Log In
USGP of Cyclocross Day One • Dec 4 2010
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4
0
0
4
0
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
?
Moisture
?
Accel
4
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Mackay Church of The Big Ring/Real Cyclist
2 James Morrison Embrocation Cycling Journal
3 Paul Lacava Giant Bicycles
4 Cory Simpson woodinville bicycle/bikefit
5 Ryan Parnes
6 Adam Mills Unattached
7 Austin Vincent Corner Cycle Cycling Club
8 David Bergart
9 Jordi Cortes
10 Andrew Templeton Team Cross
11 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
12 Noah Silverman Reno Bike Project/Bootleg Courier
13 Dylan Vanweelden Yakima Bike Vigilantes
14 Daniel Sharp Embrocation Cycling Journal
15 Stephen Fitzgerald North River Racing
16 Dave Davis Second Ascent
17 Ricardo Moran
18 Daimeon Shanks
19 Christian Reed Green Submarine Records
20 Andy Letourneau River City Bicycles
21 Ben Johnson Portland Velo
22 Andy Jones Hutch's
23 Rusty Dodge Shuksan Velo Club
24 Timothy Lang Portobello Bicycle Racing
25 Eric Stolberg Gr?ºndelbr?ºisers/Stewie Bicycles
26 Justin Berndt zoefitness
27 Jon Mason Bay 101/HRS/ Rock Lobster
28 Gary Allen Close 2 My Art Cycling Team
29 James Sullivan
30 Ian Smith Fuentes Design - Waltworks
31 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas
32 Scott Ballard Half Fast Velo
33 Ryan Mauk Gr?ºndelbr?ºisers/Stewie Bicycles
34 Brent Stubbs Schwalbe
35 John Lin Hammer Velo
36 Marcelo Silva Team ButterCup
37 David Chiu Northeast Bicycle Club (NEBC)
38 Christian Martin River City Bicycles
39 Joel Ankeny Unattached
40 Phillip Meyer Unattached
41 Shane Gibson CycleOne CrossWorld
42 Kevin Andrews Tireless Velo
43 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop
44 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
45 Roland Rabien Tripleshot-Spinnakers
46 Curtis Loeb Hammer Velo
47 Peter Emsky Seattle Super Squadra
48 Jay Wisowaty ARTISAN FAMILY/GREEN TEQUILA RACING
49 Justin Angle Thumbprint Racing
50 Samuel Rosenberg Hutch's
51 Jess Palacios Santiam Bicycle
52 James y Gantz
53 Aaron Ufferman
54 Chuck Meyer Sunnyside Sports
55 Philip Mooney
56 Greg Kempthorn
57 Andy Platt Columbia Sportswear
58 Robert Trombley Unattached
59 Erik Martin
60 Mark Colton the TEAM SoCalCross
61 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
62 Andrew Morphis
63 Jeremy Wilson Atomic Racing/Speed Theory
64 Jacob Stewart Team Shortshorts
65 Bryan Brusick
66 Stephen Sutton
67 John Baldwin
68 Nathan Kigerr
69 Ian Mullins Seattle Super Squadra
70 Ivan Anderholm CSF Racing
71 Robert Braddock Unattached
72 Jeff Van mulligen Atomic Racing/Speed Theory
DNF Brian Coontz
DNF Brian Holcombe Unattached
DNF Jeremy Jensen
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 22   Cat 4: 6   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marsa Daniel Team Group Health
2 Karyn Abraham Cycle U
3 Karen Todd Different Bikes
4 Andrea Casebolt Rad Racing NW.
5 Molly Martin Ragnarok Racing
6 Heidi Swift Veloforma
7 Laura Newman Cucina Fresca
8 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates
9 Amanda Mcnabb Sound Velo Cycling Club
10 Claire Devoe Multnomah Athletic Club
11 Monica Dewald Cucina Fresca
12 Krysia Pohl Your Team Name Here
13 Jj Heldmann Ladies Auxiliary
14 Amanda Gilchrist
15 Katie Duncan rabien Oak Bay Bicycles - Wheelers
16 Hannah Hart Camas Bike and Sport
17 Gabi Miller Inciterclothing.com
18 Mandy Lund Unattached
19 Sara Matijascic
20 Francesca Berrini Bobs Red Mill
21 Leslie Carlson Ladies Auxiliary
22 Remy Maguire
DNF Ashley Paul Santiam Bicycle
DNF Cynthia Stehl
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Drake Liberty Cycle
2 Bryan Clarkson
3 Sean O brian
4 Justin Burton
5 Jonathan Perlman Filth and Fury
6 Matt Soja Pain Cave Productions
7 Francis Stanbury West Werks
8 David Rasca Pacific Pedaling
9 Chris Russell
10 Franz Bruggemeier
11 Alex Steinker Team Hungry
12 Ryan Larson
13 Jamie Fitzgerald Hammer Velo
14 Troy Nelson
15 Matthew Smith Old Town Bicycle
16 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates
17 Stephen Roberts Cyclepath Racing
18 Nic Sedor
19 Harvey Visser
20 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
21 Bradley Wormer Harpeth Bicycles Racing Team
22 Joseph Marek Team S+M
23 Mcpherson Beall Orthopedic & Fracture Clini
24 Nate Sweet Pacific Power Blue Sky
25 Jason Smith
26 Thomas Fenush
27 Joseph Togoan
28 Jeff Brown Unattached
29 Cullen Guinn
30 Eric D. Mcmurtry CycleOne CrossWorld
31 Scott Hamness Artisan Family Racing
32 Scott Ahrens
33 Kwok Wong Unattached
34 Peter Rueegger Team Mudman
35 John Kittredge
36 Lars Pedersen
37 Andrew Schlesinger CycleOne CrossWorld
38 David Lofstead
39 Jimmy Candelaria Liberty Cycle
40 Clayton Allen
41 John Fortes
42 Pascal Chureau
43 Aaron Edmark
44 Lars Johnson West Werks
45 Michael Fetters
46 Corey Qualls Cycle Analysis
47 Mark Mcmurtry
48 Raymond Crepeau
49 Chris Kunin Unattached
50 Alexander Motz
51 Tri Le River City Bicycles
52 Stephen Holmberg
53 Isaac Storm
54 Bart Qualls Land Shark
55 Steve Zipper
56 Robert Axel anderson
57 John Porter
58 Mark Chasse Superstars
59 Bradley Buselli Oregon Bike Shop
60 Justin Watkins
61 Brian Dallas Focus Bicycles
62 Phil Avery Fat Cobra
63 Aaron Even
64 Charlie Wilcox CSF Racing
65 Patrick Meigs Mudman
66 John Berrigan
67 Ashan Korala
68 James Dean
69 Adam Troxel Team S+M
70 Quasar Bennett
71 Paul Austin Allegro Cyclery
72 David Keeney
73 Reni Eichmann
DNF Rip Clayton Cumberland Transit Cycling
DNF T. thomas Rice Dangerboy racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Geary Northwest Velo
2 Zachary Mikkelson Mountain View Cycles
3 Robert Wright Boulder Junior Cycling
4 Henry Geary Northwest Velo
5 Rubin Field Field Jerger Cycling
6 Jarrett Aregger Northwest Velo
7 Mike Jors Northwest Velo
8 Brian Hart jr. Camas Bike & Sport
9 Alex Walentynowicz RAD Racing
10 Zachary Jossy Sunday Muddy Sunday
11 Elkin Parker Super Relax Concept
12 Keland Yip First Rate Mortgage
13 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
14 Grayson Szczukowski Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike & Sport
2 Alyssa Hoyt Sprout Cycles
3 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Cullen Clif Bar Development Cross Team
2 David O'Brien Rad Racing NW/Hagens Berman LLC
3 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
4 Trevor Schauer Specialized River City Bicycles
5 Avi Mahan RAD Racing
6 Jaxon Suttlemyre Vertical Earth
7 Harrison Devine Northwest Velo
8 Dawson Stallings Bend Endurance Academy/Summit HS
9 Cameron Millar-griffin Nomad Sports Club/East Portland Hig
10 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
11 Zach Standish Therapeutic Associates Cycling/GENR
12 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
13 Tristan Kern
14 Luke Grant Northwest Velo
15 Anders Pedersen First Rate Mortgage
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Camas Bike & Sport
2 Fiona Bennitt Team Zoom
3 Anna Peterson
4 Rachael Lamarche
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Downs Unattached
2 Randall Root Evolution Cycling Club p/b Long &am
3 Paul Curley Unattached
4 Wayne Gorry Unattached
5 Evan Griffiths United Finance
6 Dave Burnard Olson's Bicycles
7 Steve Lacey Showers Pass
8 Harold Parker Unattached
9 Steve Lamont Unattached
10 Don Leet Sunnyside Sports
11 Bruce Kaiser Kinetic Cycles/GBI
12 Rick Gregory
13 Erik Brooks Avanti Racing Club
14 Vern Krist Showers Pass
15 Dan Macnaughton Daniel MacNaughton Inc
16 Steven Miller
17 Tom Holmes
18 Kevin Beshlian 20/20 Fuel
19 Ken Rodgers Whitewater Designs
20 Greg Heitman Collision 1/Bicycle centre
21 Hank Koerner Sofa Kings Cycling Team
22 Steve Rapp L'Ecole No. 41
23 Tracy Marks na
24 Brian Volkert Team Double Check
25 Russell Speirn Portland Velo
26 Charlie Vanzandt Unattached
27 John Collins Violet Crown Sports Assoc
28 Erik Nordenson Unattached
DNF Karl d. Jackson
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 8   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhonda Morin Sorella Forte
2 Jadine Riley Team Group Health
3 Jill Hardiman Existential Velo
4 Colleen Mcclenahan Sorella Forte
5 Margie Bradway Team S+M
6 Virginie Calme Cyclepath Racing
7 Mielle Blomberg Word-RCB
8 Laura Trace
9 Holly Kotsovos Tireless Velo
10 Deborah Driver
11 Elaine Prause Super Relax Concept
12 Susan Moote speedshot Racing
13 Sheilagh Griffin Nomad Sports Club/East Portland Hig
14 Tara Carlson Veloce Racing
15 Anna Vaughn Hammer Velo
16 Linda Fanning Lakeside Bicycles
17 Judy Harlton
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge
2 Jt Fountain cyclocrossracing.com
3 Louie Fountain cyclocrossracing.com
4 Jason Williams Seattle Super Squadra
5 Patrick Morrissey Team Cross (TCNM)
6 Brian Myers Hodala
7 Ross Brody Buy Local Cycling
8 John Rollert WebCyclery.com
9 Luke Demoe HTFU
10 Kurt Wolfgang Unattached
11 Joe Hamilton HODALA!!
12 Greg Heath HODALA!
13 Nat Johnson Green Submarine Records
14 Leland Gilmore River City Bicycles
15 Landon Erickson Seattle Super Squadra
16 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
17 Mike Kennedy Team Barbasol/Rapid Transit
18 Ben Guernsey Trusty Switchblade
19 Dave Messenheimer Team Oregon presented by Laurelwood
20 Bill Huggins Pain Cave Productions
21 Andy Meschke
22 Brian Kesselman
23 Chase Banna
24 Adam Van dyke Mc Leod Construction/Pedal Dynamics
25 Johnny Vergis Cyclepath Racing
26 Brian Gerow Corsa Concepts Cyclocross Team
27 Brandon M wagner
28
29 Matthew Wills Courage Cycles
30 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
31 Michael Chewning Team Hungry
32 Joel Metz Blackbird
33 Bryan Voytilla Corsa Concepts Cyclocross Team
34 Dwight Wyatt
35 Chris Sautter Yakima Bike Vigilantes
36 Terry Keele HPChiro/Scott's Cycling of Salem
37 Jeff Merwin
38 David Volkert Team Double Check
39 Leland Jossy jr
40 David German Hammer Velo
41 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes
42 Christopher Woodruff Christopher Woodruff
43 Philip Booth
44 Linda Maza-sparks Team Double Check
45 Steven Basden Half Fast Velo
46 Eddie Wang River City Bicycles
47 Matt Blakeley-smith Pacific Power Blue Sky
48 Brad Foster Hammer Velo
49 Marty Sparks Second Ascent
50 Kathleen Mcmahon Carbon Neutral Cycling
DNF Eric Colton the TEAM SoCalCross
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 27