Log In

Team Overview: Hardwood Nextwave

Team News Ticker Embed This

Team Race History csv | json

Super Cross Cup Day 2 (Nov 17 2019)

Dana Gilligan Women Pro Open 32 / 34

Super Cross Cup Day 1 (Nov 16 2019)

Dana Gilligan Women Pro Open 11 / 38

The Silver Goose CX - Pan Am Masters 2019 (Nov 9 2019)

Lisa Holmgren Master Women 45-54 3 / 10
Rod Mysko Master Men 55-64 19 / 21
Robert Holmgren Master Men 45-54 2 / 42
Andrew Doble Master Men 45-54 39 / 42

2019 Shimano Canadian Cyclocross Championships (Nov 2 2019)

Rod Mysko Master Men 55-64 33 / 33
Robert Holmgren Master Men 45-54 1 / 64
Keith Mackinnon Master Men 35-44 47 / 47

TOCX Provincial Championships (Oct 27 2019)

Rod Mysko Master C Men 13 / 20
Cody Love Under 17 Men 1 / 15
Troy Von svoboda Under 17 Men 2 / 15
Lucas Norman Under 17 Men 4 / 15
Benjamin Sweet Under 17 Men 5 / 15
Reid Mackinnon Under 17 Men 12 / 15
Rohan Mehta Under 17 Men 13 / 15
Amanda Samuelson Under 17 Women 3 / 5
Danny Hune Under 15 Men 6 / 13
Emily Samuelson Under 13 Women 2 / 4
Ian Ackert Junior Men 1 / 15
Matthew Leliveld Junior Men 2 / 15
Will Smith Junior Men 6 / 15
Brett Lancaster Junior Men 9 / 15
Milo Nixon Junior Men 12 / 15
Robert Holmgren Master B Men 2 / 29
Dana Gilligan Under 23 Women 1 / 3
Katelyn Walcroft Under 23 Women 3 / 3
Ava Holmgren Junior Women 1 / 5
Kelly Lawson Junior Women 2 / 5
Claire Steciuk Junior Women 4 / 5
Liza Parry Sportif Women 2 / 2
Lisa Holmgren Master B Women 1 / 8

Dam Cross (Oct 20 2019)

Keith Mackinnon Master 3 6 / 31
Troy Von svoboda Grade A 2 / 6
Benjamin Sweet Grade A 3 / 6
Lucas Norman Grade A 4 / 6
Cody Love Grade A 5 / 6
Cameron Knox Grade A 6 / 6
Seth Kelly Grade B 3 / 15
Reid Mackinnon Grade B 4 / 15
Rohan Mehta Grade B 14 / 15
Amanda Samuelson Grade C 4 / 9
Emily Samuelson Grade D 8 / 15
Rylee Kelly Grade D 9 / 15
Matthew Leliveld Junior Men 1 / 13
Ian Ackert Junior Men 2 / 13
Brett Lancaster Junior Men 8 / 13
Will Smith Junior Men 9 / 13
Milo Nixon Junior Men 12 / 13
Dana Gilligan Elite Women 2 / 20
Isabella Holmgren Elite Women 3 / 20
Kelly Lawson Elite Women 4 / 20
Lisa Holmgren Elite Women 5 / 20
Ava Holmgren Elite Women 7 / 20
Katelyn Walcroft Elite Women 8 / 20
Claire Steciuk Elite Women 9 / 20
Gunnar Holmgren Elite 1&2 / Master 1 1 / 31
Robert Holmgren Elite 1&2 / Master 1 16 / 31

maD Cross (Oct 19 2019)

Benjamin Sweet Youth Grade A 1 / 2
Seth Kelly Youth Grade B 1 / 3
Rohan Mehta Youth Grade B 2 / 3
Emily Samuelson Youth Grade D 4 / 11
Rylee Kelly Youth Grade D 5 / 11
Amanda Samuelson Youth Grade C 3 / 6
Liza Parry Master Women 12 / 14

Hardwood CX (Oct 13 2019)

Ian Ackert Master 2 / Elite 3 / Junior Men 1 / 47
Matthew Leliveld Master 2 / Elite 3 / Junior Men 2 / 47
Avery Gervais Master 2 / Elite 3 / Junior Men 7 / 47
Brett Lancaster Master 2 / Elite 3 / Junior Men 11 / 47
Milo Nixon Master 2 / Elite 3 / Junior Men 23 / 47
Andrew Doble Master 2 / Elite 3 / Junior Men 33 / 47
Liza Parry Master Women 10 / 11
Dana Gilligan Elite Women 1 / 19
Ava Holmgren Elite Women 2 / 19
Isabella Holmgren Elite Women 3 / 19
Kelly Lawson Elite Women 5 / 19
Claire Steciuk Elite Women 7 / 19
Lisa Holmgren Elite Women 8 / 19
Katelyn Walcroft Elite Women 10 / 19
Benjamin Sweet Grade A 1 / 3
Troy Von svoboda Grade A 2 / 3
Cody Love Grade A 3 / 3
Lucas Norman Grade B 2 / 15
Reid Mackinnon Grade B 3 / 15
Seth Kelly Grade B 5 / 15
Rohan Mehta Grade B 6 / 15
Danny Hune Grade B 7 / 15
Jonathon Stones Grade B 15 / 15
Farland Lamont Grade C 2 / 8
Amanda Samuelson Grade C 3 / 8
Sophia Szafranski Grade C 5 / 8
Calvin Love Grade C 6 / 8
Sydney Stones Grade C 8 / 8
Kai Mcgillivray-kwan Grade D 1 / 15
Rylee Kelly Grade D 5 / 15
Emily Samuelson Grade D 7 / 15
Keith Mackinnon Master 3 Men 9 / 30
Rod Mysko Master 3 Men 12 / 30
Matt Saunders Master 3 Men 18 / 30
Gunnar Holmgren Elite 1&2 Men 1 / 11
Paul Mysko Elite 1&2 Men 4 / 11
Robert Holmgren Master 1 Men 1 / 11

Charm City Cross Day 2 (Oct 13 2019)

Will Smith Men Juniors 17-18 Cat1/2 8 / 18

Charm City Cross Day 1 (Oct 12 2019)

Will Smith Men Juniors 17-18 Cat1/2 9 / 18

Baseball Cross (Oct 6 2019)

Keith Mackinnon Master 3 Men 20 / 47
Rod Mysko Master 3 Men 21 / 47
Ian Ackert Grade A/B/C/B 1 / 48
Benjamin Sweet Grade A/B/C/B 4 / 48
Troy Von svoboda Grade A/B/C/B 5 / 48
Cody Love Grade A/B/C/B 6 / 48
Lucas Norman Grade A/B/C/B 9 / 48
Reid Mackinnon Grade A/B/C/B 15 / 48
Danny Hune Grade A/B/C/B 20 / 48
Farland Lamont Grade A/B/C/B 21 / 48
Rohan Mehta Grade A/B/C/B 23 / 48
Calvin Love Grade A/B/C/B 24 / 48
Amanda Samuelson Grade A/B/C/B 25 / 48
Benjamin Brown-spurr Grade A/B/C/B 29 / 48
Sophia Szafranski Grade A/B/C/B 30 / 48
Doran Smith Grade A/B/C/B 35 / 48
Emily Samuelson Grade A/B/C/B 39 / 48
Rylee Kelly Grade A/B/C/B 40 / 48
Matthew Leliveld Junior Men 1 / 11
Will Smith Junior Men 4 / 11
Brett Lancaster Junior Men 5 / 11
Milo Nixon Junior Men 7 / 11
Andrew Doble Master 2 Men 17 / 26
Liza Parry Master Women 13 / 13
Dana Gilligan Elite Women 1 / 21
Ava Holmgren Elite Women 3 / 21
Isabella Holmgren Elite Women 4 / 21
Lisa Holmgren Elite Women 5 / 21
Kelly Lawson Elite Women 7 / 21
Claire Steciuk Elite Women 8 / 21
Katelyn Walcroft Elite Women 10 / 21
Gunnar Holmgren Elite 1&2 / Master Men 2 / 27
Robert Holmgren Elite 1&2 / Master Men 6 / 27

Riverside Rumble (Sep 29 2019)

Emily Samuelson Grade D 3 / 6
Rylee Kelly Grade D 4 / 6
Amanda Samuelson Grade C 1 / 3
Troy Von svoboda Grade B 1 / 15
Benjamin Sweet Grade B 2 / 15
Lucas Norman Grade B 6 / 15
Danny Hune Grade B 8 / 15
Seth Kelly Grade B 11 / 15
Ian Ackert Grade A 1 / 6
Matthew Leliveld Junior Men 1 / 8
Milo Nixon Junior Men 6 / 8

Batty Cross (Sep 28 2019)

Rylee Kelly Youth D 0 / 26
Emily Samuelson Youth D 8 / 26
Amanda Samuelson Youth C 5 / 8
Lucas Norman Youth B 1 / 13
Benjamin Sweet Youth B 2 / 13
Seth Kelly Youth B 6 / 13
Danny Hune Youth B 9 / 13
Ian Ackert Youth A 1 / 7
Milo Nixon U19 7 / 10

Trek CX Cup Day 3 (Sep 22 2019)

Matthew Leliveld Men Junior 17-18 Open 1 / 19

We Need More Cowbell (Sep 22 2019)

Troy Von svoboda Grade B 1 / 12
Benjamin Sweet Grade B 2 / 12
Seth Kelly Grade B 7 / 12
Amanda Samuelson Grade C 3 / 6
Emily Samuelson Grade D 6 / 13
Rylee Kelly Grade D 7 / 13

Trek CX Cup Day 2 (Sep 21 2019)

Claire Steciuk Women Cat 1/2 25 / 35
Matthew Leliveld Men Junior 17-18 Open 1 / 22
Brett Lancaster Men Junior 17-18 Open 7 / 22

Trek CX Cup Day 1 (Sep 20 2019)

Dana Gilligan Women Procx C2 Pro/Cat 1/2/3 38 / 44
Matthew Leliveld Men UCI - C2 Junior Cat 1/2/3 4 / 33
Will Smith Men UCI - C2 Junior Cat 1/2/3 23 / 33
Brett Lancaster Men UCI - C2 Junior Cat 1/2/3 25 / 33
Claire Steciuk Women Junior Open 9 / 25
Kelly Lawson Women Junior Open 13 / 25

Jingle Cross Day 3 (Sep 15 2019)

Claire Steciuk Women Senior Cat 1-2 5 / 10
Matthew Leliveld Men Junior 17-18 ProCat 123 12 / 38
Will Smith Men Junior 17-18 ProCat 123 21 / 38
Brett Lancaster Men Junior 17-18 ProCat 123 31 / 38
Dana Gilligan Women Senior Pro-Cat 12 39 / 57
Kelly Lawson Women Senior Pro-Cat 12 48 / 57
Ian Ackert Men Senior Cat 1-2 3 / 22

Jingle Cross Day 2 (Sep 14 2019)

Robert Holmgren Men Master 45-49 Open 3 / 23
Matthew Leliveld Men Senior Cat 1-2 1 / 41
Ian Ackert Men Senior Cat 1-2 72 / 41
Brett Lancaster Men Junior 17-18 Open 3 / 15

Jingle Cross Day 1 (Sep 13 2019)

Claire Steciuk Women Senior Cat 1-2 1 / 7
Dana Gilligan Women Senior Pro-Cat 123 20 / 41
Kelly Lawson Women Senior Pro-Cat 123 32 / 41
Matthew Leliveld Men Junior 17-18 Cat 123 15 / 39
Will Smith Men Junior 17-18 Cat 123 26 / 39
Brett Lancaster Men Junior 17-18 Cat 123 37 / 39

Rochester Cyclocross Day 2 (Sep 8 2019)

Ian Ackert Men Open Cat1/2/3 1 / 27
Matthew Leliveld UCI Jr 2 / 20
Will Smith UCI Jr 14 / 20
Brett Lancaster UCI Jr 17 / 20
Danny Hune Men Juniors 9-14 4 / 16
Claire Steciuk Women UCI Elite 37 / 43

Rochester Cyclocross Day 1 (Sep 7 2019)

Claire Steciuk Women UCI Elite 38 / 44
Katelyn Walcroft Women UCI Elite 39 / 44
Ian Ackert Men Open Cat1/2/3 1 / 29
Matthew Leliveld UCI Jr 17-18 4 / 23
Brett Lancaster UCI Jr 17-18 19 / 23
Danny Hune Men Juniors 9-14 4 / 16

NCCX Race #11- HENDERSONVILLE - NCGP (Dec 8 2018)

Ian Ackert Men Cat 3 2 / 27
Ian Ackert Men Cat 2/3 5 / 38

Silver Goose C2 (Nov 3 2018)

Claire Steciuk Elite Women 44 / 50

Cincinnati UCI Cyclocross Weekend (Oct 28 2018)

Gunnar Holmgren Men UCI Elite 6 / 48

Cincinnati UCI Cyclocross Weekend (Oct 27 2018)

Gunnar Holmgren Men UCI Elite 27 / 57

Sherbrooke CX Day 2 (Oct 21 2018)

Gunnar Holmgren Elite Men 1 / 40
Will Smith Men U19 9 / 20
Ian Ackert U17 Men 1 / 11

Sherbrooke CX Day 1 (Oct 20 2018)

Will Smith Under 19 Men 10 / 25
Ian Ackert Under 17 Men 10 / 12

Jingle Cross Day 3 (Sep 30 2018)

Ian Ackert Men Open Cat3 8 / 41

Jingle Cross Day 2 (Sep 29 2018)

Ian Ackert Men Open Cat3 3 / 43

Jingle Cross Day 1 (Sep 28 2018)

Ian Ackert Men Open Cat3 6 / 52

Trek CX Cup (Sep 22 2018)

Ian Ackert Men Cat 1/2 19 / 47

Trek CX Cup (Sep 21 2018)

Ian Ackert Men Cat 1/2/3 22 / 102

Rochester Cyclocross Day 2 (Sep 9 2018)

Will Smith Men Open Open 8 / 32
Al Walcroft Masters 45+ 75 / 41
Brett Lancaster Men Juniors 15-18 4 / 10
Avery Gervais Men Juniors 15-18 5 / 10
Matthew Leliveld Men Juniors 15-18 18 / 10
Troy Vonsvoboda Men Juniors 9-14 1 / 15

Rochester Cyclocross (Sep 8 2018)

Will Smith Men Open Open 13 / 36
Matthew Leliveld Men Open Cat3 1 / 18
Ian Ackert Men Open Cat3 2 / 18
Al Walcroft Men Masters 55+ 14 / 28
Matthew Leliveld Men Juniors 15-18 1 / 10
Brett Lancaster Men Juniors 15-18 5 / 10
Avery Gervais Men Juniors 15-18 6 / 10
Troy Vonsvoboda Men Juniors 9-14 2 / 18