Log In
River City Bicycles Cyclocross Crusade #5 • Oct 29 2016
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
5.8
5.1
4.5
5.2
3.8
Mostly Cloudy, 46 degrees, wind 1 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
5.8
Beers
5.1
Moisture
4.5
Accel
5.2
Tech
3.8
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathy Hovermale Deschutes Brewery
2 Sonja Ebert
3 Jessica Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
4 Reagan Mergen
5 Sarah Umberhandt
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Marchi Murder of Crows
2 Aaron Coker Sage Factory Racing
3 David Taylor Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Todd Engblom-stryker The Spokesmen
5 Walter Mcknight Deschutes Brewery
6 David Rosen Sage Factory Racing
7 Justin Lair Audi
8 Shay Mavis Deschutes Brewery
9 Peter Iverson
10 Tim Schauer Sage Factory Racing
11 Michael Smelser
12 Patrick Palmer HiFi Sound Cycling Components
13 Josh Snyder Corvallis Cyclery Racing
14 Nathan Roll Metropolis Cycle Repair
15 Ben Conte Athletes Lounge Cycling Team
16 Scott Rath HiFi Sound Cycling Components
17 Mark Sather Team 10 Barrel
18 Jimmy Pacheco Mountain View Cycles Racing Team
19 Robert Hamerly
20 Jon Bouffleur
21 Abe Covello Team Planet X USA
22 Dean Eisenbraun Team Oregon presented by Laurelwood
23 Earl Hazekamp Capitol Velo
24 Jeb Hendrix Athletes Lounge Cycling Team
25 Zach Wiens Athletes Lounge Cycling Team
26 Ramsey Kail
27 Mitch Ridge Murder of Crows
28 Bryan Lewenhagen
29 Charlie Bennett
DNF Jack Trumbull Hood River Velo
DNF Kevin Blair Team 10 Barrel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Jones Bend Endurance Academy
2 Ryder Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
3 Joseph Lukens Bend Endurance Academy
4 Paul Furst Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Caleb Trumbull Hood River Velo
6 Jace Petersen Hood River Velo
7 Spencer Severance
8 Elijah Krause Bend Endurance Academy
9 Adam Valls Beaverton Bicycle Club
10 Peter Newlands PDX Devo
11 Tyler Lovejoy Bend Endurance Academy
DNF Calvin Keane Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Lilley Bend Endurance Academy
2 Mckenna Mckee Grixsen Brewing p/b West End Bikes
3 Gabrielle Lehnert Hutch's Eugene
4 Jennelle Holmes
5 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Brown Bend Endurance Academy
2 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
3 Evan Grover Bend Endurance Academy
4 Zachary Smith PDX Devo
5 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
6 Zane Strait Bend Endurance Academy
7 Lance Wong
8 Jake Johansen Team 10 Barrel
9 Josiah Hanson
10 Aidan Haynie Hood River Velo
11 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
12 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
13 Keanu Hayden-lewis
14 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
15 Joseph Cromwell Bend Endurance Academy
16 Jack Mccarthy
17 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
18 Jonathan Hart Hapi-Go!
19 Cole Hagedorn PDX Devo
20 Halen Harrison PDX Devo
21 Ryan Marks Bend Endurance Academy
22 Calvin Nary Bend Endurance Academy
23 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
24 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
25 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
26 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
27 Anders Chapman Hood River Velo
28 Luke Mccarthy
29 Chance Brown
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
2 Gavin Bowen
3 Ian Shreve Hutch's Eugene
4 Jacob Smith PDX Devo
5 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com
6 Carter Hagedorn PDX Devo
7 Jacob Olander Bend Endurance Academy
8 Oscar Powell Hood River Velo
9 Miles Revenaugh
10 Aaron Duarte Bend Endurance Academy
11 Collin Turner PDX Devo
12 Henry Winnenberg
13 Austin Brown
14 Benjamin Wicker PDX Devo
15 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
16 Robert Porter
17 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental
18 Jakob Stoller
19 Isaac Mccarthy
20 Alexander Bennett
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
2 Gavin Beer Bend Endurance Academy
3 Carson Schutz Hood River Velo
4 Bradley Bennett Bend Endurance Academy
5 Jesse Polay
6 Lucas Ventura
7 Santo Mallon Word-RCB by Cyclisme
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Irwin Hapi-Go!
2 Spencer Scott Bend Endurance Academy
3 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
4 ? ?
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walker Hendricks Mountain View Cycles Racing Team
2 Gavin Bowen
3 Lucian Spampinato Bend Endurance Academy
4 Ian Shreve Hutch's Eugene
5 Jacob Smith PDX Devo
6 Gavin Beer Bend Endurance Academy
7 Cooper Irwin Hapi-Go!
8 Aidan Whitelaw BendBroadband/WebCyclery.com
9 Spencer Scott Bend Endurance Academy
10 Ian Brown Bend Endurance Academy
11 Carter Hagedorn PDX Devo
12 Tanner Wescott Bend Endurance Academy
13 Jacob Olander Bend Endurance Academy
14 Oscar Powell Hood River Velo
15 Miles Revenaugh
16 Aaron Duarte Bend Endurance Academy
17 Collin Turner PDX Devo
18 Evan Grover Bend Endurance Academy
19 Carson Schutz Hood River Velo
20 Henry Winnenberg
21 Bradley Bennett Bend Endurance Academy
22 Zachary Smith PDX Devo
23 Austin Brown
24 Benjamin Wicker PDX Devo
25 Brady Rice Team Lazy Tarantulas
26 Zane Strait Bend Endurance Academy
27 Lance Wong
28 Jesse Newman Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
29 Owen Rogers Beaverton Bicycle Club
30 Robert Porter
31 Jake Johansen Team 10 Barrel
32 Josiah Hanson
33 Aidan Haynie Hood River Velo
34 Benicio Thorne Grouptrail Cycling
35 Ryan Weathers Team Oregon presented by Laurelwood
36 Keanu Hayden-lewis
37 Jacob Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
38 Jesse Polay
39 Joseph Cromwell Bend Endurance Academy
40 ? ?
41 Jack Mccarthy
42 Haydn Rupe Hutch's/Bend Dental
43 Ethan Neumaier Bend Endurance Academy
44 Jonathan Hart Hapi-Go!
45 Cole Hagedorn PDX Devo
46 Halen Harrison PDX Devo
47 Beck Marshall
48 Ryan Marks Bend Endurance Academy
49 Mcewan "mac" tomkins
50 Calvin Nary Bend Endurance Academy
51 Jakob Stoller
52 Rowan Jacobs bicycleattorney.com
53 Stefan Shaffner Grouptrail Cycling
54 Max Harris
55 Hans Lanners
56 Dylan Theriot Team Lazy Tarantulas
57 Zachary Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
58 Israel Jr. melson Hutch's Eugene
59 Anders Chapman Hood River Velo
60 Lucas Ventura
61 Luke Mccarthy
62 Daniel Milander Team Oregon presented by Laurelwood
63 Chance Brown
64 Liam Harrison PDX Devo
65 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
66 Tristan Peterson
67 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
68 Joshua Mccarthy
69 Isaac Mccarthy
70 Santo Mallon Word-RCB by Cyclisme
71 Alexander Bennett
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 13   Cat ?: 55  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beck Marshall
2 Mcewan "mac" tomkins
3 Max Harris
4 Hans Lanners
5 Israel Jr. melson Hutch's Eugene
6 Daniel Milander Team Oregon presented by Laurelwood
7 Liam Harrison PDX Devo
8 Jesse Theriot Team Lazy Tarantulas
9 Tristan Peterson
10 Beckett Mersereau Team Oregon presented by Laurelwood
11 Joshua Mccarthy
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
2 Kayleigh Maloney
3 Madeline Stover PDX Devo
4 Mahika Peterson
5 Madison Orr
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
2 Allyson Selander
3 Kloe Pfannmuller
4 Linnea Owen Capitol Velo
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
2 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
3 Rylee C mcconnell
4 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristina Owen Capitol Velo
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keeley Brownback Mountain View Cycles Racing Team
2 Lucy Hodson Team Lazy Tarantulas
3 Allyson Selander
4 Natasha Visnack Bend Endurance Academy
5 Kristina Owen Capitol Velo
6 Kayleigh Maloney
7 Kloe Pfannmuller
8 Kaitlyn Wolfe Oregon Bike Shop Racing Team
9 Madeline Stover PDX Devo
10 Rylee C mcconnell
11 Mahika Peterson
12 Kayden Mckee PDX Devo
13 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
14 Linnea Owen Capitol Velo
15 Madison Orr
16 Emma Royce The Spokesmen
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayden Mckee PDX Devo
2 Sydney Little BeerMongers Cycle Club
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt
2 Andrew Sargent Evolution Racing Team/River City Bi
3 Owen Murphy Murder of Crows
4 Nicholas Wood Team Oregon presented by Laurelwood
5 Nate Youngs Therapeutic Associates Racing p/b V
6 Reny Townsend Desalvo Custom Cycles Racing
7 Steve Chapin
8 Cody Peterson Hutch's/Bend Dental
9 Eric Martin BendBroadband/WebCyclery.com
10 Matt Fox Therapeutic Associates of Central O
11 Michael R wilson Team S+M
12 John Frey Hutch's/Bend Dental
13 Anthony Broadman Murder of Crows
14 Brian Anthony ANTHM Collective
15 Michael Brown Therapeutic Associates of Central O
16 Paul Bourcier Grixsen Brewing p/b West End Bikes
17 John Lackey
18 Webster Wilson
19 Brandon Groza Therapeutic Associates of Central O
20 Ryan Brown
21 Robert Meighan
22 John Weathers Audi
23 Robert Uetrecht BendBroadband/WebCyclery.com
24 Ben Brainard Flywheel Bicycle Solutions
25 Gabriel Keck
26 Danny Weikel Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Rich Cramer bicycleattorney.com
28 Matthew White Corvallis Cyclery Racing
29 Mark Deresta Hood River Velo
30 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
31 Devin Bailly HosmerChiro-RPM Mortgage
32 Brian Gruenemay Corvallis Cyclery Racing
33 Marshall Greene
34 Andy Kunkler Hood River Velo
35 Alexander Lehnert Hutch's Eugene
36 Andrio Abero
37 Andrew Boone Team Oregon presented by Laurelwood
38 Jason Musengo ANTHM Collective
39 Peter Vraniak
40 Eric Vickers
41 Daniel Cooley
42 Greg Adams Cyclepath Racing
43 Eric Lanners
44 Martin Baker bicycleattorney.com
45 Matt Reeves WebCyclery.com
46 Roger Meier Cyclepath Racing
47 Dave Kosanke Metropolis Cycle Repair
48 Erik Voldengen Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
49 Bret Berner
DNF Jeff Turner
DNF Matt Rolandson
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Beard
2 Eric Mergen Team Planet X USA
3 Chad Fischer
4 James Owen Capitol Velo
5 Andrew Stewart Hood River Velo
6 Scott Birdwell Deschutes Brewery
7 Ryan Chase Deschutes Brewery
8 Alex Dombroski Athletes Lounge Cycling Team
9 David Kuzma The Spokesmen
10 Dufour Greg Athletes Lounge Cycling Team
11 D'arcy Owen Grouptrail Cycling
12 Geoff Wittreich Nossa Familia Coffee Cycling
13 Lee Debruler
14 Gary Kim Grouptrail Cycling
15 Nolan Restivo
16 Rob Kerr Boneyard Cycling
17 Curtis Haynie Hood River Velo
18 James Campbell
19 Jason Dotts Grouptrail Cycling
20 Simon Ingham Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
21 Ian Stromquist Team Finger
22 Eric Evans
23 Mike Purcell
24 Toby Contreras
25 Kurt Hubbart
26 Dave Torrance
27 Eric Mckee Marty's Cycles
28 Joshua Boelter Cyclepath Racing
29 Chris Thier Boneyard Cycling
30 Doug Malnati Athletes Lounge Cycling Team
31 Kurt Snyder The Spokesmen
32 John Harris
33 Brian Wise
34 Jeff Baratta Team Planet X USA
35 James Self Grouptrail Cycling
36 Joseph French Mettle Cycling
37 Ian Harris
38 Mark Hand Team Planet X USA
39 Mike Liefeld Nossa Familia Coffee Cycling
40 Jim Campbell Team Lazy Tarantulas
41 Joe Carpenter Team 10 Barrel
42 Mike Lurie bicycleattorney.com
43 Joel Gaff jr
44 Chris Rinehart Rolling Thunder p/b The Missing Lin
45 James Lais
46 Martin Matsumura
47 Ethan Fuld
48 Ryan Schimpf Half Fast Velo presented by Ninkasi
49 Jason Jones Team Planet X USA
50 Jerry Pruiett
51 Tyler Rupe Hutch's/Bend Dental
52 Jeff Hurt
53 Jason Gearhart
54 David Schmitz Team Finger
55 Rob Shatting Hutch's/Bend Dental
56 Todd Burnette Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
57 ? ?
58 Tom Spofford Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
59 Noah Winchester
60 Kyle Mountain
61 Charlie Goldston Athletes Lounge Cycling Team
62 Christopher Friedrich Team Velo Cult
63 Keith Leavitt
64 Curtis Milander Team Oregon presented by Laurelwood
65 Ben Hein Boneyard Cycling
66 Peter Casey Athletes Lounge Cycling Team
67 Matthew Gregory
68 Jonathan Modie Team S+M
69 Andy Morris
70 Marc Brodehl BeerMongers Cycle Club
71 Gus Baz Team 10 Barrel
72 Drexell Barnes
73 Jason Beer
74 Burk Webb Portland Velo Racing Team
75 Jeff Clay
76 Benjamin Tomkins
77 Billy Thomas Deschutes Brewery
78 Adam Bergerson Capitol Velo
79 David Rick
80 Matthew Cordeiro Hood River Velo
81 John Livingston Murder of Crows
82 Beau Eastes
83 Andrew Hanson
84 Garrett Tyburski
85 Brian Carrico The Spokesmen
86 Jonathan Bauer Team Lazy Tarantulas
87 Jeff Dill ANTHM Collective
88 Dan Mckenna ANTHM Collective
89 Steven Rose
90 Kristine Artman Nossa Familia Coffee Cycling
91 Matt Olson
92 Troy Theriot Team Lazy Tarantulas
93 Dustin Gouker
94 Stephen Rich
95 Chris Valencia Boneyard Cycling
96 Steven Powell
97 Todd Marley
98 Andrew Kaylor Hapi-Go!
DNF Eric Mellencamp
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 82  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Spampinato Deschutes Brewery
2 Jonathon Fogarty Hutch's/Bend Dental
3 Terry Campbell BeerMongers Cycle Club
4 Bill Klingler BeerMongers Cycle Club
5 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club
6 Rick Wilks Rebound/Tireless Velo
7 Joshua Johansen Team 10 Barrel
8 Curtis Brawner
9 Brian Kohagen
10 Thomas Pastor Deschutes Brewery
11 Lance Heppler Belgium Bike Bio Racer
12 Pablo Sanchez
13 Ryan Welch
14 David Hewett The Spokesmen
15 George P.s. mcconnell
16 Jeff Smith Team Lazy Tarantulas
17 Aaron Tarnow Boneyard Cycling
18 David Rasca
19 Justin Johnson The Hub Cyclery
20 David Marchi Murder of Crows
21 Shaun Staples
22 David Miller Team Lazy Tarantulas
23 Dan Shepherd Team Cycle Sport
24 Chris Page Metropolis Cycle Repair
25 Douglas Turner Team 10 Barrel
26 Greg Schultz Hood River Velo
27 Adrian Bosch Flywheel Bicycle Solutions
28 "jason Bavuso" Murder of Crows
29 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
30 Tiago Reis
31 Erik Young Portland Juice Co Racing
32 ? ?
33 Sky Wilson Team Velo Cult
34 Timothy Breault Team Planet X USA
35 Drew Moore Team 10 Barrel
36 Terry Hamness Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
37 Beny Ambauen Murder of Crows
38 Greg Zadow
39 Josh Kobobel Murder of Crows
40 Joseph Hagedorn
41 Anthony Ohotto
42 Dennis Stafford CX Pistols p/b Gigantic Brewing
43 Jon Frommelt bicycleattorney.com
44 Mark Skiffington
45 Scott Randy Deschutes Brewery
46 Eric Stolberg Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
47 Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
48 Anthony Morales Boneyard Cycling
49 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
50 Wally Hockman WebCyclery.com
51 Jeff Sakacsi
52 Marc Angelo
53 Eric Hagstette
54 Tom Palke ANTHM Collective
55 Josh Gobershock Boneyard Cycling
56 Brian Schiller
57 Matthew Dial Deschutes Brewery
58 Thomas Royce The Spokesmen
59 Christopher Tuttle Aeolus Endurance Sport/Cable Huston
60 Adam Holt Boneyard Cycling
61 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi
62 Bruce Foley Oregon Bike Shop Racing Team
63 Anthony Colistro
64 Billy Holcomb Trusty Switchblade
65 John Adkins
66 Judson Mccauley The Spokesmen
67 Erik Offner Team Planet X USA
68 Dean Maclean Team Planet X USA
69 Kyle Mills Murder of Crows
70 Mares Scott
71 Kyle Stephens BeerMongers Cycle Club
72 Troy Nelson
73 Norm Swygert Team Planet X USA
74 Scott Mcknight
75 Eric Shaffner Grouptrail Cycling
76 John Hatfield Audi
77 R. Britt
78 Montgomery Hill
79 Abram Hernandez BeerMongers Cycle Club
80 Robert Winnenberg The Hub Cyclery
81 Chuck Meyer Murder of Crows
82 Fred Smelser
83 Seth Daniels Half Fast Velo presented by Ninkasi
84 Scott Hamness
85 Tim Richter
86 Mike Schrankel Hood River Velo
87 Tony Curtis The Spokesmen
88 James Peale Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
89 Brian Johnson
90 Sean Stroup BeerMongers Cycle Club
91 Herb Brower Marty's Cycles
92 Frank Nelson
93 Kyle Gorman WebCyclery.com
94 Brian Vegter
95 Doug Minarik bicycleattorney.com
96 Eric Hunter Rolling Thunder p/b The Missing Lin
97 James Bender bicycleattorney.com
DNF Kristian Willman
DNF Benjamin Tomkins
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 79  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rodney Trepess Deschutes Brewery
2 Todd Rosier Therapeutic Associates Racing p/b V
3 James Coates
4 Scott Trautman Camas Bike and Sport p/b Sunset Aud
5 Jeff Standish Therapeutic Associates Racing p/b V
6 John Foulston Team Velo Cult
7 Bob Jacobs bicycleattorney.com
8 Marcel Russenbarger Deschutes Brewery
9 Chris Tauscher Rebound/Tireless Velo
10 Perry Lund
11 Steve Petersen Hood River Velo
12 Steven Thorne
13 Timothy Shreve Hutch's Eugene
14 Joe Fabris Plus 3
15 Ted Lamb Rebound/Tireless Velo
16 Jeff Steiner Half Fast Velo presented by Ninkasi
17 John Napier Metropolis Cycle Repair
18 Michael Metz bicycleattorney.com
19 Tim Rathbun
20 Dale Nelson
21 Tom Hill bicycleattorney.com
22 Daniel Melkonian Hood River Velo
23 Dave Masessa Flywheel Bicycle Solutions
24 Greg Freyberg
25 Norm Kreiss
26 Alan Thomason Deschutes Brewery
27 Mike Mercer Grouptrail Cycling
28 David Edic
29 Mike Taylor Deschutes Brewery
30 Dave Metz
31 Kent Reynolds Murder of Crows
32 David Anderson Boneyard Cycling
33 Mark Stoller Stumptown Cycling Club
34 David Dorocke Deschutes Brewery
35 Jim Kysela Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
36 Trig Rogers bicycleattorney.com
37 Eric Pool Team 10 Barrel
38 Ian Kennedy bicycleattorney.com
39 Bob Croucher Rebound/Tireless Velo
40 Doug Lamey Rebound/Tireless Velo
41 Don Wright Team World Bicycle Relief
42 Steve Shaw Therapeutic Associates Racing p/b V
43 Kent Cramer
44 Andrew Peterson Nossa Familia Coffee Cycling
45 Dennis Starkey Metropolis Cycle Repair
46 James Thompson
47 Whit Bazemore Boneyard Cycling
48 Tim Broderick Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
49 Jeff Hollister Team Oregon presented by Laurelwood
50 Clint Ebert bicycleattorney.com
51 Matt Richmond Stumptown Cycling Club
52 Mark Lipchick Hutch's Eugene
53 Rich Wolf Sunnyside Sports
54 Fred Paxson
55 David Kaysen
56 Eric Brainich
57 Jason Bietz
58 Benoit Dubuisson
59 Michael Mclandress
60 Mark Revenaugh
61 Sean Mccarthy Team 10 Barrel
62 Dan Davis WebCyclery.com
63 Scot Jarchow
64 Terry Keele HosmerChiro-RPM Mortgage
65 Billy Thomas Deschutes Brewery
66 Christophe Berteau-pavy
67 David Lenhart Boneyard Cycling
68 Evelyn West Team S+M
69 Bobby Torres
70 Dan Burton Team S+M
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 53  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Townsend
2 Donald Bauder
3 Mark Schwyhart bicycleattorney.com
4 Ken Rodgers Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
5 Gary Klingler WebCyclery.com
6 Stan Kiefer Boneyard Cycling
7 Craig Mavis Deschutes Brewery
8 Ed Dalton
9 Mark Hildebrandt Portland Velo Racing Team
10 Amory Cheney Deschutes Brewery
11 Vern Krist
12 Dennis Sibilia-young Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
13 Tim Hanrahan Team Velo Cult
14 Edward Lanton
15 Thomas J meier
16 Robert Luoma
17 Bob Kuehn Boneyard Cycling
DNF Rick Gregory
DNF Rick Eppinger
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Pearson Hutch's/Bend Dental
2 Russell Speirn Cyclepath Racing
3 Tad Hodgert Deschutes Brewery
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Trace Team Oregon presented by Laurelwood
2 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
3 Kristina Hughes Therapeutic Associates Racing p/b V
4 Sarah Max Deschutes Brewery
5 Erica Wescott Sunnyside Sports
6 Carolyn Day Deschutes Brewery
7 Meg Hamilton Hutch's Eugene
8 Sierra Callahan Sweetpea Ladies Auxiliary
9 Renee Skjersaa Deschutes Brewery
10 Linda Tesman
11 Jill Hardiman Hood River Velo
12 Michelle Mills Sunnyside Sports
13 Heidi Nielsen Sweetpea Ladies Auxiliary
14 Erica Lurie bicycleattorney.com
15 Juliette Oldfield
16 Patricia Strange Deschutes Brewery
17 Liz Holt Boneyard Cycling
18 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components
19 Julie Wilson Team Oregon presented by Laurelwood
20 Julie Deal BeerMongers Cycle Club
21 Amber Clark Murder of Crows
22 Ellene Smith bicycleattorney.com
23 Jill Petersen Hood River Velo
24 Holly Pfeiffer Deschutes Brewery
25 Kristen Minarik
26 Kimberly Sass Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
27 ? ?
28 Michelle Mercer Deschutes Brewery
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Domaille Team Lazy Tarantulas
2 Trisha Wineman Team 10 Barrel
3 Kim Robinson Hood River Velo
4 Hannah Yorra Boneyard Cycling
5 Lisa Gentz Boneyard Cycling
6 Erin Reis
7 Jennie Alvarez
8 Susan Koonce Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
9 Erin Shelton
10 Patti Wolfe Murder of Crows
11 Kara Lackey
12 Traci Smolen Team Oregon presented by Laurelwood
13 Tina Shaner bicycleattorney.com
14 Cynthia Engel Deschutes Brewery
15 Angela Mart Murder of Crows
16 Martha Paulus
17 Christy Hawkins Highfive Cycling
18 Laura Davies Athletes Lounge Cycling Team
19 Danielle Reynolds Team Lazy Tarantulas
20 Julie Ann smith-simonsen Sweetpea Ladies Auxiliary
21 Kelly Sandow Grixsen Brewing p/b West End Bikes
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eileen Kelly-foulston Team Velo Cult
2 Lora Melkonian Hood River Velo
3 Susan Foster Deschutes Brewery
4 Karen Lundgren
5 Leslie Carlson Sweetpea Ladies Auxiliary
6 Katherine Christensen bicycleattorney.com
7 Pam Reid Team Rose City
8 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team
9 Christie Scheer Team Rose City
10 Donna Metz bicycleattorney.com
11 Corrine Vegter
12 Cheryl Januzzi
13 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Jones
2 Josh Kelley
3 Sean Babcock Team S+M
4 James Williams Deschutes Brewery
5 Leland Gilmore
6 Paul Lacava
7 Donovan Birky Hutch's/Bend Dental
8 Ian Megale
9 Jeff Johnston Boneyard Cycling
10 James Ceccorulli Team S+M
11 Mitchell Trux PDX TI / HUB / RCB
12 Stephen Hartzel Metropolis Cycle Repair
13 Chris Ganter
14 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
15 Patrick Means Team S+M
16 Jeremy Russell PDX TI / HUB / RCB
17 Anthony Monteleone The Athletic
18 Andy Edick Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
19 Billy Bergen Hutch's/Bend Dental
20 John Reuter
21 Max Ritzow Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
22 Erik Hammerquist Grixsen Brewing p/b West End Bikes
23 Joshua Johnston Murder of Crows
24 Molly Cameron Portland Bicycle Studio
25 Kyle Stoffan-thorton
26 James Williams
27 Jake Szymanski
28 Ryan Gracey Marty's Cycles
29 Seth Patla PDX TI / HUB / RCB
30 Stephen Bedford HosmerChiro-RPM Mortgage
31 Sean Corey
32 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components
33 Josiah Zukowski Portland Bicycle Studio
34 Adam Artner Team Oregon presented by Laurelwood
35 Kyle Berg Sage Factory Racing
36 Craig Armstrong HiFi Sound Cycling Components
37 Matthew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
38 Przemek Antczak
39 Christopher Wood Showers Pass Racing Team p/b Sage C
40 Andrew Smith Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
41 Brennan Wodtli
42 Andrew Harris
43 Brian Meyer
44 Jake Stephens
DNF Matt Russell Hutch's/Bend Dental
DNF Steven Beardsley Portland Bicycle Studio
DNF Bill Warburton Murder of Crows
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 7   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Mcdonagh
2 Lucas Strain
3 Davis Melkonian Hood River Velo
4 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
5 Brian Jorgensen
6 Robert Cummings
7 John Chapman Murder of Crows
8 Paul Armstrong Audi
9 Brian Little BeerMongers Cycle Club
10 David Cushman
11 Andrew Nelson Athletes Lounge Cycling Team
12 Brendan Sheerin Hutch's Eugene
13 Trevor Lane Boneyard Cycling
14 Duncan Ellinwood Team S+M
15 Christopher Muhs Grouptrail Cycling
16 Scott Conover
17 Daniel Cooley
18 Jonathan Maus
19 Craig Harrison Team Velo Cult
20 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade
21 Josh Wilhite
22 Adam Steele
23 Jacob Hull Audi
24 Kellen Kjera Therapeutic Associates Racing p/b V
25 Justin Guidroz Audi
26 Matt Jamison Grouptrail Cycling
27 Dustin Tombleson Boneyard Cycling
28 Mike Chamblin
29 Mattew Crampton
30 Doug Merritt BeerMongers Cycle Club
31 Adam Moore Grouptrail Cycling
32 Kyler Ervin Grixsen Brewing p/b West End Bikes
33 Moses Moxia
34 Charlie Douthwaite
35 Cory Solovewicz Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
36 Bill Garcia Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
37 Kyle Gray Team 10 Barrel
38 Justin Philips Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
39 Kiel Fletcher Portland Juice Co Racing
40 Andrew Harris
41 Michael Bernal
42 Brad Davidson Word-RCB by Cyclisme
43 Andrew Bowerman
44 Eric Hoffman
45 Sean Reynolds Team Lazy Tarantulas
46 Christopher Ramsey Athletes Lounge Cycling Team
47 Michael Collins bicycleattorney.com
48 Jonathon Hinkle Athletes Lounge Cycling Team
49 Randall Fransen Mettle Cycling
50 Clinton R hodges iii
51 Peter Blenkiron bicycleattorney.com
52 Albert Rodriguez The Hub Cyclery
53 Zachary Skalet
54 ? T90 Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
55 Rowan Boutette Bicycleway.com/Oregon Paddle Sports
56 Devon Alvarez
57 Chris Winans Therapeutic Associates of Central O
58 Sean Mcghee Team Lazy Tarantulas
59 Andrew Marchington Athletes Lounge Cycling Team
60 Tyler Wilson
61 Josh Sutton Athletes Lounge Cycling Team
62 Jared Holm Mettle Cycling
63 Paul Hynes Therapeutic Associates of Central O
64 Jeremy Hargroves Team 10 Barrel
65 Austin Arguello Grixsen Brewing p/b West End Bikes
66 Jeremy Bowler Murder of Crows
67 Nic Kytlica Team Planet X USA
68 Dan Sheerin Hutch's Eugene
69 Grant Headley Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
70 Andrew Slater BeerMongers Cycle Club
71 Nicholas Wagner BeerMongers Cycle Club
72 Carl Aldrich BeerMongers Cycle Club
73 Juston Manville
74 Neil Mclain
75 Evan Halladay
76 Eric Albright Grouptrail Cycling
77 Benjamin Drucker Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
78 Cooper Irwin Hapi-Go!
79 Stephan Morris Athletes Lounge Cycling Team
DNF Nathan Abel
DNF Christian Martin
DNF Justin Onusko Grixsen Brewing p/b West End Bikes
DNF Tommaso Gomez Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
DNF Sam Haffner Metropolis Cycle Repair
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 59  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Petersen
2 Andrew Young Boneyard Cycling
3 Zachary Schoenfelder
4 Skyler Bastian
5 Jeffrey Baratta ii Team Planet X USA
6 Ryan Mclaughlin
7 Daniel Micheletti
8 Sean Wallace Athletes Lounge Cycling Team
9 Russell Walker
10 Pat Case Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
11 Chris Parco
12 Zach Violett
13 Justin Taylor
14 Jordan Taylor
15 Jordan Miller Deschutes Brewery
16 Andy Borell Perthes Awareness p/b PANW
17 Chris Sarrett Hutch's Eugene
18 Kevin Jin
19 Brad Haag Murder of Crows
20 Cory Nann Team Planet X USA
21 Tag Robison Team 10 Barrel
22 David Polansky
23 Lester Jackson Boneyard Cycling
24 Jason Whittington Team 10 Barrel
25 Eric Alderman Team Planet X USA
26 Benjamin Lomas
27 Bret Waldron
28 Jason Davis Rolling Thunder p/b The Missing Lin
29 David Petersen
30 Artur Grochowski
31 Ryan Kruit Murder of Crows
32 Ian Lethbridge Portland Juice Co Racing
33 Kris Fischer Portland Bicycle Studio
34 Ryan Cotton Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
35 Jackson Jones
36 Tim Beard
37 Eric Hogenboom
38 Nicholas Leuenhagen
39 Johnny Bolinder
40 Austem Sofhauser
41 Jules Johnson Swift Racing p/b 21st Ave. Bicycles
42 Dennis Lui
43 Travis Bullard Team 10 Barrel
44 Anthony Smith
DNF Ryan Daugherty
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 8   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garret Smith Team 10 Barrel
2 Alex Nelson
3 Daniel Edgar
4 Bryce Clark The Hub Cyclery
5 Andre Vogs Beaverton Bicycle Club
6 Jake Mcfarlin