Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade #6 • Oct 30 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
6
5.5
4.2
5
4.4
Drizzle, 47 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
5.5
Moisture
4.2
Accel
5
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Portland Bicycle Studio
2 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
3 Sonja Ebert
4 Reagan Mergen
5 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
6 Sarah Umberhandt
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Sage Factory Racing
2 David Taylor Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
4 Walter Mcknight Deschutes Brewery
5 Peter Iverson
6 Michael Smelser
7 Tim Schauer Sage Factory Racing
8 David Rosen Sage Factory Racing
9 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
10 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
11 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
12 Andrew Kinsey
13 Jon Bouffleur
14 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
15 Abe Covello Team Planet X USA
16 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
17 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
18 Earl Hazekamp Capitol Velo
DNF Chris Wierman
DNF Sage Hoadley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
2 Peter Newlands PDX Devo
3 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
4 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 Caleb Trumbull Hood River Velo
6 Calvin Keane Bend Endurance Academy
7 Spencer Severance
8 Joseph Lukens Bend Endurance Academy
9 Jace Petersen Hood River Velo
10 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
11 Skyler Bastian
12 Elijah Krause Bend Endurance Academy
13 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
3 Evan Grover Bend Endurance Academy
4 Zachary Smith PDX Devo
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
6 Aidan Haynie Hood River Velo
7 Jake Johansen Team 10 Barrel
8 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
9 Zane Strait Bend Endurance Academy
10 Sam Tate
11 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
12 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
13 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
14 Cole Hagedorn PDX Devo
15 Keanu Hayden-lewis Bend Endurance Academy
16 Josiah Hanson
17 Halen Harrison PDX Devo
18 Lance Wong
19 Jack Mccarthy
20 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
21 Jack Rosell Boneyard Cycling
22 Dash Bazemore Boneyard Cycling
23 Peter Grover Bend Endurance Academy
24 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
25 Calvin Nary Bend Endurance Academy
26 Joseph Cromwell Bend Endurance Academy
27 Lokai Johnson Hutch's Eugene
28 Ryan Marks Bend Endurance Academy
29 Matt Campbell Team Lazy Tarantulas
30 Anders Chapman Hood River Velo
31 Luke Mccarthy
32 Chance Brown
33 Rory Kerr
34 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
35 Luke Westhaver Team Lazy Tarantulas
36 Jackson Avery
DNF Gavin Sunderland bicycleattorney.com
DNF Cohen Brown
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
2 Jacob Smith PDX Devo
3 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com
4 Carter Hagedorn PDX Devo
5 Benjamin Lomas
6 Miles Revenaugh
7 Gavin Bowen
8 Jacob Olander Bend Endurance Academy
9 Oscar Powell Hood River Velo
10 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
11 Aaron Duarte Bend Endurance Academy
12 Henry Winnenberg
13 Thomas Sickler Bend Endurance Academy
14 Isaac Mccarthy
15 Robert Porter
16 Nathan Schutt Hood River Velo
17 Jakob Stoller
DNF Collin Turner PDX Devo
DNF Ian Shreve Hutch's Eugene
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Beer Bend Endurance Academy
2 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
3 Alex Walker PDCC Racing
4 Gunnar Barrett
5 Carson Schutz Hood River Velo
6 Jesse Polay
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Scott Bend Endurance Academy
2 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Lorenzo Fiorentino
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
2 Gavin Beer Bend Endurance Academy
3 Ian Brown Bend Endurance Academy
4 Jacob Smith PDX Devo
5 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
6 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
7 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com
8 Carter Hagedorn PDX Devo
9 Benjamin Lomas
10 Alex Walker PDCC Racing
11 Miles Revenaugh
12 Gavin Bowen
13 Spencer Scott Bend Endurance Academy
14 Evan Grover Bend Endurance Academy
15 Gunnar Barrett
16 Jacob Olander Bend Endurance Academy
17 Oscar Powell Hood River Velo
18 Carson Schutz Hood River Velo
19 Zachary Smith PDX Devo
20 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
21 Aaron Duarte Bend Endurance Academy
22 Henry Winnenberg
23 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
24 Jesse Polay
25 Aidan Haynie Hood River Velo
26 Jake Johansen Team 10 Barrel
27 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
28 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
29 Zane Strait Bend Endurance Academy
30 Sam Tate
31 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
32 Thomas Sickler Bend Endurance Academy
33 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
34 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
35 Cole Hagedorn PDX Devo
36 Isaac Mccarthy
37 Keanu Hayden-lewis Bend Endurance Academy
38 Robert Porter
39 Josiah Hanson
40 Beck Marshall
41 Nathan Schutt Hood River Velo
42 Halen Harrison PDX Devo
43 Lance Wong
44 Jack Mccarthy
45 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
46 Jack Rosell Boneyard Cycling
47 Dash Bazemore Boneyard Cycling
48 Peter Grover Bend Endurance Academy
49 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
50 Calvin Nary Bend Endurance Academy
51 Joseph Cromwell Bend Endurance Academy
52 Mcewan "mac" tomkins
53 Lokai Johnson Hutch's Eugene
54 Ryan Marks Bend Endurance Academy
55 Hans Lanners
56 Max Harris
57 Matt Campbell Team Lazy Tarantulas
58 Anders Chapman Hood River Velo
59 Jakob Stoller
60 Luke Mccarthy
61 Tristan Peterson
62 Chance Brown
63 Rory Kerr
64 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
65 Liam Harrison PDX Devo
66 Israel Jr. melson Hutch's Eugene
67 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
68 Cameron Wescott
69 Luke Westhaver Team Lazy Tarantulas
70 Joshua Mccarthy
71 Lorenzo Fiorentino
72 Jackson Avery
DNF Collin Turner PDX Devo
DNF Ian Shreve Hutch's Eugene
DNF Gavin Sunderland bicycleattorney.com
DNF Cohen Brown
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 16   Cat ?: 57  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beck Marshall
2 Mcewan "mac" tomkins
3 Hans Lanners
4 Max Harris
5 Tristan Peterson
6 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
7 Liam Harrison PDX Devo
8 Israel Jr. melson Hutch's Eugene
9 Cameron Wescott
10 Joshua Mccarthy
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayleigh Maloney
2 Mahika Peterson
3 Madeline Stover PDX Devo
4 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
5 Madison Orr
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Allyson Selander
4 Kloe Pfannmuller
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rylee C mcconnell bend
2 Ana Stoumbus Vancouver
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Genevieve Bailly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
3 Allyson Selander
4 Kloe Pfannmuller
5 Kayleigh Maloney
6 Mahika Peterson
7 Kristina Owen Capitol Velo
8 Madeline Stover PDX Devo
9 Rylee C mcconnell
10 Kayden Mckee PDX Devo
11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
12 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
13 Ana Stoumbus
14 Mataya Zanger
15 Nica Broadman Murder of Crows
16 Madison Orr
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo
2 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
3 Mataya Zanger
4 Nica Broadman Murder of Crows
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
3 Owen Murphy Murder of Crows
4 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b V
5 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
6 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing
7 Michael R wilson Team S+M
8 Michael Brown Therapeutic Associates of Central O
9 John Lackey
10 Gabriel Keck
11 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
12 Craig Aaker
13 John Frey Hutch's/Bend Dental
14 John Weathers Audi
15 Brian Anthony ANTHM Collective
16 Bart Bowen Deschutes Brewery
17 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions
18 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
19 Webster Wilson
20 Mark Deresta Hood River Velo
21 Ryan Brown
22 Marshall Greene
23 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing
24 Andy Kunkler Hood River Velo
25 Peter Vraniak
26 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage
27 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
28 Eric Lanners
29 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
30 Jason Musengo ANTHM Collective
31 Greg Adams Cyclepath Racing
32 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
33 Matt Reeves WebCyclery.com
34 Michael Martin Sunnyside Sports
35 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
DNF Andrio Abero
DNF Anthony Broadman Murder of Crows
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Beard
2 Eric Mergen Team Planet X USA
3 Banjo Weymouth
4 Andrew Stewart Hood River Velo
5 James Owen Capitol Velo
6 Nolan Restivo
7 Mike Purcell
8 Ryan Chase Deschutes Brewery
9 James Campbell
10 Gary Kim Grouptrail Cycling
11 Curtis Haynie Hood River Velo
12 Dave Torrance
13 Lee Debruler
14 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
15 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas
16 Chris Thier Boneyard Cycling
17 Ian Stromquist Team Finger
18 Rob Kerr Boneyard Cycling
19 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
20 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
21 David Schmitz Team Finger
22 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
23 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team
24 Mike Lurie bicycleattorney.com
25 Jason Dotts Grouptrail Cycling
26 Jerry Pruiett
27 Brian Wise
28 Neil Gibson
29 Joe Carpenter Team 10 Barrel
30 Toby Contreras
31 Jason Jones Team Planet X USA
32 John Harris
33 Jeff Baratta Team Planet X USA
34 Joel Gaff jr
35 Rob Shatting Hutch's/Bend Dental
36 Jason Beer
37 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
38 Ethan Fuld
39 Mark Hand Team Planet X USA
40 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
41 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
42 Jeff Clay
43 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Lin
44 Neil Crescenti
45 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
46 David Meyer bicycleattorney.com
47 Eric Mckee Marty's Cycles
48 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
49 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
50 James Self Grouptrail Cycling
51 Phil Avery Team Beer
52 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
54 Jonathan Modie Team S+M
55 David Rick
56 Ian Harris
57 Curtis Milander Team Oregon presented by Laurelwood
58 Ben Hein Boneyard Cycling
59 Keith Leavitt
60 Burk Webb Portland Velo Racing Team
61 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
62 Kyle Mountain
63 John Livingston Murder of Crows
64 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
65 Beau Eastes
66 James Lais
67 Paul Devries
68 Barry Pieratt
69 Jason Gearhart
70 Dan Mckenna ANTHM Collective
71 Drexell Barnes
72 Adam Bergerson Capitol Velo
73 Steven Rose
74 David Dodge
75 Jeff Dill ANTHM Collective
76 Kristine Artman Nossa Familia Coffee Cycling
77 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
78 Chris Valencia Boneyard Cycling
79 Todd Marley
80 Andrew Kaylor Hapi-Go!
DNF Joshua Boelter Cyclepath Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 67  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Kohagen
2 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
3 Douglas Turner Team 10 Barrel
4 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
5 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
6 Rob Marten Team Cycle Sport
7 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
8 Joshua Johansen Team 10 Barrel
9 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
10 Doug Minarik bicycleattorney.com
11 Bryce Jenkinson Hood River Velo
12 David Hewett The Spokesmen
13 Tiago Reis
14 David Rasca
15 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer
16 Wally Hockman WebCyclery.com
17 Curtis Brawner
18 David Miller Team Lazy Tarantulas
19 Josh Gobershock Boneyard Cycling
20 George P.s. mcconnell
21 Jonathon Fogarty Hutch's/Bend Dental
22 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
23 David Marchi Murder of Crows
24 "jason Bavuso" Murder of Crows
25 Drew Moore Team 10 Barrel
26 Chris Page Metropolis Cycle Repair
27 Jeff Sakacsi
28 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
29 Randy Scott Deschutes Brewery
30 Sky Wilson Team Velo Cult
31 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
32 Erik Young Portland Juice Co Racing
33 Billy Holcomb Trusty Switchblade
34 Mike Schrankel Hood River Velo
35 Justin Johnson The Hub Cyclery
36 Thomas Royce The Spokesmen
37 Scott Hamness
38 Anthony Colistro
39 Kyle Mills Murder of Crows
40 Jon Frommelt bicycleattorney.com
41 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
42 Timothy Breault
43 Fred Smelser
44 James Bender bicycleattorney.com
45 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
46 John Hatfield Audi
47 Anthony Morales Boneyard Cycling
48 Robert Winnenberg The Hub Cyclery
49 Matthew Dial Deschutes Brewery
50 Dean Maclean Team Planet X USA
51 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
52 Bryan Mcgeeney Hood River Velo
53 Mark Skiffington
54 Frank Nelson
55 Judson Mccauley The Spokesmen
56 John Adkins
57 ? ?
58 Michael Coe Boneyard Cycling
59 Greg Schultz Hood River Velo
60 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
61 Todd Grover Boneyard Cycling
62 Norm Swygert Team Planet X USA
63 Shaun Staples
64 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
65 Brian Johnson
66 Tim Richter
67 Brian Vegter
68 Andy Platt
69 Thomas Pastor Deschutes Brewery
70 Troy Nelson
71 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Benjamin Tomkins
DNF ? ?
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Coates
2 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b V
3 Rodney Trepess Deschutes Brewery
4 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
5 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
6 Bob Jacobs bicycleattorney.com
7 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b V
8 John Wilson Team S+M
9 Joe Fabris Plus 3
10 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
11 Norm Kreiss
12 Perry Lund
13 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
14 Dave Harrison
15 Steve Petersen Hood River Velo
16 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
17 Michael Metz bicycleattorney.com
18 Tim Rathbun
19 Daniel Melkonian Hood River Velo
20 John Napier Metropolis Cycle Repair
21 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage
22 Timothy Shreve Hutch's Eugene
23 Alan Thomason Deschutes Brewery
24 Dale Nelson
25 Trig Rogers bicycleattorney.com
26 Jeff Boehlke The Spokesmen
27 Leland Jossy
28 Eric Pool Team 10 Barrel
29 Don Wright Team World Bicycle Relief
30 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
31 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
32 Mike Taylor Deschutes Brewery
33 David Edic
34 Ian Kennedy bicycleattorney.com
35 Jason Bietz
36 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
37 Kent Reynolds Murder of Crows
38 David Kaysen
39 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b V
40 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
41 James Thompson
42 Bob Reininger Murder of Crows
43 David Anderson Boneyard Cycling
44 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
45 David Dorocke Deschutes Brewery
46 Dan Davis WebCyclery.com
47 Clint Ebert bicycleattorney.com
48 Benoit Dubuisson
49 Mark Revenaugh
50 Michael Mclandress
51 Eric Brainich
52 Mark Lipchick Hutch's Eugene
53 Darin Hace
54 David Lenhart Boneyard Cycling
55 Mike Boehnke
56 Richard Potestio
57 Bobby Torres
DNF ? ?
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Townsend
2 Donald Bauder
3 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
5 Gary Klingler WebCyclery.com
6 Mark Miller Corvallis Cyclery Racing
7 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
8 Craig Mavis Deschutes Brewery
9 Rick Gregory
10 Stan Kiefer Boneyard Cycling
11 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
12 Tim Hanrahan Team Velo Cult
13 Robert Luoma
14 Edward Lanton
15 Bob Kuehn Boneyard Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Speirn Cyclepath Racing
2 Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b V
4 Sarah Max Deschutes Brewery
5 Erica Wescott Sunnyside Sports
6 Meg Hamilton Hutch's Eugene
7 Linda Tesman
8 Heather Clark
9 Jill Hardiman Hood River Velo
10 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
11 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
12 Juliette Oldfield
13 Carolyn Day Deschutes Brewery
14 Michelle Mills Sunnyside Sports
15 Patricia Strange Deschutes Brewery
16 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
17 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
18 Tracey March Deschutes Brewery
19 Erica Lurie bicycleattorney.com
20 Jill Petersen Hood River Velo
21 Michelle Mercer Deschutes Brewery
22 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
23 Jennifer Shasserre
24 Amber Clark Murder of Crows
25 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
26 Ellene Smith bicycleattorney.com
27 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Robinson Hood River Velo
2 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
3 Hannah Yorra Boneyard Cycling
4 Trisha Wineman Team 10 Barrel
5 Lisa Gentz Boneyard Cycling
6 Erin Shelton
7 Tina Shaner bicycleattorney.com
8 Kara Lackey
9 Christy Hawkins Highfive Cycling
10 Erin Reis
11 Patti Wolfe Murder of Crows
12 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
13 Andrea Thomas
14 Kristi Cushman West Coast Women's Cycling p/b Oaks
15 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
16 Charlotte Gregson Hood River Velo
17 Maya Foty bicycleattorney.com
18 Martha Paulus
19 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
20 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
21 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Lundgren
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
3 Susan Foster Deschutes Brewery
4 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Donna Metz bicycleattorney.com
6 Corrine Vegter
7 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Babcock Team S+M
2 Christopher Jones
3 Russell Stevenson
4 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
5 Josh Kelley
6 James Williams Deschutes Brewery
7 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental
8 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
9 Henry Jones Bend Endurance Academy
10 Leland Gilmore
11 Ian Megale
12 Matt Russell Hutch's/Bend Dental
13 Paul Lacava
14 Jeff Johnston Boneyard Cycling
15 Joshua Johnston Murder of Crows
16 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
17 James Ceccorulli Team S+M
18 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
19 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
20 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
21 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
22 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
23 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
24 Anthony Monteleone The Athletic
25 James Williams
26 Chris Ganter
27 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
28 John Reuter
29 Sean Corey
30 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
31 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio
32 Ryan Gracey Marty's Cycles
33 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
34 Brian Meyer
35 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
36 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Adrien Costa
38 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage C
DNF Kyle Stoffan-thorton
DNF Jake Szymanski
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Davis Melkonian Hood River Velo
2 Robert Cummings
3 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
4 David Cushman
5 Trevor Lane Boneyard Cycling
6 Brian Little BeerMongers Cycle Club
7 Dustin Henderson Murder of Crows
8 Paul Armstrong Audi
9 Daniel Cooley
10 Michael Bernal
11 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Scott Conover
13 Joel Wilson
14 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes
15 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
16 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
17 Eric Hoffman
18 Clinton Hodges
19 Mattew Crampton
20 Brendan Sheerin Hutch's Eugene
21 Mike Chamblin
22 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing
23 Charlie Douthwaite
24 Craig Harrison Team Velo Cult
25 Randall Fransen Mettle Cycling
26 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Justin Guidroz Audi
28 Devon Alvarez
29 Chris Winans Therapeutic Associates of Central O
30 Nathan Abel
31 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing
32 Adam Steele
33 Cooper Irwin Hapi-Go!
34 Matt Jamison Grouptrail Cycling
35 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
36 Adam Moore Grouptrail Cycling
37 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
38 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
39 Evan Halladay
40 Thomas Mcdonagh
41 Chris Page Metropolis Cycle Repair
42 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
43 Thomas Pastor Deschutes Brewery
44 Albert Rodriguez The Hub Cyclery
45 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
46 Zachary Skalet
47 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
48 Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
49 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
50 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
51 Nicholas Wagner BeerMongers Cycle Club
52 Tyler Wilson
53 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central O
54 Christian Martin
55 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
56 Kyle Gray Team 10 Barrel
57 Nic Kytlica Team Planet X USA
58 Juston Manville
59 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
60 Andrew Harris
61 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
62 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
63 Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes
64 Eric Mckinley
65 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
66 Eric Albright Grouptrail Cycling
67 Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
68 Jackson Lester Boneyard Cycling
69 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
70 Jonathan Perlman Ruckus Test Team
DQ Jeremy Hargroves Team 10 Barrel
DNF Edward Wright
DNF Peter Blenkiron bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Petersen
2 Daniel Micheletti
3 Samuel Appelbaum
4 Ryan Mclaughlin
5 Skyler Bastian
6 Zachary Schoenfelder
7 Jeffrey Baratta ii Team Planet X USA
8 Andrew Young Boneyard Cycling
9 Russell Walker
10 Chris Parco
11 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
12 Brad Haag Murder of Crows
13 Jordan Taylor
14 Tag Robison Team 10 Barrel
15 Chris Sarrett Hutch's Eugene
16 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW
17 Cory Nann Team Planet X USA
18 David Polansky
19 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
20 Jason Whittington Team 10 Barrel
21 Jordan Miller Deschutes Brewery
22 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
23 Eric Alderman Team Planet X USA
24 Bret Waldron
25 Dan Litwora Athletes Lounge Cycling Team
26 Eric Hogenboom
27 Aaron Lopez
28 Matthew Wilkins Team Velo Cult
29 Martin Joyce
30 Artur Grochowski
31 Johnny Bolinder
32 Tim Beard
33 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
34 Jackson Jones
35 Phil Avery Team Beer
36 Nicholas Leuenhagen
37 Travis Bullard Team 10 Barrel
38 ? ?
39 Austem Sofhauser
40 ? ?
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 8   Cat 5: 6   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Edgar
2 Bryce Clark The Hub Cyclery
3 Jake Mcfarlin
4 Andre Vogs Beaverton Bicycle Club
5 Scott Lindbloom
6 Steven Hyde bicycleattorney.com
7 Gregory Brasier
8 Garret Smith Team 10 Barrel
9 Chris Wisdom
10 Chad Eder
11 Jake Davis
12 Joshua Murphey
13 Eric Steimer Team 10 Barrel
14 David Visnack
15 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
16 Trevin Hale
17 Joshua Kubisch
18 Ryan Smith
19 Kieran Stover
20 Kevin O'gara Team Velo Cult
21 Gabriel Trainer
22 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
23 Matthew Boelter
24 Scott Coleman Team Planet X USA
25 Judd Dunlap
26 Zachary Conklin
27 Adam De laveaga
28 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
29 James Mcdonagh
30 Akanith Soontararak Team 10 Barrel
31 Christopher Petz
32 Brian Persons Team Dirt
33 Joel Brown
34 Kevin Claggett Athletes Lounge Cycling Team
35 Russell Brownyer
36 David Rayls
37 Tucker Feyder Team 10 Barrel
38 Jen And james crane
39 John Tims
40 Phillip Nelson
41 Joshua Hamilton
42 Richard Trauernicht
43 John Desapio
44 Brian Young
45 Sean Fletcher
46 Michael Salvage
47 Paul Moses
48 Neil Baunsgard
49 Alex Wiley
50 Donna Russell
51 Savyasaachi Keshava murthy Athletes Lounge Cycling Team
52 Mitchell Johnson
53 Britt Gable
54 Mark Watson
55 Holloway Skyler
56 Bruce Irwin
57 Jorge Lara Capitol Velo
DQ Jeffrey Smith
DNF Scott Carter
DNF Jennifer Kulle-jones Team Planet X USA
DNF Martin Lisk Hutch's Eugene
DNF Edward Curtiss
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 52  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Matt Fox Therapeutic Associates of Central O
3 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage C
4 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles
5 Gabriel Linn Trusty Switchblade
6 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
7 David Boerner Ruckus Test Team
8 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles
9 Andy Redden
10 Brian Kesselman Audi
11 Lee Ordonez Ruckus Test Team
12 Cliff Eslinger Murder of Crows
13 Jason Britton Ruckus Test Team
14 Kyle Ireton Giro/River City Bicycles
15 Adrian Richardson Showers Pass Racing Team p/b Sage C
16 Paul Valentine Ruckus Test Team
17 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team
18 Stephen Laurent Ruckus Test Team
19 Scott Barker
20 Tim Joslin Cyclepath Racing
21 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
22 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
23 Daniel Steinle CX Pistols p/b Gigantic Brewing
24 Christian Mckenna
25 Jens Macaller
26 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
27 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
28 Gregory Kell Team Oregon presented by Laurelwood
29 Michael Saviers Team Oregon presented by Laurelwood
30 Sal Collura Hutch's Eugene
31 Steve Petersen Hood River Velo
32 Russell Walker
33 Alexander Roddvik Hood River Velo
34 Keith Richards
35 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
36 Aaron Mcpike Metropolis Cycle Repair
37 Tony Kic Gentle Lovers
38 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
39 Matthew Wilkins Team Velo Cult
40 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team
41 Shawn Small Ruckus Test Team
42 Robert Jackson Giro/River City Bicycles
43 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
44 Peter Rueegger ANTHM Collective
45 Anthony Ohotto
46 Sven Macaller
47 Mark Stoller