Log In
Cyclocross Crusade: Barton Park • Nov 21 2021 • Barton, OR
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.3
5.5
3.2
5.2
3.9
Overcast, 44 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
5.5
Moisture
3.2
Accel
5.2
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club 38:19.6
2 Libby Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 44:59.5
3 Deborah Kearney Rolling Thunder p/b The Missing Lin 30:05.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 56:31.5
2 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 57:02.9
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 57:46.9
4 Shannon Skerritt Trek Cyclocross Collective 58:07.6
5 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 51:01.9
6 Brian Kesselman ANTHM Collective 51:24.5
7 Scott Bradway BicycleAttorney.com 51:51.4
8 Fred Mills Rock Lobster Cycles / Pedal PT /Abr 51:55.4
9 Chad Swanson Team S&M 51:59.6
10 Matt Jamison Grouptrail Cycling 52:34.6
11 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The 52:49.0
12 Jonathan Myers Team S&M 53:02.5
13 Carl Werner 53:24.7
14 Devin Bailly Beermongers Cycling Club 54:57.2
15 Eric Lanners 55:36.1
16 Brad Davidson Grouptrail Cycling 56:14.2
17 Matthew Smith Swift Racing PDX 56:26.8
18 Peter Madsen Deschutes Brewery 56:53.9
19 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components 57:14.5
20 Josh Hulst Deschutes Brewery 57:29.4
21 Andrew Smith Swift Racing PDX 57:32.8
22 James Green Trusty Switchblade 58:52.3
23 John Hatfield Dialed Cycling Team 59:22.3
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Wescott Deschutes Brewery 37:53.7
2 Alicia Prusinski Murder of Crows 37:58.3
3 Annick Chalier 38:06.4
4 Carrie Day 38:11.7
5 Kate Drennan Team Nonstop 38:26.7
6 Sierra Callahan Grouptrail Cycling 39:15.4
7 Laura Mullen Dialed Cycling Team 39:49.0
8 Laura Trace BicycleAttorney.com 40:18.7
9 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 40:29.0
10 Ann Kennedy BicycleAttorney.com 40:39.7
11 Renee Skjersaa Deschutes Brewery 41:32.1
12 Michelle Mills Deschutes Brewery 41:54.9
13 Anna Saltonstall Team Finger 42:09.0
14 Margie Bradway 42:33.7
15 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 43:26.2
16 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 43:37.3
Finishers: Cat 2: 7   Cat 4: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Nadell CZ RAcimg 54:04.3
2 Max Ritzow Bicycle Way Of Life Cycling 54:16.1
3 Felipe Nystrom Costa Rica 54:29.7
4 Ian Brown Speedvagen/Cascadia Junior Cycling 55:21.8
5 Josh Kelley Breadwinner CX Team p/b Benchmark a 55:36.2
6 Paul Furst Dialed Cycling Team 55:47.2
7 Caiden Hartrich Cascadia Junior Cycling 55:52.0
8 Jake Johansen Cascadia Junior Cycling 56:07.2
9 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The 56:13.7
10 Andrew Loaiza Mettle Cycling p/b Leave It On The 56:15.7
11 Erik Tonkin Team S&M 56:20.4
12 Zane Strait Cascadia Junior Cycling/Sunnyside S 56:58.1
13 Brad Petersen Bonk Collective 57:15.3
14 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles 57:29.0
15 Sean Corey Mettle Cycling p/b Leave It On The 57:37.7
16 Schmitt Damian Deschutes Brewery 58:10.1
17 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 58:30.1
18 Jade Rohde Land Shark 51:45.8
19 Mateo Paez Mettle Cycling 52:16.0
20 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team 53:41.2
21 Tanner Wescott ANTHM Collective 24:34.9
22 Cory Nann Planet PDX Cycling 54:48.4
DNF Christopher Bagg Chris Bagg Coaching Group DNF
DNF Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee DNF
DNF Erik Hammerquist DNF
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Lingwood Point S Auto Nokian Tyres 54:04.7
2 Sophie Russenberger Team S&M CX 54:42.1
3 Allison Halpin PDX TI p/b Elevator Coffee 57:10.1
4 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 57:20.2
5 Brenna Wrye-simpson Team S&M 58:17.2
6 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling p/b Leave It On The 54:40.7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Tai Rebound/Tireless Velo 50:02.1
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spring Westerfield 38:37.8
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 49:56.3
2 Gregory Kell Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamic 50:31.3
3 Adam Kachman Easton Overland 50:36.1
4 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 50:42.9
5 Scott Scholz Biciclista US 52:26.9
6 Mateen Richey BreadWinner Cycles 52:34.0
7 Clay Allred 52:55.4
8 Benicio Thorne BikeFlights.com 53:00.7
9 Pierce Martin Team Finger 53:03.6
10 Ryan p. Gilles Byzick + Company Cycling 53:47.8
11 Reid Curry Murder of Crows 53:53.3
12 Bryce White Cascadia Junior Cycling 54:10.6
13 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 54:10.8
14 0scar Guevara vancouver cyclery 55:06.7
15 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 55:44.2
16 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 56:22.6
17 Halen Harrison Cascadia Junior Cycling 56:28.9
18 John Chapman Murder of Crows 56:31.3
19 Brian Fahey Bonk Collective 56:58.2
20 Bjorn Blankenship Cascadia Junior Cycling 57:19.5
21 Nolan Restivo ANTHM Collective 48:35.6
22 Connor Shimamoto 49:03.0
23 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 50:33.6
24 Ray Kennedy 52:00.6
25 Zachary Bloomfield 53:28.5
26 Jeremy Gomez Shred & Send / Boltcutter / Broken 53:29.9
DNF Ben Taber Team 10 Barrel DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Hawes Half Penny Cycling Team 38:51.8
2 Taylor Kennedy Team Finger 39:33.3
3 Courtney Micheletti 39:56.4
4 Charley Erickson 40:08.5
5 Kristi Cutter Bend 40:57.7
6 Erinne Goodell Swift Racing PDX 41:53.7
7 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 42:18.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Plank Dialed Cycling Team 44:13.5
2 Stephen Plomer Team Oregon p/b Rodda Paint 45:06.2
3 Jason Whittington Team 10 Barrel 45:31.5
4 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo 45:34.1
5 Tony Thayer Grouptrail Cycling 45:40.1
6 Howard Draper BikePOC 45:43.5
7 Brent Morrow 45:44.5
8 Peter Koonce Grouptrail Cycling 45:54.3
9 James Mcgrew 46:02.9
10 Ryan Chase Deschutes Brewery 46:38.6
11 Andrew Jarolimek Team 10 Barrel 46:43.2
12 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental 46:51.2
13 Zac Lytle Team Finger 46:52.7
14 Mike Schrankel Team Finger 46:58.6
15 Steve Glazer Planet PDX Cycling 47:01.7
16 Andy Letourneau 47:36.9
17 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 47:55.3
18 Ryan Morgan Trusty Switchblade 48:05.0
19 Evan Halladay MCC Racing 48:16.8
20 Randy Scott Deschutes Brewery 48:26.1
21 Matt Lichtenfels 48:34.5
22 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 48:51.7
23 David Miller Team Lazy Tarantulas 49:08.2
24 Ken Elser Planet PDX Cycling 49:13.6
25 Aaron Sander 49:31.1
26 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas 49:32.7
27 Dan Froelich Team Fancy 49:34.1
28 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 49:36.1
29 Billy Holcomb Trusty Switchblade 49:40.6
30 David Rosen Sage Titanium Factory Racing 49:58.1
31 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair 50:08.7
32 Terry Campbell BeerMongers 50:23.4
33 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 50:24.9
34 David Schmitz Team Finger 50:47.5
35 Shaun Stiles Dialed Cycling Team 50:57.0
36 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling 51:04.0
37 Gavin Mcgregor Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 51:19.0
38 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 41:50.8
39 Matthew Boelter 42:03.1
40 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 42:04.8
41 Jonathan Coy Team Finger 42:05.1
42 Joshua Bafford Metropolis Cycle Repair 42:14.8
43 Matthew Dial Deschutes Brewery 42:28.0
44 David Smith 42:39.7
45 John Ohotto Swift Racing PDX 42:52.5
46 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 43:08.8
47 David Dezellem 44:05.6
48 Thomas Morgan Team Finger 44:21.4
49 Ryan Schanno 45:12.8
50 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 45:24.8
51 Joel Gaff Hagerty Cycling 45:33.3
52 Jeff Lorenzen 46:50.4
53 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 47:35.8
54 Dan Oshea 51:17.8
DNF Joshua Boelter Bonk Collective DNF
DNF Tony Pitone Trusty Switchblade DNF
DNF Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team DNF
DNF Matthew Borisch Capitol Velo Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Buckley BeerMongers 40:58.0
2 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling 41:05.5
3 Megan Ramey Team Finger 41:21.5
4 Nikki Rohan Team Finger 41:47.1
5 Hilary Luther 43 Degrees 42:12.5
6 Amy Solana BicycleAttorney.com 42:48.4
7 Layla Billowitz Team 10 Barrel 43:24.2
8 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 43:56.7
9 Shelly Boelter Bonk Collective 43:56.9
10 Tess Weir Grouptrail Cycling 45:40.2
11 Julia Austin Deschutes Brewery 46:57.6
12 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin 47:13.4
13 Marie Major ANTHM Collective 37:09.7
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luka Weierman 23:45.1
2 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 23:46.6
3 Cameron Wescott 23:47.4
4 Zane Moore 24:26.5
5 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 25:26.3
6 Jack Hampson TriTech Select 25:26.5
7 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 25:27.4
8 Gavin Newman TriTech Bikes 25:39.6
9 Evan Halbleib Marys Bicycle Club p/b Tacovore 26:12.3
10 Liam Symms Citizens of Schralp 26:41.9
11 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 26:59.3
12 Ryan Mares 27:03.5
13 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 27:07.8
14 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 27:08.4
15 Hudson Hollatz Team Finger 27:18.0
16 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 27:19.8
17 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 27:57.7
18 Nate Dezellem 27:59.8
19 Israel jr. Melson Dialed Cycling Team 28:02.0
20 Johnie Hogue 28:07.9
21 Thomas Flanagan 28:13.4
22 Henry Linn 28:38.9
23 Micah Handorff Bonk Collective 28:54.7
24 Baker Mills Murder of Crows 22:52.6
25 Austin Jackson Dialed Cycling Team 22:57.6
26 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 22:59.8
27 Bjorn Swanson Team S&M 23:06.3
28 Jack Abel Planet PDX Cycling 23:10.2
29 Nicolas Betters 23:15.3
30 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 23:19.3
31 Layton Knabe 23:31.1
32 Charley Myers 23:42.8
33 Jack Labarge 24:41.9
34 Henry Tuttle Bicycle Attorney 24:43.9
35 Joe Kabeshita 25:04.0
36 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 25:20.8
37 Carter Hayden Dialed Cycling Team 26:25.8
38 Deegan Russell 26:54.6
39 Michael Esperanza tritech bikes 26:59.0
40 Nico Franklin 27:01.8
41 Logan Trost BicycleAttorney.com 27:10.4
42 Evan Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 27:21.3
43 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 27:49.2
44 Bridger Mills Murder of Crows 28:04.6
45 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 28:12.9
46 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team 28:46.7
47 Asher Olsen 28:54.7
48 Tomoya Sugahara 29:10.5
49 Leo Herriges Swift Racing PDX 29:37.1
50 Garett Hawes 29:43.9
51 Spencer Bradway 29:45.8
52 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 30:02.6
53 Walter Bartnikowski Bonk Collective 30:29.3
54 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi 30:29.9
55 George Mcgregor 30:45.6
56 Andrew Esperanza tritech bikes 31:45.3
57 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 36:36.4
58 Duncan Skiles 23:14.4
59 Mateo Berlanga 23:34.0
60 Dylan Glazer Planet PDX 24:20.9
61 Corbin Pimley 24:33.7
62 Blake Mergen Planet PDX Cycling 24:52.7
63 Angel Guevara 25:30.5
64 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 25:44.6
65 Spencer Sells 27:35.7
66 Marshall Mazzotta 27:43.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Bedsaul Chris King 27:36.6
2 Helena Stedman Grouptrail Cycling 28:01.4
3 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 28:18.4
4 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 28:37.0
5 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 28:53.6
6 Lauren Hartrich 29:52.9
7 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 30:32.7
8 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 23:56.4
9 Hazel Hollatz Team Finger 24:44.9
10 Annika Ramey Team Finger 26:52.8
11 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 27:06.5
12 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 28:15.7
13 Harper Leritz 28:21.9
14 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 29:06.4
15 Nora Combe Grouptrail Cycling 29:12.0
16 Mayumi Sugahara 30:46.3
17 Isla Mcgregor 30:56.1
18 Iris Souders Team S&M 31:04.7
19 Ada Souders Team S&M 31:25.7
20 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 33:42.2
21 Kamea Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 27:44.3
22 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 30:09.9
23 Lourdes Thorne 35:30.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Hyde bicycleattorney.com 35:35.5
2 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 36:11.6
3 Jeremy Howard 36:15.3
4 Randy Frost Dialed Cycling Team 36:50.2
5 Tom Skiles Zenn Racing Team 36:52.7
6 David Barna Dialed Cycling Team 37:21.7
7 Stuart Fisher-spurlock 37:28.5
8 Gerardo Perez 37:54.0
9 Jason Evans 38:47.3
10 Shea Hawes Half Penny Cycling Team 38:53.6
11 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 38:56.6
12 Ryan Clay Grouptrail Cycling 39:15.8
13 Baker Lyon 39:23.3
14 Laurence Palk 39:34.1
15 Jonathan Palmer 39:50.3
16 Jamie King Grouptrail Cycling 40:23.5
17 Mike Clark Grouptrail Cycling 40:47.5
18 Mike Schwoebel 41:08.0
19 Dirk Theisen BeerMongers 41:09.0
20 Bill Messer 41:19.0
21 John Wolf Bicycle Attorney 41:35.3
22 Jason Richmond 41:47.0
23 William Zendner 42:08.2
24 Tony Ruiz 42:24.8
25 Cody Herriges Swift Racing PDX 42:27.8
26 Reese Lord 42:36.1
27 Jeff Ehleringer 42:43.3
28 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi 42:49.2
29 Joel Brinson Planet PDX Cycling 42:59.4
30 Brad Alderman Vancouver Cyclery 43:02.3
31 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 43:09.9
32 Chester Artman Grouptrail Cycling 43:20.4
33 Eric Hagen 43:23.0
34 Christopher Taylor 43:28.5
35 Scott Wazny 43:56.3
36 Brett Edelen 43:58.9
37 David Kaysen Dialed Cycling Team 44:57.1
38 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 34:27.6
39 John Mark Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi 34:47.1
40 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 34:50.4
41 Charles Barr Grouptrail Cycling 36:06.9
42 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 36:10.9
43 Mike Mazzotta 40:25.1
DNF Morten Bulow DNF
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Gomez 35:28.9
2 Graham Frank Marys Bicycle Club p/b Tacovore 35:29.7
3 Dean Proteau 36:12.3
4 Todd Young 37:18.5
5 Stuart Garth 37:37.3
6 Cesar Villegas Team 10 Barrel 37:39.6
7 Joe Ergle The Club Roule 38:35.8
8 Matt Hasenohr ANTHM Collective 38:57.4
9 Mitchell Mcguire 39:24.5
10 Josh Grehan 39:34.1
11 Gregory Topete BikePOC 39:39.8
12 Eamon Haverty tritech 40:57.9
13 Cameron Wynhof Chris Bagg Coaching Group 41:12.3
14 Peter Lake Oregon State Cycling Club 42:05.1
15 Max Jones Capitol Velo Cycling 42:20.2
16 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Lin 42:37.6
17 Ravi Almeter 43:11.5
18 Marcus Hughes 43:47.5
19 Charlie Lewis Team Bikenetic 45:22.0
20 Mike Metz Montana State University 35:37.2
21 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin 37:18.8
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kira Corbett 42:37.7
2 Palmer Bassett Lewis & Clark Cycling 43:36.9
3 Libby Mcknight 44:30.9
4 Stacy Ramakers 44:47.9
5 Dani Stiles Dialed Cycling Team 44:50.7
6 Shannon Herriges Swift Racing PDX 35:55.5
7 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 36:06.9
8 Sara Halterman Deschutes Brewery 36:27.1
9 Tiffany Tabourne Bonk Collective 36:30.7
10 Trina Staloch GEAR WEST 36:54.1
11 Erin Campbell Metropolis Cycle Repair 36:58.6
12 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 37:16.0
13 Amanda Abel Planet PDX Cycling 37:31.4
14 Shawna Pearson BeerMongers 41:58.1
15 Jennifer Trent MCC Racing 42:15.5
16 Whitney Delk 0:00.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Monge BikePOC 24:43.2
2 Andrew Zurn The Club Roule 24:51.5
3 Sawyer Lasof 24:51.8
4 Aaron Baraff 24:54.0
5 Trevor Coleman 25:38.3
6 Martin Hogue 25:50.3
7 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 25:58.0
8 Alan Spencer 26:00.6
9 Nathan Kistler 26:31.4
10 Tim Hazen 26:44.2
11 Samuel Herrera 27:17.4
12 Chris Robison 27:25.6
13 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Lin 28:00.7
14 Keith Olsen 28:02.0
15 David Reitan 28:06.7
16 Hans Reitan 28:06.7
17 Patrick Van duser 28:19.3
18 Aaron Smith 28:30.4
19 John Condon Dialed Cycling Team 28:31.1
20 John Hill 28:32.5
21 Ryan Price The Club Roule 28:56.1
22 Ogden Miller Lewis & Clark Cycling 28:59.8
23 Donald Suhr 29:07.6
24 Nate Dezellem 29:27.9
25 Scott Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 29:28.5
26 Josh Tillinghast 29:57.6
27 Jeremy Sells 30:11.2
28 Jeff Dill ANTHM Collective 24:08.4
29 Austin Alling 24:32.5
30 Brennan Pool 24:35.6
31 Carl Hampson 25:53.8
32 Jason Braaten The Club Roule 26:52.3
33 Joseph Nordstrom 27:05.6
34 Craig Russillo 27:31.9
35 Trevor Bavarskas Na 28:44.5
36 Jacob Stoumen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 29:17.8
37 Shawn Russell Bonk Collective 24:48.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 27:06.6
2 Katie Jenkins 27:07.4
3 Kaitlin Littleford 27:30.4
4 Lindsay Peters Team 10 Barrel 27:51.3
5 Emily Slocombe Team Oregon p/b Rodda Paint 28:02.3
6 Megan Elsberry Dialed Cycling Team 28:47.1
7 Sarah Phillips 22:20.5
8 Nicole Goode Team Finger 22:38.7
9 Kara Bittner 23:47.4
10 Jennifer Bianchini 24:15.8
11 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 25:10.8
12 Melia Tichenor Gladiators 25:20.0
13 Joanna Olsen 25:22.8
14 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 25:23.0
15 Melissa Hinton 25:23.4
16 Sarah Foote Mettle Cycling p/b Leave It On The 25:53.8
17 Erin Stone Soles Inspired 26:12.8
18 Sydney Endow 26:38.9
19 Karen Mularski Soles Inspired PDX 26:58.4
20 Katherine Hamilton BikePOC 27:16.2
21 Jillian Paxton Soles Inspired PDX 30:08.2
22 Maia Hampson 22:30.5
23 Jessica m Prior 28:24.1
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 47:19.1
2 Jason Evans 48:13.6
3 Gerardo Perez 48:15.3
4 Chris Wierman Dialed Cycling Team 49:04.6
5 Timothy Breault Planet PDX Cycling 49:51.3
6 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 50:11.3
7 Nathan Koch Dialed Cycling Team 41:32.0
8 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 42:07.8
9 Mark Sather The Hub Cyclery Bend 42:47.4
10 Michael Clark Stumptown Cycling Club 43:23.8
11 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 43:36.3
12 Jose Rodriguez Vista Ridge Velo 44:38.4
13 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 45:29.1
14 Scott Rath Sage Titanium Factory Racing 45:47.1
15 Vince Rodarte River City Bicycles - Bike Law 46:08.6
16 Rodney Billowitz 46:20.2
17 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi 47:56.9
18 Richard Lundstrom Rolling Thunder p/b The Missing Lin 47:59.4
19 Joel Sherman 48:15.0
20 Saachi Murthy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 48:34.8
21 Chris Hitchcock Dialed Cycling Team 53:16.3
22 Stephen Carter Planet PDX Cycling 41:10.9
DNF Sean Stroup BeerMongers DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Umberhandt Stumptown Cycling Club 25:26.3
2 Liam Carmichael Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 25:27.4
3 Gavin Newman TriTech Bikes 25:39.6
4 Evan Halbleib Marys Bicycle Club p/b Tacovore 26:12.3
5 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 27:19.8
6 Thomas Flanagan 28:13.4
7 Austin Jackson Dialed Cycling Team 22:57.6
8 Keoni Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 27:49.2
9 Andrew Esperanza tritech bikes 31:45.3
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team 23:46.6
2 Cameron Wescott 23:47.4
3 Zane Moore 24:26.5
4 Jack Hampson TriTech Select 25:26.5
5 Ryan Mares 27:03.5
6 Hudson Hollatz Team Finger 27:18.0
7 Israel jr. Melson Dialed Cycling Team 28:02.0
8 Nicolas Betters 23:15.3
9 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 23:19.3
10 Jack Labarge 24:41.9
11 Henry Tuttle Bicycle Attorney 24:43.9
12 Joe Kabeshita 25:04.0
13 Michael Esperanza tritech bikes 26:59.0
14 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 28:12.9
15 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi 30:29.9
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luka Weierman 23:45.1
2 Liam Symms Citizens of Schralp 26:41.9
3 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint 27:57.7
4 Nate Dezellem 27:59.8
5 Micah Handorff Bonk Collective 28:54.7
6 Charley Myers 23:42.8
7 Kellen Boyles Planet PDX Cycling 25:20.8
8 Evan Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 27:21.3
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 26:59.3
2 Connor Olsen Cascadia Junior Cycling 27:07.8
3 Kai Blankenship Cascadia Junior Cycling 27:08.4
4 Johnie Hogue 28:07.9
5 Henry Linn 28:38.9
6 Baker Mills Murder of Crows 22:52.6
7 Wyatt Hawes Half Penny Cycling Team 22:59.8
8 Bjorn Swanson Team S&M 23:06.3
9 Jack Abel Planet PDX Cycling 23:10.2
10 Layton Knabe 23:31.1
11 Carter Hayden Dialed Cycling Team 26:25.8
12 Deegan Russell 26:54.6
13 Nico Franklin 27:01.8
14 Logan Trost BicycleAttorney.com 27:10.4
15 Bridger Mills Murder of Crows 28:04.6
16 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team 28:46.7
17 Asher Olsen 28:54.7
18 Tomoya Sugahara 29:10.5
19 Leo Herriges Swift Racing PDX 29:37.1
20 Garett Hawes 29:43.9
21 Spencer Bradway 29:45.8
22 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 30:02.6
23 Walter Bartnikowski Bonk Collective 30:29.3
24 George Mcgregor 30:45.6
25 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 36:36.4
26 Duncan Skiles 23:14.4
27 Mateo Berlanga 23:34.0
28 Dylan Glazer Planet PDX 24:20.9
29 Corbin Pimley 24:33.7
30 Blake Mergen Planet PDX Cycling 24:52.7
31 Angel Guevara 25:30.5
32 Kai Solovewicz Swift Racing PDX 25:44.6
33 Spencer Sells 27:35.7
34 Marshall Mazzotta 27:43.8
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas 28:18.4
2 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team 23:56.4
3 Hazel Hollatz Team Finger 24:44.9
4 Annika Ramey Team Finger 26:52.8
5 Harper Leritz 28:21.9
6 Laila Snyder Marys Bicycle Club p/b Tacovore 29:06.4
7 Isla Mcgregor 30:56.1
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Bedsaul Chris King 27:36.6
2 Helena Stedman Grouptrail Cycling 28:01.4
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 28:53.6
4 Lauren Hartrich 29:52.9
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team 30:32.7
6 Nora Combe Grouptrail Cycling 29:12.0
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 28:37.0
2 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 27:06.5
3 Morgan Filer Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 28:15.7
4 Mayumi Sugahara 30:46.3
5 Iris Souders Team S&M 31:04.7
6 Ada Souders Team S&M 31:25.7
7 Sunny Wittreich Grouptrail Cycling 33:42.2
8 Kamea Padaca Darkhorse Racing p/b TCNF.Legal 27:44.3
9 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 30:09.9
10 Lourdes Thorne 35:30.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Leritz Evolution Racing 42:45.4
2 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 42:53.3
3 Michael Brown WebCyclery Racing 43:50.9
4 James Tervo Team S&M 44:27.5
5 John Weathers BicycleAttorney.com 44:27.5
6 Carl Brakenhielm Stoeckli Racing Team 44:47.5
7 Eric Cress Team 10 Barrel 45:03.7
8 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 45:10.8
9 Terry Hamness Dialed Cycling Team 45:17.9
10 Scott Trautman Dialed Cycling Team 45:26.2
11 James Coates 45:32.7
12 John Hatfield Dialed Cycling Team 45:37.8
13 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 46:51.1
14 Brian Wise Dialed Cycling Team 46:58.0
15 Mike Hamness Dialed Cycling Team 47:34.1
16 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 48:02.8
17 Martin Baker BicycleAttorney.com 48:23.6
18 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 48:38.6
19 Scott Mares Threshold Velo 48:40.9
20 Paul Greenwalt BicycleAttorney.com 49:12.6
21 Mike Abel Planet PDX Cycling 49:17.0
22 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 49:49.6
23 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 49:51.5
24 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 50:22.6
25 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi 50:27.0
26 Derek s Hoenisch Independant 41:15.9
27 Pete Conklin 41:26.7
28 Jason Bietz 41:31.1
29 Kraig Erickson 10Barrel 41:37.4
30 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 41:58.9
31 Tom Bird 42:10.0
32 Trig Rogers BicycleAttorney.com 42:23.3
33 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi 42:33.3
34 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo 42:35.7
35 Darrell Beck 43:10.5
36 Matt Richmond Stumptown Cycling Club 43:17.5
37 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 43:53.4
38 Jeff Copus 43:54.2
39 Greg Myers 44:17.5
40 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 44:27.0
41 James Lais 44:33.2
42 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law 44:57.4
43 Tim Goss Rebound/Tireless Velo 45:07.3
44 Tony Ruiz 45:30.1
45 Bodjie Train Grouptrail Cycling 46:01.2
46 Bjoern Brunner 47:00.8
47 Charles Patzner 48:47.0
DNF Michael Thoen USMES DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna elena Wolford Sunnyside Sports 40:27.6
2 Christine Holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 40:48.8
3 Stephanie Spiak 41:42.7
4 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery 43:57.8
5 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 44:11.9
6 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 45:21.8
7 Kara Weld Team Finger 45:37.3
8 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 36:27.7
9 Sha-marie Brown Deschutes Brewery 37:11.9
10 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 38:06.4
11 Julie ann Smith-simonsen Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 49:09.5
DNF Donna Metz BicycleAttorney.com DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Metz BicycleAttorney.com 47:36.1
2 John Napier Metropolis Cycle Repair 47:59.1
3 Steven Thorne BikeFlights.com 48:23.1
4 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 40:05.2
5 Terry Mallon Team Finger 40:10.0
6 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 40:32.4
7 Walter Bianchini 40:38.5
8 Dave Luoma Cyclepath PDX Racing 40:55.2
9 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair 41:39.7
10 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo 41:42.5
11 Eric Brainich BeerMongers 41:50.9
12 Dieter Hoffmann 43:29.2
13 Rick Gregory Black Dog Velo 44:10.8
14 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 44:19.6
15 Steve Van bergen 44:35.0
16 Mark Schwyhart Team S&M 44:46.4
17 Nick Madronio 44:48.9
18 Alan Thomason Deschutes Brewery 44:52.0
19 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 45:41.9
20 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 47:07.7
21 Billy Thomas Deschutes Brewery 47:25.0
22 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi 48:02.2
23 John Nicholas Stumptown Cycling Club 48:43.7
24 David k Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack 50:48.1
25 Darell Provencher Team Rose City 39:36.7
26 Brian Catterson 17:03.7
DNF Dan Davis Boneyard Cycling DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Team Finger 40:22.6
2 Pam Reid Team Rose City 44:46.1
3 Katherine Christensen BicycleAttorney.com 46:16.0
4 Linda Fanning Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 39:17.9
5 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 48:15.1
6 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 37:52.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Webb Team Rose City 41:33.1
2 Ron Strasser Team S&M 44:28.8
3 Steve Rearden Blondie Velo 44:48.1
4 Gary Legendre 48:03.9
5 Tad Hodgert Deschutes Brewery 38:58.6
6 Dennis Rose 42:36.4
7 Edward Lanton 45:24.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee 47:25.5
2 Jeremy Russell 47:43.7
3 Anthony Monteleone Team Wooly Mammoth p/b Ultradynamic 47:51.6
4 Paul Lacava Team S&M 48:07.6
5 Robert Cummings S&M 48:28.5
6 Ben Guernsey Mettle Cycling p/b Leave It On The 48:57.4
7 Jade Rohde Land Shark 49:29.3
8 Bradford Smith Speedvagen 49:50.8
9 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 50:29.3
10 Andy Edick Swift Racing PDX 51:02.1
11 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 51:40.9
12 Ira Ryan Breadwinner CX Team p/b Benchmark a 51:56.8
13 Micah Melkonian Team Finger 43:46.3
14 Moses Keener Capitol Velo Cycling 43:48.9
15 Bill Warburton Cascadia Junior Cycling 44:01.2
16 Michael Brown WebCyclery Racing 44:21.5
17 Sean a Carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44:40.1
18 Jason Britton 44:57.1
19 Brian Kearns 45:09.5
20 Julian Roden 45:12.1
21 Jordan Miller Deschutes Brewery 45:25.6
22 Martin Acosta Rock Creek Cyclery 45:32.8
23 John Lin Swift Racing PDX 45:34.3
24 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 46:13.3
25 Ryan Barrett Poler 46:35.3
26 Mike Hamness Dialed Cycling Team 46:46.5
27 Tommy Tuite 46:51.9
28 Dan Baier Team Finger 47:14.7
29 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 47:19.6
30 Terry Hamness Dialed Cycling Team 47:49.1
31 Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team 48:06.3
32 Matt Edwards Team S&M 48:31.0
33 Zachary a Bloomfield 48:42.8
34 James Green Trusty Switchblade 49:08.3
35 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 50:03.7
36 Jeremy Gomez 50:04.3
37 Eric Stolberg ANTHM Collective 50:08.4
38 Zach Holmes 50:11.6
39 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi 50:16.2
40 Randy Scott Deschutes Brewery 50:22.2
41 Leo Labarge 51:10.2
42 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 52:41.4
43 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES 53:31.6
44 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 53:39.0
45 Michael Clark Stumptown Cycling Club 43:57.3
46 Brandon Whalen Trusty Switchblade 44:08.2
47 Brett Boyles Planet PDX Cycling 44:15.7
48 Michael Risner 45:22.0
49 Nicholas Groesz 50:57.6
50 Albyn Jones 47:32.6
51 Matthew Dial Deschutes Brewery 43:58.0
DNF Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti DNF
DNF David k Smith Southwest Bicycle DNF
DNF Kraig Erickson 10Barrel DNF
DNF Stefano Spedini Biciclista DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider Breadwinner Cycles 46:43.4
2 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 48:02.6
3 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 49:00.3
4 Mielle Blomberg Team S&M 49:35.2
5 Stephanie Spiak 49:44.5
6 Heather Pola Team Finger 49:59.3
7 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling p/b Leave It On The 50:07.2
8 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti 50:14.9
9 Megan Horst Rolling Thunder p/b The Missing Lin 44:34.3
10 Erinne Goodell Swift Racing PDX 44:52.3
11 Susan Renn