Log In
Trek CXC Cup • Sep 18 2016
5.5
2.5
3.9
5.4
5.1
Clear, 73 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
2.5
Moisture
3.9
Accel
5.4
Tech
5.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wout Van aert Garneau-Easton Cycling 1:07:41
2 Jim Aernouts Telenet-Fidea 1:07:54
3 Quinten Hermans Telenet-Fidea 1:08:07
4 Corne Van kessel Telenet-Fidea 1:08:18
5 Stephen Hyde Cannondale Cyclocross World 1:08:20
6 Steve Chainel Cross Team by G4 1:08:35
7 Tom Meeusen Telenet-Fidea 1:08:52
8 Daan Soete Telenet-Fidea 1:09:23
9 Toon Aerts Telenet-Fidea 1:09:49
10 Tobin Ortenblad Santa Cruz Factory Racing 1:09:54
11 Rob Peeters Crelan-Vastgoedservice Cycling Team 1:10:02
12 Jamey Driscoll Raleigh/Clement 1:10:03
13 Kerry Werner Kona CX 1:10:03
14 Michael Van den ham Garneau - Easton Cycling 1:10:03
15 Andrew Dillman Cyclocross Alliance 1:10:43
16 Travis Livermon Maxxis Shimano 1:10:44
17 Yannick Eckmann Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 1:10:45
18 Daniel Summerhill Maxxis Shimano 1:11:26
19 Lance Haidet Raleigh/Clement 1:12:01
20 Allen Krughoff Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 1:12:25
21 Jens Vandekinderen Kalas-H.Essers-Noff 1:12:30
22 Tim Merlier Crelan-Vastgoedservice Cycling Team 1:12:48
23 Troy Wells TEAM CLIF BAR Cycling 1:12:54
24 Antonin Marecaille avc aix en provence 1:13:05
25 Cody Kaiser LangeTwins/Specialized Title 1:14:30
26 Casey Hildebrandt The Underground Project @2Lap
27 Benjamin Sonntag TEAM CLIF BAR Cycling @2Lap
28 Nicholas Lemke KONA/HiFi/Cycle-Smart @2Lap
29 Brian Matter Team Wisconsin @2Lap
30 Christopher Aitken Focus Bikes Australia @3Lap
31 David Reyes Ten Speed Hero @3Lap
32 Maxwell Ackermann True Veterinary Care Cycling p/b Gr @3Lap
33 Skyler Mackey KCCX Elite Cyclocross Team p/b Clem @3Lap
34 Connor Dilger Above and Beyond Cancer p/b Scheels @4Lap
35 Kevin Mcconnell University of Iowa Heart and Vascul @4Lap
36 Jason Wiebe Country Cycle @4Lap
37 Isaac Neff Neff Cycle Service @4Lap
38 Tyler Stein L5 Racing @4Lap
39 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK @5Lap
40 Christian Sundquist The Hub Cycling Team @5Lap
41 Michael Dutczak The Pony Shop @5Lap
42 Nick Thomas Trek Cyclocross Collective @5Lap
43 Douglas Ansel Team Wheel & Sprocket @6Lap
44 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters @7Lap
DNF Jeremy Powers ASPIRE RACING
DNF Tom Chapman Focus Bikes Australia
DNF Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
DNF David Lombardo True Veterinary Care Cycling p/b Gr
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Swartz Trek Cyclocross Collective
2 Dillon Mcneill Trek Cyclocross Collective
3 Matthew Riley KS Energy Services / MOSH / Tea
4 Federico Rios Roll: Racing
5 Andrew Dietz Trek Cyclocross Collective
6 Brian Baumhover University of Iowa Heart and Va
7 Chad Donahue Rasmussen Bike Shop
8 Joe Petersen Rasmussen Bike Shop
9 Isaac Bryant Alpha Bicycle Co.- Vista Subaru
10 Andrew Turner Synergy
11 Jameson Ribbens Revolution Cycle & Ski
12 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
13 Brian Piotrowski xXx Racing
14 Andrew Thompson Birchwood/GIS
15 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
16 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
17 Jack Warner Verdigris-Village CX Team
18 Jordan Ross Harvest Racing p/b Midwest Cycl
19 Bill Street
20 Chris Lowry
DNF Mark Norton
DNF Steven Trebatoski Team Velocause
Finishers: Cat 2: 21   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Reynolds Trek Cyclocross Collective
2 Christopher Finkeldei KS Energy Services / MOSH / Tea
3 Paul Hartner Bonkers Cycling
4 Robert Bigelow-rubin Comrade Cycles Racing
5 Max Staran Wolverine Sports Club
6 Tony Lemke Trek Midwest Team
7 Ethan Jedlicka
8 Nathan Knowles
9 Tim Hartung Trek Midwest Team
10 Jason Anderson Sakari Race Team
11 Josh Fangman
12 Thomas Kehrer Bonkers Cycling
13 Chase Wark Birchwood/GIS
14 Ryan Kleimenhagen
15 Brad Mitchell Roll: Racing
16 Anders Ahlberg
17 Henry Lutz ISCorp Cycling p/b SmartChoice
18 Bryan Wenzel Atlas/Other Films
19 Zach Giffey
20 Joshua Kidman
21 Zeno Molteni Plus One Cycling
22 Ken Pike Omaha Velo
23 Anderson Bortoletto Lakes Area Physical Therapy
24 Andrew Aaron Palomino American Cyclocross
25 Tyler Curtis NorthStar Development Cycling
26 Michael Kernan Brazen Dropouts Cycling Team
27 Doug Wilson Bike Central Racing
28 Chris Young e2Value
29 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
30 Kevin Thum
31 Raymond Pitzka Team Velocause
32 Jared Verbeke xXx Racing
33 Josh Weis
34 Jon Christ Bicycle Heaven
35 Patrick Jungenblut RSV Friedenau Steinfurt
36 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
37 Michael Smith Great Dane Velo Club p/b Capita
38 David Weis Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
39 Anthony James Team Extreme
40 David Studner Trek Midwest Team
41 Kurt Druffel MSN Pro Coaching
42 Narayan Mahon
43 Adam Zimmerman Colavita Racing Inc.
44 Scott Hoyer Great Dane Velo Club p/b Capita
45 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
46 David Ferguson Be Real Sports
47 Andrew Carlson
48 Josh Mckinney Trek Midwest Team
49 Mitchell Dutczak The Pony Shop
50 Tyler Giese Great Dane Velo Club p/b Capita
51 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
52 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
53 Andrew Wisniewski Cycle To Fitness Racing Greyhou
54 Nathan Schneeberger Spidermonkey Cycling
55 Sage Hahn SRAM Factory
56 Dan Hendricks
57 Richard Prodans
58 Matt Gehling 801 W. Madison
DNF Aaron Wrabek Sakari Race Team
DNF Andrew Hague Trek Store Columbus / Echelon C
Finishers: Cat 3: 59   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Renny
2 Bryan Cook
3 Josh Borgmeyer
4 Mark Schiess
5 Corey Horning Angry Monkeys Racing
6 Luke Skov Central Junior Cycling Devo
7 Andrew Einspanier Brazen Dropouts Cycling Team
8 Jakub Cychowski Palomino American Cyclocross
9 Richard Grunewald
10 Dell Todd Speed Merchants
11 James Armstead Flat Tire Lounge Cycling
12 Carl Hoffman
13 Preston Tyler
14 Justin Dyszelski Colectivo Coffee
15 Michael Mcnulty Lakes Area Physical Therapy
16 Joseph Viel BELGIANWERKX
17 Patrick Mcintyre Rock River Multisport
18 Wally May
19 Calhan Norman Team Extreme
20 Noah Anderson Spin Doctor Cyclewerks CX Team
21 Satchell Mische richter
22 Steve Moechnig
23 Benjamin Stengel KS Energy Services / MOSH / Tea
24 Shelby Phillips Comrade Cycles Racing
25 Brian Deziel
26 Ryan Carlson Team Wheel & Sprocket
27 Jason Mcdowell Palomino American Cyclocross
28 Arick Pustaver 5Nines/Motorless Motion
29 Greg Cooper MadCity Racing
30 Jackson Porreca
31 Joseph Johns
32 Ben Freas Zone-6 / Motion Cycling
33 Andrew Borell
34 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
35 Matthew Mckay
36 Andrew Rosch
37 Brandan Burger L5 Racing
38 Andrzej Brzoznowski Bike Law Cycling Club
39 Brad Gilders Palomino American Cyclocross
40 Isaac Brosilow
41 Lily Williams Bonkers Cycling
42 Matthew Herr
43 Matthew Sokolowski Team Wheel & Sprocket
44 David Knox
45 Zach Butler
46 Kyle Kargel
47 Dave Rigby
48 Jeremy Mckinley
49 Chris Stindt
50 Matthew Young
51 Jon Labok
52 Dan Baumhover
53 Terry Ogrady PSIMET Racing
54 Scott Ferguson Central Junior Cycling Devo
55 Erik Crook
56 Peter Mead Colonial Bicycle Company
57 Tom Perotti xXx Racing
58 Jeffrey Daniels
59 Matt Edgington Comrade Cycles Racing
60 Christian Walding
61 Jerod Kizer J's Bikes Racing
62 Jim Igielski Revolution Cycles Club
63 Wayne Sletten MSN Pro Coaching
64 Andrew Ayers
65 Erik Strahler
66 Anthony Cambio Garner Bicycle Club
67 Colton Chapman
68 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
69 Andrew Frommer Rock River Multisport
70 Bryson Mcdougall ISCorp Cycling p/b SmartChoice
71 John Payne
72 Brett Jones Flat Tire Lounge Cycling
73 Casey Kohner
74 Scott Eisenhardt
75 Jesse Garrison
76 Michael Vandyke Angry Monkeys Racing
77 Jude Mariutto
78 Brian Schutter
79 Tom Brundige Lifecyclists/Emerys.com
80 Jesus Sanchez
81 Derek Slates Angry Monkeys Racing
82 Preston Copeland Hollander Benelux Racing
83 Andrew Mchenry
84 Michael Dutczak
85 Rudy Rivera
86 Oliver Clements Colavita Racing
87 Paul Liesse MadCity Racing
88 Tim Boettcher
89 Cristian Rodriguez INTENT
90 Lukas Reischl 3CB Racing
91 Nathaniel Dowse
92 Stephen Blanchard
93 Louis Mueller Angry Catfish
94 Matthew Kohner
DNF Jared Nicholson
DNF Jay Sebok Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 57   Cat 5: 25   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Finn Smith KCOI U20
2 Colin Knowles
3 Joe Spranger Rad Racing NW
4 Will Knowles
5 Lucca Svaldi
6 Domenico Schifano Angry Monkeys Racing
7 Charles Bryant Minnesota Junior Cycling Inc.
8 Drake Dash ABD Cycling Team
9 Sam Kelley
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Hilligoss Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Dakota Olsen Central Junior Cycling Devo
3 Luke Feuerhelm Central Junior Cycling Devo
4 Dylan Zakrajsek
5 Jack Spranger Rad Racing NW
6 Colton Bailey Milltown / Trek Cycling Team
7 Melroy Holzhauer ABD Cycling Team
8 Henrique Lowe Tread Head Cycling
9 Scott Wass NorthStar Development Cycling
10 Ayden Brent Central Junior Cycling Devo
11 Rolen Creed Gateway Harley-Davidson
12 Preston Astidias Central Junior Cycling Devo
13 Nathan Zollman Central Junior Cycling Devo
14 Emmett Bock
15 Kaden Milbrodt Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 4: 6   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitchell Dutczak The Pony Shop
2 Danny Wessberg Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Benjamine Bode
4 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
5 Axel Creed Gateway Harley-Davidson
6 Levi Brent Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralph Rufo ISCorp Cycling p/b SmartChoice MRI
2 Anthony Mika Minnesota Junior Cycling Inc.
3 Aidan Schutter
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Agnew
2 Henri Zigmont SRAM Factory
2 Jennie Ferguson Central Junior Cycling Devo
3 Cooper Bernstein NorthStar Development Cycling
4 Zane Creed Gateway Harley-Davidson
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Gonzalez Heritage Race Club
2 Mark Myles Be Real Sports
3 Conner Bernstein NorthStar Development Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Borgmeyer
2 David Cestelli Trek Midwest Team
3 Rick Hoak
4 Brandan Burger L5 Racing
5 Jose Rodriguez US Military Endurance Sports
6 Matthew Grosspietsch xXx Racing
7 Shane Meakim Lakes Area Physical Therapy
8 Mathew Allen
9 Ty Kurth EMC2 / Elmhurst Masters
10 Jerod Kizer J's Bikes Racing
11 Casey Kohner
12 Hiroshi Watanabe Plus One Cycling
13 Jason Reimer BELGIANWERKX
14 Marco Bravo
15 Thomas Jones
16 Salvatore Graziano BELGIANWERKX
17 Tim Boettcher
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Drummond SPCX p/b R.K. BLACK
2 Matt Shriver Trek Cyclocross Collective
3 Tom Burke Giant Bicycles p/b CHG Inc. & Z
4 Jacob Lasley SPCX p/b R.K. BLACK
5 Mark Savery Trek Cyclocross Collective
6 Jordan Roessingh ISCorp Cycling p/b SmartChoice
7 Andrew Messer VO2
8 Micah Moran 801 W. Madison
9 Al Krueger KS Energy Services / MOSH / Tea
10 Seth Eckert 801 W. Madison
11 Olivier Vrambout Waffle Power Cycling Club
12 Eric Anderson ZIPP Masters Team
13 James Baldesare WAS Labs Cycling
14 Kent Mcneill Midwest Cycling Club Racing
15 David Neis Team Dayton Bicycling
16 Michael Hemme SRAM Factory
17 James Marschalek BELGIANWERKX
18 Logan Garey
19 Lee Unwin
20 Caleb Donaldson Waffle Power Cycling Club
21 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
22 Shawn Davison
23 Pj Cavoto jr PSIMET Racing
24 Noah Marcus Zealous Racing
25 Christopher Schmidt Tread Head Cycling
26 Curtis Bice Trek Midwest Team
27 Nicholas Paglia All-City X Fulton Racing
28 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
29 Jeffrey Frane All-City X Fulton Racing
30 Zachary Redding MadCity Racing
31 Matthew Prior Birchwood/GIS
32 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
33 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
DNF Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Tr
DNF J p Brocket Kuat Racks Racing
DNF Jesse Rients KUHL
DNF Brad Dash ABD Cycling Team
DNF Keith Johnson LGR p/b Tonka Cycle & Ski
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 7   Cat 3: 10   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dell Todd Speed Merchants
2 Michael Daws Team Velocause
3 Thomas Mcmannis
4 Wade Swift
5 Troy Heineman
6 Jeremy Mckinley
7 Joseph Viel BELGIANWERKX
8 Steven Kattman
9 Kevin Plato Twin Six
10 Robert Piper
11 Scott Willms LifeCyclists
12 Roger Gierhart Trek Cyclocross Collective
13 Terry Ogrady PSIMET Racing
14 Randy Myhre Oliver's Cycle Sports
15 Eric O'Brien Midwest Cycling Club Racing
16 Robert Lewis
17 Christopher Quinn
18 Mark Joslyn
19 Oliver Clements Colavita Racing
20 Kurt Egli OKCX
21 Jonathan Ninmer Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
22 Rick Walters NorthStar Mentors
23 Jay Clark Heritage Cycling
DNF John Norman Team Extreme
Finishers: Cat 4: 17   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Faia Trek Cyclocross Collective
2 James Cochran Atlas/Other Films
3 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective
4 D Scott daubert Trek Cyclocross Collective
5 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team p/b
6 Jeff Weinert
7 John Jones Kuat Team Racing
8 Jw Miller
9 Jeff Curtes Speedvagen Family Racing
10 Mark Fisher KUHL
11 Arlen Spicer BELGIANWERKX
12 Justin Bowes The Pony Shop
13 Jay Maas 801 W. Madison
14 Adam Staufenberg Revolution Cycle & Ski
15 Jeffrey Schifano Angry Monkeys Racing
16 Arik Jon holm Donkey Label
17 Geoffrey Siepker PSIMET Racing
18 Bill Marshall KCCX Elite Cyclocross Team p/b
19 Christopher Zigmont SRAM Factory
20 John Lirette Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
21 Ken Krebs Village-Verdigris Cycling
22 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
23 Christopher Berge
24 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
25 Richard Caramadre KUHL
26 John Riley Trek Midwest Team
27 Jeffrey Hilligoss Angry Catfish
28 Michael Mayer Trek Midwest Team
29 Christopher Morris GDVC
30 Steve Schafer Verdigris-Village CX Team
31 John Ericsson
32 Bryan Waldman Bike Law Cycling Club
33 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
34 Stephen Cottrell Freewheel Bike
35 Andre Odendaal Bonkers Cycling
36 Matt Curtis North Iowa Spin
37 Christopher Stclair Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
38 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
39 Shawn Laplante MSN Pro Coaching
40 Chris Creed Gateway Harley-Davidson
41 Paul Warloski Ben's Cycle/ Milwaukee Bicycle
42 Scott Feuerhelm Le Mars Mentors
43 Troy Sable
44 Brett Ratner The Chainlink
45 Scott Sugent High Gear/Trek/WW
46 Richard Prodans
47 Chris Hammer Wheel Fast Racing
48 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
49 David Blomme Trek Midwest Team
50 Keith Bianchi GPCX on the DL
DNF John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
DNF Edward Dutczak
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 17   Cat 3: 26   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Adolf Fell Swoop
2 Danny Warner Verdigris-Village CX
3 Thomas Price Trek Cyclocross Collective
4 Paul Lastayo KUHL
5 Tedd Jacobson KS Energy Services / MOSH / Tea
6 Charles Townsend NorthStar Development
7 David Delperdang North Iowa Spin
8 William Kuster
9 Joseph Brubaker KUHL
10 Biran Davis Compass Research Cycling Team
11 David Mcclenahan PYOC
12 Dag Selander Minnesota Junior Cycling Inc.
13 Glen Jones Trek Midwest Team
14 Darryl Mataya MadCity Racing
15 David Mccollum
16 Michael Mcconaughy
17 Dale Sargent Kuat Team Racing
18 Gaylord Otte xXx Racing
19 John Reimbold Heckawee
20 Don Carr ISCorp Cycling p/b SmartChoice
21 Robert Schueler Hampshire Cycle Club
22 Gary Goebel
23 Peter Ackermann
24 Tom Chitwood Soundpony Triad Bank
25 Michael Meteyer Trek Midwest Team
26 Ron Sloan Bike Haven Race Team
DNF Andrew Mishlove Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Armstead Flat Tire Lounge Cycling
2 Blake Kelley University of Minnesota Cycling
3 Patrick Mcintyre Rock River Multisport
4 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Simacek All-City X Fulton Racing
2 Jim Wood Alki/Rubicon Racing
3 Marcus Bush
4 Peter Chrapkowski Comrade Cycles Racing
5 Travis Gruchow L5 Racing
6 Jacob Huizenga Chicago Cuttin Crew
7 Wesley Boyce Cycle City Racing
8 Jeff Melcher Team Extreme
9 Chris Hill Avant Cycling p/b Precision Plu
10 Robert Berry BELGIANWERKX
11 Scott Mclaughlin SRAM Factory
12 Matt Leizinger All-City X Fulton Racing
13 Monte Dirks Revolution Cycle & Ski
14 Giordano Guagliardo PSIMET Racing
15 Joe Curtes Twin Six
16 Steve Bailey Milltown / Trek Cycling Team
17 Michael Curtes Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
18 Kip Spaude
19 Doug Nishimura Gateway Cycling Club
20 Carlos Casali Intelligentsia Coffee
21 Scott Neperud Twin Six
22 David Smith St Goose Bike Team
23 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
24 Travis Braun Revolution Cycles Club
25 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
26 Benjamin Knox Revolution Cycles Club
27 Steve Schafer Verdigris-Village CX Team
28 Bob Callaway Gryphon Velo Racing
29 Scott Ross
30 John Neal
31 Thomas Normington
32 Robert Vester Palomino American Cyclocross
33 Chad Brown Trek Cyclocross Collective
34 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
35 Muse Davis Revolution Cycles Club
DNF Sean Kennedy Heritage Cycling
DNF Matt Reeve Revolution Cycle & Ski
DNF Ian Johnson LGR p/b Tonka Cycle & Ski
DNF Joshua Shough Bouledogue Tout Noir
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 18   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlin Antonneau Cannondale Cyclocrossworld 0:46:18
2 Ellen Noble Aspire Racing 0:46:33
3 Caroline Mani Raleigh Clement 0:46:46
4 Ellen Van loy Telenet-Fidea 0:46:55
5 Katie Compton Trek Factory Racing 0:47:37
6 Courtenay Mcfadden American Classic/Zones 0:47:59
7 Crystal Anthony Maxxis Shimano 0:48:27
8 Sunny Gilbert Van Dessel 0:48:59
9 Elle Anderson Elle Anderson Racing 0:49:06
10 Hannah Finchamp Luna Pro Team 0:49:06
11 Amanda Miller Boulder Cycle Sport/ YogaGlo 0:49:39
12 Rebecca Gross KHS 0:49:51
13 Nicole Mertz NoCoast Racing powered by Intellige 0:50:04
14 Jenna Blandford Women's Project Pedal p/b VO2 0:50:26
15 Lucie Chainel-lefevre Cross Team by G4 0:50:55
16 Meghan Korol Team Handmade 0:51:02
17 Catherine Moore Trek Cyclocross Collective 0:51:18
18 Sydney Guagliardo PSIMET Racing 0:51:30
19 Caitlyn Vestal Feedback Sports Racing 0:51:54
20 Megan Barr Angry Catfish 0:52:39
21 Abby Watson The Athletic 0:52:52
22 Heidi Wood 333fab CX Factory Team 0:53:50
23 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew 0:54:55
24 Mary Penta Women's Project Pedal p/b VO2 @2lap
25 Katie Isermann PSIMET Racing @2lap
26 Anya Malarski Jet Cycling @3lap
DNF Kennedy Adams Women's CX Project
DNF Alijah Beatty NorthStar Development
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Diedre Ribbens Orion Racing p/b K'ul Chocolate
3 Carly Thomsen Midwest Cycling Trek Stores Wom
4 April Beard Trek Midwest Team
5 Karyn Abraham ABD Cycling Team
6 Kristen Hosey UPB Cycling
7 Lindsay Knight Tenspeed Hero
8 Kimberly Pettit RBM/Matrix Racing
9 Nicki Lock BELGIANWERKX
10 Annalisa Fish
11 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
12 Kathleen Fitzpatrick
13 Meredith Peterson MadCity Velo Club
14 Rebecca Welbes The Bonebell
15 Claire Armstrong
16 Jessica Whiton xXx Racing
17 Kristin Gallagher MadCity Racing
18 Lisa Johns Trek Midwest Team
DNF Courtney O'neill xXx Racing
Finishers: Cat 2: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kae Takeshita Plus One Cycling
2 Ella Neurohr Chicago Cuttin Crew
3 Lily Peck Women's CX Project
4 Ingrid Anderson University of Iowa Heart and Va
5 Jodie Prestine Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
6 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
7 Andrea Devine The Pony Shop
8 Abbey Obrien Devo Dirt Militia p/b Midwest C
9 Amanda Mack Trek Midwest Team
10 Christine Thornburg PSIMET Racing
11 Jennifer Groen Half Acre Cycling
12 Kathryn Steudel
13 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing
14 Brooke Bailey Milltown / Trek Cycling Team
15 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling p/b SmartChoice
16 Gillian Wenger Women's CX Project
17 Kris Tiles Gryphon Velo Racing
18 Natalia Mendez All-City X Fulton Racing
19 Lilly Ferguson Central Junior Cycling Devo
20 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
21 Marnie Pearsall Hollander Benelux Racing
22 Melanie Glenn
23 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
DNF Laura Melendez OAM NOW/Athletic Mentors
DNF Kelsey Phillips Chicago Cuttin Crew
Finishers: Cat 3: 24   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Neuman Brazen Dropouts Cycling Team
2 Jennifer Youngwerth Diablo Cycling
3 Lauren Wiscomb Bonkers Cycling
4 Lily Williams Bonkers Cycling
5 Rosalyn Willey Lionhearts Junior Racing
6 Harper Beasley Brazen Dropouts Cycling Team
7 Amy Rider
8 Jennifer Lachowiec Ann Arbor Velo Club Inc.
9 Julie Thompson Borah Epic Team
10 Heather Gregoire
11 Sara Wilson Bike Central Racing
12 Veronica Church TWENTY16 Ridebiker Development
13 Keri Turner Synergy
14 Lucia Smith Brazen Dropouts
15 Tara Mccloskey Erik's Bike Club/Eriks Bike Sho
16 Valerie Mcgoldrick PJW Racing
17 Kelly Lambeth Ben's Cycle/Milwaukee Bicycle C
18 Charlie Grosenheider Central Junior Cycling Devo
19 Anna Federspiel
20 Rebecca Westlake Angry Catfish
21 Katie Jones Flat Tire Lounge Cycling
22 Mya Schroeder Central Junior Cycling Devo
Finishers: Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
2 Aubrey Drummond SPCX p/b R.K. BLACK
3 Amelia Van maldegiam PSIMET Racing
4 Jordan Austin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dakota Austin
2 Orla Prior
3 Greta Westlake Minnesota Junior Cycling Inc.
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Austin
2 Katherine Schafer Verdigris-Village CX Team
3 Ellie Hosey UPB Cycling
4 Pamela Gonzalez Heritage Race Club
5 Camden Adams WAS Labs Cycling
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Willow Olsen Central Junior Cycling Devo
2 Martina Walling ISCorp Cycling p/b SmartChoice
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caelyn Bailey Milltown Cycles / Trek / CycloC
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Mclaughlin SRAM Factory
2 Melissa Kelly xXx Racing
3 Courtney Norman Freewheel Bike
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
2 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
3 Meredith Peterson MadCity Velo Club
4 Sarah Barber Sakari Race Team
5 Alison Brooks MadCity Velo Club
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Sedor INTENT
2 Linda Lastayo KUHL
3 Kirschen Seah New Pioneer Food Co-op
4 Minori Watanabe Plus One Cycling
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tamara Donnelly Trek Cyclocross Collective
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Geralts
2 Diane Ostenso Trek Midwest Team
3 Graciela Val
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Renee Hoppe Koochella
2 Rebekah Strege
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Dettmering
2 Briane Van dyke Angry Monkey
Finishers: Cat ?: 2