Log In
Cross Crusade: Alpenrose • Oct 10 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.7
4.7
5.3
5.8
4.9
Light Rain, 68 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
4.7
Moisture
5.3
Accel
5.8
Tech
4.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
2 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
2 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
3 Drew Trapnell
4 David Kuzma
5 Matt Taini
6 Ken Gadbow
7 Andy Borell Threshold Velo
8 Artur Grochowski Threshold Velo
9 Brian Wise
10 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team
11 Matthew Giem
12 Mark Timby
13 Austen Sofhauser
14 Jeff Baratta Team Planet X USA
15 Ryan Cotton
16 Mike Hammess
17 Ryan Parker
18 Alastair Cox
19 Jeff Hurt
20 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
21 Savyasaachi Keshava murthy
22 Anthony Cheng
23 Jorge Lara Capitol Velo
24 Tom Brougham
25 Don Gutzmann
26 Justin Bern
27 Leah Iwasa
28 Ramsey Kail
29 Adam Nicholas
30 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
31 Jimmy Pacheco
32 Russ Watt
33 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
34 Teresa White
35 John Degenhardt
36 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
37 Anton Brown
38 Rob Crow Athletes Lounge Cycling Team
39 John Williamson
40 Brian Quigley Capitol Velo
41 Amber Beyer
42 Brett Buesnel
43 John Bower
44 Matt Feldmar
45 Zachary Goude Team Planet X USA
46 David Forman Grouptrail Cycling
47 Aziz Jarrahzadeh Athletes Lounge Cycling Team
48 Scott Coleman Team Planet X USA
49 Robert Ralston
50 Rosie Partmann
51 Gil Herrera
52 David Groskopf
53 Charles Bannister
DNF Nathan Schreiner
DNF Ricky Gurdarrama
DNF Cesar Carrillo
DNF Jim White
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Lucas
2 Summer Baird
3 Brittany Stover
4 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
5 ? Kate
6 Emily D krug
7 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
8 Kristen Ash Athletes Lounge Cycling Team
9 Brooke Cabatic
10 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
11 Jody Rose Grouptrail Cycling
12 Sarah Rejholel
13 Milli Chennell
14 Victoria Hammond
15 Megan Horst
16 Jen Zak
17 Lili Roberts-gevalt
18 Ashley Fejeran
19 Sarah Lambert
20 Alyssa Hursh
21 Rachel Palmer
22 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
23 Lydia Lehner Mountain View Cycles Racing Team
DNF Erin Mcmorris
DNF Nicole Davenport
DNF Cathy Jenson
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Trebon Clement
2 Sean Babcock Team S+M
3 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
4 Ben Thompson Thump Coffee
5 Erik Tonkin Team S+M
6 Brennan Wodtli
7 Lance Haidet
8 Josh Kelley
9 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
10 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
11 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
12 Javier Colton
13 James Williams Deschutes Brewery
14 Leland Gilmore
15 Gabriel Linn Trusty Switchblade
16 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
17 Paul Lacava
18 James Ceccorulli Team S+M
19 Quinn Keogh
20 Donovan Birky Breadwinner Cycles
21 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
22 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
23 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
24 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
25 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
26 Grant Berry HiFi Sound Cycling Components
27 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
28 Ryan Garner Olympia Cycling Team
29 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
30 Joel Madrone Breadwinner Cycles
31 Joshua Johnston
32 Zach Heath
33 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
34 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
35 Chaz Hogenauer
36 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
37 Jonathan Myers
38 Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
39 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
40 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
41 Ryan Comeau Portland Bicycle Studio
42 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
43 Ira Ryan Breadwinner Cycles
44 Cory Bolen
45 James Williams
46 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
47 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
48 William Warburton Murder of Crows
49 Cole Lalomia
50 Robert Brown GET FIT Cycling
51 Robert Carver Olympia Cycling Team
52 Ryan Funke Deschutes Brewery
53 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
54 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
55 Sean Corey Breadwinner Cycles
56 Crossett Freilinger
57 Andrew Hawley Team Lost Highway
58 Adrian Richardson Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
59 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
60 Byron Breeden
61 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
62 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
63 Stephen Laurent
64 Brad Winn Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
65 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
66 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
67 Robert Thayer
68 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing
69 Joseph Reynolds
70 Kyle Thornton
DNF Zach Winter Therapeutic Associates Racing
DNF David Krause Trusty Switchblade
DNF Cullen Guinn Trusty Switchblade
DNF Stephen Glass
DNF Ian Wilson Bend Endurance Academy
DNF Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 15   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Mccleerey AUDI
2 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
3 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
5 Geoffrey Bee Athletes Lounge Cycling Team
6 Henry Jones Bend Endurance Academy
7 Bradford White
8 Matthew Paez
9 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
10 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Thomas Mcdonagh
12 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
14 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Robert Mayer
16 Jon Houk Audi
17 Kyle Berg
18 Cory Solo Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Mike Keller
20 Max Miller
21 Mahlon Houk Audi
22 Rob Marten Team Cycle Sport
23 Thomas Pastor Deschutes Brewery
24 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
25 Adam Moore Grouptrail Cycling
26 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
27 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
28 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
29 Jeffery Crist
30 Michael Shearer Team 10 Barrel
31 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
32 Dieter Laskowski PCP Racing
33 Mike Chamblin
34 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
35 Kellan Kjera
36 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
37 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
38 Christian Martin River City Bicycles
39 Jonathan Long
40 Stephen Staha
41 Tristan Bond
42 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
43 Matt Jamison Grouptrail Cycling
44 Christopher San agustin
45 Nathan Agalzoff
46 Alan Barton Olympia Cycling Team
47 Andy Letourneau River City Bicycles
48 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
49 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood
50 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
51 Robert Christensen Team S+M
52 Elliot Carroll
53 Grant Headley
54 Kevin Neidorf River City Bicycles
55 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
56 Jonathan Buck
57 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
58 Justin Onusko Therapeutic Associates Racing
59 John Trimble Corvallis Cyclery Racing
60 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing
61 Emerson Webb
62 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
63 Ben King
64 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
65 Paul Hynes Therapeutic Associates of Bend/Pine
66 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
67 Eric Albright Grouptrail Cycling
68 Matthew Monbouquette
69 Christopher Connelly Therapeutic Associates Racing
70 Nathanael Hart
71 Chris Page
72 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
73 Chuck Meyer Murder of Crows
74 Josue Jimenez
DNF Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
DNF Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF Matthew Piekutowski
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Yeash
2 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
3 David Sjogren Sunnyside Sports
4 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
5 Craig Harrison
6 John Pearson GET FIT Cycling
7 Dustin Henderson Murder of Crows
8 Garret Holbrook
9 Josh Sutton
10 Dan Dellitt
11 Andrew Fleming Murder of Crows
12 Elijah Smith
13 Corey Mcmanus
14 Kyle D'auria
15 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
16 Andy Evans
17 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
18 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Justin Guidroz Audi
20 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
21 Russell Walker
22 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
23 Ben Clemens
24 Ian Boggs
25 Michael Collins bicycleattorney.com
26 John Berrigan
27 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
28 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
29 Nolan Restivo
30 Ryan Chase Deschutes Brewery
31 Blaine Bartholomew
32 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
33 Cooper Irwin Hapi-Go!
34 Ben Swanson Murder of Crows
35 Andrew Slater
36 Neil Byzick GET FIT Cycling
37 Brian Lockard
38 Matt Bloom GET FIT Cycling
39 James Coggins
40 Ty Goldsby
41 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
42 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
43 Spencer Severance
44 Brian Meyer
45 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
46 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
47 Andrew Baxter River City Bicycles
48 Kevin Rayburn Team Planet X USA
49 Alex Bigazzi
50 Ken Elser Team Planet X USA
51 Tom Brenneman
52 Bret Waldron
53 Matt Herr Olympia Cycling Team
54 Tanner Schulz
55 Cody Wells
56 James Mitchell
57 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
58 Cory Nann
59 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
60 Casey Varnum
61 Aaron Kravitz
62 Zack Ham
63 Brice Stivers
64 Eric Hagen
65 Jeff Baertsch Monkey Wrench Bicycle Club
66 Aaron Frechette
67 Martin Matsumura
68 Seth Dougan
69 Joseph French Team Lost Highway
70 Kyle Pratuch Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
71 Ryan Daugherty
72 Colin Dlugas
73 Chris Clancy
74 Nicholas Leuenhagen
75 Dustin Long
76 Ryan Smith
77 Ryan Kruit Murder of Crows
78 Adam Bergerson Capitol Velo
79 Justin Tunis
80 Nicholas Beyer
81 Jason Davis
82 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
83 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
84 Ross Begg
85 Travis Bullard
86 James Mcdonagh
87 Gary Holm
88 Cesar Villegas
89 Scott Vanberged
DNF Brendan Marnell Hammer Velo
DNF Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Brian Gruenemay
DNF Jared Holm
DNF Chris Parco
DNF Josh Ence
DNF Dennis Lui
DNF Mike Schwoebel
DNF Dennis Lui
DNF Mike Schwoebel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 11   Cat 5: 3   Cat ?: 79  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
2 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
3 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
4 Mark Thomas Hood River Velo
5 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
6 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
7 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
8 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
9 Walter Mcknight Deschutes Brewery
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Jon Coney
12 Joel Sherman
13 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
14 Michael Clark Stumptown Cycling Club
15 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
16 Mark Sather Team 10 Barrel
17 John Martin Team Lazy Tarantulas
18 Jason Haase
19 Toby Schmidt Joe Bike Racing
20 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
21 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
22 Justin Lair
23 Dave Wrast The Spokesmen
24 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
25 Stephen Carter The Spokesmen
26 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team
27 Leopold Jung
28 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
29 Jacob Roth
30 Jon Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
31 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
32 Ed Waters
33 Ed Hanna BeerMongers Cycle Club
34 Jake Linford
35 Todd Foreman-kinder Veloforma
DNF Todd Engblom-stryker The Spokesmen
DNF Karl Winston
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
5 Davis Melkonian Hood River Velo
6 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
8 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
9 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Calvin Keane Bend Endurance Academy
12 Caleb Trumbull Hood River Velo
13 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
14 Jace Petersen Hood River Velo
15 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
16 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
17 Owen Szwaya bicycleattorney.com
18 Spencer Sevesorey
19 Spencer Scott Bend Endurance Academy
20 Cooper Irwin Hapi-Go!
21 Jesse Polay Bend Endurance Academy
22 Elijah Krause Bend Endurance Academy
23 Alexander Bennett Cycle University
24 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
25 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
26 Cassell Lefevre
27 Aaron Lopez
28 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
29 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
30 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
31 Jackson Jones
32 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
33 Christian Dobbins
34 Benjamin Lomas
35 Raymond Hill
36 Luke Soto Hapi-Go!
37 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
38 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
39 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
40 Ian Brown Bend Endurance Academy
41 Carson Griffith Bend Endurance Academy
42 Jacob Olander Bend Endurance Academy
43 Lance Wong
44 Ethan Wong
45 Johnny Bolinder
46 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
47 Jacob Litton
48 Parker Green Beaverton Bicycle Club
49 Ryan Devries Filth and Fury
50 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
51 Duncan Howell
52 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
53 Michael Zoormajian
54 Ronan Myers
55 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
56 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
57 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
58 Dylan Menche
59 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
60 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
61 Michael Metz bicycleattorney.com
62 Mckenzie Kelly
63 Charley Myers
64 Tully Carrillo
65 Jackson Pringle
66 Jakob Stoller
67 Ryan Gutierrez Team Oregon presented by Laurelwood
68 Dylan Theriot
69 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
70 Gavin Sunderland
DNF Luke Lehman
DNF Evan Martin Bend Endurance Academy
DNF Evan Martin Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 15   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Alexander Bennett Cycle University
4 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
5 Jackson Jones
6 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
7 Benjamin Lomas
8 Luke Soto Hapi-Go!
9 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
10 Ian Brown Bend Endurance Academy
11 Carson Griffith Bend Endurance Academy
12 Jacob Olander Bend Endurance Academy
13 Lance Wong
14 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
15 Jacob Litton
16 Ryan Devries Filth and Fury
17 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
18 Benjamin Tai Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
19 Michael Zoormajian
20 Ronan Myers
21 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
22 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
23 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
24 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
25 Gabe Fouts-carrico The Spokesmen
26 Mckenzie Kelly
27 Charley Myers
28 Tully Carrillo
29 Jackson Pringle
30 Ryan Gutierrez Team Oregon presented by Laurelwood
31 Dylan Theriot
32 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
33 Gavin Sunderland
DNF Luke Lehman
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Jace Petersen Hood River Velo
5 Spencer Sevesorey
6 Jesse Polay Bend Endurance Academy
7 Elijah Krause Bend Endurance Academy
8 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
9 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
10 Cassell Lefevre
11 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
12 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
13 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
14 Jaben Gayheart Trusty Switchblade
15 Ethan Wong
16 Johnny Bolinder
17 Parker Green Beaverton Bicycle Club
18 Michael Metz bicycleattorney.com
19 Jakob Stoller
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
3 Davis Melkonian Hood River Velo
4 Brendan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
8 Owen Szwaya bicycleattorney.com
9 Christian Dobbins
10 Duncan Howell
DNF Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
DNF Evan Martin Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
3 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
4 Spencer Scott Bend Endurance Academy
5 Cooper Irwin Hapi-Go!
6 Aaron Lopez
7 Raymond Hill
8 Dylan Menche
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Grace Green
3 Jennelle Holmes WebCyclery.com
4 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Ava Lilley
6 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
7 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
8 Elizabeth Mcknight
9 Rylee C mcconnell
10 Kloe Pfannmuller
11 Keeley Brownback
12 Allyson Selander
13 Samantha Trost Team S+M
14 Aubrey Ellerbruch
15 Madeline Stover
16 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Roxanna Hart Hapi-Go!
DNF Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Allyson Selander
5 Madeline Stover
6 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennelle Holmes WebCyclery.com
2 Ava Lilley
3 Kloe Pfannmuller
4 Keeley Brownback
5 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Mavis Bend Endurance Academy
2 Grace Green
3 Rylee C mcconnell
4 Samantha Trost Team S+M
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Mcknight
2 Aubrey Ellerbruch Lake Oswego
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
3 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
4 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
5 Brandon Groza Therapeutic Associates of Bend/Pine
6 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
7 Matt Williams Thump Coffee
8 Joe Santos Cyclepath Racing
9 Andy Olsson Hood River Velo
10 Andrio Abero
11 Dave Reitz Team Cycle Sport
12 Michael Wilson Team S+M
13 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
14 Martin Baker bicycleattorney.com
15 Rick Metz bicycleattorney.com
16 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
17 Bear Perrin
18 Aaron Leritz Team S+M
19 Shannon Boroff bicycleattorney.com
20 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
21 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
22 Chris Moor Deschutes Brewery
23 Scott Bradway Team S+M
24 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team
25 Tim Joslin Cyclepath Racing
26 Reny Townsend
27 Craig Aaker
28 Peter Vraniak
29 Mike Szwaya bicycleattorney.com
30 William Alcorn BikeFlights.com
31 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
32 Michael Moody
33 Donald Newlands bicycleattorney.com
34 Trevor Rice Portland Velo Racing Team
35 Mark Deresta Hood River Velo
36 Webster Wilson VMR Racing
37 Matt Reeves WebCyclery.com
38 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
39 Ronald Kizziar
40 Andrej Miske Dr Will Bar
41 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
42 Hagai Tavori Hammer Velo
43 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
44 Matt Engel
45 Anthony Broadman StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
46 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
47 Eric Lanners
48 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
49 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
50 David Martin Deschutes Brewery
51 Dusty Miller Half Penny Cycling Team
52 Bob Jacobs bicycleattorney.com
53 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
54 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
55 Michael Risner Guinness Cycling Team
56 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
57 Tony Daversa Filth and Fury
58 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
59 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
60 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
61 Wade Miller Sunnyside Sports
62 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
63 Jason Zadow
64 Scott Willson Gentle Lovers
65 Johnny Burrell Portland Bicycle Studio
66 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
67 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
68 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
69 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
70 Neil Green Therapeutic Associates Racing
71 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
72 Scott Ballard Cyclepath Racing
73 Greg Adams Cyclepath Racing
74 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
75 Jay Wisowaty
76 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
77 Scott Mares Threshold Velo
78 Mike Heenan
79 Dennis Starkey
80 Barry Holman Sunnyside Sports
81 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
82 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
83 Bret Berner River City Bicycles
DNF Montgomery Hill
DNF John Weathers Audi
DNF Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
DNF Matt D'elia Audi
DNF Chad Sase
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Williams Team Cycle Sport
2 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
3 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
4 Brant Buchholz
5 Doug Minarik bicycleattorney.com
6 Alexander Roddvik Hood River Velo
7 Rich Rosko Hammer Velo
8 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
9 Troy Nelson
10 Andy Kunkler Hood River Velo
11 Aaron Tarnow WebCyclery.com
12 Gabe Doebler
13 Brian Little BeerMongers Cycle Club
14 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
15 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
16 Thomas Pastor Deschutes Brewery
17 Paul Zagacki bicycleattorney.com
18 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
19 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
20 Banjo Weymouth
21 David Rasca Half Penny Cycling Team
22 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
23 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
24 Brandon Gallagher Murder of Crows
25 Don Mckie
26 Andrew Li
27 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
28 Joshua Johansen Team 10 Barrel
29 Brice Gary Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
30 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
31 Casey Davidson bicycleattorney.com
32 Erik Carlson
33 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
34 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
35 Peter Rueegger Team Mudman
36 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
37 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
38 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
39 Bryan Mcgeeny Hood River Velo
40 Chris Page
41 Curtis Brawner
42 Karl Haunold
43 Scott A rider Grouptrail Cycling
44 Michael Blackard
45 Joe Gomez Team Mudman
46 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
47 Chris Roberts Hammer Velo
48 George P.s. mcconnell
49 Stephen Staha
50 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
51 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
52 Matt Radich Dr Will Bar
53 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
54 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
55 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo
56 Wade Hewitt Pentangeli
57 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
58 Kevin Morgan Murder of Crows
59 Tony Curtis The Spokesmen
60 Thom Kneeland
61 Tom Palke Team Mudman
62 Jeff Boehlke The Spokesmen
63 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
64 Brian Schiller Guinness Cycling Team
65 Kerry Halligan
66 Joe Pinzone Threshold Velo
67 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
68 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
69 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
70 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
71 Greg Freyberg
72 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
73 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
74 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club
75 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
77 Rob Bingham
78 Matt Hooge
79 Derek Halvorson Stumptown Cycling Club
80 Paul Kelly Stumptown Cycling Club
81 Mark Biedrzick
82 David Ripp
83 Erik Offner
84 Marc Riera
85 Justin Johnson
86 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
87 Carl Werner
88 Josh Platis
89 Andrew Eastman
90 Kyle Mills Murder of Crows
91 Jeff Chochon
92 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
93 Erik Young Athletes Lounge Cycling Team
94 Chris Sautter
95 Dan Sheerin Hutch's-Slocum-Co-Motion
96 Eric Hagstette
97 Tom Lenth
98 David Anderson Boneyard Cycling
99 Anthony Morales Boneyard Cycling
100 Peter Koonce Grouptrail Cycling
101 Tom Scully
102 Mike Zoormajian
103 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
104 Jon Frommelt bicycleattorney.com
105 Drew Holmes WebCyclery.com
106 Billy Holcomb Trusty Switchblade
107 Keith Dilly
108 Phillip M trost Team S+M
109 Rob Kerr Boneyard Cycling
110 Brian Johnson League of Sportsing Gentlemen
111 Sean Stroup
112 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
113 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
114 Aaron Zarosinski
115 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
116 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood
117 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
118 Scott Hamness
119 Michel Waller Deschutes Brewery
DNF Peter Blenkiron bicycleattorney.com
DNF Skye Fitzgerald
DNF Matthew Dial Deschutes Brewery
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 10   Cat 5: 6   Cat ?: 96  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Frixione
2 Joshua Hanselman
3 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
4 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
5 Dean Maclean Team Planet X USA
6 Darin Swan
7 David Spurr
8 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
9 Eric Evans
10 Jeffrey Whitaker
11 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
12 Matthew Jetton
13 Aaron Even VMR Racing
14 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
15 Michael Kolb Team Mudman
16 Chris Wierman
17 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
18 Kristian Mickelson T-WREX
19 Geoff Wittreich
20 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 Andrew Nemecek Therapeutic Associates Racing
22 Jeff Horn
23 Anthony San filippo Rolf Prima
24 John Baldwin
25 Edward Tyynismaa
26 Jeff Copus Team 10 Barrel
27 Steve Kresl
28 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
29 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
30 Robb Farrington
31 Ben Baltazar
32 Jason Jones Team Planet X USA
33 Tom Kay The Spokesmen
34 Chris Eves
35 Marc Angelo CX Machines
36 Matthew Cordeiro Hood River Velo
37 Kevin Dickson
38 Mike Sobolewski Hapi-Go!
39 Chris Born Grouptrail Cycling
40 Jeff Dill Team Mudman
41 James Bender Beaverton Bicycle Club
42 Dave Petermeier Team Planet X USA
43 James Owen Capitol Velo
44 Ed Rogers
45 Andrew Duncan BeerMongers Cycle Club
46 Gary Kim Grouptrail Cycling
47 Curtis Milander
48 D.j. Deaustria Athletes Lounge Cycling Team
49 Dave Torrance
50 Charles Barrett
51 David Arndt
52 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
53 Chris Meilinger
54 Steven Soto Hapi-Go!
55 Grant Rochelle
56 Jared Mcclintock
57 Ben Hei Boneyard Cycling
58 Kyle Mountain
59 Anthony Smith
60 Jamie Laird
61 Burk Webb Portland Velo Racing Team
62 Mark Hand Team Planet X USA
63 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
64 Greg Myers
65 Mcdonagh Matt
66 Joe Carpenter Team 10 Barrel
67 Ethan Fuld
68 Eric Mckee
69 Steve Van bergen
70 Andy Casebeer Team S+M
71 Bodjie Train Grouptrail Cycling
72 James Webb Beaverton Bicycle Club
73 David Gundgel
74 Tim Sinatra
75 Brad Houle
76 Dan Kearsley
77 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas