Log In
Cross Crusade: Heron Lakes • Oct 19 2014
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
2.6
2.2
3.1
2
Clear, 67 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
2.6
Moisture
2.2
Accel
3.1
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Libby L. emond
2 Nadege Dubuisson
3 Sandra Krueger
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sid Hariharan
2 Kristopher Celtnieks Hammer Velo
3 Russell Walker
4 Luis Vargas
5 Howard Draper
6 Jeremy Kennedy
7 Adam Bergerson Capitol Velo
8 Cesar Carrillo
9 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
10 Tanner Schulz
11 Charlie Goldston
12 Austin Grisham Athletes Lounge Cycling Team
13 Carl Steinke
14 Peter Hand
15 James Campbell
16 Justin Yuen Grouptrail Cycling
17 Ryan Smith
18 Danny Pettit
19 Terry O'conner
20 Alastair Cox
21 Joshua Sutton
22 Zachary Goude Team Planet X USA
23 Stefan Furst Camas Bike and Sport
24 Stephen Zadrozny
25 Paul Sackman
26 Eric Hagen
27 Steven Rose
28 David Hankins Camas Bike and Sport
29 Richard Sayre
30 Miguel Reyes Grouptrail Cycling
31 Christopher Krupa
32 Paul Furst Camas Bike and Sport
33 Greg Scott BeerMongers Cycle Club
34 Jack Owens
35 Stephen Rich
36 Brian Fuller
37 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
38 Joshua Boelter
39 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
40 Jason Flanagan Capitol Velo
41 Darcy Owen
42 Chad Stannard
43 David Lam
44 Matt Larson
45 Dave Brown
46 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
47 Jason Fawcett
48 Jim White
49 Will Lawrence
50 Don Gutzmann
51 Ed Waters
52 Benjamin Smith
53 Russ Watt
54 Barry Rich
55 Trevor Cable
56 Spencer Dandy
57 Darren Pennington
58 Michael Alter
59 Jordan Plawner
60 John Bowen
61 Tony Vanderzanden
62 Gil Herrera
63 David Forman Grouptrail Cycling
64 Reyaz Rohani
65 Dustin Long
66 Cory Sakamota
67 Walter Bianchini
DNF Patrick Huny
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sadie Grossman
2 Lucy Glaize
3 Erin Calkins bicycleattorney.com
4 Sarah Provencio
5 Amy Polansky
6 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
7 Nicole Holt Athletes Lounge Cycling Team
8 Donna Russell
9 Amanda Abel
10 Beth Stam
11 Cindy Werhane
12 Gail Born Grouptrail Cycling
13 Erin Corcoran
14 Carolyn Sykes
15 Heather Winfrey
16 Britt Hermanski TheClymb.com
17 Jessie Kwak
18 Lauren Malakowski
19 Amber Collett
20 Sara Stille
21 Dani Wyeth Boneyard Cycling
22 Emily Robey Oregon Bike Shop Racing Team
23 Dawn Stender
24 Becca Smith-morgan
25 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
26 Lauren Reynolds
27 Erica Levitt
28 Nira Copeland
29 Gabrielle Steinert
30 Jessica Glenn
31 Kristina Owen Capitol Velo
32 Pam Guy
33 Heidi Mcnamee
34 Kristin Morrissey
35 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
36 Sarah Greenfield
37 Miriam Mcculloch
38 Hilary Stevenson
39 Lidia Rose
40 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
41 Tracy Miller Deschutes Brewery
42 Stacy Smelser
DNF Lyssa Thomson
DNF Katherine Maund
Finishers: Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Carl Decker Giant
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Sean Babcock Team S+M
5 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
6 Shannon Skerritt
7 Josh Kelley
8 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
9 Seth Patla REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
10 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
11 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Brig Brandt
13 Stephen Bedford HCH-RPM Mortgage Cycling Team
14 Scotty Carlile Thump Coffee
15 Adam Bucklin Thump Coffee
16 James Williams Deschutes Brewery
17 James Ceccorulli bicycleattorney.com
18 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
19 James Rowan Murder of Crows
20 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
21 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
22 Ryan Garner Team Planet X USA
23 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
24 Nathan Coffey HCH-RPM Mortgage Cycling Team
25 Brent Casady
26 Joel Madrone Breadwinner Cycles
27 Matt Fox Deschutes Brewery
28 Samuel Rosenberg Hutch's-Slocum-Co-Motion
29 Jeremy Dunn
30 Jeremy Russell bicycleattorney.com
31 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
32 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
33 Gabriel Linn Trusty Switchblade
34 Jonathan Myers Team S+M
35 Colã© Lalomia Team Wooly Mammoth
36 Nathan Gibson Trusty Switchblade
37 Sean Corey Breadwinner Cycles
38 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
39 Marek Litinsky Trusty Switchblade
40 William Warburton Bend Endurance Academy
41 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
42 Jake Szymanski
43 Tim Goodall Islabikes
44 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
45 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
46 Tim Reinhart Rapha/River City Bicycles
47 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
48 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
49 Brian Hart jr. Hapi-Go!
50 John Hartnett Soraz Racing p/b CAPA
51 Stephen Glass
52 Josiah Zukowski
53 Trevor Pratt
54 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
55 John Walrod Rapha/River City Bicycles
56 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
57 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
58 David Sterry Green Submarine Records
59 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
60 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
61 Shane Johnson Trinity Bikes
DNF Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
DNF Patrick Jackson
DNF Mitchell Trux REN Cycles/Ti Cycles/River City Bic
DNF Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
DNF Erik Tonkin Team S+M
DNF Antonio Castaneda jr Soraz Racing p/b CAPA
DNF Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
DNF Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
DNF Rust Lafleur
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cary Adams Rolf Prima
2 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood
3 David Cushman
4 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
5 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
6 Kevin Ruszel
7 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
8 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Billy Truelove Co-Motion Cycles Factory Team
10 Jared White
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
12 Christopher Muhs Look Good Feel Good
13 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing
14 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
15 Bo Thunell
16 Gary Szalay
17 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Ryan Funke Deschutes Brewery
19 Matt Edwards Black Lodge Cycling
20 Kyle Mccall HCH-RPM Mortgage Cycling Team
21 Dennis Stafford CX Pistols p/b Cyclocross.com
22 Matthew Piekutowski
23 Mike Chamblin
24 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
25 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
26 Patrick Reedy CX Pistols p/b Cyclocross.com
27 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
28 Erik Borghoff Trusty Switchblade
29 Will Niemann-ross
30 Daniel Esterling Green Submarine Records
31 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
32 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
33 Aaron Ufferman
34 Christian Martin River City Bicycles
35 Jeremy Bowler Team 10 Barrel
36 Adam Goplin Team Lost Highway
37 Chuck Meyer Murder of Crows
38 Drew Coleman Hammer Velo
39 Stephen Gann
40 Daniel Steinle CX Pistols p/b Cyclocross.com
41 Brendan Treacy Team Oregon presented by Laurelwood
42 Jeff Johnston Boneyard Cycling
DNF Andrew Warren Team S+M
DNF Anders Pedersen
DNF Stuart Elgin
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Elstad Rolling Thunder p/b The Missing Lin
2 Matt Good
3 Cameron Duff Metropolis Cycle Repair
4 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
5 Adam Moore Look Good Feel Good
6 Nic Kytlica Team Planet X USA
7 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
8 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
9 Kyle Morris Therapeutic Associates Racing
10 Micah Sardell
11 Eric Albright Look Good Feel Good
12 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
13 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
14 Blaine Bartholomew
15 Sean Haggerty
16 Corey Mcmanus
17 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
18 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
19 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team
20 Matt Jamison
21 Chris Wright
22 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
23 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
24 Travis White
25 Nathaniel Wells Hapi-Go!
26 Dan Dellitt
27 Raul Bonifacio
28 Jon Pearson
29 Kyle D'auria
30 Elijah Smith
31 Martin Joyce
32 Christopher Landon
33 Michael Collins
34 Susannah Hart Hapi-Go!
35 Joseph French Team Lost Highway
36 Andrew Baxter
37 Brad Davidson
38 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
39 Coty Irving
40 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
41 Eric Hagstette
42 Ian Lethbridge
43 Josh Snyder
44 John Berrigan
45 Bryan Foster
46 Matt Bloom GET FIT Cycling
47 Jason Ladwig
48 Ross Lane Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
49 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
50 Thomas Pastor Deschutes Brewery
51 Matthew Wilkins Guinness Cycling Team
52 Nathanael Hart Hapi-Go!
53 Jordan Braun
54 Paul Sari
55 Douglas Gresham
56 Zach Lang Hapi-Go!
57 Martin Matsumura
58 Tommaso Gomez
59 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
60 Mike Schwoebel
61 Laura O'connell
62 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
63 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
64 Nate Wyeth Boneyard Cycling
65 Stephen Carter The Spokesmen
66 Mike Pimomo
67 Joshua Johansen Team 10 Barrel
68 Lucas Barash-david
69 Charles Henderson Team Lost Highway
70 Scott Smith
71 Brian Hart sr. Hapi-Go!
72 Andy Morris
73 Kevin Rayburn Team Planet X USA
74 Kyle Pratuch
75 Tom Brenneman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
76 Aneel Nath Team Planet X USA
77 Toby Schmidt Joe Bike Racing
78 Drew Trapnell Camas Bike and Sport
79 Jp Guterl
80 Jade Koide Look Good Feel Good
81 Nick Besson
82 Cooper Irwin Hapi-Go!
83 Nicholas Beyer
84 Tommy Smith
85 Michael Newton
86 Danny Shapiro
87 Kevin Sepulveda
88 Hannah Hart Hapi-Go!
89 Michael Zaccaro Soraz Racing p/b CAPA
90 Travis Bullard
91 Josh Green Deschutes Brewery
92 Matthew Heiger
DNF Scott Miyako
DNF Chris Bathke
DNF Chris Mcdonald
DNF Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
DNF Dan Manco
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 83  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
2 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Aaron Coker HCH-RPM Mortgage Cycling Team
4 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
5 Walter Mcknight Deschutes Brewery
6 Dave Rosen
7 Matthew Brock Team Lazy Tarantulas
8 Tim Schauer
9 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Jack Trumbull
12 Pete Conklin
13 Thomas Lyttle River City Bicycles
14 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
15 Mike Reddig Camas Bike and Sport
16 Tyson Hart Civilian Velonauts
17 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
18 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
19 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
20 Jon Coney
21 Michael Gasperson
22 Tony Weber
23 Ryan Smith Hammer Velo
24 Rutherford Brakke-pound
25 Michael Clark
26 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
27 Johnny Baldwin
28 Ed Jones
29 Abe Covello Team Planet X USA
30 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
31 Kenny Prowse Capitol Velo
32 Jamie Fitzgerald Veloforma
33 Jon Buffaloman bouffleur
34 Dave Wrast
35 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
36 John Livingston Murder of Crows
37 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team
38 Eugene Ezman
39 Mark Sather
40 Justin S king
41 Jamaal Folsom
42 Jordan Slone Trusty Switchblade
43 Jacob Roth
44 Brian Witty
45 James Thompson
46 Todd Mitchell
47 Ben Helgren
48 Heath Hodgert
49 Ivan Anderholm
50 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
51 Paul Toufar
52 Eron Riddle
53 Matt Simonet
54 Kevin Blair Team 10 Barrel
55 Chipp Ross
DNF Jason Harris Portland Bicycle Studio
DNF David Keeney Team S+M
DNF Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jeremiah Hartley
DNF Brad Ross
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht Bend Endurance Academy
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Nathanael Hart Hapi-Go!
4 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
5 Jace Petersen Team Finger
6 Elijah Krause
7 Walker Hendricks
8 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
9 Owen L. rogers bicycleattorney.com
10 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
11 Luke Lehmon
12 Parker Green Beaverton Bicycle Club
13 Miles Revenaugh
14 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Markus Morton
16 Carter Hagedorn Grouptrail Cycling
17 Jacob Litton
18 Brady Pfeiffer Trusty Switchblade
19 Jake Radtke
20 Luke Wargo
21 Tyler Williams
22 Rohan Wagh
23 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
24 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
25 Ian Baer
26 Anderson Bacon
27 Connor Adamy
28 Miles Bordeaux
29 Jake Witt West End Jr
30 Colin Mcnamee
31 Silas O'doherty
32 Evan Owens
33 Carson Griffith Bend Endurance Academy
34 Jason Fastre
35 Sebastian Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
36 Gavin Sunderland
37 Xander Cable
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
4 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
5 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Owen Szwaya bicycleattorney.com
7 Caleb Trumbull
8 Calvin Keane Bend Endurance Academy
9 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
10 Ryan Caputo The Spokesmen
11 Emmett Reeb
12 Noah Steigerwald
13 Nathan Rodarte
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Eben Horacek HiFi Sound Cycling Components
3 Leif Kytola Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Erik Hammerquist
5 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
6 Davis Melkonian
7 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
8 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Evan Martin
10 Matt Rech
11 Paul Furst Camas Bike and Sport
12 Zach Lang Hapi-Go!
13 Carson Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Sean Harple
15 Cooper Irwin Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Wilson Bend Endurance Academy
2 William Reinking Bend Endurance Academy
3 Jd Protiva
4 Eddi Kamber
5 Tristan Bond
6 Chris Rech
7 Austin Gardner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Gill
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Mckenna Mckee Hapi-Go!
4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
5 Madison Pettit
6 Mava Peterson
7 Linnea Owen Capitol Velo
8 Sydney Blem Team Lazy Tarantulas
9 Roxanna Hart Hapi-Go!
10 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
11 Payton Palmer Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
12 Hope Williams
13 Eleanor Martin
14 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Audrey Harris Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
4 Kaitlyn Wolfe Camas Bike and Sport
5 Korrie Mcintyre Camas Bike and Sport
6 Sage Kosmala
7 Samantha Trost Team S+M
8 Ellie Darnall Hapi-Go!
9 Emma Royce The Spokesmen
10 Olivia Hewett The Spokesmen
11 Katie Castle Portland Velo Racing Team
12 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Audra Mcnamee
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Kristina Owen Capitol Velo
3 Aubrey Ellerbruch
4 Charis Darnall Hapi-Go!
5 Alyssa Hoyt Sprout Cycles/Lucky Lab
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
3 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
4 Jason Walker
5 Michael Benno Smith&Nephew p/b West End B
6 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End B
7 Matt Williams Thump Coffee
8 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
9 John Weathers Sunset Cycles
10 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
11 John Rollert WebCyclery.com
12 Jeff Otto Sunset Cycles
13 Rick Metz bicycleattorney.com
14 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
15 Tim Joslin Cyclepath Racing
16 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
17 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
18 Scott Bradway Team S+M
19 Joe Santos Cyclepath Racing
20 Brian Foresta Civilian Velonauts
21 Chad Swanson Team S+M
22 Ronald Kizziar HCH-RPM Mortgage Cycling Team
23 David Sjogren Sunnyside Sports
24 Jesse Bolling
25 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
26 Robert Uetrecht
27 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
28 Bob Jacobs bicycleattorney.com
29 Jesse Luckett Cyclepath Racing
30 Michael Risner Guinness Cycling Team
31 Martin Baker bicycleattorney.com
32 Shannon Boroff bicycleattorney.com
33 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
34 Greg Stokes Hammer Velo
35 Brook Gardner Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
36 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
37 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
38 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
39 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
41 Chris Moor Deschutes Brewery
42 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
43 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
44 Andrew Hawley Team Lost Highway
45 Jason Pinkerton bicycleattorney.com
46 David Pedersen Portland Bicycle Studio
47 Eric Lanners Team S+M
48 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
49 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
50 Webster Wilson Velominati Racing
51 Rick Boston Velominati Racing
52 Jason Zadow Civilian Velonauts
53 Scott Willson Gentle Lovers
54 David Krause Trusty Switchblade
55 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
56 Jonathan Maus Grouptrail Cycling
57 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
58 Ryan Marquardt Portland Velo Racing Team
59 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
60 Nicholas Leritz Team S+M
61 Lloyd Connelly DNR Cycling
62 Adam Ward Rolf Prima
63 Roger Meier Cyclepath Racing
64 Rodney Trepess Deschutes Brewery
65 Sean Rees Cyclepath Racing
66 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
67 Andy Meeks bicycleattorney.com
68 Scott Mares Threshold Velo
69 Terry Knight
70 Kevin Sundberg Showers Pass MTB/CX Team
71 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit
72 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
73 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
74 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
75 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
76 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
77 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
78 Neil Green Therapeutic Associates Racing
79 Alex Accetta HCH-RPM Mortgage Cycling Team
80 Mathew Braun
81 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
82 Shane Fletcher Smith&Nephew p/b West End B
83 Bret Berner River City Bicycles
DNF William Alcorn BikeFlights.com
DNF Richard Horacek HiFi Sound Cycling Components
DNF Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
DNF Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
DNF Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Danny Weikel River City Bicycles
DNF Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
DNF Mike Szwaya bicycleattorney.com
DNF John Mitchem Smith&Nephew p/b West End B
DNF Jason Hight
DNF John Droege Filth and Fury
DNF Scott Ballard Upper Echelon Fitness and Rehabilit
DNF Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
2 Dusty Miller Half Penny Cycling Team
3 Ted Byram bicycleattorney.com
4 Devin Bailly HCH-RPM Mortgage Cycling Team
5 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
6 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
7 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
8 Brian Little BeerMongers Cycle Club
9 Thom Kneeland
10 Hagai Tavori Hammer Velo
11 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
12 Jeffrey Struck
13 Jerald Winfrey Cyclepath Racing
14 Andy Leritz Team S+M
15 Spencer White Stumptown Cycling Club
16 Johnny Burrell Metropolis Cycle Repair
17 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
18 Mike Heenan
19 Erik Denninghoff DNR Cycling
20 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
21 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
22 Mark Deresta Hood River Velo
23 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
24 Kenneth Pace Team S+M
25 David Miller Team Lazy Tarantulas
26 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
27 Bill Richmond Grouptrail Cycling
28 Patrick Fraser Therapeutic Associates Racing
29 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
30 Ryan Barnes TheClymb.com
31 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Gabriel Cabatic
33 Mark Widlund The Spokesmen
34 Doug Minarik bicycleattorney.com
35 Scott Churchill
36 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
37 Alexander Roddvik Hood River Velo
38 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team
39 Todd Klapwyk
40 Robert Umberhandt
41 David Hewett The Spokesmen
42 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
43 Gabe Doebler
44 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
45 Simon Robins Team Wooly Mammoth
46 Chris Roberts Hammer Velo
47 Matt Hooge
48 Matt Radich Dr Will Bar
49 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
50 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
51 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
52 Steve Raubolt
53 Brian Schiller Guinness Cycling Team
54 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
55 Paul Zagacki bicycleattorney.com
56 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
57 Judson Mccauley The Spokesmen
58 Steve Black
59 Khari Gates Civilian Velonauts
60 Dan Anderson Rebound/Tireless Velo
61 Josh Platis
62 Michael Blackard
63 Peter Rueegger Team Mudman
64 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
65 Carl Werner
66 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
67 David Fee Civilian Velonauts
68 David Rasca Half Penny Cycling Team
69 Yuji Sumimoto
70 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
71 Rob Kerr Boneyard Cycling
72 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
73 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
74 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
75 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Rob Thompson Ironclad Cycling Team
77 Chad Hartley
78 Steven Ohlhaber
79 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
80 Kevin White
81 Billy Holcomb Trusty Switchblade
82 Ian Kennedy bicycleattorney.com
83 Kevin Morgan Murder of Crows
84 Aaron Tarnow WebCyclery.com
85 Ile Powell Team S+M
86 Bob Reininger Murder of Crows
87 Chris Nelson Green Submarine Records
88 Andrew Morphis
89 Jeff Chochon
90 Jack Trumbull Hood River Velo
91 Jeff Garrett
92 Trig Rogers bicycleattorney.com
93 Todd Sexton Guinness Cycling Team
94 Thomas Royce The Spokesmen
95 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
96 Rolland Hayden Rolf Prima
97 Sean Denney bicycleattorney.com
98 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
99 Colin Cunningham
100 Brian Carrico The Spokesmen
101 Danny Lopez Trusty Switchblade
102 Sean Cook Cyclepath Racing
103 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
104 Kyle Mills Murder of Crows
105 Steve Williams Half Penny Cycling Team
106 Paul Greenwalt Sunset Cycles
107 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
108 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
109 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
110 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
111 Bodjie Train Grouptrail Cycling
112 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
113 Stephen Mcdade Veloforma
114 Dylan Mcnamee
115 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
116 Peter Gutwald HCH-RPM Mortgage Cycling Team
117 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
118 Tony Curtis The Spokesmen
119 David Ripp
120 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
121 Ryan Chase Deschutes Brewery
DNF Craig Broberg HCH-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
DNF Ryan Morgan Trusty Switchblade
DNF Kyle Gorman WebCyclery.com
DNF David Anderson Boneyard Cycling
DNF Isaac Frost Green Submarine Records
DNF Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
DNF Mike Zoormajian
DNF ? ?
DNF Mark Backus Boneyard Cycling
DNF Peter Koonce Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 12   Cat 5: 4   Cat ?: 105  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Aaker
2 Curtis Brawner
3 Scott Trautman Camas Bike and Sport
4 Justin Johnson The Hub Cyclery
5 Matthew Dial Deschutes Brewery
6 Darin Swan Trusty Switchblade
7 Terry Hamness Camas Bike and Sport
8 Sven Koehler
9 Paul Schoonover Team S+M
10 Eric Evans
11 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
12 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
13 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
14 Jerrol Lackey Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Nathaniel Wells Hapi-Go!
16 Doug Brecht crank
17 Nate Mckeown DNR Cycling
18 Jason Butler-brown Nossa Familia Coffee Cycling
19 Troy Nelson
20 Matthew Jetton
21 Chad Fischer
22 Raymond Egan The Spokesmen
23 Luke Robbins
24 Matt Thiefelder The Spokesmen
25 Erik Carlson
26 Marc Angelo TheClymb.com
27 Britton Gentry Cyclepath Racing
28 Giles Rickett
29 Scott Kleiner
30 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
31 Mike Sobolewski Hapi-Go!
32 Justin Watkins
33 Steve Van bergen
34 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
35 Bradford Goodson
36 Jason Bietz Half Fast Velo presented by Ninkasi
37 Ryan Mcintyre
38 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
39 Max Frixione
40 Tyler Jackson Half Penny Cycling Team
41 Howard Bell
42 Paul Barlow
43 James Williams Deschutes Brewery
44 John Lehman
45 Hamish Rickett
46 Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
47 Peter Hettinga
48 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
49 Stewart Schesnack Rare Disease Cycling
50 Joseph Hagedorn
51 Tim Sinatra
52 Michael Gilbert Rebound/Tireless Velo
53 Richard Fattic Ruckus Test Team
54 Geoff Wittreich
55 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
56 Tony Wolff
57 Chris Zanger Boneyard Cycling
58 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
59 Kris Schamp Showers Pass MTB/CX Team
60 Jeff Dill Team Mudman
61 Phillip M trost Team S+M
62 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
63 David Smith
64 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
65 Ryan Walsh
66 Mike Lurie
67 Ed Fischer Camas Bike and Sport
68 Dave Torrance
69 ? ?
70 James Peterson
71 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
72 Brad Houle
73 James Daugherty Rolling Thunder p/b The Missing Lin
74 Kevin Dickson
75 Greg Eyerly
76 Jason Jones Team Planet X USA
77 Curtis Milander Civilian Velonauts
78 Rick Wargo
79 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
80 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
81 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
82 Anthony Smith
83 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
84 Mark Mcmurtry Velominati Racing
85 Kent Chapple Boneyard Cycling
86 Michael Clark
87 Mark Hansen
88 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
89 Neill Campbell
90 James Lais
91 Tom Kay The Spokesmen
92 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
93 Dean Bailey Beaverton Bicycle Club
94 Charles Warner
95 Scott Maxwell
96 Matt Haughey
97 Mike Reddig Camas Bike and Sport
98 John Dendiuk
99 Jeff Copus
100 Jason Hughes
101 Robb Farrington
102 Todd Harple SWEAT360
103 Mike Liefeld
104 Danny Hoile bicycleattorney.com
105 Scot Jarchow Threshold Velo
106 Burk Webb Portland Velo Racing Team
107 Charles Barrett
108 Bjoern Brunner
109 Steven Soto
110 Ethan Fuld
111 Jonathan Eckart
112 Kyle Mountain
113 Mg Smith
114 Alex Dupey
115 Souk Soulinthone
116 Andrew Schlesinger
117 Pascal Chureau
118 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
119 Ewan Rose
120 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
121 Jeffrey Johnson Team Beer
122 James Owen Capitol Velo
123 John Williams Upper Echelon Fitness and Rehabilit
124 Tim Schallberger Sunnyside Sports
125 Tom Perilloux
126 Chris Barney Therapeutic Associates Racing
127 Jared Mcclintock