Log In
Cross Crusade: PIR Infield • Nov 9 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.1
6
5.6
5.3
2.6
Clear, 51 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.1
Beers
6
Moisture
5.6
Accel
5.3
Tech
2.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erika Miranda Trusty Switchblade
2 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
3 Julie Deal
4 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
5 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
7 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Furst Camas Bike and Sport
2 Tanner Hensley
3 Howard Draper
4 James Green
5 Adam Hayner
6 Ryan Smith
7 Kevin Bransford
8 Cesar Carrillo
9 Tanner Schulz
10 Justin Tunis
11 Tom Valencia
12 Luis Vargas
13 Joshua Boelter
14 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team
15 Stephen Zadrozny
16 Paul Furst Camas Bike and Sport
17 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
18 Taylor Thompson
19 Charlie Goldston
20 Jeremy Gavelin
21 Brian Dessinger
22 Paul Nguyen
23 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
24 Max Holfert
25 Brian Fuller
26 Pat Case
27 Oliver Schrang
28 Stephen Rich
29 Eric Hagen
30 D'arcy Owen
31 Patrick Hunt
32 Chris Eves
33 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
34 Jack Owens
35 Ethan Guse
36 Austen Sofhouser
37 Larry Coates
38 Trevor Cable
39 Dan Renn Team Slow
40 Scott Hollingsworth
41 Paul Sackman
42 Kyle Ormsby
43 Jason Flanagan Capitol Velo
44 Jeb Hendrix
45 Jim White
46 Jacob Scott Rare Disease Cycling
47 Ramsey Kail
48 Don Gutzmann
49 Teresa White
50 Ed Waters
51 Trevor Levitt
52 Mike Cornwell
53 Steven Powell
54 Dustin Long
55 Spencer Dandy
56 Will Hockett
57 Charles Halada
58 Michael Ybaben
59 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
60 Jayson Wagner
61 Jordan Plawner
62 Nate Semm
63 Frank Mistretta
64 Tom Struzan
65 Eric Trvung
66 David Forman Grouptrail Cycling
67 Craig Mitchelldyer
68 Michael Kaiser-nyman
69 Morgan Spriggs Athletes Lounge Cycling Team
70 Erin Fox
71 Sara Cadwell-kan
72 Charles Treat
73 Bryan Sutton
74 Reyaz Rohani
75 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
76 Brandon Slack
77 Tim Mitchelldyer
78 Edward Curtiss
DNF Christopher Kaiser-nyman
DNF Drew Trapnell Camas Bike and Sport
DNF Adam Bergerson Capitol Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 74  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Greeve Athletes Lounge Cycling Team
2 Tanya Littrell
3 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Yorra Boneyard Cycling
5 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
6 Chiara Maltese Oregon Bike Shop Racing Team
7 Lauren Malakowski
8 Lindsay Walker
9 Mckunlee Westman
10 Sheila Stegerwald
11 Lauren Adrian
12 Alexandra West
13 Samantha Trost Team S+M
14 Sara Stille
15 Rachel Lemke
16 Pam Guy
17 Dani Wyeth Boneyard Cycling
18 Felicity Case
19 Kirsten Rudberg
20 Sara Carlson
21 Elizabeth Gintz
22 Nicole Mistkavi
23 Audrey Forbes
24 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
25 Julia Himmelstein
DNF Erin Calkins bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
3 Josh Kelley
4 Ben Thompson Thump Coffee
5 Sean Babcock Team S+M
6 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
7 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
8 James Ceccorulli bicycleattorney.com
9 Jeremy Russell bicycleattorney.com
10 Ryan Garner Team Planet X USA
11 Patrick Means Team S+M
12 James Williams Deschutes Brewery
13 John Curry
14 Paul Lacava Giant
15 Shannon Skerritt
16 Tim Goodall Islabikes
17 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
18 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
19 Toby Swanson
20 Ira Ryan Breadwinner Cycles
21 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
22 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
23 John Dalle
24 Bill Warburton Bend Endurance Academy
25 Joel Madrone Breadwinner Cycles
26 Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
27 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
28 Brian Hart jr. Hapi-Go!
29 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
30 Colin Rowan Look Good Feel Good
31 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
32 Brad Winn HCH-RPM Mortgage Cycling Team
33 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
34 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
35 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
36 Patrick Jackson
37 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
38 Jeremy Dunn
39 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
40 Eric Lagerstroom
41 Richard Machhein
42 Jonathan Myers Team S+M
43 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
44 Col礬 Lalomia
45 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
46 Chip Sloan Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
47 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
48 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
49 Brent Casady
50 Brian Schultz Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
51 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
52 David Sterry Green Submarine Records
53 Josiah Zukowski
54 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
55 Ryan Mauk Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
DNF Jake Szymanski
DNF Erik Tonkin Team S+M
DNF Nathan Gibson Trusty Switchblade
DNF Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 9   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team
3 Cary Adams Rolf Prima
4 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
5 Jeff Johnston Boneyard Cycling
6 Scott Warren
7 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
8 Jared White
9 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
11 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
12 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
13 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood
14 David Cushman
15 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
17 David Miller Team Lazy Tarantulas
18 Christopher Muhs Look Good Feel Good
19 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
20 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
21 Aaron Michalson CX Pistols p/b Cyclocross.com
22 Mike Chamblin
23 Matthew White Bike Newport-Bier One
24 Nathan Agalzoff
25 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
26 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
27 John Rosie
28 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
29 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood
30 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
31 Matt Good Look Good Feel Good
32 Aaron Ufferman
33 Tristan Bond
34 Rafe Lenher
35 Jonathan Perlman
36 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
37 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
38 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
39 Dan Shaw
40 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
41 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty
DQ Jon Pearson Therapeutic Associates Racing
DNF Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
2 Blaine Bartholomew
3 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
4 Brett Cassidy TheClymb.com
5 Scott A rider Grouptrail Cycling
6 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
7 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing
8 Ben Swanson Murder of Crows
9 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
10 Jordan Reid
11 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
12 Thomas Pastor Deschutes Brewery
13 Andrew Baxter
14 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Max Miller
16 David George
17 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
18 Josh Snyder
19 Micah Sardell
20 Brad Davidson
21 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
22 Matt Jamison
23 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
24 Corey Fish
25 Nathanael Hart Hapi-Go!
26 Coty Irving
27 Dan Dellitt
28 John Pearson Sunset Cycles
29 Ian Boggs
30 Corey Mcmanus
31 Eric Speakman Team Lost Highway
32 Chris Page
33 John Berrigan
34 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
35 Eric Hagstette
36 Kyle Bers
37 Phil Avery Team Beer
38 Christopher Landon
39 Todd Evans
40 Anthony San filippo
41 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
42 Stephen Carter The Spokesmen
43 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
44 Bryan Foster
45 Jordan Braun
46 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
47 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
48 Daniel Trvung
49 Chris Bathke
50 Ron Lewis Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
51 Jason Ladwig
52 Nic Kytlica Team Planet X USA
53 Eric Shaffner
54 Erik Naylor
55 Sid Hariharan
56 Kyle Kruger
57 Andy Morris
58 Kris Fischer
59 Michael Collins
60 Joshua Johansen Team 10 Barrel
61 Nathaniel Wells Hapi-Go!
62 Matt Danielson Metropolis Cycle Repair
63 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
64 Ian Lethbridge
65 Michael Dehner
66 Kyle Pratuch
67 Jeff Copus
68 Zach Lang Hapi-Go!
69 Nate Wyeth Boneyard Cycling
70 David Hankins Camas Bike and Sport
71 Martin Joyce
72 Chris Jenson
73 Daniel Jagger
74 Jason Davis
75 Matt Pittman
76 Daniel Jaffe
77 Matt Bloom GET FIT Cycling
78 Kyle Remngton
79 Charles Henderson Team Lost Highway
80 Russell Walker
81 Paul Devries Filth and Fury
82 Jeremy Erkstein
DNF Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
DNF David Rupar
DNF Sean Haggerty
DNF Mari Little BeerMongers Cycle Club
DNF Ralph Peterson
DNF Adam Moore Look Good Feel Good
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 74  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team
2 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
6 Tim Schauer
7 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
8 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Thomas Lyttle River City Bicycles
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Tony Weber
12 Mike Reddig Camas Bike and Sport
13 Mark Thomas Rogue
14 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit
15 Tyson Hart Civilian Velonauts
16 John Martin Team Lazy Tarantulas
17 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
18 Ryan Smith Hammer Velo
19 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
20 Colby Nightingale Deschutes Brewery
21 Rutherford Brakke-pound
22 Vince Rodarte Team Planet X USA
23 Earl Hazekamp Capitol Velo
24 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
25 Jack Trumbull
26 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin
27 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
28 Chris Dimano
29 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
30 Joel Sherman
31 Jeremiah Hartley
32 Justin S king
33 Eugene Ezman
34 Jeff Spencer Team S+M
35 James Thompson
36 Mark Long
37 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
38 Jacob Roth
39 Brian Puskas
40 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
41 Todd Mitchell
42 Eron Riddle
43 Todd Foreman-kinder Veloforma
44 Ben Helgren
45 Matt Simonet
DNF Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
DNF Dave Wrast
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Ian Wilson Bend Endurance Academy
4 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
9 William Reinking Bend Endurance Academy
10 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
11 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
12 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Davis Melkonian Hood River Velo
14 Calvin Keane Bend Endurance Academy
15 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
16 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Nathanael Hart Hapi-Go!
18 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
19 Spencer Scott Bend Endurance Academy
20 Paul Furst Camas Bike and Sport
21 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
22 Ben Van raalte West End Jr
23 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy
24 Caleb Trumbull
25 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
26 Miles Revenaugh
27 Christian Dobbins West End Jr
28 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
29 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
30 Zach Lang Hapi-Go!
31 Birch Flitcraft
32 Karl Ulrich Bend Endurance Academy
33 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
34 Owen L. rogers bicycleattorney.com
35 Evan Mobley
36 Evan Grover Bend Endurance Academy
37 Gavin Bowen
38 Jack Watson
39 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
40 Sean Harple SWEAT360
41 Luke Wargo
42 Markus Nordin Grouptrail Cycling
43 Tyler Williams
44 Dylan Makowichuk
45 Jacob Litton
46 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
47 David Nyhus
48 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
49 Skyler Gober Showers Pass MTB/CX Team
50 Cole Domenico
51 Nathan Rodarte Team Planet X USA
52 Brennan Pool
53 Noah Steigerwald
54 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
55 Jake Olander Bend Endurance Academy
56 Ian Panoscha
57 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
58 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
59 Andres Nyhus
60 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
61 Calum Maki
62 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
63 Rowan Jacob
64 Todd Spanberger
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Nathanael Hart Hapi-Go!
4 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
5 Miles Revenaugh
6 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Owen L. rogers bicycleattorney.com
8 Evan Grover Bend Endurance Academy
9 Gavin Bowen
10 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
11 Luke Wargo
12 Markus Nordin Grouptrail Cycling
13 Tyler Williams
14 Dylan Makowichuk
15 Jacob Litton
16 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
17 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
18 Jake Olander Bend Endurance Academy
19 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
20 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
21 Andres Nyhus
22 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
23 Calum Maki
24 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
25 Rowan Jacob
26 Todd Spanberger
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Calvin Keane Bend Endurance Academy
6 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
7 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Nicolas Campbell Bend Endurance Academy
10 Caleb Trumbull
11 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
12 Birch Flitcraft
13 Karl Ulrich Bend Endurance Academy
14 Jack Watson
15 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
16 David Nyhus
17 Nathan Rodarte Team Planet X USA
18 Noah Steigerwald
19 Ian Panoscha
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
5 Davis Melkonian Hood River Velo
6 Spencer Scott Bend Endurance Academy
7 Paul Furst Camas Bike and Sport
8 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
9 Ben Van raalte West End Jr
10 Christian Dobbins West End Jr
11 Zach Lang Hapi-Go!
12 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
13 Evan Mobley
14 Sean Harple SWEAT360
15 Skyler Gober Showers Pass MTB/CX Team
16 Brennan Pool
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Wilson Bend Endurance Academy
2 William Reinking Bend Endurance Academy
3 Cole Domenico
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Ava Lilley
4 Mckenna Mckee Hapi-Go!
5 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
6 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
7 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
9 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
10 Maya Peterson
11 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Aubrey Ellerbruch
13 Luciana Lenth
14 Emma Royce The Spokesmen
15 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
16 Olivia Hewett The Spokesmen
17 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
18 Katie Castle Portland Velo Racing Team
19 Irisa Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
20 Olivia Remund
21 Hope Williams
22 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Hapi-Go!
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Maya Peterson
6 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
9 Olivia Remund
10 Hope Williams
11 Anna Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley
2 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
4 Luciana Lenth
5 Emma Royce The Spokesmen
6 Olivia Hewett The Spokesmen
7 Katie Castle Portland Velo Racing Team
8 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Aubrey Ellerbruch
3 Irisa Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
2 Bart Bowen Deschutes Brewery
3 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End B
4 John Weathers Sunset Cycles
5 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
6 Matt Williams Thump Coffee
7 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
8 Dave Reitz Team Cycle Sport
9 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
10 Martin Baker bicycleattorney.com
11 Tim Joslin Cyclepath Racing
12 Michael Wilson Team S+M
13 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
14 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
15 Jeff Curtes Speedvagen Racing Machines
16 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
17 David Sjogren Sunnyside Sports
18 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
19 Owen Murphy Murder of Crows
20 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
21 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
22 Rich Cramer bicycleattorney.com
23 Paolo Dabbeni Filth and Fury
24 Andy Olsson Team Finger
25 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
26 Jeff Otto Sunset Cycles
27 Scott Bradway Team S+M
28 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
29 Bob Jacobs bicycleattorney.com
30 Rick Metz bicycleattorney.com
31 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team
32 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
33 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
34 Eric Lanners Team S+M
35 Shannon Boroff bicycleattorney.com
36 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
37 Danny Weikel River City Bicycles
38 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
39 Mike Heenan
40 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
41 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
42 Dusty Miller Half Penny Cycling Team
43 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
44 Jeff Turner
45 Neil Green Therapeutic Associates Racing
46 Scott Willson Gentle Lovers
47 Chris Moor Deschutes Brewery
48 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
49 Adam Carroll Boneyard Cycling
50 Jonathan Maus Grouptrail Cycling
51 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
52 David Prause Gr端ndelbr端isers/Stewie Bicycles
53 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
54 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
55 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
56 Spencer White Stumptown Cycling Club
57 Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilit
58 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
59 Andrew Hawley Team Lost Highway
60 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
61 Ted Byram bicycleattorney.com
62 Nicholas Leritz Team S+M
63 Joe Martin HiFi Sound Cycling Components
64 Roger Meier Cyclepath Racing
65 David Saltzberg Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
66 Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
67 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
68 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
69 Joseph Fricke Cyclepath Racing
70 Rodney Trepess Deschutes Brewery
71 Rick Boston Velominati Racing
72 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
73 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
74 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
75 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
76 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
77 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
78 Rj Remund
79 Bret Berner River City Bicycles
80 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
DNF Ryan Mcglone Boneyard Cycling
DNF David Pedersen Portland Bicycle Studio
DNF Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End B
DNF Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Webster Wilson Velominati Racing
DNF David Klipper Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Leritz Team S+M
2 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
3 Mark Williams Team Cycle Sport
4 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
5 Mark Deresta Hood River Velo
6 Brian Little BeerMongers Cycle Club
7 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
8 Alexander Roddvik Hood River Velo
9 David Marchi Murder of Crows
10 Mark Widlund The Spokesmen
11 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
12 Doug Minarik bicycleattorney.com
13 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
14 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
15 Daniel Esterling Green Submarine Records
16 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
17 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
18 Ryan Barnes TheClymb.com
19 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
20 Bernie Miller
21 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
22 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
23 David Hewett The Spokesmen
24 Scott Churchill
25 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
26 Kenneth Pace Team S+M
27 Todd Sexton Guinness Cycling Team
28 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
29 Peter Rueegger Team Mudman
30 Josh Gobershock Boneyard Cycling
31 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Chris Sautter
33 Rob Russell Camas Bike and Sport
34 Robert Christensen
35 David Miller Team Lazy Tarantulas
36 Tristan Jones
37 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
38 Tony Curtis The Spokesmen
39 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
40 Tom Palke Team Mudman
41 Peter Koonce Grouptrail Cycling
42 Thomas Royce The Spokesmen
43 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
44 Curtis Loeb Hammer Velo
45 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
46 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
47 Thom Kneeland
48 Robert Umberhandt
49 Matt Hooge
50 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
51 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
52 Matthew Dial Deschutes Brewery
53 Trig Rogers bicycleattorney.com
54 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
55 Gabriel Cabatic
56 Carl Werner
57 Mike Zoormajian
58 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
59 Brian Carrico The Spokesmen
60 Steve Williams Half Penny Cycling Team
61 Paul Greenwalt Sunset Cycles
62 Ile Powell Team S+M
63 Jarod Seaman Half Penny Cycling Team
64 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
65 Andy Platt
66 Tom Lenth
67 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
68 Jeff Chochon
69 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
70 Chad Hartley SWEAT360
71 Sean Cook Cyclepath Racing
72 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
73 Josh Platis
74 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
75 Khari Gates Civilian Velonauts
76 Joseph Spampinato
77 Ryan Morgan Trusty Switchblade
78 Sean Denney bicycleattorney.com
79 Danny Knudsen bicycleattorney.com
80 Todd Grover Boneyard Cycling
81 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
82 Drew Holmes WebCyclery.com
83 Judson Mccauley The Spokesmen
84 Matthew Case Steve Young has a Posse p/b Trusty
85 Jon Langbhn
86 Lee Debruler
87 Chad Butler Hapi-Go!
88 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
89 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
90 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
91 Bill Hall
92 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
DNF Casey Davidson bicycleattorney.com
DNF Billy Holcomb Trusty Switchblade
DNF Matt Reeves
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 11   Cat 5: 5   Cat ?: 73  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
2 Darin Swan Trusty Switchblade
3 Terry Hamness Camas Bike and Sport
4 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
5 Eric Evans
6 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
7 Howard Bell
8 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
9 Matthew Jetton
10 Erik Carlson
11 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team
12 Ryan Mcintyre
13 Nate Mckeown DNR Cycling
14 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
15 Doug Brecht crank
16 Luke Robbins
17 Peter Hettinga SWEAT360
18 Chad Fischer SWEAT360
19 Phillip M trost Team S+M
20 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
21 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Lin
22 David Arndt
23 Justin Watkins
24 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
25 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
26 Raymond Egan The Spokesmen
27 Britton Gentry Cyclepath Racing
28 Eric Pool
29 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
30 Damon Schaefer Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
31 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
32 Ryan Walsh
33 Jeff Dill Team Mudman
34 Jonathan Modie Team S+M
35 Burk Webb Portland Velo Racing Team
36 James Williams Deschutes Brewery
37 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
38 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
39 Kevin Dickson
40 Chris Zanger Boneyard Cycling
41 Steve Van bergen
42 John Lehman
43 Joe Gomez Team Mudman
44 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
45 Paul Barlow
46 John Shorb
47 Troy Nelson
48 Del Goertzen
49 Joe Pinzone Threshold Velo
50 Ryan Temple
51 Alex Dombroski TheClymb.com
52 Chris Born Grouptrail Cycling
53 Tom Kay The Spokesmen
54 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
55 James Lais
56 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
57 Alex Geschke Team Oregon presented by Laurelwood
58 Kent Chapple Boneyard Cycling
59 Anthony Smith
60 Max Frixione
61 Chris Page
62 Rick Wargo
63 James Peterson
64 Brian Kash
65 Danny Hoile bicycleattorney.com
66 Saul Kwitman
67 Todd Harple SWEAT360
68 Hamish Rickett
69 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
70 Andrew Schlesinger
71 Charles Barrett
72 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
73 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
74 Dean Maclean Team Planet X USA
75 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
76 Lorne Cross
77 Mike Lurie
78 Dave Torrance
79 Jared Mcclintock
80 Phil Avery Team Beer
81 Ethan Fuld
82 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilit
83 Jason Jones Team Planet X USA
84 Russell Gober Showers Pass MTB/CX Team
85 Robb Farrington
86 Joe Lagerstrom
87 Kyle Mountain
88 Benjamin Wright
89 Tony Pitone
90 Neill Campbell
91 David Adkins Athletes Lounge Cycling Team
92 Bjoern Brunner
93 James Self
94 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
95 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
96 Greg Eyerly
97 John Porter Velominati Racing
98 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
99 Danny Pettit
100 Jonathan Eckart
101 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
102 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
103 Jason Butler-brown Nossa Familia Coffee Cycling
104 Jeffrey Johnson Team Beer
105 Judah Hamness
106 Will Lawrence
107 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
108 Jake Hamnes
109 Robb Lavigne
110 Sean Mccarthy
111 Geir Eide
112 Curtis Milander Civilian Velonauts
113 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
114 Neil Gibson
115 Chris Barney Therapeutic Associates Racing
116 Chris Rinehart
117 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
118 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
119 Michael Squire
120 Chris Valencia Team S+M
121 Eugene Ezman
122 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
123 Bill Salbador
124 Victor Delgado
125 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
126 Christie Scheer Team Rose City
127 Craig Diehl
128 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
129 Kevin Veaulry casaus
130 Chris Mccraw Team Slow
131 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
132 Ryan Spaulding
133 Nathaniel Wells Hapi-Go!
DNF Tim Schallberger Sunnyside Sports
DNF Patrick Meigs Team Mudman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 4   Cat ?: 119  
By Age: All | U20 |