Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade #4 • Oct 16 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.5
6.5
3.6
4.8
4.3
Light Rain, 56 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.5
Beers
6.5
Moisture
3.6
Accel
4.8
Tech
4.3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Coker Sage Factory Racing
2 David Taylor Half Fast Velo presented by Ninkasi
3 Walter Mcknight Deschutes Brewery
4 Jack Trumbull Hood River Velo
5 Tim Schauer Sage Factory Racing
6 Gregg Rice Team Lazy Tarantulas
7 Greg Lawler Team Lazy Tarantulas
8 Michael Clark Stumptown Cycling Club
9 Jon Pearson Sage Factory Racing
10 Nikolas Heagy Athletes Lounge Cycling Team
11 Kevin Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi
12 Chris Wierman
13 David Rosen Sage Factory Racing
14 Pete Conklin
15 Michael Smelser
16 Peter Iverson
17 Nick Hodson Team Lazy Tarantulas
18 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
19 John Martin Team Lazy Tarantulas
20 Dave Wrast The Spokesmen
21 Jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team
22 John Livingston Murder of Crows
23 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
24 Mark Sather Team 10 Barrel
25 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin
26 Brian Westhaver Team Lazy Tarantulas
27 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
28 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
29 Jon Bouffleur
30 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Trumbull Hood River Velo
2 Joseph Lukens Bend Endurance Academy
3 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
3 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
4 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
5 Zachary Smith PDX Devo
6 Jake Johansen Team 10 Barrel
7 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
8 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
9 Cole Hagedorn PDX Devo
10 Alexander Vogs Beaverton Bicycle Club
11 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
12 Lucius Davis
13 Ryan Marks Bend Endurance Academy
14 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
15 Matt Campbell Team Lazy Tarantulas
16 Halen Harrison PDX Devo
17 Jackson Avery
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Bowen
2 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
3 Ian Shreve Hutch's Eugene
4 Jacob Smith PDX Devo
5 Carter Hagedorn PDX Devo
6 Jacob Enos
7 Oscar Powell Hood River Velo
8 Miles Revenaugh
9 Simon Porter Cyclepath Racing
10 Jake Olander Bend Endurance Academy
11 Justin Saunders
12 Sage Doggett PDX Devo
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Polay
2 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
3 Gavin Beer Bend Endurance Academy
4 Oliver Mcfadden
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Harple Hillsboro
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Bowen
2 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
3 Jesse Polay
4 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
5 Gavin Beer Bend Endurance Academy
6 Ian Shreve Hutch's Eugene
7 Jacob Smith PDX Devo
8 Carter Hagedorn PDX Devo
9 Ian Brown Bend Endurance Academy
10 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
11 Jacob Enos
12 Oscar Powell Hood River Velo
13 Miles Revenaugh
14 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
15 Aidan Rice Team Lazy Tarantulas
16 Zachary Smith PDX Devo
17 Jake Johansen Team 10 Barrel
18 Sean Harple
19 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
20 Simon Porter Cyclepath Racing
21 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
22 Jake Olander Bend Endurance Academy
23 Cole Hagedorn PDX Devo
24 Oliver Mcfadden
25 Justin Saunders
26 Sage Doggett PDX Devo
27 Alexander Vogs Beaverton Bicycle Club
28 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
29 Lucius Davis
30 Ryan Marks Bend Endurance Academy
31 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
32 Matt Campbell Team Lazy Tarantulas
33 Liam Harrison PDX Devo
34 Israel Jr. melson
35 Beckett Mersereau
36 Halen Harrison PDX Devo
37 Jackson Avery
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 8   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Harrison PDX Devo
2 Israel Jr. melson
3 Beckett Mersereau
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
2 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
3 Madeline Stover PDX Devo
4 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
5 Cleo Johnson
6 Olivia Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Madison Pettit
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Jagielski PDX Devo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
4 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
5 Madeline Stover PDX Devo
6 Madison Pettit
7 Kayden Mckee PDX Devo
8 Alexandra Jagielski PDX Devo
9 Evelynn Mizee Grouptrail Cycling
10 Cleo Johnson
11 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
12 Olivia Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo
2 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
3 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing
4 Eric Sheagley Grixsen Brewing p/b West End Bikes
5 John Weathers Audi
6 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
7 Brian Anthony ANTHM Collective
8 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
9 Andrio Abero
10 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
11 Michael Moody
12 Joe Santos Cyclepath Racing
13 Michael R wilson Team S+M
14 Bart Bowen Deschutes Brewery
15 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
16 John Frey Hutch's/Bend Dental
17 Andy Olsson Hood River Velo
18 Ryan Brown
19 Michael Brown Therapeutic Associates of Central O
20 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage
21 Greg Adams Cyclepath Racing
22 Scott Bradway
23 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing
24 Jason Musengo ANTHM Collective
25 Shane Fletcher Grixsen Brewing p/b West End Bikes
26 Andy Kunkler Hood River Velo
27 Webster Wilson
28 Steve Chapin
29 Robert Jackson Giro/River City Bicycles
30 Thomas Cody Grixsen Brewing p/b West End Bikes
31 Tre Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
32 Rich Cramer bicycleattorney.com
33 Roger Meier Cyclepath Racing
34 John Limbaugh
35 Robert Angelo Evolution Racing Team/River City Bi
36 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
DNF Mark Deresta Hood River Velo
DNF Cory Bolen
DNF Alexander Roddvik Hood River Velo
DNF Owen Murphy Murder of Crows
DNF John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Eric Vickers
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 5   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Cress Team 10 Barrel
2 Mike Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
3 Jason Reynolds
4 Eric Marshack Team Velo Cult
5 Brad Crowe
6 Michael Clark Stumptown Cycling Club
7 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
8 Joshua Boelter Cyclepath Racing
9 Chris Thier Boneyard Cycling
10 Cemore Hine
11 Nolan Restivo
12 Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood
13 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
14 Curtis Haynie Hood River Velo
15 Jason Dotts Grouptrail Cycling
16 Jared Lathrop
17 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Lin
18 Gary Kim Grouptrail Cycling
19 Gavin Mcgregor Portland Velo Racing Team
20 Christopher Landon
21 Eddie Wang
22 Joel Sherman Athletes Lounge Cycling Team
23 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
24 Damon Schaefer
25 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
26 Ryan Mcintyre
27 James Self Grouptrail Cycling
28 Stewart Schesnack
29 Chris Eves Rolling Thunder p/b The Missing Lin
30 Charles Barrett
31 Josh Kneedler Cyclepath Racing
32 Rob Kerr Boneyard Cycling
33 Eric Mckee Marty's Cycles
34 Ian Stromquist Team Finger
35 Mike Boehnke
36 Tom Brougham
37 John Harris
38 Phil Avery Team Beer
39 Niel Kranz
40 Luke Bergerson Capitol Velo
41 Noah Winchester
42 Mark Skiffington
43 Curtis Milander Team Oregon presented by Laurelwood
44 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
45 Jeff Dill ANTHM Collective
46 Matthew Cordeiro Hood River Velo
47 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
48 Brian Dessinger
49 Dan Mckenna ANTHM Collective
50 Bryan Gauntt
51 Paul Devries
52 Mark Mcmurtry
53 David Meyer bicycleattorney.com
54 David Rick
55 Mark Hansen
56 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi
57 Adam Bergerson Capitol Velo
58 Richard Fattic Ruckus Test Team
DNF Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
DNF Steven Rose
DNF Dave Torrance
DNF Greg Scott BeerMongers Cycle Club
DNF Ryan Chase Deschutes Brewery
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dustin Henderson Murder of Crows
2 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
3 David Hewett The Spokesmen
4 Steve Williams
5 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
6 Curtis Brawner
7 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
8 George P.s. mcconnell
9 Andrew Li
10 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
11 David Miller Team Lazy Tarantulas
12 Joshua Johansen Team 10 Barrel
13 David Rasca
14 Josh Gobershock Boneyard Cycling
15 Troy Nelson
16 David Marchi Murder of Crows
17 T. Kenji sugahara Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
18 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
19 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
20 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
21 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
22 Peter Koonce Grouptrail Cycling
23 Carl Werner
24 Chris Page Metropolis Cycle Repair
25 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
26 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
27 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team
28 Casey Davidson bicycleattorney.com
29 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
30 Mike Schrankel Hood River Velo
31 Ashley Williams ANTHM Collective
32 Ile Powell Team S+M
33 Chuck Meyer Murder of Crows
34 Erik Young Portland Juice Co Racing
35 Timothy Breault
36 Joseph Hagedorn
37 Scott Hamness
38 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
39 Ryan Paddock Team Oregon presented by Laurelwood
40 Wally Hockman WebCyclery.com
41 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
42 Kyle Mills Murder of Crows
43 Eric Hagstette
44 Steven Westberg Deschutes Brewery
45 Peter Gutwald HosmerChiro-RPM Mortgage
46 Michael Heywood
47 James Bender bicycleattorney.com
48 Sean Denney bicycleattorney.com
49 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
50 Judson Mccauley The Spokesmen
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
DNF Jeff Copus Team 10 Barrel
DNF Mike Heenan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Trepess Deschutes Brewery
2 Christopher Van tilburg Hood River Velo
3 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b V
4 Perry Lund
5 Bob Jacobs bicycleattorney.com
6 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
7 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
8 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
9 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
10 Joe Fabris Plus 3
11 Steve Petersen Hood River Velo
12 Norm Kreiss
13 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b V
14 Alan Thomason Deschutes Brewery
15 Jon Gove Grouptrail Cycling
16 Jeffrey Whitaker
17 Steven Thorne
18 Michael Metz bicycleattorney.com
19 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
20 Tom Hill bicycleattorney.com
21 Scott Ballard Cyclepath Racing
22 Tim Rathbun
23 Eric Pool Team 10 Barrel
24 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Stephen Smith
26 Steven Basden Cyclepath Racing
27 Leland Jossy
28 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage
29 Eric Power Murder of Crows
30 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
31 Jeff Tedder Hammer Velo
32 Mike Taylor Deschutes Brewery
33 Paul Greenwalt bicycleattorney.com
34 Ian Kennedy bicycleattorney.com
35 Phil Randall Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
36 Benoit Dubuisson
37 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b V
38 David Kaysen
39 Andrew Malakoff
40 Jason Bietz
41 Danny Houghton
42 Dan Davis WebCyclery.com
43 David Dorocke Deschutes Brewery
44 Chris Meilinger
45 Mark Damon Hutch's Eugene
46 Mitch Gold Dr Will Bar p/b Atmosera
47 Mark Revenaugh
48 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
49 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin
50 David Lenhart Boneyard Cycling
51 Richard Desmond VC Roger
52 Phillip Wiant Half Fast Velo presented by Ninkasi
53 Brian Stumop
DQ Dave Luoma Cyclepath Racing
DNF Richard Potestio
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Townsend
2 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
3 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
5 Craig Mavis Deschutes Brewery
6 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
7 Ron Strasser Team S+M
8 Rick Gregory
9 Amory Cheney Deschutes Brewery
10 Steve Lacey Team S+M
11 Steven Miller
12 John Nicholas DNR Cycling
13 Tim Hanrahan Team Velo Cult
14 Edward Lanton
15 John Degenhardt
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russell Speirn Cyclepath Racing
2 Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carrie Day Deschutes Brewery
2 Erica Wescott Sunnyside Sports
3 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
4 Jill Hardiman Hood River Velo
5 Linda Tesman
6 Michelle Mills Sunnyside Sports
7 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
8 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
9 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b V
10 Ellene Smith bicycleattorney.com
11 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
12 Jill Petersen Hood River Velo
13 Stephanie Hahn Stumptown Cycling Club
14 Tracey March Deschutes Brewery
15 Elise Huggins Portland Bicycle Studio
16 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
17 Juliette Oldfield
18 Patricia Strange Deschutes Brewery
19 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
20 Shetha Nolke Sweetpea Ladies Auxiliary
DNF Sarah Max Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
2 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
3 Lisa Gentz Boneyard Cycling
4 Kim Robinson Hood River Velo
5 Tina Shaner bicycleattorney.com
6 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Charlotte Gregson Hood River Velo
8 Beth Bolen
9 Christy Hawkins Highfive Cycling
10 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
11 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Hood River Velo
2 Susan Foster Deschutes Brewery
3 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
4 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
5 Michelle Thorstrom Hutch's/Bend Dental
6 Mary Dallas Hutch's/Bend Dental
7 Cheryl Januzzi
8 Katherine Christensen bicycleattorney.com
9 Donna Metz bicycleattorney.com
10 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
11 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josh Kelley
2 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
3 Christopher Jones
4 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
5 Paul Lacava
6 Andrew Coe PDX TI / HUB / RCB
7 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
8 James Williams Deschutes Brewery
9 Patrick Means Team S+M
10 Leland Gilmore
11 Gabriel Linn Trusty Switchblade
12 James Ceccorulli Team S+M
13 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
14 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
15 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
16 James Williams
17 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
18 Ian Megale
19 Anthony Monteleone The Athletic
20 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
21 Bradford White
22 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
23 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio
24 Jason Elstad Therapeutic Associates Racing p/b V
25 Kyle Berg Sage Factory Racing
26 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
27 Brian Meyer
DNF Quinn Keogh Team S+M
DNF Colin Rowan
DNF Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Trevor Pratt
DNF Sean Corey
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Severy
2 Davis Melkonian Hood River Velo
3 Scott Conover
4 Duncan Ellinwood Team S+M
5 Bill Warburton Murder of Crows
6 Mike Chamblin
7 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
8 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b V
9 Robert Cummings
10 David Cushman Grouptrail Cycling
11 Trevor Lane Boneyard Cycling
12 Michael Bernal
13 Jonathan Maus
14 Brian Little BeerMongers Cycle Club
15 Jordan Wilson Corvallis Cyclery Racing
16 Mckenzie Sampson
17 Justin Guidroz Audi
18 Dan Porter Cyclepath Racing
19 Edward Wright
20 Cooper Irwin Hapi-Go!
21 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
22 Nathan Abel
23 Paul Armstrong Audi
24 Charlie Douthwaite
25 Josh Hulst Tuite Bicycle Repair
26 Keith Mcintire BeerMongers Cycle Club
27 Paolo Zanetti
28 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
29 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
30 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
31 Jeff Chochon Athletes Lounge Cycling Team
32 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
33 Alan Barton Olympia Cycling Team
34 Garret Holbrook Metropolis Cycle Repair
35 Michael Collins bicycleattorney.com
36 Mark Adamski Monkey Wrench Bicycle Club
37 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
38 Curtis Loeb Hammer Velo
39 Adam Moore Grouptrail Cycling
40 Andy Letourneau
41 David Spurr
42 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
43 Christian Martin
44 Juston Manville
45 Drew Coleman Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
46 Jonathan Miller Team Lazy Tarantulas
47 Rob Thompson Olympia Cycling Team
48 Matt Jamison Grouptrail Cycling
DQ Adam Kachman
DNF Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
DNF Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
DNF Randall Fransen Mettle Cycling
DNF Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maxwell Southam
2 Ryan Mclaughlin
3 Russell Walker
4 Kyle D'auria
5 Nick Wood Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
6 Chris Sarrett Pacific Power Blue Sky
7 Samuel Appelbaum
8 Brett Boyles Therapeutic Associates Racing p/b V
9 Gabriele Canzi
10 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
11 Jordan Miller Deschutes Brewery
12 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW
13 Aaron Kravitz
14 Casey Varnum
15 Spencer Roedel
16 Eric Hogenboom
17 David Polansky
18 Stefan Furst
19 Logan Davis Oregon Bike Shop Racing Team
20 Steven Soto Hapi-Go!
21 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
22 Travis Bullard Team 10 Barrel
23 Brad Alderman Team Planet X USA
24 Frank Carrilo
25 Adam Nicholas Glady-ators p/b Gladys Bikes
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Taylor
2 Jd Jaspersen Audi
3 Chad Eder
4 Benjamin Beckerich
5 Andre Vogs Beaverton Bicycle Club
6 Matt Monbouquette Mountain View Cycles Racing Team
7 Jay Small
8 Chris Wisdom
9 Kieran Stover
10 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin
11 Andreas Stridsland
12 Neil Gibson
13 Joshua Murphey
14 Matthew Boelter
15 Zachary Conklin
16 Peter Jewett Team Lazy Tarantulas
17 Archie Wann Metropolis Cycle Repair
18 Judd Dunlap
19 Bryan Tremayne Murder of Crows
20 Jesse Long Team Lazy Tarantulas
21 Phillip Nelson
22 Josue Jimenez Mountain View Cycles Racing Team
23 Aaron Guffy
24 Russell Brownyer
25 Larry Coates Wall-To-Wall Home Inspections
26 David Nielsen
27 John Bowen
28 Greg Scott BeerMongers Cycle Club
29 Wendell Walker
30 Lorenzo Mangubat Grouptrail Cycling
31 Chris Nelson
32 Cullen Freeman
33 Akanith Soontararak Team 10 Barrel
34 Scott Mizee Grouptrail Cycling
35 Danny Pettit
36 ? ?
37 David Rayls
38 Craig Bradford
DNF Gerber Gerritson
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
2 David Boerner Ruckus Test Team
3 Christopher Jones
4 Joseph Reynolds Giro/River City Bicycles
5 Ryan Weaver Giro/River City Bicycles
6 Matt Fox Therapeutic Associates of Central O
7 Kurt Wolfgang
8 Gabriel Linn Trusty Switchblade
9 Cliff Eslinger Murder of Crows
10 Kyle Mensing Showers Pass Racing Team p/b Sage C
11 Jason Britton Ruckus Test Team
12 Tim Joslin Cyclepath Racing
13 Michael Gallagher
14 Sven Geirnaert
15 Mike Bene
16 Andrew Yeoman Ruckus Test Team
17 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing
18 Byron Breeden Mountain View Cycles Racing Team
19 Steve Black Trusty Switchblade
20 Patrick Croasdaile CX Pistols p/b Gigantic Brewing
21 William Alcorn
22 Pete Rubijono
23 Stephen Laurent Ruckus Test Team
24 Shawn Small Ruckus Test Team
25 Shawn Bostad
26 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas
27 Keith Richards
28 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas
29 Mathew Edwards
30 Kenneth Pace Team S+M
31 Scott Barker
32 Eric Stalsberg
33 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing
34 Aaron Mcpike
35 Dylan Vanweelden
36 Jeremiah Crosswhite Team Velo Cult
37 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
38 Landon Holt
39 Ryan Butler Team Velo Cult
40 Billy Holcomb Trusty Switchblade
41 Jeremiah Williams Trusty Switchblade
42 Charles Barrett
43 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair
44 Mielle Blomberg Team S+M
45 Paul Mautner Veloforma
46 Daniel Gonzalez Ruckus Test Team
47 Benjamin Davis Team Beer
48 Jared Mcclintock
49 Marayah Deese Ruckus Test Team
50 Steven Westberg Deschutes Brewery
51 Danny Lopez Trusty Switchblade
52 Vaughn Aldredge Team Beer
53 Dawn Andres Portland Bicycle Studio
54 Jeffrey Johnson
55 Matthew Case Trusty Switchblade
DNF Matt Radich Dr Will Bar p/b Atmosera
DNF Matthew Cordeiro Hood River Velo
DNF Kyle Berg Sage Factory Racing
DNF Damon Dimick Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Joseph French Mettle Cycling
DNF Geoff Rice Team Lazy Tarantulas
DNF Ryan Comeau Team Oregon presented by Laurelwood
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Hapi-Go!
2 Holland Larue Team Finger
3 Jade Koide Metropolis Cycle Repair
4 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair
5 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
6 Cate Hass Boneyard Cycling
7 Melissa Sher Team S+M
8 Mielle Blomberg Team S+M
9 Elizabeth Gardiner Athletes Lounge Cycling Team
10 Mari Little BeerMongers Cycle Club
11 Katlyn Giombolini Portland Bicycle Studio
12 Paisley Meerin
13 Jeanne Beko CX Pistols p/b Gigantic Brewing
14 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery
15 Jan Moss Highfive Cycling
16 Becky Rice Team Lazy Tarantulas
17 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
18 Roxanna Hart Hapi-Go!
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Angharad Porteous bicycleattorney.com
2 Alexandra Burton Portland Bicycle Studio
3 Laura Winberry
4 Rebeccah Bieri
5 Anna Megale
6 Sara Schmitt Athletes Lounge Cycling Team
7 Julie Baird Olympia Cycling Team
8 Katy Salinas Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
9 Allison Halpin HiFi Sound Cycling Components
10 Erin Goodall Olympia Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Petra Whitacre Metropolis Cycle Repair
2 Sarah Jane hash Boneyard Cycling
3 Makena Gove Sweetpea Ladies Auxiliary
4 Taylor Snider
5 Nikki Hollatz Team Finger
6 Summer Baird Boneyard Cycling
7 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
8 Jennifer Bartloff Marty's Cycles
9 Rebecca Hamilton West Coast Women's Cycling p/b Oaks
10 Erin Blenkiron bicycleattorney.com
11 Marie Marjama Rebound/Tireless Velo
12 Starr Walker
DNF Julie Russell Athletes Lounge Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Li
2 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
3 Carrie Hutchison Cyclepath Racing
4 Anna Buckley
5 Jill Weir Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Carolyn Ortenburger
7 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing
8 Brittany Stover
9 Gwen Hryciw
10 Megan Horst Glady-ators p/b Gladys Bikes
11 Katie Linton
12 Cassie Capone Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
13 Shawna Whitton BeerMongers Cycle Club
14 Nikki Beckwith
15 Kate Drennan
16 Candida Hart Hapi-Go!
17 Amy Solana
18 Nadege Dubuisson Glady-ators p/b Gladys Bikes
19 Hannah Yorra Boneyard Cycling
20 Renee Beard
21 Jody Rose Grouptrail Cycling
22 Lindsey Morse
23 Adrienne Farabee
24 Emily Alcott Athletes Lounge Cycling Team
25 Jaime Kulbel
26 Amarett Jans
27 Jennifer Rychlik Sweetpea Ladies Auxiliary
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Gonzales Hood River Velo
2 Emily Rice Team Lazy Tarantulas
3 Hannah Rice Team Lazy Tarantulas
4 Holly Baird
5 Shelly Boelter
6 Ashley Toner Glady-ators p/b Gladys Bikes
7 Erin Smith Team Velo Cult
8 Anne Liggett
9 Erin Mensing
10 Taylor Boehnke
11 Dawn Stender
12 Dana Buice
13 Shellie Cowling Team Velo Cult
14 Nicole Villegas
15 Cathy Jensen Glady-ators p/b Gladys Bikes
16 Jessica Marcello
Finishers: Cat ?: 16