Log In

Team Overview: McLain

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

WSBA Cyclocross Championships (Dec 2 2018)

Peter Krumins Men 60+ 11 / 15
Chris Huffman Cat 4 Men 40+ 13 / 17

CXR #6 ChampagneOfCross (Nov 25 2018)

Luke Bolt Beginner Men 5 / 14
Chris Huffman Clydesdales 8 / 13
Stephen Bolt Clydesdales 12 / 13

Woodland Park (Nov 18 2018)

Luke Bolt Beginner Men 12 / 78
Rick Raymond Men 55+ 16 / 31

NW CX Cup #4 Broadmark Cyclocross Cup (Nov 10 2018)

Jeff Cota Men Open 3/Men SS 12 / 22

MFG Cyclocross - North 40 CX (Nov 4 2018)

Chris Huffman Clydesdale - 200 lbs + 6 / 18
Luke Bolt Beginner Men 13 / 36
Peter Krumins Men 55+ 12 / 25

CXR #3 DudeItsCross (Oct 21 2018)

Jeff Skov Cat 4 Master Men CX racing age 55+ 15 / 20
Luke Bolt Beginner Men 12 / 22
Stephen Bolt Clydesdales 16 / 19

CXR #2 CrossAbides (Oct 7 2018)

Dwight Snodgrass Cat 3 Master Men CX racing age 45+ 25 / 33
Rick Raymond Cat 3 Master Men CX racing age 55+ 4 / 10

MFG Cyclocross - Mooca Liets (Sep 30 2018)

Steven Brady Single Speed Men 21 / 46
Kelsey Longrie Cat 3 Women 19 / 21
Stephen Bolt Clydesdale - 200 lbs + 23 / 23
Luke Bolt Beginner Men 4 / 27

CXR #1 CrossTheFunk (Sep 16 2018)

Margaret Walter Cat 3-4 Master Women CX racing age 45+ 6 / 8

NWCXCUP Race #4 (Dec 3 2017)

Peter Krumins Men Master 55+ 6 / 9

CXR #6 STEP UP YOUR CROSS (Nov 26 2017)

Taylor Christensen Junior Girls age 10-12 9 / 9
James Christensen Cat 1-2 Master Men age 45+ 9 / 24
Michael Hutchinson Clydesdales 12 / 17

MFG Cyclocross - Woodland (Nov 19 2017)

Alex Walker Single Speed Men 5 / 110

CXR #5 WAUGHOP CROSS (Nov 12 2017)

Steven Brady Single-speed Men (all ages and categories) 21 / 42
Luke Bolt Cat. 4 Men 21 / 25
Taylor Christensen Junior Girls age 10-12 7 / 7
Margaret Walter Cat 3-4 Master Women age 45+ 10 / 13
James Christensen Cat 1-2 Master Men age 45+ 7 / 21
Stephen Bolt Clydesdales 12 / 20
Michael Hutchinson Clydesdales 14 / 20

MFG #5 - North 40 CX p/b The Athletic (Nov 5 2017)

Alex Walker Single Speed Men 4 / 43
Kelsey Longrie Cat 3 Women 11 / 14

CXR #4 CROSS OUT CANCER (Oct 29 2017)

Kelsey Longrie Cat. 3 Women 11 / 16
Luke Bolt Cat. 4 Men 22 / 27
Taylor Christensen Junior Girls age 10-12 8 / 8
Margaret Walter Cat 3-4 Master Women age 45+ 10 / 12
James Christensen Cat 1-2 Master Men age 45+ 3 / 18
Michael Hutchinson Clydesdales 11 / 18
Stephen Bolt Clydesdales 14 / 18

CXR #3: Fair Cross (Oct 22 2017)

Kelsey Longrie Cat. 3 Women 9 / 16
Taylor Christensen Junior Girls age 10-12 11 / 11
James Christensen Cat 1-2 Master Men age 45+ 7 / 18
Michael Hutchinson Clydesdales 9 / 16

MFG #4 - Magnuson CX (Oct 15 2017)

Luke Bolt Cat 4 Men 48 / 75
Alex Walker Single Speed Men 4 / 66

CXR #2 ICE YOUR CROSS (Oct 8 2017)

Luke Bolt Cat. 4 Men 25 / 31
Kelsey Longrie Cat. 4 Women 3 / 17
Taylor Christensen Junior Girls age 10-12 13 / 13
Margaret Walter Cat 3-4 Master Women age 45+ 9 / 16
James Christensen Cat 1-2 Master Men age 45+ 13 / 27
Michael Hutchinson Clydesdales 7 / 16
Stephen Bolt Clydesdales 15 / 16

2017 Cascade Cross #1 @ Bellingham BMX (Oct 7 2017)

Jeff Cota Master Men B 40+ 16 / 17

Crosstoberfest - NWCXCUP Race #1 (Oct 1 2017)

Peter Krumins Men Master 55+ Open 8 / 13

MFG #3 - Tall Tyler CX (Sep 30 2017)

Alex Walker Single Speed Men 5 / 34
David l Cook Single Speed Men 19 / 34

MFG #2 - Moor Cross (Sep 24 2017)

Stephen Bolt Clydesdale 200 lbs + 13 / 24
Patrick Rowland Cat 4 Men 45+ 59 / 95
Alex Walker Single Speed Men 8 / 48
Luke Bolt Cat 4 Men 70 / 71

CXR #1 FLY-IN FOR CROSS (Sep 17 2017)

Taylor Christensen Junior Girls age 10-12 14 / 14
James Christensen Cat 1-2 Master Men age 45+ 2 / 17
Michael Hutchinson Clydesdales 9 / 17

MFG #1 - Lake Sammamish (Sep 10 2017)

Alex Walker Single Speed Men 8 / 56

Labor Day CX Championships @ JBLM (Sep 4 2017)

James Christensen Cat 1/2 Men 45+ 7 / 11
Taylor Christensen Junior 10-12 20 / 22

Fort Steilacoom CX (Dec 3 2016)

George Jackson iii Men Cat 3 Master 35+ 5 / 7
Steven Brady Men Single Speed 5 / 12
Peter Krumins Men Cat 3 Master 55+ 5 / 8
Jeff Skov Men Cat 3 Master 55+ 6 / 8
Stephen Bolt Men Cyldesdale 5 / 8
Luke Bolt Men Beginner Mixed 3 / 7

Cross Revolution #6 (Nov 27 2016)

Kelsey Longrie Cat. 4 Women 4 / 18
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 10 / 12
Luke Bolt Beginning Men 4 / 11
Margaret Walter Cat. 3/4 Master Women 45+ 8 / 13
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 55+ 8 / 10
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 5 / 7
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 11 / 20

Cross Revolution #5 (Nov 20 2016)

Kelsey Longrie Cat. 4 Women 5 / 14
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 16 / 16
Margaret Walter Cat. 3/4 Master Women 45+ 7 / 14
Rick Raymond Cat. 3 Master Men 55+ 6 / 12
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 4 / 6
Luke Bolt Beginning Men 5 / 16
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 14 / 18

MFG CX - Woodland Park GP (Nov 13 2016)

Kelsey Longrie Cat 4 Women 9 / 48
Stephen Bolt Clydesdale - 200 lbs + 19 / 35
Luke Bolt Beginner Men 90 / 94

Cross Revolution #4 (Nov 6 2016)

Kelsey Longrie Cat. 4 Women 5 / 21
Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 10 / 21
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 11 / 11
Margaret Walter Cat. 3/4 Master Women 45+ 13 / 16
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 5 / 5
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 16 / 26

Deschutes River CX NWCXX (Nov 5 2016)

Peter Krumins Cat 3 Master Men 55+ 2 / 3

MFG CX - North 40 (Oct 30 2016)

Stephen Bolt Clydesdale - 200 lbs + 12 / 24
Michael Hutchinson Clydesdale - 200 lbs + 19 / 24
Luke Bolt Beginner Men 20 / 44
Kelsey Longrie Cat 4 Women 7 / 30
Eric Delacorte Cat 4 Men 48 / 63

CXing Out Cancer (Oct 29 2016)

Steven Brady Single Speed Men 8 / 11
Margaret Walter Masters Women 35+ 9 / 11
Jeff Skov Masters Men 55+ 6 / 10

Cross Revolution #3 (Oct 23 2016)

Kelsey Longrie Cat. 4 Women 10 / 19
Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 11 / 19
Tory Grant Clydesdales (200 lbs +) 9 / 14
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 11 / 14
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 13 / 14
Margaret Walter Cat. 3/4 Master Women 45+ 10 / 14
Rick Raymond Cat. 3 Master Men 55+ 7 / 18
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 55+ 13 / 18
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 3 / 4
Luke Bolt Beginning Men 3 / 11
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 13 / 29

Crosstoberfest St. Edwards (Oct 15 2016)

Peter Krumins Men Cat 3 55+ 5 / 8

Cross Revolution #2 (Oct 9 2016)

Kelsey Longrie Cat. 4 Women 9 / 24
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 16 / 21
Margaret Walter Cat. 3/4 Master Women 45+ 11 / 18
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 55+ 9 / 10
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 5 / 5
Luke Bolt Beginning Men 9 / 11

Cross Revolution #1 (Sep 18 2016)

Taylor Christensen Junior Girls 6-9 4 / 5
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 12 / 22

Labor Day Cyclocross Championships 2016 (Sep 5 2016)

Jesse Keating Single Speed Men 29 / 32
Jennifer Hutchinson Beginner Women 4 / 10
Margaret Walter Masters Women 35+ 7 / 9
Brian Guthrie Cat 4 Masters Men 45+ 2 / 32
Donny Buchanan Cat 4 Masters Men 45+ 14 / 32
Michael Swale Cat 3 Masters Men 35+ 1 / 23
James Christensen Cat 1/2 Masters Men 45+ 9 / 11

Cascade Cross Series 2015: Thanks Given'er Day 2 (Dec 6 2015)

Jeff Cota Men B 6 / 17

Cross Revolution #6 (Nov 29 2015)

Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 18 / 25
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 2 / 2
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 22 / 39
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 33 / 39
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 15 / 22
Margaret Walter Master Women 40+ 14 / 17

MFG Woodland Park Cat 4 Men 45+ (Nov 22 2015)

Michael Hutchinson Cat4 Men 45+ 85 / 102

MFG CX - Woodland Park (Nov 22 2015)

Luke Bolt Jr Boys 2000/2001 5 / 19
Jennifer Hutchinson Beginner Women 20 / 28
Steven Brady Singlespeed Men 15 / 93
David Cook Singlespeed Men 21 / 93
Jeff Skov Cat 3 Men 45+ 47 / 60
Michael Swale Cat 3 Men 35+ 11 / 59
Jason Sobottka Cat 3 Men 35+ 58 / 59
Margaret Walter Women 45+ 15 / 26

The Subaru Cyclo Cup Day 2 (Nov 15 2015)

Michael Swale Men Master 35+ Cat 4/5 3 / 17

The Subaru Cyclo Cup Day 1 (Nov 14 2015)

Michael Swale Men Master 35+ Cat 4/5 4 / 36

Cross Revolution #5 (Nov 8 2015)

Luke Bolt Junior Boys 15-16 4 / 6
Michael Swale Cat. 3 Master Men 35+ 5 / 30
Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 11 / 30
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 25 / 30
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 3 / 3
Stephanie White Cat. 1/2 Women 5 / 12
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 15 / 37
Patrick Rowland Cat. 3 Master Men 45+ 31 / 37
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 32 / 37
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 6 / 7
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 17 / 28
Margaret Walter Master Women 40+ 11 / 16

Deschutes River Cyclocross WSBA CX Championships (Nov 7 2015)

Jeff Cota Cat 3 Men 17 / 18

MFG CX - North 40 (Nov 1 2015)

Margaret Walter Women 45+ 12 / 20
Stephanie White Cat 1/2 Women 12 / 22
David Cook Single Speed Men 19 / 55
Derek Leckrone Single Speed Men 33 / 55
Steven Brady Single Speed Men 45 / 55
Patrick Rowland Cat 3 Men 45+ 31 / 54
Jeff Skov Cat 3 Men 45+ 43 / 54
Michael Swale Cat 3 Men 35+ 21 / 48
Jeff Cota Cat 3 Men 35+ 32 / 48
Jason Sobottka Cat 3 Men 35+ 42 / 48
Logan Brady Cat 4 Men 45 / 63
Michael Hutchinson Cat 4 Men 45+ 53 / 70
Luke Bolt Jr Boys 2000/2001 3 / 9
Jennifer Hutchinson Beginner Women 8 / 12

Cross Revolution #4 (Oct 25 2015)

Luke Bolt Junior Boys 15-16 4 / 4
Michael Swale Cat. 3 Master Men 35+ 16 / 39
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 32 / 39
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 2 / 2
Stephanie White Cat. 1/2 Women 5 / 17
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 33 / 48
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 10 / 15
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 17 / 37

MFG - CX Magnuson Park Cross (Oct 18 2015)

Gavin Snodgrass Jr Boys 2004-2006 10 / 34
Michael Hutchinson Cat 4 Men 45+ 97 / 101
Dwight Snodgrass Cat 3 Men 45+ 39 / 62
Patrick Rowland Cat 3 Men 45+ 50 / 62
Michael Swale Cat 3 Men 35+ 37 / 58

Cross Revolution #3 (Oct 11 2015)

Taylor Christensen Junior Boys 6-9 16 / 16
Luke Bolt Junior Boys 15-16 4 / 4
Michael Swale Cat. 3 Master Men 35+ 18 / 38
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 35 / 38
Gavin Snodgrass Junior Boys 10-12 14 / 27
Stephanie White Cat. 1/2 Women 3 / 17
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 37 / 48
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 10 / 15
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 12 / 15
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 14 / 32

Cross Revolution #2 (Oct 4 2015)

Luke Bolt Junior Boys 15-16 2 / 3
Michael Swale Cat. 3 Master Men 35+ 11 / 31
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 26 / 31
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 3 / 3
Jesse Keating Single Speed Men 29 / 38
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 20 / 26
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 7 / 10
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 12 / 21

MFG CX - Brian Tracy Experience (Oct 3 2015)

Jennifer Hutchinson Beginner Women 5 / 11
Michael Hutchinson Cat 4 Men 45+ 38 / 72

Cross Revolution #1 (Sep 27 2015)

Michael Swale Cat. 3 Master Men 35+ 17 / 28
Taylor Christensen Junior Girls 6-9 4 / 4
James Christensen Cat. 1/2 Master Men 45+ 17 / 26

MFG CX - South Sound Superprestige (Sep 20 2015)

Steven Brady Single Speed Men 14 / 63
David Cook Single Speed Men 19 / 63
Dwight Snodgrass Cat 3 Men 45+ 32 / 55
Jeff Skov Cat 3 Men 45+ 45 / 55
Mike Braaten Cat 3 Men 45+ 46 / 55
Jeff Cota Cat 3 Men 35+ 24 / 48
Jason Sobottka Cat 3 Men 35+ 40 / 48
Stephen Bolt Clydesdale - 200 lbs + 12 / 28
Michael Hutchinson Cat 4 Men 45+ 67 / 80
Robert Koreis Beginner Men 32 / 39
Rick Raymond Men 55+ 10 / 24
Steven Raymond Cat 4 Men 63 / 80
Stephanie White Cat 1/2 Women 5 / 19

MFG CX - Lake Sammamish GP (Sep 13 2015)

Gavin Snodgrass Jr Boys 20042006 8 / 32
Jennifer Hutchinson Beginner Women 14 / 30
Michael Hutchinson Cat 4 Men 45+ 66 / 83
Rick Raymond Men 55+ 6 / 24
Steven Raymond Cat 4 Men 63 / 80
Derek Leckrone Single Speed Men 44 / 71
George Jackson iii Cat 3 Men 45+ 30 / 57
Dwight Snodgrass Cat 1/2 Men 45+ 33 / 36
Margaret Walter Women 45+ 14 / 18

Labor Day Cyclocross Championships (Sep 7 2015)

Michael Hutchinson CAT 4 MASTERS MEN 45+ 22 / 29
James Christensen MASTERS MEN CAT 1/2 45+ 8 / 13
Rick Raymond MASTERS MEN 55+ 5 / 21
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTERS MEN 45+ 25 / 35
Steven Brady SINGLE SPEED MEN 17 / 28
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 24 / 28
Jesse Keating SINGLE SPEED MEN 26 / 28
Tory Grant CAT 4 MASTERS MEN 35+ 16 / 19
Steven Raymond CAT 4 MEN 23 / 36

Cross Revolution #6 (Nov 30 2014)

Alexander Brady Junior Boys 13-14 2 / 11
Logan Brady Junior Boys 13-14 6 / 11
Luke Bolt Junior Boys 15-16 3 / 4
Ivan Cintron Cat. 3 Master Men 35+ 13 / 21
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 18 / 21
Steven Brady Single Speed Men (B-Group) 4 / 13
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 3 / 6
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 5 / 6
Steven Raymond Cat. 4 Men 19 / 23
Margaret Walter Cat. 1-3 Master Women 40+ 10 / 11
Barney Gill Cat. 1/2 Master Men 35+ 1 / 9
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 8 / 9
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 16 / 22
Gavin Snodgrass Junior Boys 10-12 5 / 10
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 6 / 22
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 8 / 22

Cross Revolution #5 (Nov 23 2014)

Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 13 / 21
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 19 / 21
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 7 / 8
Margaret Walter Cat. 1-3 Master Women 40+ 8 / 9
Barney Gill Cat. 1/2 Master Men 35+ 3 / 11
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 4 / 11
Gavin Snodgrass Junior Boys 10-12 3 / 7
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 2 / 31
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 7 / 31
Ivan Cintron Cat. 4 Master Men 35+ 7 / 22

Cross Revolution #4 (Nov 16 2014)

Jason Sobottka Single Speed Men (B-Group) 12 / 15
Luke Bolt Junior Boys 15-16 3 / 3
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 6 / 9
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 7 / 9
Margaret Walter Cat. 1-3 Master Women 40+ 7 / 7
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 4 / 7
Russell Clark Single Speed Men (A-Group) 6 / 6
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 18 / 28
Gavin Snodgrass Junior Boys 10-12 6 / 8
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 1 / 21
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 14 / 21
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 20 / 21
Ivan Cintron Cat. 4 Master Men 35+ 6 / 26
Jason Sobottka Cat. 4 Master Men 35+ 20 / 26

Subaru Woodland Park GP (MFG #6) (Nov 9 2014)

Russell Clark Single Speed Men - 45 Min 13 / 80
Jeff Skov Single Speed Men - 45 Min 61 / 80
Jason Sobottka Single Speed Men - 45 Min 69 / 80
Steven Brady Single Speed Men - 60 Min 8 / 13
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 66 / 71
Gavin Snodgrass Junior Boys 2003-2005 17 / 26
Barney Gill Cat. 1/2 Master Men 35+ 8 / 29
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 15 / 29
Dave Haugen Cat. 4 Master Men 45+ 12 / 81
Luke Bolt Junior Boys 1999-2000 10 / 14
Alex Skov Junior Boys 1999-2000 11 / 14
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 29 / 64
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 41 / 64
Margaret Walter Master Women 45+ 27 / 35
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 16 / 28
Alexander Brady Junior Boys 2001-2002 3 / 15
Logan Brady Junior Boys 2001-2002 7 / 15
Ivan Cintron Cat. 4 Master Men 35+ 22 / 77

SCCA/Starbucks GP (MFG #5) (Nov 2 2014)

Russell Clark Single Speed Men - 45 Min 20 / 53
Gavin Snodgrass Junior Boys 2003-2005 19 / 32
Barney Gill Cat. 1/2 Master Men 35+ 6 / 22
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 11 / 22
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 26 / 74
Luke Bolt Junior Boys 1999-2000 9 / 10
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 18 / 41
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 31 / 41
Margaret Walter Master Women 45+ 14 / 26
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 13 / 20
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 14 / 20

Cross Revolution #3 (Oct 26 2014)

Jason Sobottka Single Speed Men (B-Group) 17 / 21
Logan Brady Junior Boys 13-14 7 / 14
Alexander Brady Junior Boys 13-14 13 / 14
Luke Bolt Junior Boys 15-16 2 / 4
Alex Skov Junior Boys 15-16 3 / 4
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 7 / 8
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 8 / 8
Trygg Williamson Cat. 4 Men 14 / 35
Margaret Walter Cat. 1-3 Master Women 40+ 10 / 10
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 5 / 10
Russell Clark Single Speed Men (A-Group) 7 / 8
Gavin Snodgrass Junior Boys 10-12 10 / 11
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 6 / 38
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 21 / 38
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 34 / 38
Barney Gill Cat. 3 Men 1 / 27

Magnuson Park 'Cross (MFG #4) (Oct 19 2014)

Russell Clark Single Speed Men - 45 Min 25 / 57
Jeff Skov Single Speed Men - 45 Min 49 / 57
Jason Sobottka Single Speed Men - 45 Min 51 / 57
Barney Gill Cat. 3 Master Men 35+ 2 / 62
Steven Raymond Cat. 4 Men 64 / 75
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 7 / 23
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 24 / 71
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 27 / 71
Alex Skov Junior Boys 1999-2000 9 / 16
Luke Bolt Junior Boys 1999-2000 15 / 16
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 24 / 42
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 34 / 42
Margaret Walter Master Women 45+ 15 / 22
Tim Knudson Clydesdales (200 lbs +) 16 / 21

Cross Revolution #2 (Oct 12 2014)

Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 8 / 9
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 16 / 33
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 2 / 38
Jim Berres Cat. 4 Master Men 35+ 25 / 30

MFG #3: The Super Duper (Oct 5 2014)

Barney Gill Cat. 3 Master Men 35+ 1 / 51
Steven Raymond Cat. 4 Men 53 / 74
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 8 / 17
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 21 / 60
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 42 / 48

MFG #2 - South Sound Super Prestige (Sep 28 2014)

Russell Clark Single Speed Men - 45 Min 3 / 34
Steven Brady Single Speed Men - 45 Min 5 / 34
Jason Sobottka Single Speed Men - 60 Min 13 / 13
Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 35 / 49
Steven Raymond Cat. 4 Men 54 / 69
Gavin Snodgrass Junior Boys 2003-2005 16 / 26
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 8 / 22
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 15 / 56
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 21 / 56
Luke Bolt Junior Boys 1999-2000 9 / 11
Alex Skov Junior Boys 1999-2000 11 / 11
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 9 / 46
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 28 / 46
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 39 / 46
Margaret Walter Master Women 45+ 19 / 28
Stephen Bolt Clydesdales (200 lbs +) 11 / 18
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 14 / 18
Tory Grant Clydesdales (200 lbs +) 17 / 18
Alexander Brady Junior Boys 2001-2002 2 / 12
Logan Brady Junior Boys 2001-2002 3 / 12
Jim Berres Cat. 4 Master Men 35+ 53 / 59

Cross Revolution #1 (Sep 21 2014)

Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 12 / 14
Eric Delacorte Cat. 4 Men 26 / 37
Margaret Walter Cat. 1-3 Master Women 40+ 6 / 6
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 4 / 7
Russell Clark Single Speed Men (A-Group) 11 / 15
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 12 / 33
Gavin Snodgrass Junior Boys 10-12 8 / 11
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 1 / 32
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 19 / 32

Subaru STARCROSSED (Sep 13 2014)

Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 28 / 40
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 6 / 52
Barney Gill Cat. 3 Men 5 / 59
Donny Buchanan Cat. 3 Men 51 / 59
Alex Skov Junior Boys 15-16 5 / 5
Michael Brazel Cat. 1/2 Master Men 45+ 12 / 29
Ivan Cintron Cat. 4 Master Men 35+ 7 / 70
Matt Molzan Cat. 4 Master Men 35+ 44 / 70
Jim Berres Cat. 4 Master Men 35+ 60 / 70
Russell Clark Single Speed Men 10 / 51
Sam Dollar Single Speed Men 17 / 51
Jason Sobottka Single Speed Men 39 / 51
Rick Raymond Cat. 1/2 Master Men 55+ 2 / 2

Lake Sammamish GP (MFG #1) (Sep 7 2014)

Rick Raymond Master Men 55+ 6 / 23
Sam Dollar Single Speed Men - 45 Min 23 / 52
Jeff Skov Single Speed Men - 45 Min 39 / 52
Russell Clark Single Speed Men - 60 Min 11 / 13
Steven Raymond Cat. 4 Men 66 / 85
Gavin Snodgrass Junior Boys 2003-2005 17 / 33
Dmitri Keating Cat. 1/2 Master Men 35+ 13 / 22
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 15 / 64
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 19 / 64
Greg Johnson Cat. 4 Master Men 45+ 26 / 64
Stephen Bolt Cat. 4 Master Men 45+ 42 / 64
Luke Bolt Junior Boys 1999-2000 9 / 11
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 22 / 60
Jeff Skov Cat. 3 Master Men 45+ 46 / 60
Margaret Walter Master Women 45+ 20 / 23
Michael Hutchinson Clydesdales (200 lbs +) 15 / 23
Ivan Cintron Cat. 4 Master Men 35+ 14 / 89
Jeremy Harrison Cat. 4 Master Men 35+ 84 / 89

SCX #6: Enumclaw (Dec 15 2013)

Eric Delacorte Cat. 4/5 Men 26 / 36
Lori Brazel Cat. 3 Women 9 / 17
Russell Clark Single Speed Men 13 / 19
Jason Sobottka Single Speed Men 14 / 19
Peter Krumins Cat. 1/2 Master Men 55+ 2 / 3
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 13 / 36
Michael Brazel Cat. 1/2 Master Men 45+ 9 / 24
Keith Rollins Cat. 1/2 Master Men 45+ 20 / 24

Deschutes Brewery Cup (Dec 7 2013)

Michael Brazel Men Master 45+ 6 / 30
Steven Brady Men Master 45+ 11 / 30
Lori Brazel Women Cat 3/4 5 / 25
Jason Sobottka Men Singlespeed 15 / 15

SCX #5: Steilacoom (Dec 1 2013)

Eric Delacorte Cat. 4/5 Men 25 / 38
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 12 / 35
Keith Rollins Cat. 1/2 Master Men 45+ 5 / 26
Michael Brazel Cat. 1/2 Master Men 45+ 12 / 26
Lori Brazel Cat. 3 Women 12 / 18
Peter Krumins Cat. 1/2 Master Men 55+ 3 / 4

Washington State Cyclocross Championship (Nov 23 2013)

Lori Brazel Women Cat 3 Elite 10 / 18
Michael Brazel Men Cat 1/2 Masters 45-54 5 / 19

SCX #4: Sprinkler (Nov 17 2013)

Eric Delacorte Cat. 4/5 Men 30 / 57
Lori Brazel Cat. 3 Women 10 / 20
Jason Sobottka Single Speed Men 25 / 31
Peter Krumins Cat. 1/2 Master Men 55+ 3 / 3
James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 12 / 40
Keith Rollins Cat. 1/2 Master Men 45+ 2 / 25
Michael Brazel Cat. 1/2 Master Men 45+ 10 / 25

Deschutes River Cyclocross (Nov 16 2013)

Casey Kramer Men 4/5 M 35+ 6 / 7

MFG #6: Woodland Park (Nov 10 2013)

Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 34 / 66
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 46 / 66
Bob Sherrick Cat. 3 Master Men 45+ 58 / 66
Rachel Mclain-rollins Master Women 35+ 13 / 22
Stephen Bolt Cat. 4 Master Men 45+ 52 / 85
Tim Knudson Cat. 4 Master Men 45+ 65 / 85
Logan Brady Junior Boys 2002-2004 2 / 46
Gavin Snodgrass Junior Boys 2002-2004 33 / 46
Jason Sobottka Single Speed Men 59 / 101
Jeff Skov Single Speed Men 66 / 101
Margaret Walter Master Women 45+ 22 / 25
Lori Brazel Single Speed Women 8 / 20
Alex Skov Junior Boys 2000-2001 17 / 22
Steven Brady Cat. 1/2 Master Men 45+ 16 / 36
Tory Grant Cat. 4 Master Men 35+ 90 / 116
Jeremy Harrison Cat. 4 Master Men 35+ 91 / 116
Eric Delacorte Cat. 4 Men 83 / 161
Dmitri Keating Cat. 3 Master Men 35+ 3 / 75

SCX #3: Silver Lake (Nov 3 2013)

James Christensen Cat. 3 Master Men 45+ 4 / 28
Keith Rollins Cat. 1/2 Master Men 45+ 8 / 24

SCCA/Starbuck Gran Prix (Oct 27 2013)

Nolan Brady Cat. 1/2 Men 5 / 41
Lori Brazel Single Speed Women 11 / 19
Rachel Mclain-rollins Master Women 35+ 7 / 15
Dmitri Keating Cat. 3 Master Men 35+ 5 / 58
Gavin Snodgrass Junior Boys 2002-2004 17 / 36
Alex Skov Junior Boys 2000-2001 12 / 19
Stephen Bolt Cat. 4 Master Men 45+ 52 / 69
Tim Knudson Cat. 4 Master Men 45+ 68 / 69
Michael Brazel Single Speed Men 37 / 68
Jeff Skov Single Speed Men 44 / 68
Jason Sobottka Single Speed Men 46 / 68
Bob Sherrick Cat. 3 Master Men 45+ 37 / 47
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 43 / 47
Margaret Walter Master Women 45+ 16 / 21
Tory Grant Cat. 4 Master Men 35+ 76 / 95

MFG #4: Magnusson Park (Oct 20 2013)

Nolan Brady Cat. 1/2 Men 7 / 44
Lori Brazel Single Speed Women 11 / 22
Rachel Mclain-rollins Master Women 35+ 10 / 17
Gina Gerritzen Master Women 35+ 17 / 17
Dmitri Keating Cat. 3 Master Men 35+ 4 / 65
Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 45 / 65
Alex Skov Junior Boys 2000-2001 10 / 15
Stephen Bolt Cat. 4 Master Men 45+ 44 / 70
Tim Knudson Cat. 4 Master Men 45+ 70 / 70
Michael Brazel Single Speed Men 10 / 75
Jeff Skov Single Speed Men 61 / 75
Eric Delacorte Cat. 4 Men 72 / 118
Bob Sherrick Cat. 3 Master Men 45+ 41 / 48
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 44 / 48
Tory Grant Cat. 4 Master Men 35+ 88 / 107
Jeremy Harrison Cat. 4 Master Men 35+ 92 / 107

SCX #2 - Tall Chief Golf Course (Oct 13 2013)

Keith Rollins Cat. 1/2 Master Men 45+ 3 / 26
Michael Brazel Cat. 1/2 Master Men 45+ 19 / 26
Steven Brady Cat. 1/2 Master Men 45+ 22 / 26
Eric Delacorte Cat. 4/5 Men 61 / 89

MFG #3: GP Robert Trombley (Oct 6 2013)

Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 25 / 40
Bob Sherrick Cat. 3 Master Men 45+ 35 / 40
Lori Brazel Single Speed Women 8 / 15
Tim Knudson Cat. 4 Master Men 45+ 45 / 60
Gavin Snodgrass Junior Boys 2002-2004 14 / 24
Margaret Walter Master Women 45+ 11 / 18
Michael Brazel Single Speed Men 7 / 63
Jason Sobottka Single Speed Men 42 / 63
Jeff Skov Single Speed Men 55 / 63
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 46 / 52
Eric Delacorte Cat. 4 Men 38 / 83

MFG #2: Lake Sammamish GP (Sep 29 2013)

Lori Brazel Single Speed Women 5 / 16
Jason Sobottka Cat. 3 Master Men 35+ 60 / 69
Dmitri Keating Cat. 3 Master Men 35+ 62 / 69
Gavin Snodgrass Junior Boys 2002-2004 11 / 33
Alex Skov Junior Boys 2000-2001 12 / 14
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 15 / 72
Patrick Rowland Cat. 4 Master Men 45+ 22 / 72
Stephen Bolt Cat. 4 Master Men 45+ 48 / 72
Tim Knudson Cat. 4 Master Men 45+ 53 / 72
Michael Brazel Single Speed Men 4 / 75
Jeff Skov Single Speed Men 52 / 75
Jason Sobottka Single Speed Men 54 / 75
Travis Dutton Cat. 4 Men 48 / 116
Eric Delacorte Cat. 4 Men 59 / 116
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 30 / 57
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 43 / 57
Bob Sherrick Cat. 3 Master Men 45+ 47 / 57
Jeremy Harrison Cat. 4 Master Men 35+ 77 / 98
Tory Grant Cat. 4 Master Men 35+ 79 / 98

SCX #1: McCollum Park (Sep 22 2013)

Sam Dollar Cat. 4/5 Men 15 / 98
Steiner Christensen Junior Boys 6-9 2 / 19
Keith Rollins Cat. 1/2 Master Men 45+ 2 / 26
Michael Brazel Cat. 1/2 Master Men 45+ 4 / 26

StarCrossed CX (Sep 14 2013)

Michael Brazel Men 2/3 16 / 61
Dmitri Keating Men Cat 3 30+ 37 / 42
Mike Braaten Men Cat 3 40+ 66 / 83
Timothy Knudson Men 40+ Cat 4/5 63 / 81
Lori Brazel Women 40+ 13 / 26
Rachel Mclain-rollins Women 40+ 14 / 26
Jeff Skov Men 50+ 40 / 62

MFG #1: Kick-Off Cross (Sep 8 2013)

Lori Brazel Single Speed Women 11 / 19
Rachel Mclain-rollins Master Women 35+ 9 / 16
Jeff Cota Cat. 3 Master Men 35+ 43 / 69
Gavin Snodgrass Junior Boys 2002-2004 15 / 25
Alex Skov Junior Boys 2000-2001 11 / 13
Donny Buchanan Cat. 4 Master Men 45+ 13 / 73
Stephen Bolt Cat. 4 Master Men 45+ 59 / 73
Michael Brazel Single Speed Men 7 / 74
Sam Dollar Single Speed Men 41 / 74
Jeff Skov Single Speed Men 58 / 74
Jason Sobottka Single Speed Men 59 / 74
Eric Delacorte Cat. 4 Men 57 / 106
Dwight Snodgrass Cat. 3 Master Men 45+ 49 / 60
Mike Braaten Cat. 3 Master Men 45+ 50 / 60
Bob Sherrick Cat. 3 Master Men 45+ 56 / 60
Margaret Walter Master Women 45+ 12 / 18
Matt Molzan Cat. 4 Master Men 35+ 54 / 87
Tory Grant Cat. 4 Master Men 35+ 70 / 87
Jeremy Harrison Cat. 4 Master Men 35+ 78 / 87

Washington State Cyclocross Championship (Dec 2 2012)

Alexander Brady Men Junior 13-14 5 / 17
Jason Sobottka Men Single Speed 20 / 26

SCX #7: Monroe (Nov 25 2012)

Dmitri Keating Master Men3 35+ 5 / 34
Alexander Brady (was 720) Junior Boys 1314 9 / 17
Steven Raymond Junior Boys 1314 12 / 17
Donny Buchanan Master Men4 45+ 18 / 46
Timothy Knudson Master Men4 45+ 37 / 46

SCX #6 Steilacoom (Nov 18 2012)

Dmitri Keating Master Men3 35+ 10 / 30
Cindee Johnson Master Wm4 35+ 13 / 26
Jeff Skov Master Men3 45+ 32 / 34
Alexander Brady (was 720) Junior Boys 1314 8 / 17
Steven Raymond Junior Boys 1314 12 / 17
Donny Buchanan Master Men4 45+ 19 / 46
Timothy Knudson Master Men4 45+ 35 / 46

MFG #6: Woodlawn Park (Nov 11 2012)

Rachel Mclain-rollins MASTER WOMEN 35+ 9 / 22
Donny Buchanan CAT 4 MASTER MEN 45+ 16 / 66
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 41 / 66
Tim Knudson CAT 4 MASTER MEN 45+ 49 / 66
Alex Skov JR. BOYS - GRADES 6-7 16 / 21
Andrew Wittwer JR. BOYS - GRADES 10-12 7 / 8
Sam Dollar CAT 4 MEN 77 / 121
Eric Delacorte CAT 4 MEN 88 / 121
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 54 / 121
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 87 / 121
Michael Payne CAT 4 MASTER MEN 35+ 91 / 121
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 16 / 44
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 29 / 44
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 40 / 44
Jeff Cota CAT 3 MEN 38 / 55
Lori Brazel SINGLE SPEED WOMEN 9 / 19
Michael Brazel SINGLE SPEED MEN 8 / 103
Russell Clark SINGLE SPEED MEN 31 / 103
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 69 / 103
Liana Campus BEGINNERS - WOMEN 32 / 39
Ben Storrar CAT 1/2 MEN 11 / 27
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 23 / 27

Deschutes River CX (Nov 10 2012)

Jason Sobottka SglSpdMen 6 / 8

SCX #5 - Enumclaw (Nov 4 2012)

Dmitri Keating Master Men3 35+ 8 / 30
Jeff Skov Master Men3 45+ 32 / 41
Steven Raymond Junior Boys 1314 11 / 16
Donny Buchanan Master Men4 45+ 24 / 52

SCX #4: Sprinkler (Oct 28 2012)

Jason Sobottka Men Singlespeed 32 / 37
George Jackson iii Men Cat 3 Master 45+ 26 / 36
Jeff Skov Men Cat 3 Master 45+ 33 / 36
Alexander Brady Men Junior 13-14 8 / 18
Steven Raymond Men Junior 13-14 13 / 18
Alexander Skov Men Junior 13-14 15 / 18
Timothy Knudson Men Cat 4 Master 45+ 31 / 37
Dmitri Keating Men Cat 3 Master 35+ 7 / 33

MFG #5: SCCA Starbucks GP (Oct 27 2012)

Alex Skov JR. BOYS - GRADES 6-7 11 / 11
Ivan Cintron CAT 4 MASTER MEN 35+ 30 / 68
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 53 / 68
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 13 / 31
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 24 / 31
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 28 / 31
Lori Brazel SINGLE SPEED WOMEN 8 / 10
Michael Brazel SINGLE SPEED MEN 12 / 59
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 43 / 59
Nolan Brady CAT 1/2 MEN 7 / 15
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 9 / 15

MFG #4: Magnuson Park (Oct 21 2012)

Rachel Mclain-rollins MASTER WOMEN 35+ 10 / 23
Logan Brady JR. BOYS - GRADES 3-5 2 / 24
Donny Buchanan CAT 4 MASTER MEN 45+ 19 / 60
Tim Knudson CAT 4 MASTER MEN 45+ 35 / 60
Alex Skov JR. BOYS - GRADES 6-7 14 / 18
Steven Brady CAT 1/2 MASTER MEN 45+ 16 / 23
Travis Dutton CAT 4 MEN 48 / 91
Eric Delacorte CAT 4 MEN 67 / 91
Ivan Cintron CAT 4 MASTER MEN 35+ 28 / 91
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 47 / 91
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 76 / 91
Greg Johnson CAT 4 MASTER MEN 35+ 80 / 91
Jeremy Harrison CAT 4 MASTER MEN 35+ 82 / 91
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 35 / 44
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 40 / 44
Jeff Cota CAT 3 MEN 26 / 40
Lori Brazel SINGLE SPEED WOMEN 10 / 18
Michael Brazel SINGLE SPEED MEN 9 / 82
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 61 / 82
Ben Storrar CAT 1/2 MEN 5 / 21
Nolan Brady CAT 1/2 MEN 7 / 21
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 10 / 21

SCX #3 - Silver Lake (Oct 14 2012)

Dmitri Keating Master Men3 35+ 21 / 34
George Jackson iii Master Men3 45+ 29 / 37
Donny Buchanan Master Men4 45+ 16 / 55
Timothy Knudson Master Men4 45+ 41 / 55
Dennis Fedore Master Men4 45+ 49 / 55

MFG #3: Starcrossed (Oct 6 2012)

Donny Buchanan CAT 4 MASTER MEN 45+ 29 / 59
Tim Knudson CAT 4 MASTER MEN 45+ 47 / 59
Markus Gallasch CAT 4 MEN 29 / 96
Sam Dollar CAT 4 MEN 53 / 96
Travis Dutton CAT 4 MEN 54 / 96
Andrew Wittwer CAT 4 MEN 88 / 96
Steven Brady CAT 1/2 MASTER MEN 45+ 16 / 23
Ivan Cintron CAT 4 MASTER MEN 35+ 4 / 98
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 55 / 98
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 76 / 98
Michael Payne CAT 4 MASTER MEN 35+ 77 / 98
Jeremy Harrison CAT 4 MASTER MEN 35+ 87 / 98
Dave Haugen CAT 3 MASTER MEN 45+ 19 / 48
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 37 / 48
Jeff Cota CAT 3 MEN 29 / 49
Lori Brazel SINGLE SPEED WOMEN 13 / 26
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 6 / 34
Nolan Brady CAT 1/2 MEN 10 / 34
Ben Storrar CAT 1/2 MEN 13 / 34
Michael Brazel SINGLE SPEED MEN 8 / 82
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 69 / 82

SCX#2 - Arlington (Sep 30 2012)

Dmitri Keating Master Men3 35+ 8 / 30

MFG #2: Lake Sammamish GP (Sep 23 2012)

Rachel Mclain-rollins MASTER WOMEN 35+ 9 / 24
Alex Skov JR. BOYS - GRADES 6-7 17 / 22
Bob Cartwright CAT 3 MASTER MEN 55+ 19 / 21
Travis Dutton CAT 4 MEN 49 / 101
Eric Delacorte CAT 4 MEN 50 / 101
Andrew Wittwer CAT 4 MEN 70 / 101
Ivan Cintron CAT 4 MASTER MEN 35+ 29 / 106
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 53 / 106
Donny Buchanan CAT 4 MASTER MEN 35+ 64 / 106
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 82 / 106
Jeremy Harrison CAT 4 MASTER MEN 35+ 86 / 106
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 35 / 50
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 43 / 50
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 44 / 50
Jeff Cota CAT 3 MEN 32 / 59
Markus Gallasch CAT 3 MEN 51 / 59
Sam Dollar CAT 3 MEN 52 / 59
Lori Brazel SINGLE SPEED WOMEN 7 / 22
Michael Brazel SINGLE SPEED MEN 11 / 85
Russell Clark SINGLE SPEED MEN 32 / 85
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 66 / 85
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 7 / 28

SCX #1 - Steilacoom (Sep 16 2012)

Dmitri Keating Master Men3 35+ 6 / 37
Steven Raymond Junior Boys 1314 8 / 19
Alex Skov Junior Boys 1314 14 / 19
Alexander Peterson Junior Boys 1314 18 / 19
Michael Brazel Master Men1/2 45+ 7 / 24

MFG #1: Kick-Off Cross (Sep 9 2012)

Logan Brady JR. BOYS - GRADES 3-5 1 / 17
Donny Buchanan CAT 4 MASTER MEN 45+ 18 / 50
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 36 / 50
Alex Skov JR. BOYS - GRADES 6-7 17 / 24
Steven Brady CAT 1/2 MASTER MEN 45+ 20 / 25
Travis Dutton CAT 4 MEN 54 / 88
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 41 / 85
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 56 / 85
Greg Johnson CAT 4 MASTER MEN 35+ 65 / 85
Barney Gill CAT 3 MASTER MEN 35+ 5 / 71
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 38 / 48
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 40 / 48
Michael Brazel SINGLE SPEED MEN 18 / 86
Russell Clark SINGLE SPEED MEN 34 / 86
Jason Sobottka SINGLE SPEED MEN 70 / 86
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 3 / 18
Nolan Brady CAT 1/2 MEN 15 / 18

Labor Day Cyclocross Championships (Sep 3 2012)

Rick Raymond MstrMen1/2 45+ 9 / 11
Barney Gill MstrMen3 35+ 24 / 25
Kody Raymond Men 4 25 / 55
Andrew Wittwer Men 4 51 / 55
Russell Clark Sglspd 10 / 32
Vincent Mysliwiec Sglspd 19 / 32
Jason Sobottka Sglspd 22 / 32
Lori Brazel Sglspd 28 / 32
Greg Gizinski Wm 3 19 / 31
Liana Campus Wm 3 24 / 31
Jeff Cota Men 3 8 / 29
Markus Gallasch Men 3 22 / 29
Ryan W engledow JrBoy 1316 4 / 8
Steven Raymond JrBoy 1316 6 / 8

Washington State Cyclocross Championships (Dec 4 2011)

Jeff Cota Men 4 7 / 33
Andrew Austin Men 4 12 / 33
Kyle Mcgilvray Men 1/2 12 / 17
Tim Ellis Master Men 1/2 35+ 8 / 21
Dmitri Keating Master Men 3 35+ 15 / 29
Mike Osier Master Men 3 35+ 25 / 29
Jason Sobottka SglSpd 24 / 33

Seattle Cyclocross: Monroe (Nov 27 2011)

Andrew Wittwer Junior Boys 1516 6 / 17
Kyle Mcgilvray Men 1/2 6 / 19
Jeff Cota Men 4 18 / 59
Andrew Austin Men 4 20 / 59
Eric Delacorte Men 4 34 / 59
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 10 / 40
Peter Barlow Master 4Men45+ 19 / 40
Stephen Bolt Master 4Men45+ 30 / 40
Rachel Master Wm 5 / 8
Matt Molzan Master Men4 35+ 29 / 55
Tory Grant Master Men4 35+ 40 / 55
Dmitri Keating Master Men3 35+ 12 / 29

Seattle Cyclocross: Sprinkler Rec Center (Nov 20 2011)

Andrew Wittwer Junior Boys 1516 6 / 12
Jason Wennstrom Singlespeed 19 / 26
Ben Storrar Men 1/2 9 / 21
Kyle Mcgilvray Men 1/2 14 / 21
Jeff Cota Men 4 29 / 62
Travis Dutton Men 4 31 / 62
Andrew Austin Men 4 32 / 62
Eric Delacorte Men 4 45 / 62
Peter Barlow Master 4Men45+ 11 / 43
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 21 / 43
Stephen Bolt Master 4Men45+ 31 / 43
Rachel Master Wm 4 / 12
Scott Funston Junior Boys 1314 2 / 18
Tory Grant Master Men4 35+ 43 / 53
Dmitri Keating Master Men3 35+ 10 / 77
Mike Osier Master Men3 35+ 31 / 77
Peter Krumins Master Men1/2 45+ 9 / 12

MFG #6 Woodland Park (Nov 13 2011)

Mike Osier CAT 3 MASTER MEN 35+ 53 / 63
Peter Barlow CAT 4 MASTER MEN 45+ 10 / 65
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 31 / 65
Andrew Austin CAT 3 MEN 29 / 54
Andrew Wittwer JR BOYS 15-16 7 / 11
Logan Brady JR BOYS 10-12 7 / 24
Rachel Mclain-rollins CAT 3 WOMEN 14 / 24
Steven Brady CAT 3 MASTER MEN 45+ 5 / 44
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 33 / 44
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 35 / 44
Matt Molzan CAT 4 MASTER MEN 35+ 42 / 99
Nolan Brady CAT 1/2 MEN 7 / 28
Ben Storrar CAT 1/2 MEN 9 / 28
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 17 / 28

Deschutes River CX (Nov 12 2011)

Kyle Mcgilvray Men 1/2 3 / 5
Andrew Austin Men 4 5 / 18
Jeff Cota Men 4 8 / 18

Steeliacoom V2 2011 (Nov 6 2011)

Andrew Wittwer Junior Boys 1516 10 / 33
Jason Wennstrom Singlespeed 30 / 45
Ben Storrar Men 1/2 20 / 21
Kyle Mcgilvray Men 1/2 21 / 21
Jeff Cota Men 4 23 / 70
Travis Dutton Men 4 33 / 70
Andrew Austin Men 4 35 / 70
Scott Funston Men 4 43 / 70
Eric Delacorte Men 4 48 / 70
Peter Barlow Master 4Men45+ 10 / 44
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 13 / 44
Stephen Bolt Master 4Men45+ 26 / 44
Rache Master Wm 7 / 11
Dave Haugen Master Men3 45+ 11 / 39
Scott Funston Junior Boys 1314 2 / 19
Matt Molzan Master Men4 35+ 28 / 71
Ron Funston Master Men4 35+ 58 / 71
Justin Fitzgerald Master Men4 35+ 59 / 71
Dmitri Keating Master Men3 35+ 7 / 74
Mike Osier Master Men3 35+ 30 / 74
Peter Krumins Master Men1/2 45+ 16 / 20
Paul Werner Master Men1/2 45+ 17 / 20

MFG #5 Magnuson Park (Oct 30 2011)

Peter Barlow CAT 4 MASTER MEN 45+ 24 / 60
Jeff Cota CAT 4 MEN 21 / 77
Andrew Austin CAT 4 MEN 29 / 77
Alex Skov JR BOYS 10-12 15 / 17
Andrew Wittwer JR BOYS 15-16 4 / 5
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 25 / 30
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 28 / 30

Seattle Cyclocross: Enumclaw (Oct 29 2011)

Andrew Wittwer Junior Boys 1516 9 / 16
Jason Wennstrom Singlespeed 18 / 28
Ben Storrar Men 1/2 5 / 16
Kyle Mcgilvray Men 1/2 11 / 16
Jeff Cota Men 4 14 / 45
Scott Funston Men 4 31 / 45
Andrew Austin Men 4 33 / 45
Eric Delacorte Men 4 36 / 45
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 6 / 44
Peter Barlow Master 4Men45+ 16 / 44
Stephen Bolt Master 4Men45+ 35 / 44
Michael Payne Master 4Men45+ 38 / 44
Dave Haugen Master Men3 45+ 30 / 30
Scott Funston Junior Boys 1314 2 / 31
Matt Molzan Master Men4 35+ 26 / 43
Tory Grant Master Men4 35+ 36 / 43
Mike Reed Master Men4 35+ 37 / 43
Dmitri Keating Master Men3 35+ 13 / 28
Mike Osier Master Men3 35+ 22 / 28
Peter Krumins Master Men1/2 45+ 10 / 13
Paul Werner Master Men1/2 45+ 11 / 13

Raceway CX (Oct 23 2011)

Mike Osier CAT 3 MASTER MEN 35+ 47 / 52
Rachel Mclain-rollins CAT 3 WOMEN 15 / 21
Peter Barlow CAT 4 MASTER MEN 45+ 19 / 54
Bob Cartwright CAT 4 MASTER MEN 45+ 32 / 54
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 36 / 54
Michael Payne CAT 4 MASTER MEN 45+ 46 / 54
Andrew Austin BEGINNERS - MEN 1 / 26
Jeff Cota CAT 4 MEN 29 / 86
Andrew Austin CAT 4 MEN 49 / 86
Andrew Wittwer JR BOYS 15-16 6 / 10
Alex Skov JR BOYS 10-12 19 / 25
Steven Brady CAT 3 MASTER MEN 45+ 16 / 47
David Haugen CAT 3 MASTER MEN 45+ 21 / 47
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 36 / 47
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 38 / 47
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 41 / 47
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 61 / 83
Ben Storrar CAT 1/2 MEN 6 / 19
Nolan Brady CAT 1/2 MEN 14 / 19
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 18 / 19

Silver Lake 2011 (Oct 16 2011)

Kyle Mcgilvray Men 1/2 8 / 16
Ben Storrar Men 1/2 11 / 16
Scott Funston Men 4 19 / 87
Jeff Cota Men 4 52 / 87
Andrew Austin Men 4 53 / 87
Eric Delacorte Men 4 59 / 87
Peter Barlow Master 4Men45+ 10 / 55
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 12 / 55
Scott Funston JrBoy1314 1 / 20
Jason Wennstrom Singlespeed 32 / 42
Rache Master Wm 4 / 7
Matt Molzan Master Men4 35+ 60 / 87
Tory Grant Master Men4 35+ 67 / 87
Mike Reed Master Men4 35+ 74 / 87
Dmitri Keating Master Men3 35+ 29 / 36

Steeliacoom 2011 (Oct 9 2011)

Kyle Mcgilvray Men 1/2 5 / 28
Ben Storrar Men 1/2 8 / 28
Scott Funston Men 4 27 / 81
Jeff Cota Men 4 34 / 81
Travis Dutton Men 4 40 / 81
Eric Delacorte Men 4 62 / 81
Andrew Austin Men 4 63 / 81
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 28 / 54
Stephen Bolt Master 4Men45+ 33 / 54
Michael Payne Master 4Men45+ 38 / 54
Tim Knudson Master 4Men45+ 53 / 54
Scott Funston JrBoy1314 1 / 16
Jason Wennstrom Singlespeed 37 / 45
Peter Krumins Master Men1/2 45+ 17 / 25
Paul Werner Master Men1/2 45+ 18 / 25
Caleb Banta-green Master Men4 35+ 27 / 67
Matt Molzan Master Men4 35+ 42 / 67
Tory Grant Master Men4 35+ 52 / 67
Mike Reed Master Men4 35+ 61 / 67
Dmitri Keating Master Men3 35+ 5 / 38
Andrew Wittwer JrBoy1516 4 / 12

SCCA/Starbucks GP (Oct 2 2011)

Peter Barlow CAT 4 MASTER MEN 45+ 18 / 59
Bob Cartwright CAT 4 MASTER MEN 45+ 26 / 59
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 39 / 59
Ben Storrar CAT 3 MEN 1 / 58
Nolan Brady CAT 3 MEN 2 / 58
Jeff Cota CAT 4 MEN 23 / 89
Andrew Wittwer JR BOYS 1516 8 / 11
Lori Swanson CAT 4 WOMEN 41 / 45
Steven Brady CAT 3 MASTER MEN 45+ 8 / 45
Mike Braaten CAT 3 MASTER MEN 45+ 36 / 45
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 38 / 45
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 39 / 45
Alex Skov JR BOYS 1012 15 / 23
Logan Brady JR BOYS 1012 18 / 23

Marymoor 2011 (Sep 25 2011)

Kyle Mcgilvray Men 1/2 5 / 16
Scott Funston Men 4 35 / 82
Jeff Cota Men 4 36 / 82
Dwight Snodgrass Master 4Men45+ 16 / 55
Peter Barlow Master 4Men45+ 21 / 55
Tim Knudson Master 4Men45+ 48 / 55
Rachel Master Wm 5 / 8
Scott Funston Junior Boys 1314 1 / 17
Tory Grant Master Men4 35+ 69 / 86
Mike Reed Master Men4 35+ 71 / 86
Justin Fitzgerald Master Men4 35+ 72 / 86
Dmitri Keating Master Men3 35+ 7 / 42
Mike Osier Master Men3 35+ 35 / 42
Paul Werner Master Men1/2 45+ 16 / 19
Peter Krumins Master Men1/2 45+ 18 / 19

Rapha-Focus GP (Sep 18 2011)

Anna Berntson BEGINNERS WOMEN 12 / 14
Mike Osier CAT 3 MASTER MEN 35+ 58 / 65
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 38 / 48
Nolan Brady Cat 3 Men 1 / 57
Jeff Cota CAT 4 MEN 50 / 81
Sarina Berntson JR GIRLS 10 12 3 / 6
Steven Brady CAT 3 MASTER MEN 45+ 7 / 55
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 46 / 55
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 63 / 72
Andrew Wittwer JR BOYS 15 16 8 / 13
Logan Brady JR BOYS 10 12 12 / 27
Alex Skov JR BOYS 10 12 20 / 27

Rapha-Focus Gran Prix (Sep 18 2011)

Kyle Mcgilvray Men 1/2 Elite 22 / 46

StarCrossed Cyclocross (Sep 17 2011)

Ross Gilbert SingleSpeed 21 / 73
Ben Storrar Men 3 3 / 61
Kyle Mcgilvray Men Elite 30 / 48

Cycle-U Kick-Off Cross (Sep 11 2011)

Mike Osier CAT 3 MASTER MEN 35+ 52 / 72
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 38 / 51
Dwight Snodgrass CAT 4 MASTER MEN 45+ 51 / 51
Ben Storrar CAT 3 MEN 2 / 46
Nolan Brady CAT 3 MEN 4 / 46
Jeff Cota CAT 4 MEN 37 / 66
Steven Brady CAT 3 MASTER MEN 45+ 17 / 39
Dwight Snodgrass CAT 3 MASTER MEN 45+ 26 / 39
Jeff Skov CAT 3 MASTER MEN 45+ 33 / 39
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 90 / 91
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 6 / 13

2011 Labor Day Cyclocross Championships (Sep 5 2011)

Ross Gilbert SglSpd 9 / 26
Vincent Mysliwiec SglSpd 11 / 26
Jason Sobottka SglSpd 21 / 26
Alexander Brady Junior Boys 9/12 4 / 11
Logun Brady Junior Boys 9/12 5 / 11
Alex Skov Junior Boys 9/12 9 / 11
Cody Raymond Junior Boys 13/16 3 / 14
Andrew Wittwer Junior Boys 13/16 5 / 14
Steven Raymond Junior Boys 13/16 6 / 14
Jeff Cota Men 4 24 / 46
Angela Mysliwiel Master Women 4 / 8

Raleigh Midsummer Nights CX (Jul 21 2011)

Alex Walker CAT 3 MEN 3 / 20
Ross Gilbert SINGLESPEED MEN 7 / 30
Kyle Mcgilvray ELITE MEN 6 / 15
Jeff Skov CAT 3 MEN 40+ 20 / 25

USGP Portland Cup Day 2 (Dec 5 2010)

Peter Krumins Men Master 45+ 45-99 30 / 57

USGP of Cyclocross Day Two (Dec 5 2010)

Matthew Smith Cat C/Beginner Men 5 / 54

USGP Portland Cup Day 1 (Dec 4 2010)

Peter Krumins Men Master 45+ 45-99 27 / 65

USGP of Cyclocross Day One (Dec 4 2010)

Matthew Smith Cat C/Beginner Men 15 / 75

2010 Washington State Cyclocross Championships (Nov 20 2010)

Alex Walker Men Cat 3 3 / 5
Michael Brazel Men Cat 3 Mstr 45+ 1 / 22
George Jackson iii Men Cat 3 Mstr 45+ 10 / 22
Kody Raymond Junior Boys 15-16 5 / 7
George Jackson iii Junior Boys 10-12 3 / 6
Steven Raymond Junior Boys 10-12 4 / 6

Woodlawn Park GP (Nov 14 2010)

La torre sofia De JR GIRLS 10-12 7 / 7
Andrew Wittwer JR BOYS 13-14 8 / 11
Nolan Brady CAT 4 MEN 11 / 128
Rachel Mclain-rollins MASTER WOMEN 35+ 5 / 21
Alex Skov JR BOYS 10-12 19 / 29
Dwight Snodgrass CAT 4 MASTER MEN 35+ 45 / 117
Tory Grant CAT 4 MASTER MEN 35+ 71 / 117

Raceway Cross (Oct 31 2010)

Doug Rogers CAT 4 MASTER MEN 45+ 4 / 30
Bob Cartwright CAT 4 MASTER MEN 45+ 15 / 30
Jeff Skov CAT 4 MASTER MEN 45+ 21 / 30
Stephen Bolt CAT 4 MASTER MEN 45+ 25 / 30
Ben Storrar CAT 3 MEN 3 / 39
Markus Gallasch CAT 3 MEN 27 / 39
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 6 / 12
Andrew Wittwer JR BOYS 13-14 8 / 12
Nolan Brady CAT 4 MEN 5 / 57
David Haugen CAT 3 MASTER MEN 45+ 11 / 24
Sarina Berntson JR GIRLS 10-12 3 / 4
Sofia De la torre JR GIRLS 10-12 4 / 4
Rachel Mclain-rollins MASTER WOMEN 35+ 3 / 12
Barbara Raymond MASTER WOMEN 35+ 12 / 12

King County Cross (Oct 30 2010)

Ben Storrar CAT 3 MEN 6 / 25
Kyle Mcgilvray CAT 1/2 MEN 5 / 13
Alex Skov JR BOYS 10-12 6 / 8
Jeff Skov CAT 4 MASTER MEN 45+ 11 / 22

Blind Date at the Dairy #5 (Oct 27 2010)

Matthew Smith Category C 13 / 26

Blind Date at the Dairy (Oct 20 2010)

Matthew Smith Category C 17 / 42

Blind Date at the Dairy #3 (Oct 13 2010)

Matthew Smith Cat C Men (On the Market) 23 / 45

Blind Date at the Dairy #2 (Oct 6 2010)

Matthew Smith Beginner Men (First Dates) 7 / 50

SCCA/Starbucks Gran Prix (Oct 3 2010)

Nolan Brady Cat 4 Men 10 / 96
Markus Gallasch Cat 3 Men 26 / 48
Ben Storrar Cat 3 Men 28 / 48
Mike Osier Cat 4 Master Men 35+ 23 / 71
Peter Barlow Cat 4 Master Men 35+ 27 / 71
Tory Grant Cat 4 Master Men 35+ 28 / 71
Ross Gilbert Cat 1/2 Master Men 35+ 25 / 29
Jeff Skov Cat 4 Master Men 45+ 17 / 38
Bob Cartwright Cat 4 Master Men 45+ 24 / 38
Stephen Bolt Cat 4 Master Men 45+ 34 / 38
Andrew Wittwer Jr Boys 13-14 6 / 14
Alex Skov Jr Boys 10-12 17 / 23

Cross Crusade: Alpenrose Dairy (Oct 3 2010)

Matthew Smith Beginner Men 19 / 115

Seattle CX: Evergreen HS (Sep 26 2010)

Paul Wernek MstrMen3 45+ 8 / 43

Rad Racing GP (Sep 19 2010)

Kyle Mcgilvray Elite men 39 / 50

MFG #2 -Rad Racing GP (Sep 19 2010)

Mike Osier Cat 4 Master Men 35+ 26 / 74
Tory Grant Cat 4 Master Men 35+ 49 / 74
Rachel Mclain-rollins Master Women 35+ 13 / 23
Michael Brazel Single Speed Men 20 / 50
Jeff Skov Cat 4 Master Men 45+ 23 / 38
Stephen Bolt Cat 4 Master Men 45+ 37 / 38
Ben Storrar Cat 3 Men 6 / 33
Markus Gallasch Cat 3 Men 27 / 33
Andrew Wittwer Jr Boys 13-14 16 / 16

MFG #1 - Kickoff Cross (Sep 18 2010)

Ben Storrar Cat 3 Men 8 / 54
Greg Johnson Cat 4 Master Men 35+ 35 / 61
Stephen Bolt Cat 4 Master Men 45+ 25 / 25
Liam Berntson Jr Boys 13-14 6 / 9
Andrew Wittwear Jr Boys 13-14 7 / 9

Cross Nationals Day 3 (Dec 12 2009)

Rick Raymond Men Master 50-54 97 / 93

Cross Nationals Day 2 (Dec 11 2009)

Kody Raymond Men Junior 13-14 16 / 36
Scott Funston Men Junior 10-12 10 / 23
Steven Raymond Men Junior 10-12 18 / 23

USGP of Cyclocross Day Two (Dec 6 2009)

Kody Raymond Junior Men 10-14 4 / 17
Steven Raymond Junior Men 10-14 11 / 17
Mark Longrie Master Men 55+ 11 / 18
Cindee Johnson Cat B Women 20 / 33
Peter Krumins Master Men 45+ 27 / 93
Rick Raymond Master Men 45+ 29 / 93
Keating Dmitri CAT C MEN/BEGINNERS 2 / 86
Johnson Greg CAT C MEN/BEGINNERS 52 / 86
Braaten Mike CAT C MEN/BEGINNERS 66 / 86

USGP of Cyclocross Day One (Dec 5 2009)

Kody Raymond Junior Men 10-14 5 / 19
Steven Raymond Junior Men 10-14 12 / 19
Mark Longrie Master Men 55+ 13 / 23
Peter Krumins Master Men 45+ 43 / 106
Rick Raymond Master Men 45+ 48 / 106
Cindee Johnson Cat B Women 24 / 39
Greg Johnson CAT C MEN/BEGINNERS 42 / 87
Mike Braaten CAT C MEN/BEGINNERS 67 / 87

Seattle Cyclocross - Monroe (Nov 29 2009)

David Cook Men SSP 6 / 35
Jason Wennstrom Men SSP 17 / 35
Peter Krumins MstrM 1/2 45+ 7 / 16
Scott Funston Junior Boys 10-12 6 / 14
Mike Reed Cat 4 GrpA 27 / 35
Margaret Walter MstrWomen 6 / 11
Dave Haugen MstrMen4 35+ 6 / 60
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 14 / 60
Mike Braaten MstrMen4 35+ 42 / 60
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 51 / 60
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 6 / 10

Seattle Cyclocross - Sedro Woolley (Nov 22 2009)

Joseph Mullan Men SSP 2 / 21
Jason Wennstrom Men SSP 12 / 21
Peter Krumins MstrM 1/2 45+ 9 / 15
Margaret Walter MstrWomen 6 / 9
Kody Raymond (730) Junior Boys 13-14 2 Laps 2 / 8
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 6 / 13
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 3 / 54
Mike Braaten MstrMen4 35+ 52 / 54
Scott Funston Junior Boys 10-12 2 Lap 5 / 18
Steven Raymond Junior Boys 10-12 2 Lap 6 / 18

Washington State Cyclocross Championships (Nov 15 2009)

Rick Raymond MstrM 1/2 45+ 5 / 7
Markus Gallosch Cat 4 GrpA 3 / 16
Mike Reed Cat 4 GrpA 12 / 16
Steven Raymond Junior Boys 10/12 6 / 7
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 2 / 20
Kody Raymond (730) Junior 13-14 2 / 7

Seattle Cyclocross - Sprinkler Park (Nov 8 2009)

Peter Krumins MstrM 1/2 45+ 4 / 14
Rick Raymond MstrM 1/2 45+ 7 / 14
Joseph Mullan Singlespeed Men 5 / 22
Jason Wennstrom Singlespeed Men 13 / 22
Margaret Walter MstrWomen 6 / 12
Kody Raymond (730) Junior Boys 13-14 2 Laps 3 / 16
Mike Reed Cat 4 GrpA 25 / 46
Andrew Williams Cat 4 GrpA 38 / 46
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 8 / 14
Dave Haugen MstrMen4 35+ 4 / 65
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 7 / 65
Mike Braaten MstrMen4 35+ 42 / 65
Greg Johnson MstrMen4 35+ 45 / 65
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 54 / 65
Scott Funston Junior Boys 10-12 2 Lap 3 / 20
Steven Raymond Junior Boys 10-12 2 Lap 8 / 20

Seattle Cyclocross - Maris Farms (Nov 1 2009)

David Cook Men SSP 1 / 18
Peter Krumins MstrM 1/2 45+ 8 / 12
Margaret Walter MstrWomen 13 / 16
Scott Funston Junior Boys 10-12 2 Laps 4 / 22
Steven Raymond Junior Boys 10-12 2 Laps 11 / 22
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 8 / 14
Kody Raymond Junior Boys 13-14 2 Laps 4 / 12
Dave Haugen MstrMen4 35+ 4 / 63
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 8 / 63
Mike Braaten MstrMen4 35+ 37 / 63
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 50 / 63

Seattle Cyclocross - Steilacoom (Oct 25 2009)

Andrew Williams Cat 4 GrpA 27 / 34
Andrew Williams Cat 4 GrpA 32 / 34
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 8 / 15
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 6 / 63
Dave Haugen MstrMen4 35+ 10 / 63
Mike Braaten MstrMen4 35+ 34 / 63
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 52 / 63
Mike Reed Cat 4 GrpB 13 / 22

Seattle Cyclocross - Silver Lake - Juniors (Oct 18 2009)

Scott Funston Junior Boys 10-12 2 Laps 3 / 16

Seattle Cyclocross - Silver Lake (Oct 18 2009)

Peter Krumins MstrM 1/2 45+ 6 / 16
Joseph Mullan Men SSP 13 / 34
Jason Wennstrom Men SSP 17 / 34
Margaret Walter MstrWomen 4 / 15
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 13 / 14
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 4 / 74
Greg Johnson MstrMen4 35+ 41 / 74
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 52 / 74
Mike Braaten MstrMen4 35+ 72 / 74

Seattle Cyclocross - Beverly Park (Oct 11 2009)

Peter Krumins MstrM 1/2 45+ 6 / 14
David Cook Men SSP 3 / 30
Joseph Mullan Men SSP 7 / 30
Vincent Mysliwiec Men SSP 28 / 30
Margaret Walter MstrWomen 5 / 16
Mike Reed Cat 4 GrpB 21 / 28
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 2 / 76
Dave Haugen MstrMen4 35+ 5 / 76
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 59 / 76
Mike Braaten MstrMen4 35+ 74 / 76
Rachel Mclain-rollins MstrWm123 9 / 14

Seattle Cyclocross - Evergreen High (Sep 27 2009)

Margaret Walter MstrWomen 8 / 19
David Cook Singlespeed Men 7 / 36
Joseph Mullan Singlespeed Men 18 / 36
Jason Wennstrom Singlespeed Men 24 / 36
Vincent Mysliwiec Singlespeed Men 26 / 36
Scott Funston Junior 10-12 2 / 19
Rachel Mclain-rollins Master Women 1/2/3 6 / 12
Dmitri Keating MstrMen4 35+ 1 / 94
Dave Haugen MstrMen4 35+ 5 / 94
Mike Braaten MstrMen4 35+ 46 / 94
Jason Sobottka MstrMen4 35+ 63 / 94
Greg Johnson MstrMen4 35+ 88 / 94
Peter Krumins Men 1/2 45+ 5 / 14
Rick Raymond Men 1/2 45+ 12 / 14
Mike Reed Cat 4B 15 / 33

Rad Racing GP (Sep 20 2009)

Alex Walker Cat 4 Men 2 / 48
Markus Gallasch Cat 4 Men 11 / 48
Mike Reed Cat 4 Men 27 / 48
Keith Goodwin Cat 4 Men 48 / 48
Kody Raymond JUNIOR MEN 13/14 7 / 10
Ryan Harris CAT 3 MEN 15 / 38
Patrick Adrian CAT 3 MEN 25 / 38
Steven Raymond JUNIOR MEN 10-12 12 / 16
Dmitri Keating MASTER MEN 35+ CAT 4 3 / 53
Dave Haugen MASTER MEN 35+ CAT 4 7 / 53
Mike Braaten MASTER MEN 35+ CAT 4 24 / 53
Greg Johnson MASTER MEN 35+ CAT 4 31 / 53
Tory Grant MASTER MEN 35+ CAT 4 33 / 53
Jason Sobottka MASTER MEN 35+ CAT 4 38 / 53
Jeff Skov MASTER MEN 45+ CAT 4 21 / 34
Johnn Comis MASTER MEN 45+ CAT 4 29 / 34
Ross Gilbert SINGLE SPEED MEN 9 / 33
Joseph Mullan SINGLE SPEED MEN 18 / 33
Jason Wennstrom SINGLE SPEED MEN 23 / 33
Rachel Mclain-rollins MASTER WOMEN 10 / 15
Margaret Walter MASTER WOMEN 13 / 15
Rick Raymond MASTERS MEN 35+ CAT 1/2 45 / 47
Kyle Mcgilvray Elite Men 40 / 58

Starcrossed (Sep 19 2009)

Alex Walker Singlespeed 14 / 46
Jason Sobottka Singlespeed 46 / 46
Ross Gilbert Masters 30+ 1/2 34 / 74
Kyle Mcgilvray Elite Men 48 / 70

MFG Cross Race #1 (Sep 13 2009)

Tyler Osborn CAT DU JOUR 1 / 4

Portland Cup (USGP) (Dec 7 2008)

Peter Krumins Masters 45+ 18 / 58
Dmitri Keating Beginner/Category C 19 / 83

Seattle Cyclocross Series - Sprinker Recreation Center (Nov 30 2008)

Bob Cartwright Master Men4 45+ 14 / 34
Jeff Skov Master Men4 45+ 31 / 34
John Comis Master Men4 55+ 7 / 7
Kyle Mcgilvray Cat 1/2 Men 9 / 36
Ryan Harris Cat 4 Men 6 / 53
Joseph Schliesman Cat 4 Men 10 / 53
Markus Gallasch Cat 4 Men 16 / 53
Tory Grant Cat 4 Men 30 / 53
Douglas Vaskas Cat 4 Men 31 / 53
Jason Sobottka Cat 4 Men 43 / 53
Ross Gilbert Master 3Men 35+ 17 / 42
Rachel Mclain-rollins Master Women 9 / 22
Heidi Grantham Master Women 11 / 22
Margaret Walter Master Women 19 / 22
Kody Raymond Beginner Boys 1012 2 / 25
Steven Raymond Beginner Boys 1012 9 / 25
Mike Braaten Master Men4 35+ 44 / 49
Donny Buchanan Master Men4 35+ 45 / 49
Marco De la torre Master Men4 35+ 49 / 49

Seattle Cyclocross Series - Monroe Fairgrounds (Nov 23 2008)

Ross Gilbert Master 3 Men 35+ 3 / 39
Ryan Harris Cat 4 Men 23 / 74
Markus Gallasch Cat 4 Men 33 / 74
Jason Sobottka Cat 4 Men 53 / 74
Greg Johnson Master Men 4 35+ 35 / 56
Mike Braaten Master Men 4 35+ 53 / 56
John Comis Master Men 4 55+ 8 / 8
Kody Raymond Beginner Boys 1012 1 / 24
Steven Raymond Beginner Boys 1012 3 / 24
Rachel Mclain-rollins Master Women 9 / 22
Heidi Grantham Master Women 10 / 22
Margaret Walter Master Women 17 / 22

Washington State Cyclocross Championships (Nov 16 2008)

Ross Gilbert Mstr3Men 35+ 3 / 25
Bob Cartwright MstrMen4 45+ 9 / 21
Kody Raymond BegBoy1012 1 / 16
Steven Raymond BegBoy1012 4 / 16
Tory Grant Cat 4 Men 22 / 38
Jason Sobottka Cat 4 Men 31 / 38
Dave Haugen MstrMen4 35+ 10 / 35
Mike Braaten MstrMen4 35+ 22 / 35
Donny Buchanan MstrMen4 35+ 28 / 35

Seattle Cyclocross Series - Bremerton Fairgrounds (Nov 9 2008)

Ryan Harris Cat 4 Men 19 / 62
Alex Walker Cat 4 Men 27 / 62
Markus Gallasch Cat 4 Men 32 / 62
Tory Grant Cat 4 Men 43 / 62
Jason Sobottka Cat 4 Men 57 / 62
Kyle Mcgilvray Cat 1/2 Men 15 / 20
John Comis MstrMen4 55+ 4 / 5
Dave Haugen MstrMen4 35+ 26 / 50
Greg Johnson MstrMen4 35+ 34 / 50
Mike Braaten MstrMen4 35+ 37 / 50
Donny Buchanan MstrMen4 35+ 49 / 50

Seattle Cyclocross Series - Donida Farms (Nov 2 2008)

Bob Cartwright Master Men4 45+ 10 / 33
Kyle Mcgilvray Cat 1/2 Men 20 / 23
Kody Raymond Beginner Boy1012 1 / 21
Steven Raymond Beginner Boy1012 3 / 21
Ryan Harris Cat 4 Men 26 / 70
Markus Gallasch Cat 4 Men 35 / 70
Tory Grant Cat 4 Men 50 / 70
Jason Sobottka Cat 4 Men 59 / 70
Rachel Mclain-rollins Master Women 10 / 19
Heidi Grantham Master Women 12 / 19
Margaret Walter Master Women 15 / 19
Ross Gilbert Master 3Men 35+ 11 / 40
Dave Haugen Master Men4 35+ 6 / 64
Mike Braaten Master Men4 35+ 37 / 64
Greg Johnson Master Men4 35+ 42 / 64

Seattle Cyclocross Series - Ft. Steilacoom (Oct 26 2008)

Jeff Skov Master Men4 45+ 32 / 44
Bob Cartwright Master Men4 45+ 38 / 44
John Comis Master Men4 55+ 7 / 7
Ryan Harris Cat 4 Men 17 / 97
Markus Gallasch Cat 4 Men 39 / 97
Alex Walker Cat 4 Men 46 / 97
Tory Grant Cat 4 Men 56 / 97
Jason Sobottka Cat 4 Men 84 / 97
Rachel Mclain-rollins Master Women 8 / 20
Heidi Grantham Master Women 12 / 20
Margaret Walter Master Women 15 / 20
Ross Gilbert Master 3Men 35+ 9 / 45
Dave Haugen Master Men4 35+ 4 / 65
Mike Braaten Master Men4 35+ 33 / 65
Greg Johnson Master Men4 35+ 44 / 65

Seattle Cyclocross Series - South Seatac (Oct 19 2008)

Mark Longrie Master Men4 45+ 15 / 42
Bob Cartwright Master Men4 45+ 20 / 42
Kyle Mcgilvray Cat 1/2 Men 9 / 25
Markus Gallasch Cat 4 Men 32 / 94
Tory Grant Cat 4 Men 34 / 94
Andrew Romberg Cat 4 Men 47 / 94
Alex Walker Cat 4 Men 49 / 94
Jason Sobottka Cat 4 Men 75 / 94
Kody Raymond Beginner Boys1012 1 / 22
Steven Raymond Beginner Boys1012 3 / 22
Rachel Mclain-rollins Master Women 6 / 19
Margaret Walter Master Women 9 / 19
Heidi Grantham Master Women 13 / 19
Ross Gilbert Master 3Men 35+ 53 / 54
Dave Haugen Master Men4 35+ 7 / 73
Mike Braaten Master Men4 35+ 50 / 73

Seattle Cyclocross Series - South Seatac (Oct 12 2008)

Chris Miske Master Men 4 45+ 4 / 48
Mark Longrie Master Men 4 45+ 9 / 48
Bob Cartwright Master Men 4 45+ 16 / 48
Ross Gilbert Master 3 Men 35+ 6 / 53
Tory Grant Cat 4 Men 47 / 91
Jason Sobottka Cat 4 Men 79 / 91
Kody Raymond Beginner Boy 10 12 2 / 18
Steven Raymond Beginner Boy 10 12 4 / 18
Rachel Mclain-rollins Master Women 9 / 19
Margaret Walter Master Women 12 / 19
Dave Haugen Master Men 4 35+ 1 / 80
Greg Johnson Master Men 4 35+ 39 / 80
Mike Braaten Master Men 4 35+ 60 / 80
Kyle Mcgilvray Cat 1/2 Men 6 / 17
John Comis Master Men 4 55+ 9 / 9

DocKore Cross (Oct 11 2008)

Jason Sobottka Men C 8 / 9
Mike Braaten Masters Men C 40+ 14 / 14

Seattle Cyclocross - Evergreen High (Sep 28 2008)

Mark Longrie Master Men4 45+ 8 / 44
Chris Miske Master Men4 45+ 14 / 44
Bob Cartwright Master Men4 45+ 16 / 44
Bob Cartwright Master Men4 45+ 17 / 44
John Comis Master Men4 55+ 4 / 6
Kyle Mcgilvray Cat 1/2 Men 13 / 32
Tyler Johnson Cat 4 Men 7 / 115
Ryan Harris Cat 4 Men 8 / 115
Tory Grant Cat 4 Men 74 / 115
Jason Sobottka Cat 4 Men 95 / 115
Andrew Romberg Cat 4 Men 112 / 115
Donney Buchanan Cat 4 Men 113 / 115
Kody Raymond Beginner Junior1012 2 / 21
Steven Raymond Beginner Junior1012 13 / 21
Vincent Mysliwiec Master 3Men 35+ 16 / 62
Ross Gilbert Master Men4 35+ 1 / 83
Dave Haugen Master Men4 35+ 7 / 83
Mike Braaten Master Men4 35+ 38 / 83
Greg Johnson Master Men4 35+ 47 / 83
Ross Gilbert Master Men4 35+ 81 / 83
Rachel Mclain-rollins Master Women 7 / 21
Heidi Grantham Master Women 8 / 21
Margaret Walter Master Women 13 / 21

Rad Racing GP - UCI (Sep 21 2008)

Kyle Mcgilvray Elite Men 34 / 36

Rad Racing GP (Sep 21 2008)

Margaret Walter Master Women 35+ 6 / 8
Kody Raymond Junior Men 11-12 6 / 9
Mark Longrie Cat 4 Men 35+ 6 / 50
Dave Haugen Cat 4 Men 35+ 9 / 50
Dmitri Keating Cat 4 Men 35+ 20 / 50
Mike Braaten Cat 4 Men 35+ 33 / 50
Bob Cartwright Cat 4 Men 35+ 36 / 50
Greg Johnson Cat 4 Men 35+ 44 / 50
Donald Buchanan Cat 4 Men 35+ 50 / 50
Ryan Harris Cat 4 Men 13 / 35
Markus Gallasch Cat 4 Men 27 / 35
Tory Grant Cat 4 Men 30 / 35
Tyler Johnson Cat 4 Men 31 / 35
Jason Sobottka Cat 4 Men 33 / 35

Star-Crossed (NACT#1) (Sep 20 2008)

Kyle Mcgilvray Elite Men 45 / 50

USGP Toyota Portland Cup (Dec 1 2007)

Mike Braaten C Men 102 72 / 94
Rick Raymond Masters 45+ 57 13 / 57
Peter Krumins Masters 45+ 57 45 / 57
Vincent Mysliwiec B Men 114 98 / 101

Busiest Racers

in last months
Jeff Skov 49
Stephen Bolt 48
Jason Sobottka 47
Dmitri Keating 40
Dwight Snodgrass 38
Margaret Walter 37
Jeff Cota 34
James Christensen 31
Luke Bolt 31
Mike Braaten 27
Peter Krumins 26
Michael Hutchinson 25
Tory Grant 25
Alex Skov 24
Kyle Mcgilvray 24
Michael Brazel 23
Steven Raymond 23
Steven Brady 22
Rachel Mclain-rollins 21
Eric Delacorte 20
Andrew Wittwer 19
Taylor Christensen 19
Lori Brazel 18
Ben Storrar 18
Scott Funston 18
Donny Buchanan 18
Gavin Snodgrass 17
Rick Raymond 16
Russell Clark 14
Nolan Brady 14
Matt Molzan 14
Patrick Rowland 13
Andrew Austin 12
Kelsey Longrie 12
Peter Barlow 11
Mike Osier 11
Tim Knudson 11
Logan Brady 11
Michael Swale 11
Ivan Cintron 10
Dave Haugen 10
Mike Reed 10
Jason Wennstrom 10
Barney Gill 10
Travis Dutton 8
Jeremy Harrison 8
Greg Johnson 8
Alex Walker 8
Alexander Brady 7
David Cook 7
Matthew Smith 7
Sam Dollar 7
Bob Sherrick 6
George Jackson iii 6
Markus Gallasch 6
Keith Rollins 6
Kody Raymond 6
Michael Payne 5
Timothy Knudson 5
Joseph Mullan 5
Bob Cartwright 5
Stephanie White 5
Jennifer Hutchinson 5
Vincent Mysliwiec 4
Ross Gilbert 4
Paul Werner 4
Chris Huffman 3
Rachel 3
Jesse Keating 3
Cindee Johnson 3
Kody Raymond (730) 3
Andrew Williams 3
Jim Berres 3
Mark Longrie 2
Derek Leckrone 2
Justin Fitzgerald 2
Sarina Berntson 2
David Haugen 2
Rache 2
Liana Campus 2
Alexander Brady (was 720) 2
Alexander Skov 1
Steiner Christensen 1
Trygg Williamson 1
Alexander Peterson 1
Ryan W engledow 1
Lori Swanson 1
Logun Brady 1
Cody Raymond 1
Angela Mysliwiel 1
Anna Berntson 1
La torre sofia De 1
Greg Gizinski 1
Dennis Fedore 1
Sofia De la torre 1
Barbara Raymond 1
Paul Wernek 1
Doug Rogers 1
Andrew Wittwear 1
Liam Berntson 1