Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade #1 • Oct 8 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.3
5.2
4.8
5
4.6
Mostly Cloudy, 61 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
5.2
Moisture
4.8
Accel
5
Tech
4.6
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
2 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
3 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
4 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Sage Factory Racing
2 Brian Malloy The Spokesmen
3 Greg Talbert
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
6 Jack Trumbull Hood River Velo
7 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
8 Jon Pearson Sage Factory Racing
9 Michael Smelser
10 John Droege
11 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
12 Pete Conklin
13 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
14 Chris Wierman
15 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
16 Michael Clark Stumptown Cycling Club
17 John Martin Team Lazy Tarantulas
18 Mark Sather Team 10 Barrel
19 Tim Schauer Sage Factory Racing
20 Peter Iverson
21 Jon Coney
22 Jon Bouffleur
23 Dave Wrast The Spokesmen
24 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
25 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components
26 Steve Danielson
27 William Glasson Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Zach Wiens
29 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
30 Abe Covello Team Planet X USA
31 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
32 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
33 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
34 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
35 Jeremiah Hartley
36 John Livingston Murder of Crows
37 Earl Hazekamp Capitol Velo
38 Jesse Long Team Lazy Tarantulas
39 Jacob Roth
40 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team
41 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
42 Charlie Bennett
43 Ben Helgren
44 Eron Riddle
45 Sage Hoadley
DNF David Rosen Sage Factory Racing
DNF Aziz Jarrahzadeh
DNF Nick Johns Showers Pass Racing Team p/b Sage C
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
2 Joseph Lukens Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
5 Jace Petersen Hood River Velo
6 Elijah Krause Bend Endurance Academy
7 Duncan Howell PDX Devo
DNF Peter Newlands PDX Devo
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Aidan Haynie Hood River Velo
5 Jonathan Hart Hapi-Go!
6 Jake Johansen Team 10 Barrel
7 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
8 Sam Tate
9 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
10 Zachary Smith PDX Devo
11 Jack Mccarthy
12 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
13 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
14 Ryan Devries
15 Halen Harrison PDX Devo
16 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
17 Alexander Vogs Beaverton Bicycle Club
18 Luke Mccarthy
19 Chance Brown
20 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
21 Jeremiah Birch
22 Andrew Metz bicycleattorney.com
23 Evan Vander stoep
24 Fletcher Westrick
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Shreve
2 Gavin Bowen
3 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
4 Jacob Smith PDX Devo
5 Carter Hagedorn PDX Devo
6 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com
7 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
8 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
9 Oscar Powell Hood River Velo
10 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
11 Henry Winnenberg
12 Benjamin Wicker PDX Devo
13 Jackson Jones
14 Justin Saunders
15 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
16 Michael Metz bicycleattorney.com
17 Jakob Stoller
18 Isaac Mccarthy
19 Connery Haug PDX Devo
20 Jake Olander Bend Endurance Academy
21 Sam Harrigan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Polay
2 Gavin Beer Bend Endurance Academy
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
4 Santo Mallon
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Shreve
2 Gavin Bowen
3 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
4 Jacob Smith PDX Devo
5 Carter Hagedorn PDX Devo
6 Ian Brown Bend Endurance Academy
7 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com
8 Jesse Polay
9 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
10 Gavin Beer Bend Endurance Academy
11 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
12 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
13 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
14 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
15 Oscar Powell Hood River Velo
16 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
17 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
18 Henry Winnenberg
19 Aidan Haynie Hood River Velo
20 Jonathan Hart Hapi-Go!
21 Jake Johansen Team 10 Barrel
22 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
23 Benjamin Wicker PDX Devo
24 Sam Tate
25 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
26 Zachary Smith PDX Devo
27 Jackson Jones
28 Santo Mallon
29 Jack Mccarthy
30 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
31 Emmett Loftus Team Lazy Tarantulas
32 Ryan Devries
33 Halen Harrison PDX Devo
34 Justin Saunders
35 Carter Hanley Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
36 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
37 Michael Metz bicycleattorney.com
38 Alexander Vogs Beaverton Bicycle Club
39 Jakob Stoller
40 Luke Mccarthy
41 Chance Brown
42 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
43 Jeremiah Birch
44 Liam Harrison
45 Isaac Mccarthy
46 Gavin Newman
47 Connery Haug PDX Devo
48 Cameron Wescott
49 Joshua Mccarthy
50 Andrew Metz bicycleattorney.com
51 Evan Vander stoep
52 Jack Burrell
53 Jack Hampson
54 Connor Vanderstoep
55 Fletcher Westrick
56 Jake Olander Bend Endurance Academy
57 Sam Harrigan
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Harrison
2 Gavin Newman
3 Cameron Wescott Bend
4 Joshua Mccarthy Portland
5 Jack Burrell
6 Jack Hampson Lake oswego
7 Connor Vanderstoep
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Madeline Stover PDX Devo
4 Natasha Visnack
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Allyson Selander
3 Anna Rosenberg Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
2 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Ellie Darnall Hapi-Go!
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Madeline Stover PDX Devo
6 Kristina Owen Capitol Velo
7 Allyson Selander
8 Natasha Visnack
9 Charlie Wirth Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
11 Anna Rosenberg Beaverton Bicycle Club
12 Ellie Darnall Hapi-Go!
13 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent
3 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
4 Reny Townsend
5 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b V
6 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
7 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
8 John Weathers Audi
9 Mike Wilson
10 Michael Moody
11 Joe Santos Cyclepath Racing
12 Brian Anthony ANTHM Collective
13 Nicholas Wood Audi
14 Owen Murphy
15 Rick Metz bicycleattorney.com
16 Craig Aaker
17 Michael Brown Therapeutic Associates of Central O
18 Geoff Rice
19 Webster Wilson
20 Chad Swanson
21 Andy Olsson Hood River Velo
22 Martin Baker
23 Mark Deresta Hood River Velo
24 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
25 Andrio Abero
26 John Frey
27 Ryan Brown
28 Patrick Beeson Trusty Switchblade
29 Rich Cramer
30 Jeff Otto Audi
31 Matthew White
32 Andy Kunkler Hood River Velo
33 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage
34 Aaron Leritz
35 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
36 Daniel Mcnally
37 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
38 Brad Sigurdson Evolution Racing Team/River City Bi
39 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing
40 Robert Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
41 David Pedersen Portland Bicycle Studio
42 Chad Smeltzer ANTHM Collective
43 Erik Vickers
44 Jeff Turner
45 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Alexander Roddvik
47 Matt Reeves
48 Matt Rolandson
49 Greg Adams Cyclepath Racing
50 Jason Musengo ANTHM Collective
51 Robert Jackson
52 Tony Daversa
53 David Spurr
54 Keith Richards
55 Rick Boston
56 Bret Berner
DNF Bear Perrin
DNF Peter Blenkiron bicycleattorney.com
DNF Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
DNF Darren Smith
DNF Eric Lanners
DNF David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Chris Moor Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Duss
2 Jeremy Wright
3 Eric Cress Team 10 Barrel
4 Jeff Copus Team 10 Barrel
5 Mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
7 Dan Dellitt
8 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
9 Jason Reynolds
10 Lars Pedersen
11 Randy Scott Deschutes Brewery
12 Gary Kim Grouptrail Cycling
13 David Kuzma The Spokesmen
14 Brandon Bohling
15 Eric Marshack Team Velo Cult
16 Mark Skiffington
17 Eric Evans
18 Michael Clark Stumptown Cycling Club
19 Jerry Pruiett
20 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 David Bussey Showers Pass Racing Team p/b Sage C
22 Gerardo Perez Portland Velo Racing Team
23 Mike Loftus Team Lazy Tarantulas
24 Dave Petermeier Team Planet X USA
25 Joel Gaff jr
26 Dave Torrance
27 Joshua Boelter Cyclepath Racing
28 James Lais
29 Joe Carpenter Team 10 Barrel
30 Ryan Chase Deschutes Brewery
31 Charles Barrett
32 Matthew Jetton
33 James Self Grouptrail Cycling
34 Rob Kerr Boneyard Cycling
35 William Petersen
36 Scott Laplante
37 Eric Mckee Marty's Cycles
38 Matthew Mcdonagh
39 Jason Jones Team Planet X USA
40 Benjamin Beckerich
41 Tom Kay The Spokesmen
42 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
43 Brian Carrico The Spokesmen
44 Ethan Fuld
45 Michael Kolb
46 Ben Baltazar
47 Brad Crowe
48 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
49 James Green
50 Curtis Haynie Hood River Velo
51 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
52 Chris Bathke
53 Tony Pitone
54 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
55 Jeff Baratta Team Planet X USA
56 Jeff Hurt
57 Luke Bergerson Capitol Velo
58 Mark Mcmurtry
59 James Owen Capitol Velo
60 David Gudgel
61 Josh Kneedler Cyclepath Racing
62 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Lin
63 Burk Webb Portland Velo Racing Team
64 Brian Baumann Team Velo Cult
65 Thomas Smith Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
66 Robert Axel anderson
67 Dan Mckenna ANTHM Collective
68 Grant Rochelle
69 Ian Stromquist Team Finger
70 Mark Hand Team Planet X USA
71 Adam Clement
72 Curtis Milander Team Oregon presented by Laurelwood
73 Kevin Dickson
74 Paul Devries
75 Kyle Mountain
76 Jason Beer
77 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
78 Andy Casebeer Team S+M
79 Vince Rodarte
80 Dan Kearsley
81 Albert Passadore Hammer Velo
82 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
83 Wes Woosley
84 Bodjie Train Grouptrail Cycling
85 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
86 Tl Valencia
87 Drexell Barnes
88 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
89 Stephen Rich
90 Garrett Tyburski
91 Chris Valencia Boneyard Cycling
92 Tom Bielavitz Team Velo Cult
93 Jeff Dill ANTHM Collective
94 Scott Winkels Portland Velo Racing Team
95 Jason Dotts Grouptrail Cycling
96 Steven Rose
97 Andrew Kaylor Hapi-Go!
DNF Matt Haughey
DNF Mike Schrankel Hood River Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 80  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
2 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
3 Ken Elser Team Planet X USA
4 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera
5 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
6 Dustin Henderson Murder of Crows
7 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
8 David Miller Team Lazy Tarantulas
9 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer
10 Joshua Johansen Team 10 Barrel
11 Bryce Jenkinson Hood River Velo
12 Dan Shepherd Team Cycle Sport
13 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
14 Ian Boggs
15 David Marchi
16 Doug Minarik
17 David Rasca
18 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Josh Gobershock Boneyard Cycling
20 Thomas Pastor Deschutes Brewery
21 Curtis Brawner
22 Dean Maclean Team Planet X USA
23 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
24 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
25 Peter Koonce Grouptrail Cycling
26 Tom Palke ANTHM Collective
27 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team
28 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
29 Chris Page Metropolis Cycle Repair
30 "jason Bavuso" Murder of Crows
31 Anthony Ohotto
32 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
33 George P.s. mcconnell
34 Kevin Morgan
35 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
36 Joseph Hagedorn
37 Matthew Dial Deschutes Brewery
38 Kenneth Pace Team S+M
39 Justin Johnson The Hub Cyclery
40 Nolan Restivo
41 David Rosen Sage Factory Racing
42 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
43 Sky Wilson Team Velo Cult
44 Scott Hamness
45 Don Mckie Stumptown Cycling Club
46 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
47 Jeff Sakacsi
48 Billy Holcomb Trusty Switchblade
49 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
50 Mike Heenan
51 Paul Zagacki bicycleattorney.com
52 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
53 Marc Angelo
54 Kristian Willman
55 Chris Sautter ANTHM Collective
56 Sasha Lacey Portland Velo Racing Team
57 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
58 Kyle Mills Murder of Crows
59 Judson Mccauley The Spokesmen
60 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
61 Jack Trumbull Hood River Velo
62 Jonathan Vinson Gentle Lovers
63 James Bender bicycleattorney.com
64 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
65 Brian Schiller
66 Thomas Royce The Spokesmen
67 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
68 Robert Winnenberg
69 Norm Swygert
70 Mike Wenrick
71 Steven Westberg Deschutes Brewery
72 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
73 Jon Frommelt bicycleattorney.com
74 Doug Striley Marty's Cycles
75 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
76 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
77 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
78 Brian Petrucci Cyclepath Racing
79 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
80 Matthew Case
DNF Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
DNF Aaron Even
DNF Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club
DNF Anthony Colistro
DNF Troy Nelson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Trepess Deschutes Brewery
2 James Coates
3 Perry Lund
4 John Foulston Team Velo Cult
5 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b V
7 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
8 Bob Jacobs bicycleattorney.com
9 Jeff Otto Audi
10 David Tricamo
11 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
12 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Christopher Van tilburg Hood River Velo
14 John Napier Metropolis Cycle Repair
15 Michael Metz bicycleattorney.com
16 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
17 Stephen Smith
18 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
19 Jon Gove Grouptrail Cycling
20 Michael Nyberg Sunnyside Sports
21 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
22 Mark Mastoras DFL
23 Eric Power Murder of Crows
24 Tom Hill bicycleattorney.com
25 Evan Adams
26 Steve Petersen Hood River Velo
27 Donald Newlands bicycleattorney.com
28 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
29 Mike Mercer Grouptrail Cycling
30 Michael Kender
31 Alan Thomason Deschutes Brewery
32 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
33 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b V
34 Dave Luoma Cyclepath Racing
35 Rick Boston
36 Daniel Melkonian Hood River Velo
37 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
38 Tim Rathbun
39 Timothy Shreve
40 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
41 Ian Kennedy bicycleattorney.com
42 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
44 David Edic
45 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage
46 David Dorocke Deschutes Brewery
47 Andrew Novikoff
48 Norm Kreiss
49 Ronald Sielinski
50 David Anderson Boneyard Cycling
51 David German Hammer Velo
52 Don Wright
53 Dave Metz
54 Eric Pool Team 10 Barrel
55 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
56 Jim Williamson
57 Dan Davis WebCyclery.com
58 Erik Spillman Portland Velo Racing Team
59 David Kaysen
60 Mike Taylor Deschutes Brewery
61 Paul Mautner Veloforma
62 Jason Bietz
63 Benoit Dubuisson
64 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
65 Hugh Givens bicycleattorney.com
66 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
67 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
68 Mark Damon Hutch's Eugene
69 Stephen Volz
70 Kent Reynolds Murder of Crows
71 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b V
72 David Smith
73 Mark Revenaugh
74 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
75 David Lenhart Boneyard Cycling
76 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
78 Scot Jarchow
79 Richard Desmond VC Roger
80 Christophe Berteau-pavy
81 Leland Jessy jr
82 Evelyn West Team S+M
DNF Matt Richmond Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
2 Craig Mavis Deschutes Brewery
3 Ed Locke Cyclepath Racing
4 Dave Burnard
5 Steve Rearden
6 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
7 Ron Strasser Team S+M
8 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing
9 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
10 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Steven Miller
12 Rick Gregory
13 Amory Cheney Deschutes Brewery
14 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Edward Lanton
16 Richard Potestio
17 Thomas J meier
18 Tim Hanrahan Team Velo Cult
19 John Degenhardt
20 Darell Provencher Team Rose City
21 Bob Kuehn Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tad Hodgert Deschutes Brewery
2 Terry Atwood Team Velo Cult
3 Loren Russell
4 Einar Traa Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gina Hall
2 Meg Hamilton Hutch's Eugene
3 Sarah Max Deschutes Brewery
4 Ann Kennedy bicycleattorney.com
5 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
6 Erica Wescott Sunnyside Sports
7 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b V
8 Beth Burns Rebound/Tireless Velo
9 Michelle Mills Sunnyside Sports
10 Juliette Oldfield
11 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Renee Skersaa Deschutes Brewery
13 Carrie Day Deschutes Brewery
14 Jennifer Johnson Hood River Velo
15 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
16 Laurie Watson Team S+M
17 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
18 Margie Bradway bicycleattorney.com
19 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
20 Patricia Strange Deschutes Brewery
21 Joanne Eastwood Deschutes Brewery
22 Anna Saltonstall Hood River Velo
23 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
24 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
25 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
26 Ellene Smith bicycleattorney.com
27 Suzy Renn Team Slow
28 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
29 Laura Mullen
30 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
31 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
DNF Sharon Anderson Olympia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cate Hass Boneyard Cycling
2 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
4 Lisa Gentz Boneyard Cycling
5 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Christy Hawkins Highfive Cycling
7 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
8 Patti Wolfe Trinity-Dryve
9 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
10 Shon Rae
11 Sarah Eustis bicycleattorney.com
12 Darien Curl
13 Martha Paulus
14 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Cynthia Engel Deschutes Brewery
16 Kelly Davis
17 Cecilia Becerra
18 Charlotte Gregson
19 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
20 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
21 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eileen Kelly-foulston Team Velo Cult
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Susan Foster Deschutes Brewery
4 Lora Melkonian Hood River Velo
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Katherine Christensen
7 Cheryl Januzzi
8 Angela Horton gapay Hammer Velo
9 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
10 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
11 Jan Moss Highfive Cycling
12 Lisa Heathman Team Oregon presented by Laurelwood
13 Donna Metz bicycleattorney.com
14 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
15 Loraine Blake Cyclepath Racing
16 Christie Scheer Team Rose City
17 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
18 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
2 Sean Babcock Team S+M
3 James Williams Deschutes Brewery
4 Erik Tonkin Team S+M
5 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
6 James Ceccorulli Team S+M
7 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
8 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
9 Josh Kelley
10 Leland Gilmore
11 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental
12 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
13 Jeff Johnston Boneyard Cycling
14 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
15 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
16 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
17 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
18 Paul Lacava
19 Trevor Pratt
20 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
21 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Kyle Stoffan-thorton
23 Patrick Means Team S+M
24 Anthony Monteleone The Athletic
25 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b V
26 Quinn Keogh Team S+M
27 Alexander Dove
28 Bradford White
29 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage
30 ? ?
31 Brian Hart jr. Hapi-Go!
32 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
33 Christopher Bagg Athletes Lounge Cycling Team
34 Kyle Berg Sage Factory Racing
35 Sean Corey
36 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio
38 Colin Rowan
39 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
40 Jeff Ballantine Cyclepath Racing
41 Brian Meyer
42 Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
DNF John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Andrew Loaiza Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Mcdonagh
2 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Daniel Hertel
4 Paul Armstrong Audi
5 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b V
6 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
7 Kellen Kjera
8 Brian Little BeerMongers Cycle Club
9 John Pearson Byzick + Company Cycling
10 David Cushman Grouptrail Cycling
11 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
12 Mike Chamblin
13 Robert Cummings
14 Adam Moore Grouptrail Cycling
15 Justin Guidroz Audi
16 Duncan Ellinwood Team S+M
17 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes
18 Brendan Sheerin Hutch's Eugene
19 Michael Bernal
20 Stephen Laurent Ruckus Test Team
21 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
22 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
23 Micah Sardell
24 Usher Elliott
25 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
26 Trevor Lane Boneyard Cycling
27 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Dusty Miller Team Oregon presented by Laurelwood
29 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
30 Andrew Baxter
31 Alan Barton Olympia Cycling Team
32 Michael Aylward Portland Bicycle Studio
33 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
34 Mckenzie Sampson
35 David Evans
36 Michael Girard
37 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing
38 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
39 Gabe Doebler Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Charlie Douthwaite
41 Dieter Laskowski
42 Randall Fransen Mettle Cycling
43 Jordan Wilson
44 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
45 Jonathan Maus
46 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
47 Cooper Irwin
48 Matthew Briggs
49 James Ashley paul
50 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes
51 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
52 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
53 Xander Viray Team Oregon presented by Laurelwood
54 Robert Mayer
55 Matt Jamison Grouptrail Cycling
56 Brandon Reif
57 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
58 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
59 Andy Letourneau
60 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing
61 Michael Collins
62 Nathan Abel
63 Aric Rist Cyclepath Racing
64 Thomas Pastor Deschutes Brewery
65 Spencer Sorenson Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
66 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
67 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
68 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
69 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
70 Scott Hillson
71 Conor Fitzgerald Portland Bicycle Studio
72 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
73 Christian Martin
74 Matt Bloom Byzick + Company Cycling
75 John Hatfield Audi
76 Nathanael Hart Hapi-Go!
77 Eric Albright Grouptrail Cycling
78 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
79 Quinn Jackson
80 Juston Manville
DNF Jared Holm Mettle Cycling
DNF Chris Page Metropolis Cycle Repair
DNF Adam Kachman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 14   Cat 4: 5   Cat 5: 6   Cat ?: 54  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Severance
2 Maxwell Southam
3 Brad Petersen
4 Jeffery Crist
5 Skyler Bastian
6 Jeffrey Morris
7 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
8 Elijah Smith
9 Travis Power Team Planet X USA
10 Ryan Mclaughlin
11 Russell Walker
12 Cory Nann Team Planet X USA
13 Greg Van amerongen
14 Kyle D'auria
15 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Jeffrey Baratta ii Team Planet X USA
17 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
18 Ben Swanson Murder of Crows
19 Casey Varnum
20 Tim Valenti Athletes Lounge Cycling Team
21 Samuel Appelbaum
22 Jason Whittington Team 10 Barrel
23 Chris Parco
24 Kyle Morris
25 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW
26 Tommy Cardwell
27 Corey Mcmanus
28 Antonio Coria
29 Eric Alderman Team Planet X USA
30 David Polansky
31 Scott Miyako
32 Benjamin Lomas
33 Kevin Jin
34 Jackson Jones
35 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club
36 Aaron Kravitz
37 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
38 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
39 Ian Lethbridge Portland Juice Co Racing
40 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
41 Jeff Maslow
42 Nicholas Martinez
43 Nic Kytlica Team Planet X USA
44 Eric Hagen
45 Johnny Bolinder
46 Tom Nilan
47 Eric Hogenboom
48 Spencer Roedel
49 Artur Grochowski
50 Ryan Daugherty
51 Adam Bergerson Capitol Velo
52 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
53 Mike Ward Mettle Cycling
54 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes
55 Ryan Kruit Murder of Crows
56 Nicholas Leuenhagen
57 Travis Bullard Team 10 Barrel
58 Dustin Long
59 Anders Pedersen
60 Austem Sofhauser
61 Nicholas Beyer
DNF D'arcy Owen Grouptrail Cycling
DNF Ty Goldsby
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 10   Cat 5: 5   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
<