Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 1 • Oct 6 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.1
4.2
4.7
5.3
4.8
Overcast, 55 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
4.2
Moisture
4.7
Accel
5.3
Tech
4.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Cyclepath Racing
2 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
3 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
4 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
5 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Aaron Coker Sage Titanium
3 David Rosen Sage Titanium
4 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
5 David Boxberger
6 Jack Trumbull
7 Alan Thomason Deschutes Brewery
8 Walter Mcknight Deschutes Brewery
9 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
10 Michael Clark Stumptown Cycling Club
11 Nathan Koch Team Finger
12 Doug Brecht Team 10 Barrel
13 Peter Iverson
14 Mark Sather Team 10 Barrel
15 Scott Rath Sage Titanium
16 Ryan Smith Hammer Velo
17 Matthew Borisch
18 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Ryan Jarrell Sage Titanium
20 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
21 Mike Estes
22 James Peale
23 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Marc Brodehl BeerMongers
26 Jon Bouffleur
27 Ed Waters
28 Jon Ragsdale
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Trumbull
2 Casazza Parker
3 Alexander Bennett
DNF Ian Shreve Hutch's Eugene
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Strait Bend Endurance Academy
2 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
4 Josiah Hanson
5 Nathan Sobol
6 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
7 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
8 Sam Tate Bend Endurance Academy
9 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
10 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
11 Ryan Marks Bend Endurance Academy
12 Parker Anderson
13 Joe Spranger
14 Peter Grover Bend Endurance Academy
15 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
16 Calvin Nary Bend Endurance Academy
17 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
18 Chance Brown Trusty Switchblade
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sammy Walker
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Benjamin Lomas
4 Parke Chapin Bend Endurance Academy
5 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
6 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
7 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
8 Henry Winneberg
9 Henry Kaeser
10 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
11 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Aaron Bailey Marys Bicycle Club
13 Otto Begus
14 Benjamin Tai Cyclepath Racing
15 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Danny Robinson
3 Robert Porter
4 Michael Metz bicycleattorney.com
5 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
6 Nathan Rodarte
7 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sammy Walker
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Benjamin Lomas
4 Parke Chapin Bend Endurance Academy
5 Zane Strait Bend Endurance Academy
6 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
7 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
8 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
9 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
10 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
11 Henry Winneberg
12 Josiah Hanson
13 Henry Kaeser
14 Nathan Sobol
15 Peter Bentley Bend Endurance Academy
16 Mark Mcelwaine
17 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
18 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
19 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
20 Sam Tate Bend Endurance Academy
21 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
22 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
23 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Tyler Morgenson
25 Aaron Bailey Marys Bicycle Club
26 Danny Robinson
27 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
28 Ryan Marks Bend Endurance Academy
29 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
30 Parker Anderson
31 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
32 Otto Begus
33 Benjamin Tai Cyclepath Racing
34 Robert Porter
35 Joe Spranger
36 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
37 Peter Grover Bend Endurance Academy
38 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
39 Luca Laverde
40 Michael Metz bicycleattorney.com
41 Liam Carmichael
42 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
43 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
44 Tristan Peterson
45 Calvin Nary Bend Endurance Academy
46 Nathan Rodarte
47 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
48 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
49 Jack Hampson Sage Titanium
50 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
51 Hans Lanners
52 Gregory Debennedetti
53 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
54 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
55 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
56 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
57 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
58 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas
59 Baker Mills
60 Gavin Newman Sage Titanium
61 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
62 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
63 Thomas Little BeerMongers
64 Chance Brown Trusty Switchblade
65 Calder Tarnow
66 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
67 Koen Smelser
68 Kaess Rinder
69 Jd Wisowaty
70 Caleb Deschler
71 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
72 Sebastian Bartnikowski
73 Ian Baker bicycleattorney.com
74 Marco Laverde
DNF Gabriel Nary
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 17   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
2 Keaghlan Robinson
3 Alexandria Beard
4 Sydney Little BeerMongers
5 Tessa Beebe
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
7 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
8 Anna Marks
9 Peyton Wilson
10 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
11 Sophia Stromquist Team Finger
DNF Adison Stark
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Samantha Scott
3 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
4 Caroline Divietro
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Mahika Peterson
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Jordyn Oldenburg
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 Mahika Peterson
4 Samantha Scott
5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
6 Jordyn Oldenburg
7 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
8 Caroline Divietro
9 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
10 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
11 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
12 Keaghlan Robinson
13 Alexandria Beard
14 Sydney Little BeerMongers
15 Tessa Beebe
16 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
17 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
18 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
19 Anna Marks
20 Peyton Wilson
21 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling
22 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
23 Sophia Stromquist Team Finger
DNF Adison Stark
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 Andy Olsson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
4 Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Chad Swanson Team S+M
6 Calvin Spranger
7 Brian Anthony ANTHM Collective
8 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery
9 Webster Wilson Cyclepath Racing
10 Brian Kesselman ANTHM Collective
11 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
12 Matthew White Marys Bicycle Club
13 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions
14 Tre Hendricks
15 Matt Jamison Grouptrail Cycling
16 Greg Adams Cyclepath Racing
17 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
18 Chris Rodde
19 Carl Werner
20 Mark Deresta Team Finger
21 Andy Kunkler Team Finger
22 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
23 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
24 Aaron Leritz Evolution Racing Team/Project Bike
25 Dustin Henderson Deschutes Brewery
26 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
27 Devin Bailly BeerMongers
28 John Weathers bicycleattorney.com
29 Chris Schomaker Grown Rogue Cycling Team
30 Ryan Brown
31 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b P
32 Mike Manthey
33 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
35 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
36 Doug Merritt BeerMongers
37 Bryce Jenkinson Team Finger
38 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 Mathew Braun
40 Daniel Cress Team 10 Barrel
41 Brian Gruenemay Marys Bicycle Club
42 Stephen Glass
43 ? ?
44 "jason Bavuso"
45 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Roger Meier Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 12   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Shatting Boneyard Cycling
2 Matthew Boelter Cyclepath Racing
3 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
4 David Visnack
5 Brady Cowing Team 10 Barrel
6 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
7 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
8 Steven Hyde bicycleattorney.com
9 Adam Vanarsdall
10 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
11 Joshua Boelter Cyclepath Racing
12 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
13 Martin Matsumura Dialed Cycling Team
14 John Lopez Trusty Switchblade
15 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
16 Phil Crawley
17 Eric Hagen
18 Eric Aldinger Team Finger
19 Ian Stromquist Team Finger
20 Dirk Vanderhart
21 Ryan Mcintyre
22 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
23 Justin Tunis Team Velo Cult
24 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club
25 David Kaysen Dialed Cycling Team
26 Kevin Dickson Hammer Velo
27 Joe Pinzone
28 Halsey Mcgowan
29 Matthew Jetton
30 Scott Laplante
31 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
32 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin
34 Chris Wisdom
35 John Lazur
36 Mike Lurie bicycleattorney.com
37 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
38 Benoit Dubuisson
39 Jason Ladwig
40 Greg Gizinski
41 Alex Barton Team Finger
42 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
43 Stephen Carter The Spokesmen
44 Joseph French Swift Racing
45 Stefano Spedini
46 Andy Morris Dialed Cycling Team
47 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
48 Casey Antonson Team Velo Cult
49 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
50 Ben Hein
51 Austin Kingsley
52 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
54 Burk Webb
55 Maxwell Friedman Team Coastal
56 Brandon Cornejo ANTHM Collective
57 Albert Passadore Hammer Velo
58 Kyle Trefry
59 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Phil Avery
61 Doug Brecht Team 10 Barrel
62 Jeff Dill ANTHM Collective
63 Mark Sather Team 10 Barrel
64 James Lais
65 Matthew Cordeiro Team Finger
66 David Peterson
67 Sam Rathburn ANTHM Collective
68 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
69 Scott Hamness
70 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
71 Gerardo Perez
72 Ihle Fred
73 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
74 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
75 Jonathan Modie Team S+M
76 Eddie Wang
77 Drexell Barnes
78 Ted Taylor Deschutes Brewery
79 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
80 John Livingston
81 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint
82 Travis Bullard
83 Bjoern Brunner
84 David Rick
85 Dan Salvey
86 Chester Artman
87 Reyaz Rohani
88 Douglas Smith
89 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
90 Adam Peterson
91 Trevor Cable
92 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Bodjie Train Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 11   Cat 5: 4   Cat ?: 76  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kiel Fletcher
2 Mark Goodman
3 David Marchi
4 John Limbaugh
5 Yannick Desnarges
6 Franz Bruggemeier
7 Steve Williams Half Penny Cycling Team
8 Chris Moor Deschutes Brewery
9 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
10 Demian Bailey Marys Bicycle Club
11 Rob Beard
12 Curtis Brawner
13 Ryan Chase Deschutes Brewery
14 David Rasca Half Penny Cycling Team
15 Jason Whitley Team Oregon p/b Rodda Paint
16 Tony Thayer Grouptrail Cycling
17 Gavin Mcgregor
18 Jeff Copus Team 10 Barrel
19 Andrew Eastman
20 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Ian Eglitis
22 ? ?
23 Russ Morgenson
24 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
25 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
26 Colin Howard Hammer Velo
27 Mark Adamski
28 Randy Scott Deschutes Brewery
29 Thomas Pastor Deschutes Brewery
30 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
31 Brent Morrow
32 Cory Solovewicz Swift Racing
33 Nolan Restivo
34 Frederick Smelser
35 Bas Geelen
36 Christopher Moore
37 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
38 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
39 Corey Mcmanus
40 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
41 Matthew Dial Deschutes Brewery
42 Richard Bankead
43 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
44 Lars Pedersen
45 Todd Grover Boneyard Cycling
46 Jerry Inscoe Sage Titanium
47 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
48 Andy Letourneau
49 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
50 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
51 John Dendiuk
52 George P.s. mcconnell
53 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team
54 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
55 Christopher Tuttle bicycleattorney.com
56 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
57 Chris Thier Boneyard Cycling
58 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
59 Ryan Barnes
60 Jay Small
61 Simon Ingham Swift Racing
62 Michael Kolb ANTHM Collective
63 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
64 Ryan Morgan Trusty Switchblade
65 Anthony Morales Boneyard Cycling
66 James Owen Capitol Velo
67 David Schmitz Team Finger
68 Billy Holcomb Trusty Switchblade
69 Rick Boston Cyclepath Racing
70 Eric Whitworth
71 Mark Skiffington
72 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
73 Aaron Even Cyclepath Racing
74 Kyle Mills
75 Kyle Stephens BeerMongers
76 Robin Wessel Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
77 Christian Martin
78 Vincent Zitkovich
79 Andy Platt
DNF Christophe Berteau-pavy
DNF Nikolaus Kashey
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 64  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Undem
2 Rick Metz bicycleattorney.com
3 David Sjogren Sunnyside Sports
4 Bob Jacobs bicycleattorney.com
5 Rodney Trepess Deschutes Brewery
6 Paolo Dabbeni
7 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
8 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions
9 Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team
10 Scott Trautman Dialed Cycling Team
11 Martin Baker bicycleattorney.com
12 Greg Talbert
13 Chris Rodde
14 Jeff Standish Sage Titanium
15 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
16 Michael Nyberg Sunnyside Sports
17 Michael Metz bicycleattorney.com
18 David Tricamo
19 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
20 Matt Engel
21 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
22 Christopher Van tilburg Team Finger
23 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Dan Shepherd Team Cycle Sport
25 John Hatfield Dialed Cycling Team
26 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
27 John Foulston
28 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Robert Burke
30 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b P
31 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
32 Jeff Nary Sagebrush Cycles
33 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
34 Anthony Ohotto ANTHM Collective
35 Eric Pool bicycleattorney.com
36 Jon Gove Grouptrail Cycling
37 Donald Newlands bicycleattorney.com
38 George Wescott
39 Jd Jaspersen
40 Rich Rosko Hammer Velo
41 John Napier Metropolis Cycle Repair
42 Tom Hill bicycleattorney.com
43 Dave Luoma Cyclepath Racing
44 Timothy Shreve Hutch's Eugene
45 Mike Schrankel Team Finger
46 Sasha Lacey
47 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
48 Scott A rider
49 Eric Stolberg ANTHM Collective
50 Dave Metz
51 Kent Reynolds
52 Trig Rogers bicycleattorney.com
53 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
54 David Dorocke Deschutes Brewery
55 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
56 Ian Kennedy
57 David Peterson
58 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint
59 David Anderson Boneyard Cycling
60 Leland Jossy
61 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
62 Tim Rathbun
63 Tim Schauer Sage Titanium
64 Mike Davis
65 Jason Bietz
66 Scott Gerwig
67 Mike Taylor Deschutes Brewery
68 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
69 Tom Bird
70 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
71 Bob Rakoz Camas Bike and Sport
72 Thomas Morgan Team Finger
73 Steven Westberg Deschutes Brewery
74 David Bussey Showers Pass Cycling Team
75 Walter Mcknight Deschutes Brewery
76 Mike Mercer Grouptrail Cycling
77 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
78 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
79 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
80 Darin Hale
81 Eric Fykerud
82 David Lenhart Boneyard Cycling
83 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
84 Billy Thomas Deschutes Brewery
85 Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
86 Chris Valencia Boneyard Cycling
DNF Peter Rueegger ANTHM Collective
DNF Jon Pearson Sage Titanium
DNF Eric Vickers Half Penny Cycling Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 11   Cat 4: 7   Cat ?: 64  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Team S+M
2 Kevin Johnson
3 Joe Field
4 Mark Schwyhart Team S+M
5 Dave Luoma Cyclepath Racing
6 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
7 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
8 Dave Burnard
9 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
10 Mark Lipchick
11 Ron Strasser Team S+M
12 Hugh Givens bicycleattorney.com
13 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
14 Rick Gregory
15 Paul Mautner Veloforma
16 Dan Davis
17 Howard Cohen Team Finger
18 John Nicholas Stumptown Cycling Club
19 Stephen Ford
20 Ed Rogers
21 Amory Cheney Deschutes Brewery
22 Tim Hanrahan Team Velo Cult
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Speirn Cyclepath Racing
2 Tom Heywood
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery
4 Gary Legendre
5 Loren Russell
6 Einar Traa
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikki Balderson bicycleattorney.com
2 Carrie Day Deschutes Brewery
3 Ann Kennedy bicycleattorney.com
4 Sierra Domaille Team Coastal
5 Erica Wescott Sunnyside Sports
6 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
7 Jennifer Johnson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
8 Erica Lurie bicycleattorney.com
9 Meg Hamilton Hutch's Eugene
10 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions
11 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
12 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
14 Patricia Strange Deschutes Brewery
15 Elise Huggins
16 Brittany Stover Team AF
17 Kelsey Carson Deschutes Brewery
18 Kimberly Sass Sorella Forte
19 Michelle Mills Sunnyside Sports
20 Susan Koonce Sorella Forte
21 Anna Saltonstall
22 Heather Pola Team Finger
23 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
DNF Pam Power Bonk Collective
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Flanagan BeerMongers
2 Carrie Carney Hutch's Bend Dental
3 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Kristi Cushman
5 Geraldine Vander haegen
6 Jennie Alvarez
7 Hannah Yorra Boneyard Cycling
8 Autumn Shreve Team AF
9 Sarah Martin
10 Carrie Hutchison
11 Hilary Luther
12 Christy Hawkins Team AF
13 Renee Beard
14 Camilla Schmitz
15 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
16 Tina Bender bicycleattorney.com
17 Ellene Smith CX Pistols p/b Gigantic Brewing
18 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
20 ? ?
21 Kate Walker Team AF
22 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
DNF Mel Walker
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Robinson Team Finger
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Eileen Kelly-foulston Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Patty Sturdevant bicycleattorney.com
5 Katherine Chistensen bicycleattorney.com
6 Laila Deardorff bicycleattorney.com
7 Donna Metz bicycleattorney.com
8 Laura Vallion Team Finger
9 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
10 Chrissy Gove
11 Christie Scheer Team Rose City
DNF Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Pam Reid Team Rose City
3 Sheryl Johnson
4 Laura Gabanski Boneyard Cycling
5 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe
2 Sean Babcock Team S+M
3 Jeremy Russell
4 Andrew Coe PDX TI
5 Ryder Uetrecht
6 Mitchell Trux PDX TI
7 Max Ritzow PDX TI
8 James Ceccorulli Team S+M
9 Erik Tonkin Team S+M
10 Molly Cameron
11 Felipe Nystrom
12 Evan Murphy
13 Lucas Strain
14 Schmitt Damian
15 Matt Russell Hutch's Bend Dental
16 Billy Bergen iv
17 Brad Petersen Bonk Collective
18 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
19 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
20 Matthew Paez
21 Chad Balthazor BeerMongers
22 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
23 Will Barnes
24 Leland Gilmore
25 Josiah Zukowski
26 Paul Armstrong
27 Matthew Smith Swift Racing
28 Andrew Smith Swift Racing
29 Randall Fransen Mettle Cycling
30 Mike Kath
31 Xander Viray Mettle Cycling
32 Paul Furst Dialed Cycling Team
DNF Kaler Marshall
DNF Max Mcbride Bicycleway.com/OPS
DNF Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Spranger
2 Ian Brown Bend Endurance Academy
3 Trey Trefry
4 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
5 John Chapman
6 Andrzej Stadnik
7 Leveroni Charlie Stages Cycling
8 Gavin Beer Bend Endurance Academy
9 Christian Lam
10 Gavin Bowen
11 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery
12 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
13 Spencer Severance
14 Jordan Wilson Marys Bicycle Club
15 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
16 Troy Duppenthaler
17 Adam Kachman Mettle Cycling
18 Matthew Crampton BeerMongers
19 Greg Mcelravy
20 Chris Sarrett Dialed Cycling Team
21 Jake Olander Bend Endurance Academy
22 Jacob D miller Cycle U
23 Jordan Miller Deschutes Brewery
24 ? ?
25 Charlie Douthwaite Team Coastal
26 Brian Little BeerMongers
27 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
28 Adam Moore Grouptrail Cycling
29 Cole Gar-aouy
30 Sam Day Bend Endurance Academy
31 Keith Mcintire BeerMongers
32 Martin Acosta
33 Michael Aylward Bonk Collective
34 Reid Curry
35 Lance Heppler Dialed Cycling Team
36 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
37 Brad Davidson Grouptrail Cycling
38 Connor Gizinski
39 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
40 Terry Campbell BeerMongers
41 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
42 Ryan Mclaughlin
43 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo
44 Greg Van amerongen
45 Eric Zugor Mettle Cycling
46 Dieter Laskowski PCP Racing
47 Maxwell Southam
48 Adam Ruff
49 Tyler Wilson
50 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
51 John Pearson Byzick + Company Cycling
52 Zach Rotstein Mettle Cycling
53 Mike Hamness Dialed Cycling Team
54 Alex Nelson
55 Daniel Stuart bicycleattorney.com
56 Eric Hoffman Team Coastal
57 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
58 Gavin Rear
59 Walker Hendricks
60 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
61 Chris Wierman Dialed Cycling Team
62 Patrick Case Swift Racing
63 Pierce Martin Team Finger
64 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
65 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
66 Dan Baier Team Finger
67 Michael Bernal
68 "jason Bavuso"
69 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
70 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
71 Rich Lammers
72 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
73 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
74 Jason Whittington Team 10 Barrel
75 Andrew Suchocki BeerMongers
76 Grant Headley Swift Racing
77 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
78 Brian Meyer
79 Jeff Craven TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
80 Simon Apostol
81 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
82 ? ?
83 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
DNF Ryan P. gilles Byzick + Company Cycling
DNF Jacob Olsen
DNF Peter Madsen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 24   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Jones
2 Colin Dunlap
3 Brian Fahey Bonk Collective
4 Drew Hankins Mettle Cycling
5 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
6 Moses Keener Capitol Velo
7 Bradley Ling
8 Daniel Peterson Hammer Velo
9 Casey Depeel Bonk Collective
10 Jonathan Coy Team Finger
11 Nick Wood Swift Racing
12 Will Gillette
13 Travis Hall Stages Cycling
14 Henry Kaeser
15 Tommy Cardwell
16 Chris Parco
17 Kieran Harden Mettle Cycling
18 James Mcdonaugh
19 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
20 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
21 Spencer Roedel
22 Andy Borell
23 Samuel Smith
24 Gabriel Trainer Gladyators
25 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair
26 Ondrej Podlesak
27 Phillip Kirkland Mettle Cycling
28 Ryan Cotton Swift Racing
29 Eric Hogenboom
30 Andrew Goodman
31 Steven Westberg Deschutes Brewery
32 Adam Nicholas Gladyators
33 ? ?
34 Scott Mizee Grouptrail Cycling
DNF John Boucher
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Sherry
2 Connor Shimamoto
3 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
4 Blaine Miller
5 Willy Beebe
6 Dan Froelich
7 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
8 Morgan Palmer
9 Jeremy Gomez
10 John Tousignant
11 Michael Kanter
12 Andrew Hanson
13 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
14 Kieran Stover
15 Andrew Weiler Dialed Cycling Team
16 Alastair Cox
17 Rodney Billowitz
18 Erik Neilson
19 Scott Hollingsworth
20 Adam Andrus Swift Racing
21 Robby King BeerMongers
22 Colin Skinner
23 Stephen Holmberg
24 Landon Holmes
25 Matt Erdman
26 Patrick Ross
27 ? ?
28 Reed Newcomer
29 Michael Ybaben
30 Ethan Erickson
31 Justin Brown
32 Ryan Smith
33 Larry Coates
34 Eric Nisley Team Finger
35 Erik Velasquez
36 Aslani Koosha
37 Erick Taft Camas Bike and Sport
38 Dan Freeman
39 Jordan Honer
40 Isaac Marron
41 James Marron
42 Benito Guzman
43 Jeff Folsom
44 Erik Clem
DNF Michael Baxter
DNF Bobby Crowder
DNF Patrick Johnson Team 10 Barrel
DNF Eric Schmick
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI
2 Gabriel Linn Mettle Cycling
3 Kyle Mensing Stages Cycling
4 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
5 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike
6 Anthony Monteleone The Athletic
7 Ryan Weaver
8