Log In
Trek Cyclocross Collective Cup Day 2 • Sep 21 2014
Series: UCI
5.1
2.3
4.5
4.9
4.2
Clear, 62 degrees, wind 13 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.1
Beers
2.3
Moisture
4.5
Accel
4.9
Tech
4.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
2 Jacob Thom The Pony Shop
DNF Peter Bock ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
2 Riley Hankes Team Wisconsin
3 Ian Henriksen Harper's Cycling & Fitness
4 Isaac Drew Bicycle Heaven
5 Andrew Wadle
DNF Jacob Thom The Pony Shop
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juan Gonzalez Bloomington Cycle Racing Team
2 Norman Calhan Team Extreme
3 Rogan Delaney
4 Garrett Zueger West Michigan Coast Riders
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Tyler Reynolds Jimmy John's Racing Team
3 Mitchell Dutczak The Pony Shop
4 Ian Tweedie ISCorp Cycling/NCSF
5 Jack Spende Tread Head Cycling
6 Jae Walters NorthStar Development Cycling
7 Joey Mittelberg Team Mack Racing Assoc. LTD
8 Owen Neal xXx Racing
9 Avery Hotchkiss Magnus
10 Max Schram
11 Elliot Hotchkiss Magnus
12 Kieran Long Palouse Bicycle Racing
13 Will Spende
14 Oliver Ng Magnus
15 Henrique Lowe Tread Head Cycling
16 Willem Aspinall
17 Banks Laplante
18 Andrew Brandt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Shriver
2 Andrew Messer Team Upland Brewing - Soma Coffee
3 Jesse Rients
4 Mark Savery Trek Cyclocross Collective
5 Tom Burke Cyclocross Network Racing
6 Eric Anderson
7 Craig Faulkner County Cycles Masters CX p/b Trek
8 Ryan Jacobsen Atlas Cycling
9 Shadd Smith KCCX Elite Cyclocross Team p/b Chal
10 Matt Tillinghast
11 Christopher Fisher County Cycles Masters CX p/b Trek
12 Jerry Long Vertical Earth
13 David Sheek
14 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
15 Scott Mclaughlin SRAM Factory
16 Brady Frederick Team Velocause
17 David Wilcox Zanconato Racing
18 Matt Silvia Roscoe Village Bike Racing
19 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
20 David Neis Team Dayton-Relevant Works Cycling
21 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
22 Jay Maas Trek Midwest Team
23 Justin Bowes Scarlet Fire Racing
24 Mark Harms 5Nines/Motorless Motion
25 Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
26 Lee Unwin
27 Matthew Prior
28 James Buddenbaum
29 Benjamin Demong ABD Cycling Team
30 Eric Brandt KS Energy Services / Team Wisconsin
31 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
32 Travis Frey
33 Brian Kozicki Top Natchez Racing
34 Steven Robinson Zealous Racing
35 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
36 Russell Georgeson
37 Jermen Andersen River Valley Cycling Club- RVCC
38 Jim Toombs Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
39 Nathan Jacques Top Natchez Racing
40 David Studner Trek Midwest Team
41 Zachary Redding
42 Peter Monko Spidermonkey Cycling
43 Christopher Morris Great Dane Velo Club
44 Clayton Griessmeyer MadCity Racing
45 Paul Krumrich Donkey Label
46 Nathan Hicks BIKEIOWA.com Cycling Team
47 Troy Crady Mox Multisport
48 Travis Goodlund Brazen Dropouts Cycling Team
49 Scott Hoyer
50 Jeffrey Frost
51 Ken Krebs Verdigris-Village CX Team
52 Bryan Harwood Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
53 Andy Walker ABD Cycling Team
54 Trent Williams Spidermonkey Cycling
55 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
56 Nathan Phelps Big Ring Flyers
57 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
58 Christopher Cischke Twin Six
59 James Depkon Northbrook Garner Bicycle Club
60 Hayes Sanborn Spidermonkey Cycling
61 Robert Moreland MadCity Racing
DNF Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
DNF Daniel Wheeler County Cycles Masters CX p/b Trek
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 16   Cat 3: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Thompson
2 Jeremy Ostrowski PSIMET Racing
3 Tige Prickett CZ Velo
4 Chris Brown
5 Jeremy Mckinley
6 Anderson Bortoletto LAPT CC
7 Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
8 Mathew Allen Brone's Bike Shop
9 Rick Walls Milwaukee Bicycle Company Racing
10 Arthur Miles Vision Quest
11 Chad Brown UCI PT: Trek Factory Racing
12 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
13 Steven Kattman
14 Craig Billings
15 Casey Kohner
16 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
17 John Lockwood
18 Eric O'Brien Midwest Cycling Community NE
19 Piermario Bertolotto BELGIANWERKX
20 Eric Scharlow PSIMET Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 14   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 D Scott daubert Trek Midwest Team
2 Jeff Weinert Cyclocross Network Racing
3 William Hausdoerffer KS Energy Services / Team Wisconsin
4 James Cochran Atlas Cycling
5 Scott Mclaughlin SRAM Factory
6 Christopher Smith Power Fix CX
7 Jeff Melcher Team Pedal Moraine
8 Jw Miller Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
9 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling
10 Bob Bergman
11 Jeff Curtes
12 Gregory Ferguson Trek Midwest Team
13 John paul Mccarthy SRAM Factory
14 Alfonso Reyes Heritage Race Club
15 Ken Krebs Verdigris-Village CX Team
16 Gregory Goblirsch Mt. Borah Epic Team
17 David Blomme Trek Midwest Team
18 Michael Meteyer Trek Midwest Team
19 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
20 John Stonebarger New Pioneer Food Co-op
21 Dave Dineen KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Bryan Waldman ACF-Trek Store of Okemos
23 Christopher Berge
24 Jeffrey Frost
25 James Nowak ABD Cycling Team
26 Jim Groenhof Verdigris-Village CX Team
27 Dave Eckel KS Energy Services / Team Wisconsin
28 Scott Robertson Donkey Label
29 Jon Suyko BELGIANWERKX
30 Todd Schmidt
31 Bob Callaway
32 Christopher Stclair Milwaukee Bicycle Company Racing
33 Steve Gaffield Brazen Dropouts Cycling Team
34 Michael Pederson Hub Bicycle Company
35 William Dick Top Natchez Racing
36 John Ericsson Brazen Dropouts Cycling Team
37 Scott Robinson Zealous Racing
38 Corey Green Team Hungry
39 Dan Mallek Village-Verdigris Cycling
40 Steve Reynolds Jimmy John's Racing Team
41 David Schrauth The Pony Shop
42 James Obrien Velosmith Bicycle Studio
43 Jon Antonneau
44 Bryan Harwood Boulder Cycle Sport/ YogaGlo
45 Richard Prodans Alberto's Sport
46 Barry Schmitt GPCX on the DL
47 Tim Skinner
48 Mark Beatty Twisted Spokes Racing Team
49 Paul Jensen Zealous Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat 3: 27   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Schifano
2 Dan Cleveland Team Bicycle Heaven
3 Carl Matson
4 Pj Braun Heavy Pedal Velo Club
5 Arthur Oneil PSIMET Racing
6 Mark Badger Brazen Dropouts Cycling Team
7 Barron Gira PSIMET Racing
8 Randall Swanson PSIMET Racing
9 Brian Delaney
10 Christopher West Lakes Area Physical Therapy
11 William Lamay
12 Mark Baranowski xXx Racing
13 Vance Scott Vision Quest
14 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
15 Warren Fowler Titletown Flyers Cycling Team
16 Raul Talayera
17 Paul Liesse
18 Juan Victoria xXx Racing
19 Jim Aspinall
20 Jay Clark
21 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
22 Otley Freymiller
23 David Sachs
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Price Trek Cyclocross Collective
2 Michael Meteyer Trek Midwest Team
3 Charles Townsend NorthStar Mentors
4 Glen Jones Trek Midwest Team
5 William Kuster
6 Timm Jacobson
7 Scott Ross
8 Robert Garner V.C. Bikesport
9 Richard Huddleston Michelob Ultra - Big Shark Racing T
10 Robert Ogren Power Fix CX
11 David Mccollum
12 Michael Mcconaughy
13 Don Carr ISCorp Cycling/NCSF
14 Darryl Mataya MadCity Racing
15 David Mcclenahan PYOC
16 John Bucksbaum The Pony Shop
17 Barney Sheafor Trek Midwest Team
18 John Reimbold Heckawee
19 Joseph King Angry Monkeys Racing
20 Dominic Leone
21 Michael Cisek
22 Thomas Silbernagel Team Extreme
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxx Hall Verdigris-Village CX Team
2 Eric Fossell Blue Sky Velo
2 Joel Swenson All-City X Fulton Racing
2 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
2 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
3 Rory Murphy
3 Roderick Dejesus Team TATI
3 Paul Webb Midwest Cycling Community NE
3 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
4 Seth Eckert Trek Midwest Team
4 Drew Wilson Rochester / CycloCarbon
5 Lucas Marshall Trek Bicycle Store of STL
6 Kyle Warras UW-Whitewater Cycling
7 Caleb Swartz KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Al Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Colby Lash Chocolay Ace Hardware Cycling Team
10 Travis Gruchow Magnus
11 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
12 Jason Bleedorn 5Nines/Motorless Motion
13 Ryan Marsel Little Guy Racing
14 Scott Baumer Team Indiebike p/b Angie's List
15 Adam Gorski Freewheel Bike
16 Tyler George xXx Racing
17 Tyler Stein THEY
18 Harrison Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
19 Shawn Davison
20 Benjamin Anderson Iowa City Cycling Club
21 Steve Bartzen
22 Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
23 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
24 David Blodgett Magnus
25 Leif Byrge-liebig ISCorp Cycling/NCSF
26 Cory Samz 2 Rivers Race Collective
27 Ben Schreiber Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
28 Phil Fluegel Michael's Cycles Team
29 Brian Baumhover
30 Tony Lemke Trek Midwest Team
31 Samuel Spende ISCorp Cycling/NCSF
32 Giordano Guagliardo
33 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
34 David Blomme Trek Midwest Team
35 Brian Piotrowski xXx Racing
36 Matt Reeve Donkey Label
37 Peter Oien Central Plains Cycling
38 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
39 Cale Dorn Magnus
40 Sanjay Ganju Trek Midwest Team
41 Grant Flick Omnium Racing
42 Justin Manning Queen City Cycling
43 Paul Harrison Freewheel Bike
44 Alex Yingling Velo City Cycles
45 Alex Bedinghaus Rogue Cycling Collective
46 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
47 Nathan Schneeberger Johnny Sprockets
48 Daniel Schaefer Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
49 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
50 William Oconnell University of Iowa
51 Tim Campbell
52 Buckley Birkholz
53 Troy Crady Mox Multisport
54 Andrew Lowe PSIMET Racing
55 Patrick Lalley Queen City Cycling
56 Michael Browne
57 Zachary Schuster Magnus
58 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
59 Steve Schafer Verdigris-Village CX Team
60 Kevin Pietka Cycling Republic Racing Team
61 Kevin Thum University of Wisconsin-Platteville
62 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
63 Carlos Haeckel Colectivo Coffee
64 Tom Winkel KS Energy Services / Team Wisconsin
65 Josh Mckinney
66 Andrew Hager
67 Michael Plymale
68 John Riley Trek Midwest Team
69 Levon Kalemkiarian Power Fix CX
70 Michael Fitch
71 Nathan Derge MadCity Racing
72 Thomas Kabacinski Michael's Cycles Team
73 Alex Applegate
74 Dan Hendricks
75 Pj Cavoto jr Spidermonkey Cycling
76 Isaac Drew Bicycle Heaven
77 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
78 Bill Street
79 Patrick Brock BELGIANWERKX
DNF Jereme Noffke
DNF Evan Kyle lardinois Momentum Racing LLC - MO
DNF Matthew Riley
DNF Logan Vonbokel Think Finance p/b Trek Bike Stores
DNF Chad Tucker Milwaukee Bicycle Company Racing
Finishers: Cat 2: 29   Cat 3: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Thompson
2 Chris Lowry Brone's Bike Shop
3 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
4 Jason Fryda
5 Adam Vail Minnesota Junior Cycling, Inc.
6 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
7 Aaron Schicker
8 Tyler Reynolds Jimmy John's Racing Team
9 David Knauf
10 Bob Morris Angry Monkeys Racing
11 Michael Smith Great Dane Velo Club
12 Andrew Carlson University of Wisconsin-Platteville
13 Christopher Hill Queen City Cycling
14 Seth Gable Tuxedo Thunder Cycling
15 Geoff Donaldson
16 Mark Caballero Marquette University
17 Sam Lefebre xXx Racing
18 Jarred Cassady Trek Midwest Team
19 Corey Towle
20 Ben Coates Trek Cyclocross Collective
21 Brian Ridge KS Energy Services / Team Wisconsin
22 Jeffrey Bopp
23 Dustin Skarda Omnium Racing
24 Paul Ramirez
25 Garrett Follmuth Mox Multisport
26 Nick Dahl 5Nines/Motorless Motion
27 Steve Moechnig
28 Jeffrey Daniels
29 Brian Deziel
30 Joshua Klein
31 Jason Kang xXx Racing
32 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Michael Patton
34 Mark Brinda Minneapolis Bicycle Racing Club
35 Grant Wiersum
36 Andrew Rosch
37 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc.
38 Kellen Muldoon
39 James Spencer
40 Ben Freas Michael's Cycles Team
41 Adam Saban
42 Keith Johnson Little Guy Racing
43 Jero Bean Brazen Dropouts
44 Marcus Delgado Mox Multisport
45 Jacob Bauer Great Dane Velo Club
46 Kurt Druffel
47 Reid Montgomery Northbrook Bicycle Club Inc.
48 Dana Kalina
49 Sean Seamon
50 Mark Baranowski xXx Racing
51 Allen Brunner
52 Aaron Collins Top Natchez Racing
53 Derek Burge-beckley Illinois Tech Cycling
54 Daniel Burkhardt Omnium Racing
55 Michael Angus Spin Doctor Cyclewerks CX Team
56 Arthur Miles Vision Quest
57 Mitchell Dutczak The Pony Shop
58 Robert Vester
59 Nicholas Campbell
60 William Benton Great Dane Velo Club (GDVC)
61 Anderson Bortoletto LAPT CC
62 Andrew Kunesh
63 Ande White Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
64 Christopher Mcardle Colectivo Coffee
65 David Knox
66 Matthew Kuikman
67 David Lieck
68 Brandon Andrews Angry Monkeys Racing
69 Edward Parks
70 Craig Billings
71 Derek Slates Angry Monkeys Racing
72 Ehren Hein
73 Jay Sebok
74 Joseph Spencer
75 Rowan Norman Team Extreme
76 Nicholas Perifanos Milwaukee Bicycle Company Racing
77 Michael Mcnulty
78 Gary Goebel Tread Head Cycling
79 Geoffrey Pomerantz
80 Connor Carr
81 David Erickson MadCity Racing
82 Raul Talayera
83 Eric O'Brien Midwest Cycling Community NE
84 Kurt Breitenbucher Spidermonkey Cycling
85 Juan Esteban tapiero bernal Marquette University
86 Brett Stoffregan Angry Monkeys Racing
87 Ian Prust Team Pedal Moraine
88 Adam Fillmore
89 Jerry Pearce Hampshire Cycle Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 55   Cat 5: 25   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Powers UCI CT: Jelly Belly Cycling
2 Allen Krughoff Noosa Professional Cyclocross
3 Jeremy Durrin UCI CT/WPT: Team Optum p/b Kelly Be
4 Jamey Driscoll UCI CT: Jamis Hagens Berman
5 Ben Berden dope
6 Eric Thompson Borah Epic Team
7 Brian Matter KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Andrew Dillman Cyclocross Network Racing
9 Isaac Neff 5Nines/Motorless Motion
10 Tim Johnson Cannondale Cyclocrossworld
11 Shawn Milne UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
12 Skyler Mackey Team Soundpony
13 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
14 Jacob Lasley Team Soundpony
15 Hugo Robinson
16 Kevin Mcconnell Mercy-Specialized
17 Jeff Kluck Queen City Cycling
18 Kyle Russ Brazen Dropouts Cycling Team
19 Dan Teaters Team Wheel & Sprocket
20 Jerry Dufour Team Mugshots
21 Zach Mcdonald KCCX Elite Cyclocross Team p/b Chal
22 Nicholas Lemke
23 Craig Etheridge Donnelly Sports
24 Jason Siegle SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt
25 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling/NCSF
26 Jay Strothman
27 Micah Moran Trek Midwest Team
28 David Reyes Heritage Race Club
29 Josh Bauer Twin Six
30 Travis Braun Magnus
31 Tristan Schouten
32 Matthew Allen Little Guy Racing
33 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
34 Bryan Fosler KS Energy Services / Team Wisconsin
35 Craig Wohlschlaeger Giant Southwest Racing
36 J p Brocket Ethos Racing
37 Matthew Kelley Quantum Mesa Cycles
38 Andrew Giniat
39 Samuel Bramel Basso pb Tonka Cycle
40 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
41 Ian Haupt ISCorp Cycling/NCSF
42 Ryan Ramirez The Pony Shop
DNF Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
Finishers: Cat 1: 30   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Etheridge Donnelly Sports
2 Parker Roenfanz Angry Catfish
3 Monte Dirks Revolution Cross Collective
4 Kip Spaude ISCorp Cycling/NCSF
5 Kurt Schauwecker Mox Multisport
6 Andrew Peterson Iowa City Cycling Club
7 Lee Unwin
8 Dan Ajer
9 Chris Hill KS Energy Services / Team Wisconsin
10 Rafal Doloto Midwest Cycling Community NE
11 Buckley Birkholz
12 Miles Stepto
13 Ted Burns Crosshairs Cycling
14 Isaac Young All-City X Fulton Racing
15 Allen Brunner
16 Daimeon Shanks Single Barrel CX
17 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
18 Matthew Riley
19 Marc Wolman Campanohvac/Breakawaybikes.com
20 Brent Wegscheid Johnny Sprockets
21 Steve Schafer Verdigris-Village CX Team
22 Mark Vareschi Revolution Cycles
23 Jon Wienandt Team Wheel & Sprocket
24 Daniel Jacobsen Omnium Racing
25 Josh Mckinney
26 Dustin Skarda Omnium Racing
27 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
28 Chad Brown UCI PT: Trek Factory Racing
29 Anders Ahlberg KS Energy Services / Team Wisconsin
30 Grant Coisman Chilkoot Velo
31 Darryl Mataya MadCity Racing
32 Carl Bakker Angry Monkeys Racing
33 Ian Johnson Little Guy Racing
34 Stephen Drew Team Bicycle Heaven
35 Muse Davis Angry Monkeys Racing
36 Otley Freymiller
DNF Ben Coates Trek Cyclocross Collective
DNF Michael Curtes Twin Six
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 16   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Kruzitski NorthStar Development Cycling
2 Kendra Law New Pioneer Food Co-op
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abbey Obrien Midwest Cycling Community NE
2 Martina Walling
3 Katherine Schafer Verdigris-Village CX Team
4 Laura Thornburg Alberto's Sport
5 Jessica Groenhof
6 Pamela Gonzalez Bloomington Cycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Linda Sone
2 Julie Phelps Big Ring Flyers
3 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
4 Jessica Whiton xXx Racing
5 Lindsey Hillesheim Synergy
6 Christine Thornburg PSIMET Racing
7 Amy Plato Twin Six
8 Diane Schlipper Trek Midwest Team
9 Leah Sanda PSIMET Racing
10 Cory Redmond Black Sheep Cartel
11 Mary Lou geralts
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Mertz GPCX on the DL
2 Megan Barr Twin Six
3 Heidi Beck Twin Six
4 Sydney Guagliardo Village-Verdigris Cycling
5 Anya Malarski NorthStar Development Cycling
6 Vanessa Curtis Mercy-Specialized
7 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
8 Stacy Kalemkiarian Power Fix CX
9 Emily Falk Red Zone Cycling
10 Julie Phelps Big Ring Flyers
11 April Beard Brazen Dropouts Cycling Team
12 Sarah Szefi PSIMET Racing
13 Lisa Johns Trek Midwest Team
14 Katie Isermann PSIMET Racing
15 Rachael Jensen RACC pb GG
16 Arianna Schafer Verdigris-Village CX Team
17 Alijah Beatty Mercy-Specialized
18 Kristin Korevec MadCity Velo Club
19 Rebecca Ireland Power Fix CX
20 Lisa Deshano Team Q7
21 Erin Feldhausen BELGIANWERKX
22 Katherine Gruchow Magnus
23 Sarah Barber New Pioneer Food Co-op
24 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
25 Meredith Rambow Birchwood/GIS
26 Amy Collison Midwest Cycling Community NE
27 Jeanne Hornak
28 Carrie Smith Team TATI
29 Jessica Whiton xXx Racing
30 Niki Soderberg
31 Melanie Glenn Campanohvac/Breakawaybikes.com
32 Christine Thornburg PSIMET Racing
33 Jamie Isherwood New Pioneer Food Co-op
34 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
35 Ivy Andersen Brone's Bike Shop
36 Amanda Mack Trek Midwest Team
37 Jessica Bouziane
38 Margaret Robinson Magnus
39 Ingrid Anderson Iowa City Cycling Club
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenny Carmichael
2 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling
3 Elizabeth Arth Magnus
4 Lauren Meeth Element Cycles
5 Amber Dolphin
6 Kathryn George xXx Racing
7 Angela Theriault Milwaukee Bicycle Company Racing
8 Kris Tiles
9 Tara Mccloskey Magnus
10 Kari Lankford Lakes Area Physical Therapy
11 Natalia Mendez All-City X Fulton Racing
12 Stephanie Skladzien
13 Abbey Obrien Midwest Cycling Community NE
14 Shannon Mortimer
15 Melissa King
16 Martina Walling
17 Joan Hanscom PSIMET Racing
18 Lauren Birkel
19 Bridget Witt
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Compton
2 Caroline Mani
3 Georgia Gould LUNA PRO TEAM
4 Meredith Miller UCI WPT: Team TIBCO/ To the Top
5 Gabby Durrin
6 Courtenay Mcfadden
7 Nicole Duke
8 Erica Zaveta Team Redline
9 Sunny Gilbert Michelob Ultra - Big Shark Racing
10 Amanda Nauman SDG Bellwether pb Krema Peanut Butt
11 Crystal Anthony Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
12 Abby Strigel Trek Cyclocross Collective
13 Carolina Gomez-villafane
14 Laurel Rathbun TWENTY16 Junior Development Team
15 Rebecca Gross Vanderkitten CX (VKCX)
16 Carol Seipp County Cycles Masters CX p/b Trek
17 Katie Arnold
18 Brittany Mcconnell Mercy-Specialized
19 Jennifer Nowlin Power Fix CX
20 Katherine Santos Red Zone Cycling
21 Anna Schappert
22 Mackenzie Woodring
23 Mackenzie Green Red Zone Cycling
24 Corey Coogan cisek Power Fix CX
25 Rachel Dobrozsi Red Zone Cycling
26 Jennifer Perricone Team Wheel & Sprocket
27 Lindsay Knight Heritage Race Club
28 Amanda Schaap Speed Merchants
29 Lindsay Zucco PSIMET Racing
30 Nicole Mertz GPCX on the DL
31 Katie Isermann PSIMET Racing
32 Christine Thornburg PSIMET Racing
DNF Emma Swartz Team Wheel & Sprocket
DNF Meghan Korol Don Walker Cycles Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 13   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Headley KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
Finishers: Cat 3: 2