Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR Heron Lakes • Oct 14 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.2
1.4
2.4
2.7
2.1
Clear, 63 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.2
Beers
1.4
Moisture
2.4
Accel
2.7
Tech
2.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
2 Amy Tarnow Boneyard Cycling
3 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
4 Reagan Mergen
5 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
6 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix
7 Nancy Grossman Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Aaron Coker Sage Titanium
3 David Boxberger
4 David Rosen Sage Titanium
5 Walter Mcknight Deschutes Brewery
6 Peter Iverson
7 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
8 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
9 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
11 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
12 Nathan Koch Team Finger
13 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
14 Scott Rath Sage Titanium
15 Jonathan Palmer
16 Ryan Smith Hammer Velo
17 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
18 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
19 Doug Brecht Team 10 Barrel
20 James Peale
21 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Matthew Borisch
23 Jon Bouffleur
24 Mark Sather Team 10 Barrel
25 Mike Reddig Dialed Cycling Team
26 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Marc Brodehl BeerMongers
28 Dave Wrast The Spokesmen
29 Mike Estes
30 Liam Donaghue
31 Nathan Petz The Spokesmen
32 Ed Waters
33 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
34 Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
35 Vince Bianchini
36 Craig Russillo
37 Jacob Hammond Cycle Analysis
DNF Michael Clark Stumptown Cycling Club
DNF Miguel Lopez
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bentley Bend Endurance Academy
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
5 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
6 Liam Carmichael
7 Elliot Werner
8 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
9 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
10 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
11 Henry Tuttle bicycleattorney.com
12 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
13 Max Harris
14 Hans Lanners
15 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
16 Nathan Chung
17 Ari Krain Team 10 Barrel
18 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
19 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
20 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
21 Daegan Hofeld
22 Noah Sampson
23 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
24 Koen Smelser
25 Ryan Boelter
26 Brodie Lynn
27 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
28 Mattias Ramsey
29 Calder Tarnow Boneyard Cycling
30 Beckett Olson
31 Kieran Skerritt
32 Jd Wisowaty
33 Caleb Deschler
34 Kaess Rinder
35 Cash Korvola Team 10 Barrel
36 Gilbert Gallagher
37 Miles Pitone
38 Ryley Hamness
39 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Max Smith PDX Devo Junior Cycling
DNF Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ian Baker bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Strait Bend Endurance Academy
2 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
3 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
4 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
5 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
6 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
7 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
8 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
9 Reed Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery
10 Peter Grover Team Lazy Tarantulas
11 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
12 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
13 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
14 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
15 Kai Shays
16 Luca Haverty
17 Alex Jaszkowiak
18 Micah Handorff
19 Evan Vander stoep
20 Chance Brown Trusty Switchblade
21 Jackson Avery
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Parke Chapin Bend Endurance Academy
4 Evan Grover Bend Endurance Academy
5 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
6 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Ronan Myers
8 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
9 Benjamin Tai Cyclepath Racing
10 Federico Spedini
11 Charley Myers
12 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
13 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team
14 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
15 George Steadman
16 Isaac Lefohn
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Nyall Trout Bend Endurance Academy
3 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme
4 Danny Robinson
5 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental
6 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
7 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
8 Nathan Rodarte
9 Carter Hanley Cyclepath Racing
10 Jakob Stoller
11 Michael Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Parke Chapin Bend Endurance Academy
4 Zane Strait Bend Endurance Academy
5 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
6 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
7 Nyall Trout Bend Endurance Academy
8 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
9 Evan Grover Bend Endurance Academy
10 Mateen Richie Word-RCB, by Cyclisme
11 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
12 Peter Bentley Bend Endurance Academy
13 Danny Robinson
14 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
15 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
16 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
18 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
19 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
20 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
21 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
22 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental
23 Ronan Myers
24 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
25 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
26 Benjamin Tai Cyclepath Racing
27 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
28 Reed Wuepper Fulcrum Properties/WebCyclery
29 Peter Grover Team Lazy Tarantulas
30 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
31 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
32 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
33 Federico Spedini
34 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
35 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
36 Nathan Rodarte
37 Carter Hanley Cyclepath Racing
38 Charley Myers
39 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
40 Liam Carmichael
41 Kai Shays
42 Elliot Werner
43 Jakob Stoller
44 Michael Metz bicycleattorney.com
45 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
46 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
47 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team
48 Luca Haverty
49 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
50 Alex Jaszkowiak
51 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
52 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
53 Henry Tuttle bicycleattorney.com
54 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
55 Max Harris
56 Hans Lanners
57 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
58 George Steadman
59 Nathan Chung
60 Ari Krain Team 10 Barrel
61 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
62 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
63 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
64 Daegan Hofeld
65 Noah Sampson
66 Micah Handorff
67 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
68 Koen Smelser
69 Ryan Boelter
70 Brodie Lynn
71 Thomas Little BeerMongers
72 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
73 Evan Vander stoep
74 Mattias Ramsey
75 Calder Tarnow Boneyard Cycling
76 Chance Brown Trusty Switchblade
77 Beckett Olson
78 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
79 Corbin Dodge
80 Kieran Skerritt
81 Jd Wisowaty
82 Caleb Deschler
83 Kaess Rinder
84 Cash Korvola Team 10 Barrel
85 Gilbert Gallagher
86 Isaac Lefohn
87 Miles Pitone
88 Sebastian Bartnikowski
89 Ryley Hamness
90 Jackson Avery
91 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
92 Tristan Bell
DNF Max Smith PDX Devo Junior Cycling
DNF Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ian Baker bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 10   Cat ?: 82  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Little BeerMongers
2 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
3 Corbin Dodge
4 Sebastian Bartnikowski
5 Tristan Bell
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
2 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
4 Sydney Little BeerMongers
5 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team
6 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
7 Lola Macuiba
8 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Laila Snyder Marys Bicycle Club
10 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
11 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
12 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
13 Edie Johansen
14 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
3 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
5 Kylee Hanel Dialed Cycling Team
6 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
7 Elizabeth Hendrix
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Kylie Eckert Bend Endurance Academy
4 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
5 Sophia Corkran Grouptrail Cycling
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
2 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
4 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
5 Kylie Eckert Bend Endurance Academy
6 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
7 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
8 Sophia Corkran Grouptrail Cycling
9 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
11 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
12 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
13 Kylee Hanel Dialed Cycling Team
14 Sydney Little BeerMongers
15 Claire Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
16 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
17 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team
18 Emma Royce The Spokesmen
19 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
20 Elizabeth Hendrix
21 Lola Macuiba
22 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
23 Laila Snyder Marys Bicycle Club
24 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
25 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
26 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
27 Edie Johansen
28 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling
29 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Stover PDX Devo Junior Cycling
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions
6 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
7 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
8 John Frey
9 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery
10 Owen Murphy
11 John Weathers bicycleattorney.com
12 Brian Anthony ANTHM Collective
13 Chad Swanson Team S+M
14 Matthew White Marys Bicycle Club
15 Greg Adams Cyclepath Racing
16 Aaron Leritz Evolution Racing Team/Project Bike
17 Brian Kesselman ANTHM Collective
18 Webster Wilson Cyclepath Racing
19 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
20 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
21 Bart Bowen Deschutes Brewery
22 Matt Jamison Grouptrail Cycling
23 David Krause Trusty Switchblade
24 Mike Szwaya bicycleattorney.com
25 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
26 Scott Bradway bicycleattorney.com
27 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
28 Mark Deresta Team Finger
29 Doug Merritt BeerMongers
30 Mathew Braun
31 Ryan Brown
32 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Devin Bailly BeerMongers
35 Michael Collins bicycleattorney.com
36 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
37 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
38 Peter Gutwald Sage Titanium
39 Carl Werner
40 Lance Heppler Dialed Cycling Team
41 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
42 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b P
43 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
44 Michael Risner
45 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Dustin Henderson Deschutes Brewery
DNF Derek Bowers
DNF Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Cowing Team 10 Barrel
2 Joel Sherman
3 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
4 David Visnack
5 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
6 Dirk Vanderhart
7 Steven Hyde bicycleattorney.com
8 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
9 Matthew Boelter Cyclepath Racing
10 Christopher Ryan Ruckus Test Team
11 Frederick Smelser
12 Joshua Boelter Cyclepath Racing
13 Ezekiel Mcfadin
14 Adam Vanarsdall
15 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
16 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
17 Brad Self Grouptrail Cycling
18 Christopher Landon
19 Ian Stromquist Team Finger
20 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
21 Brian Smith Team Finger
22 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
23 Chad Hartley
24 Halsey Mcgowan
25 Stefano Spedini
26 Kevin Dickson Hammer Velo
27 Garrett Tyburski
28 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
29 Charles Barrett Cyclepath Racing
30 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
31 Rob Shatting Boneyard Cycling
32 Eric Hagen
33 Alex Barton Team Finger
34 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
35 Derek Chiles
36 Josh Kneedler Cyclepath Racing
37 Ryan Mcintyre
38 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
39 Chris Eves
40 Matthew Jetton
41 Casey Antonson Team Velo Cult
42 David Kaysen Dialed Cycling Team
43 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
44 Jeff Dill ANTHM Collective
45 David Kuzma
46 James Lais
47 Joseph French Swift Racing
48 John Lopez Trusty Switchblade
49 Mike Schwoebel
50 Bret Waldron Sage Titanium
51 Albert Passadore Hammer Velo
52 Joe Pinzone
53 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
54 Chris Wisdom
55 Gerardo Perez
56 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
57 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
58 Scott Wazny
59 Dave Sanderling Team S+M
60 Burk Webb
61 Matt Taini
62 Dave Torrance
63 Ryan Smith Hammer Velo
64 Scott Laplante
65 Wendell Walker
66 Ben Hein
67 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
68 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
69 Jeremy Kennedy
70 Brandon Cornejo ANTHM Collective
71 Austin Kingsley
72 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
73 David Rick
74 Stephen Carter The Spokesmen
75 Craig Deambrose Trusty Switchblade
76 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair
77 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Lin
78 Oliver Smith Grouptrail Cycling
79 Joel Schoening Grouptrail Cycling
80 Phil Avery
81 Vince Rodarte
82 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
83 Brian Carrico The Spokesmen
84 Carl Hayes CX Pistols p/b Gigantic Brewing
85 Mark Sather Team 10 Barrel
86 Jonathan Modie Team S+M
87 Bryce Wood
88 Doug Brecht Team 10 Barrel
89 Paul Toufar bicycleattorney.com
90 Justin Yuen Grouptrail Cycling
91 Travis Bullard
92 Greg Scott BeerMongers
93 Tom Ricciardi
94 Billy Thomas Deschutes Brewery
95 Reyaz Rohani
96 Paul Devries
97 Brice Stivers
98 Chester Artman
99 Bjoern Brunner
100 Steven Westberg Deschutes Brewery
101 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
102 Adam Peterson
103 Scott Mizee Grouptrail Cycling
104 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
105 Douglas Smith
106 James Williams
107 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix
108 Trevor Cable
109 Jon Ragsdale
110 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
111 Joseph Davis Cycle Analysis
DNF Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Robert Copenhaver Grouptrail Cycling
DNF Michael Clark Stumptown Cycling Club
DNF Craig Carter Harder Cycling
DNF Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 101  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
2 David Marchi
3 Mark Goodman
4 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Terry Hamness Dialed Cycling Team
6 Mark Adamski
7 Kiel Fletcher Team 10 Barrel
8 Nolan Restivo
9 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
10 Curtis Brawner
11 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
12 Jerry Inscoe Sage Titanium
13 Franz Bruggemeier
14 Chris Moor Deschutes Brewery
15 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
16 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
17 James Green Trusty Switchblade
18 Christophe Berteau-pavy
19 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
20 Christopher Moore
21 Steve Williams Half Penny Cycling Team
22 Chad Eder
23 Gavin Mcgregor
24 Max Heckscher
25 Tony Thayer Grouptrail Cycling
26 Randy Scott Deschutes Brewery
27 Brent Morrow
28 George P.s. mcconnell
29 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
30 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
31 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Jay Small
33 Andy Letourneau
34 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
35 Kenneth Pace Team S+M
36 Billy Holcomb Trusty Switchblade
37 Josh Snyder Marys Bicycle Club
38 Todd Grover Boneyard Cycling
39 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Ryan Chase Deschutes Brewery
41 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
42 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
43 Christopher Tuttle bicycleattorney.com
44 Kevin Ryan
45 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
46 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
47 Jeff Copus Team 10 Barrel
48 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
49 Daniel Walker Barks+Wreck
50 Bas Geelen
51 Sean Cook Cyclepath Racing
52 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
53 Matthew Dial Deschutes Brewery
54 Paul Souders
55 Michael Kolb ANTHM Collective
56 Simon Ingham Swift Racing
57 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
58 Darin Swan Trusty Switchblade
59 Colin Howard Hammer Velo
60 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
61 Yuji Sumimoto
62 Chris Thier Boneyard Cycling
63 John Pettitt ANTHM Collective
64 Joshua Hanselman
65 Thomas Pastor Deschutes Brewery
66 John Ohotto Swift Racing
67 Ashley Williams ANTHM Collective
68 Frederick Smelser
69 Max Frixione Stumptown Cycling Club
70 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
71 Brian Wielenga BeerMongers
72 Kyle Stephens BeerMongers
73 Ryan Morgan Trusty Switchblade
74 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
75 Christian Martin
76 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
77 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
78 Ian Harris
79 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
80 Corey Mcmanus
81 Andy Platt
82 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair
83 Chuck Meyer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 66  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Henry Evolution Racing Team/Project Bike
2 James Coates
3 David Sjogren Sunnyside Sports
4 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions
5 Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team
6 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
7 Bob Jacobs bicycleattorney.com
8 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
9 Scott Trautman Dialed Cycling Team
10 John Mccaffrey
11 Michael Metz bicycleattorney.com
12 John Foulston
13 Greg Talbert
14 Jeff Standish Sage Titanium
15 Matt Engel
16 Mark Chasse Team Oregon p/b Rodda Paint
17 John Hatfield Dialed Cycling Team
18 Steven Thorne
19 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b P
20 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
21 Jon Pearson Sage Titanium
22 Peter Rueegger ANTHM Collective
23 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Eric Pool bicycleattorney.com
25 Scott A rider
26 Devon Alvarez
27 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
28 Rick Metz bicycleattorney.com
29 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
30 Jon Gove Grouptrail Cycling
31 Tom Hill bicycleattorney.com
32 Donald Newlands bicycleattorney.com
33 Tom Palke ANTHM Collective
34 Jeff Nary Sagebrush Cycles
35 Mike Schrankel Team Finger
36 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
37 Eric Stolberg ANTHM Collective
38 Rich Rosko Hammer Velo
39 Harald Graham Sage Titanium
40 Dave Metz
41 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
42 Tim Schauer Sage Titanium
43 Mark Emry
44 Chris Sautter ANTHM Collective
45 John Napier Metropolis Cycle Repair
46 Dave Luoma Cyclepath Racing
47 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
48 Daniel Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
49 Pete Conklin
50 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
51 Ian Kennedy
52 Trig Rogers bicycleattorney.com
53 Scott Gerwig
54 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
55 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
56 Jason Bietz
57 Leland Jossy
58 Thomas Morgan Team Finger
59 Thomas Royce The Spokesmen
60 Stefan Furst Dialed Cycling Team
61 Bob Rakoz Camas Bike and Sport
62 Mitch Gold Team Dr Will Bar
63 Tom Bird
64 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
65 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
66 Timothy Shreve Hutch's Eugene
67 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
68 Darin Hale
69 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
70 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
71 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
72 David Bussey Showers Pass Cycling Team
73 Mike Taylor Deschutes Brewery
74 Eric Brainich BeerMongers
75 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Scott Mares
77 John Nicholas Stumptown Cycling Club
78 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
79 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint
80 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
81 William Alcorn
82 Chad Butler
83 Steven Westberg Deschutes Brewery
84 Bill Salbador
85 Sean Reardon
86 Billy Thomas Deschutes Brewery
87 Bryan Curry
88 Karl Jackson
DNF Tim Rathbun
DNF Paolo Dabbeni
DNF Jd Jaspersen
DNF Tim Goss Rebound/Tireless Velo
DNF Mark Stoller Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 70  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Team S+M
2 Joe Field
3 Mark Schwyhart Team S+M
4 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
5 Dave Luoma Cyclepath Racing
6 Mark Lipchick
7 Dave Burnard
8 Stefan Furst Dialed Cycling Team
9 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
10 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
11 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
12 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Hugh Givens bicycleattorney.com
14 Paul Mautner Veloforma
15 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
16 Dan Davis
17 Ron Strasser Team S+M
18 Howard Cohen Team Finger
19 Rick Gregory
20 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
21 Stephen Ford TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
22 Ed Rogers
23 John Nicholas Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Heywood
2 Gary Legendre
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery
4 Russell Speirn Cyclepath Racing
5 Loren Russell
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Day Deschutes Brewery
2 Erica Wescott Sunnyside Sports
3 Katy Salinas Swift Racing
4 Sierra Domaille Team Coastal
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com
6 Meg Hamilton Hutch's Eugene
7 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
8 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
9 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Elise Huggins
11 Pam Power Bonk Collective
12 Patricia Strange Deschutes Brewery
13 Heather Pola Team Finger
14 Kimberly Sass Sorella Forte
15 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
16 Anna Saltonstall
17 Susan Koonce Sorella Forte
18 Brittany Stover Team AF
19 Rebecca Hillary Team AF
DNF Margie Bradway bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
2 Jenna Lingwood
3 Hilary Luther
4 Autumn Shreve Team AF
5 Kristi Cushman
6 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Hannah Yorra Boneyard Cycling
8 Cecilia Becerra
9 Christy Hawkins Team AF
10 Renee Beard
11 Amy Solana
12 Amy Engstrom Team 10 Barrel
13 Carrie Hutchison
14 Krissy Brunsman
15 Alexandra Cohen BeerMongers
16 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
17 Mel Walker
18 Beth Flanagan BeerMongers
19 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
20 Jordan Faulds Team AF
21 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Kate Walker Team AF
Finishers: Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Robinson Team Finger
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
4 Eileen Kelly-foulston Therapeutic Associates Racing p/b P
5 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
6 Marjan Huizing
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Katherine Chistensen bicycleattorney.com
9 Michelle Mercer Deschutes Brewery
10 Evelyn West
11 Laura Vallion Team Finger
12 Donna Metz bicycleattorney.com
13 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
14 Traci Smolen Team S+M
15 Christie Scheer Team Rose City
16 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Pam Reid Team Rose City
3 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
4 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club
5 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles
2 Jeremy Russell
3 Felipe Nystrom
4 Mitchell Trux PDX TI
5 Robert Cummings Mettle Cycling
6 Evan Murphy
7 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
8 James Ceccorulli Team S+M
9 Brad Petersen Bonk Collective
10 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
11 Seth Patla PDX TI
12 Jeff Johnston
13 Matthew Paez
14 Chad Balthazor BeerMongers
15 Max Mcbride Bicycleway.com/OPS
16 Brent Poole Therapeutic Associates Racing p/b P
17 Paul Lacava
18 Stephen Kirby
19 Randall Fransen Mettle Cycling
20 Cole Lalomia Team Wooly Mammoth
21 Paul Furst Dialed Cycling Team
22 Leland Gilmore
23 Jonathan Myers Team S+M
24 Schmitt Damian
25 Molly Cameron
26 Christian Lam
27 Jacob Hill
28 Paul Armstrong
29 Kyle Mensing Stages Cycling
30 Matthew Smith Swift Racing
31 Andrew Smith Swift Racing
DNF Max Ritzow PDX TI
DNF Paul Johnson Trusty Switchblade
DNF Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team
DNF Elijah Krause
DNF Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
DNF Mike Kath
DNF Xander Viray Mettle Cycling
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 7   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Kachman Mettle Cycling
2 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
3 Ian Brown Bend Endurance Academy
4 Daniel Lincoln BeerMongers
5 Jordan Wilson Marys Bicycle Club
6 Paul Furst Dialed Cycling Team
7 Gavin Bowen
8 Bill Warburton
9 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
10 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
11 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
12 Greg Mcelravy
13 Tyler Aquino Holtey Brown p/b Peak Condition
14 Jordan Miller Deschutes Brewery
15 Alex Nelson
16 Ty Goldsby
17 Rodney Trepess Deschutes Brewery
18 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
19 Carter Schultz
20 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
21 Kieran Harden Mettle Cycling
22 Brad Davidson Grouptrail Cycling
23 Sam Day Bend Endurance Academy
24 Bryce Jenkinson Team Finger
25 Brian Little BeerMongers
26 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
27 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
28 Grant Headley Swift Racing
29 Tyler Wilson
30 Adam Moore Grouptrail Cycling
31 Terry Campbell BeerMongers
32 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
33 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
34 Eric Mckinley
35 Pierce Martin Team Finger
36 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
37 Patrick Case Swift Racing
38 Mike Hamness Dialed Cycling Team
39 Jake Olander Bend Endurance Academy
40 Aaron Sander Cyclepath Racing
41 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
42 Gavin Beer Bend Endurance Academy
43 Eric Hagstette Dialed Cycling Team
44 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
45