Log In
Grand Prix Carl Decker: Heiser Farm • Sep 29 2018
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
4.3
2.3
3.5
4
4.3
Overcast, 60 degrees, wind 2 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.3
Beers
2.3
Moisture
3.5
Accel
4
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Vanvalkenburg Cyclepath Racing
2 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
3 Dorothy Topper Team Finger
4 Sarah Umberhandt Stumptown Cycling Club
5 Maia Hampson
6 Kim Gerhardt
7 Nancy Grossman Team Planet X USA p/b Xiologix
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Little BeerMongers
2 Erik Voldengen Therapeutic Associates Racing p/b P
3 Jon Pearson Sage Titanium
4 David Rosen Sage Titanium
5 Alan Thomason Deschutes Brewery
6 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
7 Scott Rath Sage Titanium
8 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team
9 Nikolas Heagy Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Michael Clark Stumptown Cycling Club
11 James Owen Capitol Velo
12 Nathan Koch Team Finger
13 Mike Reddig Dialed Cycling Team
14 James Peale
15 Mark Sather Team 10 Barrel
16 Doug Bowman
17 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Matt Haughey
19 Ed Waters
20 Jim Hendrickson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Lilly Bend Endurance Academy
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Sam Day Bend Endurance Academy
4 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
2 Jackson Loftus Team Lazy Tarantulas
3 Parke Chapin Bend Endurance Academy
4 Caiden Hartrich Bend Endurance Academy
5 Zane Strait Bend Endurance Academy
6 Jake Johansen PDX Devo Junior Cycling
7 Justin Saunders
8 Tygre Westerfield Dialed Cycling Team
9 Zachary Smith PDX Devo Junior Cycling
10 Sam Tate Bend Endurance Academy
11 Peter Bentley Bend Endurance Academy
12 Nyall Trout Team S+M
13 Dublin Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
14 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
15 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
16 Benjamin Tai Cyclepath Racing
17 Ronan Myers
18 Calum Pierce PDX Devo Junior Cycling
19 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
20 Max Smith PDX Devo Junior Cycling
21 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
22 Ryan Marks Bend Endurance Academy
23 Jacob Hamness Dialed Cycling Team
24 Bjorn Blankenship Bend Endurance Academy
25 Oliver Bond-welch Bend Endurance Academy
26 James Yoon Dialed Cycling Team
27 Liam Carmichael
28 Charley Myers
29 Jack Billowitz Bend Endurance Academy
30 Michael Metz bicycleattorney.com
31 Alexander Vogs BBC Bike Gallery Continental
32 Liam Harrison PDX Devo Junior Cycling
33 Thayer Collins Bend Endurance Academy
34 Hunter Westerfield Dialed Cycling Team
35 Hendrik Hagedorn Grouptrail Cycling
36 Jack Hampson Sage Titanium
37 Orion Souders PDX Devo Junior Cycling
38 William Nusbaum Team Lazy Tarantulas
39 James Umberhandt Stumptown Cycling Club
40 Noah Sampson
41 Simon Reynolds Team Lazy Tarantulas
42 Gavin Newman Sage Titanium
43 Thomas Little BeerMongers
44 Jack Abel
45 Corbin Dodge
46 Israel Jr. melson Hutch's Eugene
47 Koen Smelser
48 Miles Pitone
49 Andrew Metz
50 Sebastian Bartnikowski
51 Elias Kemmerle
52 Aaron Ramey
53 Quinn Mafchinwerth
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 42  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
5 Zoe Doden Bend Endurance Academy
6 Kylie Eckert Bend Endurance Academy
7 Kayden Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
8 Spring Westerfield Dialed Cycling Team
9 Victoria Snyder
10 Sydney Little BeerMongers
11 Coco Leritz Team Lazy Tarantulas
12 Summer Westerfield Dialed Cycling Team
13 Karlee Sarrett Hutch's Eugene
14 Anna Marks
15 Deja Dydasco Dialed Cycling Team
16 Peyton Wilson
17 Kiley Dodge Bicycleway.com/OPS
18 Olivia Heffner
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gallagher Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
2 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
3 Sean Haidet
4 Brian Anthony ANTHM Collective
5 Chad Swanson Team S+M
6 Brian Kesselman ANTHM Collective
7 John Weathers bicycleattorney.com
8 Rick Metz bicycleattorney.com
9 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
10 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
11 Doug Merritt BeerMongers
12 James Coates
13 Matt Jamison Grouptrail Cycling
14 Lance Heppler Dialed Cycling Team
15 Mathew Braun
16 Dolan Halbrook bicycleattorney.com
17 Mike Bene Tuite Bicycle Repair
18 Tre Hendricks
19 Joe Santos Cyclepath Racing
20 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
21 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
22 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
DNF Fred Mills
DNF David Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Thayer Grouptrail Cycling
2 Joseph Tysoe
3 Michael Kolb ANTHM Collective
4 Benjamin Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Nikolaus Kashey
6 Bill Messer
7 Andre Vogs BBC Bike Gallery Continental
8 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
9 Whitney Phillips Dialed Cycling Team
10 Joshua Boelter Cyclepath Racing
11 Tony Pitone
12 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
13 Adam Vanarsdall
14 David Kaysen Dialed Cycling Team
15 John Lopez Trusty Switchblade
16 Eric Aldinger Team Finger
17 Barry Pieratt Half Fast Velo presented by Ninkasi
18 Joe Pinzone
19 Greg Myers
20 Toby Contreras
21 John Pettitt ANTHM Collective
22 Jose Torres
23 Matthew Jetton
24 Brad Alderman Team Planet X USA p/b Xiologix
25 Michael Clark Stumptown Cycling Club
26 Stephen Carter The Spokesmen
27 Joseph French Swift Racing
28 Jason Jones Team Planet X USA p/b Xiologix
29 John Wilger Team Oregon p/b Rodda Paint
30 Steven Soto Team Planet X USA p/b Xiologix
31 James Lais
32 Craig Deambrose Trusty Switchblade
33 Thomas Smith Bicycleway.com/OPS
34 Scott Laplante
35 Jordan Boutilier Marys Bicycle Club
36 Jeff Christensen Half Penny Cycling Team
37 Jeff Dill ANTHM Collective
38 Albert Passadore Hammer Velo
39 Robert Mansolillo
40 Jordan Staples Sage Titanium
41 Corey Mcmanus
42 Mark Sather Team 10 Barrel
43 Robert Copenhaver Grouptrail Cycling
44 Luke Bergerson Capitol Velo
45 Jeff Clay
46 Thomas Tritz
47 Bjoern Brunner
48 Andrew Duncan BeerMongers
49 Ted Taylor Deschutes Brewery
50 Scott Coleman Team Planet X USA p/b Xiologix
51 Mark Hand Team Planet X USA p/b Xiologix
52 Andrew Kaylor Team Planet X USA p/b Xiologix
DNF Christophe Berteau-pavy
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 44  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Aylward Bonk Collective
2 Chris Wierman Dialed Cycling Team
3 Jordan Miller Deschutes Brewery
4 Scott Chamberlain Team Planet X USA p/b Xiologix
5 Brent Morrow
6 Terry Hamness Dialed Cycling Team
7 Abram Hernandez BeerMongers
8 Chris Moor Deschutes Brewery
9 Dan Werle
10 Eric Mergen Team Planet X USA p/b Xiologix
11 Peter Gutwald Sage Titanium
12 David Johnson Team Oregon p/b Rodda Paint
13 "jason Bavuso"
14 Barton Carter
15 James Green Trusty Switchblade
16 Steve Popp Team Oregon p/b Rodda Paint
17 Christopher Moore
18 Will Cortez Oregon Bike Shop Racing Team
19 Darin Swan
20 Bas Geelen
21 Jeff Chochon Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
22 Andy Letourneau
23 David Rasca Half Penny Cycling Team
24 Joshua Hanselman
25 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
26 Frederick Smelser
27 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
28 Paul Souders
29 Jesse Coombs
30 Dean Maclean Team Planet X USA p/b Xiologix
31 Bradley Pfeiffer
32 Jay Small Dialed Cycling Team
33 Andy Platt
DNF Ryan Chase Deschutes Brewery
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Metz bicycleattorney.com
2 Perry Lund Co-Motion Factory Racing Team
3 Bob Jacobs bicycleattorney.com
4 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b P
5 Michael Metz bicycleattorney.com
6 Jeff Standish Sage Titanium
7 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
9 Chris Haverty Therapeutic Associates Racing p/b P
10 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
11 David Saltzberg Therapeutic Associates Racing p/b P
12 John Hatfield Dialed Cycling Team
13 Tom Hill bicycleattorney.com
14 Rich Rosko Hammer Velo
15 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo
16 Tony Wolff Stumptown Cycling Club
17 William Petersen
18 Jd Jaspersen
19 Steven Basden Cyclepath Racing
20 Jon Gove Grouptrail Cycling
21 Mike Mercer Grouptrail Cycling
22 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
23 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b P
24 George Wescott
25 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
26 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
27 Dave Metz
28 Timothy Shreve Hutch's Eugene
29 Jason Bietz
30 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
31 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 Steven Westberg Deschutes Brewery
33 Mike Taylor Deschutes Brewery
34 Howard Cohen Team Finger
35 Mitch Gold Team Dr Will Bar
36 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi
DQ Dave Luoma Cyclepath Racing
DNF Eric Vickers Half Penny Cycling Team
DNF Mark Stoller Stumptown Cycling Club
DNF Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wilson Team S+M
2 Mark Schwyhart Team S+M
3 Joe Field
4 Michael Longmire Revenge Cycling & Racing
5 Mark Lipchick
6 Dave Luoma Cyclepath Racing
7 Joe Hamilton Rebound/Tireless Velo
8 Hugh Givens bicycleattorney.com
9 Mark Hildebrandt Cyclepath Racing
10 Ron Strasser Team S+M
11 Jeff Hollister Team Oregon p/b Rodda Paint
12 Paul Mautner Veloforma
13 Ed Rogers
14 Howard Cohen Team Finger
15 John Nicholas
16 Adam Tate Eugene Velo Racing
17 Tom Meier
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Day Deschutes Brewery
2 Jessica Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
3 Stephanie Uetrecht Fulcrum Properties/WebCyclery
4 Erinne Goodell Team Slow
5 Kimberly Sass Sorella Forte
6 Patricia Strange Deschutes Brewery
7 Brittany Stover Team AF
8 Suzy Renn Team Slow
9 Susan Koonce Sorella Forte
10 Rebecca Hillary Team AF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mari Little BeerMongers
2 Pam Power Bonk Collective
3 Beth Flanagan BeerMongers
4 Kristi Cushman
5 Cecilia Becerra
6 Autumn Shreve Team AF
7 Amy Engstrom
8 Carrie Hutchison
9 Mel Walker
10 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team
11 Renee Beard
12 Elaine Prause Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
13 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
Finishers: Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
2 Cheryl Stockton
3 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Cary Schusterman Sunnyside Sports
5 Donna Metz bicycleattorney.com
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Foster Deschutes Brewery
2 Pam Reid Team Rose City
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Babcock Team S+M
2 Robert Cummings Mettle Cycling
3 Jeremy Russell
4 Stephen Hartzel Breadwinner Cycles
5 Mitchell Trux PDX TI
6 Kurt Wolfgang
7 Max Ritzow PDX TI
8 Molly Cameron
9 Felipe Nystrom
10 Ryder Uetrecht
11 Andrew Coe PDX TI
12 Brad Petersen Bonk Collective
13 Ben Pederson Grouptrail Cycling
14 Erik Hammerquist TCNF.LEGAL Racing Team
15 Paul Furst Dialed Cycling Team
16 Jacob Rathe
17 Shannon Skerritt
18 Scott Kocher Therapeutic Associates Racing p/b P
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Wierman Dialed Cycling Team
2 Dustin Henderson Deschutes Brewery
3 Randall Fransen Mettle Cycling
4 Chris Sarrett Hutch's Eugene
5 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team
6 Paul Furst Dialed Cycling Team
7 Adam Kachman Mettle Cycling
8 Lance Heppler Dialed Cycling Team
9 Greg Mcelravy
10 David Cushman Grouptrail Cycling
11 Christian Lam
12 Peter Madsen
13 Keith Mcintire BeerMongers
14 Andrew Suchocki BeerMongers
15 Adam Moore Grouptrail Cycling
16 Jake Olander Bend Endurance Academy
17 Troy Duppenthaler
18 Adam Ruff
19 John Gill Team Oregon p/b Rodda Paint
20 Cory Nann Team Planet X USA p/b Xiologix
21 Ryan Chase Deschutes Brewery
22 Patrick Case Swift Racing
23 Gavin Beer Bend Endurance Academy
24 Steve Williams Half Penny Cycling Team
25 Joshua Johansen Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
26 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
27 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
28 Walker Hendricks
29 Michael Aylward Bonk Collective
30 Owen Rogers TCNF.LEGAL Racing Team
31 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
32 David Visnack
33 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
34 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components
35 Carter Hagedorn PDX Devo Junior Cycling
36 Brad Davidson Grouptrail Cycling
DNF Ben Tankus Byzick + Company Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrzej Stadnik
2 Sean Wallace Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
3 Scott Scholz Therapeutic Associates Racing p/b P
4 Brian Fahey Bonk Collective
5 Daniel Peterson Hammer Velo
6 Brady Cowing Team 10 Barrel
7 Andy Borell
8 Joshua Dinwiddie
9 Ben Gagosian Swift Racing
10 Eric Steimer Team 10 Barrel
11 Ryan Seward
12 Steven Westberg Deschutes Brewery
13 Bryce Bierwirth
14 Fabio Bellini Capitol Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Drew Hankins Mettle Cycling
2 Jonathan Coy Team Finger
3 Tim Simundza
4 Jonathan Meyer Dialed Cycling Team
5 Patrick Johnson Team 10 Barrel
6 Ezekiel Mcfadin
7 Dean Proteau Speedvagen
8 Ian Stromquist Team Finger
9 Josue Jimenez TEAM MOUNTAIN VIEW CYCLES
10 Mark Westerfield Dialed Cycling Team
11 Thomas Hope
12 Jorge Kaufmann Team Oregon p/b Rodda Paint
13 Alastair Cox
14 Connor Shimamoto
15 Jonathan Palmer
16 Dan Froelich
17 Ryan Clay
18 Alex Wilson Hammer Velo
19 Adam Andrus Swift Racing
20 Andrew Laveine Dialed Cycling Team
21 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
22 Matthew Sperry Team Finger
23 Peter Benziger Team Finger
24 Erik Neilson
25 Shaun Stiles
26 Joe Derting Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
27 Jeff Gepper
28 Rodney Billowitz
29 Patrick Ross
30 Anthony Smith
31 Dominic Chung
32 Larry Coates
33 Michael Ybaben
34 Benjamin Jaspers Speedvagen
35 Erick Taft Camas Bike and Sport
36 Jason Hoye
37 Benjamin Porter
38 Ron Moen
DNF Nathan Koch Team Finger
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Patla PDX TI
2 Geoffrey Huber
3 Fred Mills
4 Ryan Weaver
5 Jeremy Russell
6 Michael Saviers Team Oregon p/b Rodda Paint
7 Jacob Smith PDX Devo Junior Cycling
8 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
9 Matt Jamison Grouptrail Cycling
10 Danny Weikel Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
11 Justin Philips Swift Racing
12 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
13 William Santana
14 Gabe Graves Bicycleway.com/OPS
15 Ken Hahn Stumptown Cycling Club
16 John Lin Swift Racing
17 Peter Newlands
18 Carl Aldrich BeerMongers
19 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
20 Howard Draper A New Cycling Team
21 Greg Schmitt Mettle Cycling
22 Steven Beardsley Hosmer Chiropractic -RPM Mortgage
23 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team
24 Geoff Sosebee
25 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
27 Dean Proteau Speedvagen
28 Nic Sedor
29 Billy Holcomb Trusty Switchblade
30 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
31 Rich Rosko Hammer Velo
32 Adam Vanarsdall
33 Emmett Reeb
34 Ian Penner Half Fast Velo presented by Ninkasi
35 Mielle Blomberg Team S+M
36 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
37 Ian Stromquist Team Finger
38 Halen Harrison PDX Devo Junior Cycling
39 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
40 Steven Westberg Deschutes Brewery
41 Richard Potestio
42 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
DNF Ryan Butler Team Coastal
DNF Gabriel Linn Mettle Cycling
DNF Daniel Peterson Hammer Velo
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Audrain Poler
2 Julie Baird HiFi Sound Cycling Components
3 Megan Faris
4 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
7 Iris Dougherty
8 Alana Armstrong HiFi Sound Cycling Components
9 Melissa Sher Team S+M
10 Julie Russell
11 Mari Little BeerMongers
12 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team
13 Sonja Ebert Dialed Cycling Team
14 Laurie Kemmerer
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Serena Bishop gordon
2 Elizabeth White
3 Allison Halpin PDX TI
4 Ann Kennedy bicycleattorney.com
5 Tina Brubaker Speedvagen
6 Alexandra Burton
7 Jennifer Haliewicz Metropolis Cycle Repair
8 Elise Huggins
9 Mckenna Mckee TCNF.LEGAL Racing Team
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider Team Coastal
2 Nicole Beckwith Team Nonstop
3 Carley Leins Team Nonstop
4 Remy Maguire
5 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components
6 Lauren Ziehnert TCNF.LEGAL Racing Team
7 Keeley Brownback
8 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
9 Evelyn Boling Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
10 Heather Wolfgang
11 Heather Vanvalkenburg Cyclepath Racing
12 Sharon Anderson HiFi Sound Cycling Components
13 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
14 Sarah Layton Fast Fun Nice Racing Team p/b Watti
15 Marie Major
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Serslev Co-Motion Factory Racing Team
2 Stephanie Spiak Team 10 Barrel
3 Whitney Hooker Team Finger
4 Cate Burgess
5 Madeline Stover PDX Devo Junior Cycling
6 Erin Smith Team Coastal
7 Una Mcfadin PDX Devo Junior Cycling
8 Katie Linton Team Planet X USA p/b Xiologix
9 Amanda Abel Team Planet X USA p/b Xiologix
10 Sarah Muench
11 Christine Hubert
12 Ursula Mavila
13 Natalie Shaw
14 Kristina Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beverley Floyd Co-Motion Factory Racing Team
2 Jesse Whitaker Dialed Cycling Team
3 Sarah Fishler rice Half Penny Cycling Team
4 Stacy Ramakers Team 10 Barrel
5 Alexis Gibbons
6 Kaeli Laxson
7 Sari Hargand BeerMongers
8 Leah Brown Team 10 Barrel
9 Anita Ott-hendrickson
10 Amy Rockwell
11 Jodi Gaylord Gladyators
12 Jennifer Craft
13 Kjerstine Vachter
14 Jennifer Kulle
15 Sara Cowling Grouptrail Cycling
DNF Stephanie Taylor
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 15