Log In
Battle at Barlow • Sep 26 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
0
0
5.7
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5.7
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Burstein Stanford University Cycling Team
2 James Gantz
3 Kyle Erkkila
4 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
5 Bryant Howard
6 James Dickinson
7 Cristophe Francoeur Emotaconsis
8 Tim Valenti
9 Adam Engelmeyer Joe Bike
10 Mitch Byers Mitch Byers
11 Rick Wargo
12 Erik Denninghoff
13 Kevin Sepulveda
14 Mark Widland
15 Michael Vandomelen
16 John Nicholas Multnomah Athletic Club
17 David Szymanski
18 Michael Smith Camas Bike and Sport
19 Shannon Boroff
20 Chris Stout
21 Matt Gilman Capitol Velo p/b Lifesource
22 Mike Meier
23 Robert Axel anderson
24 Jason Smith
25 Kevin Dickson
26 Eric Meier
27 Cody Mitchell Corone Sand
28 Brian Nelson Camas Bike and Sport
29 Mark Reis Yakima Bike Vigilantes
30 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
31 Dan Saunders
32 Brett Hrenko
33 Mg Smith
34 Ross Bryan DNR
35 Chris Michek
36 Paul Shoen Portland Triathlon Club
37 Lars Christian Emotaconsis
38 Chris Roberts
39 Aaron Even
40 John Gill
41 Bo Gayheart
42 Chris Compton
43 Michael Sulis
44
45 Pieter Vanderstraaten
46 Judson Mccauley Team Spokesman
47 Cody Grabenhorst Team Lazy Tarantulas
48 Dan Dellitt
49 Brandon Remington
50 Tommy Fieweger Team Spokesman
51 Tyse Vanluik
52 Bob Williams
53 Leo Call
54
55 John Degehardt
56 Jeremiah Williams
57 Todd Shank
58 Patrick Carrick
59 Nels Waltman
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garnea Hill
2 Jenny Powell BKB
3 Remy Maguire
4 Lanakila Macnaughton Guinness Cycling Team
5 Erika Miranda Trusty Switchblade
6 Wynne Lobel
7 Beth Ross
8 Jenn Levo Bridgetown Velo
9 Christy Bigelow Hammer Velo
10 Colleen Reagen
11 Emilia Sibley
12 Allison Halpin Bend Cyclery
13 Kathleen Martin
14 Krissy Brunsman Green Submarine Records
15 Robin Gumpert
16 Leslie Carlson Sorella Forte
17 Sarah Cunningham Eddy Merkin
18 Natalie Ramslaund Ladies Auxillary
19 Sandy Nguyen Green Submarine Records
20 Lorelei Drape Trusty Switchblade
21 Tina Rainforth Portland Velo
22 Willee Broberg Lakeside Bicycles
23 Sara Fitzgerald Liberty Cycle
24 Corrin Thompson
25 Alicia Dicello
26 Marny Musielak
27 Aliza Richman
28 Paula Craigo Sorella Forte
29 Amy Brown
30 Hilary Henderson
31 Jennifer Lee
32 Jj Heldmann Sorella Forte
33 Annie Ericson
34 Kara Matson
35 Karleta Reierson Hammer Velo
36 Diana Stevens Green Submarine Records
37 Krista Miller
38 Fairlight Fitzgerald
39 Rose-ann Stark
40
41 Kara Helgren Team Helgren
42 Tara Carlson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Shepperd Rocky Mtn Bicycles
2 Michael Gallagher Cyclocross Racing
3 Erik Tonkin Team S+M
4 Ian Brown River City Bicycles
5 Brett Luelling Buy Local Cycling
6 Michael Benno Veloce Racing
7 Steven Hunter Embrocation Cycling Journal
8 Matthew Wills
9 Ben Thompson
10 Benjamin Kubas Therapeutic Associates Cycling/GENR
11 Scott Bradway Team S&M/Sellwood Cycle Rep
12 Jonathan Myers Team S+M
13 Anderson Folts Hufnagel
14 Schmitt Damian Sunnyside Sports
15 Joel Madrone Courage Cycles
16 Patrick Jackson Buy Local Cycling
17 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood
18 Kolby Preble Clif Bar Development Cyclocross Tea
19 Andy Redden NoLimitz/ICE
20 Neal Bibler Team S+M
21 Tony Kic Gentle Lovers
22 Joshua Liberles Corsa Concepts
23 Jeremy Dunn Embrocation Cycling Journal
24 Matt Hack Ira ryan
25 Jonathan Smith Team S+M
26 Leland Gilmore River City Bicycles
27 Cary Miller Team S+M
28 Ryan Weaver River City Bicycles
29 Brad Winn Primal
30 Chad Swanson Team S+M
31 James Cecorulli Team Dirt/Mudslinger Events
32 Daniel Penner Ironclad Performance Wear
33 John Walrod River City Bicycles
34 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
35 Ross Bowen
36 Brendon Gallant Guinness Cycling Team
37 Eric Sheagley Veloce Racing
38 Erik Fabrizius Veloshop
39 Ira Ryan IRA Ryan Cycles
40 Mark Blackwelder Gentle Lovers
41 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
42 Doug Reid Veloce Racing
43 Brandon Hadley Fat Tire Farm
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brigette Brown River City Bicycles
2 Alice Pennington Team S+M
3 Brenda Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Abby Watson Embrocation Cycling Journal
5 Colleen Mcclanahan Sorrella Forte
6 Rachel Bagley Motor Dome
7 Sarah Eustis bicycleattorney.com
8 Margie Bradway Team S+M
9 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
10 Erin Playman Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
2 Julian Deiss
3 Nat Johnson Green Submarine Records
4 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
5 Brent Mattison Team Lazy Tarantulas
6 Stephen Glass
7 Ryan Eisele www.evanplews.com/KENDAUSA
8 Ryan Garner HTFU
9 Brendan Treacy Portland Velo
10 Danny Welker
11 Dave Condon Yakima Bike Vigilantes
12 Owen Morehart
13 Cody Edeline bicycleattorney.com
14 Jesse Luckett Cyclepath
15 Eric Fischer Existential Velo
16 Julien Jaborska
17 Byron Breeden Team Cthulhu
18 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
19 Sean Corey Trusty Switchblade
20 Bem Farver Argonuat Cycles
21 Alex Kroman Portland Velo
22 James Buckroyd Team Beer
23 James Bradley Hammer Velo
24 Ryan Smith Ironclad Performance Wear
25 Christian Martin River City Bicycles
26 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
27 Mitch Lee Portland Velo
28 Joel Crouch Ironclad Performance Wear
29 Cole Sprague Bend Memorial Clinc Total Care
30 Andrew Morphis
31 Kevin Cline
32 Andy Meeks
33 Brandon Hadley Fat Tire Farm
34 Adam Burwell Hutch's/Clear One
35 Joel Crouch Ironclad Performance Wear
36 Eddie Wang River City Bicycles
37 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
38 Jeff Ballantine Portland Velo
39 Zachary Minteer
40 Todd Foreman-kinder Showers Pass
41 Steve Davee Veloce Racing
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Reed Green Submarine Records
2 Josh Cady Cyclepath Racing
3 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
4 Chase Banna
5 Matthew Westermeyer
6 Aaron Nett Trusty Switchblade
7 Matt Moore Pacific Power Blue Sky
8 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas
9 Steve Dale bicycleattorney.com
10 Justin Roberts Cyclepath Racing
11 David Sterry Green Submarine Records
12 Lance Nelson
13 Jonathan Penfold
14 Isaac Potoczny-jones Word-RCB
15 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
16 Aaron Collins Team Oregon presented by Laurelwood
17 Vaughn Alderedge Team Beer
18 Mark Koller Ironclad Performance Wear
19 John Gulick
20 Mark Gyulafia
21 Spencer White
22 Jeff Merwin
23 Jimmy Candelaria Liberty Cycle
24 Jason Miranda Trusty Switchblade
25 Richard Hall Team Beer
26 John Baldwin
27 Justin Burstein Stanford University Cycling Team
28 William Welch
29 Andrew Schlesinger CycleOne A.I.M. Racing
30 Phil Avery Fat Cobra
31 Jeffrey Johnson Team Beer
32 Nathan Hilmer Green Submarine Records
33 Andrew Lorente
34 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
35 Sean Kellogg
36 Kerry Halligan
37 Kyle Bush Team Bike Tires Direct
38 Patrick Vinograd
39 Dennis Stafford
40 Jay Wisowaty Green Tequila Racing
41 Tim Schoonmaker
42 Danny Klube
43 Jacob Tong Trusty Switchblade
44 David Watson
45 Michael Farber
46 Alexander Motz
47 Ian Summers
48 Shane Nelson
49 Blake Hendsch Trusty Switchblade
50 Rob Johnson
51 Jonathan Miller
52 Blaine Krueger
53 Justin Stenkamp Bike City Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Seth Daniels
3 Shane Gibson CycleOne CycleWorld
4 Zack Phillips
5 Chad Hartley Cycleone Cross World
6 Andrew Hayes Mountain View Cycles
7 Chipp Ross River City Bicycles
8 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
9 Joe Cadwell
10 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 Todd Stryker The Spokesman
12 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
13 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
14 Charles Henderson
15 Wayne Nussbaum
16 Grant Collins
17 Brian Hilgert Team Dirt/Mudslinger Events
18 David Nelson
19 Roland Hobson bicycleattorney.com
20 Mike Hall Ten Guys Named Alex
21 Greg Hudson Corsa Concepts
22 Brentdan Boynton
23 Scott Hamness Sprout Cycle
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
2 Samuel Rosenberg Hutch's CoMotion
3 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
4 Stephan Roberts Cyclepath
5 Adam Oliver Hutch's CoMotion
6 Ian Mastenbrook Hammer Velo
7 Jalen Hanes
8 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles
9 Cameron Millar-griffin NoMad Sports Club
10 Mark Van bergen
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
12 Izaak King Veloce Racing
13 Rubin Field Mountain View Cycles
14 Brian Hart jr. Camas Bike & Sport
15 Skyler Gober Rogue Bike Works
16 Zachary Jossy Bike City Racing
17 Alex White Bike Gallery
18 Ian Jackson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Elena Zake
3 Sharon Hart Camas Bike & Sport
4 Susannah Hart Camas Bike & Sport
5 Hannah Hart Camas Bike & Sport
6 Flora Field Team High School
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Lanners Word-RCB
2 Mark Macklin Filty & Fury
3 Chad Smeltzer Team Bike Tires Direct
4 Scott Jerger Witness the Fitness
5 John Foulston Portland Velo
6 Tom Hill NoMad Sports Club
7 John Droege Filty & Fury
8 Edward (ted) Chaplain Bike City Racing
9 Wade Goff Half Fast Velo
10 David Roulo
11 Brian Anthony Keen
12 Scott Ballard Half Fast Velo
13 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac
14 Greg O'Brien Word-RCB
15 Brian Hopkins
16 David Ripp Specialized River City Bicycles
17 Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
18 Salvatore Bondi Portland Velo
19 Ian Penner Half Fast Velo
20 Mark Reinecke Bend Memorial Clinic Total Care Rac
21 Darrell Beck Companion Pet Clinic
22 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal
23 Steve Mccallion Ten Guys Named Alex
24 Hugh Gapay Hammer Velo
25 Evan Swanson
26 Harald Graham Specialized River City Bicycles
27 Mike Gilbert Tireless Velo
28 Dave Cockburn bicycleattorney.com
29 Tim Smith Tireless Velo
30 Kevin Condron Gentle Lovers
31 Michael Rabinowitz Tireless Velo
32 Ken James Half Fast Velo
33 Ashley Williams HVP
34 Todd Sexton Guinness Cycling Team
35 Dan Werle Portabello
36 Mark Proia Bailey Bikes
37 Jeff Boehlke North River Racing
38 Sean Reynolds
39 John Baldwin Bush League Wreck
40 James Bender Beaverton Bicycle Club
41 Eric Wittinger Fat Cobra
42 Karl Mikkelson Mountain View Cycles
43 Jerry Inscoe Cyclesoles/Sagebrush Cycles
44 Paul Greenwalt Sunset Cycles
45 Javad Simonsen Portland Velo
46 Mac Riera Gentle Lovers
47 Ted Lamb Tireless Velo
48 Mike Rosenfeld River City Bicycles
49 Brian Schiller Guinness Cycling Team
50 Michael Liefeld Existential Velo
51 Marc Lutz
52 Tony Dirks Mountain View Cycles
53 Jason Pfeifer bicycleattorney.com
54 Oayk Blackburn New York T
55 Kevin Sundberg Showers Pass
56 Jamaal Folsom Existential Velo
57 Ian Kennedy
58 Benny Dix
59 Michael Carnes
60 David Rosen Half Fast Velo
61 Michael Lujan Specialized River City Bicycles
62 Gary Johnson Breakaway Productions
63 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/GENR
64 Kyutaek Park
65 John Miller Zanconato Racing
66 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/GENR
67 Patrick O'herron
68 Murray Carlisle Tireless Velo
69 Tom Lenth
70 Edward Tyynismaa Mountain View Cycles
71 Tony Daversa Filty & Fury
72 Evan Swanson
73 Collin Whitehead Filty & Fury
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Chris Tauscher Tireless Velo
3 Jim Miller bicycleattorney.com
4 Johnny Vergis Cyclepath
5 William Zale River City Bicycles
6 Steve Lacey Showers Pass
7 Kurt Robinson bicycleattorney.com
8 Dave Luoma Guinness Cycling Team
9 Doug Smith Bend
10 Dave Burnard Olson's Bicycles
11 Joseph Hoerner
12 Brian Towey Ten Guys Named Alex
13 Gary Cornilles Specialized River City Bicycles
14 Kevin O'connell Portland Velo
15 Bruce Rogers Design Metn
16 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
17 Joe Field Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 Torsten Kjellstrand Team S+M
19 Steven Miller
20 Peter Spir Team S+M
21 Tom James
22 Jon Gornick
23 Dan Macnaughton Guinness Cycling Team
24 Jim Hinkley
25 Bruce Cannon
26 Danny Houghton Showers Pass
27 Brian Engelen NoMad Sports Club
28 Tim Skinner Team ButterCup
29 Andrew Wilson Tireless Velo
30 Tracy Marks na
31 David Gratke Showers Pass
32 Peter Langston
33 John Conners Portland Velo
34 Jon Wasserman Veloce Racing
35 Roger Joy United Finance
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Amory Cheney
3 Richard Marantz NoMad Sports Club
4 Russell Speiro Portland Velo
5 Terry Atwood Portland Velo
6 Malcolm Johnson Portland Velo
7 Steve Rearden Bludig Velo
8 John Forbes Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Del Scharffenberg NoMad Sports Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
2 Jan Moss Sorella Forte
3 Pam Fairchild Tireless Velo
4 Laura Trace
5 Sheilagh Griffin NoMad Sports Club
6 Maggie Rising
7 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
8 Renee Pype Team S+M
9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Snyder bicycleattorney.com
2 John Bravard Cyclepath Racing
3 David Diviney Cyclepath Racing
4 Andrew Sargent WebCyclery.com
5 John Mitchem Specialized River City Bicycles
6 Joe Santos Bridgetown Velo
7 Jesse Lea Cyclepath Racing
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 Slate Olson Rapha Racing
10 Joe Martin Veloce Racing
11 Todd Rosier
12 Brent Casady Existential Velo
13 Aaron Leritz Team S+M
14 Nate Magaret Rapha Racing
15 Thomas Cody Rapha Racing
16 Jason Crago Lakeside Bicycles
17 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
18 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR
19 Buzz Truitt Tireless Velo
20 Eddie Reagan DZ Nuts
21 Kurt Haas Capitol Velo p/b Lifesource
22 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
23 Brian Spears Half Fast Velo
24 Michael Henry
25 David Prause Super Relax Concept
26 Rich Cramer bicycleattorney.com
27 Joseph Fricke Guinness Cycling Team
28 James Jonke Tireless Velo
29 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
30 Tim Schauer Specialized River City Bicycles
31 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
32 Doug Evans bicycleattorney.com
33 Doug Smith
34 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/GENR
35 Andrew Reed Caselli
36 Brody Anderson River City Bicycles
37 Mathew Braun Team S+M
38 Jake Rosenfeld
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
2 Brion Barnett Portland Velo
3 Lenis
4 Marcelo Silva Team ButterCup
5 Chris Nygaard
6 Jake Linford
7 Paul Hamerton-kelly Jelly's Pirates
8 Will Blanton
9 Tim Goss Tireless Velo
10 Rick Boston
11 Pat Burns
12 Daniel Lopez Unattached
13 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
14 David Austin
15 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/GENR
16 Eric Pool
17 Michael Kender Portland Velo
18 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
19 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
20 Kurt Forison
21 James Sestric
22 James Williams Ironheads MultiSports
23 Tom Cordier Pacific Power Blue Sky
24 Michael Girard
25 Greg Kempthorn Team ButterCup
26 Doug Becht ZteaM
27 Bob Croucher Tireless Velo
28 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
29 Alan Snograss Tireless Velo
30 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
31 David Doughty Portland Velo
32 Matt Minjares
33 Abraham Freeman Trusty Switchblade
34 Chris Brannen Team S+M
35 Chris Nelson Green Submarine
36 Rj Wamsley Cycleone Cross World
37 Mitch Yoder Tireless Velo
38 Troy Clear
39 Brian Baumann Team S+M
40 Ile Powell
41 Mike Nettleton
42 Michael Choate Mountains Plus
43 Craig Broberg HP Chiro/Schotts cycles
44 Dylan Cernitz Team ButterCup
45 Jay Rishell
46 Chris Nolke Purple Haze
47 Jason Moon
48 Cory Grove Veloshop
49 Jim Malcarne Green Submarine
50 Pascal Choreau
51 Matt Clark
52 Andy Leritz Team S+M
53 Judd Eustice Team S+M
54 John Martin
55 Mg Smith
56 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
57 Mcpherson Beall Orthopedic
58 Chris Lepore
59 Erik Spillman Portland Velo
60 Ken Mclarty Therapeutic Associates Cycling/GENR
61 Chris Mcdougal
62 John Huntsman
63 Jason Kraus Team S+M
64 Russell Gober
65 Brian Barker Ironclad Performance Wear
66 Gregg Shaffer
67 Eric D. Mcmurtry Cycleone Cross World
68 Jason Jones NoMad Sports Club
69 Kyle Bush Team Bike Tires Direct
70 Blaine Zumwalt
71
72 Russ Rainforth Portland Velo
73 Alan Reaume
74 Lee Stocker Team S+M
75 Jonathan Modie Team S+M
76 Sean Mccarthy
77 Scott Currie
78 Peter Rueegger Team Hudman
79 Doug Henderon
80 Steven Potter Showers Pass
81 Mike Emerson Capitol Velo p/b Lifesource
82 Clayton Allen
83 Eric Cracchino Active Knowledge
84 Erik Chapman
85 Alexandre Baudin
86 Steve Vanberlten
87 Dave Wingard Word-RCB
88 David Lowe-bogstad Team Borrne
89 Darren Pennington
90 Dwayne King
91 Fred Herlitz
92 Mark Mcmurtry
93 Chris Scugia
94 Damon Dimick
95 James Webb Beaverton Bicycle Club
96 Shane Sipe
97 Joe Doebele
98 Regnild Lee Portland Velo
99 Jesse Lopez Crossniacs
100 Patrick Meigs
101 Mark Sepulveda
102 Andrew Kaylor
103 Charles Patzner
104 Rich Rintoul Team S+M
105 Troy Logue Beaverton Bicycle Club
106 Chris Barney
107 Darren Smith ORBEA/Rubicon
108 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
109 Stephen Lambert
110 David Pryor
111 Bill Huff Therapeutic Associates Cycling/GENR
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 99  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Grandjean Showers Pass
2 Jennifer Schweitzer Upper Echelon Fitness
3 Sarah Tisdale Sorella Forte
4 Virginie Calme Cyclepath Racing
5 Jill Haridman Existential Velo
6 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
7 Catherine Diviney Cyclepath Racing
8 Ann Kennedy Guinness Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Word-RCB
2 Martina Ralle Sorella Forte
3 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
4 Carolyn Gutsick Filth and Fury
5 Diana Rempe Ladies Auxillary
6 Elaine Prause Super Relax Concept
7 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
8 Cara Vangorder lasof Sorella Forte
9 Julie Kramer Cyclepath
10 Karen Henry
11 Tess Weir
12 Irene Concepcion Therapeutic Associates Cycling/GENR
13 Kerry Kilney
14 Laurie Daley bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Redden NoLimitz/ICE
2 John Rollert WebCyclery.com
3 Jonathan Smith Team S&
4 Spencer Bushnell
5 Alex Criss River City Bicycles
6 Adrian Olmstead Portland Bicycle Studio
7 Brian Gerow Corsa Concepts
8 Ethan Furniss Eddy Merkin
9 Jared Rieber
10 Adrian Richardson Guinness Cycling Team
11 John Dorfer RFIA
12 Jacob Furniss Revolver-Cascadia
13 Dylan Vanweelden Yakima Bike Vigilantes
14 Chris Streight
15 Steven Carper Crossniacs
16 Matt Moore Pacific Power Blue Sky
17 Andy Meschke Signal
18 Edwin Brown Artisan Family Racing/Sprout Cycles
19 Pete Conklin Bike City Racing
20 Steve Tyrrill
21 Tim Smith Tireless Velo
22 James Medeiros Team ButterCup
23 Johnny Burrell Filth and Fury
24 James Jonke Tireless Velo
25 Joel Metz
26 Boone Tompkins BMF
27 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
28 David Bisers Tireless Velo
29 Thadeous Bamford Team Motordome
30 Aaronb Zaroskininski Half Fast Velo
31 Nick Makanna Team S+M
32 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes
33 John Lin Hammer Velo
34 David Hymans Metropolis Cycle Repair
35 Erik Hofland Artisan Family Racing/Sprout Cycles
36 Michael Fletcher Bridgetown Velo
37 Kurt Gritman Veloce Racing
38 David German Hammer Velo
39 John Howe Team Beer
40 Shawn Small Ruckus Test Team
41 Matthew Cordeiro Oregon Active
42 Gene Faes Wabi Woolens
43 Scott Gerwig
44 Rick Jones Ironheads Multisport Racing
45 Angela Capay Hammer Velo
46 Sean Stroup
47 Lisa Belair Cyclepath
48 Joel Holly
49 Scott Duddridge Team Dilettante
50 Crossett Freilinger Team S+M
51 Justin Drawbert Portobello Bicycle Racing
52 Brad Urban Dirty Finger Bike Shop
53 Bryan Voytilla Crosa Concepts
54 Chris Leach
55 Craig Austin Half Fast Velo
56 Alan Sutton Cyclepath
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Rosenberg
2 Adam oliver
3 Susannah Hart
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Tingey Bridgetown Velo
2 Tori Bortman Ladies Auxillary
3 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
4 Marylynn King Ironclad Performance Wear
5 Laurie Hotovy Gentle Lovers
6 Ann Leitheiser Cyclepath Racing
7 Stephanie Chase Veloforma
8 Jill Hutchinson Green Submarine Records
9 Hannah Moore Green Submarine Records
10 Jocelyn Gaud Team Dirt/Mudslinger Events
11 Taylor Shekell Team Beer
12 Ingrid Jackson
13 Aimee Furber Cascade Couriers
14 Erin Goodall Hammer Velo
15 Sarah Hunter Word-RCB
16 Susan Sherman Showers Oass
17 Catherine Cooper Word-RCB
18 Sherry Schwenderlauf Ladies Auxillary
19 Julia Shea Fat Cobra
20 Ellene Smith Team Dirt/Mudslinger Events
21 Heidi Swift Ladies Auxillary
22 Amy Lundstrom WebCyclery.com
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 16