Log In
Cross Crusade: Portland International Raceway Day Two • Nov 15 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.1
6.6
4.3
5.7
2
Light Rain, 45 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.1
Beers
6.6
Moisture
4.3
Accel
5.7
Tech
2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Tisdale Highfive Cycling
2 Julie Deal KimMongers Cycle Club
3 Sarah Umbrandt
4 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
5 Libby L. emond
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Laplante
2 Peter Hand
3 Matthew Giem
4 Drew Trapnell
5 Artur Grochowski Threshold Velo
6 Mike Hammess
7 Luke Bergerson Capitol Velo
8 Matt Taini
9 Jeff Baratta Team Planet X USA
10 Austen Sofhauser
11 Jason Whittinton Team 10 Barrel
12 Dee Snaughts
13 Ryan Bottesini
14 Kevin Claggett
15 Adam Nicholas
16 Sean Mcburney
17 Aaron Benson
18 Nathan Ulrich
19 David Kuzma
20 Cesar Carrillo
21 Charlton Shen
22 Carl Steinke
23 Luke Soto Hapi-Go!
24 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
25 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
26 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
27 Nathan Petz
28 Marc Mueller
29 Ryan Devries
30 Matt Jaszkowiak
31 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
32 Elijah Salazar Hapi-Go!
33 Larry Coates
34 John Degenhardt
35 Jp Petrin Capitol Velo
36 Adrian Vogwell
37 Ryan Luce
38 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
39 Caleb Unger
40 Joel Stamming
41 Michael Ybaben
42 Ian Baer
43 Mark Baer
44 Adrienne Farabee
45 Eric Miller Grouptrail Cycling
46 Eric Truong
47 Zachary Goude Team Planet X USA
48 Duy Tran
DNF Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
DNF Don Gutzmann
DNF Scott Erickson
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Gonzales Hood River Velo
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
4 Megan Horst
5 Heather Winfrey Cyclepath Racing
6 Britt Hermanski CX Machines
7 Mira Engler CX Machines
8 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
9 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
10 Nicole Beckwith
11 Nicole Davenport
12 Epiphany Couch
13 Jody Rose Grouptrail Cycling
14 Kristi Dirks
15 Jen Zak
16 Annie Boroff
17 Leigh Hendrick
18 Kate Mcgeeney Hood River Velo
19 Tasha Weber
20 Donna Roddvik Hood River Velo
21 Kim Distefano
22 Taylor Snider
23 Amy Rogers
24 Logan Greer
25 Tracy Miller Deschutes Brewery
DNF Lucy Glaize
DNF Valerie Thorsted
DNF Elli Daniels
Finishers: Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
3 Leland Gilmore
4 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing
5 Paul Lacava
6 Evan Murphy
7 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
8 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
9 David Wilcox
10 James Ceccorulli Team S+M
11 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
12 Sean Babcock Team S+M
13 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
14 Michael Gallagher Breadwinner Cycles
15 Sean Corey Breadwinner Cycles
16 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
17 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
18 Gabriel Linn Trusty Switchblade
19 Ryan Garner Olympia Cycling Team
20 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
21 Jonathan Myers Team S+M
22 David Cresap
23 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
24 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
25 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
26 Chaz Hogenauer
27 David Krause Trusty Switchblade
28 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
29 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
30 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
31 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
32 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
34 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
35 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
36 Kyle Thornton
37 Paolo Zanetti Biciclista Test Team
38 Stephen Laurent
39 Justin Brauner KimMongers Cycle Club
40 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
DNF Robert Carver Olympia Cycling Team
DNF Cole Lalomia
DNF Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
DNF Quinn Keogh
DNF Evan Pardi
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 10   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Berg
2 Josh Weiss
3 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
4 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
5 Thomas Mcdonagh
6 Bradford White
7 Mike Chamblin
8 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
9 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
10 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing
11 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Justin Guidroz Audi
13 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 Adam Moore Grouptrail Cycling
15 Zach Rotstein
16 Christian Martin River City Bicycles
17 Jared Holm
18 Rafe Lehner Mountain View Cycles Racing Team
19 Emerson Webb
20 Jonathan Long
21 Andy Letourneau River City Bicycles
22 David Marchi Murder of Crows
23 Matt Jamison Grouptrail Cycling
24 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
25 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
26 Josh Hulst
27 John Pearson GET FIT Cycling
28 Ross Jacques
29 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
30 Xander Viray Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
31 Troy Sexton Therapeutic Associates Racing
32 Tristan Bond Mountain View Cycles Racing Team
33 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
34 Matthew Monbouquette
35 Andy Evans
36 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
37 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
38 Brian Meyer
39 Kristopher Frochlich
40 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
41 Eric Albright Grouptrail Cycling
DNF Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
DNF Erik Borghoff Trusty Switchblade
DNF Robert Mayer
DNF Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
DNF Jeremy Bowler
DNF Jared Mcclintock
DNF Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Matthew Case Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Severance
2 Russell Walker
3 Andrew Baxter River City Bicycles
4 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
5 Cooper Irwin Hapi-Go!
6 Sam Swan KimMongers Cycle Club
7 Randall Fransen Team Lost Highway
8 Brice Stivers River City Bicycles
9 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
10 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
11 Aaron Kravitz
12 Christopher Landon
13 Ian Boggs
14 Ty Goldsby
15 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 Ryan Chase Deschutes Brewery
17 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
18 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
19 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
20 Kyle D'auria
21 John Berrigan
22 Casey Varnum
23 Skyler Bastian
24 Eliott Skopin
25 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
26 Andy Borell Threshold Velo
27 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
28 Brad Crowe
29 Matt Herr Olympia Cycling Team
30 Tim Breault
31 Jason Ladwig
32 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
33 Ryan Daugherty
34 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
35 Matthew Wilkins
36 Corey Mcmanus
37 Mike Schwoebel
38 Travis Bullard Team 10 Barrel
39 Andrew Slater
40 Mark Skiffwoton
41 Chris Parco
42 Eric Hagen
43 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
44 Joseph French Team Lost Highway
45 Jimmy Gladish
46 Hannah Hart Hapi-Go!
47 Tanner Schulz
48 Dustin Long
49 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
50 Jerry Pruiett
51 Phil Avery Team Beer
52 Justin Tunis
53 Cory Nann Team Planet X USA
54 Dennis Lui
55 Sam Pitcavage
56 Kevin Rayburn Team Planet X USA
57 Matt Bloom GET FIT Cycling
58 Patrick Hunt
59 James Mcdonagh
60 Adam Hayner
61 Nicholas Leuenhagen
62 Bruce Siefker
63 Michael Newton Team Mudman
64 Aaron Frechette
65 Ryan Smith
66 Nathan Kensley
67 Johnny Bolinder
68 Garrett Wallock
69 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
70 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team
71 Reyaz Rohani
DNF Matthew Robinson
DNF Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
2 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
3 Chad Hartley
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
6 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
7 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
8 Mark Thomas Hood River Velo
9 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
10 Joel Sherman
11 Doug Brecht
12 Dave Wrast The Spokesmen
13 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
14 Bart Qualls
15 Mark Sather Team 10 Barrel
16 Ryan Jarrell Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
17 Eugene Ezman Hapi-Go!
18 Toby Schmidt Joe Bike Racing
19 Andrew Hayes
20 John Livingston Murder of Crows
21 Jon Buffaloman bouffleur Rolling Thunder p/b The Missing Lin
22 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
23 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
24 Kail Ramsey
25 Earl Hazekamp Capitol Velo
26 Charlie Bennett
27 Jacob Roth
28 Jimmy Pacheco
29 Ed Waters
30 Todd Foreman-kinder Veloforma
31 Chris Mccraw Team Slow
32 Vincent Rodarte Team Planet X USA
33 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
34 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
35 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF John Martin Team Lazy Tarantulas
DNF Jack Trumbull Hood River Velo
DNF Jeremiah Hartley
DNF Eron Riddle
DNF Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Caleb Trumbull Hood River Velo
3 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
6 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
8 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
10 Elijah Krause Bend Endurance Academy
11 Cooper Irwin Hapi-Go!
12 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
13 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
14 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
15 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
16 Aaron Lopez
17 Daniel Smith
18 Miles Revenaugh
19 Duncan Howell
20 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
21 Ian Brown Bend Endurance Academy
22 Carson Griffith Bend Endurance Academy
23 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
24 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
25 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
26 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
27 Aidan Gonzales Hood River Velo
28 Hayden Wierman
29 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
30 Luke Soto Hapi-Go!
31 Federico Spedini
32 Ryan Devries
33 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
34 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
35 Mckenzie Kelly
36 Jake Johansen Team 10 Barrel
37 Riley Johnson
38 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
39 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
40 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
41 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
42 Simon Porter Cyclepath Racing
43 Tully Carrillo
44 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
45 Avery Jackson
46 Eli Lanners
47 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
48 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
49 Jasper Kringer
50 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling
51 Evan Vanderstoop
DNF Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
DNF Jack Rosell
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
4 Miles Revenaugh
5 Ian Brown Bend Endurance Academy
6 Carson Griffith Bend Endurance Academy
7 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
8 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
9 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
10 Aidan Gonzales Hood River Velo
11 Hayden Wierman
12 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
13 Luke Soto Hapi-Go!
14 Federico Spedini
15 Ryan Devries
16 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
17 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
18 Mckenzie Kelly
19 Jake Johansen Team 10 Barrel
20 Riley Johnson
21 Joshua Bussey Showers Pass MTB/CX Team
22 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
23 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
24 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
25 Simon Porter Cyclepath Racing
26 Tully Carrillo
27 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
28 Avery Jackson
29 Eli Lanners
30 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
31 Jasper Kringer
32 Michael Zoormajian PDX Devo Junior Cycling
33 Evan Vanderstoop
DNF Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
DNF Jack Rosell
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Trumbull Hood River Velo
2 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
4 Elijah Krause Bend Endurance Academy
5 Zane Globus-oharra Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
7 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
8 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Daniel Smith
6 Duncan Howell
Finishers: Cat 2: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
3 Cooper Irwin Hapi-Go!
4 Aaron Lopez
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Aunika Miranda Trusty Switchblade
4 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
5 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
6 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Kristina Owen Capitol Velo
8 Aubrey Ellerbruch
9 Keeley Brownback
10 Emma Ward Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
11 Allyson Selander
12 Emma Royce The Spokesmen
13 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
14 Madeline Stover
15 Roxanna Hart Hapi-Go!
16 Annika Palke
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emma Ward Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
6 Allyson Selander
7 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
8 Madeline Stover
9 Roxanna Hart Hapi-Go!
10 Annika Palke
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback
2 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Aunika Miranda Trusty Switchblade
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
2 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Derek Hardinge
3 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
4 Bart Bowen Deschutes Brewery
5 Tim Joslin Cyclepath Racing
6 Patrick Beeson
7 John Weathers Audi
8 John Mccaffrey Kesho Bicycles
9 Martin Baker bicycleattorney.com
10 Chris Moor Deschutes Brewery
11 Andrio Abero
12 Aaron Leritz Team S+M
13 Ryan Brown Chinook Cycling Club
14 Mike Szwaya bicycleattorney.com
15 Craig Aaker
16 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 Ronald Kizziar
18 Mark Deresta Hood River Velo
19 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
20 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
21 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
22 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team
23 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
24 Michael Moody
25 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
26 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
28 Ted Byram bicycleattorney.com
29 Shannon Boroff bicycleattorney.com
30 Mike Heenan
31 Mark Williams Team Cycle Sport
32 Rich Cramer
33 Alex Accetta Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
34 Donald Newlands bicycleattorney.com
35 Dan Porter Cyclepath Racing
36 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
37 Andrew Steiner Boneyard Cycling
38 Dan Werle
39 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
40 Andy Kunkler Hood River Velo
41 Peter Rueegger Team Mudman
42 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
43 Jay Wisowaty
44 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
45 Eric Lanners
46 Andy Meeks bicycleattorney.com
47 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
48 Christian Reed Green Submarine Records
49 Scott Mares Threshold Velo
50 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
51 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
52 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
53 Rich Rosko Hammer Velo
54 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
55 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
56 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
58 Alexander Roddvik Hood River Velo
DNF Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
DNF Jason Zadow
DNF Michael Wilson Team S+M
DNF Matt Williams Thump Coffee
DNF Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 6   Cat 3: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Little KimMongers Cycle Club
2 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
3 Dan Shepherd Team Cycle Sport
4 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing
5 Banjo Weymouth
6 Gabe Doebler
7 Chris Thoman VMR Racing
8 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
9 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
10 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
11 Jesse Lea Cyclepath Racing
12 David Miller Team Lazy Tarantulas
13 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
14 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
15 Terry Campbell KimMongers Cycle Club
16 Tristan Jones
17 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
18 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
19 Steve Black
20 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
21 Shaun Staples
22 Erik Offner
23 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
24 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
25 Carl Werner
26 Scott A rider Grouptrail Cycling
27 Darin Swan Trusty Switchblade
28 Chris Page
29 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
30 Chris Roberts Hammer Velo
31 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo
32 Chuck Hood
33 David Rasca Half Penny Cycling Team
34 Jeffrey Whitaker
35 Aaron Tarnow WebCyclery.com
36 Thomas Pastor Deschutes Brewery
37 Gabriel Cabatic
38 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
39 Greg Freyberg Boneyard Cycling
40 Curtis Brawner
41 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
42 Kenneth Pace Team S+M
43 Steve Williams Half Penny Cycling Team
44 Maury Harris
45 Matt Mallet Pacific Power Blue Sky
46 Billy Holcomb Trusty Switchblade
47 Robert Christensen
48 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
49 Casey Davidson bicycleattorney.com
50 Thomas Royce The Spokesmen
51 Scott Hamness
52 Dustin Henderson Murder of Crows
53 Keith Mcintire KimMongers Cycle Club
54 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
55 Sean Stroup KimMongers Cycle Club
56 Paul Zagacki bicycleattorney.com
57 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
58 George P.s. mcconnell
59 Ashley Williams
60 Jeff Boehlke The Spokesmen
61 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
62 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
63 Brandon Gallagher Murder of Crows
64 Joe Pinzone Threshold Velo
65 Thomas Lyttle
66 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
67 Peter Koonce Grouptrail Cycling
68 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
69 Doug Merritt KimMongers Cycle Club
70 Chad Butler Hapi-Go!
71 Sean Cook Cyclepath Racing
72 Rob Beard
73 Tom Palke Team Mudman
74 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
75 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
76 Josh Platis KimMongers Cycle Club
77 Andrew Morphis KimMongers Cycle Club
78 David Dezellem Olympia Cycling Team
79 Ile Powell Team S+M
80 Abraam Hernandez KimMongers Cycle Club
81 Troy Nelson
82 Matthew Case Trusty Switchblade
83 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi
84 Aaron Zarosinski
85 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
86 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
87 Jimmy Candelaria Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
88 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
89 Jeff Chochon
90 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Bryan Mcgeeny Hood River Velo
DNF Bill Klingler KimMongers Cycle Club
DNF Kyle Mills Murder of Crows
DNF Joe Gomez Team Mudman
DNF Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 9   Cat 5: 3   Cat ?: 81  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Weber
2 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
3 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club
4 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
5 Nolan Restivo
6 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
7 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
8 James Owen Capitol Velo
9 Chris Wierman
10 Ken Elser Team Planet X USA
11 Jeff Copus Team 10 Barrel
12 Jason Starman
13 Joe Carpenter Team 10 Barrel
14 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
15 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
16 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
17 Kris Schamp
18 Ryan Mcintyre
19 Dan Salvey
20 Kevin Dickson
21 David Smith
22 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin
23 Steve Van bergen
24 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
25 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
26 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
27 Craig Carter Harder Cycling
28 Peter Iverson
29 Dan Grijalva
30 Eric Mckee
31 Jeff Dill Team Mudman
32 Joshua Boelter Cyclepath Racing
33 Charles Barrett
34 Ian Gleason
35 Geoff Wittreich
36 Curtis Hainie Hood River Velo
37 Chris Bathke
38 Dave Torrance
39 D'arcy Owen
40 James Lais
41 Eric Evans
42 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
43 Paul Devries
44 James Self
45 Luke Bergerson Capitol Velo
46 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
47 Matthew Cordeiro Hood River Velo
48 Chris Rinehart
49 Mike Sobolewski Hapi-Go!
50 John Williams
51 Dan Kearsley
52 Chris Meilinger
53 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
54 Tom Kay The Spokesmen
55 Gary Kim Grouptrail Cycling
56 Chris Thier Boneyard Cycling
57 Kyle Mountain
58 Matt Mavko Team Beer
59 Mark Hand Team Planet X USA
60 Todd Harple
61 Jonathan Modie Team S+M
62 Toby Contreras
63 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood
64 Wick Ashley
65 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
66 Steven Soto Hapi-Go!
67 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
68 Ethan Fuld
69 Curtis Milander
70 Daniel Mckenna
71 Greg Espinosa
72 Dave Petermeier Team Planet X USA
73 Adam Clement
74 Jeb Hendrix
75 Judah Hamnes
76 ? ?
77 Bodjie Train Grouptrail Cycling
78 Greg Scott KimMongers Cycle Club
79 Alex Hult
80 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
81 Ian Harris
82 Mark Mcmurtry VMR Racing
83 Edward Venard
84 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
85 Steven Rose
86 Ky Colley
87 Wesley Woosley
88 Colin Cunningham
89 Manny Marquez
90 Stone Doggett
91 Dwight "ike" anunciado
92 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club
93 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
94 Richard Fattic Ruckus Test Team
95 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
96 Stephen Rich
DNF Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
DNF Albert Passadore Hammer Velo
DNF Thomas Tritz
DNF Neil Gibson
DNF Jason Jones Team Planet X USA
DNF Bjoern Brunner
DNF David Meyer
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 88  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 Rodney Trepess Deschutes Brewery
3 Mark Bradley
4 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
5 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
6 Michael Nyberg Sunnyside Sports
7 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
8 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
10 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
11 Jon Gove Grouptrail Cycling
12 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
13 Tom Hill bicycleattorney.com
14 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
15 Michael Metz bicycleattorney.com
16 Steven Thorne BikeFlights.com
17 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
18 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Stephen Smith
20 Daniel Melkonian Hood River Velo
21 Tim Ellerbruch
22 Ian Kennedy bicycleattorney.com
23 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
24 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
25 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 David German Hammer Velo
27 Steven Basden Cyclepath Racing
28 Alan Thomason Deschutes Brewery
29 Mike Taylor Deschutes Brewery
30 Dan Davis WebCyclery.com
31 Dave Luoma Cyclepath Racing
32 Dieter Hoffmann Team S+M
33 Brian Smith WebCyclery.com
34 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
35 Dave Metz
36 David Gast
37 David Dorocke Deschutes Brewery
38 ? ?
39 Kirk Morrison
40 Dave Kaysen
41 Paul Mautner Veloforma
42 Pete Conklin Showers Pass MTB/CX Team
43 Mitch Yoder Rebound/Tireless Velo
44 David Bussey Showers Pass MTB/CX Team
45 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
46 Stefan Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
47 Erik Goodfriend Hammer Velo
48 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
49 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
50 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
51 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
52 Danny Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
53 Evelyn West Team S+M
54 Geoff Sanderson
55 Billy Thomas
56 Richard Potestio
DNF Craig Diehl
DNF David Lenhart Boneyard Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Cosmic Miller
3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
4 Ron Strasser Team S+M
5 Craig Mavis Deschutes Brewery
6 Amory Cheney Boneyard Cycling
7 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 John Ramey
9 Tad Hodgert Deschutes Brewery
10 Edward Lanton
11 Tim Hanrahan
12 Loren Russell
13 Frank Fleetham Boneyard Cycling
DNF Steven Miller Team S+M
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Davis usher Portland Bicycle Studio
2 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Juliette Oldfield
6 Amber Clark Murder of Crows
7 Michelle Mills Sunnyside Sports
8 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Jaini Van scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion
10 Kristina Hughes Monster Media Racing p/b Fight Meso
11 Erika Miranda Trusty Switchblade
12 Ellene Smith bicycleattorney.com
13 Patricia Strange Deschutes Brewery
14 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Bartloff Marty's Cycles
2 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
3 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
4 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
5 Erinne Goodell Team Slow
6 Leslie Griffith Boneyard Cycling
7 Cecily Norris Highfive Cycling
8 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
9 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
10 Kelly Sandow Smith&Nephew p/b West End Bikes
11 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Susan Foster Deschutes Brewery
3 Sarah Tisdale Highfive Cycling
4 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Katherine Christensen bicycleattorney.com
7 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
8 Lora Melkonian Hood River Velo
9 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas
10 Cynthia Engel Deschutes Brewery
11 Sheilagh Griffin Grouptrail Cycling
12 Candida Hart Hapi-Go!
13 Jan Moss Highfive Cycling
14 Sami Fournier, Murder of Crows
15 Donna Rosenberg
16 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
17 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
18 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
2 Joseph Reynolds Rapha/River City Bicycles
3 Gabriel Linn Trusty Switchblade
4 Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
5 David Boerner Ruckus Test Team
6 Cliff Eslinger StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
7 Kyle Mensing Portland Bicycle Studio
8 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles
9 Trevor Spahr Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
10 Byron Breeden
11 Schmitt Damian Portland Bicycle Studio