Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: Alpenrose Dairy Day 2 • Oct 7 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.4
6.3
5.2
5.3
4.7
Drizzle, 53 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
6.3
Moisture
5.2
Accel
5.3
Tech
4.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dorothy Topper Team Finger
2 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
3 Amy Tarnow Boneyard Cycling
4 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
5 Libby Edmond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
6 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix
7 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Sage Titanium
2 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
3 David Rosen Sage Titanium
4 Jack Trumbull
5 David Boxberger
6 Nathan Koch Team Finger
7 Walter Mcknight Deschutes Brewery
8 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
10 Peter Iverson
11 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
12 Tim Schauer Sage Titanium
13 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
14 Michael Clark Stumptown Cycling Club
15 Doug Brecht Team 10 Barrel
16 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
17 Alan Thomason Deschutes Brewery
18 Thomas Duffly
19 Jon Bouffleur
20 Matthew Borisch
21 Scott Rath Sage Titanium
22 Mark Sather Team 10 Barrel
23 Mike Estes
24 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 ? ?
26 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
27 Jacob Hammond Cycle Analysis
28 Amory Cheney Deschutes Brewery
29 Ed Waters
30 Jon Ragsdale
31 Ryan Smith Hammer Velo
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bentley Bend Endurance Academy
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
3 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
5 Peter Grover Bend Endurance Academy
6 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
7 Daegan Hofeld
8 Elliot Werner
9 Hans Lanners
10 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
11 Kai Shays
12 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
13 Tristan Peterson
14 Gregory Debennedetti
15 Gavin Newman Sage Titanium
16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
17 Shu Yano
18 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
19 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
20 Noah Sampson
21 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
22 Jack Hampson Sage Titanium
23 Calder Tarnow
24 Caleb Deschler
25 Henry Tuttle bicycleattorney.com
26 Baker Mills
27 Jd Wisowaty
28 Cash Korvola Team 10 Barrel
29 Beckett Olson
30 Miles Pitone
31 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ian Baker bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josiah Hanson
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
3 Zane Strait Bend Endurance Academy
4 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
5 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
6 Sam Tate Bend Endurance Academy
7 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
8 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
9 Joe Spranger
10 Calvin Nary Bend Endurance Academy
11 Peter Gutwald iv Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
12 Evan Vander stoep
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Lomas
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
4 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
5 Henry Winneberg
6 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
8 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team
9 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
3 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Lomas
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
4 Josiah Hanson
5 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
6 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
7 Henry Winneberg
8 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Zane Strait Bend Endurance Academy
10 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
11 Peter Bentley Bend Endurance Academy
12 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
13 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
14 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
15 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
16 Sam Tate Bend Endurance Academy
17 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
18 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
19 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
20 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
21 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
22 Joe Spranger
23 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
24 Peter Grover Bend Endurance Academy
25 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
26 Daegan Hofeld
27 Elliot Werner
28 Calvin Nary Bend Endurance Academy
29 Peter Gutwald iv Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
30 Joshua Bussey Showers Pass Cycling Team
31 Hans Lanners
32 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
33 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
34 Kai Shays
35 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
36 Tristan Peterson
37 Gregory Debennedetti
38 Gavin Newman Sage Titanium
39 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
40 Evan Vander stoep
41 Shu Yano
42 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
43 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
44 Noah Sampson
45 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
46 Jack Hampson Sage Titanium
47 Calder Tarnow
48 Caleb Deschler
49 Henry Tuttle bicycleattorney.com
50 Baker Mills
51 Thomas Little BeerMongers
52 Jd Wisowaty
53 Cash Korvola Team 10 Barrel
54 Beckett Olson
55 Miles Pitone
56 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Ian Baker bicycleattorney.com
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 10   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Little BeerMongers
2 Talus Marchi
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
2 Keaghlan Robinson
3 Sydney Little BeerMongers
4 Alexandria Beard
5 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
6 Adison Stark
7 Helena Stedman Grouptrail Cycling
8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
9 Tessa Beebe
10 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team
11 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
12 Laila Snyder Marys Bicycle Club
13 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
15 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
16 Sophia Stromquist Team Finger
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Samantha Scott
3 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
4 Caroline Divietro
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Mahika Peterson
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Jordyn Oldenburg
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Samantha Scott
3 Mahika Peterson
4 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
5 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
6 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
7 Keaghlan Robinson
8 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
9 Sydney Little BeerMongers
10 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
11 Caroline Divietro
12 Alexandria Beard
13 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
14 Victoria Snyder
15 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
16 Adison Stark
17 Helena Stedman Grouptrail Cycling
18 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
19 Tessa Beebe
20 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team
21 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
22 Laila Snyder Marys Bicycle Club
23 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
24 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
25 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
26 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
27 Sophia Stromquist Team Finger
DNF ? ?
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery
6 Owen Murphy
7 Brian Kesselman ANTHM Collective
8 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
9 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions
10 John Weathers bicycleattorney.com
11 Webster Wilson Cyclepath Racing
12 Chad Swanson Team S+M
13 Matt Jamison Grouptrail Cycling
14 Brian Anthony ANTHM Collective
15 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
16 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
17 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
18 Carl Werner
19 Tre Hendricks
20 Devin Bailly BeerMongers
21 Greg Adams Cyclepath Racing
22 Ryan Brown
23 Daisuke Yano
24 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
25 Robert Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
26 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
27 Mark Deresta Team Finger
28 Dustin Henderson Deschutes Brewery
29 Andy Kunkler Team Finger
30 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b P
31 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
32 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
33 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
34 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
35 Doug Minarik bicycleattorney.com
36 Derek Bowers
37 Matthew White Marys Bicycle Club
38 Brian Meyer
DNF Bryce Jenkinson Team Finger
DNF David Krause Trusty Switchblade
DNF Andy Olsson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Cowing Team 10 Barrel
2 Joshua Boelter Cyclepath Racing
3 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
4 Joel Sherman
5 Matthew Boelter Cyclepath Racing
6 Rob Shatting Boneyard Cycling
7 Frederick Smelser
8 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 Phil Crawley
11 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
12 Ryan Mcintyre
13 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
14 Ian Stromquist Team Finger
15 ? ?
16 Eric Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
17 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
18 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
19 David Kaysen Dialed Cycling Team
20 Steven Hyde bicycleattorney.com
21 Kevin Dickson Hammer Velo
22 Eric Hagen
23 John Lazur
24 John Lopez Trusty Switchblade
25 Scott Laplante
26 Stefano Spedini
27 Brad Self Grouptrail Cycling
28 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
29 Michael Clark Stumptown Cycling Club
30 Luke Bergerson Capitol Velo
31 Stephen Carter The Spokesmen
32 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Kyle Trefry
34 Tony Pitone
35 Ben Baltazar
36 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
37 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
38 Adam Vanarsdall
39 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
40 Matthew Jetton
41 Ben Hein
42 Derek Chiles
43 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
44 Burk Webb
45 Tyler Jackson
46 Gerardo Perez
47 Andy Morris Dialed Cycling Team
48 Brian Smith Team Finger
49 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
50 Austin Kingsley
51 Mike Lurie bicycleattorney.com
52 Joe Pinzone
53 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
54 Ryan Smith Hammer Velo
55 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
56 Mark Sather Team 10 Barrel
57 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
58 Chris Wisdom
59 Jeff Dill ANTHM Collective
60 Brandon Cornejo ANTHM Collective
61 Danny Hoile bicycleattorney.com
62 Jason Ladwig
63 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
64 Mike Schwoebel
65 Alan Love
66 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint
67 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
68 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
69 Albert Passadore Hammer Velo
70 Phil Avery
71 Bodjie Train Grouptrail Cycling
72 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
73 Justin Baxter
74 Bret Waldron Sage Titanium
75 Jonathan Modie Team S+M
76 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
77 Bjoern Brunner
78 Bryan Gauntt
79 Dave Wrast The Spokesmen
80 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling
81 Dan Salvey
82 Nick Boespflug
83 Matthew Cordeiro Team Finger
84 John Livingston
85 Ted Taylor Deschutes Brewery
86 Reyaz Rohani
87 Dave Reines
88 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
89 Travis Bullard
90 Adam Peterson
91 Nathan Petz The Spokesmen
92 Scott Krand
93 Jorge Lara Capitol Velo
94 Stewart Schesnack
95 Trevor Cable
96 Jacob Roth
97 Chris Valencia Boneyard Cycling
98 John Pettitt ANTHM Collective
99 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
100 Roberto Diaz
101 Neil Kranz
DNF Andrew Duncan BeerMongers
DNF Benoit Dubuisson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12   Cat 5: 3   Cat ?: 87  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Williams Half Penny Cycling Team
2 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
3 Matt Berg
4 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
5 David Marchi
6 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Kevin Ryan
8 Thomas Pastor Deschutes Brewery
9 Tony Thayer Grouptrail Cycling
10 Nolan Restivo
11 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
12 Curtis Brawner
13 Chris Moor Deschutes Brewery
14 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
15 Franz Bruggemeier
16 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
17 Randy Scott Deschutes Brewery
18 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
19 David Rasca Half Penny Cycling Team
20 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
21 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
22 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
23 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
24 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
25 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
26 Gavin Mcgregor
27 Jeff Copus Team 10 Barrel
28 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
29 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
30 Ryan Chase Deschutes Brewery
31 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
32 Rob Beard
33 Michael Kolb ANTHM Collective
34 Andy Letourneau
35 Nikolaus Kashey
36 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
37 James Green Trusty Switchblade
38 Ryan Barnes
39 Todd Grover Boneyard Cycling
40 Mark Adamski
41 John Limbaugh
42 Daniel Walker Barks+Wreck
43 Noel Johnson
44 Curtis Loeb Hammer Velo
45 Christopher Tuttle bicycleattorney.com
46 Kenneth Pace Team S+M
47 George P.s. mcconnell
48 Joshua Hanselman
49 Simon Ingham Swift Racing
50 Tom Lenth
51 Mark Skiffington
52 James Bradley Cyclepath Racing
53 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
54 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
55 Anthony Morales Boneyard Cycling
56 Kyle Stephens BeerMongers
57 Max Heckscher
58 John Dendiuk
59 Chuck Meyer
60 Christian Martin
61 Matthew Dial Deschutes Brewery
62 Kyle Mills
63 Josh Snyder Marys Bicycle Club
64 Ashley Williams ANTHM Collective
65 Yuji Sumimoto
66 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
67 Sean Cook Cyclepath Racing
68 David Schmitz Team Finger
69 Demian Bailey Marys Bicycle Club
70 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
71 Ian Harris
72 Christophe Berteau-pavy
73 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair
74 Vincent Zitkovich
75 Jared Mcclintock
76 Andy Platt
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
2 David Sjogren Sunnyside Sports
3 Rick Metz bicycleattorney.com
4 Rodney Trepess Deschutes Brewery
5 Martin Baker bicycleattorney.com
6 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
7 Michael Nyberg Sunnyside Sports
8 Bob Jacobs bicycleattorney.com
9 Michael Metz bicycleattorney.com
10 David Tricamo
11 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Christopher Van tilburg Team Finger
13 Scott Trautman Dialed Cycling Team
14 Paolo Dabbeni
15 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions
16 Jeff Standish Sage Titanium
17 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
18 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
19 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
20 Matt Engel
21 John Foulston
22 Scott A rider
23 Robert Burke
24 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
25 John Hatfield Dialed Cycling Team
26 Jd Jaspersen
27 Jeff Nary Sagebrush Cycles
28 Donald Newlands bicycleattorney.com
29 Eric Pool bicycleattorney.com
30 William Goritski Rebound/Tireless Velo
31 George Wescott
32 Trig Rogers bicycleattorney.com
33 Chris Sautter ANTHM Collective
34 Eric Stolberg ANTHM Collective
35 Scott Mares
36 Anthony Ohotto ANTHM Collective
37 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
38 Jon Pearson Sage Titanium
39 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
40 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
41 Tim Rathbun
42 Dan Shepherd Team Cycle Sport
43 Mike Schrankel Team Finger
44 David Dorocke Deschutes Brewery
45 Greg Talbert
46 Jason Bietz
47 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
48 Leland Jossy
49 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
50 Ian Kennedy
51 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
52 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
53 David Anderson Boneyard Cycling
54 Eric Schusterman
55 James Sunderland bicycleattorney.com
56 Bob Rakoz Camas Bike and Sport
57 Kent Reynolds
58 Steven Westberg Deschutes Brewery
59 Darin Hale
60 Mike Taylor Deschutes Brewery
61 David Bussey Showers Pass Cycling Team
62 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
63 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
64 Jon Gove Grouptrail Cycling
65 Paul Brown Eugene Velo Racing
66 Alexander Dano
67 David Lenhart Boneyard Cycling
68 Billy Thomas Deschutes Brewery
DNF Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team
DNF Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 7   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Team S+M
2 Kevin Johnson
3 Joe Field
4 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
5 Mark Schwyhart Team S+M
6 Dave Burnard
7 Dave Luoma Cyclepath Racing
8 Mark Lipchick
9 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
10 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
11 Stefan Furst Dialed Cycling Team
12 Ron Strasser Team S+M
13 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
14 Paul Mautner Veloforma
15 Hugh Givens bicycleattorney.com
16 Dan Davis
17 Rick Gregory
18 John Nicholas Stumptown Cycling Club
19 Adam Tate Eugene Velo Racing
20 Karl Jackson
21 John Degenhardt
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Speirn Cyclepath Racing
2 Tom Heywood
3 Gary Legendre
4 Tad Hodgert Deschutes Brewery
5 Loren Russell
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Kennedy bicycleattorney.com
2 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
5 Meg Hamilton Hutch's Eugene
6 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Carrie Day Deschutes Brewery
8 Katy Salinas Swift Racing
9 Sierra Domaille Team Coastal
10 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
11 Jennifer Johnson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
12 Elise Huggins
13 Kimberly Sass Sorella Forte
14 Pam Power Bonk Collective
15 Kelsey Carson Deschutes Brewery
16 Patricia Strange Deschutes Brewery
17 Sheri Masessa Flywheel Bicycle Solutions
18 Michelle Mills Sunnyside Sports
19 Anna Saltonstall
20 Heather Pola Team Finger
21 Susan Koonce Sorella Forte
22 Brittany Stover Team AF
23 Rebecca Hillary Team AF
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Carney Hutch's Bend Dental
2 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Kristi Cushman
4 Beth Flanagan BeerMongers
5 Carrie Hutchison
6 Autumn Shreve Team AF
7 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
8 Alexandra Cohen BeerMongers
9 Renee Beard
10 Christy Hawkins Team AF
11 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
13 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Tea Rabbit
15 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
16 Mari Yano
DNF Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Lora Melkonian
3 Kim Robinson Team Finger
4 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Cary Schusterman Sunnyside Sports
7 Mary Skrzynski Deschutes Brewery
8 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
9 Laila Deardorff bicycleattorney.com
10 Donna Metz bicycleattorney.com
11 Laura Vallion Team Finger
12 Heather Saviage BBC Bike Gallery Continental
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Sheryl Johnson
3 Laura Gabanski Boneyard Cycling
4 Melissa Boyd Marys Bicycle Club
5 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
6 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Babcock Team S+M
2 Molly Cameron
3 Jeremy Russell
4 Ryder Uetrecht
5 Seth Patla PDX TI
6 James Ceccorulli Team S+M
7 Max Ritzow PDX TI
8 Schmitt Damian
9 Mitchell Trux PDX TI
10 Andrew Coe PDX TI
11 Felipe Nystrom
12 Brad Petersen Bonk Collective
13 Evan Murphy
14 Max Mcbride Bicycleway.com/OPS
15 Leland Gilmore
16 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team
17 Matthew Paez
18 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
19 Billy Bergen iv
20 Josiah Zukowski
21 Randall Fransen Mettle Cycling
22 Andrew Smith Swift Racing
23 Jacob Rathe
24 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
25 Paul Armstrong
26 Paul Furst Dialed Cycling Team
27 Xander Viray Mettle Cycling
DNF Elijah Krause
DNF Matthew Smith Swift Racing
DNF Paul Johnson Trusty Switchblade
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Spranger
2 Ian Brown Bend Endurance Academy
3 Trey Trefry
4 Calvin Spranger
5 Adam Kachman Mettle Cycling
6 Charlie Leveroni Stages Cycling
7 Spencer Severance
8 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
9 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
10 Maxwell Southam
11 Jordan Miller Deschutes Brewery
12 Paul Furst Dialed Cycling Team
13 Jordan Wilson Marys Bicycle Club
14 Christian Lam
15 Chris Sarrett Dialed Cycling Team
16 Keith Mcintire BeerMongers
17 Aaron Russell Team Finger
18 Matthew Crampton BeerMongers
19 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
20 Brad Davidson Grouptrail Cycling
21 Walker Hendricks
22 Jake Olander Bend Endurance Academy
23 Adam Ruff
24 Mike Hamness Dialed Cycling Team
25 Lance Heppler Dialed Cycling Team
26 Adam Moore Grouptrail Cycling
27 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
28 Ryan Mclaughlin
29 Gavin Rear
30 Dan Baier Team Finger
31 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
32 Tyler Wilson
33 Dieter Laskowski PCP Racing
34 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
35 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
36 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
37 Charlie Douthwaite Team Coastal
38 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
39 Pierce Martin Team Finger
40 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
41 Reid Curry
42 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
43 Andrew Suchocki BeerMongers
44 Greg Van amerongen
45 Brian Hanley BeerMongers
46 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
47 Eric Hoffman Team Coastal
48 "jason Bavuso"
49 Tanner Lujan
50 Alex Nelson
51 Peter Gutwald Sage Titanium
52 Gavin Bowen
53 Greg Mcelravy
54 Chris Wierman Dialed Cycling Team
55 Rich Lammers
56 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
57 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
58 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
59 Michael Bernal
60 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
61 Eric Mckinley
62 Patrick Case Swift Racing
63 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
64 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas
65 Christopher Stoner
66 Cory Solovewicz Swift Racing
67 Brian Little BeerMongers
68 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
69 Jonathan Wimberly
70 Terry Campbell BeerMongers
71 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
72 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
DNF Jason Whittington Team 10 Barrel
DNF David Cushman Grouptrail Cycling
DNF Zach Rotstein Mettle Cycling
DNF Chris Blem Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 18   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jackson Jones
2 Drew Hankins Mettle Cycling
3 Jonathan Coy Team Finger
4 Sam Walker
5 Ivor Van maaren
6 Daniel Peterson Hammer Velo
7 Bradley Ling
8 Coline Dunlap
9 Moses Keener Capitol Velo
10 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
11 Travis Hall Stages Cycling
12 Casey Depeel Bonk Collective
13 Jordan Taylor bicycleattorney.com
14 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
15 Chris Parco
16 James Mcdonaugh
17 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
18 ? ?
19 Henry Kaeser
20 Will Gillette
21 Ondrej Podlesak
22 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
23 Sean Gabrielli
24 Samuel Smith
25 Michael Mcgehee
26 Ben Gagosian Swift Racing
27 Spencer Roedel
28 Jeremy Kennedy
29 Joseph French Swift Racing
30 Christopher Mccarthy Gladyators
31 Adam Nicholas Gladyators
32 Edward Kasch
33 Bryce Bierwirth Eugene Velo Racing
34 Steven Westberg Deschutes Brewery
35 Aidan Rice94273333 Team Lazy Tarantulas
36 Benjamin Sampson
DNF Brian Fahey Bonk Collective
DNF Christopher Clifford
DNF Anthony T. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
DNF Justin Rackley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Sherry
2 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
3 Andrew Hanson
4 Brandon Holmes BeerMongers
5 Dan Froelich
6 Darin Joseph Team Finger
7 Jeremy Gomez
8 Jose Torres
9 Tim Simundza
10 Kieran Stover
11 Connor Shimamoto
12 Rodney Billowitz
13 Alastair Cox
14 Jered Bogli
15 Tony Ruiz
16 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition
17 Daniel Higgins
18 Stephen Holmberg
19 Zach Silvey
20 Erik Neilson
21 Willy Beebe
22 Ryan Smith
23 Adam Andrus Swift Racing
24 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
25 Robert Marcotte
26 Alden Welsch Team Finger
27 ? ?
28 Heath Korvola Team 10 Barrel
29 ? ?
30 Justin Brown
31 Dylan Potter
32 Steve Lamper Eugene Velo Racing
33 Eric Taylor
34 Dennis Mccord
35 Chris Daniels
36 ? ?
37 Eric Nisley Team Finger
38 Robby King BeerMongers
39 Travis Hays
40 Eric Wynkoop
41 Craig Bradford
42 Erick Taft Camas Bike and Sport
43 Ian Morelan
44 Severen Menashe-strom
45 Christopher Mount
46 Dominic Paris
47 Anthony Edgerton
48 Carl Steinke
49 Benito Guzman
50 Ben Helgren
51 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
52 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
53 Thomas Duffly
54 Scott Graves
55 Isaac Marron
56 Christopher Bullard
57 Dirk Alenduff
58 David Neilson
59 Anthony Dryer
DNF Collin Kinzer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI
2 Gabriel Linn Mettle Cycling
3 Fred Mills
4 Anthony Monteleone The Athletic
5 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike
6 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
7 Kyle Mensing Stages Cycling
8 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
9 Colin Rowan Team Wooly Mammoth
10 Jacob Smith
11 Ryan Weaver
12 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
13 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
15 Brian Lynch Team Dr Will Bar
16 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
17 Tiago Reis Hutch's Bend Dental
18 Kyle Ireton ANTHM Collective
19 Erik Fabrizius
20 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
21 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
22 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
23 Tim Joslin Cyclepath Racing
24 Wil