Log In
GPMC: OBRA CX Champs/Psycho • Nov 19 2011
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
0
0
0
0
0
Overcast, 42 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
?
Beers
?
Moisture
?
Accel
?
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Thomas
2 Chad Butler Medoyeff Vodka/Team CycleOne
3 Taylor Schwartz
4 Isho Tama-sweet
5 R dean Bailey Beaverton Bicycle Club
6 Yutaka Yokote Capitol Velo
7 James Murez
8 Mark Castle Portland Velo
9 Thomas Mccain
10 Anthony Giltner Tensegrity PT Cycling
11 Quasar Bennett Medoyeff Vodka/Team CycleOne
12 Evan Cyr
13 Ted Mann
14 Patrick Dill
15 Todd Hubbell Portland Velo
16 Adam Bergerson Capitol Velo
17 Jeff Garrett SWEAT360
18 Travis Talton
19 Travis Shea
20 Bret Bosna
21 Macdonald Jackson
22 Ryan Hendricks
23 Jennifer Kulle-jones NoMads Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Berkbuegler Tensegrity PT Cycling
2 Marie Major Rebound/Tireless Velo
3 Kim Frank Life Cycle Bike Shop
4 Marny Musielak
5 Danielle Curran Poplollies
6 Patti Wolfe
DNF Tanya Langdon
Finishers: Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Tuckerman Corsa Concepts Cycling Team
2 Sean Babcock Team S+M
3 Donald Reeb cyclocrossracing.com
4 Ross Brody Buy Local Cycling
5 Schmitt Damian Silverado Gallery/Sunnyside
6 Brett Luelling Portland Bicycle Studio
7 Michael Gallagher Corsa Concepts Cycling Team
8 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood
9 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
10 Jeff Ballantine Portland Velo
11 Kolby Preble Hammer Nutrition/CMG Racing Team
12 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
13 Patrick Jackson Buy Local Cycling
14 Ryan Garner Tensegrity PT Cycling
15 Todd Dye Pacific Power Blue Sky
DNF Patrick Means Team S+M
DNF Shannon Skerritt
DNF Zach Winter Guinness Cycling Team
DNF Brian Gerow Corsa Concepts Cycling Team
DNF Samuel Nicoletti Gentle Lovers
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Bushnell Tensegrity PT Cycling
2 Aaron Nett Trusty Switchblade
3 Brian Tobin Team Lazy Tarantulas
4 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
5 Ryan Mauk Gründelbrüisers/Stewie Bicycles
6 David Saltzberg Half Fast Velo
7 Steve Williams Buy Local Cycling
8 Chuck Meyer Sunnyside Sports
9 Jay Palubeski WebCyclery.com
10 Christian Martin River City Bicycles
11 Aaron Ufferman
12 Ben Chinburg
13 Frank Thaxter
14 Lee Ordonez Hutch's-Eugene
15 Craig Armstrong
16 David Rasca Buy Local Cycling
17 Brian Spears Half Fast Velo
18 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
19 Gary Szalay
Finishers: Cat 3: 3   Cat ?: 16  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregg Magnus Portland Velo
2 Brison Monroe Capitol Velo
3 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
4 Christopher R magel Bike Newport-Bier One
5 Derek Chiles
6 Dan Dellitt
7 Shawn Cecotti Team Oregon presented by Laurelwood
8 Forest Wilson
9 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
10 Alex Hongo
11 August Frank Life Cycle Bike Shop
12 Tyler Mangum Team Oregon presented by Laurelwood
13 Michael Van domelen
14 Joe Cooper
15 Anthony Sands Metropolis Cycle Repair
16 Abe Schafermeyer Paul's Bicycle Way of Life Cycling
17 Ted Sweeney University of Oregon Cycling Club
18 Mark Lipchick Paul's Bicycle Way of Life Cycling
19 Jackson Darland
DNF Dan Grabski Portland Velo
DNF Cullen Guinn
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Szwaya bicycleattorney.com
2 Taylor David Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Shane Gibson Medoyeff Vodka/Team CycleOne
4 Kevin Thompson Half Fast Velo
5 Merwin Jeff
6 Matt Wilkin
7 Tige Harmon
8 John Lombard Team Oregon presented by Laurelwood
9 David Rosen Half Fast Velo
10 Ryan Smith Hammer Velo
11 Fitzgerald Jamie Hammer Velo
12 Stephen Hemminger Team Oregon presented by Laurelwood
13 Jose Rodriguez
14 Hazekamp Earl Capitol Velo
15 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
16 Pierce Scott Service Course Velo
17 Mersereau Peter
18 Luis Palacios Paul's Bicycle Way of Life Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Wagner Independence
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Birky
2 Brian Hart jr. Camas Bike and Sport
3 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy
4 Jett Ballantyne Bend Endurance Academy
5 Keelan Ontiveros West End Bikes/Specialized
6 Owen Szwaya bicycleattorney.com
7 Carson Westberg
8 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club
9 Isamu Richmond West End Bikes/Specialized
10 Nicholas Paesler
11 Orion York
12 Willy Campbell Word-RCB
13 James Dye Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dawson Stallings Bend Endurance Academy
2 Colin Dunlap Bend Endurance Academy
3 Javier Colton Bend Endurance Academy
4 Trevor Schauer West End Bikes/Specialized
5 Mitchell Stevens Sunnyside Sports
6 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
7 Cameron Millar-griffin
8 Kent Ross Word-RCB
9 Kyle Miller
10 Connor Dunn
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
12 Sam Wiley Mountain View Cycles
13 Sam Wiley Mountain View Cycles
14 Adam Oliver Hutch's-Eugene
15 Quincy Gill Hutch's-Eugene
16 Levi Riley
17 Justin Wallace
18 Dey shaun Lee Word-RCB
19 Anthony Vandervlden
20 David Lozano
21 Dale Wolfe
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Haley Wilson Pacific Power Blue Sky
2 Gabrille Lehnert
3 Haley Mullane Eugene United
4 Sierra Kelly
5 Isabella Jacobs bicycleattorney.com
6 Annika Sandaine
Finishers: Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susannah Hart Camas Bike and Sport
2 Katie Lafevre Pacific Power Blue Sky
3 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy
4 Kate Ballantyne Bend Endurance Academy
5 Hannah Mcdade Beaverton Bicycle Club
6 Natalie Shaw Therapeutic Associates Cycling/Sage
7 Ivy Taylor Bend Endurance Academy
8 Cassie Mullins
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Hart Camas Bike and Sport
2 Anna Peterson Existential Velo
3 Kelsey Wilson Pacific Power Blue Sky
4 Marisa Reid
5 Maddy Cripe
6 Gabrille Grosdidier
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Tyynismaa Mountain View Cycles
2 Kara Doescher Pacific Power Blue Sky
3 Hannah Hart Camas Bike and Sport
4 Haley Leuband
5 Danni Bernardini Word-RCB
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
2 Timothy Jaynes
3 Lorne Bulling Pacific Power Blue Sky
4 Zach Colton Bend Endurance Academy
5 Ian Mastenbrook Hammer Velo
6 Anthony Brinsfield
7 Brandon Moore
8 Henry Peterson
9 Kiona Siewell
10 Joshua Savage
11 Justice Turya Eugene United
12 Tyler Mccausland
13 Adam Jacks
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Rosenberg Hutch's-Eugene
2 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Cameron Beard Bend Endurance Academy
4 Keenan Reynolds Bend Endurance Academy
5 Noah Beggs
6 Aaron Lopez Pacific Pedaling
7 Brady Harmon Team Highlander
8 Ian Wilson Bend Endurance Academy
9 Gavin Devore
10 Quin Mcintyre
11 Jackson Wellen
12 Sean Fox
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Butler West End Bikes/Specialized
2 William Sullivan
3 John Rollert WebCyclery.com
4 Derwyn Harris West End Bikes/Specialized
5 Jared Roy
6 Tim Jones WebCyclery.com
7 Todd Rosier Portland Velo
8 Jason Tavakolian SLOCUM Race Team
9 Jeff Standish Therapeutic Associates Cycling/Sage
10 Pat Kudszus Buy Local Cycling
11 Eric Lanners Word-RCB
12 Adnan Kadir
13 Ryan Ness Therapeutic Associates Cycling/Sage
14 Robert Uetrecht WebCyclery.com
15 Kevin Sundberg Showers Pass
16 Ryan Mckean
DNF Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wherity
2 Eric Birky WebCyclery.com
3 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
4 Eric Adams Pacific Power Blue Sky
5 Marc Romano Portobello Bicycle Racing
6 Sasha Lacey Portland Velo
7 Brian Cannon Paul's Bicycle Way of Life Cycling
8 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
9 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
10 Charles David
11 Brice Gary Paul's Bicycle Way of Life Cycling
12 Drew Holmes WebCyclery.com
13 Scott Hill Life Cycle Bike Shop
14 Mark Reineck Bend Memorial Clinic Total Care Rac
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rob Bingham Life Cycle Bike Shop
2 Paul Hamerton-kelly
3 Bob Crow Team Lazy Tarantulas
4 Chris Jackson Pacific Power Blue Sky
5 Bernard Acevedo
6 Jeff Steiner Showers Pass
7 Chris Miller
8 David Anderson Boneyard Cycling
9 Tom Chaimov
10 Rob Kerr Boneyard Cycling
11 Chapell Miller Team Dirt/Mudslinger Events
12 Matt Richmond Showers Pass
13 Michael Dehner
14 Sean Stroup Beermongers Cycle Club
15 Steven Westberg WebCyclery.com
16 Mike Taylor
17 David Dorocke
18 David Andres
19 Blaine Zumwalt
20 Brian d. Hart sr Camas Bike and Sport
21 David Macfarlane Roseburg Racing
22 Colonel Reynolds Boneyard Cycling
23 Jason Jones NoMads Bicycle Racing Team
24 Craig Mavis
25 Eric Hunter Co-Motion Cycles Factory Team
26 Matt Haughey Buy Local Cycling
DNF Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Bradley
2 Alan Ott
3 Joseph Hoerner
4 Steve Yenne Upper Echelon Fitness Master's Cycl
5 Johnny Vergis Cyclepath Racing
6 Dave Burnard
7 Dan Macnaughton Cyclepath Racing
8 Michael Nyberg Sunnyside Sports
9 Kevin O'connell Hammer Velo
10 Tim Ellerbruch
11 Michael Rosenberg Hutch's-Eugene
12 Rick Gregory
13 Steve Lacey Showers Pass
14 Paul Mautner Team Rose City
15
16 Vern Krist Showers Pass
17 Andrew Peterson Existential Velo
18 David Donielson SLOCUM Race Team
19 David Gratke Showers Pass
20 Clint Ebert bicycleattorney.com
21 Tim Christie
22
23 Jim Plank Pacific Power Blue Sky
24 Ralph Tolli
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Don Leet Sunnyside Sports
2 Ron Strasser Team S+M
3 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
4 Robert Fox
5 Malcolm Johnson Portland Velo
6 Al Depenbrock Pacific Power Blue Sky
7 Terry Atwood Portland Velo
8 Philip Litchfield Capitol Velo
9 Larry Smith
DNF Richard Marantz
Finishers: Cat 1: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Uetrecht WebCyclery.com
2 Amy Rice Team Lazy Tarantulas
3 Elise Huggins Upper Echelon Fitness Women's Cycli
4 Jaini Vs-crawford SLOCUM Race Team
5 Mielle Blomberg Team S+M
6 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Joanne Stevens Sunnyside Sports
8 Heather Hill Life Cycle Bike Shop
9 Beth Burns Veloce Racing
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Kotsovos Rebound/Tireless Velo
2 Tonya Roe Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Sarah Dye Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Goritski Rebound/Tireless Velo
2 Karen Kenlan Sunnyside Sports
3 Mary Skrzynski
4 Julia Fudge Poplollies
5 Sheilagh Griffin NoMads Bicycle Racing Team
6 Christie Scheer Team Rose City
7 Melissa Boyd Pacific Power Blue Sky
8 Flo Leibowitz Pacific Power Blue Sky
9 Pam Reid Team Rose City
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
2 Luke Demoe SLOCUM Race Team
3 Jesse Luckett
4 Evan Plews www.evanplews.com/KENDAUSA
5 Matt Hutchinson Portobello Bicycle Racing
6 Sal Collura SLOCUM Race Team
7 Alexander Lehnert SLOCUM Race Team
8 Paul Anderson Half Fast Velo
9 Mic Coleman
10 David Bisers Tensegrity PT Cycling
11 Craig Austin Half Fast Velo
12 Bernard Acevedo
13 Frank Chemotti
14 Steven Basden Half Fast Velo
15 David Hart Half Fast Velo
16 David Messenheimer
17 James Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Leland Gilmore River City Bicycles
DNF Matt Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling
DNF Wade Goff Half Fast Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alice Brobna Boneyard Cycling
2 Lisa Belair Team S+M
3 Jenny Levo Ironclad Performance Wear
4 Clara Terrell Hutch's-Eugene
DNF Ellie Natchke
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler
2 Heather Clark Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Megan Chinburg Corsa Concepts Cycling Team
4 Brenna Lopez-otero Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Beth Ann orton Team S+M
6 Rhonda Morin Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
7 Laura Trace
8 Susan Peithman Upper Echelon Fitness
9 Sara Fletcher
10 Rebeccah Bieri Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc
11 Tilly Field Field Jerger Cycling
12 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
DNF Jennifer Cree Upper Echelon Fitness
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Halpin Sunnyside Sports
2 Caroline Nolan
3 Lisa Belair Team S+M
4 Amy Vantassel Upper Echelon Fitness
5 Sarah Logiudice Upper Echelon Fitness
6 Suzanne Marcoe Buy Local Cycling
7 Michelle Baumann Paul's Bicycle Way of Life Cycling
8 Heather Vanvalkenburg Diamond Law Cycling Team
9 Lynda Palubeski WebCyclery.com
10 Brooke Bauer Paul's Bicycle Way of Life Cycling
11 Lauren Magalska
12 Kelly Sandow Poplollies
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 9