Log In
Cross Crusade: Portland International Raceway Day One • Nov 14 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6.2
6.1
4.7
4
2.1
Mostly Cloudy, 57 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.2
Beers
6.1
Moisture
4.7
Accel
4
Tech
2.1
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Deal KimMongers Cycle Club
2 Sarah Umberhandt
3 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Kathy Hovermale Boneyard Cycling
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Crowe
2 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
3 Matthew Giem
4 Scott Laplante
5 Jeff Baratta Team Planet X USA
6 Jason Whittinton Team 10 Barrel
7 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
8 Matt Taini
9 Drew Trapnell
10 Tom Brougham
11 Mike Hammess
12 Austen Sofhauser
13 Dee Snaughts
14 Artur Grochowski Threshold Velo
15 David Kuzma
16 John Condon
17 Cyrus Beedles
18 Kalani Scott
19 Brian Wise
20 Ryan Nyberg
21 Luke Soto Hapi-Go!
22 Adam Nicholas
23 Kevin Claggett
24 Andy Miller
25 Sean Mcburney
26 Jim White
27 John Hill Athletes Lounge Cycling Team
28 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
29 Scott Coleman Team Planet X USA
30 Bryce Wood
31 Don Gutzmann
32 Dennis Sweeten
33 Jimmy Pacheco
34 Teresa White
35 Jorge Lara Capitol Velo
36 Donna Russell Half Penny Cycling Team
37 Chris Wimer
38 Matt Erdman
39 Matthew Little
40 Steven Ellsberg
41 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
42 Scott Mizãƒâ©e Team Flying Tigers
43 Scott Erickson
44 Steven Powell
45 Ryan Luce
46 Jp Petrin Capitol Velo
47 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
48 Joseph Michael edelen Athletes Lounge Cycling Team
49 Sonja Ebert
50 Jonathan Morse Team Flying Tigers
51 Todd Harbin
52 Mark Baer
53 Ian Baer
54 Ursula Mavila
55 Zachary Goude Team Planet X USA
56 Bill Supplitt
57 Anton Brown
58 Austin Williams
59 Craig Mitchelldyer
60 Harold Miner
61 Russ Williams
62 Eric Truong
63 Zachery Smith
64 Jennifer Kulle-jones Team Planet X USA
65 Kurt Kematsuara
66 Cesar Carrillo
DNF Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team
DNF John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Heather Winfrey Cyclepath Racing
4 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
5 Britt Hermanski CX Machines
6 Brittany Stover
7 Nicole Davenport
8 Jody Rose Grouptrail Cycling
9 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
10 Erin Hillis
11 Kelly Brawner
12 Jen Zak
13 Donna Roddvik Hood River Velo
14 Pam Guy
15 Leigh Hendrick
16 Anne Liggett
17 Samantha Trost Team S+M
18 Vikki Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
DNF Brooke Cabatic
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Sean Babcock Team S+M
3 Brennan Wodtli Speedvagen Family Racing
4 Josh Kelley
5 Paul Lacava
6 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
7 Ben Thompson Thump Coffee
8 Alexander Martin
9 Quinn Keogh
10 Leland Gilmore
11 Kyle Thornton
12 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
13 James Ceccorulli Team S+M
14 David Cresap
15 Joshua Johnston
16 David Wilcox
17 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
18 Chaz Hogenauer
19 James Williams Deschutes Brewery
20 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
21 Kyle Ireton Rapha/River City Bicycles
22 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
23 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
24 Cole Lalomia
25 Jonathan Myers Team S+M
26 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
27 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
28 David Krause Trusty Switchblade
29 Patrick Means Team S+M
30 Stephen Laurent
31 Matthew Paez
32 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
33 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
34 John Hartnett Team Oregon presented by Laurelwood
35 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
36 Robert Carver Olympia Cycling Team
37 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
38 Sean Corey Breadwinner Cycles
39 David Cushman
40 Andrew Hawley Team Lost Highway
41 Ryan Garner Olympia Cycling Team
42 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
43 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
44 Jake Szymanski
45 Paolo Zanetti Biciclista Test Team
46 Matthew Piekutowski
47 Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
48 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
49 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
50 Jeremy Dunn Team Wooly Mammoth
DNF Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
DNF Steven Beardsley HiFi Sound Cycling Components
DNF Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 11   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Meyer
2 Thomas Mcdonagh
3 Evan Pardi
4 Josh Weiss
5 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
7 Adam Moore Grouptrail Cycling
8 Bradford White
9 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
10 Kyle Berg
11 Mike Chamblin
12 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
13 Alan Barton Olympia Cycling Team
14 Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
15 Robert Mayer
16 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
17 Zach Rotstein
18 John Pearson GET FIT Cycling
19 Neil Byzick GET FIT Cycling
20 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
21 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
23 Brian Gruenemay
24 Andy Evans
25 Eric Fischer Nossa Familia Coffee Cycling
26 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing
27 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
28 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
29 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
30 Justin Guidroz Audi
31 Matt Jamison Grouptrail Cycling
32 Jonathan Buck
33 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
34 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
35 Chris Page
36 Sean Lyon
37 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
38 Jared Holm
39 Andy Letourneau River City Bicycles
40 Thomas Pastor Deschutes Brewery
41 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
42 Christian Martin River City Bicycles
43 Paul Valentine Ruckus Test Team
44 Nathanael Hart Hapi-Go!
45 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
46 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
47 Robert Christensen Team S+M
48 Erik Borghoff Trusty Switchblade
49 Ross Jacques
50 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing
51 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
52 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
53 Eric Albright Grouptrail Cycling
54 Daniel Powell
55 Matt Monbouquette
56 Jared Mcclintock
57 Josue Jimenez
DNF Daniel Penner
DNF Caleb Trumbull Hood River Velo
DNF Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Swanson Murder of Crows
2 Russell Walker
3 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
4 Randall Fransen Team Lost Highway
5 Ty Goldsby
6 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
7 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
8 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Mark Skiffwoton
10 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
11 Michael Collins bicycleattorney.com
12 Skyler Bastian
13 Corey Mcmanus
14 Phil Webster Hammer Velo
15 Ryan Chase Deschutes Brewery
16 Cory Nann Team Planet X USA
17 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
18 Ian Boggs
19 Aaron Kravitz
20 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
21 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
22 Spencer Severance
23 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky
24 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
25 Eliott Skopin
26 Cooper Irwin Hapi-Go!
27 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
28 Matt Bloom GET FIT Cycling
29 Casey Varnum
30 Sam Swan KimMongers Cycle Club
31 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
32 Joseph French Team Lost Highway
33 Dan Dellitt
34 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
35 Eric Hagen
36 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
37 Scott Rath Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
38 Kyle D'auria
39 Andres Pedersen
40 John Berrigan
41 Brian Lockard
42 Jerry Pruiett
43 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
44 Matthew Wilkins
45 Ryan Daugherty
46 Kevin Rayburn Team Planet X USA
47 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
48 Matt Herr Olympia Cycling Team
49 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
50 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
51 Sam Pitcavage
52 Chris Parco
53 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
54 Tanner Schulz
55 Andy Borell Threshold Velo
56 Hannah Hart Hapi-Go!
57 Justin Tunis
58 Jeffrey Liebert
59 Travis Bullard Team 10 Barrel
60 Nicholas Leuenhagen
61 James Mcdonagh
62 Riley Combs
63 Candida Hart Hapi-Go!
64 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
65 Johnny Bolinder
66 Phil Avery Team Beer
67 Jacob Tong Trusty Switchblade
68 Spencer Dandy Athletes Lounge Cycling Team
69 Joseph Lagerstron
70 Brian Eustis
71 Reyaz Rohani
DNF Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 61  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
2 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
3 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Michael Gasperson Team Oregon presented by Laurelwood
6 Jack Trumbull Hood River Velo
7 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
8 Mark Thomas Hood River Velo
9 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
10 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
11 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
12 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
13 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
14 Jon Coney
15 Toby Schmidt Joe Bike Racing
16 Tyson Hart
17 Colby Nightingale Deschutes Brewery
18 John Martin Team Lazy Tarantulas
19 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
20 Mark Sather Team 10 Barrel
21 Bart Qualls
22 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Earl Hazekamp Capitol Velo
24 Dave Wrast The Spokesmen
25 Chris Diminno Green Submarine Records
26 Mike Reddig Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
27 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
28 John Livingston Murder of Crows
29 Eugene Ezman Hapi-Go!
30 Ed Waters
31 Leopold Jung
32 ? ?
33 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
34 Todd Foreman-kinder Veloforma
35 Karl Winston KimMongers Cycle Club
36 Jacob Roth
37 Kevin Blair Team 10 Barrel
DNF Charlie Bennett
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
3 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Caleb Trumbull Hood River Velo
5 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Elijah Krause Bend Endurance Academy
7 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Nathanael Hart
9 Jace Petersen Hood River Velo
10 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
11 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
12 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
13 Spencer Severance
14 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
15 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
16 Ian Brown Bend Endurance Academy
17 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
18 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
19 Duncan Howell
20 Luke Soto Hapi-Go!
21 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
22 Miles Revenaugh
23 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team
24 Oliver Valerplueg
25 Jake Olander Bend Endurance Academy
26 Oscar Powell
27 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
28 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
29 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
30 Ryan Devries
31 Addison Halsey
32 Porter Levenson
33 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
34 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
35 Nicholas Rich
36 Ian Baer
37 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
38 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
39 Jake Johansen Team 10 Barrel
40 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
41 ? ?
42 Jakob Stoller
43 Kelley Boyles
44 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
45 Tully Carrillo
46 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
47 Eli Peterson
48 Avery Jackson
49 Cooper Irwin Hapi-Go!
50 Nate Dezellem
51 Jackson Dale
DNF Federico Spedini
DNF Carson Griffith Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Ian Brown Bend Endurance Academy
4 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
5 Luke Soto Hapi-Go!
6 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
7 Miles Revenaugh
8 Jake Olander Bend Endurance Academy
9 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
10 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
11 Nolan Lawler Team Lazy Tarantulas
12 Ryan Devries
13 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
14 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Ian Baer
16 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
17 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
18 Jake Johansen Team 10 Barrel
19 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
20 Kelley Boyles
21 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
22 Tully Carrillo
23 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
24 Avery Jackson
25 Nate Dezellem
DNF Federico Spedini
DNF Carson Griffith Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Trumbull Hood River Velo
2 Elijah Krause Bend Endurance Academy
3 Nathanael Hart
4 Jace Petersen Hood River Velo
5 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
6 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
7 Spencer Severance
8 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
9 Owen L wilks Rebound/Tireless Velo
10 Oscar Powell
11 Jakob Stoller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Duncan Howell
5 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team
6 Nicholas Rich
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jared Cozzocrea PDX Devo Junior Cycling
2 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
3 Oliver Valerplueg
4 Addison Halsey
5 Porter Levenson
6 ? ?
7 Eli Peterson
8 Cooper Irwin Hapi-Go!
9 Jackson Dale
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
5 Kristina Owen Capitol Velo
6 Allyson Selander
7 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
8 Keeley Brownback
9 Samantha Trost Team S+M
10 Aubrey Ellerbruch
11 Madeline Stover
12 Johanna Dezellem
13 Olivia Hewett The Spokesmen
14 Emma Royce The Spokesmen
15 Roxanna Hart Hapi-Go!
16 Ana Marie rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Allyson Selander
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Madeline Stover
6 Johanna Dezellem
7 Roxanna Hart Hapi-Go!
8 Ana Marie rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback
2 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Samantha Trost Team S+M
3 Olivia Hewett The Spokesmen
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Kristina Owen Capitol Velo
3 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Derek Hardinge
3 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
4 Matt Williams Thump Coffee
5 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
6 Paul Bourcier Smith&Nephew p/b West End Bikes
7 Michael Wilson Team S+M
8 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
9 Scott Bradway
10 John Weathers Audi
11 Andrio Abero
12 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
13 Ryan Brown Chinook Cycling Club
14 Ronald Kizziar
15 Patrick Beeson
16 Webster Wilson VMR Racing
17 Tim Joslin Cyclepath Racing
18 Aaron Leritz Team S+M
19 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
20 Rick Metz bicycleattorney.com
21 Martin Baker bicycleattorney.com
22 Shannon Boroff bicycleattorney.com
23 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
24 Michael Moody
25 Chris Moor Deschutes Brewery
26 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
27 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team
28 Mark Williams Team Cycle Sport
29 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
30 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
31 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
32 Alexander Roddvik Hood River Velo
33 Donald Newlands bicycleattorney.com
34 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
35 Darren Smith StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
36 Mike Szwaya bicycleattorney.com
37 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
38 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
39 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
40 Mark Deresta Hood River Velo
41 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
42 Jason Musengo Portland Bicycle Studio
43 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
44 Rich Rosko Hammer Velo
45 Scott Mares Threshold Velo
46 Lonny Knabe
47 Peter Rubijono
48 Greg Adams Cyclepath Racing
49 Rich Cramer
50 Matt Engel
51 Eric Lanners
52 Andrew Steiner Boneyard Cycling
53 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
54 Nicholas Leritz Team S+M
55 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
56 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
58 Roger Lloyd Therapeutic Associates Racing
59 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
60 Bob Jacobs bicycleattorney.com
61 Andy Meeks bicycleattorney.com
62 Mark Widlund The Spokesmen
63 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
64 Mike Heenan
65 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
66 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
67 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
68 Bill Richmond Grouptrail Cycling
69 Craig Ruby League of Sportsing Gentlemen
70 Bret Berner River City Bicycles
DNF Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF William Alcorn BikeFlights.com
DNF Joe Santos Cyclepath Racing
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Scott Ballard Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Little KimMongers Cycle Club
2 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
3 Shaun Staples
4 Chris Roberts Hammer Velo
5 David Miller Team Lazy Tarantulas
6 Gabe Doebler
7 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
8 Banjo Weymouth
9 Jeffrey Whitaker
10 Tristan Jones
11 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
12 Scott A rider Grouptrail Cycling
13 Chris Thoman VMR Racing
14 Dan Shepherd Team Cycle Sport
15 Aaron Tarnow WebCyclery.com
16 Doug Minarik bicycleattorney.com
17 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
18 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
19 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
20 Kerry Halligan
21 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
22 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
23 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
24 David Hewett The Spokesmen
25 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
26 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
27 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
28 Thomas Pastor Deschutes Brewery
29 Terry Campbell KimMongers Cycle Club
30 Curtis Brawner
31 Darin Swan Trusty Switchblade
32 Carl Werner
33 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
34 Sean Cook Cyclepath Racing
35 Bill Klingler KimMongers Cycle Club
36 Lars Pedersen
37 Erik Offner
38 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
39 Jeff Chochon
40 Billy Holcomb Trusty Switchblade
41 George P.s. mcconnell
42 Brandon Gallagher Murder of Crows
43 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
44 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
45 Erik Carlson
46 Chuck Hood
47 Troy Nelson
48 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
49 Chris Page
50 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
51 Dustin Henderson Murder of Crows
52 Doug Merritt KimMongers Cycle Club
53 Wade Hewitt Pentangeli
54 Kyle Stephens KimMongers Cycle Club
55 Justin Johnson
56 Andrew Eastman
57 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
58 Steve Williams Half Penny Cycling Team
59 Daniel Esterling Green Submarine Records
60 Keith Mcintire KimMongers Cycle Club
61 Max Frixione
62 Chris Sautter
63 Rob Kerr Boneyard Cycling
64 Jack Trumbull Hood River Velo
65 Scott Hamness
66 David Rasca Half Penny Cycling Team
67 Eric Pool Team 10 Barrel
68 Peter Koonce Grouptrail Cycling
69 Tom Palke Team Mudman
70 Sean Stroup KimMongers Cycle Club
71 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
72 Drew Holmes WebCyclery.com
73 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
74 Josh Platis KimMongers Cycle Club
75 David Dezellem Olympia Cycling Team
76 Todd Lewis
77 James Bender Beaverton Bicycle Club
78 Aaron Even VMR Racing
79 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
80 Matt Savage Trusty Switchblade
81 Andrew Morphis KimMongers Cycle Club
82 Mark Biedrzycki Half Fast Velo presented by Ninkasi
83 Brian Schiller Guinness Cycling Team
84 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
85 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Thomas Royce The Spokesmen
DNF Caan Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Dean Maclean Team Planet X USA
DNF Trig Rogers bicycleattorney.com
DNF Brian Witty Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 6   Cat 5: 4   Cat ?: 73  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Beard
2 David Spurr
3 Tony Weber
4 Ken Elser Team Planet X USA
5 Jeff Copus Team 10 Barrel
6 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
7 Joe Carpenter Team 10 Barrel
8 Ryan Mcintyle
9 Nolan Restivo
10 Eric Cress
11 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
12 John Hatfield Audi
13 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
14 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
15 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
16 Anthony San filippo Rolf Prima
17 Luther Birdzell
18 Josh Kneedler Cyclepath Racing
19 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
20 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
21 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
22 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing
24 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Chris Wierman
26 Dave Torrance
27 Curtis Hainie Hood River Velo
28 Peter Iverson
29 Chris Thier Boneyard Cycling
30 Albert Passadore Hammer Velo
31 Eric Mckee
32 Gary Kim Grouptrail Cycling
33 George Gardner Team Oregon presented by Laurelwood
34 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
35 James Owen Capitol Velo
36 Jared Lathrop
37 Charles Barrett
38 Jeffrey Brock Nossa Familia Coffee Cycling
39 Jeff Dill Team Mudman
40 Mike Loftus
41 Fred Smelser
42 Mike Sobolewski Hapi-Go!
43 Mark Hand Team Planet X USA
44 Chris Rinehart
45 Robb Farrington
46 Neil Gibson
47 Ryan Temple
48 John Lehman
49 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
50 Jason Jones Team Planet X USA
51 Karl Bailey Rebound/Tireless Velo
52 James Lais
53 Jason Whitley
54 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
55 Kevin Dickson
56 Ben Baltazar
57 Tom Kay The Spokesmen
58 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
59 Matthew Cordeiro Hood River Velo
60 Jason Skelton Word-RCB by Cyclisme
61 Andrew Duncan KimMongers Cycle Club
62 Steven Soto Hapi-Go!
63 Dan Kearsley
64 Scott Wazny
65 Bodjie Train Grouptrail Cycling
66 Tom Bird
67 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
68 Paul Devries
69 Jonathan Modie Team S+M
70 Steve Kresl
71 Joshua Boelter Cyclepath Racing
72 Jeff Clay
73 James Webb Beaverton Bicycle Club
74 Daniel Mckenna
75 Ian Harris
76 Kyle Mountain
77 Jeffrey H. garrett Team Lazy Tarantulas
78 Paul Barlow
79 Ethan Fuld
80 James Self
81 Marc Brodehl KimMongers Cycle Club
82 Mark Mcmurtry VMR Racing
83 Wesley Woosley
84 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
85 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
86 Mark Capalbo Pentangeli
87 Phil Avery Team Beer
88 Matt Haughey
89 Justin Yuen Grouptrail Cycling
90 Justin Baxter
91 Jeff Hurt
92 Varner Seaman Nossa Familia Coffee Cycling
93 Jeb Hendrix
94 Stephen Rich
95 Cory Funk
96 Dave Petermeier Team Planet X USA
97 John Porter VMR Racing
98 Manny Marquez
99 David Kimball
100 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
101 Eric D. Mcmurtry
102 Dwayne Howard
103 Andrew Kaylor Hapi-Go!
104 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
105 Bjoern Brunner
106 Greg Eyerly
DNF Jason Bietz
DNF Andrew Hayes Rogue
DNF Burk Webb Portland Velo Racing Team
DNF Kyle Stephens KimMongers Cycle Club
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 13   Cat 5: 2   Cat ?: 90  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Mccaffrey Kesho Bicycles
2 Jeff Otto Audi
3 Rodney Trepess Deschutes Brewery
4 Mark Bradley
5 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
6 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
7 Michael Metz bicycleattorney.com
8 Steven Thorne BikeFlights.com
9 Jon Gove Grouptrail Cycling
10 Michael Nyberg Sunnyside Sports
11 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
12 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
13 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Daniel Melkonian Hood River Velo
15 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
17 Joseph Fricke Cyclepath Racing
18 Steve Petersen Hood River Velo
19 Tim Ellerbruch
20 Mike Mercer Grouptrail Cycling
21 Martin Fuss Team Oregon presented by Laurelwood
22 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
23 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
24 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
25 Stephen Smith
26 Don Wright Boneyard Cycling
27 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
28 Dave Luoma Cyclepath Racing
29 Steven Basden Cyclepath Racing
30 Mike Taylor Deschutes Brewery
31 David Dorocke Deschutes Brewery
32 Erik Goodfriend Hammer Velo
33 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
34 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
35 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
36 ? ?
37 Brian Smith WebCyclery.com
38 Hugh Givens bicycleattorney.com
39 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
40 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
41 Kirk Morrison
42 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
43 Dave Kaysen
44 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
45 Vern Krist Showers Pass MTB/CX Team
46 Paul Mautner Veloforma
47 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
48 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
49 Dan Davis WebCyclery.com
50 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
51 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 Dave Metz
53 Richard Potestio
54 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
55 Evelyn West Team S+M
56 Billy Thomas
57 David Lenhart Boneyard Cycling
58 Troy Rabe
59 Greg Eyerly
DNF Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry Knight
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Peter Spir Team S+M
4 Cosmic Miller
5 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
6 Mark Miller Team Dirt
7 Steven Miller Team S+M
8 Ron Strasser Team S+M
9 Ralph Tolli Boneyard Cycling
10 Craig Mavis Deschutes Brewery
11 Craig Bontly
12 Steve Rearden
13 John Ramey
14 Tad Hodgert Deschutes Brewery
15 Russ Patterson Portland Velo Racing Team
16 Paul Montgomery Team S+M
17 Edward Lanton
18 Thomas J meier
19 Frank Fleetham Boneyard Cycling
20 Loren Russell
21 Gil Ormerod Team S+M
22 Bob Kuehn Boneyard Cycling
23 Einar Traa Portland Velo Racing Team
24 Edward Caluane
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
2 Erica Wescott Sunnyside Sports
3 Anne Davis usher Portland Bicycle Studio
4 Jaini Van scholtzen Hutch's-Slocum-Co-Motion
5 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
6 Juliette Oldfield
7 Patricia Strange Deschutes Brewery
8 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Jill Petersen Hood River Velo
10 Amber Clark Murder of Crows
11 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
12 Erika Miranda Trusty Switchblade
13 Joanne Eastwood Deschutes Brewery
14 Carly Heron Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Hazel Gross CX Pistols p/b Gigantic Brewing
16 Ellene Smith bicycleattorney.com
17 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 13