Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day One • Oct 7 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.2
2.5
5.1
4.8
4.7
Clear, 58 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.2
Beers
2.5
Moisture
5.1
Accel
4.8
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
2 Sonja Ebert Team 10 Barrel
3 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
4 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
5 Christy Hoadley
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Aaron Coker Sage Titanium
3 Joe Larson Deschutes Brewery
4 David Rosen Sage Titanium
5 Brian Malloy The Spokesmen
6 Colby Nightingale Deschutes Brewery
7 Walter Mcknight Deschutes Brewery
8 Sam Radakovich
9 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
10 Jon Pearson Sage Titanium
11 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
12 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
13 Tim Schauer Sage Titanium
14 Michael Smelser Team Planet X USA p/b Xiologix
15 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
16 Peter Iverson
17 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
18 Patrick Palmer Sage Titanium
19 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
20 Johnny Walker
21 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
22 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
23 Mark Sather Team 10 Barrel
24 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Jon Bouffleur
26 Mike Reddig Camas Bike and Sport
27 Dave Wrast The Spokesmen
28 Zach Wiens Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
29 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
30 Earl Hazekamp Capitol Velo
31 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix
32 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
33 Ben Conte Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
34 Lewis Dixon
35 Brian Quigley Capitol Velo
36 Miguel Lopez
37 Ed Waters
38 Matt Brownfield
39 Duane Hastings Team 10 Barrel
DNF Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
DNF Todd Engblom-stryker The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Gallego
2 David Estrin
3 Sammy P walker
4 Lucian Spampinato
DNF Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum
DNF ? ?
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown
2 Zane Strait
3 Lance Wong
4 Sam Tate
5 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
6 Josiah Hanson
7 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
8 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
9 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
10 Peter Grover
11 Jackson Dale bicycleattorney.com
12 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
13 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
14 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
15 Calvin Nary
16 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
17 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
18 Ryan Marks
19 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
20 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
21 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
22 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
23 Hans Lanners
24 Cameron Wescott
25 Conner Vanderstoep
26 Hunter Westerfield
Finishers: Cat 5: 8   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Wescott
2 Sam Day
3 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
4 Ian Shreve
5 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
6 Benjamin Lomas
7 Jacob Olander
8 Jackson Jones
9 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
10 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team
11 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
12 Benjamin Tai Camas Bike and Sport
13 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
14 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
16 Aaron Bailey
17 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
18 Tyler Winans
19 Evan Vanderstoep
20 Alex Amparo
21 Ron Moen Camas Bike and Sport
DNF Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
DNF Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathison Richards Portland
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown
2 Tanner Wescott
3 Sam Day
4 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
5 Ian Shreve
6 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
7 Benjamin Lomas
8 Jacob Olander
9 Jackson Jones
10 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
11 Mathison Richards
12 Zane Strait
13 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
14 Lance Wong
15 Sam Tate
16 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
17 Josiah Hanson
18 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
19 Aidan Haynie Mountain View Cycles Racing Team
20 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
21 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
22 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
23 Peter Grover
24 Benjamin Tai Camas Bike and Sport
25 Jackson Dale bicycleattorney.com
26 Benjamin Wicker PDX Devo Junior Cycling
27 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
29 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
30 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
31 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
32 Aaron Bailey
33 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
34 Tyler Winans
35 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
36 Elliot Werner
37 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
38 Calvin Nary
39 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
40 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
41 Ryan Marks
42 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
43 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
44 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
45 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
46 Grayson Rose
47 Hans Lanners
48 Cameron Wescott
49 Evan Vanderstoep
50 Alex Amparo
51 Noah Sampson
52 Ron Moen Camas Bike and Sport
53 Conner Vanderstoep
54 Hunter Westerfield
DNF Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
DNF Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Werner
2 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
3 Grayson Rose
4 Noah Sampson
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
2 Greta Jungjohann
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mahika Peterson
2 Jordyn Oldenburg
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? ?
2 Rylee C mcconnell bend
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? ?
2 Mahika Peterson
3 Jordyn Oldenburg
4 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
5 Greta Jungjohann
6 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Rylee C mcconnell
8 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
9 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
10 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
2 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Haidet
2 Shannon Skerritt
3 Jason Walker
4 Drummond Lawson ANTHM Collective
5 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
6 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
7 Brian Kesselman Team 10 Barrel
8 Andrio Abero
9 Brian Anthony ANTHM Collective
10 David Pilz
11 Michael Brown Therapeutic Associates of Central O
12 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
13 Chad Swanson Team S+M
14 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
15 Webster Wilson Cyclepath Racing
16 Rick Metz bicycleattorney.com
17 Chris Winans Therapeutic Associates of Central O
18 Craig Aaker
19 Mathew Braun
20 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing
21 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
22 Greg Adams Cyclepath Racing
23 Ryan Brown
24 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club
26 Eric Lanners
27 Michael Martin Sunnyside Sports
28 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Matt Reeves Fulcrum Properties/WebCyclery
30 ? ?
31 Brian Schultz Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
32 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Jason Snovel HiFi Sound Cycling Components
34 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
35 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes
36 Michael Risner Guinness Cycling Team
37 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
38 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
40 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF John Weathers Audi
DNF Andy Olsson
DNF Bryce Jenkinson Mountain View Cycles Racing Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Dusseault
2 Nolan Restivo
3 Joel West Cyclepath Racing
4 ? ?
5 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
6 James Owen Capitol Velo
7 Chad Eder Chinook Cycling Club
8 Peter Hand
9 Jordan Miller Deschutes Brewery
10 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
11 Andrew Fleming Murder of Crows
12 Daniel Dellitt
13 Bas Geelen
14 David Kuzma The Spokesmen
15 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
16 Corey Mcmanus
17 Jd Jaspersen Audi
18 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
19 Michael Kolb ANTHM Collective
20 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 Matthew Jetton
22 Gerardo Perez Portland Velo Racing
23 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Dave Torrance
25 Jason Reynolds
26 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
27 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
28 Joshua Boelter Pedal PT
29 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
30 Chapell Miller Corvallis Cyclery Racing
31 Max Heckscher
32 Matthew Boelter
33 David Smith
34 Chris Thier Boneyard Cycling
35 Matthew Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
36 Matt Taini
37 Kevin Dickson
38 David Kaysen
39 Martin Joyce
40 Brian Baumann
41 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
42 James Green
43 Tom Kay The Spokesmen
44 Christopher Friedrich Team Coastal
45 Giles Rickett
46 Tyler Rupe Hutch's Bend Dental
47 Jeff Dill ANTHM Collective
48 Jonathan Perlman Ruckus Test Team
49 Eric Wittinger
50 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
51 James Lais
52 Rob Shatting
53 Brandon Cornejo ANTHM Collective
54 Justin Tunis
55 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
56 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix
57 Adam Clement
58 Curtis Milander
59 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Charlton Shen
61 Drexell Barnes
62 Jason Beer
63 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
64 Bodjie Train Grouptrail Cycling
65 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
66 Matthew Cordeiro
67 Brian Dessinger
68 ? ?
69 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
70 Jason Ladwig
71 Scott Stapleton
72 David Rayls
73 Burk Webb Portland Velo Racing
74 Marty Taylor
75 Bjoern Brunner
76 Brian Fuller Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
77 ? ?
78 Jorge Lara Capitol Velo
79 Charles Barrett Cyclepath Racing
80 Jonathan Eng
81 Doug Smith
82 Reyaz Rohani
83 Chris Valencia Boneyard Cycling
84 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
85 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
86 Charles Hicks
87 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
88 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
89 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera
90 ? ?
DNF Garrett Tyburski
DNF Eric Evans
DNF Gavin Mcgregor Portland Velo Racing
DNF Stephen Carter The Spokesmen
DNF Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
DNF Nathan Dramer bicycleattorney.com
DNF John Livingston Murder of Crows
DNF ? ?
DNF Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
DNF Barry Pieratt
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 86  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiago Reis Hutch's Bend Dental
2 David Miller Team Lazy Tarantulas
3 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Hagai Tavori Hammer Velo
5 Joshua Johansen Team 10 Barrel
6 John Limbaugh
7 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
8 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Thomas Pastor Deschutes Brewery
10 Doug Minarik bicycleattorney.com
11 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix
12 "jason Bavuso" Murder of Crows
13 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
14 Curtis Brawner
15 Terry Hamness Camas Bike and Sport
16 Steve Williams Half Penny Cycling Team
17 Peter Koonce Grouptrail Cycling
18 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
19 Eric Cress Team 10 Barrel
20 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
21 Jeff Sakacsi
22 Randy Scott Deschutes Brewery
23 Howard Draper Ruckus Test Team
24 Jeremy Wright River City Bicycles
25 David Rasca Half Penny Cycling Team
26 Josh Gobershock Boneyard Cycling
27 Rob Thompson Olympia Cycling Team
28 Brian Wise
29 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
30 Rick Boston Cyclepath Racing
31 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
32 Ryan Chase Deschutes Brewery
33 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/VeloPro
34 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
35 Christopher Moore
36 Nathan Agalzoff
37 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
38 George P.s. mcconnell
39 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
40 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
41 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
42 Mike Heenan
43 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
44 Dylan Wiggins
45 Curtis Haynie Mountain View Cycles Racing Team
46 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 George Wescott
48 Jon Frommelt bicycleattorney.com
49 Chris Page Metropolis Cycle Repair
50 Dan Baier Team Finger
51 Kyle Mills Murder of Crows
52 Dan Shepherd Team Cycle Sport
53 Jason Bietz
54 Ryan Barnes
55 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
56 Christopher Manea Team Finger
57 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
58 Mike Hamness Camas Bike and Sport
59 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
60 David Visnack
61 Matthew Dial Deschutes Brewery
62 John Hatfield Audi
63 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
64 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
65 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
66 Ryan Morgan Trusty Switchblade
67 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
68 Sean Cook Cyclepath Racing
69 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
70 Scott Hamness
71 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
72 Sean Stroup
73 Ty Goldsby
74 Juston Manville MTBPDX.com
75 ? ?
76 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 Carl Werner
DNF Colin Howard Hammer Velo
DNF Billy Holcomb Trusty Switchblade
DNF Matt Berg
DNF Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
DNF David Spurr
DNF Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components
DNF Todd Grover Boneyard Cycling
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
DNF Mark Skiffington
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Coates
2 Jeff Otto Audi
3 Rodney Trepess Deschutes Brewery
4 Perry Lund
5 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental
6 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
7 Eric Schehen Land Shark
8 Martin Baker bicycleattorney.com
9 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
10 William Alcorn BikeFlights.com
11 Scott Trautman Camas Bike and Sport
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Matt Engel Murder of Crows
14 Michael Metz bicycleattorney.com
15 Christopher Van tilburg
16 Bob Jacobs bicycleattorney.com
17 David Tricamo
18 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
19 Jeff Standish Sage Titanium
20 Brian List Bike Central/Barbur Vet
21 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
22 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
23 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
24 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Steven Thorne BikeFlights.com
26 Jon Gove Grouptrail Cycling
27 Mark Emry
28 Tom Hill bicycleattorney.com
29 John Napier Metropolis Cycle Repair
30 Mike Mercer Grouptrail Cycling
31 Dave Metz
32 Mike Schrankel Team Finger
33 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
34 Ian Kennedy bicycleattorney.com
35 Eric Pool Team 10 Barrel
36 John Droege
37 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles
38 ? ?
39 David Dorocke Deschutes Brewery
40 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
41 Alan Thomason Deschutes Brewery
42 Mark Lipchick
43 Mike Taylor Deschutes Brewery
44 ? ?
45 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
46 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
48 Pete Conklin Showers Pass Racing Team
49 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
50 Rob Kerr Boneyard Cycling
51 Jeff Holmes
52 Donald Newlands bicycleattorney.com
53 Scott Mares
54 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
55 Steve Kresl
56 Tim Broderick Bicycleway.com/OPS
57 Paul Mautner Veloforma
58 Bret Berner River City Bicycles
59 Billy Thomas Deschutes Brewery
60 David Bussey Showers Pass Racing Team
61 Walter Mcknight Deschutes Brewery
62 Michael Norkitis
63 Eric Brainich BeerMongers Cycle Club
64 Dan Davis
65 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
66 Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing
67 David Lenhart Boneyard Cycling
68 Jeff Boehlke The Spokesmen
69 Bob Camillucci Team Finger
70 ? ?
71 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Michael Nyberg Sunnyside Sports
DNF Bill Petersen
DNF Timothy Shreve
DNF Joel Dewit Rebound/Tireless Velo
DNF John Foulston Team Velo Cult
DNF Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing
DNF William Goritski Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Prehn
2 Phil Randall Bicycleway.com/OPS
3 Mark Schwyhart Team S+M
4 Joe Field
5 Dave Burnard
6 Dave Luoma Cyclepath Racing
7 Tom Webb Team Rose City
8 Ron Strasser Team S+M
9 Steven Lacey Team S+M
10 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
11 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing
12 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing
13 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/OPS
14 Rick Gregory
15 Amory Cheney Deschutes Brewery
16 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS
17 Chris Marks
18 John Nicholas
19 Craig Mavis Deschutes Brewery
20 Tom James Team Oregon presented by Laurelwood
21 Tim Hanrahan Team Velo Cult
22 Edward Lanton
23 Bill Alsup bicycleattorney.com
DNF Gary Legendre
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Heywood
2 Russell Speirn Cyclepath Racing
3 Tad Hodgert
4 Loren Russell
5 Einar Traa Portland Velo Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Carrie Day Deschutes Brewery
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Meg Hamilton
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com
6 Linda Tesman
7 Marila Alvares
8 Erinne Goodell Team Slow
9 Erica Lurie bicycleattorney.com
10 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
11 Jennifer Johnson
12 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
13 Michelle Mills Sunnyside Sports
14 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
15 Patricia Strange Deschutes Brewery
16 Lori Brault
17 Anna Saltonstall
18 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
19 Suzy Renn Team Slow
20 Ellene Smith CX Pistols p/b Gigantic Brewing
21 Juliette Oldfield
22 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b P
DNF Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Gentz Boneyard Cycling
2 Cate Hass Boneyard Cycling
3 Kim Robinson Mountain View Cycles Racing Team
4 Sarah Eustis bicycleattorney.com
5 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Hannah Yorra Boneyard Cycling
7 Tina Shaner bicycleattorney.com
8 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
9 Renee Beard
10 Heather Pola Team Finger
11 ? ?
12 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
13 Christy Hawkins Team AF
14 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
16 Traci Smolen Team S+M
17 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
18 Laura Davies
19 Jordan Faulds
20 Mary Snovel
21 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
22 Rebecca Hillary Team AF
DNF Carrie Hutchison Cyclepath Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eileen Kelly-foulston Therapeutic Associates Racing p/b P
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
4 Mary Skrzynski Deschutes Brewery
5 Katherine Christensen bicycleattorney.com
6 Christine A holland
7 Michelle Mercer Deschutes Brewery
8 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
9 Mary Dallas Hutch's Bend Dental
10 Evelyn West
11 Christie Scheer Team Rose City
12 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes
13 Laila Deardorff bicycleattorney.com
14 Donna Metz bicycleattorney.com
15 Laura Gabanski Boneyard Cycling
16 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
17 Renata Hahn Team Rose City
18 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
19 Melissa Boyd Corvallis Cyclery Racing
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones
2 Christopher Jones United Health Care
3 Molly Cameron Point S Racing
4 Josh Kelley Breadwinner Cycles
5 Sean Babcock Team S+M
6 Mitchell Trux PDX TI
7 Jeff Johnston Boneyard Cycling
8 Andrew Coe PDX TI
9 Kaler Marshall
10 James Ceccorulli Team S+M
11 Paul Lacava
12 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
13 Ryder Uetrecht
14 Robert Cummings Dialed Cycling Team
15 Matthew Paez
16 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
17 Leland Gilmore
18 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
19 Schmitt Damian Point S Racing
20 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
21 Mark Severy
22 Thomas Mcdonagh
23 Patrick Means Team S+M
24 Gabriel Linn Trusty Switchblade
25 Michael Benno Grixsen Brewing p/b West End Bikes
26 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
27 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood
28 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
29 Paul Furst Camas Bike and Sport
30 David Krause Trusty Switchblade
31 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
32 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Paul Armstrong
34 Anthony Monteleone The Athletic
35 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
36 Patrick Lemieux
37 James Williams
38 Jordan Barber
39 Colin Rowan
40 Michael Wilder
41 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
42 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
43 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
44 Kyle Berg Sage Titanium
45 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
46 Felipe Nystrom
47 Josiah Zukowski Point S Racing
DNF Jeremy Russell River City Bicycles
DNF Steven Beardsley Point S Racing
DNF Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
DNF Sean Corey Breadwinner Cycles
DNF Max Ritzow PDX TI
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 11   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sterling Mcbride
2 Kyle Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery
3 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
4 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
5 Brad Petersen
6 Joseph Lukens
7 Christian Lam
8 Randall Fransen Mettle Cycling
9 Spencer Severance
10 Tyler James
11 Garret Hobrook Metropolis Cycle Repair
12 Mike Chamblin
13 Jeffery Baratta ii Byzick + Company Cycling
14 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
15 Adam Kachman
16 Trevor Lane Boneyard Cycling
17 Dustin Henderson Deschutes Brewery
18 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood
19 Matt Jamison Grouptrail Cycling
20 David Cushman
21 Dave Davis Olympia Cycling Team
22 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
23 Michael Bernal
24 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
25 Brian Little BeerMongers Cycle Club
26 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Micah Sardell
28 Troy Meeker
29 Daniel Pasley
30 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
31 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
32 Eric Zugor
33 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
34 Witali Spuling
35 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
36 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
37 Dusty Miler
38 Brendan Treacy
39 Jordan Taylor bicycleattorney.com
40 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
41 Kiel Fletcher
42 Alan Barton Olympia Cycling Team
43 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
44 Ryan Mclaughlin
45 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
46 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
47 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club
48 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b P
49 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
50 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b P
51 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing
52 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
53 Dieter Laskowski PCP RACING
54 Jimmy Gantz Point S Racing
55 Adam Moore Grouptrail Cycling
56 Dave Messenheimer Green Submarine Records
57 Alexander Banks-watson bicycleattorney.com
58 Yusuke Yamagishi
59 Travis Brown Therapeutic Associates Racing p/b P
60 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
61 Gavin Beer
62 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
63 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
64 Evan Halladay Chinook Cycling Club
65 ? ?
66 ? ?
67 Joshua Hanselman
68 Christian Martin River City Bicycles
69 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
70 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood
71 John Pearson Byzick + Company Cycling
72 Devon Alvarez
73 Brad Davidson Grouptrail Cycling
74 ? ?
DNF Elijah Krause
DNF Calvin Keane
DNF Maxwell Southam
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 15   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
2 Alex Nelson
3 Chris Page
4 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club
5 Jason Whittington Team 10 Barrel
6 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Casey Varnum
8 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas
9 Chris Parco
10 Travis Hall Stages Cycling
11 Tommy Cardwell
12 Ben Swanson Pedal PT
13 John Boucher
14 Dan E peterson
15 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Sammy P walker
17 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club
18 Spencer Roedel
19 Douglas Gresham
20 Halsey Mcgowan
21 Ryan Seward
22 Christopher Mccarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes
23 Mike Schwoebel
24 Eric Hogenboom
25 Kalani Scott
26 Nicholas Leuenhagen
27 Nathan Boyett
28 Zachary Conklin bicycleattorney.com
29 Austen Sofhauser
30 Benjamin Beckerich Dirty Thirty pb Fairweather Roofing
31 Travis Bullard Team 10 Barrel
32 John Degenhardt
33 Gabriel Trainer
DNF Andy Borell
DNF Elijah Smith
DNF Robert Axel anderson
DNF Eric Hagen
DNF Justin Rackley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
DNF James Mcdonagh
DNF Phillippe Avery
DNF Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
DNF Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair
DNF Adrian Jensen
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
2 Nicholas Hess
3 Michael Antonishen
4 Cage Byrd
5 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
6 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
7 Rich Lammers
8 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
9 Casey Antonson Team Velo Cult
10 David Sailors
11 Demian Bailey
12 Adam Bruns
13 Chris Wisdom
14 Ezekiel Mcfadin
15 Will Hockett
16 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
17 Christopher Woods
18 Adam Vanarsdall
19 Mike Funk
20 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
21 Stephen Ford Mountain View Cycles Racing Team
22 Morten Bulow
23 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing
24 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
25 Seth Johnson Team Finger
26 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling
27 Dirk Vanderhart Team Coastal
28 Justin Brown
29 Robbie Lammers
30 Bill Messer
31 John Morehead Camas Bike and Sport
32 Robert Smith-gillespie Bicycleway.com/OPS
33 Erick Taft Camas Bike and Sport
34 Isaac Zak
35 Adam Peterson
36 Colin Skinner
37 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
38 Josue Jimenez
DNF Nick Stute
DNF Ross Putnam HiFi Sound Cycling Components
DNF Sederbaum Isaac
DNF ? ?
DNF John Bowen
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Pfeil
2 Ryan Mclaughlin
3 Karlee Coffey
4 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
6 Greg Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Kaitlin Greene
8 Cymon Kersch
9 David Rasca Half Penny Cycling Team
10 Amy Vantassel
11 Eric Merk
12 Lauren Elgee
13 ? ?
14 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
15 Stephen Furst
16 ? ?
17 Paul Furst Camas Bike and Sport
18 Amelia Petermann