczny-jones crank
13 Lauren Mork
14 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
15 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary
16 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling
17 Leila Barker Portland Velo
18 Cory Parker Super Relax Concept
19 Melodie Buell Boneyard Cycling
20 Lindsay Huffner
21 Chelsea Benedict
22 Kendra Duong Portland Velo
23 Allison Bryan Filth and Fury
24 Michelle Johnson
25 Jesse Starr Sorella Forte
26 Marny Musielak
27 Hannah Tyler
28 Diane Dutcher Rogue
29 Kimberly Filer
30 Kelsey Quinn
31 Julie Westlin-naigus Sorella Forte
32 Christy Wheeler
33 Robin Stanclift SWEAT360
34 Laurie Ness Boneyard Cycling
35 Althea Rodgers Filth and Fury
36 Amy Hatfield
37 Jessica Grill
38 Lynne Frost
39 Juntu Oberg Team Endless Cycle
40 Lindsay Hardison
41 Cecilia Gambler
42 Patti Wolfe
43 Nita Galambos Team Endless Cycle
44 Marie Major Rebound/Tireless Velo
45 Phaedra Booth Green Submarine Records
46 Sandy Nguyen Green Submarine Records
47 Jennie Ehleringer Filth and Fury
48 Kiersten Sorensen
49 Andrea Ruade
50 Alissa Lesperance
51 Amy Mitchell Pine Mountain Sports
52 Erica Jan
53 Sandra Krueger Oregon Bike Shop
54 Valari Beach
55 Maria Patla River City Bicycles
56 Naomi Campbell
57 Jacqueline White
DNF Gina zandy Ohnstad
DNF Adrienne Farabee
Finishers: Cat ?: 59  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sheppard
2 Carl Decker
3 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team
4 Adam Craig
5 Donald Reeb cyclocrossracing.com
6 Ben Thompson
7 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team
8 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
9 Cody Peterson
10 Kevin Hulick Gentle Lovers
11 Ross Brody Buy Local Cycling
12 Matt Russell Bend Memorial Clinic Total Care Rac
13 Seth Patla Gates Belt-Drive / River City Bicyc
14 Eric Sheagley Veloce Racing
15 Chris Snyder bicycleattorney.com
16 Paul Lacava
17 Josh Kelley
18 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
19 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
20 Ryan Weaver Gates Belt-Drive / River City Bicyc
21 Kolby Preble
22 James Williams Sunnyside Sports
23 Leland Gilmore River City Bicycles
24 Matthew Wills Embrocation Cycling
25 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
26 Alex Criss Gates Belt-Drive / River City Bicyc
27 Scott Bradway Team S+M
28 Tim Joslin Cyclepath Racing
29 Connor Mccutcheon
30 Brian Jorgensen
31 Ian Leitheiser Moots/Cyclepath
32 Joshua Liberles Corsa Concepts Cycling Team
33 Cory Bolen
34 James Ceccorulli
35 Eric Zuber
36 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
37 Gabriel Linn Trusty Switchblade
38 Matt Mahoney Gentle Lovers
39 Jeff Ballantine Portland Velo
40 Nat Johnson Green Submarine Records
41 Chris Johnston bicycleattorney.com
42 Brant Ness
43 Ryan Mcglone
44 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
45 Ryan Miller Pacific Power Blue Sky
46 Chad Swanson Team S+M
47 Jonathan Myers Team S+M
48 Steve O'neill Cyclepath Racing
49 Kenneth Reed Green Submarine Records
50 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood
51 Justin Demallie Filth and Fury
52 David Messenheimer Green Submarine Records
53 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
54 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
55 Mike Kath Therapeutic Associates Cycling/Sage
56 Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning
57 Colin Dunlap
58 Larry Ehmke Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
59 Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team
60 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
61 Ryan King IRA Ryan Cycles
62 Pete Zlatnik
63 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
64 Dave Davis
65 Matt Cline Portobello Bicycle Racing
DNF Patrick Jackson Buy Local Cycling
DNF Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team
DNF Cary Miller Gentle Lovers
DNF Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
DNF Brig Brandt Silverado Gallery/Sunnyside
DNF Molly Cameron MetaFilter - Portland Bicycle Studi
DNF John Walrod Gates Belt-Drive / River City Bicyc
DNF Jeremy Garbellano
DNF Michael Benno Veloce Racing
DNF Ira Ryan IRA Ryan Cycles
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Glass Jens Voigt's Army
2 Austin Crenshaw Staccato Gelato
3 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
4 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
5 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Sean Corey Trusty Switchblade
7 Ben Guernsey Trusty Switchblade
8 Joe Gallegos
9 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
10 Aaron Lee Staccato Gelato
11 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
12 Spencer Callahan Bush League Wrenching
13 Dave Reitz Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
14 David Sterry Green Submarine Records
15 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
16 Jason Borum Jens Voigt's Army
17 Anthony Broadman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
18 Matt Hickey
19 Ben Johnson Portland Velo
20 Craig Ruby
21 Brook Gardner
22 Crossett Freilinger Team S+M
23 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
24 Chuck Meyer Sunnyside Sports
25 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
26 Robert Gilbert Trinity Bikes
27 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
28 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com
29 Bill Larson
30 David Rasca Buy Local Cycling
31 Darren Smith Bend Memorial Clinic Total Care Rac
32 Christian Reed Green Submarine Records
33 Dustin Miller Buy Local Cycling
34 Wally Hockman WebCyclery.com
35 Graham Wagner Super Relax Concept
36 Keith Levesque Rogue
37 Andy Meeks bicycleattorney.com
38 Gary Szalay
39 Craig Armstrong
40 Richard Lorenz Beaverton Bicycle Club
41 Zach Gilmour
42 Joseph Ferron Guinness Cycling Team
43 Steve Williams Buy Local Cycling
44 Ryan Seward
45 Troy Sexton Cycle Smart
46 Nick Wagner Beermongers Cycle Club
47 Michael Wise
48 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
49 Aaron Ray
50 Cort Buchholz Therapeutic Associates Cycling/Sage
51 Nic Sedor Buy Local Cycling
52 Brett Montague Team Awesome
53 Steve Langenderfer Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
54 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
55 Andrew Hawley
56 Shane Johnson Trinity Bikes
57 Ryan Sperring
58 Sean Lewis Trinity Bikes
59 Joseph Bell
60 Adam Holt
61 Matthew Smith Hammer Velo
62 Brian Vollmer-buhl Paul's Bicycle Way of Life Cycling
63 Tyler Bump
64 Christian Martin River City Bicycles
65 Robert Tsunehiro
66 Stephen Helt
67 Isaac Potoczny-jones crank
68 Cory Tanler Trinity Bikes
69 Brett Golden
70 Tim Coglan
71 Doug Minarik
72 Adam Engelmeyer Team ESC Sports - Bio Racer
73 Tyler Jackson Buy Local Cycling
74 Jonathan Miller
75 Doug Moak River City Bicycles
76 Brian Engelhard bicycleattorney.com
77 David Dickson
78 Aaron Tarnow WebCyclery.com
79 Brian Buskirk Trinity Bikes
80 Ed King Hutch's-Eugene
81 James Bradley Rogue
DNF Sage Brown
DNF Brian Petrucci
DNF Markus Gallegos
DNF Ben Hoover
DNF Danny Weikel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 11   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Eslinger
2 Brison Monroe Capitol Velo
3 Mark Widlund The Spokesmen
4 Soren Clark Amnesia
5 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
6 Jack Olsen Fat Cobra Video
7 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
8 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
9 Hayes Kenny
10 John Baldwin Half Fast Velo
11 Jeff Ehleringer Filth and Fury
12 Tony Gomez
13 Brent Butler
14 Juergen Orlich
15 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
16 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
17 Jons Ryerson
18 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
19 Michael Van domelen
20 Dan Dellitt
21 Isaac Frost Green Submarine Records
22 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
23 Ryan Morrisey The Spokesmen
24 Wick Ashley
25 Andrew Steiner
26 Mark Skiffington
27 Drew Moore Bike Newport-Bier One
28 Michael Fetters
29 Howard Voght
30 Bill Klingler Beermongers Cycle Club
31 Jake Perrin
32 Alex Bigazzi
33 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
34 John Rogers
35 Derek Chiles
36 Jeff Johnston
37 Ross Bryan
38 Jeff Clausen WebCyclery.com
39 Erik Denninghoff DNR
40 Kyle Mills
41 Kyle Heddy Beermongers Cycle Club
42 Kevin Morikawa
43 Daniel Esterling Green Submarine Records
44 Nicolas Meier
45 John Fortes
46 Neil Crescenti
47 Randy Wakerlin Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
48 Alan Thomason
49 Paul Vanderford
50 Michael Andrews
51 Blake Hendsch Trusty Switchblade
52 Ryan Stoker Fat Cobra Video
53 Abram Hernandez Beermongers Cycle Club
54 John Berrigan
55 Mike Liefeld Existential Velo
56 Joseph French
57 Evan Corey Trusty Switchblade
58 Peter Leavitt
59 Mark Douglas
60 Daniel Keeton Boneyard Cycling
61 Marc Brodehl Beermongers Cycle Club
62 Jesse Keyes
63 Cristian Fuentes Team Bike Tires Direct
64 Peter Nielsen Sunset Cycles
65 Brian Meyer
66 Michael Stephens
67 Jason Goetz
68 Tommy Fieweger The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
3 Scott Smith
4 Mike Hall Half Fast Velo
5 Joe Larson Team Bacon
6 David Rosen Half Fast Velo
7 Matt Wilkin
8 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
9 Ryan Kephart
10 Seth Daniels Team Bacon
11 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
12 Kent Cramer
13 Rob Jordan
14 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
15 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
16 Rick Peters
17 Jim Scott
18 Earl Hazekamp Capitol Velo
19 Evan Wilson Team Lazy Tarantulas
20 Scott Hamness
21 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team
22 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
23 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Adam Short
25 Todd Stryker The Spokesmen
26 Jon Coney
27 Sam Radakovich
28 William Glasson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
29 John Livingston
30 David Yurk
31 James Emond
32 Karl Winston Beermongers Cycle Club
33 Craig Gerlach
34 Mathew Simonet
35 Brian Echerer
36 David Piatt
37 Don Fitchett
DNF Walter Mcknight
DNF Jeff Merwin
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Bireky WebCyclery.com
2 Davis Melkonian Mountain View Cycles
3 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
4 Jeff Gallantyne Bend Endurance Academy
5 Owen Szwaya bicycleattorney.com
6 Joseph Lukens MBSEF Cycling Team
7 Joel Eisiminger
8 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Nicholas Paesler
10 Orion York
11 Asher Woods
12 Evan Mobley Camas Bike and Sport
DNF Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
DNF Will Beaudry Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Cameron Beard Bend Endurance Academy
3 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
4 Mossimo Larson Sunnyside Sports
5 Zach Mikkelson Mountain View Cycles
6 Micah Melkonian Mountain View Cycles
7 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
8 Rubin Field Field Jerger Cycling
9 Elkin Parker Super Relax Concept
10 Aaron Lopez Pacific Pedaling
11 Ian Wilson Bend Endurance Academy
12 Skyler Gober
13 Ian Steigerwald
14 Quin Mcintyre
15 Zach Durst-lang
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawson Stallings Bend Endurance Academy
2 Javier Colton Bend Endurance Academy
3 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
4 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
5 Kent Ross Word-RCB
6 Thomas Wimberly MBSEF Cycling Team
7 Cameron Millar-griffin
8 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Sam Wiley Mountain View Cycles
10 Connor Dunn
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
12 Adam Oliver Hutch's-Eugene
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
2 Adam Artner
3 Zach Colton Bend Endurance Academy
4 Keith Fawcett Pistis
5 August Lehnert
6 Kevin Phomma Trusty Switchblade
7 Monroe Brison Capitol Velo
8 Henry Peterson
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
3 Alyssa Hoyt
4 Gabrille Lehnert
5 Isabella Jacobs bicycleattorney.com
6 Annika Sandaine
7 Lauren Filer
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Peterson Existential Velo
2 Maddy Cripe
3 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Jones WebCyclery.com
2 Tim Butler West End Bikes/Specialized
3 Bart Bowen Silverado Gallery/Sunnyside
4 Andrew Sargent WebCyclery.com
5 William Sullivan
6 Shawn Mitchell
7 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
8 John Bravard Cyclepath Racing
9 Matt Williams GrandStay Hotels
10 Michael Vose
11 Joe Santos Cyclepath Racing
12 Martin Baker bicycleattorney.com
13 Slate Olson
14 Jared Roy
15 Paolo Dabbeni Filth and Fury
16 John Rollert WebCyclery.com
17 Kyle Wuepper Bend Memorial Clinic Total Care Rac
18 Mike Brown Therapeutic Associates Cycling/Sage
19 Paul Mckenna
20 Cordino Longiotti
21 Jeffery Otto Sunset Cycles
22 Michael Dennis Sunnyside Sports
23 Mike Henry
24 Shane Fletcher Veloce Racing
25 Rich Cramer bicycleattorney.com
26 Ryan Brown
27 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
28 Mike Schindler Sunnyside Sports
29 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
30 Todd Rosier Portland Velo
31 Michael Jones Mountain View Cycles
32 Tom Keller Pistis
33 Doug Evans bicycleattorney.com
34 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
35 Greg Talbert Rapha Racing NW
36 Jesse Lea Cyclepath Racing
37 Erik Bergstrom Therapeutic Associates Cycling/Sage
38 Wade Goff Half Fast Velo
39 Robert Uetrecht WebCyclery.com
40 Marcus Biancucci Therapeutic Associates Cycling/Sage
41 Steve Dale bicycleattorney.com
42 Dan Wolnick WebCyclery.com
43 Eric Lanners Word-RCB
44 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
45 Justin Serna West End Bikes/Specialized
46 Wade Miller Sunnyside Sports
47 Chris Winans Therapeutic Associates Cycling/Sage
48 Dave Cockburn bicycleattorney.com
49 Mike Szwaya bicycleattorney.com
50 Billy Truelove SLOCUM Race Team
51 William Goritski Rebound/Tireless Velo
52 Mike Martin Sunnyside Sports
53 Doug Smith
54 Terry Knight
55 Bob Jacobs bicycleattorney.com
56 Pat Kudszus Buy Local Cycling
57 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
58 Robert Huff Half Fast Velo
59 Sean Rogers
60 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team
61 James Shingleton Capitol Velo
62 Chad Sage Sunnyside Sports
63 Andreas Gute Beaverton Bicycle Club
64 David Baker Sunnyside Sports
65 Juston Manville
66 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
67 Kevin Sundborg Showers Pass
68 Derek Stallings BendBroadband/WebCyclery.com
69 Bret Berner River City Bicycles
70 James Odbert Super Relax Concept
71 T. Kenji Sugahara Upper Echelon Fitness
DNF Scott Jerger Field Jerger Cycling
DNF Aaron Leritz Team S+M
DNF William Alcorn
DNF Craig Austin Half Fast Velo
DNF John Mitchem West End Bikes/Specialized
DNF Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF John Gorman Rapha Racing NW
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 12   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Graham
2 Greg O'Brien crank
3 Eric Vickers Capitol Velo
4 Karl Haunold
5 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
6 Kevin Drake Strava.com
7 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
8 Hugh Gapay Hammer Velo
9 Peder Horner
10 David Roulo Filth and Fury
11 Tony Daversa Filth and Fury
12 Roger Meier Cyclepath Racing
13 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/Sage
14 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
15 Eric Birky WebCyclery.com
16 Chris Nygaard Showers Pass
17 Charles Stearns
18 Jay Palubeski WebCyclery.com
19 Lauren Mccarthy
20 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
21 David Ripp West End Bikes/Specialized
22 Jay Rishel
23 Nicholas Leritz Team S+M
24 David Sjogren
25 Salvatore Bondi Portland Velo
26 Brian Price
27 Philip Hatton Nike Cycling
28 Mike Gilbert Rebound/Tireless Velo
29 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
30 Jeffrey Brock Existential Velo
31 Kenneth Pace Team S+M
32 Quinn Jackson DNR
33 Todd Sexton Guinness Cycling Team
34 Adam Swail Mountain View Cycles
35 Jesse Coombs Pacific Power Blue Sky
36 Eric Teel
37 Mike Leone
38 Paul Trout
39 Andy Leritz Team S+M
40 Kevin Morgan
41 Jurgen Fennerl Hutch's/Bend Dental/Lowes
42 Jim Malcarne Green Submarine Records
43 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
44 Jack Kelley
45 Dan Werle Team S+M
46 Scott Peterson UNATTACHED
47 David Pryor Field Jerger Cycling
48 Eric Larson Cyclepath Racing
49 Todd Schock Boneyard Cycling
50 William Bazemore
51 Chris Boyce
52 Rob Angelo Therapeutic Associates Cycling/Sage
53 Mike Abel
54 Mark Macklin Filth and Fury
55 Beny Ambauen
56 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
57 Matt D'elia Portland Velo
58 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
59 Mark Backus Boneyard Cycling
60 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
61 Adam Carroll
62 Mark Emry Oregon Bike Shop
63 Michael Girard Portland Velo
64 Tony Curtis The Spokesmen
65 Johnny Baldwin Bush League Wrenching
66 Jonathan Maus
67 Andrew Peterson Existential Velo
68 Kevin Donnelly
69 Mike Petersen Capitol Velo
70 Henry Abel Pine Mountain Sports
71 Jeff Kazay
72 Mandonb Welch
73 Michael Lindley Buy Local Cycling
74 Kenny Wolford
75 Judson Mccauley The Spokesmen
76 Joe Durkee bicycleattorney.com
77 Charles Thomas
78 Ian Kennedy bicycleattorney.com
79 Robert Winnenberg
80 Erik Spillman Portland Velo
81 Bill Hall
82 Brett Johnson
83 Mark Vickery
84 Dave Cieslowski
85 Eric Wittinger Fat Cobra Video
86 Dave Pickhardt
87 Kevin Max
88 Kris Schamp Showers Pass
89 Paul Formiller Portland Velo
90 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team
91 David Mackintosh Mountain View Cycles
92 Michael Mara Boneyard Cycling
93 Jon Muyskens Tensegrity PT Cycling
94 Jay Wisowaty
95 Danny Knudsen bicycleattorney.com
96 Mark Hall
97 Mark Mcmurtry Bellovaci United
DNF John Droege Filth and Fury
DNF Grant Carson
DNF Kale Chalmers HPChiro/Alpine Mortgage Planning
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 82  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
2 Jon Van heel
3 Phillip Ohnstad
4 Greg Shaffer
5 Bruce Cannon
6 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
7 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
8 Cesar Villanueva
9 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
10 Jesse Saks Amnesia
11 Andrew Filer
12 Ronald Kizziar Stumptown Cycling Club
13 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop
14 Rob Kerr Boneyard Cycling
15 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
16 Matt Savage
17 Lloyd Connelly DNR
18 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
19 Judd Eustice Team S+M
20 Ralph Sweeney cyclocrossracing.com
21 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/Sage
22 Michael Billings
23 Marcus Marjama
24 Jamie Whalen Super Relax Concept
25 Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning
26 Chris J zanger
27 Jeff Steiner Showers Pass
28 Jeff Spencer Team Bike Tires Direct
29 Todd Mobley Camas Bike and Sport
30 Jason Miranda Trusty Switchblade
31 Dirk Siverts
32 Terry Campbell Beermongers Cycle Club
33 Ryan Schimpf Team Bacon
34 Juan Ramirez Trinity Bikes
35 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
36 Mike Taylor
37 Troy Nelson
38 Owen Hutchinson
39 David Hewett The Spokesmen
40 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
41 Matthew Cox
42 Page Roth
43 Curtis Milander Filth and Fury
44 Ryan Altman
45 David Dorocke
46 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
47 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
48 Ray Simmonds
49 Jonathan Modie Team S+M
50 Toby Mcelravey
51 Peter Gutwald Therapeutic Associates Cycling/Sage
52 Shawn Mccloud Half Fast Velo
53 Andy Barram Boneyard Cycling
54 Michael Mclandress Boneyard Cycling
55 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
56 Mike Owens Stumptown Cycling Club
57 Patrick Davidson
58 Paul Souders
59 Thomas Schoenborn Team ESC Sports - Bio Racer
60 Tim Sinatra Capitol Velo
61 Matt Meskill
62 Varner Seaman Existential Velo
63 David Anderson Boneyard Cycling
64 Bruce Wilson Capitol Velo
65 Matt Richmond Showers Pass
66 Brett Boyles United Finance
67 Brendan Quinlan
68 Craig Mavis
69 Ben Mcleod
70 Preston Roth Team Bacon
71 Robert Stefanowicz
72 Trey Whithrop
73 Burke Selbst Boneyard Cycling
74 Tom Bird
75 Trent Gardner
76 Victor Duong Portland Velo
77 Steven Westberg WebCyclery.com
78 Mike Lurie
79 Danny Klube Fat Cobra Video
80 Austin Ramsland Super Relax Concept
81 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
82 Darren Pennington
83 John Vincent
84 Alex Croy The Spokesmen
85 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
86 David English Filth and Fury
87 Russell Gober
88 David Fox Capitol Velo
89 Matthew Dixon Filth and Fury
90 Thomas Meier
91 Bryce Bederka Stumptown Cycling Club
92 Shawn Gilmour
93 Paul Bascom Portland Velo
94 Mike Battista
95 James Webb Beaverton Bicycle Club
96 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team
97 Jamie Gilchrist Portland Velo
98 Burk Webb Portland Velo
99 Todd Borkowitz Filth and Fury
100 Jim Plank Pacific Power Blue Sky
101 Brian Barker Ironclad Performance Wear
102 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
103 Robyn Pfeifer bicycleattorney.com
108 Andrew Canfield Boneyard Cycling
109 Chris Chapman
DNF Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Mike Ruff Therapeutic Associates Cycling/Sage
DNF Bryce Gartrell
DNF Bob Moore
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 97  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Bill Reed
3 Russell Thorstrom
4 John Wilson Pacific Power Blue Sky
5 William Zale West End Bikes/Specialized
6 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
7 Michael Nyberg Sunnyside Sports
8 Alan Ott
9 Jeff Parker Super Relax Concept
10 Gregg Leion Mountain View Cycles
11 Jeff Townsend
12 Gary Klingler WebCyclery.com
13 Kurt Robinson bicycleattorney.com
14 Steven Thorne
15 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
16 Daniel Melkonian
17 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
18 Eric Power
19 David Miller Team Rose City
20 Roger Joys Upper Echelon Fitness
21 Joe Field Field Jerger Cycling
22 Peter Spir Team S+M
23 Jon Gornick Pacific Power Blue Sky
24 Rick Gregory
25 Tim Ellerbruch
26 Ralph Tolli
27 Vern Krist Showers Pass
28 Brian Smith WebCyclery.com
29 Mark Hildebrandt Portland Velo
30 Dave Luoma Guinness Cycling Team
31 David Bowman
32 Michael Smith
33 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
34 Jim Hinkley
35 Jeff Monson Boneyard Cycling
36 Ed Dalton Showers Pass
37 Stan Kiefer
38 John O'Brien West End Bikes/Specialized
39 Stephen Gomez
40 John Ramey
41 Steve Volz Oregon Bike Shop
42 Gary Smith
43 Scott Mccoy
44 Peter Langston
45 Rich Wolf Sunnyside Sports
46 Steve Truesdale Half Fast Velo
47 Foster Finch Multnomah Athletic Club
48 David Gratke Showers Pass
49 Mike Rumsey
DNF Vincent Plaza Team S+M
DNF Steve Yenne Capitol Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Leet Sunnyside Sports
2 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
3 Amory Cheney
4 Russell Speirn Portland Velo
5 Robert Fox
6 Malcolm Johnson Portland Velo
7 Robert Luoma
8 Edward Lanton
9 Philip Litchfield Capitol Velo
10 Mike Mclean
DNF Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Scott Sunnyside Sports
2 Laura Trace
3 Carolyn Gutsick Filth and Fury
4 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Michelle Bazemore Sunnyside Sports
8 Julie Swearingen Mountain View Cycles
9 Jennifer Wardell Mountain View Cycles
10 Sarah Tisdale Sorella Forte
11 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
12 Beth Burns Veloce Racing
13 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
14 Sarah Max
15 Ann Kennedy bicycleattorney.com
16 Sarah Eustis bicycleattorney.com
17 Susan Sherman Showers Pass
18 Jaini Vs-crawford SLOCUM Race Team
19 Virginie Calme Cyclepath Racing
20 Peggy Trollan
21 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac
22 Angela Mart WebCyclery.com
23 Cynthia Engel WebCyclery.com
24 Sarah Sturdy Rebound/Tireless Velo
25 Susanna Julber Bend Memorial Clinic Total Care Rac
26 Heather Wills Embrocation Cycling
27 Cindy Lewellen
28 Nicette Quintero
29 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Joanne Stevens Sunnyside Sports
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Darlak Staccato Gelato
2 Stephanie Yenne
3 Andrea Thomas Boneyard Cycling
4 Darien Curl
5 Angelina Salerno Pine Mountain Sports
6 Diana Spring
7 Tara Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
9 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
10 Elsa Bro Sorella Forte
11 Nicole Strong Sunnyside Sports