Log In
Kruger's Crossing Cyclocross Classic • Nov 24 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.4
3
2.1
2.6
2.4
Clear, 46 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.4
Beers
3
Moisture
2.1
Accel
2.6
Tech
2.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Hughes
2 Joshua Johansen
3 Ian Holland
4 Luis Vargus Human Powered
5 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
6 Patrick Flanagan Athletes Lounge Cycling Team
7 Mike Wenrick Athletes Lounge Cycling Team
8 Brandon Jennings Grouptrail Cycling
9 Marlow Macht
10 Jeph Sorsdohl
11 Stefan Furst Camas Bike and Sport
12 Joseph Hagedorn
13 Dan Mcmahon
14 Tom Brenneman
15 Eli Forman Grouptrail Cycling
16 Joel Sherman
17 Joe Pinzone Threshold Velo
18 Emanuel Mcgladrey
19 Scott Decker Athletes Lounge Cycling Team
20 Blaine Bartholomew
21 Tom Brougham
22 Leland Jossy
23 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
24 Paul Allen
25 Rich Reardon
26 Tom Valencia
27 Justin S king
28 Paul Furst Camas Bike and Sport
29 Mike Brett
30 Zach Durst Hapi-Go!
31 Cooper Irwin Hapi-Go!
32 Albert Passadore Rolling Thunder p/b The Missing Lin
33 John Hill
34 David Hankins Camas Bike and Sport
35 Chris Jones
36 Jack Bork
37 Andrew Dyke
38 Dan Gilden
39 Jeff Copus
40 Jason Harris Portland Bicycle Studio
41 Steve Olsen Camas Bike and Sport
42 Eugene Rogan creswick
43 Jeremy Karner
44 Kyle Pratuch
45 Wayne Garrison jr.
46 Joe Hamilton
47 Grant Shaffer
48 Tom Smith
49 Justin Yuen Grouptrail Cycling
50 Patrick Hunt
51 Seamus Hartman
52 Greg Nyhus bicycleattorney.com
53 William Riddle
54 Bruce Gutelius
55 Rick Tanous CX Pistols p/b Cyclocross.com
56 Steve Valenta The Spokesmen
57 Kevin Conley
58 Steven Rose
59 John Degenhardt
60 Jeff Piette
61 Brandon Klettke
62 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
63 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
64 Jonathan Heppner
65 Mark Alexander
66 Mitch Brock
67 Marek Harris
68 Robert Synak
69 Jordan Plawner
70 William Hummels Hapi-Go!
71 Mark Bedau
72 David Forman Grouptrail Cycling
73 Matthew Geiger
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Lance
2 Sarah Jane hash
3 Lindsay Jackson Athletes Lounge Cycling Team
4 Vicky Hanson Trailhead Coffee Roasters
5 Jennifer Chalmers
6 Traci Smolen
7 Christy Hawkins
8 Kathryn Williams Team Lazy Tarantulas
9 Gabrielle Steinert
10 Gina Zandy ohnstad
11 Laura Heiser
12 Brianne Kanehl
13 Hannah Yorra
14 Hau Hagedorn
15 Cynthia Breene Athletes Lounge Cycling Team
16 Lisa Creamer
17 Susan Kosmala Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
18 Kristen Ash
19 Dawn Stender
20 Vikki Bourcier Poplollies
21 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab
22 Jennifer White
23 Kristin Morrissey
24 Nancy Sylvestetr
25 Charis Darnall Hapi-Go!
26 Kate Northington Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Joshua Kelley
3 Seth Patla Rapha/River City Bicycles
4 James Ceccorulli bicycleattorney.com
5 Paul Lacava Giant
6 Eric Sheagley Dark Horse
7 Kolby Preble
8 Ryan Garner
9 Jeremy Russell bicycleattorney.com
10 Colin Rowan Look Good Feel Good
11 Pete Rubijono
12 Ira Ryan Breadwinner Cycles
13 Nathan Gibson Trusty Switchblade
14 Mike Kath Sprout Cycles/Lucky Lab
15 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
16 David Sterry Green Submarine Records
17 Jason Britton Team S+M
18 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
19 Jake Szymanski
20 Cole Lalomia Portland State University
21 Dave Messenheimer Green Submarine Records
22 Derek Loudermilk
23 Logan Trammell Hapi-Go!
DNF Sean Corey Trusty Switchblade
DNF Matt Cline bicycleattorney.com
DNF Luke Demoe
DNF Robert K brown
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Cyclocross.com
2 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
3 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
4 Gary Szalay
5 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles
6 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
7 Andrew Warren Team S+M
8 Andy Edick
9 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
10 Skye Fitzgerald
11 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com
12 Lukas Kerner
13 Michael Risner Guinness Cycling Team
14 Brian Hart jr. Hapi-Go!
15 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
16 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
17 Ben Corbalis Portland Bicycle Studio
18 Jordan Norris Joe Bike
19 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
20 Cory Solovewicz
21 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters
22 Jonathan Kuipers CX Pistols p/b Cyclocross.com
23 Christian Martin River City Bicycles
24 Rob Thompson Ironclad/Yakima
25 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Keith Levesque Rogue / Mt. View Cycles
27 Thomas Pikaart
28 David Miller Team Lazy Tarantulas
29 Anne Heiner
DNF Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Chris Myrick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Hogan Lost Highway
2 Stephen Hartzel
3 Randall Fransen
4 Bill Thompson Athletes Lounge Cycling Team
5 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
6 Eric Speakman Lost Highway
7 Dirk Spits
8 Brandon Bilyeu CX Pistols p/b Cyclocross.com
9 Marc Heisterkamp Grouptrail Cycling
10 Ryan Houck Athletes Lounge Cycling Team
11 Jerald Winfrey
12 Patrick Reedy
13 Christopher Muhs Look Good Feel Good
14 Brett Cassidy Human Powered
15 Joseph Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
16 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
17 Eric Albright Look Good Feel Good
18 Barrett Reiner CX Pistols p/b Cyclocross.com
19 John Napier Camas Bike and Sport
20 Jed Barden
21 Sean Haggerty
22 Nick Besson
23 Colin Ross Portland State University
24 Phil Webster Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Adam Moore Look Good Feel Good
26 Matt Walkky Athletes Lounge Cycling Team
27 Rolland Hayden
28 Joe Tysoe
29 Justin Buri
30 Jeff Chochon
31 Josh Snyder
32 Stephan Morris
33 Jules Johnson
34 Chris Bathke
35 Eric Porter
36 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
37 Kiel Fletcher Athletes Lounge Cycling Team
38 Andrew Marchington
39 Peter Bryant
40 Alex Visser Oregon Bike Shop Racing Team
41 Bret Waldron
42 Travis Bullard
43 Max Holfert Human Powered
44 Matt Feldmar
45 Andrew Kaylor Hapi-Go!
46 Mike Tomlinson
47 Andrew Kreps
48 Daniel Redlich
49 Brandon Bruins Bike Gallery - Bontrager Trek
DNF Jared Baggen
DNF Dennis Starkey Camas Bike and Sport
DNF Connor Wiles Team S+M
DNF Jeff Maslow
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Wilkin Team S+M
2 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling
3 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Ryan Kruit
6 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
7 Michael Clark
8 Ed Jones
9 Jeremiah Hartley
10 Jon"buffaloman Bouffleur
11 Scott Hillson CX Pistols p/b Cyclocross.com
12 Ben Helgren
13 Todd Hubbell Portland Velo Racing Team
14 Karl Winston BeerMongers Cycle Club
15 Tim Hanrahan
DNF Kris Schamp Showers Pass
DNF Jared Markell
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Ross PDX Devo Junior Cycling
2 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway
3 Brian Hart jr. Hapi-Go!
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling
5 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
6 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
7 Paul Furst Camas Bike and Sport
8 Nathanael Hart Hapi-Go!
9 Bryant Karner
10 Brayton Sobolewski Hapi-Go!
11 Ian Steigerwald
12 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
13 Cooper Irwin Hapi-Go!
14 Zach Durst Hapi-Go!
15 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club
16 Kyler Ervin Beaverton Bicycle Club
17 Jack Nelson
18 Brenner Henry
19 Carter Hagedorn
20 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling
21 Lorenzo Sobolewski Hapi-Go!
22 Riley Read
23 Jake Klonsky Sappo Hill Soapworks
24 Zachary Murphy Rebound/Tireless Velo
25 Owen L. rogers bicycleattorney.com
26 Luke Soto
27 Sean Harple SWEAT360
28 Ian Panoscha Portland Velo Racing Team
29 Noah Steigerwald
30 Markus Nordin
31 Rex Hansen
32 Charlie Roberts
33 Ben Wicker
34 David Nyhus
35 Owen Kosmala
36 Jakob Stoller PDX Devo Junior Cycling
37 Henry Mong
38 Will Flanagan
39 Ian Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
40 Riley Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
41 Duncan Yoder Rebound/Tireless Velo
42 Kuehn Bucky
43 Ryan Gutierrez
44 Colin Mcnamee
45 Sebastien Wahab
46 Gavin Sunderland
47 Ian Dugo
48 Ian Baer
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 6   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club
2 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club
3 Kendall Accetta Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
4 Mckenna Mckee
5 Audra Mcnamee
6 Emma Royce The Spokesmen
7 Olivia Hewett The Spokesmen
8 Nora Panoscha Portland Velo Racing Team
9 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Claire Chasse Portland Velo Racing Team
11 Ellie Darnall Hapi-Go!
12 Charis Darnall Hapi-Go!
13 Katie Castle Portland Velo Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Yenne Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Terry Knight
3 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized
4 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Greg Talbert
6 William Goritski Rebound/Tireless Velo
7 Mike Mercer Grouptrail Cycling
8 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
9 Richard Desmond Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
10 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
11 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
12 Brendan Quinlan Team Bob's Red Mill
13 Bob Rakoz Athletes Lounge Cycling Team
14 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
15 Mark Stoller
16 Tracy Marks
17 Ed Dalton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
18 Guy Smith
19 David Dorocke Deschutes Brewery
20 Dan Davis WebCyclery.com
21 John Nicholas DNR Cycling
22 Erik Goodfriend Showers Pass
23 Stefan Furst Camas Bike and Sport
24 Stephen Gomez Super Relax Concept
25 Dan Houghton Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
26 Tom Nilan
27 Joe Hamilton
28 Dale Webster Bike Newport-Bier One
29 Dave Groner
30 Riley Moody Team Rose City
31 Tom Aichele
32 Gary Smith
33 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
34 David Gratke Showers Pass
35 Thomas J meier
36 David Hankins Camas Bike and Sport
37 Darell Provencher Team Rose City
38 Jay Haupt
39 Dave Burnard
40 Jesse Lopez, jr
41 Jack Fanning
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Henry Evolution Racing Team/River City Bi
2 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
3 Michael Benno
4 Paul Bourcier Dark Horse
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling
8 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas
9 Doug Evans bicycleattorney.com
10 Benjamin Drucker Trailhead Coffee Roasters
11 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood
12 Shannon Boroff bicycleattorney.com
13 Eric Lanners Team S+M
14 Alex Accetta
15 Chad Smeltzer crank
16 James Shingleton Capitol Velo
17 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab
18 Dan Werle Team S+M
19 Matthew Smith
20 Roger Meier Cyclepath Racing
21 Jay Rishel Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Jason Musengo
23 Matt Edler Portland Bicycle Studio
24 Andy Meeks bicycleattorney.com
25 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood
26 Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
27 Matthew Carlson
28 Michael Girard Evolution Racing Team/River City Bi
29 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
30 Kevin Sundberg Showers Pass
31 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
32 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
34 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Adam Ward Rolf Prima
DNF Russell Lafluer
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Mudd
2 Jonathan Maus
3 Brett Ensor Team Oregon presented by Laurelwood
4 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
5 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood
6 Gabe Doebler
7 Rodney Trepess Deschutes Brewery
8 Devin Bailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
9 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
10 Simon Robins Team Wooly Mammoth
11 Sean Rees Cyclepath Racing
12 Ed Reagan Portland Bicycle Studio
13 Steve Brower
14 Jesse Lea Cyclepath Racing
15 Ryan Marquardt
16 Bill Richmond
17 Greg Gramstad Rebound/Tireless Velo
18 Jeff Boehlke The Spokesmen
19 David Hewett The Spokesmen
20 David Pedersen Portland Bicycle Studio
21 Webster Wilson
22 Cesar Villanueva HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
23 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
24 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
25 David Pryor
26 Thomas Royce The Spokesmen
27 Phillip Ohnstad Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
29 Jason Buerkle
30 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
31 Douglas Johnson Santiam Bicycle
32 Ile Powell Team S+M
33 Andrew Novikoff
34 Bernard Acevedo
35 Jeff Stevens
36 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
37 Trig Rogers bicycleattorney.com
38 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
39 Peter Rueegger Team Mudman
40 Patrizio Newell Team Wooly Mammoth
41 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
42 Brian Mcnamara
43 Nathan Engkjer Rebound/Tireless Velo
44 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
45 Sean Cook Cyclepath Racing
46 Judson Mccauley The Spokesmen
47 David Rasca Buy Local Cycling
48 Jon Frommelt bicycleattorney.com
49 Todd Sexton Guinness Cycling Team
50 Kyle Gorman WebCyclery.com
51 Mike Murphy
52 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
53 Mark Chasse Portland Velo Racing Team
54 Sam Shiffman Portland Velo Racing Team
55 Brian Johnson Oregon Bike Shop Racing Team
56 Leland Jossy
57 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
58 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team
59 Nathan Eshleman
60 Jimmy Candelaria Hammer Velo
61 Christian Ettinger bicycleattorney.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Alvarez
2 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood
3 Paul Schoonover Team S+M
4 James Sestric Therapeutic Associates PDX Cycling
5 Jeff Steiner Showers Pass
6 Craig Aaker
7 Rich Rosko Hammer Velo
8 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
9 Gabriel Cabatic
10 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
11 Geoff Wittreich Staccato Gelato/Bartonpdx.com
12 Brian Little BeerMongers Cycle Club
13 Josh Platis Rubicon
14 Scott Kocher Team Planet X USA
15 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
16 Jerald Winfrey
17 Phillip M trost Team S+M
18 Mike Packer Rebound/Tireless Velo
19 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab
20 Josh Spivey Trusty Switchblade
21 Brian Carrico The Spokesmen
22 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team
23 Steven Ohlhaber
24 Steve Black
25 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
26 Giles Rickett SWEAT360
27 Michael Hopkins Team Planet X USA
28 Peter Koonce Team S+M
29 Charles Barrett
30 Steve Shaw Therapeutic Associates PDX Cycling
31 Jeff Chochon
32 Matthew Dial Deschutes Brewery
33 Mike Sobolewski Hapi-Go!
34 Marc Angelo Human Powered
35 David Smith
36 Jonathan Modie Team S+M
37 Steven Soto
38 Chris Meilinger
39 Eric Evans
40 Michael Clark
41 Stewart Schesnack
42 Tony Wolff
43 Ryan Schimpf The Spokesmen
44 Billy Holcomb Trusty Switchblade
45 Vincent Gonsalves
46 Ryan Morrisey The Spokesmen
47 Paul O'connor
48 Matt Thiefelder The Spokesmen
49 Ken Elser Team Planet X USA
50 Jason Ellis
51 Todd Shank Rebound/Tireless Velo
52 John Hatfield
53 Ryan Paddock
54 John Napier Camas Bike and Sport
55 Patrick Reedy
56 Kevin Dickson
57 Marcus Guilfoyle
58 Peter Iverson
59 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo
60 Paul Brown Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
61 Mike Lurie
62 Bodjie Train Grouptrail Cycling
63 Craig Deambrose Yakima Bike Vigilantes
64 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
65 Burk Webb Portland Velo Racing Team
66 Eric Mellencamp SWEAT360
67 Mike Wietecki
68 Peter Gutmann
69 David Bussey Showers Pass
70 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters
71 Robert Stefanowicz Monkey Wrench Bicycle Club
72 Hamish Rickett
73 Paul Barlow
74 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
75 James Lais
76 Ben Wright
77 Eric Wallis
78 Mark Mcmurtry Bellovaci United
79 Tony Zilka
80 Jacob Hamnes
81 John Williams SWEAT360
82 Dylan Mcnamee
83 Todd Harple SWEAT360
84 Tony Pitone Portland Velo Racing Team
85 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
86 Jeff Dill
87 Ben Hein Yakima Bike Vigilantes
88 Ryan Temple BeerMongers Cycle Club
89 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood
90 Joel Sheley Team Lazy Tarantulas
91 Patrick Meigs
92 Bjoern Brunner
93 Phil Avery Team Beer
94 Paul Devries Filth and Fury
95 Richard Mckee
96 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
97 Ethan Fuld
98 Erick Nelson Team S+M
99 Andy Crump
100 Juergen Panoscha Portland Velo Racing Team
101 Erik Carlson
102 John Porter Bellovaci United
103 Andrew Kaylor Hapi-Go!
104 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
105 David Adkins
106 Brian Puskas
107 John Mcbride
108 Neil Kranz
109 Matthew Armstrong
110 Brian Hansen
111 Danny Knudsen
112 Chris Valencia Team S+M
113 Pete Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
114 Andrew Kreps
115 Mark Castle Portland Velo Racing Team
116 Lester Luallin
117 Charles Patzner
118 Scott Kranz
119 Vincent Zitkovich
120 Michael Thoen
121 Jeremy Hudson
122 Craig Diehl
123 John Menconi
124 Jesse Saks
125 David Meyer
126 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
127 Todd Carris
128 Sean Whitacre
129 Vince Gonor
130 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
131 Judah Gold-markel
DNF David Anderson Yakima Bike Vigilantes
DNF Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Tom Kahl
DNF Craig Carter Harder Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat 5: 6   Cat ?: 111  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Rick Gregory
4 Dave Klug Team Rose City
5 Henric Meldgard
6 Robert Fox Buy Local Cycling
7 Philip Litchfield Buy Local Cycling
8 Edward Lanton
9 Loren Russell
10 James Devaney
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Gill Upper Echelon Fitness and Rehabilit
2 Beth Burns Dark Horse
3 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway
4 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Juliette Oldfield
7 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas
8 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness and Rehabilit
9 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
10 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Nink
11 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
12 Sarah Eustis bicycleattorney.com
13 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
14 Gwyn Blanton SWEAT360
15 Suzy Renn Team Slow
16 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsey Kennedy
2 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
3 Brandie Ettinger bicycleattorney.com
4 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
5 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Laila Deardorff bicycleattorney.com
3 Cheryl Januzzi Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
4 Susan Moote Athletes Lounge Cycling Team
5 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
6 Amy Hunter-dillinger
7 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
8 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
9 Linda Fanning Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Carol Pelmas Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Loraine Blake Oregon Bike Shop Racing Team
12 Lisa Campbell Beaverton Bicycle Club
13 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
14 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Demoe Reall Racing
2 Adrian Richardson Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
3 Josh Armagost Green Submarine Records
4 Austin Crenshaw
5 Erik Hofland Hapi-Go!
6 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion
7 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
8 Brian Lynch Dr Will Bar
9 Pete Rubijono
10 Trevor Spahr HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
11 Christian Reed Green Submarine Records
12 Scott Barker
13 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
14 Matthew Cittadini
15 Freddy Tincher Bridgetown Velo
16 Andy Leritz Team S+M
17 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
18 Scott Gerwig
19 John Gulick Green Submarine Records
20 Paul Hamerton-kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
21 Tyler Bump Ruckus Test Team
22 Donald Newlands Portland Velo Racing Team
23 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
24 Brian List Bike Central
25 Brian Wielenga BeerMongers Cycle Club
26 Robert Jackson Athletes Lounge Cycling Team
27 John Climaldi
28 Kevin Ziemke Team Beer
29 Edwin Brown Sprout Cycles/Lucky Lab
30 Dieter Hoffmann Team S+M
31 Peter Rueegger Team Mudman
32 Jeremy Zane
33 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
34 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio
35 John Howe Team Beer
36 David Bisers Oregon Bike Shop Racing Team
37 Chris Nelson Green Submarine Records
38 Bryan Swisshelm
39 Jeff Steiner Showers Pass
40 Josh Snyder
41 Jamie Whalen Super Relax Concept
42 Daniel Carter BeerMongers Cycle Club
43 Jeremiah West
44 Carly Heron RAO/Imperial River Racing
45 David Smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
46 Sean Rees Cyclepath Racing
47 Andrew Kaylor Hapi-Go!
48 Jeffrey Johnson Team Beer
49 Suzy Renn Team Slow
50 Todd Foreman-kinder Showers Pass
51 Kristin Bott Team Slow
52 Elisabeth Mahoney
53 Erinne Goodell Team Slow
60 Mike Bene
DNF Justin Brauner BeerMongers Cycle Club
DNF Joel Metz Team Cthulhu
DNF Matt Edwards Bike Gallery - Bontrager Trek
DNF Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Shawn Postera
DNF Zach Durst
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Brian Hart jr. Hapi-Go!
3 Nathanael Hart Hapi-Go!
4 Dante Heitschmidt
5 Unknown rider
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Ann orton
2 Susannah Hart Hapi-Go!
3 Jill Hardiman Team S+M
4 Kristen Minarik bicycleattorney.com
5 Kristi Carver Portland Bicycle Studio
6 Remy Maguire Team S+M
7 Elaine Bothe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
8 Marayah Deese Portland Bicycle Studio
9 Jessica Kaplan West Coast Women's Cycling p/b Nink
10 Beth Kobza Portland Bicycle Studio
11 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com
12 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team
13 Heather Daniel West Coast Women's Cycling p/b Nink
14 Molly Macgraw Upper Echelon Fitness and Rehabilit
15 Sharon Trammell Hapi-Go!
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Running
2 Melissa Sher
3 Rachel Geiter
4 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles
5 Janelle Bickford Look Good Feel Good
6 Holly Henderson Athletes Lounge Cycling Team
7 Christy Deobald Portland Bicycle Studio
8 Krissy Brunsman Green Submarine Records
9 Emily Fisken
10 Kristi Hanson
11 Megan Goplin Lost Highway
12 Elisabeth Mahoney
13 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
14 Hannah Hart Hapi-Go!
15 Hope Zak Athletes Lounge Cycling Team
16 Candida Hart Hapi-Go!
17 Iris Dougherty
18 Erinne Goodell Team Slow
19 Sarah Brown Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
20 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
2 Erin Lolich
3 Diane Smith
4 Aunika Miranda Trusty Switchblade
5 Mary Loudermilk
6 Leilani Bentley Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club
8 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team
9 Patti Wolfe Trinity Bikes
10 Traci Anderson Upper Echelon Fitness and Rehabilit
11 Melissa Powers
12 Lisa Gentz
13 Libby North Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Teresa White
15 Abby Bohannan
16 Stephanie Stauber BeerMongers Cycle Club
17 Sarah Cunningham
18 Jennifer Rychlik SWEAT360
19 Abby Denuyl BeerMongers Cycle Club
20 Whitney Dawson Athletes Lounge Cycling Team
21 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink
22 Jericho Winter BeerMongers Cycle Club
23 Kristin Bott Team Slow
24 Mari Little BeerMongers Cycle Club
25 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Molly Cogswell-kelley Boneyard Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 23