Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: PIR: Heron Lakes • Oct 22 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.6
5.1
2.6
3.9
2.3
Partly Cloudy, 58 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.6
Beers
5.1
Moisture
2.6
Accel
3.9
Tech
2.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
2 Sonja Ebert Team 10 Barrel
3 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
4 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
5 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Rosen Sage Titanium
2 Walter Mcknight Deschutes Brewery
3 Tim Schauer Sage Titanium
4 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
5 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
6 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
7 Michael Clark Stumptown Cycling Club
8 Peter Iverson
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 Patrick Palmer Sage Titanium
11 Jon Pearson Sage Titanium
12 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
13 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
14 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
15 Jeff Tedder Hammer Velo
16 Mark Sather Team 10 Barrel
17 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
19 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
20 Dan Salvey
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix
23 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components
24 Stephen Ford
25 Lewis Dixon
26 Ben Conte Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
27 Jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team
28 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
29 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
30 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
31 Matt Brownfield
32 Bob Camillucci Team Finger
33 Duane Hastings Team 10 Barrel
34 Shawn Cooney
35 Ed Waters
DNF Paul Toufar bicycleattorney.com
DNF Michael Smelser Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Perry
2 David Estrin
3 Lucian Spampinato
4 Sam Trachtenberg Cyclepath Racing
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Visnack Bend
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
3 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
4 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
6 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
7 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
8 Jackson Dale bicycleattorney.com
9 Ian Tesman
10 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
11 Chance Brown Trusty Switchblade
12 Jack Hampson Sage Titanium
13 Hans Lanners
14 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
15 Evan Vanderstoep
16 Henry Tuttle bicycleattorney.com
17 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
18 Griffin Harple
DNF Conner Vanderstoep
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
2 Ian Shreve
3 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
4 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
5 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
6 Luke Lehman
7 Simon Porter Cyclepath Racing
8 Sage Doggett
9 Benjamin Tai Camas Bike and Sport
10 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
11 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
12 George Steadman
13 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team
14 Ethan Moen Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Lilly
2 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
3 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
4 Carter Hanley
5 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
2 Ian Shreve
3 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
4 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
5 Evan Lilly
6 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
7 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
8 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
9 Luke Lehman
10 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
11 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
12 Simon Porter Cyclepath Racing
13 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
14 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
15 Sage Doggett
16 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
17 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
18 Benjamin Tai Camas Bike and Sport
19 Carter Hanley
20 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
21 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
22 Jackson Dale bicycleattorney.com
23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
24 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
25 Ian Tesman
26 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
27 Elliot Werner
28 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
29 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
30 George Steadman
31 Joshua Bussey Showers Pass Racing Team
32 Grayson Rose
33 Chance Brown Trusty Switchblade
34 Jack Hampson Sage Titanium
35 Gavin Newman Sage Titanium
36 Hans Lanners
37 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
38 Evan Vanderstoep
39 Daegan Hofeld Bicycleway.com/OPS
40 Henry Tuttle bicycleattorney.com
41 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
42 Noah Sampson
43 Koen Smelser
44 Ethan Moen Camas Bike and Sport
45 Griffin Harple
DNF Conner Vanderstoep
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Werner
2 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
3 Grayson Rose
4 Gavin Newman Sage Titanium
5 Daegan Hofeld Bicycleway.com/OPS
6 Noah Sampson
7 Koen Smelser
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Kayden Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Aspynn Westby
4 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
5 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
6 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Hewett The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Kayden Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 Olivia Hewett The Spokesmen
6 Aspynn Westby
7 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
8 Emma Royce The Spokesmen
9 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
10 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
11 Lizzy Ward Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
13 Peyton Wilson
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
2 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
3 Peyton Wilson
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
3 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Bart Bowen Deschutes Brewery
5 Andrio Abero
6 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
7 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
8 John Weathers Audi
9 Chad Swanson Team S+M
10 Brian Kesselman Team 10 Barrel
11 Webster Wilson Cyclepath Racing
12 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Brian Anthony ANTHM Collective
14 Rick Metz bicycleattorney.com
15 Eric Lanners
16 Joel Madrone Breadwinner Cycles
17 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
18 Justin Guidroz
19 Ryan Weaver River City Bicycles
20 Scott Bradway bicycleattorney.com
21 Craig Aaker
22 Andy Olsson
23 Roger Meier Cyclepath Racing
24 Robert Carver
25 Mike Szwaya bicycleattorney.com
26 Greg Adams Cyclepath Racing
27 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club
28 Mike Manthey
29 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
30 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
31 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
32 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b P
33 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
34 Michael Risner Guinness Cycling Team
35 Doug Minarik bicycleattorney.com
36 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
37 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Chamberlain
2 James Green
3 James Owen Capitol Velo
4 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
5 Jd Jaspersen Audi
6 Chad Eder Chinook Cycling Club
7 Garrett Tyburski
8 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Jason Reynolds
10 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
11 Bas Geelen
12 Peter Hand
13 David Kaysen
14 Michael Kolb ANTHM Collective
15 James (bradley) self Grouptrail Cycling
16 Joel Sherman
17 Daniel Dellitt
18 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
19 Christopher Landon
20 Dave Torrance
21 Eric Hagen
22 David Kuzma The Spokesmen
23 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
24 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
25 Joshua Boelter Pedal PT
26 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b P
27 Casey Antonson Team Velo Cult
28 Gerardo Perez Portland Velo Racing
29 Jason Ladwig
30 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
31 Matthew Boelter
32 Kevin Dickson
33 Blaine Zumwalt
34 Christopher Friedrich Team Coastal
35 Craig Carter Harder Cycling
36 Michael Clark Stumptown Cycling Club
37 Jake Linford Team 10 Barrel
38 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
39 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
40 Jeff Dill ANTHM Collective
41 Scott Wazny
42 Brian Carrico The Spokesmen
43 Brandon Cornejo ANTHM Collective
44 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
45 Chris Thier Boneyard Cycling
46 James Lais
47 Bodjie Train Grouptrail Cycling
48 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
49 Albert Passadore Hammer Velo
50 Matthew Jetton
51 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
52 Demian Bailey
53 Beau Burggraff
54 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera
55 Dan Salvey
56 Jamie Carlin
57 Stephen Carter The Spokesmen
58 Kevin Claggett
59 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
60 Brian Dessinger
61 Justin Tunis
62 Neil Gibson
63 Burk Webb Portland Velo Racing
64 Phillip Wiant
65 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
66 Richard Fattic
67 Mike Lurie bicycleattorney.com
68 James Sunderland bicycleattorney.com
69 David Rick
70 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
71 David Smith
72 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood
73 Jonathan Eng
74 Geir Eide
75 Vaghn Aldredge
76 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 Ben Hein
78 Matt Haughey
79 Bjoern Brunner
80 David Rayls
81 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
82 Doug Smith
83 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
84 Charlton Shen
85 Reyaz Rohani
86 Tony Pitone
DNF Ethan Fuld
DNF Don Gutzmann
DNF Benoit Dubuisson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 10   Cat 5: 3   Cat ?: 75  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hagai Tavori Hammer Velo
2 Eric Cress Team 10 Barrel
3 Steve Williams Half Penny Cycling Team
4 Jeremy Wright River City Bicycles
5 Neil Green
6 David Miller Team Lazy Tarantulas
7 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Carl Werner
9 Peter Koonce Grouptrail Cycling
10 Franz Bruggemeier Point S Racing
11 Terry Hamness Camas Bike and Sport
12 Randy Scott Deschutes Brewery
13 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
14 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
15 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
17 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
18 Curtis Brawner
19 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
20 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Billy Holcomb Trusty Switchblade
22 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
23 Mike Hamness Camas Bike and Sport
24 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
25 Jordan Miller Deschutes Brewery
26 Brian Wise
27 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
28 Jerry Inscoe HiFi Sound Cycling Components
29 David Hewett The Spokesmen
30 David Rasca Half Penny Cycling Team
31 Ashley Williams
32 Rob Thompson Olympia Cycling Team
33 Philip Hatton Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
34 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
35 George P.s. mcconnell
36 Jeff Copus Team 10 Barrel
37 Christopher Tuttle bicycleattorney.com
38 Jonathan Vinson
39 Thomas Pastor Deschutes Brewery
40 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
41 Edward (ted) chaplain Showers Pass Racing Team
42 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
43 Nathan Agalzoff
44 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
45 Dylan Wiggins
46 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
47 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
48 Ryan Chase Deschutes Brewery
49 Ryan Morgan Trusty Switchblade
50 Thomas Royce The Spokesmen
51 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
52 David Visnack
53 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
54 Geoff Grummon-beale
55 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
56 Mark Skiffington
57 Nolan Restivo
58 Max Frixione
59 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
60 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
61 Curtis Loeb Hammer Velo
62 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
63 Wade Hewitt Pentangeli
64 Paul Lugar
65 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
66 Sean Denney bicycleattorney.com
67 Jacob Tong
68 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
69 Will Cortez
70 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
71 Juston Manville MTBPDX.com
72 Fred Smelser
73 Ian Stromquist Team Finger
74 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
75 Scott Hamness
76 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
77 Kenneth Pace Team S+M
78 Jason Beer
79 Eric Aldinger Team S+M
80 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi
81 Sean Stroup
82 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair
83 Eric Evans
84 Andy Platt
DNF David Marchi Murder of Crows
DNF Matt Berg
DNF Robert Christensen Team S+M
DNF Sean Cook Cyclepath Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 72  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Trepess Deschutes Brewery
2 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental
3 Jeff Otto Audi
4 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
5 Scott Trautman Camas Bike and Sport
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com
7 Jeff Standish Sage Titanium
8 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
9 Martin Baker bicycleattorney.com
10 Jeffrey Whitaker Cyclepath Racing
11 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 William Alcorn BikeFlights.com
13 Perry Lund
14 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
15 Michael Metz bicycleattorney.com
16 Tom Hill bicycleattorney.com
17 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 John Foulston Team Velo Cult
19 Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
20 Matt Engel Murder of Crows
21 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
22 Steven Thorne BikeFlights.com
23 Eric Stolberg ANTHM Collective
24 Ian Kennedy bicycleattorney.com
25 Timothy Shreve
26 Donald Newlands bicycleattorney.com
27 Bill Petersen
28 Dave Metz
29 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
30 Trig Rogers bicycleattorney.com
31 Scott Ballard Cyclepath Racing
32 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
33 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
34 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
35 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
36 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
37 Mike Schrankel Team Finger
38 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
39 Pete Conklin Showers Pass Racing Team
40 Steven Basden Cyclepath Racing
41 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
42 Dan Davis
43 David Dorocke Deschutes Brewery
44 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
45 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Mike Taylor Deschutes Brewery
47 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
48 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
49 Walter Mcknight Deschutes Brewery
50 Tom Nilan Showers Pass Racing Team
51 Leland Jossy
52 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 ? ?
54 David Bussey Showers Pass Racing Team
55 Amory Cheney Deschutes Brewery
56 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
57 Michael Norkitis
58 Eric Brainich BeerMongers Cycle Club
59 Chris Chapman
60 Richard Potestio
63 First Name last name
DQ Stefan Furst Camas Bike and Sport
DNF Matt Kline Land Shark
DNF Andrew Malakoff Recycled Cycles Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Field
2 Dave Luoma Cyclepath Racing
3 Mark Schwyhart Team S+M
4 Phil Randall Bicycleway.com/OPS
5 Stefan Furst Camas Bike and Sport
6 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
7 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing
8 Rick Gregory
9 Ron Strasser Team S+M
10 Hugh Givens bicycleattorney.com
11 Ken Rodgers Bicycleway.com/OPS
12 Ed Rogers
13 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/OPS
14 Craig Mavis Deschutes Brewery
15 James Thiele
16 Tim Hanrahan Team Velo Cult
17 Paul Montgomery Team S+M
18 Edward Lanton
19 Vern Krist
20 Karl D jackson
DNF Amory Cheney Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Heywood
2 Tad Hodgert Deschutes Brewery
3 Loren Russell
DNF Einar Traa Portland Velo Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Isla Rowntree
3 Ann Kennedy bicycleattorney.com
4 Linda Tesman
5 Abra Mcnair
6 Susan Grandjean
7 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
8 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Elise Huggins Point S Racing
10 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
11 Jennifer Johnson
12 Karla Kingsley Grouptrail Cycling
13 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
14 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
15 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
16 Patricia Strange Deschutes Brewery
17 Erinne Goodell Team Slow
18 Erika Scholz
19 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
20 Cara Vangorder lasof
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Pola Team Finger
2 Rebecca Hillary Team AF
3 Hannah Yorra Boneyard Cycling
4 Brittany Stover Team AF
5 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club
6 Renee Beard
7 Summer Baird Boneyard Cycling
8 Tina Shaner bicycleattorney.com
9 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
10 Cecilia Becerra BikeFlights.com
11 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
12 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
13 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
14 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
15 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
16 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
17 Annie Ericson
18 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Lisa Gentz Boneyard Cycling
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
2 Eileen Kelly-foulston Therapeutic Associates Racing p/b P
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
4 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
5 Susan Foster Deschutes Brewery
6 Katherine Christensen bicycleattorney.com
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Mary Dallas Hutch's Bend Dental
9 Patty Sturdevant bicycleattorney.com
10 Christine A holland Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
11 Laila Deardorff bicycleattorney.com
12 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes
13 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
14 Donna Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones
2 Mitchell Trux PDX TI
3 Sean Babcock Team S+M
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
5 Jacob Rathe Jelly Belly Cycling
6 Erik Tonkin Team S+M
7 Josh Kelley Breadwinner Cycles
8 Andrew Coe PDX TI
9 Robert Cummings Dialed Cycling Team
10 Jeremy Russell River City Bicycles
11 Jeff Johnston Boneyard Cycling
12 James Ceccorulli Team S+M
13 Gabriel Linn Trusty Switchblade
14 Evan Murphy
15 Schmitt Damian Point S Racing
16 Max Ritzow PDX TI
17 Seth Patla PDX TI
18 Christopher Bagg Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
19 Paul Furst Camas Bike and Sport
20 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood
21 Matthew Paez
22 David Wilcox HiFi Sound Cycling Components
23 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
24 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Colin Rowan
26 Josiah Zukowski Point S Racing
27 Kyle Berg Sage Titanium
28 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
29 Ian Wilson
30 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
31 Paul Armstrong
32 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Sean Corey Breadwinner Cycles
34 Xander Viray
DNF Luke Pennington Team S+M
DNF Martin Acosta Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
DNF Jonathan Myers Team S+M
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juston Macminn
2 Justin Zeinhart
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
4 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b P
5 Calvin Keane
6 Brad Petersen
7 Matt Jamison Grouptrail Cycling
8 Trevor Lane Boneyard Cycling
9 Dave Davis Olympia Cycling Team
10 Randall Fransen Mettle Cycling
11 Adam Kachman Mettle Cycling
12 Ryan Gallagher Godspeed Courier
13 David Cushman Grouptrail Cycling
14 Joseph Lukens
15 Adam Moore Grouptrail Cycling
16 Rich Cramer
17 Michael Bernal
18 Joshua Johansen Team 10 Barrel
19 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
20 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
21 Garret Hobrook Metropolis Cycle Repair
22 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
23 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
24 Mike Chamblin
25 Ben Pederson
26 Michael Collins bicycleattorney.com
27 Charlie Douthwaite Team Coastal
28 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes
29 John Pearson Byzick + Company Cycling
30 John Chapman
31 Tiago Reis Hutch's Bend Dental
32 Jake Rosenbaum
33 Dustin Henderson Deschutes Brewery
34 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
35 ? ?
36 Jordan Taylor bicycleattorney.com
37 Brian Little BeerMongers Cycle Club
38 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
39 Brad Davidson Grouptrail Cycling
40 Dan Porter Cyclepath Racing
41 Gavin Bowen
42 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
43 Gary Szalay Team Finger
44 Kelsey Ramsey
45 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo
46 Alan Barton Olympia Cycling Team
47 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
48 Eric Zugor
49 Dan Shaw
50 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
51 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
52 Ian Hosek
53 Brendan Treacy
54 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing p/b P
55 Caleb Dickson Corvallis Cyclery Racing
56 Kiel Fletcher
57 Drew Thomas
58 Tim Goodall
59 Ty Goldsby
60 Justin Onusko
61 Michael Rabinowitz
62 Kristopher Celtnieks
63 Gavin Beer
64 Zachary Conklin bicycleattorney.com
65 Andrew Marchington
66 Cooper Irwin
67 Matt Bloom Byzick + Company Cycling
DNF Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
DNF Zach Rotstein
DNF Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Madsen Murder of Crows
2 Max Heckscher
3 Kieran Harden
4 Elijah Smith
5 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas
6 Jason Whitley
7 Jason Whittington Team 10 Barrel
8 Ivor Van maaren
9 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
10 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club
11 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
12 Josh Reid
13 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club
14 Travis Hall Stages Cycling
15 Spencer Roedel
16 Chris Parco
17 Mark Gyulafia River City Bicycles
18 Ben Ticknor
19 ? ?
20 Jesse Merrithew
21 Quinn Rohlf
22 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Dan E peterson
24 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b P
25 Christopher Mccarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes
26 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes
27 Alexander Goldman
28 Mike Schwoebel
29 Daniel Renelt Therapeutic Associates Racing p/b P
30 Austen Sofhauser
31 Austin Ellerbruch Corvallis Cyclery Racing
32 Chris Nelson
33 Nathan Boyett Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
34 Travis Bullard Team 10 Barrel
35 Evan Gaspar Stages Cycling
36 John Degenhardt
37 Ben Swanson Pedal PT
DNF Eric Hagen
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sky Colley
2 Kevin Ryan
3 Quinlan Pfiffer
4 Eric Meza
5 David Johnson
6 Pierce Martin Team Finger
7 Rich Lammers
8 Chris Wisdom
9 Jordan Boutilier Corvallis Cyclery Racing
10 Dirk Vanderhart Team Coastal
11 Kenneth Stedman
12 John Lopez
13 Seth Johnson Team Finger
14 Oliver Smith
15 Darin Joseph Team Finger
16 Casey Depeel
17 Rutherford Brakke-pound
18 Jacob Horn
19 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
20 Trey Read Point S Racing
21 Kieran Stover
22 Chase Daniels
23 Jonathan T meyer
24 Colin Skinner
25 Bill Messer
26 Mike Wilburn
27 Dave Sanderling
28 Michael Brandwein Team Velo Cult
29 Adam Vanarsdall
30 David Vancott Team Finger
31 Ryan Smith
32 Morten Bulow
33 Max Erdenberger
34 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
35 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team
36 Heath Korvola Team 10 Barrel
37 Matt Barney
38 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
39 Kyle Gunsul
40 Max Soontararak Team 10 Barrel
41 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling
42 Neil Jernstrom
43 James King Holtey Law p/b Peak Condition
44 Anthony Piff
45 Erik Jensen
46 Peter Reed
47 Isaac Zak
48 Jackson Dale bicycleattorney.com
49 Justin Brown
50 Adam Peterson
51 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
52 Craig Bradford
53 Bruce Irwin
54 Daniel Pungor
55 Miguel Lopez
56 Steven Powell Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
57 Dylan Smith
58 Austin Tyburski
59 Erick Taft Camas Bike and Sport
60 Morgan Spriggs Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
61 Lyle Meyerson
62 Ronald Moen
DNF Danny Goforth
DNF Andy Johnson
DNF Stephen Plomer
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Point S Racing
2 Gabriel Linn Trusty Switchblade
3 Ben Guernsey Trusty Switchblade
4 Jeremy Russell River City Bicycles
5 Seth Patla PDX TI
6 Lucas Strain
7 David Boerner Ruckus Test Team
8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
9 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
10 Kyle Mensing Stages Cycling
11 Ryan Weaver River City Bicycles
12 Colin Rowan
13 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/River City Bi
14 Alex Criss
15 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team
16 Fred Mills Point S Racing
17 Jason Britton
18 Kyle Ireton River City Bicycles
19 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
20 Clint Culpepper
21 Bo Thunell Poler
22 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
23 Pete Rubijono
24 Kyle Berg Sage Titanium
25 Brian Lynch Dr Will Bar p/b Atmosera
26 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood
27 Steve Dale bicycleattorney.com
28 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
29 Tim Joslin Cyclepath Racing
30 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
31 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
32 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
33 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
34 Aaron Anderson
35 Aaron Russell Team Finger
36 Keelan Ontiveros V.C. Cascade p/b Slocum
37 Paolo Dabbeni
38 Scott Wanhala Poler
39 Matthew Edwards
40 Peter Rueegger ANTHM Collective
41 Kyle Von hoetzendorff
42 Shawn Bostad
43 Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera
44 Adam Burgess
45 Greg Schmitt Trusty Switchblade
46 Howard Draper Ruckus Test Team
47 Eric Stolberg ANTHM Collective
48 Richard Lorenz Therapeutic Associates Racing p/b P
49 Geoff Sosebee
50 Hagai Tavori Hammer Velo
51 Rob Thompson Olympia Cycling Team
52 Shane Beers Poler
53 Forest Wilson
54 Steve Black Trusty Switchblade
55 Jimmy Lingwood
56 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
57 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club
58 Randy Scott Deschutes Brewery
59 Ethan Furniss Breadwinner Cycles
60 Chris Lind Cyclepath Racing
61 Ryan Butler Team Coastal
62 Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
63 Greg Johnson Poler
64 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
65 Ryan Morgan Trusty Switchblade
66 Brian Mcnamara
67 Jason Zadow
68 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood
69 Jake Campbell
70 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
71 Christopher Burge Green Submarine Records
72 Landon Holt
73 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
74 Jade Koide Metropolis Cycle Repair
75 Jeremy Zane
76 David Dorocke Deschutes Brewery
77 Brent Wick Poler
78 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Componen