Log In
Trek CXC Cup • Oct 9 2022 • Waterloo, WI
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
5.6
1.5
3.5
3.9
3.5
Partly Cloudy, 58 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
1.5
Moisture
3.5
Accel
3.9
Tech
3.5
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roczen Beissel NorthStar Development
2 Trevor Hall Boulder Junior Cycling
3 Severin Mccarter 19602008
4 Charles Principe Minuteman|Empire Automation p/b Ful
5 Ryder Kurth PSIMET RACING
6 Joshua Mckenna Team Lion Racing
7 Oscar Garner George Garner Cyclery
8 Grayson Rickert Donkey Label
9 Dylan Skinner Lionhearts Junior Racing
10 Charlie Kurth PSIMET RACING
11 Axel Brandsmeier West High School
12 Topher Dolinski Midwest Devo
13 Gavin Fronk Lionhearts
14 Matthew Hoffman Ann Arbor Velo Club
15 William Lawler The Pony Shop
16 Russell Kissel Lionhearts Junior Racing
17 Austyn Lein Spin Devo
18 Liam Chentnik The Green Team
19 Sebastian Holmes Corridor Devo
20 Jenson Tamaddoni Midwest Devo
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Helvie Male
2 Finnley Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Tozer Jones Stoic
4 Braxton Thornley
5 Henry Flentye The Pony Shop
6 John Hoffman Ann Arbor Velo Club
7 Axsyl Lein Spin Devo
8 Ethan Clements Midwest Devo
9 Ayeden Lein Spin Devo
10 Anders Holmes Corridor Devo
11 Samuel Truesdale the pony shop
12 Andrew Bertram Revolution Cycling Club
13 Jackson Strutz Midwest Devo
14 Luke Wagliardo The Pony Shop
15 Fin Daufeldt Corridor Devo Junior Cycling Team
16 Teddy Hoks Pony Shop Juniors
17 Caleb Petri Minnesota Junior Cycling
18 Samuel Thurman Parallel 44
19 Owen Fluegel Camrock Climbers
20 Jonathan Wood Revolution Cycles Club
21 Joey Schmitt CamRock
22 Will Slowik Revolution Cycles Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Debenedetti BYRDS
2 Chase Cubbage ProTerra
3 Alec Clements Midwest Devo
4 Porter Melvin Team Stampede
5 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling
6 Griffin Caskey Corridor Devo
7 Jackson Clary MidWest DEVO
8 Ruben Dayton-brantmeier Mnjrc
9 Levi Hall Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
10 Geert Fischer Team SixOneFour/Grandview Heights B
11 Blake Stevens Midwest Devo
12 Ethan Brown midwest devo
13 Cooper Bernstein nine13sports p/b SingletonCoaching
14 George Swinand Pony Shop Juniors
15 Anders Decker NorthStar Development
16 Ansel De jong Ann Arbor Velo Club
17 Clayton Stephens Corridor Devo
18 Braden Tall Ann Arbor Velo Club
19 Jack Bozych lakeview technology academy
20 Colton Smithhart Corridor Devo
21 Aidan Fluegel
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Halverson Minnesota Junior Cycling
2 Calvin Conaway Midwestdevo
3 Ben Boroff BYRDS Cycling
4 Patrick Urichich Lionhearts junior racing
5 Austin Rankl KW Cycling Academy
6 George Frazier Bear National Team
7 Jude Serrani Fort Wayne Outfitters and Bike Depo
8 Drake Dash ABD Cycling
9 Garrett Willie Spin Devo
10 Lucien Randolph North Star Development
11 Evan Fong xXx Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Knuth The Pony Shop
2 Landon Fluegel
3 Oliver Rients Northstar Development
4 Isaiah Willis Quantum Racing Development
5 Levi Bimson Corridor Devo
6 Kaleb Holmes Corridor Devo
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Frederick The Small Monsters Project pb Ornot
2 Mark Myles MM Racing p/b Be Real Sports
3 Frederick Junge Broom Wagon Works
4 Dylan Schroeder ProTerra
5 William Hardin Project Echelon Racing
6 Garrick Valverde Steve Tilford Foundation Racing
7 Matthew Riley Linear Sport / Trek
8 Jade Rohde Proterra
9 Elias Saigh pro terra racing
10 Michael Lambert Velovit Race Team
11 Nathan Cusack CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
12 Henry Conaway Bissell ABG Giant
13 Seamus O'connor-walker Donkey Label Racing
14 Ross Tuneberg 606 Racing
15 Luke Principe Minuteman|Empire Automation p/b Ful
16 Chad Cannon Gryphon Velo Racing
17 Matt Smitley Minuteman|Empire Automation p/b Ful
18 Austin Walker Industry Nine Cycling Team
19 Nathan Sibly NOMAD Cycling Services
20 Derrick Ubbink Leadout Racing
21 Dominic Talerico Wolftooth Components
22 Jay Ganser Carpe Diem
23 Dakota Olsen 0
24 Jeremy Duffield Rogue Racing
25 Eric Anderson TREK / BGI
26 Michael Mcshane Be Real Sports
27 Jason Anderson Sakari Sushi Lounge Race Team p/b S
28 Brady Murphy Harvest Racing Trek Omaha
29 Shadd Smith Steve Tilford Foundation Racing
30 Jeff Weinert Donkey Label Racing
31 Samuel Bramel NorthStar Development
32 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
33 Will Knowles ProTerra Racing
34 Peter Cherchian Neff Cycle Service
35 Paul Swinand Pony Shop
36 Eric Hill Project Echelon
37 Bill Street Kuhl/Linear Sport/ Wheel & Sprocket
38 James Marschalek
39 Shannon Boroff Bicycleattorney.com
40 Neal Arnett None
41 John Thompson MSPEEDWAX.COM
42 Michael Meteyer Trek Midwest Team
43 John Stonebarger CRANDIC Racing Club
44 James Holmes
45 Steven Robinson Zealous Racing
DNF Scott Robinson MIDSTATE
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 30   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Reich Velovit Racing
2 Ben Boroff BYRDS Cycling
3 Satchell Mische richter
4 Daniel Feuling Adapt Cycling
5 Broden Kelly nine13 sports p/b Singleton Coachin
6 Nathan Zollman NorthStar Development Cycling
7 Joseph Dundee
8 Brad Sovinski Hollander Benelux Racing
9 Max Garwick Mead's Bike Shop
10 Ethan Nelson Saint Paul Bicycle Racing Club
11 Andrew Wisner Sakari Sushi Lounge p/b Smart Honda
12 Kyle Dow Project Echelon Racing
13 Mitchell Powers
14 Brian Kaker Project Echelon
15 George Frazier Bear National Team
16 Kyle Rickert Donkey Label
17 Daniel Nelson Founders Racing MN
18 Mark Schiess Trek
19 Benjamin Lauer Rebel (mid)West CX
20 Matthew Christiansen MOB Cycle Works - Tempo Endurance C
21 Ian Hutchinson RESEMBLES RACING
22 Blazej Tomaszkiewicz
23 Connor Polenske
24 William Feyereisen Berd Spokes
25 Ryun Mielke Shake 'n Bake
26 Parker Mccoll Team Wisconsin
27 Jason Kozicki Pete's Garage
28 Benjamin Reynolds BAD BIKES
29 Nick Beard Smoove Racing p/b Anython
30 John Pontarelli Cyklopedia
31 Blake Dawson Fort-Wayne outfitters
32 Ryan Mathews Team Petri Bikes /Trek
33 Joseph Beals Pastaria - Big Shark Racing
34 Alex Sukowaty Broken Spoke Racing
35 Alessandro Cannizzo Minuteman|Empire Automation p\b Ful
36 Stephen Wunrow PSIMET Racing
37 Kevin Eichelberger Stoic
38 John Orlikowski Neff Cycle Service
39 Ralph Rufo Adapt Cycling
40 Brian Rosener TMB Racing/Trek Bicycle Summit
41 Michael Parsons Parallel 44 Racing p/b Sanford Powe
42 Jason Mcdowell Gelbbrucke - Spirit of Sport
43 Michael Patton Bonkers Cycling
44 Andy Rossetto
45 Paul Schoening Team Pactimo
46 Jakub Truksa XXX
47 Gregory Debenedetti BYRDS
48 David Vollbach Bicycle Habitat-Verge Sport
49 Curran Beckler
50 Justin Captis Premier Racing
51 Gregory Goblirsch
52 William Guilbert Ann Arbor Velo
53 Paul Juckem Neff Cycling Service
54 Benjamin Schlarman
55 Brian Mcwilliams Broken Spoke
56 Chad Brown trek cyclocross collective
57 Patrick La petina Hand Ups Off-Road Project
58 Jon Schratz Stay Rad Adventure Team
59 Craig Gietzen Rogue Racing
60 Przemyslaw Krol Hollander-Benelux Racing
61 Adam Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
62 Aaron Smith Half Acre Cycling
63 Ryan Mckinnie
64 William Kuster Minnesota Masters Cycling (MMC)
65 Lee Zettler Midtown Racing
66 Cooper Bernstein nine13sports p/b SingletonCoaching
67 Andrzej Brzoznowski Half Acre Cycling
68 Charles Townsend NorthStar Development
69 Ron Kubala Team Lake Effect
70 Eric Staats Brazen Dropouts
71 Brad Gilders Hollander Benelux Racing
72 Jesse Hawk
73 Jacob Arrigoni plus one cycling
74 Robert Ogren Northstar Development
75 Steve Gaffield Brazen Dropouts
76 Juan Manco xxx racing
77 Chernoh Sesay Chicago United
DQ Byrne Dobrient
DNF Erik Crook Hollander Benelux Racing
DNF Josh Magie BIKEIOWA RACING TEAM
Finishers: Cat 3: 79   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Beissel 110 Racing
2 Alex Walsh Freewheel Bike
3 Harry Lasker Adapt
4 Joaquin Medina garzon Adapt Cycling
5 Samuel Finch The HUB Racing
6 Jakub Truksa XXX
7 Keegan Mccluskey
8 Jordan Nelson PSIMET Racing
9 Jason Koch Cadieux Bicycle Club
10 Ryan Paupore Proterra Racing
11 Russell Carpenter Rapha Cycling Club
12 David Rossiter TEAMLIZARDALERT
13 Devin Hatch Midwest Orthopedic Specialty Hospit
14 Alexander Hinman Adapt Cycling
15 Floyd Stoner Okay CC
16 Scott Brasel Cykel Cycles
17 Blake Swanson
18 Austin Sympson Ames Velo
19 Aaron Collins Top Natchez Racing p/b Dad Bod
20 Matthew Becker Gryphon Velo Racing
21 Alan Klein Midtown
22 William Danay Half Acre Cycling
23 Thomas Powers
24 Owen Eerdmans Wark Cycling Services
25 Scott Houge
26 Matthew Fabian North Iowa Spun
27 Andrew Petty The Hub
28 Zach Andreski Trek
29 Adam Dejong Hand ups Off-road Project
30 Rage Thomas
31 Corey Atchison Qwik Fix
32 Dell Todd Rogue Racing
33 Mark Rickert
34 Ignacio Pavon
35 Craig Billings Brazen Dropouts
36 John Krizek
37 Brad Birkholz Angry Monkeys Racing
38 Kris Fredrichsen Broken Spoke Racing
39 Alexander Sanchez Harvest Racing-Trek
40 Hideomi Adachi Ann Arbor Velo Club
41 Daniel Szymanski Rbikes
42 Riki Bloomquist Half Acre Cycling
43 Henry Liang
44 Alan Clements Midwest Devo Support Crew
45 Justin Valenstein 110 Racing
46 Darian Duchan KLiCK Cycling
47 Jean Marasigan Half Acre Cycling
48 Ian Pepin Move Up Cycling
49 Steven John Poovey Farms Racing MKE
50 Raphael Allen Brazen Dropouts
51 Mark Eelnurme DCC Race Team / Petri Bikes
52 Andrew Courter
53 Christopher Peske
54 Nicholas Petersen Zesty Enterprise
55 Michael Tamaddoni Midwest Devo Support Crew
56 Jeffrey Parmelee Bike Line Indianapolis
57 Scott Willms
58 Sean Oneill
59 Thomas Godiska Poovey Farms Racing
60 Zack Cohen
61 Alexander Delgado
62 Matt Simcox Grey Goat Dirt
63 Nathan Phelps Gryphon Velo Racing
64 Chad Showalter
65 Evan Arena Klick
66 James Hickey
67 Joe Willis unattatched
68 Jeffrey Polenske
69 Joshua Sorrentino
70 Eric O'Brien Harvest Racing-Trek
71 Barry Batson MOX MULTISPORT
72 Jacob Dykema Ann Arbor Velo Club
73 William Renwick Mud Bros
74 Shane Birch DIRT
75 Sam Gold Trek Georgetown
76 John Senkerik Team Extreme
77 Greg Farrar Neenah Rocket Racing
78 Rob Proctor
79 Joseph Galvan TREK Bikes Porter Ranch
80 Tj Diprizio
81 Nathan Newton Half Acre Cycling
82 Spencer Melgreen KLiCK Cycling
83 Mike Wilson
84 Matthew Gilbert
85 John Wilbur
86 Mark Wilson Half Acre Cycling
87 Oliver Clements Colavita
88 Patrick Martin
89 Charles Hayes US Military Endurance Sports
DNF Roman Karabutin
Finishers: Cat 4: 46   Cat 5: 31   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evie Alvarado Midwest Devo
2 Pearl Smith BYRDS
3 Emelia Brown midwest devo
4 Penelope Rients Northstar Development
5 Brooklyn Becker Kenosha Velosport Cycling
6 Abigail Wood Revolution Cycles Club
7 Elena Mccarthy Sammy's bikes
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tessa Beebe BYRDS Cycling
2 Isabela Fronk Lionhearts
3 Josie Masters Lionhearts Junior Racing
4 Raya Saperston Byrds
5 Eva Raychel Midwest Orthopedic Specialty Hospit
6 Ella Pryor Midwest Devo
7 Kathryn Wolgast Ann Arbor Velo Club
8 Sloan Becker Kenosha Velosport Cycling
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Shipman Midwest Devo
2 Layla Jones Stoic
3 Caelyn Bailey SPIN DEVO
4 Cosette Serrano Ann Arbor Velo Club
5 Danielle Szymanski Rbikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dahlia Kissel Lionhearts Junior Racing
2 Meira Kalbas ProTerra Cycling
3 Sophie Bradbury Independent
4 Isabelle Jensen Women's Free State Racing
5 Amanda Samuelson Hardwood Next Wave
6 Analeah Swegle Spin Devo
7 Dakota Austin xXx Racing-Athletico
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lumen Brandsmeier Corridor Devo Junior Cycling Team
2 Grace Helvie Male
3 Anna Hoffman Ann Arbor Velo Club
4 Rory Sund Phoenix Syndicate
5 Willa Showalter Corridor Devo
6 Ainsley Courter
7 Alex Sund
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Scott CompEdge Racing
2 Lyllie Sonnemann Revolution Cycles Club
3 Erin Feldhausen Trek Midwest Team
4 Holly Lavesser Unsponsored Rider
5 Katherine Shields Bingham Cyclery Peak Fasteners
6 Kristin Cooper Neff Cycle Service
7 Allison Crow Orion Racing
8 Alexandra Campbellforte Dirty Kitten Racing p/b Champion-Sy
9 Amanda Schaap RockÆnÆRoad Cycle
10 Olivia Sandoval Kelly Benefits Strategies/LSV
11 Jamie Ertl Team Wisconsin
12 Emily Imdieke W&S
13 Julie Phelps Gryphon Velo Racing
14 Risa Hustad TacoCat Racing
15 Haley Engle Half Acre Cycling
16 Victoria Cane Team Clark Logic
17 Rosalind Patterson Shadow Elite
18 Sarah Williams Dirty Kitten Racing p/b Champion Sy
19 April Beard Trek Midwest
20 Abbey Obrien Harvest Racing-Trek
21 Valerie Hyrman Dirty Kitten Racing p/b Champion-Sy
22 Lisa Harms
23 Veronica Hudacek One Ten Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alyssa Sarkisov CXHAIRS DEVO : Trek Bikes
2 Lidia Cusack CXHAIRS DEVO : TREK BIKES
3 Ella Dishong Columbia Cycles
4 Amber Searer Broken Spoke Racing
5 Brooklyn Raddin lionhearts junior racing
6 Katherine Wood
7 Sarah Kelnhofer Colavita WI
8 Nikki Munvez Corpse Whale Racing
9 Jordan Austin xXx Racing - Athletico
10 Linda Cooper Sakari Race Team p/b Smart Honda
11 Amy Lauer Rebel West CX
12 Geraldine Vander haegen CBC Racing/Country Green Turf Farms
13 Anne-marie Oswald xXx Racing-Athletico
14 Jamie Wilger
15 Keaghlan Robinson NWCX Project
16 Iris Levin Lady Gnar Shredders
17 Kristin Reece NOMAD Cycling Services
18 Heather Curnutt Brazen Dropouts
19 Jennifer Groen Half Acre Cycling
20 Margaret Mcgill The Dropettes
21 Jacqueline Wunrow PSIMET Racing
22 Callah Robinson NWCX Project
23 Tessa Beebe BYRDS Cycling
24 Tracy Berman Ann Arbor Velo Club
25 Katie Paradis Fulton Racing
26 Lena Mitsuuchi BAD BIKES
27 Amy Rider Linear Sport
28 Jennifer Mosley Half Acre Cycling
29 Bailey Rudolph Gryphon Velo Racing
30 Jacqueline Palfy Parallel 44 Racing p/b Sanford POWE
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Jamieson Maple Grove Cycling
2 Michael Johnson Comrade Cycles Racing
3 Brianna Alexander Adapt Cycling
4 Fiona Beltram PSIMET Racing
5 Sarah Mount Team Pactimo
6 Kristen Chalmers The University of Chicago Velo Club
7 Kara Burg Corridor Devo
8 Lucy Foss
9 Christy Delair
10 Sarah Garrett Dirty Kitten Racing p/b Champion-Sy
11 Moira Barrett PSIMET
12 Stella (el) Bickham-okoniewski Adapt
13 Maggie Warren
14 Kassi Cork Half Acre Cycling
15 Rika Adachi Ann Arbor Velo Club
16 Andrea Houge Femme 40 Racing
17 Christine Wunrow
18 Meryl Dery
DNF Melanie Stevenson BCW Cycling Club
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 5   Cat ?: 5