Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: Cascade Locks • Oct 28 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.7
6.7
4.4
5
3.7
Overcast, 55 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
6.7
Moisture
4.4
Accel
5
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
2 Dorothy Topper Team Finger
3 Amy Tarnow Boneyard Cycling
4 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
5 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
3 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
4 David Boxberger
5 David Rosen Sage Titanium
6 Nathan Koch Team Finger
7 Peter Iverson
8 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
9 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
10 Alan Thomason Deschutes Brewery
11 Doug Brecht Team 10 Barrel
12 Mark Sather Team 10 Barrel
13 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
14 Jon Bouffleur
15 Tim Schauer Sage Titanium
16 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
17 Dave Wrast The Spokesmen
18 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Doug Bowman
20 Mike Estes
21 Nathan Petz The Spokesmen
22 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
23 Ed Waters
24 Miguel Lopez
DNF Bob Camillucci TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
DNF Walter Mcknight Deschutes Brewery
DNF Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
3 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
4 Liam Carmichael
5 Hans Lanners
6 Max Harris
7 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
8 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
9 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Henry Tuttle bicycleattorney.com
11 Jack Hampson Sage Titanium
12 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
13 Gavin Newman Sage Titanium
14 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
15 Kieran Skerritt
16 Noah Sampson
17 Archer Rider
18 Caleb Deschler
19 Brodie Lynn
20 Koen Smelser
21 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Peter Sosnoswsi
23 Easton Steimer
24 Miles Pitone
25 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Ian Baker bicycleattorney.com
27 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Strait Bend Endurance Academy
2 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
3 Sam Tate
4 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
6 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
7 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
8 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
9 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
10 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
11 Evan Vander stoep
12 Jackson Avery
DNF Ryan Marks Bend Endurance Academy
DNF Micah Handorff
Finishers: Cat 5: 5   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
2 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
3 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Robinson
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
3 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
4 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
5 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
2 Zane Strait Bend Endurance Academy
3 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
4 Danny Robinson
5 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
6 Sam Tate
7 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
8 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
9 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
10 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
11 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
13 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
14 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
15 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
16 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
17 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
18 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
19 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
20 Evan Ho BBC Bike Gallery Continental
21 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
22 Liam Carmichael
23 Hans Lanners
24 Max Harris
25 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
26 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
27 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
28 Henry Tuttle bicycleattorney.com
29 Jack Hampson Sage Titanium
30 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
31 Gavin Newman Sage Titanium
32 Evan Vander stoep
33 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
34 Kieran Skerritt
35 Noah Sampson
36 Archer Rider
37 Caleb Deschler
38 Thomas Little BeerMongers
39 Calder Tarnow Boneyard Cycling
40 Brodie Lynn
41 Koen Smelser
42 Griffin Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
43 Sebastian Bartnikowski
44 Peter Sosnoswsi
45 Easton Steimer
46 Miles Pitone
47 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
48 Ian Baker bicycleattorney.com
49 Jackson Avery
50 Cameron Wescott Bend Endurance Academy
DNF Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Ryan Marks Bend Endurance Academy
DNF Micah Handorff
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Little BeerMongers
2 Calder Tarnow Boneyard Cycling
3 Sebastian Bartnikowski
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
3 Sophia Rodriguz
4 Sydney Little BeerMongers
5 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
6 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
7 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
8 Helena Stedman Grouptrail Cycling
9 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
10 Adison Stark
11 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team
12 Finley Jenkinson Team Finger
13 Presley Weatherley
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
4 Shea Hasselbach
5 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
6 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
7 Bailey Jenkinson Team Finger
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victoria Snyder Portland
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
4 Shea Hasselbach
5 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
6 Kayden Mckee PDX Devo Junior Cycling
7 Victoria Snyder
8 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
9 Sophia Rodriguz
10 Sydney Little BeerMongers
11 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
12 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
13 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
14 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
15 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
16 Helena Stedman Grouptrail Cycling
17 Bailey Jenkinson Team Finger
18 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
19 Adison Stark
20 Emma Royce The Spokesmen
21 Karlee Sarrett Dialed Cycling Team
22 Anna Marks
23 Finley Jenkinson Team Finger
24 Presley Weatherley
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
2 Anna Marks
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
4 Chad Swanson Team S+M
5 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions
6 Andy Olsson TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
7 Aaron Leritz Evolution Racing Team/Project Bike
8 Shane Fletcher TCNF.LEGAL Racing Team
9 Brian Kesselman ANTHM Collective
10 Mark Deresta Team Finger
11 Scott Bradway bicycleattorney.com
12 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
13 Webster Wilson Cyclepath Racing
14 Andy Kunkler Team Finger
15 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
17 Mike Henry Evolution Racing Team/Project Bike
18 Devin Bailly BeerMongers
19 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
20 Carl Werner
21 Daniel Cress Team 10 Barrel
22 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
23 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Jason Walker
DNF Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
DNF Doug Merritt BeerMongers
DNF Nicholas Wood Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Mathew Scott
DNF John Weathers bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Ryan Ruckus Test Team
2 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
3 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
4 Steven Hyde bicycleattorney.com
5 Phil Crawley
6 David Visnack
7 Rob Shatting Boneyard Cycling
8 Frederick Smelser
9 Ezekiel Mcfadin
10 Ian Stromquist Team Finger
11 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
12 Joshua Boelter Cyclepath Racing
13 Matthew Boelter Cyclepath Racing
14 Tim Mixon Team Finger
15 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
16 Brady Cowing Team 10 Barrel
17 Mike Prochaska
18 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
19 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
20 Casey Gatz TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
21 Craig Carter Harder Cycling
22 Joshua Kneedler Cyclepath Racing
23 Chris Wisdom
24 Brad Self Grouptrail Cycling
25 Alex Barton Team Finger
26 John Lazur
27 Tony Pitone
28 John Lopez Trusty Switchblade
29 Eric Hagen
30 Adam Vanarsdall
31 Luke Bergerson Capitol Velo
32 David Kuzma
33 Kevin Dickson Hammer Velo
34 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
35 Martin Matsumura Dialed Cycling Team
36 Andy Morris Dialed Cycling Team
37 Brian Smith Team Finger
38 Jason Ladwig
39 Ben Hein
40 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling
41 Stefano Spedini
42 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
43 Andrew Duncan BeerMongers
44 Joe Pinzone
45 Burk Webb
46 Dirk Vanderhart
47 Brian Carrico The Spokesmen
48 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
49 Gerardo Perez
50 Vince Rodarte
51 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
52 Joel Schoening Grouptrail Cycling
53 Chris Eves
54 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
55 Stephen Carter The Spokesmen
56 Brian Dessinger
57 Dan Salvey
58 Paul Toufar bicycleattorney.com
59 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint
60 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
61 James Lais
62 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
63 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
64 Daniel Higgins The Club Roule
65 Benoit Dubuisson
66 Phil Avery
67 Matthew Cordeiro Team Finger
68 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling
69 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
70 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
71 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
72 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
73 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
74 Steven Westberg Deschutes Brewery
75 Chester Artman
76 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 Jonathan Modie Team S+M
78 Reyaz Rohani
79 Jacob Roth
80 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
81 Scott Mizee Grouptrail Cycling
82 Joseph Davis Cycle Analysis
83 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Nick Wood Swift Racing
DNF Garrett Tyburski
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 71  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Werle
2 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
3 Steve Williams Half Penny Cycling Team
4 David Marchi
5 Curtis Brawner
6 Andrew Usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
7 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
8 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Mark Adamski
10 Tony Thayer Grouptrail Cycling
11 James Green Trusty Switchblade
12 Gavin Mcgregor
13 Brian Wise Dialed Cycling Team
14 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
15 Nolan Restivo
16 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
17 Ryan Chase Deschutes Brewery
18 George P.s. mcconnell
19 Nikolaus Kashey ANTHM Collective
20 Kiel Fletcher Team 10 Barrel
21 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
22 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
23 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
24 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
25 David Hewett The Spokesmen
26 Jeff Copus Team 10 Barrel
27 Andy Letourneau
28 Ashley Williams ANTHM Collective
29 Geoff Grummon-beale bicycleattorney.com
30 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
31 Brent Morrow
32 Ryan Barnes
33 David Schmitz Team Finger
34 David Rasca Half Penny Cycling Team
35 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
36 Billy Holcomb Trusty Switchblade
37 Simon Ingham Swift Racing
38 Christopher Tuttle bicycleattorney.com
39 Chris Thier Boneyard Cycling
40 Chuck Meyer
41 Scott Birdwell Deschutes Brewery
42 Curtis Haynie TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
43 John Ohotto Swift Racing
44 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix
45 Max Frixione Stumptown Cycling Club
46 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
47 Kenneth Pace Team S+M
48 Kyle Stephens BeerMongers
49 Andrew Fleming
50 John Martin Team Lazy Tarantulas
51 Joseph French Swift Racing
52 Sean Cook Cyclepath Racing
53 Brian Wielenga BeerMongers
54 Ian Harris
55 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
56 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
57 Darin Swan Trusty Switchblade
58 Andy Platt
DNF Christophe Berteau-pavy
DNF Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
DNF Ryan Morgan Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 David Sjogren Sunnyside Sports
3 John Mccaffrey
4 Paolo Dabbeni
5 Rick Metz bicycleattorney.com
6 James Coates
7 Richard Caramadre
8 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
9 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
10 Bob Jacobs bicycleattorney.com
11 Christopher Van tilburg Team Finger
12 Scott Trautman Dialed Cycling Team
13 Michael Metz bicycleattorney.com
14 Steven Thorne
15 John Foulston
16 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
17 Donald Newlands bicycleattorney.com
18 Martin Baker bicycleattorney.com
19 Jeff Standish Sage Titanium
20 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
21 John Hatfield Dialed Cycling Team
22 Tom Hill bicycleattorney.com
23 Scott A rider
24 Trig Rogers bicycleattorney.com
25 Scott Mares
26 Jon Gove Grouptrail Cycling
27 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
28 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
29 Mike Schrankel Team Finger
30 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
31 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
32 Pete Conklin
33 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
34 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
35 David Showalter
36 Thomas Morgan Team Finger
37 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
38 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
39 David Dorocke Deschutes Brewery
40 Tim Rathbun
41 Gary Johnson
42 Steve Van bergen
43 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
44 Leland Jossy
45 Mike Taylor Deschutes Brewery
46 Eric Brainich BeerMongers
47 Doug Brecht Team 10 Barrel
48 David Lenhart Boneyard Cycling
49 Thomas Royce The Spokesmen
50 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
51 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
52 Steven Westberg Deschutes Brewery
DNF Jon Pearson Sage Titanium
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Team S+M
2 Joe Field
3 Dave Luoma Cyclepath Racing
4 Mark Schwyhart Team S+M
5 Ron Strasser Team S+M
6 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Stefan Furst Dialed Cycling Team
8 Mark Lipchick
9 Rick Gregory
10 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
11 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
12 Howard Cohen Team Finger
13 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
14 John Nicholas Stumptown Cycling Club
15 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint
16 Karl Jackson
17 Tim Hanrahan Team Velo Cult
18 Vince Bianchini
19 Mark Chamley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Speirn Cyclepath Racing
2 Tom Heywood
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery
4 Loren Russell
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles
2 Jacob Rathe
3 Andrew Coe PDX TI
4 Carl Decker
5 Jeremy Russell
6 Max Ritzow PDX TI
7 Robert Cummings Mettle Cycling
8 Paul Lacava
9 Mitchell Trux PDX TI
10 Schmitt Damian
11 Evan Murphy
12 Matthew Paez
13 Lucas Strain
14 Jeff Johnston
15 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
16 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team
17 Felipe Nystrom
18 James Williams Deschutes Brewery
19 Brad Petersen Bonk Collective
20 Max Mcbride Bicycleway.com/OPS
21 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
22 Josiah Zukowski
23 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
24 Shane Johnson
25 Matthew Smith Swift Racing
26 Randall Fransen Mettle Cycling
27 Andrew Smith Swift Racing
28 Christian Lam
DNF Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
DNF Paul Johnson Trusty Switchblade
DNF Mike Kath
DNF Jonathan Myers Team S+M
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 10   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Daniel Lincoln BeerMongers
3 Adam Kachman Mettle Cycling
4 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
5 Gavin Bowen
6 John Chapman
7 Bart Bowen Deschutes Brewery
8 Chris Sarrett Dialed Cycling Team
9 Keith Mcintire BeerMongers
10 Jordan Wilson Marys Bicycle Club
11 Brad Davidson Grouptrail Cycling
12 Gavin Beer Bend Endurance Academy
13 Charlie Douthwaite Team Coastal
14 Adam Moore Grouptrail Cycling
15 Brian Little BeerMongers
16 Bryce Jenkinson Team Finger
17 Maxwell Southam
18 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
19 Carter Schultz
20 Chris Wierman Dialed Cycling Team
21 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
22 Luke Sosnowski Rebound/Tireless Velo
23 Terry Hamness Dialed Cycling Team
24 Sam Day Bend Endurance Academy
25 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
26 Pierce Martin Team Finger
27 Greg Mcelravy
28 Alex Nelson
29 Reid Curry
30 Ryan Mclaughlin
31 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
32 Brian Hanley BeerMongers
33 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
34 Cory Solovewicz Swift Racing
35 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
36 Andrew Suchocki BeerMongers
37 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
38 Terry Campbell BeerMongers
39 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
40 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
41 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
42 Kieran Harden Mettle Cycling
43 Jason Whittington Team 10 Barrel
44 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
45 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair
46 Jeff Craven TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
47 Rich Lammers
48 Jake Olander Bend Endurance Academy
49 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
50 Greg Van amerongen
DNF Charlie Leveroni Stages Cycling
DNF Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
DNF Bill Klingler BeerMongers
DNF Eric Hoffman Team Coastal
DNF Colin Dunlap
DNF Mike Hamness Dialed Cycling Team
DNF Tanner Wescott Bend Endurance Academy
DNF Matthew Crampton BeerMongers
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Dunlap
2 Drew Hankins Mettle Cycling
3 Ben Ticknor Team Finger
4 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 James Mcgrew Team Finger
6 Patrick Johnson Team 10 Barrel
7 Bradley Ling
8 Jonathan Coy Team Finger
9 Petr Honek Team Planet X USA p/b Xiologix
10 Tim Sherry
11 Ondrej Podlesak
12 Chris Parco
13 Daniel Peterson Hammer Velo
14 Joel Meyer
15 Gabriel Trainer Gladyators
16 Sean Gabrielli
17 Andy Borell
18 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
19 Christopher Mccarthy Gladyators
20 Susannah Hart
21 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair
22 Chris Nelson
23 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
24 Steven Westberg Deschutes Brewery
25 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Lin
26 Adam Nicholas Gladyators
27 ? ?
28 Eric Steimer Team 10 Barrel
DNF Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Stephan Morris Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Jarolimek
2 Dan Froelich
3 Jered Bogli
4 Kellen Hopkins
5 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
6 Jon Palmer
7 Andrew Weiler Dialed Cycling Team
8 Andy O'brien Team Finger
9 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Jason Preuit
11 Mike Doherty
12 Matthew Sperry Team Finger
13 Mike Clark Grouptrail Cycling
14 Kyle Ramey Team Finger
15 Peter Benziger Team Finger
16 Rodney Billowitz
17 Zach Silvey
18 Shaun Stiles
19 Patrick Ross
20 Colin Skinner
21 Tony Ruiz
22 Erik Neilson
23 Joshua Otterloovan CX Pistols p/b Gigantic Brewing
24 Landon Holmes Team Planet X USA p/b Xiologix
25 Chris Daniels
26 Justin Brown
27 Alastair Cox
28 Dan Harrison Speedvagen
29 Seth Sakamoto
30 Matt Erdman
31 Ames Conant
32 Michael Ybaben
33 Ryan Smith
34 Bodjie Train Grouptrail Cycling
35 Sarah Livingston Trusty Switchblade
36 William Smith Team Finger
37 Collin Kinzer
38 Erick Taft Camas Bike and Sport
39 Christopher Mount
40 Jeff Folsom
41 Scott Jackman
42 Hannah Parfitt
43 Isaac Marron
44 James Marron
45 Ron Moen
DNF Jeff Hopkins
DNF Jonathan Hoffman Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? ?
2 Caleb Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
3 Aidan Haynie
4 Matthew Crampton BeerMongers
5 Fred Mills
6 Jim Wood HiFi Sound Cycling Components
7 Leah Brown Team 10 Barrel
8 Bryce Jenkinson Team Finger
9 ? ?
10 Heather Pola Team Finger
11 Sissel Holloway Team Finger
12 Megan Barton Team Finger
13 Taylor Kennedy Team Finger
14 Valerie Nussbaumer Team Finger
15 Howard Cohen Team Finger
16 Eric Aldinger Team Finger
17 Stefan Furst Dialed Cycling Team
18 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
19 Whitney Hooker Team Finger
20 Kim Robinson Team Finger
21 Ian Stromquist Team Finger
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Linn Mettle Cycling
2 Seth Patla PDX TI
3 Cliff Eslinger Evolution Racing Team/Project Bike
4 Fred Mills
5 Ben Guernsey Mettle Cycling
6 Anthony Monteleone The Athletic
7 Kyle Mensing Stages Cycling
8 Ryan Weaver
9 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
10 Jim Wood HiFi Sound Cycling Components
11 Erik Fabrizius
12 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
13 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
14 Matt Fox Deschutes Brewery
15 Matt Jamison Grouptrail Cycling
16 Jacob Smith
17 Brian Lynch Team Dr Will Bar
18 Bo Thunell Poler
19 Eric Zugor Mettle Cycling
20 Dustin Henderson Deschutes Brewery
21 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
22 Pete Rubijono
23 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
24 Carl Aldrich BeerMongers
25 Kyle Von hoetzendorff
26 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
27 Howard Draper A New Cycling Team
28 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
29 David Marchi
30 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
31 Shane Beers
32 Geoff Sosebee
33 James Green Trusty Switchblade
34 Ethan Furniss Poler
35 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
36 Thomas Wood
37 Xander Viray Mettle Cycling
38 David Pedersen
39 "jason Bavuso"
40 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team
41 Eric Aldinger Team Finger
42 Dean Proteau Speedvagen
43 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team
44 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
45 Ian Stromquist Team Finger
46 Charles Barrett Cyclepath Racing
47 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
48 Justin Philips Swift Racing
49 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
50 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
51 Jacob Horn
52 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 Leland Jossy
54 David Dorocke Deschutes Brewery
55 Adam Vanarsdall
56 Cindy Lewellen Poler
57 Jered Bogli
58 Jeff Johnston
59 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
60 Richard Pool Speedvagen
61 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
62 Kevin Phomma
63 Paul Devries
64 Steven Westberg Deschutes Brewery
65 Adam Burgess
DQ Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Christopher Clifford
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
2 Holland Larue Team Finger
3 Megan Faris
4 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Iris Dougherty
7 Taylor Snider Team Coastal
8 Kate Drennan BeerMongers
9 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
10 Kelsey Phillips Poler
11 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
12 Melissa Sher Team S+M
13 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Jericho Winter BeerMongers
15 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
16 Suzy Renn Team Slow
17 Christy Hawkins Team AF
18 Colleen Kawamoto
19 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
20 Hayli Hay
21 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
22 Laurie Kemmerer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Davis usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Ashlyn Johnson Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Elizabeth White
4 Holland Larue Team Finger
5 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components
6 Tina Brubaker Speedvagen
7 Ann Kennedy bicycleattorney.com
8 Nicole Jorgenson
9 Nicole Beckwith Team Nonstop
DNF Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat ?: 5