Log In
Cross Crusade: Rainier • Oct 13 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.9
4.6
3.2
3.7
6.3
Clear, 51 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
4.6
Moisture
3.2
Accel
3.7
Tech
6.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
2 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
3 Joseph Sibilia-young
4 Paul Schoonover
5 Phillip M trost Team S+M
6 Max Frixione
7 Karl Bailey
8 Gregory Perrault
9 Joshua Johansen
10 Kevin Sepulveda
11 John Rockwood
12 Bryce Foster
13 Dan Grossen SWEAT360
14 Jeffrey Nichols
15 Dean Maclean Team Planet X USA
16 Marc Angelo Human Powered
17 Luis Vargus Human Powered
18 Aneel Nath
19 Dan Gilden
20 Anthony Smith
21 Dan Salvey
22 Justin S king
23 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
24 Tanner Schulz
25 Joel Sherman
26 Jeff Copus
27 Charlier Goldston
28 Tom Kretz
29 Cooper Irwin
30 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
31 Jordan Braun
32 Bret Waldron
33 Tom Valencia
34 Rich Reardon
35 Alex Visser
36 Greg Eyerly
37 Albert Passadore
38 Kyle Pratuch
39 Kevin Raybur n
40 Whitney Dawson
41 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
42 Andrei Kudrautsau SWEAT360
43 David Hankins Camas Bike and Sport
44 Eric Koegler
45 Anthony Melton
46 Timothy Damn
47 Zach Durst Hapi-Go!
48 Greg Nyhus
49 Ben Helgren
50 Gil Herrera
51 Lance Hall
52 Ian Green
53 Dennis Weider
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
2 Stephanie Roulon
3 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Cecilia Becerra
5 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
6 Gina Zandy ohnstad
7 Traci Smolen
8 Abby Bohannan
9 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Marny Musielak Trinity Bikes
11 Laura Estes
12 Amy Moody Mountain View Cycles/Subway
13 Kerry Arndt
14 Kristina Owen Capitol Velo
15 Amy Seymour
16 Natalie Albright Look Good Feel Good
17 Darcie Elliott-wiens Athletes Lounge Cycling Team
18 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
DNF Gabrielle Steinert
DNF Courtney Stella
DNF Alyssa Faught
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant
2 Steve Fisher
3 Adam Mcgrath
4 Shannon Skerritt
5 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
6 Joshua Kelley
7 Michael Gallagher
8 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
9 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
10 Lance Haidet
11 Erik Tonkin Team S+M
12 Sean Babcock
13 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
14 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
15 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
16 James Ceccorulli bicycleattorney.com
17 Graham Howard
18 Brad Winn Team S+M
19 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
20 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
21 Brandon Meinke Team S+M
22 Jeremy Russell bicycleattorney.com
23 Scott Bradway Team S+M
24 Nat Johnson Green Submarine Records
25 Christian Buesch
26 Nathan Coffey HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
27 Paul Lacava Giant
28 Jonathan Myers Team S+M
29 Ira Ryan Breadwinner Cycles
30 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
31 Dan Watson Gentle Lovers
32 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
33 Crossett Freilinger
34 Matt Hall Breadwinner Cycles
35 Ryan Garner
36 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
37 Tyler Fought Trusty Switchblade
38 Pete Rubijono
39 Chris Johnston bicycleattorney.com
40 Joel Madrone
41 Sean Corey Trusty Switchblade
42 Sam Klontz
43 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
44 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
45 Dave Messenheimer Green Submarine Records
46 Adam Oliver Hutch's-Slocum-Co-Motion
47 Troy Sexton Bridgetown Velo
48 Paolo Zanetti Filth and Fury
49 David Heddy Joe Bike
50 Byron Breeden Guinness Cycling Team
51 Andrew Hawley Lost Highway
52 Christian Reed Green Submarine Records
DNF Trevor Pratt
DNF Tim Joslin Cyclepath Racing
DNF Ken Reed Green Submarine Records
DNF Zachary Utz Ruckus Test Team
DNF David Sterry Green Submarine Records
DNF Donald Reeb
DNF Barry Wicks
DNF Nathan Gibson Trusty Switchblade
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Carver Ironclad/Yakima
2 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
3 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
4 Jake Szymanski
5 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
6 Gary Szalay
7 Nate Youngs
8 Billy Wherley
9 Jason Britton Team S+M
10 Brian Hart jr. Hapi-Go!
11 Cullen Guinn Joe Bike
12 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
13 Andrew Suchocki
14 Jon Burrill Sappo Hill Soapworks
15 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
16 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
17 Ben Chinburg CX Pistols p/b Cyclocross.com
18 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
19 Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
20 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
21 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
22 Cristian Fuentes crank
23 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
24 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
25 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
26 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
27 Matthew Studer Therapeutic Associates PDX Cycling
28 Matthew Edwards
29 Jordan Norris Joe Bike
30 Brian List Bike Central
31 Erik Denninghoff DNR Cycling
32 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
33 Kevin Pinkstaff
34 Freddy Tincher Bridgetown Velo
35 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
36 Jason Schroeder
37 Nick Makanna Team S+M
38 Christopher Connelly
39 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
40 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
41 Kyle Mccall Trailhead Coffee Roasters
42 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
43 Joseph Oshman
44 Danie Powell Breadwinner Cycles
45 Brian Buskirk Trinity Bikes
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Edick
2 Andrew Warren Team S+M
3 Josh Speer Athletes Lounge Cycling Team
4 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
5 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
6 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
7 John Napier Camas Bike and Sport
8 Travis Parker
9 Marc Heisterkamp
10 Patrick Reedy
11 Matt Hooge
12 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
13 Cory Solovewicz
14 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
15 Nathan Agalzoff
16 Tony Weber
17 Nathaniel Wells Hapi-Go!
18 Connor Wiles Team S+M
19 Jeff Chochon
20 Steve Raubolt SWEAT360
21 Nick Besson
22 Robert Axel anderson
23 Jeremy Nichols
24 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
25 Aaron Michalson
26 Kyle Kruger
27 Eric Albright Look Good Feel Good
28 Josh Spivey Trusty Switchblade
29 Adam Moore Look Good Feel Good
30 Paul Sari
31 Brett Boyles Therapeutic Associates PDX Cycling
32 Christopher Muhs Look Good Feel Good
33 Jerald Winfrey
34 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
35 Jade Koide Look Good Feel Good
36 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
37 Michael Davis
38 Matt Wagoner Look Good Feel Good
39 James Odom
40 Brett Cassidy Human Powered
41 Colin Ross Portland State University
42 Sean Haggerty
43 Janelle Bickford Look Good Feel Good
44 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
45 Robert Mccade
46 Tim Kalimanis
47 James Peterson
48 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
49 Nate Wyeth Boneyard Cycling
50 Nathan Colies
51 Isaac Frost Green Submarine Records
52 Stephen Carter The Spokesmen
53 Tim Breault
54 Tarik Hadid
55 Dale Webster Bike Newport-Bier One
56 Dan Grabski Upper Echelon Fitness and Rehabilit
57 Aaron Stensaud Team S+M
DNF Jason Ladwig
DNF Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
2 David Rosen Sage Cycles Racing
3 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
4 Matt Wilkin Team S+M
5 Chad Hartley SWEAT360
6 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Pete Conklin
9 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Jon Coney
11 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
12 Michael Chesnut
13 John Martin Team Lazy Tarantulas
14 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
15 Michael Clark
16 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 James Peale
18 Jeff Merwin
19 Charles Henderson Lost Highway
20 Sean Fields
21 Spencer Bohaboy Showers Pass
22 William Glasson
23 Dave Wrast The Spokesmen
24 Ed Jones
25 Jon"buffaloman Bouffleur
26 Mike Reddig Camas Bike and Sport
27 Nathan Petz The Spokesmen
28 Kenny Prowse Capitol Velo
29 Jeremiah Hartley
30 Jeremy Harrison
31 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
32 James Emond Rolling Thunder
33 Paul Toufar bicycleattorney.com
34 Jacob Roth
35 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
36 Abe Covello
37 Jeremy Jensen
38 Jason Smith
39 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team
DNF Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
DNF Dan Lautenbach Sunset Cycles
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 25:48
2 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized 25:56
3 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 27:03
4 Brian Hart jr. Hapi-Go! 27:04
5 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling 27:11
6 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 27:23
7 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 27:45
8 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling 28:24
9 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 28:33
10 Andrew Waddell 28:33
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 28:38
12 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 29:06
13 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized 29:48
14 Thomas Ring 29:50
15 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 30:15
16 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 30:28
17 Ben Van raalte 31:38
18 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 31:48
19 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 31:50
20 Linus Clark 32:15
21 Easton Spring 32:22
22 Paul Furst Camas Bike and Sport 21:51
23 Brayton Sobolewski Hapi-Go! 21:53
24 Ian Steigerwald 22:03
25 Nathanael Hart Hapi-Go! 22:17
26 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 22:19
27 Torrien Bruce PDX Devo Junior Cycling 22:26
28 Cooper Irwin 22:49
29 Ryan Caputo The Spokesmen
30 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 24:50
31 Raymond Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston 24:57
32 Van Chrisman 24:59
33 Peter Melton 25:17
34 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go! 25:29
35 Skyler Gober Showers Pass 25:35
36 Ian Ricks 25:47
37 Andrew Nolke 26:05
38 Miles Revenaugh 26:30
39 Gabriel Boatright Filth and Fury 26:32
40 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo 27:01
41 Sean Harple SWEAT360 27:25
42 Milo Beall 27:29
43 Brenner Henry 28:51
44 Luke Soto 29:03
45 William Hummels Hapi-Go! 29:23
46 Tabor Stensrad Team S+M 29:53
47 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes 30:26
48 Grayson Szczukowski 30:57
49 Nathan Henry 33:28
50 Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 34:30
51 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion 35:01
52 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team 35:18
53 Rex Hansen 36:49
54 Noah Steigerwald 37:11
55 Parker Green Beaverton Bicycle Club 37:35
56 Colin Mcnamee 39:07
57 Ryan Gutierrez 21:57
58 Cooper Irwin Hapi-Go! 24:43
59 Zach Durst Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 9   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
3 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Kristina Owen Capitol Velo
5 Shasned Crescenzi
6 Aubrey Ellerbruch
7 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Lily Tewfik
9 Mckenna Mckee
10 Emma Royce The Spokesmen
11 Lauren Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
12 Helene Furst
13 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Mark Bradley
3 Terry Knight
4 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
5 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
6 Johnny Vergis Cyclepath Racing
7 Greg Talbert
8 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Cal Stone
10 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
11 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
12 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Eric Power Cascade Couriers/Bend Velo
14 Jon Gove Ruckus Test Team
15 Mike Mercer
16 Chris Wold
17 Satoru Igarashi
18 Andrew Meigs
19 John Napier Camas Bike and Sport
20 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit
21 Chauncey Curl Cyclepath Racing
22 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
23 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Dave Burnard
25 Richard Potestio
26 Dieter Hoffmann Team S+M
27 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
28 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
29 Tim Ellerbruch West End Bikes/Specialized
30 Jeffrey Volk DNR Cycling
31 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Erik Goodfriend Showers Pass
33 Hugh Givens bicycleattorney.com
34 Stefan Furst Camas Bike and Sport
35 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
36 Eric Szczukowski
37 Tracy Marks
38 John Nicholas DNR Cycling
39 Scott Stapleton
40 Scott Mccall
41 Vincent Plaza BriHOP Cycling
42 Paul Gronke
43 David Andres
44 Tom Van raalte
45 Dan Houghton
46 Wayne Nussbaum
47 Craig Mavis Deschutes Brewery
48 David Smith
49 Jeff Hollister
50 Tim Rathbun
51 Peter Nielsen Sunset Cycles
52 Scott Mccoy
53 Danny Pettit
54 ? ?
55 David Hankins Camas Bike and Sport
56 Peter Spir Team S+M
DNF Steven Thorne BikeFlights.com
DNF Charles Linke The Spokesmen
DNF Riley Moody Team Rose City
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
2 Michael Benno
3 John Rollert WebCyclery.com
4 Todd Stewart
5 John Weathers Sunset Cycles
6 John Bravard Cyclepath Racing
7 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
8 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi
9 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith &
10 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
11 Martin Baker bicycleattorney.com
12 Matt Cline bicycleattorney.com
13 Brent Casady
14 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
15 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
16 John Mccaffrey Kesho Bicycles
17 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
18 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
19 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
20 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
21 Aaron Leritz Team S+M
22 Jeff Otto Sunset Cycles
23 Dave Condon Trusty Switchblade
24 John Mitchem West End Bikes/Specialized
25 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
26 Grant Folske
27 Rich Cramer bicycleattorney.com
28 Mathew Braun
29 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
30 Alex Accetta
31 Robert Uetrecht WebCyclery.com
32 Doug Evans bicycleattorney.com
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
35 Jesse Luckett Cyclepath Racing
36 Michael Kosmala Team S+M
37 Daniel Sharp
38 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
39 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team
40 Kevin Condron Gentle Lovers
41 Matt Engel StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
42 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
44 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
45 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
46 William Alcorn BikeFlights.com
47 Paolo Dabbeni Filth and Fury
48 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
49 Jerry Chabot ENGVT
50 Dan Wolnick Hutch's/Bend Dental
51 Lloyd Connelly DNR Cycling
52 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit
53 Eric Lanners Team S+M
54 Nicholas Leritz Team S+M
55 Brian Foresta Filth and Fury
56 Steve Dale bicycleattorney.com
57 Patrick Wilder
58 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
59 Scott Willson Gentle Lovers
60 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
61 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
62 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
63 Jason Zadow Filth and Fury
64 Scott Mares Threshold Velo
65 Chad Sage Sunnyside Sports
66 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
67 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
68 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
69 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
70 ? ?
71 Wally Hockman WebCyclery.com
72 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood
73 Kevin Sundberg Showers Pass
74 Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team
75 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles
76 Bret Berner River City Bicycles
DNF Chad Swanson Team S+M
DNF Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Quinn Jackson DNR Cycling
DNF Montgomery Hill Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
DNF Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
DNF Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental
DNF Seth Hosmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Raymond Crepeau Ruckus Test Team
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 6   Cat 3: 11   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Vickers
2 Ryan Eisele Reall Racing
3 Ronald Kizziar HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
4 Matthew Smith
5 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
6 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 Mark Widlund The Spokesmen
8 Barry O'connor
9 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
10 Jason Pinkerton
11 Rob Bingham Life Cycle Racing Team
12 Jason Musengo
13 Adam Ward Rolf Prima
14 Andy Meeks bicycleattorney.com
15 Matt Edler Portland Bicycle Studio
16 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
17 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
18 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
19 Jim Mudd
20 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
21 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
22 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
23 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
24 Edward (ted) chaplain
25 Eric Wittinger
26 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
28 Casey Davidson bicycleattorney.com
29 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
30 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
31 Douglas Johnson
32 Andrew Filer
33 Paul Zagacki bicycleattorney.com
34 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
35 David Hewett The Spokesmen
36 Andy Leritz Team S+M
37 Chris Moor
38 Kerry Halligan
39 David Pryor
40 Paul Hamerton-kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
41 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
42 Steve Brower
43 Spencer White
44 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
45 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood
46 Doug Minarik bicycleattorney.com
47 Scott Peterson UNATTACHED
48 Carl Werner
49 Peter Rueegger Team Mudman
50 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
51 Tom Lenth
52 David Krause
53 Jeff Boehlke The Spokesmen
54 Ile Powell Team S+M
55 Curtis Loeb Hammer Velo
56 Andy Platt
57 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
58 Chris Nelson Green Submarine Records
59 Dennis Stafford
60 Daniel Boatright Filth and Fury
61 Ed Reagan crank
62 David Miller Team Lazy Tarantulas
63 Judd Eustice Team S+M
64 Jj Blackwood
65 Kyle Stancliff SWEAT360
66 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
67 Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
68 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
69 Ian Kennedy bicycleattorney.com
70 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
71 Sean Cook Cyclepath Racing
72 Guy Smith
73 Matt Mallet
74 Khari Gates
75 Paul Formiller Upper Echelon Fitness and Rehabilit
76 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
77 David Dezellem Ironclad/Yakima
78 Colin Cunningham
79 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
80 Robert Marti SWEAT360
81 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
82 Leland Jossy
83 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
84 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
85 Judson Mccauley The Spokesmen
86 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
87 Jimmy Candelaria Hammer Velo
88 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
89 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
90 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
91 Freddy Tincher Bridgetown Velo
92 Brian Nelson Trusty Switchblade
93 Mark Ginsberg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Tim Plumb
DNF Drew Holmes WebCyclery.com
DNF Lucian Jones
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 85  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Marquardt
2 Bill Richmond
3 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
4 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
5 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
6 Webster Wilson
7 Skye Fitzgerald
8 Banjo Weymouth
9 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
10 Brent Sherry Human Powered
11 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
12 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
13 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
14 Thomas Royce The Spokesmen
15 Peter Koonce Team S+M
16 Mike Taylor Deschutes Brewery
17 Jeff Steiner Showers Pass
18 Robert Umberhandt
19 Benjamin Herring
20 Stewart Schesnack
21 James Olson
22 Kevin Sayler
23 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
24 Giles Rickett SWEAT360
25 Mark Desbrow
26 Rob Kerr Boneyard Cycling
27 Yuji Sumimoto
28 Nathaniel Wells
29 Steven Ohlhaber
30 David Arndt
31 Brian Carrico The Spokesmen
32 Patrick Palmer HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
33 Joe Gomez Team Mudman
34 John Howe Team Beer
35 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
36 Ryan Mcintyre
37 Ryan Barnes Human Powered
38 Brian Little
39 Ryan Schimpf The Spokesmen
40 Doug Brecht crank
41 Jeremy Hudson
42 James Williams
43 Brandon Bohling
44 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
45 Terry Hamness Camas Bike and Sport
46 Ryan Paddock
47 Luke Robbins
48 James Sestric
49 Jeff Garrett SWEAT360
50 Jason Ellis
51 Ryan Morrisey The Spokesmen
52 Rob Russell Camas Bike and Sport
53 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
54 John Shorb
55 Matthew Jetton
56 Duncabn Parks
57 Tim Coghlan Lost Highway
58 Eric Evans
59 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
60 Ed Fischer Camas Bike and Sport
61 Matt Mcguire crank
62 Greg Witt
63 Josh Platis Rubicon
64 Kevin Dickson
65 Craig Deambrose Yakima Bike Vigilantes
66 Paul Barlow
67 Peter Seelig Dr Will Bar
68 Peter Hettinga SWEAT360
69 Gabriel Cabatic
70 Donovan Duchene
71 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
72 Michael Clark
73 Chad Fischer SWEAT360
74 Raymond Egan The Spokesmen
75 Justin Lindsay
76 Jesse Suks
77 Mark Mcmurtry Bellovaci United
78 Eric Mellencamp SWEAT360
79 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
80 Jeffrey H. garrett
81 Ross Bryan DNR Cycling
82 Mike Sobolewski Hapi-Go!
83 Sean Mccarthy
84 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
85 Joseph Marek Team S+M
86 Ben Mcleod
87 James Self
88 Garett Brennan
89 Mitch Gold Dr Will Bar
90 Tom Nilan
91 John Abel
92 Steven Soto
93 Mike Zoormajian Yakima Bike Vigilantes
94 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
95 Justin Watkins Upper Echelon Fitness and Rehabilit
96 Rich Hannah Team Mudman
97 Jacob Hamnes
98 Craig Carter Harder Cycling
99 Jeff Spencer Team S+M
100 Chris Meilinger
101 Jonathan Modie Team S+M
102 Mark Ravenaugh
103 Varner Seaman
104 Simon Ingham
105 Joel Morrissette Portland Velo Racing Team
106 Brian Hart, sr Hapi-Go!
107 Matt Meskill Rolling Thunder
108 Adam Clement
109 Dana Swisher
110 Russell Gober Showers Pass
111 Mark Nielsen Sunset Cycles
112 Ethan Fuld
113 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
114 Phil Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
115 Phil Avery Team Beer
116 Mike Meier Camas Bike and Sport
117 Neil Gibson
118 Jeff Dill
119 Greg Joshua
120 Jason Bietz
121 Doug Bredall
122 Mark Castle Portland Velo Racing Team
123 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
124 Andrew Minson
125 Dave Torrance
126 Brian Hansen
127 Matt Haughey Buy Local Cycling
128 Bryce Bederka
129 Dylan Mcnamee
130 Todd Harple SWEAT360
131 Tim Schallberger
132 Eric Meier Camas Bike and Sport
133 Scot Jarchow Threshold Velo
134 Steve Getsiv bicycleattorney.com
135 Preston Roth Deschutes Brewery
136 Richard Mckee
137 Paul Devries Filth and Fury
138 Steven Pike
139 Ben Hein
140 Greg Gabler
141 Christopher Lepore
142 Robert Stefanowicz
143 Neil Kranz
144 Patrick Meigs
145 Jordan Slone Trailhead Coffee Roasters
146 David Atkins
147 Kristy Huffman
148 Marc Brodehl
149 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
150 David Meyer
151 Sean Whitacre
DNF John Menconi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 132  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Rick Gregory
3 Don Leet Sunnyside Sports
4 Steven Miller
5 Ron Strasser Team S+M
6 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
7 Amory Cheney Boneyard Cycling
8 Bob Daugherty Cyclepath Racing
9 Steve Rearden
10 Terry Atwood Portland Velo Racing Team
11 Paul Montgomery Team S+M
12 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team
13 Brad Pinkstaff
14 Edward Lanton
15 Einar Traa Portland Velo Racing Team
16 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
17 James Meyer Team S+M
18 Ike Kendrick
19 Philip Litchfield Buy Local Cycling
DNF Dave Klug Team Rose City
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meg Hamilton
2 Beth Burns Veloce Racing powered by Smith &
3 Mary Skrzynski Sunnyside Sports
4 Jaini Vs-crawford
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Virginie Calme Cyclepath Racing
7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
8 Susan Sherman Showers Pass
9 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
10 Joanna Mensher
11 Sarah Eustis bicycleattorney.com
12 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
13 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
14 Suzy Renn Team Slow
15 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Ann Kennedy bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
4 Sara Labarge Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 Anna Saltonstall
7 Karen Henry Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Brandi Pinkerton Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
11 Hazel Gross Trusty Switchblade
12 Emily Goodman Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 Sherry Schwenderlauf Sweetpea Ladies Auxiliary
15 Annie Ericson
16 Robyn Pfeifer Athletes Lounge Cycling Team
17 Kate Walker Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Michelle Mercer bazemore Sunnyside Sports
4 Katherine Christensen
5 Carolyn Daubeny
6 Linda Caporicci Oregon Bike Shop Racing Team
7 Candida Hart Hapi-Go!
8 Angela Horton gapay Hammer Velo
9 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
10 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
11 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilit
12 Laila Deardorff
13 Anne Zoormajian Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 Sheilagh Griffin
15 Loraine Blake
16 Renee Pype Team S+M
17 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary
18 Kysa Vassily Team Lazy Tarantulas
19 Delta Chandler
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
2 Geoffrey Huber
3 Brian Kesselman Ruckus Test Team
4 Ben Guernsey Trusty Switchblade
5 Jeremy Russell bicycleattorney.com
6 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team
7 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
8 David Boerner Ruckus Test Team
9 Lee Ordonez English Cycles
10 Tony Kic Gentle Lovers
11 Josh Armagost Green Submarine Records
12 Mike Bene
13 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
14 Landon Masterfield
15 John Mccaffrey Kesho Bicycles
16 Pete Rubijono
17 Steven Chapenker
18 Paul Johnson Ruckus Test Team
19 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
20 David Burke Trailhead Coffee Roasters
21 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
22 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
23 Boone Tompkins
24 Thomas Joyce Human Powered
25 Graeme Wagoner
26 Jake Rosenfeld
27 Tom Rousculp Team Cthulhu
28 Ryan Barrett
29 Zach Horn Human Powered
30 Tyler Bump Ruckus Test Team
31 Ken Hahn
32 Lloyd Connelly DNR Cycling
33 Richard Lorenz
34 Steven Beardsley Gentle Lovers
35 Tony Pereira Breadwinner Cycles
36 John Gulick Green Submarine Records