Log In
Battle at Barlow • Sep 24 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5
0
0
5
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5
Beers
?
Moisture
?
Accel
5
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Parker
2 David Kappes
3 Rick Upton Team Bike Tires Direct
4 John Gill
5 Mark Langston Beaverton Bicycle Club
6 Kyle Kruger
7 Nathaniel Wells
8 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Yuji Sumimoto
10 Jarod Seaman Capitol Velo
11 Jeff Hallman
12 Mark Holden
13 Sean Graham
14 Chris Blem
15 Mark Chasse
16 Eugene Rinehart
17 Peter Hettinga
18 Evan Corey Trusty Switchblade
19 Robert Marti
20 Kyle Standiff
21 Drew Coleman
22 Chris Ketchum
23 Chris Wold
24 Michelle Blackwood
25 Anthony Sands
26 Andrew Smith
27 Emma Keonig
28 Mike Reddig Camas Bike and Sport
29 Eugene Ezman
30 Bjoern Brunner
31 Kevin Talley Bridgetown Velo
32 Kali Woodard
33 Todd Hubbell Portland Velo
34
35 Adam Troxel Team S+M
36 Jay Lawrence
37 Jacob Sturdy
38 Colleen Gibson
39 Kerry Weymouth
40 Steve Erickson
41 Isaac Daily
42 Amy Shaffer
43 Rickie Guadarrama
44 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
45 Andrew Murray crank
DNF David Eliopulos HPChiro/Alpine Mortgage Planning
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liz Holt
2 Jennifer Shasserre Trusty Switchblade
3 Anna Kuhlow
4 Sarah Logiudice
5 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness Women's Cycli
6 Amanda Gilchrist Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repaor
8 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Sara Labarge
10 Bethany Candelaria
11 Jeanne Beko
12 Annie Leaf Showers Pass
13 Michelle Johnson
14 Erin Chipps Green Submarine Records
15 Holly Pfeiffer Trusty Switchblade
16 Jennifer Hagen crank
17 Leila Barker Portland Velo
18 Jill Weir
19 Kristin Bott Team Slow
20 Carly Heron Kestrel/Imperial River Racing
21 Melissa Chureau
22 Marercla Chamberlain
23 Cammia Kalimanis
24 Chantal Angot Team ESC Sports - Bio Racer
25 Sarah Hobson Team Lazy Tarantulas
26 Cory Parker Super Relax Concept
27 Kara Matson Team Lazy Tarantulas
28 Sara Westermeyer Sweetpea Ladies Auxiliary
29 Diane Dutcher Rogue
30 Kimberlee Stafford
31 Marny Musielak
32 Aubree Ng
33 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
34 Katie Rodotzke
35 Vanessa Usui
36 Brandee Dudzie
37 Claudia Sterry Green Submarine Records
38 Kathryn Laudermilk
39 Kate Mcgeeney
40 Narvmul Poonsukwattand Field Jerger Cycling
41 Joyce Tanner Rebound/Tireless Velo
42 Maria Patla River City Bicycles
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Reeb
2 Schmitt Damian
3 Shannon Skerritt Corsa Concepts Cycling Team
4 Brett Luelling
5 Seth Patla River City Bicycles
6 Ross Brody Buy Local Cycling
7 Chris Snyder bicycleattorney.com
8 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
9 Matt Mahoney Gentle Lovers
10 Jonathan Myers
11 Alex Criss River City Bicycles
12 Steve Carwile www.evanplews.com/KENDAUSA
13 Matthew Wills
14 Steven Hunter
15 Michael Benno Veloce Racing
16 Jeremy Dunn
17 Cary Miller Gentle Lovers
18 Scott Bradway Team S+M
19 Eric Sheagley Veloce Racing
20 Nat Johnson Green Submarine Records
21 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
22 Ryan Weaver River City Bicycles
23 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
24 Pete Rubijono
25 Kolby Preble
26 Leland Gilmore River City Bicycles
27 Erol Chandler Portland Bicycle Studio
28 Cole Sprague Bend Memorial Clinic Total Care Rac
29 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
30 Kevin Andrews Rebound/Tireless Velo
31 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
32 Dylan Vanweelden
33 Matt Hall IRA Ryan Cycles
34 Julian Deiss
35 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
36 John Walrod River City Bicycles
37 Ben Horan
38 Clint Culpepper
DNF Jonathan Smith Team S+M
DNF Joel Madrone
DNF Ross Bowden HPChiro/Alpine Mortgage Planning
DNF Patrick Means
DNF Patrick Jackson Buy Local Cycling
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan King IRA Ryan Cycles
2 Kenneth Reed Green Submarine Records
3 Jens Macaller
4 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
5 Austin Crenshaw Staccato Gelato
6 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
7 Aaron Lee Staccato Gelato
8 Christian Reed Green Submarine Records
9 Danny Weikel
10 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
11 Sean Corey Trusty Switchblade
12 Lance Nelson
13 Chris Johnston bicycleattorney.com
14 Steve O'neill Cyclepath Racing
15 Crossett Freilinger Team S+M
16 Jordan Norris Camas Bike and Sport
17 Joseph Ferron Guinness Cycling Team
18 Aaron Nett Trusty Switchblade
19 David Sterry Green Submarine Records
20 Dustin Miller Buy Local Cycling
21 Robert Campbell Hutch's-Eugene
22 John Ayres bicycleattorney.com
23 Andrew Yeoman
24 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
25 Doug Minirak
26 Christopher Ryan Team Slow
27 Justin Burton Bellovaci United
28 Matthew Studer
29 Cullen Guinn
30 Sage Brown
31 Dominic Gerbo Staccato Gelato
32 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
33 Benjamin Farver Jens Voigt's Army
34 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
35 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
36 Gabriel Linn Trusty Switchblade
37 Matthew Smith Hammer Velo
38 James Newman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
39 Andrew Moorphis
40 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
41 Mike Lurie
DNF David Caughlin
DNF Jesse Homan Veloce Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
2 Craig Armstrong
3 Sean Eslinger
4 David Rasca Buy Local Cycling
5 Gary Szalay
6 Cullen Guinn
7 Gregg Magnus Portland Velo
8 Robert k Brown
9 Ryan Oconnell Trusty Switchblade
10 Eric Fischer Existential Velo
11 Mark Widlund The Spokesmen
12 Josh Speer
13 Kyle Morrisey Therapeutic Associates Cycling/Sage
14 Jons Ryerson Amnesia
15 Michael Selinger
16 Patrick Croasdaile
17 Dan Dellitt
18 Tom Stahly
19 Bennett Walker Willamette University Cycling Team
20 Alen Turpin Willamette University Cycling Team
21 Jacob Smith
22 Tyler Jackson Buy Local Cycling
23 Michael Vandomeler
24 Ryan Morrisey The Spokesmen
25 Jacob Shank Team Lazy Tarantulas
26 Charlie Parrott
27 Brent Butler
28 Eric Schmidt
29 Vaughn Aldredge Team Beer
30 Jack Olsen Fat Cobra Video
31 Douglas Gresham
32 Ben Chinburg
33 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
34 Erik Denninghoff DNR
35 Joshua Hanselman
36 Daniel Esterling Green Submarine Records
37 Christopher R magel Bike Newport-Bier One
38 Marc Riera Gentle Lovers
39 Morgan Saltenberger
40 Bryan Mcgeeney Team Finger
41 Justin Watkins Corsa Concepts Cycling Team
42 Mg Smith Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
43 Clayton Lindsay
44 Tommy Fieweger
45 Abram Hernandez
46 Dan Saunders
47 Matthew Edwards
48 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
49 Jerald Winfrey
50 Isaac Frost Green Submarine Records
51 Sam Harrison
52 Mke Andrews
53 Eric Meier
54 Brian Nelson The Spokesmen
55 Mark Mandigo
56 Sean Kellogg
57 Marc Brodehl
58 Mark Turnbull
59 Mike Meier
DNF Kurt Gritman
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Hall Half Fast Velo
2 Todd Stryker The Spokesmen
3 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
4 Kevin Thompson Half Fast Velo
5 Damon Schaefer
6 Tony Dirks Mountain View Cycles
7 David Rosen Half Fast Velo
8 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
9 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
10 Scott Smith
11 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
12 Chad Hartley
13 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
14 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood
15 Matt Niles
16 Andrew Hayes Mountain View Cycles
17 Dan Frye Team Bacon
18 Seth Daniels Team Bacon
19 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
20 Wayne Nussbaum
21 Geoff Rogers Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
22 Matt Wilkin
23 Benjamin Herring Corsa Concepts Cycling Team
24 Matt Eisiminger Veloce Racing
25 Michael Chesnut
26 Dave Wrast The Spokesmen
27 Peter Mersereeau
28 David Ricks
29 James Thompson
30 Todd Foreman-kinder Showers Pass
31 Brad Kehm Rogue
32 Tyse Vanlaik
DNF Mike Szwaya bicycleattorney.com
DNF Max Kirchoff Team Cthulhu
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cameron Beard Bend Endurance Academy
2 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
3 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
4 Stephan Roberts Cyclepath Racing
5 Zach Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
6 Micah Melkonian Mountain View Cycles
7 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
8 Rubin Field Field Jerger Cycling
9 Davis Melkonian Mountain View Cycles
10 Luca Mallon Word-RCB
11 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
12 Elkin Parker Super Relax Concept
13 Izaak King Veloce Racing
14 Linus Clark
15 Skyler Gober
16 Santo Mallon Word-RCB
17 Evan Mobley Camas Bike and Sport
18 Joel Eisiminger
19 Rick Durst
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Camas Bike and Sport
2 Susannah Hart Camas Bike and Sport
3 Hannah Hart Camas Bike and Sport
4 Janessa Wilson Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tre Hendricks Mountain View Cycles
2 Andrew Sargent WebCyclery.com
3 John Bravard Cyclepath Racing
4 Joe Santos Cyclepath Racing
5 Thomas Cody Rapha Racing NW
6 William Sullivan
7 Slate Olson
8 Shane Fletcher Veloce Racing
9 Martin Baker bicycleattorney.com
10 Jake Rosenfeld
11 Doug Evans bicycleattorney.com
12 Nate Magret Rapha Racing NW
13 Todd Rosier Portland Velo
14 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
15 Alex Accetta Team Beer
16 Doug Laplaca Bend Memorial Clinic Total Care Rac
17 Jared Roy
18 Eric Lanners Word-RCB
19 Aaron Leritz Team S+M
20 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
21 William Goritski Rebound/Tireless Velo
22 Greg Talbert Rapha Racing NW
23 Mike Wilson Pacific Power Blue Sky
24 Tim Smith Rebound/Tireless Velo
25 David Saltzberg Half Fast Velo
26 Christopher Tuttle
27 Patt Kudszus Buy Local Cycling
28 James Jonke Oregon Bike Shop
29 Paul Anderson Half Fast Velo
30 Robert Huff Half Fast Velo
31 Scott Jerger Field Jerger Cycling
32 Joseph Fricke Cyclepath Racing
33 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
34 Aric Rist Half Fast Velo
35 Erik Voldengen Beaverton Bicycle Club
DNF Brian Spears Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harald Graham West End Bikes/Specialized
2 Steve Dale bicycleattorney.com
3 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
4 Brion Barnett Portland Velo
5 Jeff Stevens Green Submarine Records
6 Ken James Half Fast Velo
7 David Ripp West End Bikes/Specialized
8 Nicholas Leritz Team S+M
9 Johnny Burrell Filth and Fury
10 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
11 John Droege Filth and Fury
12 Ken Benderly bicycleattorney.com
13 Hugh Gapay Hammer Velo
14 Greg O'Brien crank
15 Jonathan Irick Rapha Racing NW
16 Mike Alligood Therapeutic Associates Cycling/Sage
17 Marcelo Silva Half Fast Velo
18 Kirk Edwards Therapeutic Associates Cycling/Sage
19 Edward (ted) Chaplain
20 Sasha Lacey Portland Velo
21 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
22 Mike Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
23 Kevin Condron Gentle Lovers
24 Mike Rosenfeld Half Fast Velo
25 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
26 Jon Schnorr
27 Chris Nelson Green Submarine Records
28 Murray Carlisle Rebound/Tireless Velo
29 Jon Pearson Therapeutic Associates Cycling/Sage
30 Shannon Boroff
31 Matthew Martel Pacific Power Blue Sky
32 Andrew Arnsberg
33 Jay Rishel
34 Ted Gresh
35 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
36 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
37 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
38 David Pryor Field Jerger Cycling
39 Quinn Jackson DNR
40 Casey Davidson bicycleattorney.com
41 Todd Klapwyk Portland Velo
42 Trig Rogers bicycleattorney.com
43 Jeff Boehlke
44 Todd Schock Boneyard Cycling
45 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
46 Keith Levesque Rogue
47 Danny Lopez West End Bikes/Specialized
48 Chris Nolke
49 Todd Sexton Guinness Cycling Team
50 Kenneth Pace Team S+M
51 Steve Southerland Rebound/Tireless Velo
52 Peter Casey Portland Velo
53 Mark Emry Oregon Bike Shop
54 Scott Mcknight Team Bike Tires Direct
55 Paul Formiller Portland Velo
56 Javad Simonsen Portland Velo
57 Cliff Allen Bellovaci United
58 Mike Petersen Capitol Velo
59 Pete Conklin
60
61 Joe Durkee bicycleattorney.com
62 Erik Spillman
63 Steve Schwaeber Veloce Racing
64 Bradley Pfeiffer Bloom Racing
65 Eric D. Mcmurtry Bellovaci United
66 Jim Straight Sunset Cycles
67 Mark Damon Hutch's-Eugene
68 Caan Zarosinski Half Fast Velo
69 David Mackintosh Mountain View Cycles
70 Andy Platt
71 Jimmy Candelaria Close2myart Cycling Team
72 Marc Riera Gentle Lovers
73 Jim Moore West End Bikes/Specialized
74 Alan Reaume
DNF Scott Ballard Half Fast Velo
DNF Andy Barczak Team Bike Tires Direct
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 67  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky
2 Chris Nygaard
3 Jay Wisowaty
4 Jesse Saks Amnesia
5 Judson Mccauley The Spokesmen
6 Andy Leritz Team S+M
7 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
8 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
9 John Prosser
10 Paul Schipper
11 Greg Kempthorn Sunset Cycles
12 Chris Brannen Team S+M
13 Brian Barker Ironclad Performance Wear
14 Lloyd Connelly DNR
15 Chris Miller
16 Kerry Halligan
17 John Gove
18 Matt Savage
19 Judd Eustice Team S+M
20 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
21 Greg Shaffer
22 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
23 Damon Schaffer
24 David Lofstead
25 Peter Rueegger Team Mudman
26 Steve Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
27 David Doughty Portland Velo
28 Dennis Stafford
29 Paul Souders
30 Bjorn Clouten
31 Clinton Walker
32 Varner Seaman Existential Velo
33 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
34 Chris Roberts
35 Terry Campbell
36 Michael Paradis Rebound/Tireless Velo
37 Sean Stroup
38 Jeff Hendricks The Spokesmen
39 Todd Mobley Camas Bike and Sport
40 George Hegarty
41 Chris Compton
42 Mark Mcmurtry Bellovaci United
43 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
44 Ryan Schimpf Team Bacon
45 James Sestric Therapeutic Associates Cycling/Sage
46 Simon Robins
47 David Hewett The Spokesmen
48 Troy Clear
49 Ed Fischer Camas Bike and Sport
50 Matt Richmond Showers Pass
51 Aaron Even Rebound/Tireless Velo
52 Tom Palke Team Mudman
53 Jason Miranda Trusty Switchblade
54 Grant Collins Team Bacon
55 Brendan Quinlan
56 Chris Bathke
57 Phil Avery Fat Cobra Video
58 Robert Stefanowicz
59 Jeff Spencer
60 James Bender Beaverton Bicycle Club
61 Rick Zimmerman
62 Kahlin Kurilik
63 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
64 Erick Nelson Portobello Bicycle Racing
65 Matt Meskill
66 Scott Hamness
67 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
68 Joe Gomez Team Mudman
69 Jonathan Modie Team S+M
70 Chris Kayser
71 Rich Hannah Team Mudman
72 Ben Mcleod
73 Matthew Cordeiro
74 Jeff Birdsall
75 Danny Klube Fat Cobra Video
76 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
77 Blaine Zumwalt
78 Chris Cortez Team Oregon presented by Laurelwood
79 Banjo Weymuth
80 Andrew Schlesinger
81 Greg Stiles
82 Pascal Chureau
83 Jerod Cottrill
84 Chris Barney Therapeutic Associates Cycling/Sage
85 Steve Rassow
86 James Webb Beaverton Bicycle Club
87 Neil Gibson
88 Brett Rasmussen Rebound/Tireless Velo
89 Michael Finan
90 Andrew Kaylor Team Water.org
91 Joseph Horton
92 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
DNF A Freeman Trusty Switchblade
DNF Colin Cunningham
DNF Craig Broberg HPChiro/Alpine Mortgage Planning
DNF Matthew O'rourke
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 84  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness
2 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
3 Jeff Parker Super Relax Concept
4 William Zale West End Bikes/Specialized
5 Joseph Hoerner
6 Gregg Leion Mountain View Cycles
7 Cal Stone
8 Dave Luoma Guinness Cycling Team
9 Kevin O'connell Hammer Velo
10 Roger Joys Upper Echelon Fitness
11 Chauncey Curl Project London 2012
12 Dave Burnard
13 Joe Field Field Jerger Cycling
14 Steve Lacey Showers Pass
15 Richard Desmond Upper Echelon Fitness
16 Peter Spir Team S+M
17 Daniel Melkonian
18 Tim Ellerbruch
19 Mark Hildebrandt Portland Velo
20 Tracy Marks
21 Jay Rathe Beaverton Bicycle Club
22 Andrew Meigs
23 Michael Smith
24 Jim Hinkley
25 Richard Potestio Rapha Racing NW
26 Dan Houghton Showers Pass
27 Mark Stoller
28 Paul Montgomery Team S+M
29 Andrew Wilson Rebound/Tireless Velo
30 Gary Smith
31 David Gratke Showers Pass
32 Chris Luby
33 Peter Langston
34 Steve Volz Oregon Bike Shop
35 Paul Bascom Portland Velo
36 Bob Brenner
DNF Johnny Vergis Cyclepath Racing
DNF Jon Gornick Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Mike Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Strasser Team S+M
2 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
3 Steve Rearden
4 John Eric lutz Team S+M
5 Larry Stryker The Spokesmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace
2 Heather Wills
3 Beth Burns Veloce Racing
4 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Sarah Eustis bicycleattorney.com
7 Laura Hagen Bend Memorial Clinic Total Care Rac
8 Julie Swearingen Mountain View Cycles
9 Elaine Bothe Sorella Forte
10 Virginie Calme Cyclepath Racing
11 Susan Parsons Super Relax Concept
12 Anna Vaughn Hammer Velo
DNF Ann Kennedy bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cindy Lewellen
2 Sharon Anderson Ironclad Performance Wear
3 Gwyn Blanton
4 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
5 Ellen Miller Willamette University Cycling Team
6 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
7 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
8 Elaine Prause Super Relax Concept
9 Tara Carlson
10 Amanda Durkee bicycleattorney.com
11 Jennifer Donnelly Super Relax Concept
12 Bernadette Estrada Veloce Racing
13 Maureen Kavanaugh Hammer Velo
14 Suzy Renn
15 Danielle Machon Team Beer
16 Tess Weir
DNF Linda Caporicci Oregon Bike Shop
DNF Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Ina Mclean Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Angela Horton gapay Hammer Velo
4 Cary Schwartz Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Lora Melkonian Mountain View Cycles
6 Pam Fairchild Rebound/Tireless Velo
7 Maggie Rising Portland Velo
8 Martina Ralle Sorella Forte
9 Jan Moss Sorella Forte
10 Susan Moote
11 Carol Pelmas Fat Cobra Video
12 Sue Hanna Oregon Bike Shop
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
2 Seth Patla River City Bicycles
3 Joshua Johnston
4 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
5 Brian Kesselman Diamond Law Cycling Team
6 Matt Mahoney Gentle Lovers
7 Mat Barton Staccato Gelato
8 John Lin Hammer Velo
9 Jesse Luckett
10 Jacob Furniss
11 Sal Collura SLOCUM Race Team
12 Greg Adams Cyclepath Racing
13 Josh Armagost Fat Cobra Video
14 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
15 Andy Meschke
16 John Walrod River City Bicycles
17 David Bisers Tensegrity PT Cycling
18 Joel Holly Ruckus Test Team
19 Brian Larson
20 Ethan Furniss
21 John Gulick Green Submarine Records
22 Jared Reeber
23 Chase Banna
24 Neil Green Therapeutic Associates Cycling/Sage
25 Erik Hofland Therapeutic Associates Cycling/Sage
26 Craig Armstrong
27 Cody Gervasi Jens Voigt's Army
28 Shawn Small Ruckus Test Team
29 Michael Fletcher Bridgetown Velo
30 Will Blanton
31 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
32 Julian Roden Cyclepath Racing
33 Brandon Rothauge
34 Steve Tyrrill
35 Ed Worcester
36 Rich Rosko Hammer Velo
37 James Jonke Oregon Bike Shop
38 Kevin Ziemke Team Beer
39 John Howe Team Beer
40 Jason Uland Team Cthulhu
41 Jesse Merrithew
42 Eddie Wang River City Bicycles
43 Mark Biedrzycki Kestrel/Imperial River Racing
44 Steven Basden Half Fast Velo
45 Aaron Radspinner United Finance
46 Ken Hahn
47 Chris Leach
48 Damon Dimick
49 Matthew Case Team Beer
50 Robert Higdon SOFT LIKE KITTEN
51 Edward Groth Team Slow
52 Chris Burge
53 Christopher Puma
54 Charlie Marchetti flynn
DNF Jason Borum Jens Voigt's Army
DNF Nick Makanna Team S+M
DNF Ian Penner Half Fast Velo
DNF Erik Fabrizius
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown rider
2 Josh Armagost Fat Cobra Video
3 Jack Olsen Fat Cobra Video
4 Susanna Hart
5 Brian Hart jr.
6 Sharon Hart
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alice Pennington Team S+M
2 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Erin Playman Gentle Lovers
4 Brooke Mcdermid bicycleattorney.com
5 Beth Ann orton Team S+M
6 Anna Christiansen Ironclad Performance Wear
7 Sara Fletcher
8 Taylor Shekey Team Beer
9 Christy Love Team S+M
10 Anona Whitley Ironclad Performance Wear
11 Kristi Carver Upper Echelon Fitness
12 Rachel Bagley IRA Ryan Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laurie Hotovy Team S+M
2 Lindsay Fox
3 India King IRA Ryan Cycles
4 Joy Armagost Fat Cobra Video
5 Hannah Moore Green Submarine Records
6 Lisa Belair Team S+M
7 Lanakila Macnaughton Upper Echelon Fitness Women's Cycli
8 Meagan Masten
9 Heidi Swift Sweetpea Ladies Auxiliary
10 Tuuli Hakala Green Submarine Records
11 Kristen Minarik bicycleattorney.com
12 Jade Koide Team Beer
13 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Remy Maguire Team S+M
15 Erin Goodall Hammer Velo
16 Beth Flanagan
17 Jenn Levo Ironclad Performance Wear
18 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
19 Eryn Barker West End Bikes/Specialized
20 Deeann Nelson
21 Kate Ayres bicycleattorney.com
22 Anna Streuli Fat Cobra Video
23 Erica Lurie
24 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
25 Natalie Ramsland Sweetpea Ladies Auxiliary
26 Anna Potoczny-jones crank
27 Jenny Powell IRA Ryan Cycles
28 Krissy Brunsman Green Submarine Records
DNF Shirlee Denmernd
DNF Tori Bortman
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 28