Log In
USGP of Cyclocross Day Two • Dec 6 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Fabrizius
2 Frank Spiteri Peninsula Velo/Pomodoro
3 Nicholas Dale Raleigh All Stars p/b Cady Construc
4 Cory Simpson
5 Paul Lacava Giant Bicycles
6 Aaron Mickels
7 Christopher Green
8 Jeremy Whitman Broken Spoke Cycling
9 David Mai
10 Daimeon Shanks
11 Ben Corbalis Raleigh All Stars/Lees-McRae Colleg
12 Sean Haidet
13 Jeff Gaeckle The Valley
14 James Williams Adventures Edge
15 Brent Casady
16 David Thomas Team Magnus
17 Conrad Kornmann
18 Peter Ozolins FLCC
19 Alex Wilson Recycled Cycles Racing
20 Matt Dawes Oak Bay Bikes
21 Sean Cruickshank AVIAWEST
22 Aaron Dusseault Russ Hays Bike shop
23 Jared Rammell Broken Spoke Cycling
24 Eric Colton Team CICLE
25 Jake Turner Broken Spoke Cycling
26 Ryan Rickerts Fanatik Bike Co.
27 Shawn Rader Sunset Cycles
28 David Chiu
29 David Goode Spokane Rocket Velo
30 Brant Haflich Wally's Bicycle Works
31 Keith Heinzelman classic cycle
32 Barry O'connor
33 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
34 Matt Kennedy
35 Cole Meckle Cucina Fresca
36 Michael Coffino Knackered Tyres
37 Bill Craven Starbucks Cycling
38 Robert Sanders Revolver-Cascadia
39 Alex Wentz University of Portland Cycling Club
40 Andy Jones HTFU
41 Ben Johnson Portland Velo
42 Ian Gerrish Northwest Chiropractic Clinic
43 Chip Sloan
44 Timothy Spence
45 David Rosen
46 Salvatore Bondi Portland Velo
47 Jason Turner
48 Brent Stubbs Schwalbe
49 Corey Coplea
50 Jay Issaacson
51 Wade Goff Half Fast Velo
52 Trig Rogers
53 James Jonke Tireless Velo
54 Christian Ettinger
55 Jeff Ker
56 Ed Matthews
57 Randy Salamon Recycled Cycles presented by Raleig
58 Mike Heenan
59 Justin Berndt NRC/Kona
60 Alan Adams
61 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
62 Christopher Ryan
63 Zac Strode
64 Cameron Vander stoep Half Fast Velo
65 Mark Adamski OrganicAthlete
66 Jeff Ballantine Portland Velo
67 Matthew Hennessy Team BBC
68 Jason Zadow
69 Christian Martin
70 Marc Schwartz Husky Cycling/University of Washing
71 Michael Rabinowitz
72 Nicholas Adsero Recycled Cycles Racing
73 Andy Platt Columbia Sportswear
74 Unknown
75 Saul Lopez
76 Ken Pace
77 Robert Christensen
78 John Miller Zanconato Racing
79 Dan Penner
80 Aaron Ufferman
81 Aaron Tarnow
82 Matt Schwartz OSU Cycling Club
83 Chip Schug Team WebCyclery.com
84 Curtis Loeb Hammer Velo
85 James Braun
86 Scott Jerger Witness the Fitness
87 Noah Megowan Club Sport
88 Andy Meeks
89 John Baldwin
90 Jeremy Jensen
91 Craig Austin
92 Mike Murphy Currier Cycle
93 Mark Friel
94 David Volkert Team Doublecheck
95 Scott Ballard
96 Robert Kyper
97 Eric Stouck
98 Matthew Lasala
99 David Munro
100 Stephen Staha Cycle Sport
101 David Pryor
102 Alan Reaume
103 Ryan Mauk
104
105 Matthew Jaffe
106 Jim Hendrickson Crossniacs
107 Mark Mcmurtry
108 Joseph Welsh Raleigh All Stars p/b Cady Construc
109 Eric D. Mcmurtry
110 Kansas Waugh CRCA/Jonathan Adler Racing
111 Sean Mclaughlin Spokane Rocket Velo
112 Juan Cagampang Hammer Velo
113 Brian Walburn Hagens-Berman LLP Cycling
114 Mark Proia Pacific Power Blue Sky
115 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR
116 Robert Trombley Recycled Cycles Racing/Raleigh USA
117 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR
118 Christopher Bagg Athlete's lounge
119 Mark Rogers Hagens Berman
120 Tony Turano
121 Nathan Solomon Team Rubicon
122 Ben Jackson Escape Velocity
123 Bill Salbador
124 Andrew Yee Hup United/Cyclocross Magazine
125 Patrick Mcenaney Pacific Power Blue Sky Cycling Team
126 Clayton Lindsay Gr??ndelbr??isers/Stewie Bicycles
127 Brian Johnson Crossniacs
128 Richard Suditu
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 22   Cat 3: 26   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Todd Different Bikes
2 Angi Weston Kona/Team Indifference
3 Julie Zickovich Gas/Intrinsik
4 Nicole Connor Fanatik Bike Co.
5 Marsa Daniel Team Group Health
6 Brandee Era-miller The Valley Athletic Club
7 Cassandra Goode Zuster
8 Andrea Casebolt Rad Racing NW
9 Heather Vanvalkenburg Land Rover-ORBEA Benefiting the Lan
10 Larisa Wade RAD Racing
11 Erin Oconnell
12 Anona Whitley
13 Samantha Rousculp Team Awesome
14 Sarah Eustis Bicycle Attorney
15 Laura Kozlowski Velo Bella
16 Holly Kotsovos Tireless Velo
17 Lisa Belair Cyclepath
18 Nancy Smalley SCCA/Starbucks Cycling
19 Rachel Cherry
20 Cindee Johnson Old Town Bicycle
21 Linda Maza-sparks Team Double Check
22 Amanda Mcnabb Team Group Health
23 Carlie Spence NRC/Kona
24 Jenny Powell BKB
25 Ellen Miller Pacific Pedaling
26 Beth Hamon Velo Bella
27 Haley Mousseau Mighty Riders
28 Kristen Bell
29 Heidi Swift Veloforma
30 Kathryn Meckle Cucina Fresca
31 Bree Edwards Cyclepath Racing
32 Karleta Reierson Sorella Forte
33 Martha Paulus Pacific Pedaling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mirante Mark Starbucks/SCCA
2 Keating Dmitri Old Town Bicycle
3 Leritz Nick Team S&M
4 Tsunehiro Robert
5 Barber Matt Mighty Riders
6 Horn Erik
7 Pickett Thomas Glotman Simpson Cycling
8 Casey Peter EyeHealth Northwest
9 Chip Schug Team WebCyclery.com
10 Richmond Chad Hagens Berman
11 Wahlin Wes
12 Mortenson Leif OSU Cycling Club
13 Kevin Drake Liberty Cycle
14 Olsen Jack Unicycle Bastards
15 Sincock Brandon Unattached
16 Monroe Mark Two Wheeler/Specialized
17 Kearns Brian Whitman College
18 Mcgee Bob Therapeutic Associates Cycling/GENR
19 Hamness Scott Artisan Family Racing
20 Corey Sean Hankbuilt
21 Hudson Greg Royal Family of International Accla
22 Rasca David Pacific Pedaling
23 Kunin Chris
24 Baker Kempton Viking Sport - Zoka
25 Kempthorn Greg Unattached
26 Hill Montgomery
27 Hickey Matt
28 Burkholder Gary SnakeBite Racing
29 Ralston James Hammer Velo
30 Clark Matt
31 Meyer Phil Phil's South Side
32 Usher Craigan
33 Szalay Gary The Black Spring
34 Javid Meshkat Mighty Riders
35 Durkee Joe
36 Schlesinger Andrew CycleOne AIM
37 Goss Tim Tireless Velo
38 Spillman Erik Portland Velo
39 Jones Rick Ironheads Multisport Racing
40 Andy Rosser The Valley Athletic Club
41 Stefanowicz Robert
42 Wilson Jeremy Atomic Racing/Speed Theory
43 Candelaria Jimmy Yakima Bike Vigilantes
44 Avery Phil League Racing
45 Elder Scott
46 Nett Aaron Hankbuilt
47 Pope Jason Team Nebo Ridge
48 Johnson Frank Intermountain Orthopaedics Cycling
49 Heien Mark Team
50 Flynn Devin Team ButterCup
51 Folsom Jamaal
52 Johnson Greg Old Town Bicycle
53 Unknown
54 Rawlings Jonathan
55 Franz Lou
56 Fear Patrick
57 Cross Lorne Team Poseur
58 Copus Glen
59 Duddridge Scott
60 Hendschl Blake Hank Built
61 Brubaker Jarrod
62 Tong Jacob Hankbuilt
63 Leon Jon
64 Ahrens Scott
65 Brunner Bjern
66 Braaten Mike Old Town Bicycle
67 Bird Tom
68 Myers Joe Two Wheeler/Specialized
69 Krueger Blaine
70 Van mulligen Jeff Atomic Racing/Speed Theory
71 Ramsey Zack
72 Silva Marcelo
73 Kilbourne Joseph 'Cross Purpose/Beacon Hill Allstars
74 Kibler Tim Cucina Fresca Pasta
75 Gay Jason Brooklyn Velo Force/GQ Racing
76 Grove Cory Veloshop
77 Gallichotte Derek 2020fuel
78 Stephenson Mark
79 Kreefer Ed Portland Velo
80 Cernitz Dylan Cyclo Sportiff
81 Hersh Jay
82 Salbador Bill
83 Vroman Tighe Team S&M
84 Leritz Andy
85 Webb Don
86 Bacon Jason Hankbuilt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 84  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David O'Brien Rad Racing/Hagens Berman
2 Zachary Mikkelson Mountain View Cylces
3 Logan Feasline Vertical Earth
4 Kody Raymond Old Town Bicycle
5 Grant Mcelory
6 Edward Fritzinger Red Zone Cycling
7 Jedidiah Fritzinger Red Zone Cycling
8 Evan Geary ASC Racing/Redline
9 Jarrett Aregger ASC Racing/Redline
10 Mike Jors ASC Racing/Redline
11 Steven Raymond Old Town Bicycle
12 Rafael Villegas
13 Geroge Jackson
14 Grayson Szczukowski
15 Henry Geary ASC Racing/Redline
16 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
17 Gabriel Doebler
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Krebsbach ASC Racing/Redline
2 David Kirske Rad Racing NW/Hagens Berman
3 Travis Monroe Vertical Earth
4 Tyler Coplea Four Unity
5 Avi Mahan ASC/Redline
6 Will Van cleve Rad Racing NW
7 Jaxon Suttlemyre Vertical Earth
8 Zachery Leritz Team S&M
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Hoyt Sprout Cycles
2 Eva Duncan
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles Hood River, Or
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Price KCCX/VERGE
2 John Mitchem
3 John Mccaffrey bicycleattorney.com
4 Greg Talbert Scott-Mavic USA
5 Jeffrey Appeltans GoCycling-D&Q/MAMBO
6 Rich Cramer bicycleattorney.com
7 Troy Tucker Inside Ride
8 Cully Todd Team Skin
9 John Wilson Pacific Power Blue Sky
10 John Iltis Mi Duole
11 Steve Mcnamee Ridley Factory Team
12 Waldek Stepniowski
13 Dale Plant Kona
14 J devon Alvarez Cole Sport
15 Joseph Fricke Guinness Cycling Team
16 Justin Bannerman Allegro Cyclery
17 William Goritski Tireless Velo
18 David Tricamo dfl Team
19 Brook Watts Great Divide Cycling Team
20 Rocky Crocker Team W.A.R. Wenatchee Area Racers
21 Todd Rosier Portland Velo
22 Edwin Rambuski Team Rambuski Law
23 Chris Tauscher Tireless Velo
24 Paul Anderson Half Fast Velo
25 Alan Ott HRS/Rock Lobster
26 John Alvinger
27 Peter Krumins Old Town Bicycle
28 Jamie Emery Action Motorcycles
29 Rick Raymond Old Town Bicycle
30 Terry Keele Zanconato Cycles
31 Robert Huff Half Fast Velo
32 Brian Griffin Team Alliance
33 Chris Baker Team Bicycle Trip
34 Bill Cochran GAS Intrinsik
35 Joe Hoerner
36 Erik Salander Peninsula Velo/Pomodoro
37 Dave Burnard Olsons Bikes
38 Tom Hungerfore
39 Rick Heckenlaible Cucina Fresca
40 George Jackson iii Old Town Bicycles
41 Roger Joys River City Bicycles
42 Ben Suttlemyre Vertical Earth
43 Steve Yenne Capitol Subaru Cycling
44 Gary Johnson Disco Velo
45 Tim Ellerbruch Finnegans Toys/Discover Chiropracti
46 Mike Leone Yard Sale CX C.C.
47 Kurt Brown IJM.org
48 Mike Doherty Cucina Fresca
49 Jerry Cutright ASCRacing/Redline
50 Paul Sadoff HRS/ROCK LOBSTER CYCLES
51 Chris Mahan Second Ascent
52 Dave Luoma Guinness Cycling Team
53 Dave Stanton Cucina Fresca
54 Todd Anderson bicycle center colision one
55 Eric Szczukowski
56 Kevin O'connell Portland Velo
57 Dan Davis WebCyclery.com
58 Dieter Hoffmann
59 Judd Eustice
60 Jay Mongillo Keltic Construction/Zanes Cycles
61 Vern Krist Showers Pass
62 Tracy Marks
63 Fred Paxson
64 Jim Hinkley Southtown Velo
65 Michael Dehner
66 Tad Gotting
67 Stephen Hemminger Southtown Velo
68 Darren Pennington
69 Todd Gallaher IJM
70 Bob Ling Team Escapados
71 Kevin Macdonald Steed Cycles
72 Larry Kaufman Pure Energy Cycling-ProAirHFA
73 Paul Kovacevic First Rate Mortgage
74 Brooke Hoyer Tireless Velo
75 Greg O'Brien Word-RCB
76 Stefano Miller FahQ Ahl
77 Dave Queen 20/20 Fuel
78 John Fiore Montana Cyclocross
79 Jeffrey Larson Rep Cafe
80 Allen Lucas Bend Bike 'N Sport
81 Dave Reed Embrocation Cycling Journal
82 Michael Hattrup BD Roofing
83 Michael Mara Desert Orthopaedics
84 Peter Wellsman Pro City Racing
85 Thomas Prehn Rocky Mounts
86 David Smith
87 Gary Sewell FOG Manitoba
88 Tracy Wilder Cyclepath Racing
89 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes
90 Jay Loder Mighty Riders
91 Kevin Connors
92 Michael Cisek Plan C
93 Joe Field
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 16   Cat 3: 16   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Parker 360Racing
2 Steve Lacey Showers Pass
3 Ron Strasser Team S&M
4 Henric Meldgard Worca
5 Steve Rapp L'Ecole No. 41
6 Steven Miller
7 Brian Volkert Team Doublecheck
8 Keith Maclaren
9 Erik Nordenson
10 Marc Mazzocco
11 Mark Longrie Old Town Bicycle
12 Steve Muller Flathead Cycling
13 Edward Lanton
14 Pete Langston
15 Stephen Cork Escape velocity/Devo
16 Evan Swanson
17 Robin Willard Oak Bay Bikes
18 Tom Holmes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Swearingen Mountain View Cycles
2 Beth Burns Veloce/Felt
3 Kim Rueter Sorella Forte
4 Brenna Lopez-otero Bend Bike 'N Sport
5 Dayna Deuter Church of the Big Ring
6 Molly Martin NRC/Kona
7 Virginie Calme Cyclepath Racing
8 Sharon Gregg Blue Rooster Racing/The Sports Medi
9 Colleen Mcclenahan Sorella Forte
10 William Goritski Tireless Velo
11 Jennifer Horn Sorella Cycling p/b BVM Engineering
12 Nikole Pattonrock Ragnarok Racing
13 Katherine Christensen
14 Brandkie Ettinger
15 Mielle Blomberg
16 Meg Mautner Bike Central
17 Sue Hanna Tireless Velo
18 Mary Ross NoMad Sports Club
19 Joanne Stevens Sunnyside Sports
20 Tonya Roe Sorella Forte
21 Anne Linton Sorella Forte
22 Sarah Tisdale Sorella Forte
23 Cynthia Freed Cucina Fresca
24 Kathleen Mcmahon Cucina Fresca
25 Ina Mclean Bend Bike 'N Sport
26 Jitka Cole Starbucks
27 Eileen Kelly-foulston Sorella Forte
28 Jessica Gallagher C3 Athletes Serving Athletes
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Maile Sacramento CX
2 Louie Fountain
3 Jt Fountain
4 Brian Myers HODALA!
5 Craig Etheridge
6 Seth Patla River City Bicycles
7 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
8 Jason Williams Cucina Fresca
9 Dylan Vanweelden Yakima Bike Vigilantes
10 Adrian Olmstead HUP United
11 Alex Criss RiverCityBicycles
12 Patrick Morrissey Team Cross
13 Glenn Soja Cucina Fresca
14 Ian Crane Rad Racing NW
15 Pete Zlatnik signal cycles
16 David Cook
17 Chris Hill Cucina Fresca cycling Team
18 Chris Hill Cucina Fresca cycling Team
19 Brandon Wagner Joe Bar
20 Slate Olson
21 Dan Peterson Second Ascent
22 David Burke
23 Dan Quirk
24 Jeff Anderson Cucina Fresca
25 Bryan Voytilla Ironclad Performance Wear
26 Jeff Tedder Hammer Velo
27 Bernard Georges HUP United
28 John Lin Hammer Velo
29 David Pilz Gentle Lovers
30 Stephen Maluk Desalvo Custom Cycles Racing
31 Josh Bartlemay
32 Steven Tyrrill
33 Chris Streight Hammer Velo
34 Donovan Grabowski Half Fast Velo
35 Matt Mahoney Gentle Lovers
36 Joel Metz Blackbird
37 Chase Banna
38 David Fee
39 Zach Daab HUP United
40 David Heddy
41 David German Hammer Velo
42 Eric Sletmoe Mountain View Cycles
43 Steven Basden Half Fast Velo
44 Erik Weeman
45 James Medeiros Cyclepath
46 Joseph Marek
47 Michael Fletcher Bridgetown Velo
48 Jonathan Muyskens
49 Marty Sparks Second Ascent
50 Chris Miller Hammer Velo
51 Lindsay Jones
52 Brian Glass Cucina Fresca cycling Team
53 John Gillilan Hammer Velo
54 Paul Mautner Team Rose City
55 Marila Alvares signal cycles
56 Lindsay Kandra Hammer Velo
57 Anna Vaugh
58 Joanne Anderson Cucina Fresca
59 Will Cortez Crossniacs
60 Dylan Mcnamee Galois
61 Rich Rosko
62 Tim Skinner Team ButterCup
63 Tom Wojcik Le Peloton
64 Chris Milliman Embrocation Cycling Journal
65 Ken Hahn
66 James Williams
67 Patrick Wilder Cyclepath Racing
68 Brody Boeger Ironclad Performance Wear
69 Matthew Wills Courage Cycles
70 Brad Urban Dirty Finger Bicycle Repair
71 Greg Adams Bridgetown Velo
72 Maxwell Kullwasi HUP United
73 Wendy Peterson Unattached
74 Daniel Casper GrandStay Hotels
75 John Rollert WebCyclery.com
76 Sal Collura SLOCUM Rebound Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 48