Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park • Nov 12 2017
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.6
4.7
2.9
3.7
3.7
Mostly Cloudy, 53 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.6
Beers
4.7
Moisture
2.9
Accel
3.7
Tech
3.7
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sonja Ebert Team 10 Barrel
2 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
3 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
4 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
5 Robyn Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wierman Dialed Cycling Team
2 David Rosen Sage Titanium
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery
4 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
5 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
6 Tim Schauer Sage Titanium
7 Jon Pearson Sage Titanium
8 Jack Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
9 Daniel Kirkham Team 10 Barrel
10 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
11 Peter Iverson
12 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
13 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
14 Dan Salvey
15 Mark Sather Team 10 Barrel
16 Manny Marquez Team Finger
17 David Vancot Team Finger
18 Mike Reddig Camas Bike and Sport
19 Patrick Palmer Sage Titanium
20 Jason Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
22 Paul Toufar bicycleattorney.com
23 Ed Waters
24 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
25 Dylan Smith
DNF Michael Clark Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Perry San Jose
2 David Estrin Portland
3 Lucian Spampinato Bend
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Visnack Bend
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown
2 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
3 Zane Strait
4 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
5 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
6 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
7 Jackson Dale bicycleattorney.com
8 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
9 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
10 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
11 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
12 Gus Tonkin
13 Calvin Nary
14 Jack Billowitz
15 Felix Cohen
16 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
17 Max Harris
18 Jack Hampson Sage Titanium
19 Hunter Westerfield
20 Chance Brown Trusty Switchblade
21 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
22 Evan Vanderstoep
23 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
24 Hans Lanners
25 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix
26 Beckett Olson
27 Jackson Avery
28 Conner Vanderstoep
DNF Hewett Owen The Spokesmen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
2 Sam Day
3 Tanner Wescott
4 Jake Olander
5 Ian Shreve
6 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
7 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
8 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
9 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
10 Eli Prochaska
11 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
13 Parke Chapin
14 Aaron Bailey
15 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
16 Tyler Winans
17 Cayden Lahmann
18 Charlie Justice
19 Alec Justice
20 Alex Amparo
21 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
22 Ethan Moen Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
2 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
3 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
4 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
5 Grayson Turner Sunnyside Sports
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Lin
2 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown
2 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
3 Sam Day
4 Tanner Wescott
5 Jake Olander
6 Ian Shreve
7 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
8 Owen Rogers Grixsen Brewing p/b West End Bikes
9 Collin Turner PDX Devo Junior Cycling
10 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
11 Zane Strait
12 Mathison Richards Rolling Thunder p/b The Missing Lin
13 Owen Wilks Rebound/Tireless Velo
14 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
15 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
16 Eli Prochaska
17 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
18 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
20 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
21 Jackson Dale bicycleattorney.com
22 Dublin Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
23 Oliver Mcfadden Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
24 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
25 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
26 Parke Chapin
27 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
28 Aaron Bailey
29 Cole Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
30 Jacob Hamness Camas Bike and Sport
31 Tyler Winans
32 Jesse Newman Bicycleway.com/OPS
33 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
34 Gus Tonkin
35 Calvin Nary
36 Jack Billowitz
37 Elliot Werner
38 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
39 Felix Cohen
40 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
41 Bjorn Blankenship
42 Cayden Lahmann
43 Max Harris
44 Gavin Newman Sage Titanium
45 Jack Hampson Sage Titanium
46 Charlie Justice
47 Hunter Westerfield
48 Noah Sampson
49 Chance Brown Trusty Switchblade
50 Alec Justice
51 Alex Amparo
52 Brennan Jarrell PDX Devo Junior Cycling
53 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
54 Evan Vanderstoep
55 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
56 Hans Lanners
57 Jensen Pfeifer Team Planet X USA p/b Xiologix
58 Koen Smelser
59 Beckett Olson
60 Ethan Moen Camas Bike and Sport
61 Jackson Avery
62 Conner Vanderstoep
63 Grayson Turner Sunnyside Sports
DNF Hewett Owen The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 11   Cat ?: 50  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Werner
2 Gavin Rice Team Lazy Tarantulas
3 Bjorn Blankenship
4 Gavin Newman Sage Titanium
5 Noah Sampson
6 Koen Smelser
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Aspynn Westby
3 Kayden Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
4 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
5 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
6 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
7 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
8 Kylie Cherry PDX Devo Junior Cycling
9 Nicola Broadman
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arah Cherry
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Hewett The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Aspynn Westby
3 Olivia Hewett The Spokesmen
4 Kayden Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
6 Arah Cherry
7 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
8 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
9 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
10 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
11 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
12 Kylie Cherry PDX Devo Junior Cycling
13 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
14 Peyton Wilson
15 Nicola Broadman
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
2 Laila Snyder Corvallis Cyclery Racing
3 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
4 Peyton Wilson
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Bart Bowen Deschutes Brewery
3 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
4 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b P
5 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
6 Craig Aaker
7 Webster Wilson Cyclepath Racing
8 Brian Anthony ANTHM Collective
9 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Aaron Leritz Evolution Racing Team/River City Bi
11 John Weathers Audi
12 Michael Brown Therapeutic Associates of Central O
13 Chad Swanson Team S+M
14 Mike Szwaya bicycleattorney.com
15 Jason Schroeder Therapeutic Associates Racing p/b P
16 Andy Olsson Mountain View Cycles Racing Team
17 Robert Carver
18 Ryan Brown
19 Carl Werner
20 Devin Bailly BeerMongers Cycle Club
21 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b P
22 Eric Lanners
23 Roger Meier Cyclepath Racing
24 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
26 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
27 David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Mcmanus
2 Max Heckscher
3 Christophe Berteau-pavy
4 Gavin Mcgregor Portland Velo Racing
5 David Schmitz Team Finger
6 Garrett Tyburski
7 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
8 Daniel Dellitt
9 Michael Kolb ANTHM Collective
10 Nikolaus Kashey
11 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Doug Malnati Therapeutic Associates Racing p/b P
13 Tim Turk
14 Bas Geelen
15 Dave Petermeier Team Planet X USA p/b Xiologix
16 Chris Thier Boneyard Cycling
17 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
18 Mike Wenrick HiFi Sound Cycling Components
19 Joel Sherman
20 Scott Wazny
21 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Matt Taini
23 Kevin Dickson
24 Dave Torrance
25 James Lais
26 Tony Pitone
27 Fred Smelser
28 Martin Joyce
29 Josh Kneedler Cyclepath Racing
30 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
31 Bret Waldron
32 David Kuzma The Spokesmen
33 Jake Davis
34 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
35 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
36 Matthew Boelter
37 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
38 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
39 Jason Ladwig
40 Joshua Boelter Pedal PT
41 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
42 Martin Matsumura Team 10 Barrel
43 David Kaysen
44 Ethan Fuld
45 Stephen Carter The Spokesmen
46 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
47 Raymond Egan The Spokesmen
48 Justin Tunis
49 Blaine Zumwalt
50 Lorne Cross Team Oregon presented by Laurelwood
51 Brian Dessinger
52 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera
53 Billy Thomas Deschutes Brewery
54 Paul Barlow
55 Tom Nilan
56 Joseph French Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
57 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
58 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
59 Steven Soto
60 Brice Stivers River City Bicycles
61 Burk Webb Portland Velo Racing
62 Mike Kendrick
63 Dan Salvey
64 Vince Rodarte River City Bicycles
65 David Smith
66 Max Mcfarland Team Planet X USA p/b Xiologix
67 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
68 Matthew Cordeiro
69 Andy Morris Team 10 Barrel
70 Ben Hein
71 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix
72 Reyaz Rohani
73 Doug Smith
74 Charles Hicks
75 Jeff Dill ANTHM Collective
76 Brian Hansen
77 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
78 Todd Mobley Camas Bike and Sport
79 Phil Avery
80 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Michael Clark Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 68  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
2 Jeremy Wright River City Bicycles
3 Scott Chamberlain
4 "jason Bavuso" Murder of Crows
5 Jordan Miller Deschutes Brewery
6 Nolan Restivo
7 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
8 Steve Williams Half Penny Cycling Team
9 Thomas Pastor Deschutes Brewery
10 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix
11 Randy Scott Deschutes Brewery
12 Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
13 Ryan Chase Deschutes Brewery
14 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
15 Mike Hamness Camas Bike and Sport
16 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
17 Gary Szalay Team Finger
18 Greg Edwards
19 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
20 James Green
21 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
22 John Hatfield Audi
23 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas
24 Brian Wise
25 Rob Thompson Olympia Cycling Team
26 Curtis Brawner
27 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
28 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
29 David Hewett The Spokesmen
30 Eric Hagstette Team 10 Barrel
31 Geoff Grummon-beale
32 Ashley Williams ANTHM Collective
33 Christopher Manea Team Finger
34 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
35 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
36 Howard Draper Ruckus Test Team
37 Terry Hamness Camas Bike and Sport
38 Chuck Meyer Murder of Crows
39 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
40 George P.s. mcconnell
41 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
42 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
43 Anthony Colistro Half Penny Cycling Team
44 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
45 Joshua Hanselman
46 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Ryan Barnes
48 Jd Jaspersen Audi
49 Demian Bailey
50 David Visnack
51 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
52 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
53 Thomas Morgan Team Finger
54 Jeff Copus Team 10 Barrel
55 Cesar Villanueva Stumptown Cycling Club
56 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 John Ohotto Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
58 Tom Lenth
59 Joe Larson Deschutes Brewery
60 Kenneth Pace Team S+M
61 Andrew Fleming Murder of Crows
62 Ian Stromquist Team Finger
63 Eric Evans
64 Sean Denney bicycleattorney.com
65 Ezekiel Mcfadin
66 Will Cortez
67 George Wescott
68 Tyson Hart Half Fast Velo presented by Ninkasi
69 Sean Stroup
70 Ian Harris
71 Chris Cherry
72 Scott Hamness
73 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
74 Dan Baier Team Finger
75 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
76 Andy Platt
DNF Juston Manville MTBPDX.com
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 60  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Rogers Hutch's Bend Dental
2 Rodney Trepess Deschutes Brewery
3 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Scott Trautman Camas Bike and Sport
5 Jeff Otto Audi
6 Perry Lund
7 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
8 Bob Jacobs bicycleattorney.com
9 Eric Vickers Half Penny Cycling Team
10 Jeff Standish Sage Titanium
11 Christopher Van tilburg Mountain View Cycles Racing Team
12 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
13 Martin Baker bicycleattorney.com
14 John Foulston Team Velo Cult
15 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
16 Mike Schrankel Team Finger
17 Steven Thorne BikeFlights.com
18 Michael Metz bicycleattorney.com
19 Tom Hill bicycleattorney.com
20 Tom Palke ANTHM Collective
21 Anthony Ohotto ANTHM Collective
22 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Greg Talbert
24 Steven Basden Cyclepath Racing
25 Ian Kennedy bicycleattorney.com
26 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
27 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
28 Bill Petersen
29 Mark Koenig
30 David Dorocke Deschutes Brewery
31 Eric Stolberg ANTHM Collective
32 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
34 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
35 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
36 Walter Mcknight Deschutes Brewery
37 Mike Taylor Deschutes Brewery
38 Jeffrey Nary Sagebrush Cycles
39 John Napier Metropolis Cycle Repair
40 Leland Jossy
41 Tim Rathbun
42 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
43 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
44 David Meyer bicycleattorney.com
45 Eric Brainich BeerMongers Cycle Club
46 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
47 Danny Houghton
48 Dan Davis
49 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
50 Billy Thomas Deschutes Brewery
51 Stefan Furst Camas Bike and Sport
52 David Bussey Showers Pass Racing Team
53 Bob Camillucci Team Finger
54 Richard Potestio
DNF Jon Gove Grouptrail Cycling
DNF Daniel Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
DNF Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 4   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Field
2 Tom Webb Team Rose City
3 Mark Schwyhart Team S+M
4 Stefan Furst Camas Bike and Sport
5 Ron Strasser Team S+M
6 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing
7 Hugh Givens bicycleattorney.com
8 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing
9 Amory Cheney Deschutes Brewery
10 Rick Gregory
11 John Nicholas
12 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
13 Edward Lanton
14 Paul Montgomery Team S+M
DNF Dave Luoma Cyclepath Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Heywood
2 Tad Hodgert Deschutes Brewery
3 Loren Russell
4 Einar Traa Portland Velo Racing
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Day Deschutes Brewery
2 Ann Kennedy bicycleattorney.com
3 Erin Reis Hutch's Bend Dental
4 Linda Tesman
5 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
6 Lisa Gentz Boneyard Cycling
7 Jennifer Johnson Mountain View Cycles Racing Team
8 Heather Vanvalkenburg Cyclepath Racing
9 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
10 Heather Pola Team Finger
11 Brittany Stover Team AF
12 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
13 Rebecca Hillary Team AF
14 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
15 Patricia Strange Deschutes Brewery
16 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Buckley BeerMongers Cycle Club
2 Hannah Yorra Boneyard Cycling
3 Autumn Shreve Team Oregon presented by Laurelwood
4 Summer Baird Boneyard Cycling
5 Sha-marie Brown Deschutes Brewery
6 Traci Smolen Team S+M
7 Mari Little BeerMongers Cycle Club
8 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
9 Martha Paulus Half Penny Cycling Team
10 Heather Henderson Chinook Cycling Club
11 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
12 Tina Shaner bicycleattorney.com
13 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
14 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary
15 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Jennie Alvarez
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Susan Foster Deschutes Brewery
4 Michelle Mercer Deschutes Brewery
5 Katherine Christensen bicycleattorney.com
6 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
7 Susan Moote Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
8 Laila Deardorff bicycleattorney.com
9 Kathryn Lewis Glady-ators p/b Gladys Bikes
10 Donna Metz bicycleattorney.com
11 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
12 Eileen Kelly-foulston Therapeutic Associates Racing p/b P
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles
2 Andrew Coe PDX TI
3 Henry Jones
4 Jeremy Russell River City Bicycles
5 Mitchell Trux PDX TI
6 Sean Babcock Team S+M
7 Paul Lacava
8 Chris Ganter
9 Jeff Johnston Boneyard Cycling
10 James Williams Deschutes Brewery
11 Robert Cummings Dialed Cycling Team
12 Erik Tonkin Team S+M
13 Schmitt Damian Point S Racing
14 Max Ritzow PDX TI
15 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
16 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
17 James Ceccorulli Team S+M
18 Sean Macminn
19 Paul Furst Camas Bike and Sport
20 Seth Patla PDX TI
21 Evan Murphy
22 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
23 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
24 Jonathan Myers Team S+M
25 Michael Wilder
26 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Xander Viray
28 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Josiah Zukowski Point S Racing
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lincoln Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
2 Justin Ziehnert Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Trevor Lane Boneyard Cycling
4 Brad Petersen
5 Caleb Trumbull Mountain View Cycles Racing Team
6 Anthony Broadman Murder of Crows
7 Matt Jamison Grouptrail Cycling
8 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
9 Mike Chamblin
10 Joseph Lukens
11 David Cushman
12 Calvin Keane
13 Adam Kachman Mettle Cycling
14 Chris Winans Therapeutic Associates of Central O
15 Tyler James
16 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
17 Charlie Douthwaite Team Coastal
18 John Chapman
19 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
20 Randall Fransen Mettle Cycling
21 Jonathon Hinkle Therapeutic Associates Racing p/b P
22 Adam Moore Grouptrail Cycling
23 Michael Bernal
24 Joshua Johansen Team 10 Barrel
25 Gavin Bowen
26 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
28 Christopher Ramsey Therapeutic Associates Racing p/b P
29 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
30 Matthew Crampton BeerMongers Cycle Club
31 Gavin Beer
32 Brian Little BeerMongers Cycle Club
33 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
34 Eric Hoffman
35 Gunner Barrett
36 Brad Davidson Grouptrail Cycling
37 Hagai Tavori Hammer Velo
38 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
39 Devon Alvarez
40 Zach Rotstein
41 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
42 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
43 Jimmy Gantz Point S Racing
44 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
45 Jerome Leedy
46 Chris Blem Team Lazy Tarantulas
47 Sam Swan BeerMongers Cycle Club
48 Mark Adamski
49 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
50 Jonathan Mccoy Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
51 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
52 Saul Lopez
53 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
54 Thomas Pastor Deschutes Brewery
55 Cooper Irwin
56 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
57 Sean Fletcher
58 Eddie Wang River City Bicycles
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 6   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Lammers
2 Elijah Smith
3 Ben Tankus Byzick + Company Cycling
4 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
5 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
6 Travis Hall Stages Cycling
7 Brian Hanley BeerMongers Cycle Club
8 Jason Whittington Team 10 Barrel
9 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas
10 Ondrej Podlesak BeerMongers Cycle Club
11 Chris Parco
12 Pierce Martin Team Finger
13 Spencer Roedel
14 Michael Antonishen
15 Gabriel Trainer Glady-ators p/b Gladys Bikes
16 Christopher Mccarthy Glady-ators p/b Gladys Bikes
17 Tim Valenti Therapeutic Associates Racing p/b P
18 Mark Gyulafia River City Bicycles
19 Chris Clifford
20 Alan Thomason Deschutes Brewery
21 Cullen Freeman Metropolis Cycle Repair
22 Austen Sofhauser
23 Travis Bullard Team 10 Barrel
24 Phillippe Avery
25 Adam Hayner
26 John Degenhardt
DNF Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Johnson
2 Brady Cowing
3 Dirk Vanderhart Team Coastal
4 Stephen Plomer
5 Eric Steimer Team 10 Barrel
6 Michael S wilburn
7 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
9 Daniel Higgins
10 Moses Keener
11 Eric Meza
12 Colin Skinner
13 Dan E peterson
14 Adam Vanarsdall
15 Nick Stute
16 Seth Johnson Team Finger
17 Jonathan Palmer
18 Kieran Stover
19 John Wilger Team Oregon presented by Laurelwood
20 Heath Korvola Team 10 Barrel
21 John Lazur
22 Jonathan Meyer
23 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team
24 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
25 Nathanael Parson
26 Casey Depeel
27 Frank Winicki Grouptrail Cycling
28 Scott Farling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
29 Craig Deambrose Trusty Switchblade
30 Jason Hoye
31 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
32 Rodney Billowitz
33 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
34 Neil Jernstrom
35 Michael Ybaben
36 Chase Daniels
37 Anthony Piff
38 Chris Wisdom
39 Will Hockett
40 Larry Coates
41 Jim Coppa
42 Justin Brown
43 Dennis Mccord
44 Bonnie Boyd
45 Justin Bern
46 Cory Erickson Team 10 Barrel
47 Craig Bradford
48 Seth Sakamoto
49 Scott Graves
50 Austin Tyburski
51 Samuel Negasi
52 Scott Mizee Grouptrail Cycling
53 Isaac Zak
54 Adam Peterson
55 Jacob Hauge
56 Chris Bridgewater
57 Matt Barney
58 Ronald Moen
DNF Mike Funk
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Linn Trusty Switchblade
2 Ben Guernsey Trusty Switchblade
3 Lucas Strain
4 Seth Patla PDX TI
5 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
6 Matt Fox Deschutes Brewery
7 Kyle Mensing Stages Cycling
8 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
9 David Boerner Ruckus Test Team
10 Ryan Weaver River City Bicycles
11 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
12 Fred Mills Point S Racing
13 Clint Culpepper
14 Pete Rubijono
15 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
16 Kyle Ireton River City Bicycles
17 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team
18 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
19 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
20 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
21 Davis Melkonian Mountain View Cycles Racing Team
22 Paolo Dabbeni
23 Dustin Henderson Deschutes Brewery
24 Justin Brauner
25 Tim Joslin Cyclepath Racing
26 Jason Elstad Team Oregon presented by Laurelwood
27 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
28 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair
29 Jordan Taylor bicycleattorney.com
30 Robert Jackson River City Bicycles
31 Matthew Edwards
32 Paul Furst Camas Bike and Sport
33 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
34 Rob Thompson Olympia Cycling Team
35 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
36 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
37 Kellen Kjera Team Oregon presented by Laurelwood
38 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
39 Adam Burgess
40 Peter Rueegger ANTHM Collective
41 Shane Beers Poler
42 Slate Olson
43 Billy Holcomb Trusty Switchblade
44 Ryan Chase Deschutes Brewery
45 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
46 Steve Black Trusty Switchblade
47 Alex Bigazzi
48 John Napier Metropolis Cycle Repair
49 Randy Scott Deschutes Brewery
50 Chris Lind Cyclepath Racing
51 Ryan Butler Team Coastal
52 Eric Stolberg ANTHM Collective
53 Howard Draper Ruckus Test Team
54 Scott Wanhala Poler
55 Jake Campbell
56 Terry Hamness Camas Bike and Sport
57 James Green
58 Landon Holt
59 Tom Palke ANTHM Collective
60 Douglas Johnson Mountain View Cycles Racing Team
61 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
62 Jeremiah Croswhite
63 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
64 Brian Wise
65 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
66 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
67 Leopold Jung
68 Michael Clark Stumptown Cycling Club
69 Ethan Furniss Breadwinner Cycles
70 Zachary Conklin bicycleattorney.com
71 Anthony Ohotto ANTHM Collective
72 Jade Koide Metropolis Cycle Repair
73 Leland Jossy Showers Pass Racing Team
74 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
75 Charles Barrett Cyclepath Racing
76 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
77 David Dorocke Deschutes Brewery
78 Mark Mcmurtry Cyclepath Racing
79 Brent Wick Poler
80 Mielle Blomberg Team S+M
81 Jared Gruter Metropolis Cycle Repair
82 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
83 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
84 Scott Barker
85 Paul Anderson Half Fast Velo presented by Ninkasi
86 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes
87 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
88 Jason Beer
89 Steven Soto
90 Vincent Zitkovich
91 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
92 Ben Gagosian
93 Dustin Pallanez Stages Cycling
94 Matthew Case Trusty Switchblade
95 Chris Meilinger
96 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
DNF Josh Anderson Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Matthew Cordeiro
DNF Keith Richards Bethany Bike Repair pb CycleOne Rac
DNF Jim Wood HiFi Sound Cycling Components
DNF Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling
DNF Mike Hamness Camas Bike and Sport
DNF Jeff Johnston Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 75  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Audrain Poler
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
3 Jade Koide Metropolis Cycle Repair
4 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
5 Holland Larue Team Finger
6 Mielle Blomberg Team S+M
7 Alexandria Schultz Olympia Cycling Team
8 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
9 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
10 Melissa Sher Team S+M
11 Erin Reis Hutch's Bend Dental
12 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
13 Jessica Gill Team Oregon presented by Laurelwood
14 Katy Giombolini Point S Racing
15 Megan Schubel Sweetpea Ladies Auxiliary
16 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
17 Jennifer Phillips Team 10 Barrel
18 Jo Fidler Metropolis Cycle Repair
19 Sonja Ebert Team 10 Barrel
20 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
21 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
22 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Mari Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clara Honsinger Team S+M
2 Anne Davis usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Beth Ann orton
4 Ava Lilley
5 Laura Winberry
6 Brenna Wrye-simpson