Log In
Cross Crusade: PIR Infield • Nov 10 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.2
3.8
4.6
4.2
2.9
Clear, 53 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
3.8
Moisture
4.6
Accel
4.2
Tech
2.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Frixione
2 Alex Dombroski
3 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
4 Joshua Johansen
5 Karl Bailey
6 Ian Holland
7 Jeffrey Nichols
8 Andrew Marchington
9 Marc Angelo Human Powered
10 Raul Bonifacio
11 Micah Sardell
12 Alex Visser
13 Ben Baltazar
14 Luis Vargus Human Powered
15 David Anderson Yakima Bike Vigilantes
16 Jeph Sorsdohl
17 John Rockwood
18 Aneel Nath Team Planet X USA
19 Robert Kreek
20 Justin Hughes
21 Marlow Macht
22 Ryan Baker
23 Stefan Furst Camas Bike and Sport
24 Mike Pimomo
25 Mark Hansen
26 Greg Eyerly
27 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
28 Tom Brenneman
29 Anthony Smith
30 Paul Sackman
31 Patrick Flanagan
32 Ian Gleason
33 Jordan Braun
34 Joel Sherman
35 Rich Reardon
36 Tanner Schulz
37 Peter Koch
38 Zachary Goude Team Planet X USA
39 Cooper Irwin Hapi-Go!
40 Dustin Amberg
41 Brad Houle
42 Tom Valencia
43 Danny Pettit
44 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
45 Justin S king
46 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
47 David Gridley
48 Zach Durst Hapi-Go!
49 Stephen Rich
50 Marcus Kohler Pacific Power Blue Sky
51 Jacob Scott
52 Jonathan Eckert
53 Jason Harris Portland Bicycle Studio
54 Chad Stannard
55 Jeremy Karner
56 Tim North The Spokesmen
57 Ty Lockard Team Lazy Tarantulas
58 Greg Nyhus
59 David Hankins Camas Bike and Sport
60 Mike Brett
61 Paul Furst Camas Bike and Sport
62 Anthony Melton
63 Seamus Hartman
64 Steve Powell
65 Greg Deboer
66 Chuck Taylor
67 Jason Davis
68 Ricky Guadarrama
69 Timothy Damm
70 Lance Hall SWEAT360
71 Don Gutzmann
72 Matt Feldmar
73 William Riddle
74 Conor Fegan
75 Devin Mast
76 Jack Walker
77 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
78 William Hummels Hapi-Go!
79 Leland Jossy
80 John Wilhelms
81 Patricia Sandholm
82 Mary Giswold
83 David Forman
84 Jeffrey Piette
85 Dustin Harder Harder Cycling
86 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 76  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mari Little
2 Stephanie Roulon
3 Annick Chaliel
4 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
5 Cecilia Becerra
6 Karyn Gibbs gibson
7 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Allison Quick
9 Kristina Owen Capitol Velo
10 Tracey Lew Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
11 Michelle Pages
12 Laura Heiser
13 Cindy Schaser
14 Jamie Krejci
15 Lauren Malakowski
16 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
17 Gabrielle Steinert
18 Darcie Elliott-wiens Athletes Lounge Cycling Team
19 Meredith Sorensen
20 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
21 Lisa Monroe
22 Amy Seymour Trusty Switchblade
23 Halley Shultz
24 Sherri Rohlf Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
25 Kristen Ash
26 Nicole Holt
27 Kyle Piper-smyer
28 Jennifer White
29 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
30 Bonnie Larsen
31 Kirsten Rudberg
32 Vikki Bourcier Poplollies
33 Kristin Morrissey
34 April Albers
DNF Sage Kosmala
Finishers: Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carl Decker Giant
2 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
3 Shannon Skerritt
4 Joshua Kelley
5 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles
6 Brennan Wodtli Speedvagen Racing Machines
7 Donald Reeb cyclocrossracing.com
8 Erik Tonkin Team S+M
9 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
10 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
11 Javier Colton Sunnyside Sports
12 Paul Lacava Giant
13 Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
14 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
15 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
16 Andrew Coe Soraz Racing p/b CAPA
17 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
18 James Ceccorulli bicycleattorney.com
19 Jeremy Russell bicycleattorney.com
20 Ryan Garner
21 Eric Sheagley Dark Horse
22 Graham Howard
23 Eric Gushurst Team Oregon presented by Laurelwood
24 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
25 Chris Johnston bicycleattorney.com
26 Tyler Fought Trusty Switchblade
27 Colin Rowan Look Good Feel Good
28 Joel Madrone Breadwinner Cycles
29 Nick Wood Team Oregon presented by Laurelwood
30 Scott Bradway Team S+M
31 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
32 Tim Joslin Cyclepath Racing
33 Robert Carver Ironclad/Yakima
34 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
35 Gabriel Linn Trusty Switchblade
36 Billy Bergen Sunnyside Sports
37 Matt Mahoney Gentle Lovers
38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 Jonathan Myers Team S+M
40 Andrew Hawley Lost Highway
41 Jonathan Smith Team S+M
42 Sean Corey Trusty Switchblade
43 Byron Breeden Guinness Cycling Team
44 Pete Rubijono
45 Nick Gibson
46 Barry O'connor
47 David Sterry Oregon Bike Shop Racing Team
48 Julian Deiss Oregon Bike Shop Racing Team
49 Matt Hickey Cascade Couriers/Bend Velo
50 Troy Sexton Bridgetown Velo
53 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
54 Nathan Gibson Trusty Switchblade
DNF Christian Reed Green Submarine Records
DNF Alex Lygo Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Hutchinson Portland Bicycle Studio
2 Billy Wherley Team S+M
3 Cullen Guinn Joe Bike
4 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
5 Jon Conway
6 Jake Szymanski
7 Andrew Yeoman Trusty Switchblade
8 Jason Britton Team S+M
9 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
10 Daniel Recordon Athletes Lounge Cycling Team
11 Shane Johnson Trinity Bikes
12 Timothy Scheumann
13 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
14 Gary Szalay
15 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
16 Andrew Warren Team S+M
17 Jonathon Fogarty
18 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
19 Nate Youngs
20 Shane Beers
21 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
22 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling
23 Samuel Bradshaw Athletes Lounge Cycling Team
24 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
25 Josh Speer
26 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
27 Erik Denninghoff DNR Cycling
28 Brian Hart jr. Hapi-Go!
29 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
30 Mike Selinger Trailhead Coffee Roasters
31 Jesse Esch
32 Cory Solovewicz
33 Thomas Pikaart
34 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club
35 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
36 Matthew Edwards
37 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
38 David Miller Team Lazy Tarantulas
39 Travis Parker
40 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
41 Noel Johnson Rogue / Mt. View Cycles
42 Brian Powell Team Oregon presented by Laurelwood
43 Christian Martin River City Bicycles
44 Daniel Esterling Green Submarine Records
45 Jeff Johnston Boneyard Cycling
46 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
47 Jonathan Perlman Filth and Fury
48 Kyle Keddy
49 Jp Guterl
50 Jordan Norris Joe Bike
DNF Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
DNF Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
DNF Andy Edick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Borghoff Trusty Switchblade
2 Bradley Hogan Lost Highway
3 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
4 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Adam Goplin
6 Steve Raubolt SWEAT360
7 Randall Fransen
8 Patrick Reedy
9 Jerald Winfrey
10 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
11 Daniel Lurvey
12 Corey Mcmanus
13 Tony Weber
14 Max Miller
15 Mike Chamblin
16 Greg Fleming Team Oregon presented by Laurelwood
17 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
18 Scott Trautman Camas Bike and Sport
19 Bruce Siefker Trusty Switchblade
20 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com
21 Christopher Muhs Look Good Feel Good
22 Brett Cassidy Human Powered
23 Jared Bagger
24 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
25 Jeff Chochon
26 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
27 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
28 John Napier Camas Bike and Sport
29 Tony Gomez
30 James Peterson
31 Stephan Morris
32 Chris Hulette
33 Adriel Weiner Metropolis Cycle Repair
34 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
35 Eric Albright Look Good Feel Good
36 Chris Bathke
37 Jason Ladwig
38 Anthony San filippo
39 Kirk Paulsen Team Slow
40 Jeremy Nichols
41 Josh Spivey Trusty Switchblade
42 Matthew Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
43 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
44 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
45 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
46 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
47 James Odom
48 Tim Breault
49 Eric Hagstette
50 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
51 Michael Dehner
52 Nick Schreiner
53 Linus Clark
54 Scott A rider Grouptrail Cycling
55 Matt Wagoner Look Good Feel Good
56 Alex Bigazzi Look Good Feel Good
57 Tristan Kern
58 Dan Grossen SWEAT360
59 Paul Sari
60 Andy Morris
61 Martin Joyce
62 Joseph French Lost Highway
63 Benjamin Weber
64 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
65 Jessee Bodert Look Good Feel Good
66 Grant Ebright
67 Justin Buri
68 Scott Kramer
69 Michael Davis Team Mudman
70 Jason Derosa
71 Tarik Hadid
72 Zachary Bloomfield
73 Phil Avery Team Beer
74 Adam Moore Look Good Feel Good
75 Zach Taylor
76 Daniel Redlich
DNF Jacob Tong Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
2 Matt Wilkin Team S+M
3 David Rosen Sage Cycles Racing
4 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Thom Kneeland
6 Tim Schauer West End Bikes/Specialized
7 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
8 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
9 Shane Parker The Spokesmen
10 Michael Chesnut Half Fast Velo presented by Ninkasi
11 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Andrew Sullivan Metropolis Cycle Repair
14 Earl Hazekamp Capitol Velo
15 Dave Wrast The Spokesmen
16 Charles Henderson Lost Highway
17 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Michael Clark
19 Joshua Johansen
20 Jacob Balderas Nossa Familia Coffee Cycling
21 William Glasson
22 Bart Qualls
23 Bradley Taylor
24 John Martin Team Lazy Tarantulas
25 Ed Jones
26 Todd Bauch
27 Jamaal Folsom Nossa Familia Coffee Cycling
28 Brian Dessinger
29 John Livingston Cascade Couriers/Bend Velo
30 Kenny Prowse Capitol Velo
31 Jeremiah Hartley
32 Jacob Roth
33 Paul Toufar bicycleattorney.com
34 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
35 Mike Chombeau Team Rose City
36 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
37 Ben Helgren
38 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team
39 Todd Mitchell
40 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Jason Smith
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
3 Ian Wilson
4 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
5 Carson Westberg WebCyclery.com
6 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
7 Brian Hart jr. Hapi-Go!
8 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club
9 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
10 Donovan Birky Bend Endurance Academy
11 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
12 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
14 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
15 Linus Clark
16 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
17 Calvin Keane Bend Endurance Academy
18 Ian Steigerwald
19 Thomas Ring
20 Henry Mong
21 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
22 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
23 Ian Ricks
24 Nathanael Hart Hapi-Go!
25 Bryant Karner
26 Paul Furst Camas Bike and Sport
27 Elliott White
28 Peter Melton
29 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
30 Tanner Westcott
31 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
32 Zach Durst Hapi-Go!
33 Skyler Gober Showers Pass
34 Cooper Irwin Hapi-Go!
35 Jace Petersen Team Finger
36 Riley Read
37 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
38 Carter Hagedorn
39 Walker Hendricks Mountain View Cycles/Subway
40 Cameron Jacobson
41 Carson Griffith Bend Endurance Academy
42 Miles Revenaugh
43 Owen L. rogers bicycleattorney.com
44 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team
45 William Hummell
46 Charlie Roberts
47 Camdem Seacy
48 Gabriel Boatright Filth and Fury
49 Sean Harple SWEAT360
50 Milo Beall Super Relax Concept
51 Tyler William
52 Brady Pfeiffer Rolling Thunder p/b The Missing Lin
53 Noah Steigerwald
54 Owen Kosmala
55 Grayson Szczukowski
56 Travis Albers
57 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling
58 Isaac Meier
59 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
60 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
61 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
62 Rex Hansen
63 Oliver Mcfaddey
64 Ian Dugo
65 Kyle Fabian
66 Ryan Gutierrez
67 Ben Balderas
68 Calum Maki
69 Michael Zoormajian Yakima Bike Vigilantes
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 13   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aunika Miranda Trusty Switchblade
2 Katie Ryan Bend Endurance Academy
3 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
4 Sophie Russenberger Bend Endurance Academy
5 Kylie Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Taye Nakamura-koyama Bend Endurance Academy
7 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
8 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
10 Leah Pfeiffer Trusty Switchblade
11 Kristina Owen Capitol Velo
12 Aubrey Ellerbruch
13 Audra Mcnamee
14 Sage Kosmala
15 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team
16 Olivia Hewett The Spokesmen
17 Madison Pettit
18 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
19 Helene Furst
20 Emma Royce The Spokesmen
21 Luciana Lenth
22 Katie Castle Portland Velo Racing Team
23 Hope Williams
24 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Sunset Cycles
2 Mark Bradley
3 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
4 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
6 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
7 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway
8 Tom Hill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
9 Marcel Russenbarger
10 Michael Longmire
11 Terry Knight
12 Johnny Vergis Cyclepath Racing
13 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Jon Gove Ruckus Test Team
15 Alan Ott
16 David Miller Team Rose City
17 Steve Lacey
18 Dave Burnard
19 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Steve Petersen Team Finger
21 Chauncey Curl Cyclepath Racing
22 Andrew Meigs Team Mudman
23 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
24 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
25 Satoru Igarashi
26 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
27 Richard Potestio
28 John Napier Camas Bike and Sport
29 Whit Bazemore Bend Memorial Clinic Total Care Rac
30 Mark Miller Team Dirt
31 David Dorocke Deschutes Brewery
32 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
33 Dennis Starkey Camas Bike and Sport
34 Erik Goodfriend Showers Pass
35 David Gast Rebound/Tireless Velo
36 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
37 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
38 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
39 Mark Stoller
40 Tracy Marks
41 Hugh Givens bicycleattorney.com
42 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Marc Ditommaso Land Shark
44 Jeffrey Volk DNR Cycling
45 Vern Krist
46 Steve Volz Oregon Bike Shop Racing Team
47 Tom James bicycleattorney.com
48 Ed Dalton
49 Tim Rathbun
50 Dan Davis WebCyclery.com
51 David Smith
52 Dan Houghton
53 Dale Webster Bike Newport-Bier One
54 Stefan Furst Camas Bike and Sport
55 Paul Gronke
56 Tom Aichele
57 Riley Moody Team Rose City
58 Charles Linke The Spokesmen
59 Eric Szczukowski
60 Craig Mavis Deschutes Brewery
61 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
62 Evelyn West Team S+M
63 David Gratke Showers Pass
64 George Wright
65 Peter Nielsen Sunset Cycles
66 Chris Chapman
67 Danny Pettit
68 David Lenhart Boneyard Cycling
69 David Hankins Camas Bike and Sport
70 Bob Brenner
71 Jim White
72 Jim Plank Pacific Power Blue Sky
DNF Karl Jackson
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 59  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
2 Todd Stewart Upper Echelon Fitness and Rehabilit
3 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
4 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
5 Tre Hendricks Mountain View Cycles/Subway
6 Martin Baker bicycleattorney.com
7 John Rollert WebCyclery.com
8 John Mccaffrey Kesho Bicycles
9 Rich Cramer bicycleattorney.com
10 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine
11 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi
12 Michael Wilson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
13 Jason Tavakolian
14 Paul Bourcier Dark Horse
15 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
16 Matt Cline bicycleattorney.com
17 John Bravard Cyclepath Racing
18 John Wilson Pacific Power Blue Sky
19 John Mitchem West End Bikes/Specialized
20 Mathew Braun
21 Jesse Luckett Cyclepath Racing
22 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
23 William Alcorn BikeFlights.com
24 Shane Fletcher Dark Horse
25 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
26 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
27 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
28 Dave Condon Trusty Switchblade
29 Chad Smeltzer crank
30 Roger Meier Cyclepath Racing
31 Mike Schindler Sunnyside Sports
32 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
33 Alex Accetta
34 Daniel Sprouse
35 Kevin Drake Portland Bicycle Studio
36 Eric Vickers
37 Paolo Dabbeni Filth and Fury
38 Nicholas Leritz Team S+M
39 Ryan Eisele Reall Racing
40 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
41 Scott Willson Gentle Lovers
42 Matthew Smith
43 Quinn Jackson DNR Cycling
44 Lloyd Connelly DNR Cycling
45 Bob Jacobs bicycleattorney.com
46 Shannon Boroff bicycleattorney.com
47 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
48 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
49 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
50 Matthew Westermeyer cyclocrossracing.com
51 Eric Lanners Team S+M
52 Michael Kosmala Team S+M
53 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
54 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
55 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit
56 Jason Pinkerton
57 Andy Meeks bicycleattorney.com
58 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
59 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood
60 Robert Christensen Team S+M
61 John Droege Filth and Fury
62 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bi
63 Ben Johnson Team Oregon presented by Laurelwood
64 Eric Wittinger
65 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
66 Thomas Hainisch WebCyclery.com
67 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo
68 Dan Werle Team S+M
69 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
70 Bjorn Clouten HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
71 Chad Sage Sunnyside Sports
72 Adam Carroll Boneyard Cycling
73 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
74 Michael Risner Guinness Cycling Team
75 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
76 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
77 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
78 Bret Berner River City Bicycles
DNF Lonny Knabe
DNF Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine
DNF Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
2 Jonathan Maus
3 Brad Sigurdson Soraz Racing p/b CAPA
4 David Krause
5 Kenny Wolford Sunnyside Sports
6 Mike Snelson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
7 Greg Shaffer Nossa Familia Coffee Cycling
8 Andy Leritz Team S+M
9 Steve Brower
10 Sage Freeman Team Planet X USA
11 Kerry Halligan
12 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
13 Paul Zagacki bicycleattorney.com
14 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood
15 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling
16 Spencer White HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
17 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade
18 Matt Savage Trusty Switchblade
19 Jim Mudd
20 Brian List Bike Central
21 David Pedersen Portland Bicycle Studio
22 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
23 Doug Minarik bicycleattorney.com
24 Rick Boston Bellovaci United
25 Matthew Wilkin Team S+M
26 Brent Wallace Trusty Switchblade
27 Robert Umberhandt
28 Todd Griffith Boneyard Cycling
29 Douglas Johnson
30 Bernard Acevedo
31 Peter Rueegger Team Mudman
32 Jeff Boehlke The Spokesmen
33 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
34 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
35 David Hewett The Spokesmen
36 David Rasca Buy Local Cycling
37 Chris Moot
38 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi
39 Dave Masessa
40 Mark Desbrow
41 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
42 Judson Mccauley The Spokesmen
43 Webster Wilson
44 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
45 T. Kenji sugahara Upper Echelon Fitness and Rehabilit
46 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
47 Trig Rogers bicycleattorney.com
48 Dirk Siverts Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
49 Mark Emry Oregon Bike Shop Racing Team
50 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
51 Carl Werner
52 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
53 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
54 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
55 Todd Sexton Guinness Cycling Team
56 David Dezellem Ironclad/Yakima
57 Chris Nygaard Showers Pass
58 Christian Ettinger bicycleattorney.com
59 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
60 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
61 Daniel Boatright Filth and Fury
62 Jon Frommelt bicycleattorney.com
63 Kris Bedsaul
64 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
65 Andy Platt
66 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
67 Mike Murphy
68 Brian Schiller Guinness Cycling Team
69 Jim Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
70 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
71 Steve Williams Buy Local Cycling
72 Leland Jossy
73 Robert Marti SWEAT360
74 Sean Cook Cyclepath Racing
75 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
76 Mike Rosenfeld Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 Tom Lenth
78 Steven Westberg WebCyclery.com
79 Mark Chasse Portland Velo Racing Team
80 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
81 Justin Huggins
82 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
83 Aaron Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
84 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
85 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
86 Alan Reaume
87 Kenneth Pace Team S+M
88 Charles Thomas Boneyard Cycling
89 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
90 Khari Gates
91 Jimmy Candelaria Hammer Velo
DNF Danny Knudsen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 80  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Royce The Spokesmen
2 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
3 Joshua Degraff
4 Banjo Weymouth
5 Gabriel Cabatic
6 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
7 Brent Sherry Human Powered
8 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
9 Steve Black
10 Mike Taylor Deschutes Brewery
11 Jeff Steiner Showers Pass
12 Troy Nelson Monkey Wrench Bicycle Club
13 Peter Koonce Team S+M
14 Rob Russell Camas Bike and Sport
15 Jerald Winfrey
16 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
17 Tom Palke Team Mudman
18 Tristan Jones
19 Terry Hamness Camas Bike and Sport
20 Grant Gosch
21 Martin Fuss Beaverton Bicycle Club
22 Ryan Mcintyre
23 David Fee
24 Ryan Barnes Human Powered
25 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
26 Rob Kerr Boneyard Cycling
27 Phillip M trost Team S+M
28 John Howe Team Beer
29 Ryan Paddock
30 Luke Robbins
31 Paul Schoonover Team S+M
32 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
33 Eric Evans
34 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
35 Keith Krejci
36 Brian Carrico The Spokesmen
37 Derek Riley
38 Patrick Fraser
39 Ryan Schimpf The Spokesmen
40 Doug Brecht crank
41 Eric Wilson Showers Pass
42 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
43 Greg Witt
44 Jason Reynolds
45 Josh Platis Rubicon
46 James Williams
47 Matt Thiefelder The Spokesmen
48 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com
49 Eric Mellencamp SWEAT360
50 Jeff Garrett SWEAT360
51 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
52 Giles Rickett SWEAT360
53 James Sestric
54 Duncan Parks
55 Jason Butler-brown Nossa Familia Coffee Cycling
56 Little Brian BeerMongers Cycle Club
57 Garett Brennan
58 Eric Albertson
59 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
60 John Menconi
61 Marcus Stephens
62 Tony Wolff
63 Jonathan Modie Team S+M
64 Kris Schamp Showers Pass
65 Michael Horwitz
66 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
67 Billy Holcomb Trusty Switchblade
68 Steve Kresl
69 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
70 Mark Ravenaugh
71 Tony Turano
72 David Arndt
73 Justin Lindsay
74 James Self
75 Jesse Saks
76 John Lehman
77 Brian Sheadel
78 Tom Nilan
79 Jeffrey H. garrett
80 David Bussey Showers Pass
81 Augusto Carneiro
82 Ben Mcleod
83 Chris Meilinger
84 Bjoern Brunner
85 Dave Torrance
86 Sean Mccarthy
87 Richard Fattic Ruckus Test Team
88 Brian Kash
89 Chad Fischer SWEAT360
90 Jeff Spencer Team S+M
91 James Owen Capitol Velo
92 Simon Ingham
93 Charles Barrett
94 Sean Vali Team S+M
95 Todd Harple SWEAT360
96 Mitch Gold Dr Will Bar
97 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
98 Neil Brashnyk
99 Stan Kiefer Boneyard Cycling
100 Robert Stefanowicz Monkey Wrench Bicycle Club
101 Matthew Jetton
102 Craig Deambrose Yakima Bike Vigilantes
103 Andy Casebeer Team S+M
104 Mark Mcmurtry Bellovaci United
105 Dante Solano DNR Cycling
106 Craig Carter Harder Cycling
107 Jacob Hamnes
108 Joseph Marek Team S+M
109 Russell Gober Showers Pass
110 Mark Castle Portland Velo Racing Team
111 Ryan Temple BeerMongers Cycle Club
112 Ryan Minarik
113 Matt Haughey Buy Local Cycling
114 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
115 David Andres
116 Dylan Mcnamee
117 Peter Iverson
118 Jerrol Lackey West End Bikes/Specialized
119 Alex Macdonald
120 Eric Wallis
121 Mike Carnes
122 Paul Devries Filth and Fury
123 Michael Coe Boneyard Cycling
124 Andy Barram Boneyard Cycling
125 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
126 Patrick Reedy
127 Doug Bailey
128 James Webb Beaverton Bicycle Club
129 Brian Hansen
130 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
131 Tom Kahl
132 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
133 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
134 Doug Bredall
135 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team
136 Burk Webb Portland Velo Racing Team
137 Matt Richmond HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
138 John Porter Bellovaci United
139 David Atkins
140 Hugh Davis
141 Jeffrey Johnson Team Beer
142 Kevin Veaudry casaus Nossa Familia Coffee Cycling
143 Chris Rinehart
144 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
145 Chris Valencia Team S+M
146 Kevin Dickson
147 John Williams SWEAT360
148 Andrew Kaylor Hapi-Go!
149 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
150 Steve Dehaart
151 Fergus Morrissey
152 Ben Dobler Team Lazy Tarantulas
153 Michael Squire
154 Chris Mccraw Team Slow
155 David Meyer
156 Craig Diehl
157 Jon Ragsdale Rubicon
158 Patrick Meigs
159 Sean Whitacre
DNF James Lais
DNF Tim Schallberger Sunnyside Sports
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 16   Cat 5: 4   Cat ?: 136  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Rick Gregory
4 Don Leet Sunnyside Sports
5 Robert Fox Buy Local Cycling
6 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
7 Bob Daugherty Cyclepath Racing
8 Amory Cheney Boneyard Cycling
9 Philip Litchfield Buy Local Cycling
10 Malcolm Johnson Portland Velo Racing Team
11 Paul Montgomery Team S+M
12 Larry Stryker The Spokesmen
13 Edward Lanton
14 Tad Hodgert Deschutes Brewery
15 Arnie Raubolt
16 Frank Fleetham Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Wescott