Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade: Barton Park • Nov 18 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.7
2.1
1.9
2.7
3.2
Clear, 51 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.7
Beers
2.1
Moisture
1.9
Accel
2.7
Tech
3.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Tarnow Boneyard Cycling
2 Dorothy Topper Team Finger
3 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
4 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
5 Katharine Sampson
6 Libby L. emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
7 Kim Gerhardt Team Planet X USA p/b Xiologix
8 Lauren Pedersen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling
2 David Marchi Murder of Crows
3 Brian Little BeerMongers
4 David Boxberger
5 David Rosen Sage Titanium
6 Jack Trumbull TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
7 Jon Pearson Sage Titanium
8 Tim Schauer Sage Titanium
9 Walter Mcknight Deschutes Brewery
10 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
11 Peter Iverson
12 Matthew Borisch
13 Scott Rath Sage Titanium
14 Doug Brecht Team 10 Barrel
15 Michael Clark Stumptown Cycling Club
16 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas
17 Alan Thomason Deschutes Brewery
18 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
19 Mike Reddig Dialed Cycling Team
20 Mark Sather Team 10 Barrel
21 Dave Wrast The Spokesmen
22 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
23 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
24 Manny Marquez Team Finger
25 Nathan Koch Team Finger
26 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
27 Matt Brownfield
28 Ed Waters
29 Vince Bianchini
DNF Nathan Petz The Spokesmen
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Bowen
2 Sam Day Bend Endurance Academy
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
4 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
5 Zane Strait Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
2 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
3 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
4 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
5 Elliot Werner
6 Liam Carmichael
7 Henry Tuttle bicycleattorney.com
8 Jack Hampson Sage Titanium
9 Gavin Newman Sage Titanium
10 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
11 Max Harris
12 Hans Lanners
13 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
14 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
15 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
16 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
17 Noah Sampson
18 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
19 Luke Talman
20 Finnley Brashnyk
21 Archer Rider
22 Koen Smelser
23 Thomas Flanagan
24 Kieran Skerritt
25 Kaess Rinder
26 Finn Leedy
27 Easton Steimer
28 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
29 Caleb Deschler
30 Miles Pitone
31 William Eggers Rolling Thunder p/b The Missing Lin
DNF Daegan Hofeld
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Strait Bend Endurance Academy
2 Tanner Bowen
3 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
4 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
5 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
6 Evan Vander stoep
7 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
8 Jackson Avery
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
2 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
4 Federico Spedini
5 Luke Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
6 Dylan Makowichuk
7 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
8 Benjamin Tai Cyclepath Racing
9 Dylan Merill
10 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
11 Tristan Fuentes
12 Thomas Sisk
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Nyall Trout Bend Endurance Academy
3 Danny Robinson
4 Robert Porter
5 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
6 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
DNF Evan Ho BBC Bike Gallery Continental
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
2 Nyall Trout Bend Endurance Academy
3 Zane Strait Bend Endurance Academy
4 Tanner Bowen
5 Benicio Thorne PDX Devo Junior Cycling
6 Eli Prochaska Bend Endurance Academy
7 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
8 Danny Robinson
9 Jacob Litton Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Justin Saunders Half Penny Cycling Team
11 Federico Spedini
12 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
13 Luke Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
14 Robert Porter
15 Ketner Mizee Grouptrail Cycling
16 Tucker Mcmanus TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
17 Dylan Makowichuk
18 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
19 Benjamin Tai Cyclepath Racing
20 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
21 Dylan Merill
22 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
23 Grayson Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
24 Tristan Fuentes
25 Eddy Zarosinski Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Elliot Werner
27 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
28 Liam Carmichael
29 Henry Tuttle bicycleattorney.com
30 Jack Hampson Sage Titanium
31 Gavin Newman Sage Titanium
32 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
33 Max Harris
34 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
35 Hans Lanners
36 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
37 Thomas Little BeerMongers
38 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
39 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team
40 Thomas Sisk
41 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
42 Noah Sampson
43 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
44 Luke Talman
45 Evan Vander stoep
46 Finnley Brashnyk
47 Calder Tarnow Boneyard Cycling
48 Archer Rider
49 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
50 Koen Smelser
51 Thomas Flanagan
52 Kieran Skerritt
53 Kaess Rinder
54 Finn Leedy
55 Easton Steimer
56 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Caleb Deschler
58 Miles Pitone
59 William Eggers Rolling Thunder p/b The Missing Lin
60 Jackson Avery
DNF Evan Ho BBC Bike Gallery Continental
DNF Daegan Hofeld
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
2 Thomas Little BeerMongers
3 Calder Tarnow Boneyard Cycling
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee
2 Sydney Little BeerMongers
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
5 Helena Stedman
6 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
7 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
8 Adison Stark
9 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
10 Yunji Hatfield
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
2 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
3 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
4 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
4 Victoria Snyder
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Kayden Mckee
5 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
6 Kailey Rice Team Lazy Tarantulas
7 Victoria Snyder
8 Sydney Little BeerMongers
9 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
11 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
12 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
13 Helena Steadman
14 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
15 Abby Rice Team Lazy Tarantulas
16 Adison Stark
17 Emma Royce The Spokesmen
18 Harper Leritz Team Lazy Tarantulas
19 Yunji Hatfield
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
2 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 John Weathers bicycleattorney.com
4 Aaron Leritz Evolution Racing Team/Project Bike
5 Chad Swanson Team S+M
6 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
7 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
8 Michael Brown Fulcrum Properties/WebCyclery
9 Mark Deresta Team Finger
10 Justin Romesburg
11 Webster Wilson Cyclepath Racing
12 Carl Werner
13 Mike Szwaya bicycleattorney.com
14 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
15 Devin Bailly BeerMongers
16 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
17 Eric Lanners Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
DNF Michael Risner
DNF Ryan Brown
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martin Joyce Metropolis Cycle Repair
2 Joel Sherman
3 David Visnack
4 Phil Crawley
5 Steven Hyde bicycleattorney.com
6 Matthew Boelter Cyclepath Racing
7 Adam Vanarsdall
8 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
9 Dirk Vanderhart
10 Chris Wisdom
11 Frederick Smelser
12 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
13 Jared Lathrop Grouptrail Cycling
14 John Lopez Trusty Switchblade
15 Ian Stromquist Team Finger
16 Mike Prochaska
17 David Kuzma
18 Tony Pitone
19 Nick Wood Swift Racing
20 Scott Laplante
21 Ryan Labarre Team Velo Cult
22 Andrew Duncan BeerMongers
23 Joe Pinzone
24 Martin Matsumura Dialed Cycling Team
25 Bill Messer
26 John Baldwin Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Gerardo Perez
28 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team
29 Brian Carrico The Spokesmen
30 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
31 Garrett Tyburski
32 David Rick
33 Andy Morris Dialed Cycling Team
34 David Rayls Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
35 David Kaysen Dialed Cycling Team
36 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling
37 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
38 Eric Aldinger Team Finger
39 Scott Wazny
40 Brian Dessinger
41 Michael Clark Stumptown Cycling Club
42 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
43 Eric Hagen
44 Justin Tunis Team Velo Cult
45 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
46 Craig Deambrose Trusty Switchblade
47 Craig Carter Harder Cycling
48 Burk Webb
49 Doug Brecht Team 10 Barrel
50 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b P
51 Bryce Wood
52 Steven Rose Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
53 James Lais
54 Ryan Daugherty
55 Ben Hein
56 Scott Lindbloom
57 Brandon Cornejo ANTHM Collective
58 Dave Sanderling Team S+M
59 Benoit Dubuisson
60 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
61 Stephen Carter The Spokesmen
62 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
63 Chester Artman
64 Colin Cunningham
65 Jonathan Modie Team S+M
66 Scott Hamness Metropolis Cycle Repair
67 Albert Passadore Hammer Velo
68 Steven Westberg Deschutes Brewery
69 Billy Thomas Deschutes Brewery
70 Curtis Milander Team Oregon p/b Rodda Paint
71 Mark Sather Team 10 Barrel
72 Kevin Claggett Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
73 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
74 Austin Kingsley
75 Christopher Ryan Ruckus Test Team
76 Bodjie Train Grouptrail Cycling
77 Charlie Goldston Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
78 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
79 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
80 Jeff Dill ANTHM Collective
81 Eddie Wang
82 Phil Avery
83 Reyaz Rohani
84 Douglas Smith
85 Ted Taylor Deschutes Brewery
86 Scott Mizee Grouptrail Cycling
87 Adam Peterson
88 Jacob Roth
89 Jon Ragsdale
90 Neil Kranz
DNF Travis Bullard
DNF Kevin Dickson Hammer Velo
DNF Robert Copenhaver Grouptrail Cycling
DNF Joshua Kneedler Cyclepath Racing
DNF Wendell Walker
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 4   Cat ?: 82  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Moor Deschutes Brewery
2 Mark Adamski
3 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
5 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
6 Marcus Marjama Rebound/Tireless Velo
7 Gavin Mcgregor
8 Brian Wise Dialed Cycling Team
9 Darin Swan Trusty Switchblade
10 Andrew Jarolimek
11 Tristan Jones
12 Richard Wilks Rebound/Tireless Velo
13 Christophe Berteau-pavy
14 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery
15 James Green Trusty Switchblade
16 Ryan Barnes
17 Ryan Chase Deschutes Brewery
18 Curtis Brawner
19 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
20 Andy Letourneau
21 Chris Thier Boneyard Cycling
22 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
23 Jerry Inscoe Sage Titanium
24 Brady Cowing Team 10 Barrel
25 Joseph Tysoe
26 Terry Campbell BeerMongers
27 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
28 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
29 David Schmitz Team Finger
30 Thomas Pastor Deschutes Brewery
31 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling
32 Ryan Marquardt
33 George P.s. mcconnell
34 James Bradley Cyclepath Racing
35 Jd Jaspersen
36 Nolan Restivo
37 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
38 Ken Elser Team Planet X USA p/b Xiologix
39 Branden Taggart Team Lazy Tarantulas
40 John Pettitt ANTHM Collective
41 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi
42 Mike Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
43 Geoff Grummon-beale bicycleattorney.com
44 Michael Kolb ANTHM Collective
45 Joshua Kubisch Team Lazy Tarantulas
46 Alex Dombroski Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
47 Paul Souders
48 David Rasca Half Penny Cycling Team
49 Curtis Loeb Hammer Velo
50 Gregory Dufour Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
51 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
52 Bill Klingler BeerMongers
53 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
54 Corey Mcmanus
55 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
56 Joshua Boelter Cyclepath Racing
57 Jeff Copus Team 10 Barrel
58 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
59 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
60 Max Frixione Stumptown Cycling Club
61 Billy Holcomb Trusty Switchblade
62 Ashley Williams ANTHM Collective
63 Brian Wielenga BeerMongers
64 Kenneth Pace Team S+M
65 Simon Ingham Swift Racing
66 David Mistkawi
67 Christian Martin
68 Ian Harris
69 Brian Johnson Tuite Bicycle Repair
70 Andy Platt
71 Matthew Dial Deschutes Brewery
72 Timothy Breault Team Planet X USA p/b Xiologix
73 Gary Kim Grouptrail Cycling
74 Joshua Hanselman
DNF Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
DNF Josh Sutton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Kyle Stephens BeerMongers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 64  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery
2 James Coates
3 Rick Metz bicycleattorney.com
4 Paolo Dabbeni
5 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
6 Scott Trautman Dialed Cycling Team
7 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
8 Mark Williams Flywheel Bicycle Solutions
9 Christopher Van tilburg Team Finger
10 Bob Jacobs bicycleattorney.com
11 Rodney Trepess Deschutes Brewery
12 Michael Metz bicycleattorney.com
13 David Tricamo
14 John Hatfield Dialed Cycling Team
15 Scott A rider
16 Jeff Standish Sage Titanium
17 John Foulston
18 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
19 Tom Hill bicycleattorney.com
20 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
21 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
22 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
23 Devon Alvarez Murder of Crows
24 Scott Mares
25 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 David Dorocke Deschutes Brewery
27 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo
28 Chris Page Metropolis Cycle Repair
29 Mike Schrankel Team Finger
30 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
31 John Napier Metropolis Cycle Repair
32 Chris Sautter ANTHM Collective
33 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
34 Tim Goss Rebound/Tireless Velo
35 Tom Bird
36 Leland Jossy
37 Tim Rathbun
38 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
39 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
40 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
41 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
42 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
43 Andrew Malakoff
44 Thomas Morgan Team Finger
45 Jason Bietz
46 Thomas Royce The Spokesmen
47 Mike Taylor Deschutes Brewery
48 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
49 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
50 Mark Reis
51 Brian Dessinger
52 Steven Westberg Deschutes Brewery
53 David K. smith Southwest Bicycle/Absolute Six-Pack
54 Jeff Nary Sagebrush Cycles
55 Billy Thomas Deschutes Brewery
56 Chris Alling Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
58 Bryan Curry
59 Tom Ricciardi
60 Steve Van bergen
DNF Martin Baker bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat ?: 46  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Paisley
2 Joe Field
3 Marcel Russenberger Deschutes Brewery
4 Tim Ellerbruch Rebound/Tireless Velo
5 Mark Schwyhart Team S+M
6 Dave Luoma Cyclepath Racing
7 Ron Strasser Team S+M
8 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
9 Mack Stilson Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Hugh Givens bicycleattorney.com
11 Dan Davis
12 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
13 Rick Gregory
14 Tom James Team Oregon p/b Rodda Paint
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Speirn Cyclepath Racing
2 Gary Legendre
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery
4 Loren Russell
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Day Deschutes Brewery
2 Nikki Balderson bicycleattorney.com
3 Erica Wescott Sunnyside Sports
4 Katy Salinas Swift Racing
5 Ann Kennedy bicycleattorney.com
6 Meg Hamilton Hutch's Eugene
7 Pam Power Bonk Collective
8 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Elise Donovan Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Laura Trace Team Oregon p/b Rodda Paint
11 Elise Huggins
12 Patricia Strange Deschutes Brewery
13 Michelle Mills Sunnyside Sports
14 Kimberly Sass Sorella Forte
15 Susan Koonce Sorella Forte
16 Anna Saltonstall
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
2 Miriam Hough Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Beth Flanagan BeerMongers
4 Nikki Rohan Team Finger
5 Hannah Yorra Boneyard Cycling
6 Kristi Cushman
7 Amy Solana
8 Tess Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Renee Beard
10 Tina Bender bicycleattorney.com
11 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
12 Autumn Shreve Team AF
Finishers: Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Robinson Team Finger
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
3 Lora Melkonian TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
4 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Patty Sturdevant bicycleattorney.com
6 Laura Vallion Team Finger
7 Donna Metz bicycleattorney.com
8 Laila Deardorff bicycleattorney.com
9 Kathryn Lewis Gladyators
10 Vikki Bourcier TCNF.LEGAL Racing Team
11 Julie Ann smith-simonsen Sorella Forte
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley Breadwinner Cycles
2 Jacob Rathe
3 Andrew Coe PDX TI
4 Carl Decker
5 James Ceccorulli Team S+M
6 Robert Cummings Mettle Cycling
7 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
8 Max Ritzow PDX TI
9 Erik Tonkin Team S+M
10 Sean Babcock Team S+M
11 Jeremy Russell
12 Andrew Loaiza Cyclepath Racing
13 Shannon Skerritt
14 Felipe Nystrom
15 Seth Patla PDX TI
16 Ian Brown Bend Endurance Academy
17 Brad Petersen Bonk Collective
18 Elijah Krause
19 Anthony Montelone
20 Paul Furst Dialed Cycling Team
21 Justin Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
22 Jonathan Myers Team S+M
23 Andrew Smith Swift Racing
24 Paul Armstrong
25 Matthew Smith Swift Racing
26 Leland Gilmore
DNF Cole Lalomia Team Wooly Mammoth
DNF Evan Murphy
DNF Randall Fransen Mettle Cycling
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Dialed Cycling Team
2 Adam Kachman Mettle Cycling
3 Jordan Wilson Marys Bicycle Club
4 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
5 Bart Bowen Deschutes Brewery
6 Aaron Anderson
7 Gavin Beer Bend Endurance Academy
8 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Jake Olander Bend Endurance Academy
10 John Chapman Murder of Crows
11 Jordan Miller Deschutes Brewery
12 Keith Mcintire BeerMongers
13 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
14 Colin Dunlap
15 Nathan Trimble
16 Chris Wierman Dialed Cycling Team
17 Kelsey Ramsey Team Oregon p/b Rodda Paint
18 Pierce Martin Team Finger
19 Chris Moor Deschutes Brewery
20 Aaron Russell Team Finger
21 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
22 Andrew Suchocki BeerMongers
23 Greg Mcelravy
24 Alan Barton Grown Rogue Cycling Team
25 Adam Moore Grouptrail Cycling
26 Joshua Johansen
27 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
28 Michael Aylward Bonk Collective
29 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
30 Ross Jacques
31 Bryce Jenkinson Team Finger
32 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
33 Terry Hamness Dialed Cycling Team
34 Walker Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
35 Drew Hankins Mettle Cycling
36 Brad Davidson Grouptrail Cycling
37 Kevin Ryan
38 Dan Baier Team Finger
39 Reid Curry Murder of Crows
40 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
41 Michael Rea
42 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
43 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
44 Steve Williams Half Penny Cycling Team
45 Rich Lammers
46 Kieran Harden Mettle Cycling
47 Brian Hanley BeerMongers
48 Mike Hamness Dialed Cycling Team
49 Cory Solovewicz Swift Racing
50 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling
51 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
52 Rafe Lehner TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
53 Thomas Pastor Deschutes Brewery
54 Maxwell Southam
55 Samual Haffner Metropolis Cycle Repair
DNF Jason Whittington Team 10 Barrel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Depeel Bonk Collective
2 Moses Keener Capitol Velo
3 Daniel Peterson Hammer Velo
4 Stephen Plomer Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
5 Tim Sherry
6 Ondrej Podlesak
7 James Mcgrew Team Finger
8 Dan Froelich
9 Chris Parco
10 Gabriel Trainer Gladyators
11 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
12 Sean Gabrielli
13 Christopher Mccarthy Gladyators
14 Steven Westberg Deschutes Brewery
15 Dan Vanbrabant
16 Phil Avery
17 Benjamin Sampson
18 Andrew Kreps Rolling Thunder p/b The Missing Lin
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darin Joseph Team Finger
2 Will Taylor
3 Craig Nittolo
4 Jeff Roerig
5 Collin Bundy
6 Andy Obrien Team Finger
7 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
8 Erik Neilson
9 Wes Hare
10 Jason Preuit
11 David Sailors
12 Luke Hill Team Finger
13 Jon Palmer
14 Peter Benziger Team Finger
15 Abdulrahman Alkhamees
16 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
17 Joshua Otterloovan CX Pistols p/b Gigantic Brewing
18 Shaun Stiles
19 Chris Butler
20 David Reitan
21 Robby King BeerMongers
22 Adam Andrus Swift Racing
23 Matthew Sperry Team Finger
24 David Vancott Team Finger
25 Kyle Ramey Team Finger
26 Sam Swan
27 Patrick Ross
28 Ryan Smith
29 Dennis Mccord
30 Rodney Billowitz
31 Heath Korvola Team 10 Barrel
32 Tony Ruiz
33 Benjamin Tai Cyclepath Racing
34 Justin Brown
35 Colin Skinner
36 Jamie King Holtey Brown p/b Peak Condition
37 Seth Sakamoto
38 Max Soontararak Team 10 Barrel
39 Michael Ybaben
40 Erik Velasquez
41 Todd Rinder BBC Bike Gallery Continental
42 Sarah Livingston Trusty Switchblade
43 Larry Coates
44 Jeremy Gomez
45 Dennis Sweeten
46 Jason Hoye
47 Craig Bradford
48 Alex Torres
49 Eli Horowitz Metropolis Cycle Repair
50 Gordon Brown
51 John Condon Dialed Cycling Team
52 Diane Smith
53 Jakob Stoller
54 Isaac Marron
55 James Marron
56 Chris Finley Rolling Thunder p/b The Missing Lin
57 Dominic Chung
58 Daniel Peterson Team Finger
59 Brian Sisk
60 Alastair Cox
DNF Anthony Carlton
DNF Chad Evans
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 58  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI
2 Trevor Spahr Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
3 Gabriel Linn Mettle Cycling
4 Anthony Monteleone The Athletic
5 Ben Guernsey Mettle Cycling
6 Jeff Johnston Boneyard Cycling
7 Fred Mills
8 Kyle Mensing Stages Cycling
9 Ryan Weaver
10 Jacob Smith
11 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
12 Paul Johnson Trusty Switchblade
13 Spencer Bushnell Team Lazy Tarantulas
14 Byron Breeden TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
15 Eric Zugor Mettle Cycling
16 Christian Lam
17 Brian Lynch Team Dr Will Bar
18 Black Knight
19 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
20 Dustin Henderson Deschutes Brewery
21 Pete Rubijono
22 Justin Philips Swift Racing
23 Tim Joslin Cyclepath Racing
24 Tre Hendricks TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
25 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
26 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
27 John Lin Swift Racing
28 Matt Jamison Grouptrail Cycling
29 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
30 Christopher Clifford
31 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
32 Landon Holt
33 Shane Beers
34 Xander Viray Mettle Cycling
35 Greg Schmitt Mettle Cycling
36 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
37 Dean Proteau Speedvagen
38 Thomas Wood
39 James Green Trusty Switchblade
40 Ryan Chase Deschutes Brewery
41 Eric Stolberg ANTHM Collective
42 Brady Cowing Team 10 Barrel
43 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
44 David Pedersen
45 Greg Johnson Poler
46 David Dorocke Deschutes Brewery
47 Joshua Boelter Cyclepath Racing
48 Dave Luoma Cyclepath Racing
49 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair
50 James Graves Speedvagen
51 Ethan Furniss Poler
52 Damon Dimick Team Oregon p/b Rodda Paint
53 Michael Clark Stumptown Cycling Club
54 Jeff Nary Sagebrush Cycles
55 Eric Aldinger Team Finger
56 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
57 Ben Gagosian Swift Racing
58 Adam Vanarsdall
59 John Napier Metropolis Cycle Repair
60 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
61 Jeff Copus Team 10 Barrel
62 Rob Thompson Grown Rogue Cycling Team
63 Richard Pool Speedvagen
64 James Jonke Oregon Bike Shop Racing Team
65 Cindy Lewellen Poler
66 Mark Sather Team 10 Barrel
67 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
68 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
69 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
70 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
71 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
72 Brice Stivers
73 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
74 Donovan Riceball
75 Jeremy Gomez
76 Manny Marquez Team Finger
77 Tad Hodgert Deschutes Brewery
78 Matthew Case Trusty Switchblade
79 Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
80 Steven Westberg Deschutes Brewery
DNF David Marchi Murder of Crows
DNF Kyle Ireton ANTHM Collective
DNF Matthew Dial Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 63  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holland Larue Team Finger
2 Megan Faris
3 Kelsey Phillips Poler
4 Rhonda Morin Sorella Forte
5 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
6 Kate Drennan BeerMongers
7 Mielle Blomberg Team S+M
8 Alison Crocker
9 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
10 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
11 Mari Little BeerMongers
12 Melissa Sher Team S+M
13 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Ashley Lance BeerMongers
15 Susan Renn Team Slow
16 Nicole Beckwith Team Nonstop
17 Megan Horst Gladyators
18 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team
19 Traci Smolen Team S+M
20 Rachel Cameron Trusty Switchblade
21 Laurie Kemmerer
DNF Hayli Hay
DNF Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Davis usher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Allison Halpin PDX TI
3 Brenna Wrye-simpson
4 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
5 Laura Parsons
6 Tina Brubaker Speedvagen
7 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Holland Larue Team Finger
DNF Angharad Porteous bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl F