Log In
Cyclocross Crusade: Cascade Locks • Oct 13 2019
Race uploaded by David Prause csv | json
4.9
2.1
4.4
4.8
3
Overcast, 57 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
2.1
Moisture
4.4
Accel
4.8
Tech
3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
2 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
3 Chelsea Powell Team Finger
4 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
5 Kim Gerhardt Planet PDX Cycling
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Seth Patla PDX TI p/b Elevator Coffee
6 Nate Youngs Therapeutic Associates Pacific Offi
7 Brian Anthony ANTHM Collective
8 Chad Swanson Team S&M
9 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team
10 Scott Bradway bicycleattorney.com
11 Chip Sloan Gr?ndelbr?isers/Stewie Bicycles
12 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
13 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
14 Matt Jamison Grouptrail Cycling
15 John Weathers bicycleattorney.com
16 Michael Brown WebCyclery Racing
17 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
18 Chris Moor
19 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
20 Dustin Henderson Deschutes Brewery
21 Paul Armstrong
22 Alexander Banks-watson bicycleattorney.com
23 Eric Lanners Gr?ndelbr?isers/Stewie Bicycles
24 Mark Deresta Team Finger
25 Eric Cress Team 10 Barrel
26 Andrej Miske Team Dr Will Bar
27 Andrew Smith Swift Racing PDX
28 Matthew Smith Swift Racing PDX
29 Ryan Francesconi HiFi Sound Cycling Components
30 Devin Bailly BeerMongers
31 Dolan Halbrook Perthes Awareness Cycling Team
32 Mike Henry
33 Jonathan Myers Team S&M
34 Michael Kosmala Half Fast Velo presented by Ninkasi
35 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
36 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing
37 Joshua Johansen Team 10 Barrel
38 Michael Risner
DNF Kevin Ryan
DNF Fred Mills
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erica Wescott Deschutes Brewery
2 Laura Trace bicycleattorney.com
3 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing
4 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Sierra Callahan Grouptrail Cycling
6 Carrie Carney Hutch's Bend Dental
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Susan Renee skjersaa Deschutes Brewery
9 Kimberly Sass Sorella Forte
10 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
11 Elise Huggins Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
12 Kristen Minarik bicycleattorney.com
13 Pam Power Bonk Collective
14 Anna Saltonstall Team Finger
15 Annick Chalier Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
16 Patricia Strange Deschutes Brewery
17 Margie Bradway bicycleattorney.com
18 Kristi Cushman Grouptrail Cycling
19 Lisa Gentz Boneyard Cycling
DNF Kristina Hughes Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Rathe
2 Josh Kelley Breadwinner Cycles
3 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee
4 Gabriel Linn Mettle Cycling p/b Leave It On The
5 Ryder Uetrecht
6 Mitchell Trux PDX TI p/b Elevator Coffee
7 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law
8 Ian Brown Speedvagen
9 Evan Murphy
10 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint
11 Brad Petersen Bonk Collective
12 Schmitt Damian Deschutes Brewery
13 Max Ritzow PDX TI p/b Elevator Coffee
14 Matthew Paez Mettle Cycling p/b Leave It On The
15 Jonathan Dennis
16 Harrison Harb River City Bicycles - Bike Law
17 Cory Nann Planet PDX Cycling
18 Gavin Beer
19 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
20 Benjamin Waters Holtey Law p/b Peak Condition
21 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
22 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth White Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Adeuine Moreau
3 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components
4 Holland Larue Team Finger
5 Sierra Domaille Mettle Cycling p/b Leave It On The
6 Taylor Snider Team Coastal
7 Laura Parsons
8 Katy Salinas Swift Racing PDX
9 Katlyn Giombolini
10 Carley Leins Team Nonstop
11 Sara Schmitt Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Holly Baird Team Nonstop
DNF Kristina Hughes Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Olander
2 Caiden Hartrich
3 Parke Chapin
4 Gavin Bowen Deschutes Brewery
5 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
6 Henry Winnenberg
7 Tygre Westerfield
8 Jake Johansen
9 Mateen Richey Word RCB presents Grummel
10 Aaron Bailey Marys Bicycle Club
11 Federico Spedini
12 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Halen Harrison
DNF Tanner Bowen Deschutes Brewery
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover
2 Una Mcfadin
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Leveroni Mettle Cycling p/b Leave It On The
2 Andrzej Stadnik
3 Jordan Wilson
4 Peter Madsen Murder of Crows
5 Matthew Faunt
6 Aaron Anderson
7 Eric Zugor
8 Brian Lynch Team Dr Will Bar
9 Kyle Wuepper WebCyclery Racing
10 Adam Kachman
11 Chris Sarrett Dialed Cycling Team
12 Ryan Mclaughlin Boneyard Cycling
13 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling
14 Josh Hulst
15 Mark Goodman Murder of Crows
16 Aaron Mcclintock Therapeutic Associates Pacific Offi
17 David Cushman
18 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
19 Matthew Crampton BeerMongers
20 Brad Davidson Grouptrail Cycling
21 Kieran Harden Mettle Cycling p/b Leave It On The
22 Carter Schultz
23 Andrew Usher
24 David Rosen Sage Titanium Factory Racing
25 Casey Depeel Bonk Collective
26 Alex Nelson
27 Moses Keener Capitol Velo
28 David George
29 Joel Meyer
30 Brian Fahey Bonk Collective
31 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
32 Lucian Spampinato Deschutes Brewery
33 Nolan Restivo
34 David Marchi
35 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair
36 Terry Hamness Dialed Cycling Team
37 Tyler Wilson
38 Brian Hanley BeerMongers
39 Grant Headley Mettle Cycling p/b Leave It On The
40 Pat Addabbo
41 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
42 Ryan P. gilles Byzick + Company Cycling
43 Patrick Case Swift Racing PDX
44 Daniel Peterson Hammer Velo
45 Evan Halladay
46 Dan Werle
47 Connor Shimamoto
48 Alex Roman OTTOLOCK Adventure Squad
49 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
50 John Pearson Byzick + Company Cycling
51 Eric Hoffman Team Coastal
52 Gabriel Trainer Gladyators
53 Steve Williams Half Penny Cycling Team
54 Mike Chamblin
55 Thomas E pikaart
56 Carter Hagedorn
DNF Peter Blenkiron bicycleattorney.com
DNF Matt Bloom Byzick + Company Cycling
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kate Drennan BeerMongers
2 Annalisa Fish Mettle Cycling p/b Leave It On The
3 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Alyssa Hargis
5 Taylor Kennedy Team Finger
6 Rachel Hawes
7 Christy Hawkins
8 Nia Ransom
9 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
10 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
11 Sara Headley Swift Racing PDX
DNF Fiona Moriarty
DNF Lorena Labarbera
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Russell Team Finger
2 Ryan Chase Deschutes Brewery
3 Thomas Pastor Deschutes Brewery
4 Justin Rackley
5 Alan Barton Rainier Beer Cycling Team
6 Brian Wise Dialed Cycling Team
7 Zac Lytle
8 Chad Eder
9 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
10 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
11 James Green Trusty Switchblade
12 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
13 Curtis Brawner
14 Scott Birdwell Deschutes Brewery
15 Peter Madsen Murder of Crows
16 Christopher Ryan
17 James Mcgrew Team Finger
18 Rob Shatting Boneyard Cycling
19 James Bradley Cyclepath PDX Racing
20 Gavin Mcgregor Rock Creek Cyclery AKA Bethany Bike
21 Greg Schmitt Mettle Cycling p/b Leave It On The
22 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
23 Ezekiel Mcfadin
24 David Rasca Half Penny Cycling Team
25 Adam Vanarsdall
26 Joshua Boelter Cyclepath PDX Racing
27 Joel Meyer
28 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
29 Jerry Pruiett
30 Peter Koonce Grouptrail Cycling
31 Fred Gonzalez Team Finger
32 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
33 Jeff Copus Team 10 Barrel
34 David Schmitz Team Finger
35 Matthew Boelter Cyclepath PDX Racing
36 Brady Cowing Team 10 Barrel
37 Ryan Morgan Trusty Switchblade
38 Randy Scott Deschutes Brewery
39 Andy Letourneau River City Bicycles - Bike Law
40 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
41 Rich Lammers Planet PDX Cycling
42 Christopher Tuttle bicycleattorney.com
43 Corey Mcmanus
44 Tony Thayer Grouptrail Cycling
45 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
46 Jason Whittington Team 10 Barrel
47 David Visnack
48 Erik Offner
49 Ken Elser Planet PDX Cycling
50 Eric Whitworth Murder of Crows
51 Matthew Dial Deschutes Brewery
52 Dan Froelich Team Fancy
53 Jerome Leedy
54 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
55 Chris Thier Boneyard Cycling
56 Paul Souders Team S&M
57 Darin Swan Trusty Switchblade
58 Billy Holcomb Trusty Switchblade
59 Sean Stroup BeerMongers
60 Ian Harris
61 Andrew Marchington Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Dylan Mcnamee
DNF Joseph French Swift Racing PDX
DNF Rob Thompson Rainier Beer Cycling Team
DNF Andrew Jarolimek
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Jane hash Boneyard Cycling
2 Heidi Nielsen Grouptrail Cycling
3 Nikki Rohan
4 Autumn Shreve
5 Shelly Boelter Cyclepath PDX Racing
6 Amy Solana bicycleattorney.com
7 Hannah Yorra Boneyard Cycling
8 Hilary Luther
9 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
10 Tess Weir Grouptrail Cycling
11 Carrie Hutchison Team Nonstop
12 Traci Smolen Team S&M
13 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bentley
2 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Zachary Smith
5 Max Smith
6 Aaron Bailey Marys Bicycle Club
7 Calum Pierce
8 Riley Plummer
9 Reed Wuepper
10 Ronan Myers
11 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling
12 Aidan Weld Team Finger
13 Zane Strait Sunnyside Sports
14 Tanner Bowen
15 Eamon Haverty
16 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
17 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law
18 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
19 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
20 Nicolas Betters
21 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
22 Jack Abel Planet PDX Cycling
23 Maximilian Ohotto ANTHM Collective
24 Henry Tuttle bicycleattorney.com
25 Kaess Rinder
26 Cameron Wescott
27 Austin Jackson
28 Thomas Flanagan
29 Max Harris
30 Rory Kerr
31 Phoenix Grassl
32 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
33 Wyatt Hawes
34 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
35 Liam Harrison
36 Evan Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi
37 Hans Lanners
38 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
39 Sylas Lebreton-smith Team Finger
40 Calder Tarnow Boneyard Cycling
41 Bjorn Swanson Team S&M
42 Finnley Brashnyk
43 Jase Henderson Deschutes Brewery
44 Asher Weld Team Finger
45 Orion Souders Team S&M
46 Braden Stiles
47 Kieran Skerritt
48 Thomas Little BeerMongers
49 Caleb Deschler
50 Charley Myers
51 Jensen Pfeifer Planet PDX Cycling
52 Liam Mcgeeney Team Finger
53 Emmett Schwoebel
54 Max Mcfarland Planet PDX Cycling
55 Miles Pitone Trusty Switchblade
56 Finn Leedy
57 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
58 Ian Baker
59 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
60 Ralph Schultz iiii
61 Wilson Taylor
62 Sebastian Bartnikowski
63 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi
64 Spike Peterson Team Finger
DNF Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Sydney Little BeerMongers
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
4 Kylie Eckert
5 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
7 Whitney Hayden Dialed Cycling Team
8 Kailey Rice
9 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
10 Adison Stark
11 Lily Stover
12 Morgan Filer
13 Amelia Offner Planet PDX Cycling
14 Ella Kerr
15 Ava Cooney Planet PDX Cycling
16 Annika Ramey Team Finger
17 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team
18 Lizzy Ward
19 Nora Combe Grouptrail Cycling
20 Iris Souders
21 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
22 Julia Pitone Trusty Switchblade
23 ? ?
24 Daphne Spencer
25 Francesca Spencer
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Beardsley
2 Garrett Tyburski
3 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
4 Jeff Roerig
5 Tony Turano
6 Brad Self Grouptrail Cycling
7 Matthew Borisch Capitol Velo
8 Baker Lyon
9 Chris Parco
10 Jesse Rens
11 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint
12 Kevin Dickson Hammer Velo
13 Robert King BeerMongers
14 Eric Hagen
15 Brian Smith Team Finger
16 Jeremy Kennedy
17 Tom Cole
18 Stuart Fisher-spurlock
19 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components
20 Jose Torres Dialed Cycling Team
21 Gerardo Perez
22 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing
23 David Kaysen Dialed Cycling Team
24 Shea Hawes
25 Chris Wisdom
26 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components
27 Chester Artman
28 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
29 Brad Alderman Vancouver Cyclery
30 David Fee
31 Dave Torrance
32 Burk Webb
33 Brett Boyles Planet PDX Cycling
34 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
35 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
36 Mike Schwoebel
37 Dave Sanderling Team S&M
38 Daniel Higgins The Club Roule
39 Scott Wazny
40 James Lais
41 Joshua Kneedler Cyclepath PDX Racing
42 Jason Jones Planet PDX Cycling
43 Steven Soto Planet PDX Cycling
44 Craig Deambrose Trusty Switchblade
45 Jeff Ehleringer
46 Jason Ladwig
47 Neil Kranz
48 Jordan Staples Sage Titanium Factory Racing
49 Steven Westberg Deschutes Brewery
50 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
51 Tony Ruiz
52 Mark Sather Team 10 Barrel
53 Wendell Walker BeerMongers
54 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
55 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
56 Travis Bullard
57 Ben Hein
58 Albert Passadore Hammer Velo
59 Drexell Barnes
60 Reyaz Rohani
61 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
62 Bjoern Brunner
63 Max Mcfarland Planet PDX Cycling
64 Mike Nelson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Sherry
2 Randy Starkey Metropolis Cycle Repair
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Ryan Coons Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Lin
6 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Ondrej Podlesak
8 Jeremy Gomez
9 Petr Honek Planet PDX Cycling
10 Jacob Robinson
11 James Coggins
12 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
13 David Fee
14 Collin Bundy Team Fancy
15 Nathan Villiger
16 Mark Gyulafia River City Bicycles - Bike Law
17 David Reitan
18 Adam Andrus Mettle Cycling p/b Leave It On The
19 Derek S hoenisch
20 Colin Hoye
21 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
22 Chris Nelson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Clark
2 Ryan Levering
3 Kristi Cutter Sunnyside Sports
4 Jacinta Higgins Team Nonstop
5 Sarah Livingston Trusty Switchblade
6 Amy Engelhard Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Marie Zayas Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
8 Kelsey Ward
9 Amanda Abel Planet PDX Cycling
10 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin
11 Erica Spiritos
12 Kaeli Laxson
13 Katie Linton Planet PDX Cycling
14 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
15 Christine Weber Trusty Switchblade
16 Erin Lodwick Metropolis Cycle Repair
17 Rebecca Wilson
18 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling
19 Leah Brown Team 10 Barrel
20 Victoria Hammond Sage Titanium Factory Racing
21 Amber Taylor
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Obrien Team Finger
2 Jason Preuit
3 Luke Doney
4 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin
5 Michael Billings
6 Nathaniel Bruce Team Lazy Tarantulas
7 Abdulrahman Alkhamees
8 Michael Jordan
9 Collin Kinzer
10 Alastair Cox
11 Collin Faunt
12 Brent Wick
13 Phil Donovan
14 Jamie King Grouptrail Cycling
15 Mike Clarke Grouptrail Cycling
16 Christopher M glenn
17 Alden Welsch Team Finger
18 Kyle Ramey
19 Denzel Lall
20 Shaun Stiles
21 Landon Holmes
22 Scott Johnston
23 Rodney Billowitz
24 Chris Olivares
25 Jeremy Phillips
26 Josh Van otterloo CX Pistols p/b Gigantic Brewing
27 Ralph Schultz iii
28 Eric Nelson
29 Bodjie Train Grouptrail Cycling
30 Dennis Sweeten
31 Dominic Chung
32 Cody Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
33 Christopher Taylor
34 Mike Funk
35 Max Erdenberger
36 Sam Rathburn ANTHM Collective
37 Michael Metz bicycleattorney.com
38 John Condon Dialed Cycling Team
39 Anthony T. smith
40 Kieran Stover
41 Ryan Smith
42 Colin Skinner
43 Tyler Thessin
44 Steven Potter
45 Robbin Lammers
46 Brett Edelen
47 Mike Alfoni
48 Patricio Manueco
49 Daniel Peterson Team Finger
50 Joel Brown
51 Zachary Silvey
52 Patrick Daly
53 Chris Gibbons
54 Colin Wilson
DNF Joel Dewit
DNF Jeff Dill ANTHM Collective
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 51  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Ramey Team Finger
2 Meghan Sexton
3 Sarah Stokes
4 Cassandra Hidalgo
5 Shannon Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
6 Leigh Hedrick
7 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
8 Adaline Zacher
9 Sissel Holloway Team Finger
10 Emily Klinger tyburski Dialed Cycling Team
11 Andrea Chin
12 Kerry Martin Sunnyside Sports
13 Riley Marcus Team Finger
14 Melia Tichenor Gladyators
15 Sara Halterman
16 Jennifer Peterson Team Finger
17 Julie Nielsen Grouptrail Cycling
18 Piper Schmitt
19 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade
20 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
21 Jenny Brown
22 Valerie Arkell Gladyators
23 Dani Stiles
24 Kathleen Johnson
25 Felicia Dumont
26 Mandy Rhoades
27 Jodi Gaylord Gladyators
28 Susanne Schultz
DNF Trenna Sharpe Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Brandie Cannon
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Brian Little BeerMongers
3 Timothy Breault Planet PDX Cycling
4 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
5 Joel Sherman
6 Mark Thomas Team Finger
7 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
8 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
9 Jon Pearson Sage Titanium Factory Racing
10 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing
11 Jason Evans
12 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
13 Scott Barker
14 Christopher Mccarthy Gladyators
15 Doug Brecht Team 10 Barrel
16 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
17 John Martin Team Lazy Tarantulas
18 Daniel Schwarz
19 Mark Sather Team 10 Barrel
20 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
21 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
22 Dan Salvey
23 Jimmy Pacheco Team Finger
24 Stephen Carter Planet PDX Cycling
25 Christopher Hitchcock Dialed Cycling Team
26 Ed Waters Planet PDX Cycling
27 Nathan Koch Team Finger
DNF Walter Mcknight Deschutes Brewery
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Bentley
2 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
3 Zachary Smith
4 Max Smith
5 Reed Wuepper
6 Zane Strait Sunnyside Sports
7 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
8 Nicolas Betters
9 Gilbert Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Maximilian Ohotto ANTHM Collective
11 Henry Tuttle bicycleattorney.com
12 Kaess Rinder
13 Cameron Wescott
14 Max Harris
15 Rory Kerr
16 Phoenix Grassl
17 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
18 Liam Harrison
19 Hans Lanners
20 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
21 Jensen Pfeifer Planet PDX Cycling
22 Max Mcfarland Planet PDX Cycling
23 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Ralph Schultz iiii
25 Conner Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
2 Aaron Bailey Marys Bicycle Club
3 Calum Pierce
4 Aidan Weld Team Finger
5 Tanner Bowen
6 Evan Vanderstoop Half Fast Velo presented by Ninkasi
7 Charley Myers
DNF Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Plummer
2 Ronan Myers
3 Eamon Haverty
4 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law
3 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
4 Jack Abel Planet PDX Cycling
5 Austin Jackson
6 Thomas Flanagan
7 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
8 Wyatt Hawes
9 Sylas Lebreton-smith Team Finger
10 Calder Tarnow Boneyard Cycling
11 Bjorn Swanson Team S&M
12 Finnley Brashnyk
13 Jase Henderson Deschutes Brewery
14 Asher Weld Team Finger
15 Orion Souders Team S&M
16 Braden Stiles
17 Kieran Skerritt
18 Thomas Little BeerMongers
19 Caleb Deschler
20 Liam Mcgeeney Team Finger
21 Emmett Schwoebel
22 Miles Pitone Trusty Switchblade
23 Finn Leedy
24 Ian Baker
25 Leo Herriges Team Oregon p/b Rodda Paint
26 Wilson Taylor
27 Sebastian Bartnikowski
28 Spike Peterson Team Finger
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
2 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
3 Kailey Rice
4 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
5 Yunji Hatfield Dialed Cycling Team
6 Lizzy Ward
7 Nora Combe Grouptrail Cycling
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylie Eckert
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Little BeerMongers
2 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
3 Whitney Hayden Dialed Cycling Team
4 Adison Stark
5 Lily Stover
6 Morgan Filer
7 Amelia Offner Planet PDX Cycling
8 Ella Kerr
9 Ava Cooney Planet PDX Cycling
10 Annika Ramey Team Finger
11 Iris Souders
12 Hazel Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
13 Julia Pitone Trusty Switchblade
14 ? ?
15 Daphne Spencer
16 Francesca Spencer
Finishers: Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 Robert Uetrecht WebCyclery Racing
3 Mike Henry
4 Rick Metz bicycleattorney.com
5 Lance Heppler Dialed Cycling Team
6 Rodney Trepess Deschutes Brewery
7 Mark Deresta Team Finger
8 David Sjogren Sunnyside Sports
9 Michael R wilson Team S&M
10 Bob Jacobs bicycleattorney.com
11 Mike Szwaya bicycleattorney.com
12 Martin Baker bicycleattorney.com
13 Chris Haverty Therapeutic Associates Pacific Offi
14 Matt Radich Team Dr Will Bar
15 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
16 Terry Hamness Dialed Cycling Team
17 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing
18 Jeffrey Whitaker Cyclepath PDX Racing
19 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
20 James Tervo Team S&M
21 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
22 John Hatfield Dialed Cycling Team
23 William Alcorn
24 Todd Rosier Therapeutic Associates Pacific Offi
25 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
26 Mike Abel Planet PDX Cycling
27 Eric Pool bicycleattorney.com
28 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
29 Donald Newlands bicycleattorney.com
30 John Napier Metropolis Cycle Repair
31 Tom Cole
32 John Ohotto Swift Racing PDX
33 William Goritski Rebound/Tireless Velo
34 Dean Maclean Planet PDX Cycling
35 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
36 Jason Bietz River City Bicycles - Bike Law
37 Mike Schrankel Team Finger
38 Kenneth Pace Team S&M
39 Timothy Rathbun River City Bicycles - Bike Law
40 Tom Bird
41 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
42 David Dorocke Deschutes Brewery
43 Rob Kerr Boneyard Cycling
44 Trig Rogers bicycleattorney.com
45 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
46 Mark Adamski
47 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
48 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing
49 Dave Robinson Team Finger
50 Benoit Dubuisson
51 Thomas Morgan Team Finger
52 Pete Conklin
53 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
54 Stefan Furst
55 Tom Hill bicycleattorney.com
56 Mark Backus
57 James Sunderland bicycleattorney.com
58 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
59 Andrew Malakoff
60 Jeff Boehlke
61 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
62 Tony Ruiz
63 Steven Westberg Deschutes Brewery
64 Mike Mercer Grouptrail Cycling
65 Joseba Irusta
66 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
67 Dan Shepherd Team Cycle Sport
68 David Lenhart Boneyard Cycling
69 Tony Pitone Trusty Switchblade
DNF Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Eric Stolberg ANTHM Collective
DNF Mike Taylor Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Robinson
2 Lora Melkonian Team Finger
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
5 Kara Weld Team Finger
6 Diana St amour
7 Michelle Mercer Deschutes Brewery
8 Kathryn Lewis Gladyators
9 Laura Vallion Team Finger
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Melkonian Rebound/Tireless Velo
2 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
3 Mark Schwyhart Team S&M
4 Dave Burnard
5 Dave Luoma Cyclepath PDX Racing
6 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
8 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
9 Stefan Furst
10 Alan Whitney Team Oregon p/b Rodda Paint
11 Terry Mallon Team Finger
12 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint
13 Dan Davis
14 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint
15 John Nicholas Stumptown Cycling Club
16 David K smith
17 Mark Hand Planet PDX Cycling
18 Tim Hanrahan
19 Richard Potestio
20 Gil Ormerod Team S&M
21 Darell Provencher Team Rose City
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Pam Reid Team Rose City
3 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
4 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte
5 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1