Log In
Cross Crusade: Cascade Locks • Oct 18 2015
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.3
4.3
2.9
4.3
2.7
Drizzle, 60 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.3
Beers
4.3
Moisture
2.9
Accel
4.3
Tech
2.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Boneyard Cycling
2 Libby L. emond
3 Sonja Ebert
4 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling
5 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Trapnell
2 Luke Bergerson Capitol Velo
3 Matt Taini
4 Artur Grochowski Threshold Velo
5 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
6 Jerry Pruiett
7 Cesar Carrillo
8 Brian Fuller Athletes Lounge Cycling Team
9 Jason Whittinton
10 Carl Aldrich
11 Austen Sofhauser
12 Will Lewis
13 Andy Borell Threshold Velo
14 David Meyer
15 Jeff Baratta Team Planet X USA
16 Jordan Miller
17 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
18 Matthew Giem
19 Savyasaachi Keshava murthy
20 Nathan Boyett
21 Don Gutzmann
22 Anthony Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
23 Mike Hammess
24 Alastair Cox
25 Jim White
26 John Condon
27 Ryan Nyberg
28 Anthony Cheng
29 Sean Mcburney
30 Ryan Parker
31 Jimmy Pacheco
32 Donna Russell Half Penny Cycling Team
33 Teresa White
34 Scott Miză©e Team Flying Tigers
35 John Golden
36 Scott Graves Athletes Lounge Cycling Team
37 Matt Erdman
38 Jorge Lara Capitol Velo
39 Jason Fleming Athletes Lounge Cycling Team
40 John Degenhardt
41 John Bowen
42 Dave Dallas
43 Steven Powell
44 Scott Coleman Team Planet X USA
45 John Morehead Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
46 Ramsey Kail
47 Reyaz Rohani
48 Joseph Michael edelen Athletes Lounge Cycling Team
49 Jessica Hunter
50 Luis Garcia
51 Harold Miner
52 Brian Duhon Team Oregon presented by Laurelwood
53 David Groskopf
54 John Miskey
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Julia Gonzales Hood River Velo
3 Sara Thomas
4 Mary Grace baxendale Athletes Lounge Cycling Team
5 Brittany Stover
6 Megan Horst
7 Britt Hermanski CX Machines
8 Kate Mcgeeney
9 Elizabeth Mahon
10 Nicole Davenport
11 Jody Rose Grouptrail Cycling
12 Shelby Wilson
13 Sieraa Reddick
14 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling
15 Nadege Dubuisson Rolling Thunder p/b The Missing Lin
16 Waldren Walden
17 Lindsay Walker Metropolis Cycle Repair
18 Kim Distefano
19 Brooke Cabatic
20 Hannah Carlos Metropolis Cycle Repair
21 Jen Zak
22 Kristy Makowichuk
23 Shannon Tauscher Rebound/Tireless Velo
24 Leigh Hendrick
25 Rachel Bliesner
DNF Sara Bergonzi Biciclista Test Team
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Trebon Clement
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Christopher Jones
4 Erik Tonkin Team S+M
5 Brennan Wodtli
6 Ben Thompson Thump Coffee
7 James Williams Deschutes Brewery
8 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
9 Josh Kelley
10 Paul Lacava
11 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
12 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
13 Leland Gilmore
14 Patrick Means Team S+M
15 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
16 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
17 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
18 Joshua Johnston
19 James Ceccorulli Team S+M
20 Quinn Keogh
21 David Wilcox
22 Brian Hart jr. Breadwinner Cycles
23 Joel Madrone Breadwinner Cycles
24 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
25 Anthony Monteleone Portland Bicycle Studio
26 Jonathan Myers
27 Bill Warburton Murder of Crows
28 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
29 Robert Carver Olympia Cycling Team
30 Colin Rowan Portland Bicycle Studio
31 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood
32 Erik Hammerquist Smith&Nephew p/b West End Bikes
33 Ben Chinburg CX Pistols p/b Gigantic Brewing
34 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
35 Justin Ziehnert Smith&Nephew p/b West End Bikes
36 Jeremy Dunn
37 David Krause Trusty Switchblade
38 Jeff Smith Therapeutic Associates Racing
39 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
40 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
41 Jason Elstad Portland Bicycle Studio
42 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
43 Paolo Zanetti Biciclista Test Team
DNF Schmitt Damian Portland Bicycle Studio
DNF Gabriel Linn Trusty Switchblade
DNF Ryan Garner Olympia Cycling Team
DNF Ryan Comeau Portland Bicycle Studio
DNF Christian Buesch Corvallis Cyclery Racing
DNF Josiah Zukowski Half Penny Cycling Team
DNF Ryan Funke Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Paez
2 Perry Lund Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Bradford White
4 Ross Sherbak Portland Bicycle Studio
5 Mike Chamblin
6 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
7 Adam Moore Grouptrail Cycling
8 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Mark Schroeder Team Oregon presented by Laurelwood
10 Micah Sardell Hutch's-Slocum-Co-Motion
11 Timothy Scheumann Athletes Lounge Cycling Team
12 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
13 Zach Rotstein
14 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Alan Barton Olympia Cycling Team
16 Kyle Berg
17 Robert Mayer
18 David Marchi Murder of Crows
19 Nathanael Hart
20 Jason Uland Metropolis Cycle Repair
21 Nathan Agalzoff
22 Matt Jamison Grouptrail Cycling
23 Emerson Webb
24 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
25 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
26 Greg Brandelli Oregon Bike Shop Racing Team
27 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
28 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
29 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
30 Jonathan Buck
31 Michael Shearer Team 10 Barrel
32 Nico Parkes-perret Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
33 Ben King
34 Grant Headley
35 Billy Holcomb Trusty Switchblade
36 Christian Martin River City Bicycles
37 Tristan Bond
38 Kevin Neidorf River City Bicycles
39 Raff Lehner
40 Eduardo Guerrero Corvallis Cyclery Racing
41 Jesse Boudart Grouptrail Cycling
42 Chris Page
43 Caleb Trumbull Hood River Velo
44 Jordan Wilson Pacific Power Blue Sky
45 Eric Albright Grouptrail Cycling
46 Jared Mcclintock
47 Matt Monbouquette
48 Kristopher Frochlich
49 Josue Jimenez
DQ Brian Meyer
DNF Keelan Ontiveros Smith&Nephew p/b West End Bikes
DNF Jonathan Long
DNF Max Miller
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Evans
2 Dustin Henderson Murder of Crows
3 John Pearson GET FIT Cycling
4 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
5 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
6 Andrew Baxter River City Bicycles
7 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
8 Tyler Wilson Pacific Power Blue Sky
9 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
10 Stephen Zadrozny Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
11 Ben Iwasa
12 Kyler Ervin Smith&Nephew p/b West End Bikes
13 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
14 Andrew Slater
15 John Berrigan
16 Ty Goldsby
17 Justin Guidroz Audi
18 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
19 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
20 Ian Boggs
21 Russell Walker
22 Ryan Chase Deschutes Brewery
23 Howard Draper Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
24 Charlie Douthwaite
25 Aaron Kravitz
26 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Evan Tufte Beaverton Bicycle Club
28 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
29 Joseph French Team Lost Highway
30 Cory Nann
31 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
32 Greg Van amerongen Guinness Cycling Team
33 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
34 Jason Ladwig
35 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
36 Matt Bloom GET FIT Cycling
37 Tom Nilan Showers Pass MTB/CX Team
38 Bret Waldron
39 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
40 Tanner Schulz
41 Matt Herr Olympia Cycling Team
42 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
43 Casey Varnum
44 John Hughes
45 Tim Breault
46 Ryan Daugherty
47 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing
48 Kyle D'auria
49 Cooper Irwin Hapi-Go!
50 Jimmy Gladish
51 Nick Besson
52 Aaron Frechette
53 Kevin Rayburn Team Planet X USA
54 Brendan Flynn
55 Adam Bergerson Capitol Velo
56 Randall Flores
57 Matthew Barney
58 Mike Schwoebel
59 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
60 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
61 William Wheless
62 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
63 Charles Henderson Team Lost Highway
64 Dustin Long
65 Hannah Hart Hapi-Go!
66 D.j. Deaustria Athletes Lounge Cycling Team
67 Kevin Bransford
68 Jacob Tong Trusty Switchblade
69 Travis Bullard Team 10 Barrel
70 Brian Lockard
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Taylor StudioNINE30-Cascade Sotheby's Inte
2 Walter Mcknight Deschutes Brewery
3 Brian Malloy Therapeutic Associates Racing
4 Mark Thomas Hood River Velo
5 Jack Trumbull Hood River Velo
6 Tim Schauer Sage/Lucky Envelope Brewing
7 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
8 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
9 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
10 David Rosen Sage/Lucky Envelope Brewing
11 Pete Conklin Showers Pass Elite p/b Sage Cycles
12 Joe Larson Deschutes Brewery
13 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
15 Jon Coney
16 Mark Sather Team 10 Barrel
17 Toby Schmidt Joe Bike Racing
18 Stephen Carter The Spokesmen
19 Kenny Prowse Half Penny Cycling Team
20 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 John Martin Team Lazy Tarantulas
23 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
24 Michael Clark Stumptown Cycling Club
25 Chris Diminno Green Submarine Records
26 John Livingston Murder of Crows
27 Eugene Ezman Hapi-Go!
28 Jacob Roth
29 Jake Linford Athletes Lounge Cycling Team
30 Kyle Busse Rolling Thunder p/b The Missing Lin
31 Jeremiah Hartley
32 Ben Helgren
33 Peter Merseres
34 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
DNF Eron Riddle
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
3 Davis Melkonian Hood River Velo
4 Nate Lelack Bend Endurance Academy
5 Calvin Keane Bend Endurance Academy
6 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Caleb Trumbull Hood River Velo
8 Jack Sullivan
9 Jeremy King
10 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Spencer Scott Bend Endurance Academy
12 Elijah Krause Bend Endurance Academy
13 Jace Petersen Hood River Velo
14 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Elijah Shulman
16 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
17 Jesse Polay Bend Endurance Academy
18 Cassell Lefevre Hood River Velo
19 Tom Upper
20 Sean Mcmahan
21 Aaron Lopez
22 Quinlyn Benning
23 Cooper Irwin Hapi-Go!
24 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
25 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
26 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
27 Bora Haller
28 Duncan Howell
29 Christian Dobbins
30 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
31 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
32 Parker Green Beaverton Bicycle Club
33 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
34 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
35 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
36 Ian Brown Bend Endurance Academy
37 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
38 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
39 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
40 Hayden Wierman
41 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
42 Sean Harple
43 Jakob Stoller
44 Jacob Litton
45 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
46 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
47 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
48 Luke Frechette
49 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
50 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
51 Simon Porter Cyclepath Racing
52 Mckenzie Kelly
53 Andrew Hull
54 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
55 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
56 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
57 Eli Lanners
58 Jake Johansen
59 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
60 Tully Carrillo
61 Evan Owens
62 Meyer Owens
63 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling
64 Carson Shaffer
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 14   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
2 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
4 Owen L rogers Beaverton Bicycle Club
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
6 Ian Brown Bend Endurance Academy
7 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
8 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
9 Jackson Loftus Stumptown Cycling Club
10 Hayden Wierman
11 Ben Wicker PDX Devo Junior Cycling
12 Jacob Litton
13 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
14 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
16 Benjamin Boroff bicycleattorney.com
17 Sage Doggett PDX Devo Junior Cycling
18 Simon Porter Cyclepath Racing
19 Mckenzie Kelly
20 Andrew Hull
21 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
22 Cole Hagedorn Grouptrail Cycling
23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
24 Eli Lanners
25 Jake Johansen
26 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
27 Tully Carrillo
28 Evan Owens
29 Meyer Owens
30 Landon Flemmer PDX Devo Junior Cycling
DNF Carson Shaffer
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
2 Calvin Keane Bend Endurance Academy
3 Caleb Trumbull Hood River Velo
4 Elijah Krause Bend Endurance Academy
5 Jace Petersen Hood River Velo
6 Jesse Polay Bend Endurance Academy
7 Cassell Lefevre Hood River Velo
8 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
9 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Cycling Te
10 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
11 Bora Haller
12 Parker Green Beaverton Bicycle Club
13 Jakob Stoller
14 Luke Frechette
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Nate Lelack Bend Endurance Academy
3 Easton Spring Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Elijah Shulman
6 Joseph Lukens PDX Devo Junior Cycling
7 Tom Upper
8 Sean Mcmahan
9 Duncan Howell
10 Christian Dobbins
11 Sean Harple
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 Jack Sullivan
3 Jeremy King
4 Spencer Scott Bend Endurance Academy
5 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Aaron Lopez
7 Quinlyn Benning
8 Cooper Irwin Hapi-Go!
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley
2 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
4 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
6 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
7 Aubrey Whitty
8 Emma Kane
9 Keeley Brownback
10 Kristina Owen Capitol Velo
11 Olivia Hewett The Spokesmen
12 Aubrey Ellerbruch
13 Emma Royce The Spokesmen
14 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
15 Roxanna Hart Hapi-Go!
16 Madeline Stover
17 Bailey Jenkinson
18 Linnea Owen Capitol Velo
19 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas
20 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
21 Bella Radspinner
DNF Ana Marie rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Roxanna Hart Hapi-Go!
6 Madeline Stover
7 Bailey Jenkinson
8 Eleanor Martin Team Lazy Tarantulas
9 Bella Radspinner
DNF Ana Marie rich Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley
2 Juliana Smith Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Keeley Brownback
4 Emma Royce The Spokesmen
5 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
2 Olivia Hewett The Spokesmen
3 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aubrey Whitty
2 Emma Kane
3 Kristina Owen Capitol Velo
4 Aubrey Ellerbruch
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
3 Sean Haidet BendBroadband/WebCyclery.com
4 Bart Bowen Deschutes Brewery
5 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
6 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
7 Michael Wilson Team S+M
8 Matt Williams Thump Coffee
9 Owen Murphy Murder of Crows
10 Rick Metz bicycleattorney.com
11 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
12 Ronald Kizziar
13 Andrio Abero
14 Craig Aaker
15 Aaron Leritz Team S+M
16 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine
17 John Weathers Audi
18 Jeff Otto Audi
19 Patrick Beeson
20 Chad Smeltzer Portland Bicycle Studio
21 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
22 Webster Wilson VMR Racing
23 Chris Moor Deschutes Brewery
24 Joshua Degraff Grouptrail Cycling
25 Paolo Dabbeni Biciclista Test Team
26 Michael Moody
27 Brian Anthony Portland Bicycle Studio
28 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing
29 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
30 John Mitchem Smith&Nephew p/b West End Bikes
31 Daniel Sprouse Cyclepath Racing
32 Shannon Boroff bicycleattorney.com
33 Rob Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
34 Brad Sigurdson Team Oregon presented by Laurelwood
35 Dusty Miller Half Penny Cycling Team
36 Andrej Miske Dr Will Bar
37 Devin Bailly Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
38 William Alcorn BikeFlights.com
39 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
40 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
41 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing
42 Donald Newlands bicycleattorney.com
43 Mathew Braun Perthes Awareness p/b PANW
44 Dan Porter Cyclepath Racing
45 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
46 Nicholas Leritz Team S+M
47 Martin Baker bicycleattorney.com
48 Andrew Suchocki Therapeutic Associates Racing
49 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
50 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
51 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
52 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
53 Matt Reeves WebCyclery.com
54 Jay Wisowaty
55 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
56 Neil Green Therapeutic Associates Racing
57 David Pedersen Portland Bicycle Studio
58 Mike Heenan
59 Saul Lopez Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
61 Bret Berner River City Bicycles
62 Andy Leritz Team S+M
63 Ken Benderly Rebound/Tireless Velo
64 Scott Mares Threshold Velo
DNF Trevor Rice Portland Velo Racing Team
DNF Mark Deresta Hood River Velo
DNF Eric Lanners
DNF Joe Santos Cyclepath Racing
DNF Antonio Castaneda jr Guinness Cycling Team
DNF Bob Jacobs bicycleattorney.com
DNF Tim Joslin Cyclepath Racing
DNF Montgomery Hill
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 9   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 45  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Kunkler Hood River Velo
2 Alexander Roddvik Hood River Velo
3 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
4 Kelly Myers Portland Velo Racing Team
5 Jeff Steiner Showers Pass MTB/CX Team
6 Joseph Spampinato
7 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
8 Rich Rosko Hammer Velo
9 Doug Minarik bicycleattorney.com
10 Gabe Doebler
11 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
12 Matt Radich Dr Will Bar
13 Brian Little BeerMongers Cycle Club
14 Scott A rider Grouptrail Cycling
15 Chris Roberts Hammer Velo
16 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
17 Paul Zagacki bicycleattorney.com
18 Kenneth Pace Team S+M
19 Curtis Brawner
20 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
21 Joshua Johansen Team 10 Barrel
22 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
23 Erik Carlson
24 Banjo Weymouth
25 Thomas Pastor Deschutes Brewery
26 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
27 Andrew Steiner Boneyard Cycling
28 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
29 Maury Harris
30 Erik Offner
31 Troy Nelson
32 David Rasca Half Penny Cycling Team
33 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
34 Casey Davidson bicycleattorney.com
35 Gabriel Cabatic
36 Aaron Tarnow WebCyclery.com
37 Darin Swan Trusty Switchblade
38 Chris Page
39 Steve Williams Half Penny Cycling Team
40 David Hewett The Spokesmen
41 Bradford Goodson Team Oregon presented by Laurelwood
42 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
44 Ashley Williams
45 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
46 David Ripp
47 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
48 Jason Hughes Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
49 Brian Schiller Guinness Cycling Team
50 Steve Black
51 Paul Souders Team Oregon presented by Laurelwood
52 George P.s. mcconnell
53 Wade Hewitt Pentangeli
54 Carl Werner
55 Greg Shaffer
56 Paul Hamerton-kelly Stumptown Cycling Club
57 Josh Platis BeerMongers Cycle Club
58 Billy Holcomb Trusty Switchblade
59 Dean Maclean Team Planet X USA
60 Andrew Eastman
61 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
62 Joe Pinzone Threshold Velo
63 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
64 Steven Westberg Bend Memorial Clinic Total Care Rac
65 Jack Trumbull Hood River Velo
66 Adam Holt Boneyard Cycling
67 Rob Kerr Boneyard Cycling
68 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
69 Scott Hamness
70 Thomas Royce The Spokesmen
71 Brian Petrucci Cyclepath Racing
72 Matt Wilkin
73 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
74 Andrew Morphis BeerMongers Cycle Club
75 Kyle Mills Murder of Crows
76 Scott Goodrich Hosmer Chiro/RPM Mortgage Cycling T
77 Aaron Even VMR Racing
78 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
79 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
80 Tom Lenth
81 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
82 Chuck Dobbins
DNF Bryan Mcgeeny Hood River Velo
DNF Jeremiah Williams Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 67  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
2 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
3 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
4 Jeffrey Whitaker
5 David Spurr
6 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
7 Tony Weber
8 Justin Watkins Athletes Lounge Cycling Team
9 Jason Reynolds Rare Disease Cycling
10 Max Frixione
11 Jeff Copus Team 10 Barrel
12 Edward W tyynismaa Hood River Velo
13 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
14 Geoff Wittreich
15 Chris Rinehart
16 Eric Pool Team 10 Barrel
17 Jared Lathrop
18 Raymond Egan The Spokesmen
19 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
20 Ed Rogers
21 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
22 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
23 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
24 D.j. Deaustria Athletes Lounge Cycling Team
25 Damon Dimick
26 Ryan Mcintyle
27 Craig Deambrose Trusty Switchblade
28 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin
29 Matthew Jetton
30 Joe Carpenter Team 10 Barrel
31 Neil Gibson
32 Doug Brecht
33 Ian Gleason
34 Jason Whitley
35 James Lais
36 Curtis Hainie Hood River Velo
37 Chris Meilinger
38 Jason Bietz
39 Chris Thier Boneyard Cycling
40 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
41 Jason Jones Team Planet X USA
42 Brian Kash
43 Peter Iverson
44 Mark Hand Team Planet X USA
45 Steve Van bergen
46 Dave Torrance
47 Matt Mavko Team Beer
48 Robb Farrington
49 Jason Schneider Team Finger
50 Bryce Jenkinson
51 Fred Smelser
52 Eddie Wang River City Bicycles
53 Mike Loftus
54 John Shorb
55 Tom Kretz Athletes Lounge Cycling Team
56 Michael Clark Stumptown Cycling Club
57 Tom Kay The Spokesmen
58 David Hart Monster Media Racing p/b Fight Meso
59 Nick York
60 Scott Wazny
61 Curtis Milander
62 James Bender Beaverton Bicycle Club
63 Kevin Dickson
64 Matthew Cordeiro Hood River Velo
65 Ben David
66 John Lehman
67 Craig Carter Harder Cycling
68 James Self
69 Bodjie Train Grouptrail Cycling
70 Dave Petermeier Team Planet X USA
71 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
72 Jordan Staples
73 James Owen Capitol Velo
74 Jonathan Modie Team S+M
75 Kyle Gunsul
76 ? ?
77 Ryan Schimpf The Spokesmen
78 Jerry Pruiett
79 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
80 James Sunderland Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
81 Andy Casebeer Team S+M
82 Pascal Chureau
83 Ian Harris
84 Kyle Mountain
85 Paul Devries
86 Daniel Mckenna
87 Andy Miller
88 Stephen Rich
89 Todd Harple
90 Chris Wierman
91 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
92 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
93 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
94 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
95 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
96 Mark Hansen
97 Neil Kranz
98 Abe Covello
99 Barry Rich Beaverton Bicycle Club
100 Daniel Upper
101 Andy Morris
102 Gary Kim Grouptrail Cycling
103 Scott Kranz
104 Chester Artman
105 Wesley Woosley
DNF Charles Barrett
DNF Richard Fattic Ruckus Test Team
DNF Jorge Avalos
DNF Jeff Dill Team Mudman
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 91  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Otto Audi
2 Rodnedy Trepess Deschutes Brewery
3 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
4 John Wilson Team S+M
5 Mark Bradley
6 Steve Petersen Hood River Velo
7 Michael Metz bicycleattorney.com
8 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
9 Daniel Melkonian Hood River Velo
10 John Napier Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
11 Ed Locke Cyclepath Racing
12 Steven Thorne BikeFlights.com
13 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
14 Tom Hill bicycleattorney.com
15 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Joseph Hoerner Smith&Nephew p/b West End Bikes
17 Mike Mercer Grouptrail Cycling
18 Greg Talbert
19 Alan Ott Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
20 Tim Ellerbruch
21 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
23 Chris Wold
24 Erik Goodfriend Hammer Velo
25 Mike Taylor Deschutes Brewery
26 Chauncey Curl Cyclepath Racing
27 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
28 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
29 Dave Luoma Cyclepath Racing
30 Mark Damon Hutch's-Slocum-Co-Motion
31 David Dorocke Deschutes Brewery
32 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
33 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
34 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
35 Mitch Gold Dr Will Bar
36 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
37 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
38 James Crummond
39 Dale Webster
40 Dave Kaysen
41 Tom James Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
42 Hugh Givens bicycleattorney.com
43 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
44 Bill Thomas Deschutes Brewery
45 Geoff Sanderson
46 Richard Potestio
47 Evelyn West Team S+M
48 Dan Morris
49 David Forman Grouptrail Cycling
DNF Jon Gove Grouptrail Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 41  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
2 Steve Lacey Team S+M
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Ron Strasser Team S+M
6 Steven Miller
7 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
8 Russell Speirn Portland Velo Racing Team
9 Bob Daugherty Cyclepath Racing
10 Amory Cheney Boneyard Cycling
11 David Hankins Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
12 Tad Hodgert
13 Ralph Tolli Boneyard Cycling
14 John Ramey
15 Gil Ormerod Team S+M
16 Loren Russell
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Uetrecht
2 Meg Hamilton Hutch's-Slocum-Co-Motion
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Renee Scott Deschutes Brewery
5 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
6 Juliette Oldfield
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Melissa Uland Metropolis Cycle Repair
9 ? ?
10 Mielle Blomberg Team S+M
11 Michelle Mills Sunnyside Sports
12 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
13 Patricia Strange
14 Jill Petersen Hood River Velo