Log In
Grand Prix Erik Tonkin: Hood River Double Cross • Sep 14 2013
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.9
1
4.4
4.4
3.9
Clear, 72 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.9
Beers
1
Moisture
4.4
Accel
4.4
Tech
3.9
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Heisterkamp 35:38
2 Justin Philips 35:39
3 Martin Fuss 36:17
4 Mike Reddig Camas Bike and Sport 36:19
5 Paul Schoonover 36:49
6 Greg Dufour Athletes Lounge Cycling Team 37:01
7 Keith Wolff 37:34
8 Mike Wenrick 37:45
9 Anthony Smith 38:03
10 Emanuel Mcgladrey 38:13
11 Britton Gentry 38:15
12 Luis Vargas Human Powered 38:21
13 Mike Ruff 38:23
14 Phillip M trost Team S+M 39:01
15 Pierce Louis 39:04
16 Aneel Nath 39:23
17 Stephen Ford 40:04
18 Danny Pettit 40:30
19 Cooper Irwin Hapi-Go! 41:22
20 Eugene Ezman 41:28
21 Marc Angelo Human Powered 34:15
22 Zach Durst Hapi-Go! 35:04
23 David Hankins Camas Bike and Sport 35:06
24 Ian Green 35:28
25 Helen Reedy 36:38
26 Richard Mckee 36:42
27 Jeff Dreiling 36:43
28 Jj Stecher 37:04
29 William Hummels Hapi-Go! 41:00
30 John Morehead Camas Bike and Sport 38:39
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Medure DNR Cycling 38:29
2 Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team 38:36
3 Marayah Deese Heartstrings Cycling 38:52
4 Kathy Hovermale Boneyard Cycling 39:53
5 Virginia Xing Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 40:10
6 Libby North Sweetpea Ladies Auxiliary 40:22
7 Courtney Stella 40:29
8 Marny Musielak Trinity Bikes 40:38
9 Candida Hart Hapi-Go! 40:59
10 Tracy Anderson 41:03
11 Inge Wortman Threshold Velo 41:13
12 Traci Smolen 41:58
13 Jordana Gustafson 43:22
14 Elizabeth Gintz Mountain View Cycles/Subway 45:14
15 Rose-ann Stark Sprout Cycles/Lucky Lab 48:12
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt 0:58:35
2 Michael Gallagher Breadwinner Cycles 0:59:38
3 Leland Gilmore Rapha/River City Bicycles 0:59:42
4 Ryan Weaver Rapha/River City Bicycles 0:59:48
5 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside 1:00:01
6 Lance Haidet 1:00:08
7 Seth Patla Rapha/River City Bicycles 1:00:11
8 Christopher Bagg HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 1:00:30
9 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 1:00:57
10 Ryan Garner 1:01:14
11 James Ceccorulli bicycleattorney.com 1:01:53
12 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood 1:01:58
13 Peter Vraniak 1:02:53
14 Javier Colton Sunnyside Sports 1:03:31
15 Matt Hall 1:03:38
16 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 1:04:29
17 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood 1:04:36
18 Colin Rowan Look Good Feel Good 1:04:56
19 Chip Sloan Gründelbrüisers/Stewie Bicycles 0:58:44
20 Ira Ryan Breadwinner Cycles 0:59:06
21 David Holden 0:59:40
22 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside 1:01:40
23 Byron Breeden Guinness Cycling Team 1:01:56
24 ? ? 1:02:40
DNF Cliff Eslinger
DNF Stephen Bedford HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
DNF Patrick Means Team S+M
DNF Curtis Bergquist Bike Central
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Lygo Beaverton Bicycle Club 44:26
2 James Bradley Rogue / Mt. View Cycles 44:32
3 Justin Brauner Beermongers Cycle Club 44:35
4 Thomas Hainisch WebCyclery.com 44:46
5 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood 45:17
6 David Sterry Green Submarine Records 45:43
7 Josiah Zukowski Heartstrings Cycling 45:57
8 Sage Brown 45:58
9 Bill Klingler Beermongers Cycle Club 46:14
10 Douglas Johnson 46:29
11 Doug Minarik bicycleattorney.com 39:34
12 Mark Holden Oregon Bike Shop Racing Team 39:52
13 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood 40:09
14 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith & 40:51
15 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club 41:55
DNF Sean Cook
DNF Joel Mccarthy River City Bicycles
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Youngs Therapeutic Associates PDX Cycling 39:43
2 Ryan Menze Team Oregon presented by Laurelwood 40:05
3 Josh Spear Athletes Lounge Cycling Team 40:15
4 Daniel Carter 40:38
5 Jerome Leedy Soraz Racing p/b CAPA 41:03
6 Sean A carline CX Pistols p/b Cyclocross.com 41:28
7 Erik Denninghoff DNR Cycling 42:00
8 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 42:14
9 Eric Nelson Soraz Racing p/b CAPA 42:34
10 Andrew Smith Trailhead Coffee Roasters 42:49
11 Bill Garcia Beaverton Bicycle Club 42:57
12 John Napier Camas Bike and Sport 42:58
13 Eben Horacek 43:29
14 Randall Frandsen 43:36
15 Daniel Esterling Green Submarine Records 43:36
16 Travis Parker 44:22
17 Cory Solovewicz 44:43
18 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 44:46
19 Adam Moore Look Good Feel Good 45:19
20 Dante Solano DNR Cycling 45:32
21 Joseph French Lost Highway 45:47
22 Conor Fitzgerald 45:48
23 Sean Hunter Threshold Velo
24 Isaac Frost Green Submarine Records 39:18
25 Timothy Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 39:25
26 Eric Albright 40:00
27 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club 40:13
28 Patrick Reedy 40:15
29 Brian Hart sr. Hapi-Go! 40:32
30 Kate Ayres 40:33
31 Stephen Carter The Spokesmen 40:56
32 John Ayres 40:58
33 Hannah Hart Hapi-Go! 41:36
34 Nathaniel Wells 43:29
35 Stephen Laurent 38:47
36 Brett Cassidy Human Powered 38:53
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 40:57
2 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi 41:03
3 Tim Schauer West End Bikes/Specialized 41:05
4 Brian Malloy Therapeutic Associates PDX Cycling 41:10
5 Mark Thomas Rogue / Mt. View Cycles 41:13
6 Mike Hall Half Fast Velo presented by Ninkasi 41:59
7 Tyson Hart Filth and Fury 42:56
8 David Webb Camas Bike and Sport 43:30
9 Matt Brownfield Team Oregon presented by Laurelwood 45:17
10 Philip Meyrick 39:21
11 Rex Buchanan 39:28
12 Todd Engblom-stryker The Spokesmen 40:13
13 Terry Chubb 38:49
DNF Jon Pearson Therapeutic Associates PDX Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 25:15
2 Ryder Uetrecht WebCyclery.com 26:20
3 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling 26:38
4 Calvin Keane Bend Endurance Academy 26:44
5 Jace Petersen 28:38
6 Carson Griffith Bend Endurance Academy 28:50
7 Elijah Krause Bend Endurance Academy 30:27
8 Larenzo Sobolewski 31:10
9 Luke Soto 33:23
10 Tabor Stensrad Team S+M 33:32
11 Caleb Matson Team Lazy Tarantulas 36:26
12 Max Cordell 26:02
13 Jake Olander Bend Endurance Academy 37:52
14 Michael Metz bicycleattorney.com 37:05
DNF Collin Turner Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Parker Green Beaverton Bicycle Club
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy 28:31
2 Brian Hart jr. Hapi-Go! 28:34
3 Jonathan Wimberly Bend Endurance Academy 29:53
4 Carson Westberg WebCyclery.com 30:03
5 Joseph Hemlock 30:21
6 Davis Melkonian Mountain View Cycles/Subway 31:00
7 Maxwell Chelab Bend Endurance Academy 31:15
8 Owen Szwaya bicycleattorney.com 31:19
9 Nate Lelack Bend Endurance Academy 32:16
10 Freddy Anderson Beaverton Bicycle Club 25:54
11 Torrien Bruce Word-RCB by Cyclisme 26:09
12 Kelton Smith PDX Devo Junior Cycling 26:45
13 Brayton Sobolewski 27:28
14 William Hummels Hapi-Go! 34:35
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Melkonian Mountain View Cycles/Subway 28:14
2 Justin Ziehnert Beaverton Bicycle Club 29:18
3 James Wimberly Bend Endurance Academy 29:23
4 Noah Beggs PDX Devo Junior Cycling 29:24
5 Peter Newlands PDX Devo Junior Cycling 30:27
6 Elkin Parker 31:55
7 Cooper Irwin Hapi-Go! 26:34
8 Spencer Scott Bend Endurance Academy 26:42
9 Zach Mikkelson Mountain View Cycles/Subway 27:54
10 Zach Durst Hapi-Go! 27:57
11 Legend Johnson PDX Devo Junior Cycling 28:45
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 28:08
2 Sam Wiley Mountain View Cycles/Subway 29:42
3 Connor Dunn Mountain View Cycles/Subway 31:57
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennelle Holmes WebCyclery.com 28:17
2 Lauren Ziehnert Beaverton Bicycle Club 28:20
3 Mckenna Mckee 35:30
4 Emma Royce The Spokesmen 36:29
5 Lily Tewfik 25:16
6 Katie Castle Portland Velo Racing Team 25:59
7 Guinneve Balkey 27:52
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Ziehnert Beaverton Bicycle Club 28:02
2 Skylar Grayson Bend Endurance Academy 28:02
3 Aunika Miranda Trusty Switchblade 30:34
4 Kaylie Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 36:46
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Taylor Bend Endurance Academy 26:16
2 Katie Ryan Bend Endurance Academy 27:06
3 Kathryn Ragsdale Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Slater Evolution Racing Team/River City Bi 41:42
2 Jeff Turner 41:44
3 Michael Kosmala Team S+M 42:01
4 Roger Lloyd Therapeutic Associates PDX Cycling 42:11
5 Joseph Ketner Team Oregon presented by Laurelwood 42:19
6 Rob Anderson Team Oregon presented by Laurelwood 42:30
7 David Pedersen Portland Bicycle Studio 42:40
8 Mike Abel Team Oregon presented by Laurelwood 42:40
9 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com 43:06
10 Andrew Filer 43:11
11 Matthew Smith 43:13
12 Matt Edler Portland Bicycle Studio 43:14
13 Brandon Rothauge Team Planet X USA 43:25
14 Seth Taylor Therapeutic Associates of Bend/Pine 43:28
15 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team 43:29
16 Ryan Francesconi Team Oregon presented by Laurelwood 43:30
17 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair 43:39
18 Kenny Wolford 43:43
19 Neil Green Therapeutic Associates PDX Cycling 43:46
20 Mark Widlund The Spokesmen 44:01
21 Brian Nelson Trusty Switchblade 44:02
22 Jarod Seaman Buy Local Cycling 44:03
23 Mark Deresta Mountain View Cycles/Subway 44:04
24 Jay Wisowaty Sprout Cycles/Lucky Lab 44:11
25 Steve Williams Buy Local Cycling 44:15
26 Paul Hamerton-kelly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 44:17
27 David Rasca Buy Local Cycling 44:17
28 Kirk Wong Rebound/Tireless Velo 44:18
29 Jeff Kleihauer 44:26
30 Douglas Johnson 44:50
31 Michael Giolinski 45:06
32 Chris Nelson Green Submarine Records 45:06
33 Brian Wielenga Beermongers Cycle Club 45:09
34 Bradley Pfeiffer Trusty Switchblade 45:13
35 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood 45:30
36 Jim Mudd 45:30
37 Dennis Stafford 45:36
38 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas 45:36
39 Rick Boston Bellovaci United 45:52
40 David Anderson Boneyard Cycling 46:00
41 Ian Kennedy bicycleattorney.com 46:22
42 Guy Smith 46:32
43 Ile Powell Team S+M
44 Bernard Acevedo 46:37
45 Steven Westberg WebCyclery.com 47:40
46 Brett Golden 47:40
47 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru 47:40
48 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 47:54
49 Amit Kobrowski Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 41:25
50 Jason Musengo 41:34
51 Judson Mccauley The Spokesmen 42:50
52 Blaine Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 43:42
DNF Thomas Hainisch WebCyclery.com
DNF Jason Uland Team Cthulhu
DNF Matt Savage Trusty Switchblade
DNF Justin Huggins
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Cordell 41:35
2 Ryan Marquardt 41:52
3 Peter Rueegger Team Mudman 41:56
4 Chris Blem Team Lazy Tarantulas 42:55
5 Jon Langbehn Team Oregon presented by Laurelwood 43:11
6 Thomas Royce The Spokesmen 43:27
7 Donald Newlands Portland Velo Racing Team 43:28
8 Gramstad73 Gramstad73 Rebound/Tireless Velo 43:55
9 Steven Ohlhaber 43:56
10 Rob Russell Camas Bike and Sport 44:10
11 Andrew Stewart Mountain View Cycles/Subway 44:27
12 Mike Packer Rebound/Tireless Velo 44:27
13 Thomas Schoenborn Team Oregon presented by Laurelwood 44:43
14 Webster Wilson 44:45
15 Jeff Steiner Showers Pass 44:56
16 Scott Hamness Sprout Cycles/Lucky Lab 45:04
17 Chris Meilinger 45:24
18 Steve Kresl 45:38
19 Jay Swavely Camas Bike and Sport 45:47
20 Devin Dailly HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 45:48
21 Charles Barrett 45:53
22 Brett Hrenko Team Oregon presented by Laurelwood 45:55
23 Brandon Cornejo Portland Velo Racing Team 46:04
24 Steve Black 46:16
25 Rich Hannah Team Mudman 46:20
26 Nathaniel Wells 46:21
27 Matthew Cordeiro 46:23
28 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46:26
29 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling 46:36
30 Mark Chasse Portland Velo Racing Team 46:45
31 Josh Platis Rubicon 46:46
32 John Martin Team Lazy Tarantulas 47:08
33 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi 47:28
34 Steven Soto 39:57
35 Jerod Cottrill Rebound/Tireless Velo 39:57
36 Paul Schoonover 40:03
37 Burk Webb Portland Velo Racing Team 40:12
38 Mark Castle Portland Velo Racing Team 40:17
39 Mark Mcmurtry Bellovaci United 40:52
40 Todd Burnette Trailhead Coffee Roasters 40:53
41 Matt Haughey Buy Local Cycling 41:06
42 Andy Casebeer Team S+M 42:12
43 Thomas J meier 42:31
44 Patrick Meigs 43:43
45 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas 44:32
46 Chris Valencia Team S+M 45:16
47 Mike Sobuleski Hapi-Go! 45:34
48 Andrew Kaylor Hapi-Go! 46:14
49 David Lam 47:56
50 Rob Kennedy Camas Bike and Sport 40:06
51 Rick Jones 40:10
52 Jeff Elton 44:23
DNF Rob Lavigne
DNF Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Hoerner West End Bikes/Specialized 43:22
2 Greg Talbert 43:32
3 Johnny Vergis Cyclepath Racing 43:36
4 Eric Schusterman Bend Memorial Clinic Total Care Rac 43:52
5 Chauncey Curl Cyclepath Racing 44:00
6 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo 44:05
7 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 44:14
8 Daniel Melkonian Mountain View Cycles/Subway 44:41
9 Todd Schock Boneyard Cycling 44:46
10 Steve Petersen 46:18
11 Michael Kender Upper Echelon Fitness and Rehabilit 46:29
12 Steve Lacey 46:49
13 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 47:01
14 David Dorocke 47:03
15 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team 47:04
16 Randy Scott 47:07
17 John Napier Camas Bike and Sport 47:16
18 Brian Towey 47:18
19 Paul Mautner Veloforma 47:32
20 Mike Mercer 47:38
21 Brian Smith WebCyclery.com 47:40
22 Jon Gove Ruckus Test Team 47:42
23 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi 40:42
24 John Nicholas DNR Cycling 40:50
25 John Obrien Evolution Racing Team/River City Bi 41:00
26 Michael Metz 41:01
27 Charles Linke 42:16
28 Michael Mclandress Boneyard Cycling 42:17
29 Terry Mallon 42:19
30 Tom Nilan 42:32
31 Dennis Starkey Camas Bike and Sport 43:18
32 Vincent Plaza BriHOP Cycling 43:45
33 David Smith 44:56
34 George Wright 45:27
35 Mike Murray Bike Central 46:50
36 David Hankins Camas Bike and Sport
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports 46:26
2 Ron Strasser Team S+M 48:07
3 Robert Fox Buy Local Cycling 40:39
4 Russell Speirn Portland Velo Racing Team 41:17
5 Amory Cheney Boneyard Cycling 43:51
6 Terry Atwood Portland Velo Racing Team 44:19
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Butler Evolution Racing Team/River City Bi 1:02:04
2 Martin Baker Kesho Bicycles 1:02:35
3 Brent Casady 1:03:07
4 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac 1:03:15
5 Chad Swanson Team S+M 1:04:10
6 Joseph Reynolds Portland Bicycle Studio 1:04:11
7 Mike Henry 1:04:14
8 Rick Metz bicycleattorney.com 1:04:33
9 Todd Rosier Therapeutic Associates PDX Cycling 1:04:35
10 Matt Engel 1:04:47
11 Mike Szwaya bicycleattorney.com 1:05:05
12 John Mitchem West End Bikes/Specialized 0:57:55
13 Jeff Standish Therapeutic Associates PDX Cycling 0:58:15
14 Kale Chalmers HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:58:28
15 Bruce Rogers Hutch's/Bend Dental 0:58:30
16 Richard Horacek HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 0:58:42
17 Lloyd Connelly DNR Cycling 0:58:49
18 William Henterly Fred Meyer/Lakeside Cycling Team 0:58:56
19 Jesse Luckett Cyclepath Racing 0:59:02
20 Tony Daversa Filth and Fury 0:59:04
21 Buzz Truitt Rebound/Tireless Velo 0:59:10
22 Philip Hatton Athletes Lounge Cycling Team 0:59:11
23 Brian Foresta Filth and Fury 0:59:13
24 Robert Uretrecht WebCyclery.com 0:59:17
25 Wade Miller Sunnyside Sports 0:59:28
26 Eric Lanners Team S+M 0:59:35
27 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:00:12
28 Kevin Condron Gentle Lovers 1:00:31
29 Greg O'Brien Rebound/Tireless Velo 1:00:32
30 David Saltzberg Rebound/Tireless Velo 1:00:39
31 Roger Meier Cyclepath Racing 1:01:06
32 Bob Jacobs bicycleattorney.com 1:01:10
33 Harald Graham Evolution Racing Team/River City Bi 1:01:15
34 Pat Kudszus Team Lazy Tarantulas 1:01:26
35 Matt D'elia Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:01:40
36 Quinn Jackson DNR Cycling 1:01:46
37 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood 1:02:22
38 Chad Sage Sunnyside Sports 1:02:36
39 Tony Dirks Rogue / Mt. View Cycles 1:03:34
40 John Droege Filth and Fury 0:58:16
41 Mathew Braun 0:58:37
42 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood 0:58:49
DNF Craig Ruby Oregon Bike Shop Racing Team
DNF Matt Kline Sappo Hill Soapworks
DNF Robert Declerk Hutch's/Bend Dental
DNF Scott Mares Threshold Velo
DNF Brian Spears Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Timothy Shreve Hutch's-Slocum-Co-Motion
DNF Chad Smeltzer crank
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mielle Blomberg Team S+M 39:31
2 Cary Schwarz Bend Memorial Clinic Total Care Rac 40:10
3 Ann Kennedy bicycleattorney.com 40:20
4 Jennifer Wardell Mountain View Cycles/Subway 40:20
5 Lindsay Kandra West Coast Women's Cycling p/b Nink 41:18
6 Kathleen Martin Team Lazy Tarantulas 41:27
7 Anna Vaughn West Coast Women's Cycling p/b Nink 41:38
8 Becky Rice Team Lazy Tarantulas 41:48
9 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 42:47
10 Ellen Miller Team Lazy Tarantulas 43:32
Finishers: Cat 3: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cara Vangorder lasof Trusty Switchblade 43:21
2 Anna Saltonstall 44:10
3 Traci D'elia Sweetpea Ladies Auxiliary 46:58
4 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas 41:12
DNF Erika Miranda Trusty Switchblade
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Mountain View Cycles/Subway 39:58
2 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo 40:20
3 Angela Horton gapay Hammer Velo 41:43
4 Karen Kenlan Sunnyside Sports 42:06
5 Darien Curl Sunnyside Sports 42:13
6 Gina Milelr Sunnyside Sports 42:58
7 Carey Macnaughton Upper Echelon Fitness and Rehabilit 46:17
8 Barbara Thiele Team Rose City 42:34
9 Bonnie Rosenfeld Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44:49
10 Pam Reid Team Rose City 42:41
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Santos Cyclepath Racing 39:26
2 Lee Ordonez English Cycles 39:48
3 Cody Peterson Hutch's-Slocum-Co-Motion 39:50
4 Jeremy Russell bicycleattorney.com 39:53
5 Gabriel Linn Trusty Switchblade 39:58
6 Brian Kesselman 40:07
7 Brett Luelling Portland Bicycle Studio 40:15
8 Tim Jones Therapeutic Associates of Bend/Pine 40:24
9 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 40:48
10 Dvid Robinson 41:03
11 David Boerner Ruckus Test Team 41:54
12 Mike Bene 42:12
13 Brian Lynch Dr Will Bar 42:26
14 John Lin Therapeutic Associates PDX Cycling 42:35
15 Shawn Small Ruckus Test Team 43:19
16 Tyler Bump Ruckus Test Team 43:20
17 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team 43:26
18 Sal Collura Hutch's-Slocum-Co-Motion 43:41
19 Daniel Carter Beermongers Cycle Club 43:49
20 Jonathan Penfold Oregon Bike Shop Racing Team 43:58
21 Anthony Matson Team Lazy Tarantulas 44:05
22 Greg Adams Cyclepath Racing 44:35
23 Ryan Barrett 44:43
24 John Ayres 45:52
25 Greg Johnson 46:06
26 Erik Denninghoff DNR Cycling 46:49
27 Daniel Evans Ruckus Test Team 39:28
28 Chase Banna 40:00
29 David Miller Team Lazy Tarantulas 40:36
30 Forrest Koran 44:08
31 Brian Hart sr. Hapi-Go! 44:30
32 Maxwell Merkle Ruckus Test Team 45:20
33 Carly Heron RAO/Imperial River Racing 45:29
34 Lloyd Connelly DNR Cycling 46:12
35 Steven Westberg WebCyclery.com 47:51
36 Elisabeth Mahoney 44:23
37 John Nicholas DNR Cycling 39:45
DNF Ruben Galbraith
DNF Christopher Burge Green Submarine Records
DNF Eric Moody Mountain View Cycles/Subway
DNF Luke Demoe Reall Racing
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 28  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Browning Cyclepath Racing 1:02:37
2 Laura Trace Upper Echelon Fitness and Rehabilit 1:03:23
3 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc 1:04:17
4 Jennifer Johnson 1:04:31
5 Kristen Minarik bicycleattorney.com 1:04:48
6 Jill Hardiman Team S+M 1:05:22
7 Rachel Bagley Ironclad/Yakima 1:05:25
8 Amy Rice Team Lazy Tarantulas 1:05:33
9 Megan Chinburg River City Bicycles Women's Team 0:58:00
10 Renee Scott Sunnyside Sports 0:58:08
11 Susan Peithman River City Bicycles Women's Team 0:58:30
12 Laurie Hotovy Team S+M 0:58:39
13 A Halpin Sunnyside Sports 0:58:47
14 Amy Vantassel Athletes Lounge Cycling Team 0:58:54
15 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com 0:59:10
16 Jennifer Haliewicz Upper Echelon Fitness and Rehabilit
17 Susannah Hart Hapi-Go! 0:59:49
18 Meagan Masten Portland Bicycle Studio 0:59:59
19 Beth Flanagan 1:00:07
20 Jeanne Beko CX Pistols p/b Cyclocross.com 1:03:28
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellene Smith bicycleattorney.com 40:35
2 Jennifer Pereau River City Bicycles Women's Team 41:14
3 Kristin Wille Ruckus Test Team 41:15
4 Elise Wright 41:55
5 Emily Boscacci Oregon Bike Shop Racing Team 42:31
6 Melissa Sher 43:06
7 Diane Bradley Rogue / Mt. View Cycles 43:44
8 Deann Garcia West Coast Women's Cycling p/b Nink 43:51
9 Erin Chipps Green Submarine Records 44:13
10 Kimberly Filer Sorella Forte p/b St Honoré Bakery 44:21
11 Jill Petersen Team Finger 44:28
12 Josie Norris 44:46
13 Hannah Hart Hapi-Go! 44:49
14 Jordan Fidler Metropolis Cycle Repair 44:51
15 Marie Major Rebound/Tireless Velo 44:51
16 Heather Johnson Beaverton Bicycle Club 45:16
17 ? ? 45:35
18 Jordan Faulds West Coast Women's Cycling p/b Nink 40:47
DNF Annie Nielsen bicycleattorney.com
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jillian Noe Oregon Bike Shop Racing Team 43:04
2 Jessica Gill 43:46
3 Krissy Brunsman Green Submarine Records 43:49
4 Caroline Gentry Sweetpea Ladies Auxiliary 44:05
5 Elisabeth Mahoney 44:45
6 Dawn Andres Portland Bicycle Studio 46:35
7 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary 46:58
8 Evelyn Kim HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team 47:08
9 Patti Wolfe Trinity Bikes 38:26
10 Jericho Winter Beermongers Cycle Club 39:02
11 Nita Galambos Oregon Bike Shop Racing Team 39:22
12 Stephanie Stauber Beermongers Cycle Club 39:25
13 Senna Towner 40:56
14 Anna Ryan Human Powered 41:55
15 Shawna Whitton Beermongers Cycle Club 43:06
16 Kathleen Hellem 44:48
17 Sandra Krueger Oregon Bike Shop Racing Team 49:34
DNF Catherine Cooper HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
DNF Starr Walker Portland Bicycle Studio
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 16