Log In
'Cross Crusade - Barton Park • Nov 20 2022 • Boring, OR
Race uploaded by Anonymous Uploader csv | json
6.3
3.3
3.5
4.4
4.4
Clear, 44 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #crosscrusade

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6.3
Beers
3.3
Moisture
3.5
Accel
4.4
Tech
4.4
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Linn Mettle Cycling 22:07
2 Jack Abel Planet PDX Cycling 24:08:00
3 Lincoln Sanchez 25:31:00
4 Edison Clarke-hoxey 27:12:00
5 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 27:47:00
6 Desmond Lathrup Grouptrail Cycling 30:03:00
7 Wes Hampson East Portland Youth Cycling 21:53
8 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 26:42:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Orion Souders Team S&M 22:02
2 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 22:47
3 Ian Baker BicycleAttorney.com 22:51
4 Grayson Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 23:14
5 Gilbert Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 26:24:00
6 Asher Weld Team Finger 28:44:00
7 Sam Golden 23:34
8 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 24:52:00
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 22:21
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 22:56
2 Bjorn Swanson Team Finger 24:38:00
3 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 24:40:00
4 Deegan Russell Bonk Collective 26:19:00
5 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 28:34:00
6 Walter Bartnikowski Bonk Collective 21:59
7 Logan Trost BicycleAttorney.com 22:14
8 Ben Williams Half Penny Cycling Team 22:18
9 Carter Hayden Dialed Cycling Team 22:37
10 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team 23:01
11 Crosby Hogue Grouptrail Cycling 23:12
12 Duncan Skiles 24:03:00
13 Leo Herriges swift racingpdx 25:02:00
14 Ryder Funk 25:15:00
15 August Power Bonk Collective 25:58:00
16 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 26:18:00
17 Blake Mergen Planet PDX Cycling 27:27:00
18 Eli Baraff 30:24:00
19 Elliot Phoenix 37:31:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 25:25:00
2 Charlotte Hayward 28:53:00
3 Morgan Filer Biciclista US 29:48:00
4 Annika Ramey Team Finger 30:14:00
5 Stella Cafiso Biciclista US 36:18:00
6 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 28:47:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 23:56
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 22:59
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 23:54
2 Ada Souders Team S&M 24:58:00
3 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 26:28:00
4 Sophia Ferdaszewski 27:17:00
5 Etta Dennis 28:37:00
6 Maya Dedrick 29:56:00
7 Jessica Baraff 35:05:00
8 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 35:38:00
9 Kira Sakamoto 26:41:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Osterlund The Club Roule 43:54:00
2 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 44:58:00
3 Shawna Pearson Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 47:45:00
4 Jessica M prior 45:26:00
5 Kori Sarrett Dialed Cycling Team 37:50:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zane Moore Team Oregon p/b Rodda Paint 24:25:00
2 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Lin 24:56:00
3 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 25:28:00
4 Stowe Hammarberg 25:32:00
5 Taylor Pasquariello 25:32:00
6 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 26:26:00
7 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 26:59:00
8 Frank Mueller 28:15:00
9 Jeff Schlilmgen 29:05:00
10 Sean Scotland 29:20:00
11 Esteban Covarrubias The Club Roule 29:28:00
12 Jeremy Sells Bonk Collective 29:42:00
13 Peter Steck Lewis and Clark College 29:49:00
14 Ryan Price The Club Roule 29:59:00
15 Andrew Perry 30:21:00
16 Patrick Van duser 30:34:00
17 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 30:48:00
18 Jeff Dill ANTHM Collective 31:36:00
19 Thomas Delacour 32:10:00
20 Matthew Kilbane Team Finger 32:25:00
21 John Brehm Rolling Thunder p b The Missing Lin 32:37:00
22 Max Weisenbloom 32:40:00
23 Frederick Tanous 32:56:00
24 Brennan Pool BicycleAttorney.com 33:11:00
25 West Davison Dialed Cycling Team 33:27:00
26 Brian Hansen Red Lizard 34:03:00
27 Zachary Brown 34:21:00
28 Benito Guzman Team Fancy 34:47:00
29 Greg Sanchez 34:55:00
30 Calvin Beall Grouptrail Cycling 34:58:00
31 Jason Moore 35:08:00
32 Shawn Russell Bonk Collective 35:36:00
33 Erik Carter Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 36:47:00
34 Austin Alling Dialed Cycling Team 24:16:00
35 Morgan Spriggs Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 25:24:00
36 Miguel Lopez 7:44
DNF Casey Carroll 9:07
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julia Barna Dialed Cycling Team 28:56:00
2 Nicole Goode Team Finger 29:37:00
3 Maria Makman 32:46:00
4 Maura Paxton Biciclista US 32:50:00
5 Becky Hatke Rainier Beer Cycling Team 33:27:00
6 Alice Hall 33:31:00
7 Kelly Shor Lewis & Clark College Cycling 33:36:00
8 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 34:57:00
9 Audra Mcnamee 36:35:00
10 Gabriela Webb Cyclepath PDX Racing 23:19
11 Anne Croney Rolling Thunder p/b The Missing Lin 24:47:00
12 Sarah Phillips 28:13:00
13 Jessica M prior Trusty Switchblade 28:30:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Coe PDX TI p/b Elevator Coffee 55:14:00
2 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 55:23:00
3 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 55:45:00
4 Jeff Johnston Boneyard Cycling 56:32:00
5 Stephen Plomer TEAM OREGON P/B RODDA 59:18:00
6 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 49:37:00
7 Brian Kesselman ANTHM Collective 49:53:00
8 Christopher Bagg Fast Fun Nice p/b Campfire Enduranc 50:02:00
9 Chad Swanson Team S&M 50:11:00
10 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 51:17:00
11 Devin Bailly Grouptrail Cycling 51:28:00
12 David Krause Trusty Switchblade 51:31:00
13 Josh Hulst Speedvagen 53:05:00
14 Jason Whittington Team 10 Barrel 53:09:00
15 Brian Anthony ANTHM Collective 53:13:00
16 Jonathan Myers Team S&M 53:25:00
17 Matthew Crampton Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 53:33:00
18 Peter Koonce Grouptrail Cycling 54:11:00
19 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 54:37:00
20 James Green Trusty Switchblade 55:24:00
21 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 55:26:00
22 Andrew Smith Swift Racing PDX 55:48:00
23 Alistair Sponsel Boston Racing Independent 56:37:00
24 Brad Davidson Grouptrail Cycling 54:27:00
DNF Andrew Suchocki Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 48:42:00
DNF Adrian Bosch Biciclista US 31:11:00
DNF Matthew Smith Swift Racing PDX 32:49:00
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 39:20:00
2 Erica Wescott Deschutes Brewery Cycling Team 39:20:00
3 Laura Mullen Dialed Cycling Team 42:17:00
4 Lora Melkonian Team Finger 44:02:00
5 Erinne Goodell Swift Racing PDX 44:11:00
6 Anna Saltonstall Team Finger 44:55:00
7 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 37:45:00
Finishers: Cat 2: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Leveroni Mettle Cycling 52:39:00
2 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 52:58:00
3 Wanja Russenberger 53:29:00
4 Erik Hammerquist River City Bicycles - Bike Law 53:34:00
5 Carl Decker Giant 53:41:00
6 Andrew Loaiza Mettle cycling P/B Cycle Oregon 53:52:00
7 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 55:42:00
8 Ben Boroff BYRDS Cycling 56:29:00
9 Max Smith Biciclista US 57:14:00
10 Brad Petersen Bonk Collective 57:28:00
11 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 58:00:00
12 Tygre Westerfield Diehard Bikes 58:00:00
13 Elijah Krause 51:05:00
14 Benicio Thorne Biciclista US 51:40:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Lingwood Point S Nokian 51:59:00
2 Paula Gil echevarría Biciclista US 55:17:00
3 Hannah Allen Biciclista US 55:56:00
4 Rachel Serlsev Biciclista US 50:24:00
5 Kellie Standish Biciclista US 50:55:00
6 Taylor Kennedy Team Finger 53:07:00
7 Avery Daubert BEAR NATIONAL TEAM 53:13:00
8 Rhys May Boltcutter/ Hifi/ Rhys May Jewelry 54:57:00
9 Hannah Thomas Biciclista US 55:27:00
10 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 50:38:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helena Stedman Grouptrail Cycling 38:39:00
2 Coco Leritz 38:41:00
3 Summer Westerfield Diehard Bikes 38:50:00
4 Julia Barna Dialed Cycling Team 39:00:00
5 Annika Ramey Team Finger 45:30:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Furst Dialed Cycling Team 49:39:00
2 Zac Garrard Biciclista US 49:43:00
3 John Chapman Biciclista US 49:45:00
4 Miguel Moreno 50:04:00
5 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 50:21:00
6 Landon Holbert Biciclista US 51:13:00
7 Scott Schotlz Biciclista US 51:51:00
8 Arlen Slaymaker Lewis and Clark College 51:56:00
9 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 52:02:00
10 Pierce Martin Team Finger 52:13:00
11 Nate Scott Dialed Cycling Team 53:16:00
12 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 53:18:00
13 Collin Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 54:01:00
14 Adam Moore Grouptrail Cycling 54:10:00
15 Gregory Kell Team Wooly Mammoth 54:16:00
16 Cesar Villegas Team 10 Barrel 55:07:00
17 Jack Gramling Lewis & Clark College Cycling 55:18:00
18 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair 49:12:00
19 Conner Shimamoto 49:20:00
20 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 49:41:00
21 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 49:58:00
22 Todd Young Trusty Switchblade 50:39:00
23 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 53:17:00
24 Aaron Lopez Half Penny Cycling Team 55:10:00
25 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 49:45:00
26 Sean Light Mettle Cycling 26:51:00
27 Federico Spedini Biciclista US 24:49:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Micheletti HiFi Sound Cycling Components 42:21:00
2 Susannah Nelson HiFi Sound Cycling Components 45:04:00
3 Charley Erickson 45:11:00
4 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 39:26:00
5 Sarah Livingston Trusty Switchblade 37:00:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Hyde BicycleAttorney.com 36:58:00
2 Patrick Parish Kolektiv 37:09:00
3 Aaron Mcclintock Biciclista US 37:13:00
4 Brent Morrow 37:23:00
5 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 38:06:00
6 Tim Staloch MCC Racing 38:25:00
7 Seth Swallen 38:43:00
8 Brendan Mcmahan 38:52:00
9 Matt Lichtenfels 39:00:00
10 Reid Curry Thump Racing 39:10:00
11 Joshua Dinwiddie Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 39:15:00
12 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 39:19:00
13 Mike Schrankel Team Finger 39:35:00
14 Howard Draper 39:42:00
15 Jeff Copus Team 10 Barrel 39:45:00
16 Stuart Garth 39:58:00
17 Tobias Eld 40:08:00
18 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 40:10:00
19 Michael Nyberg Deschutes Brewing Cycling Team 40:18:00
20 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 40:34:00
21 Ryan Morgan Trusty Switchblade 40:44:00
22 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 40:47:00
23 Nolan Restivo ANTHM Collective 40:59:00
24 Mike Hamness Dialed Cycling Team 41:40:00
25 Brian Little Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 41:43:00
26 Ben Gagosian Swift Racing PDX 41:51:00
27 Andy Letourneau River City Bicycles 41:55:00
28 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 41:57:00
29 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 42:00:00
30 Dean Proteau 42:04:00
31 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 42:05:00
32 Ryan Clay Grouptrail Cycling 42:08:00
33 Andrew Marchington Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 42:11:00
34 Curtis Brawner Ace Window Tinting 42:19:00
35 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 42:22:00
36 Greg Van amerongen 42:30:00
37 Mike Abel Planet PDX Cycling 42:39:00
38 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 42:45:00
39 Terry Campbell Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 42:45:00
40 Brian Hanley BeerMongers 42:53:00
41 Cory Solovewicz Swift Racing PDX 42:53:00
42 Jeff Steiner Half Fast Velo 43:18:00
43 Cody Herriges swiftracingpdx 43:26:00
44 Paul Souders Team S&M 43:35:00
45 Sam Haines Bonk Collective 43:43:00
46 Adam Vanarsdall 43:59:00
47 Eric Vickers Half Penny Cycling Team 44:04:00
48 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar 44:06:00
49 Daniel Brown 44:10:00
50 Brett Boyles Planet PDX Cycling 44:23:00
51 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 44:38:00
52 Geoff Grummon-beale BicycleAttorney.com 44:46:00
53 Norm Swygert Planet PDX Cycling 45:26:00
54 Dan Froelich Team Fancy 46:34:00
55 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 34:32:00
56 Dean Maclean Planet PDX Cycling 36:34:00
57 Thomas Morgan Team Finger 36:37:00
58 Matthew Boelter Bonk Collective 37:06:00
59 Omar Sandoval Bike POC PNW 38:56:00
60 Sky Wilson Metropolis Cycle Repair 39:49:00
61 Kirk Edwards Team Lazy Tarantulas 6:16
62 Stephan Morris The Club Roule 7:14
DNF Billy Holcomb Trusty Switchblade 16:06
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 47  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anna Buckley Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 43:01:00
2 Amy Solana BicycleAttorney.com 43:23:00
3 Megan Ramey Team Finger 43:31:00
4 Jenny Greeve Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:10:00
5 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 36:53:00
6 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 37:03:00
7 Julie Russell 37:46:00
8 Shelly Boelter Bonk Collective 37:52:00
9 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin 38:15:00
10 Jessica Kaplan HiFi Sound Cycling Components 38:52:00
11 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 39:02:00
12 Marie Major ANTHM Collective 39:14:00
13 Shannon Herriges swiftracingpdx 41:55:00
14 Jordan Faulds 43:24:00
15 Molly Quan 17:58
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Orion Souders 22:02
2 Henry Linn 22:07
3 Ryan Mares 22:21
4 Israel Jr. melson 22:47
5 Ian Baker 22:51
6 Axel Weaver 22:56
7 Grayson Rose 23:14
8 Jack Abel 24:08:00
9 Bjorn Swanson 24:38:00
10 Johnie Hogue 24:40:00
11 Lincoln Sanchez 25:31:00
12 Deegan Russell 26:19:00
13 Gilbert Gallagher 26:24:00
14 Edison Clarke-hoxey 27:12:00
15 Keoni Padaca 27:47:00
16 Jase Henderson 28:34:00
17 Asher Weld 28:44:00
18 Desmond Lathrup 30:03:00
19 Wes Hampson 21:53
20 Walter Bartnikowski 21:59
21 Logan Trost 22:14
22 Ben Williams 22:18
23 Carter Hayden 22:37
24 Marshall Rockwell 23:01
25 Crosby Hogue 23:12
26 Sam Golden 23:34
27 Duncan Skiles 24:03:00
28 Conner Vander stoep 24:52:00
29 Leo Herriges 25:02:00
30 Ryder Funk 25:15:00
31 August Power 25:58:00
32 Dylan Glazer 26:18:00
33 Sebastian Bartnikowski 26:42:00
34 Blake Mergen 27:27:00
35 Eli Baraff 30:24:00
36 Elliot Phoenix 37:31:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 22:59
2 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 23:54
3 Joelle Thompson Half Fast Velo presented by Ninkasi 23:56
4 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 25:25:00
5 Charlotte Hayward 28:53:00
6 Morgan Filer Biciclista US 29:48:00
7 Annika Ramey Team Finger 30:14:00
8 Stella Cafiso Biciclista US 36:18:00
9 Ada Souders Team S&M 24:58:00
10 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 26:28:00
11 Sophia Ferdaszewski 27:17:00
12 Etta Dennis 28:37:00
13 Lourdes Thorne Grouptrail Cycling 28:47:00
14 Maya Dedrick 29:56:00
15 Jessica Baraff 35:05:00
16 Beatrix Davidson Grouptrail Cycling 35:38:00
17 Kira Sakamoto 26:41:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Pastor Deschutes Brewery Cycling Team 41:38.8
2 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 41:40.2
3 Jason Richmond 41:53.4
4 Shaun Stiles Team 10 Barrel 41:58.7
5 Daniel Dedrick 42:10.9
6 Sam Reynolds Bonk Collective 42:18.4
7 Jeremy Krantz 42:55.8
8 Baker Lyon 43:15.6
9 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair 43:43.5
10 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 43:54.6
11 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 44:06.0
12 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 44:17.6
13 Jonathan Palmer 44:21.1
14 Jamie King Grouptrail Cycling 45:11.1
15 "joel Gaff Jr." Hagerty Cy
16 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi 45:49.0
17 David Kaysen Dialed Cycling Team 46:09.2
18 Brad Alderman Vancouver Cyclery 46:11.5
19 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 47:58.0
20 Tony Ruiz 37:40.1
21 Chris Robison Bonk Collective 37:47.0
22 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 37:53.2
23 Steven Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 37:57.5
24 Chester Artman Grouptrail Cycling 38:01.9
25 Brett Edelen 38:06.1
26 Vince Rodarte River City Bicycles - Bike Law 38:12.9
27 Kevin Klein xXx Racing 38:27.3
28 Bradley Parker Metropolis Cycle Repair 38:28.4
29 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 39:51.5
30 Dirk Theisen BeerMongers 41:03.9
31 Dominic Chung 42:23.8
32 Steven Soto Planet PDX Cycling 45:45.7
33 Martin Hogue Grouptrail Cycling 44:45.3
34 Christopher Lapointe 06:42.2
DNF Robert Axel anderson 29:21.8
DNF Aaron Baraff 07:15.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 39:18.1
2 Jamey Gouin Dialed Cycling Team 40:34.7
3 Todd Young Trusty Switchblade 40:37.6
4 Mike Funk 42:12.6
5 Erik Smith Biciclista US 42:53.9
6 Trevor Luu Rolling Thunder p/b The Missing Lin 42:55.3
7 Russell Evans Rolling Thunder p/b The Missing Lin 43:06.7
8 Hunter Westerfield Diehard Bikes 43:19.5
9 Nathan Kistler 43:41.6
10 Jeffrey Heath Rolling Thunder p/b The Missing Lin 43:44.0
11 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components 44:26.0
12 Justin Mott 46:25.8
13 Marcus Hughes 46:56.8
14 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 48:28.5
15 Clyde Bailey Lucci 51:38.1
DNF Lucian Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 17:18.5
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Chin 44:37:00
2 Rachelle Gannon Biciclista US 44:59:00
3 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 35:45:00
4 Dani Stiles Team 10 Barrel 35:56:00
5 Katie Jenkins Metropolis Cycle Repair 36:22:00
6 Leah Brown Team 10 Barrel 36:29:00
7 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 36:32:00
8 Trina Staloch CHINOOK RACING DEVELOPMENT 36:37:00
9 Erin Campbell Metropolis Cycle Repair 37:57:00
10 Spring Westerfield Diehard Bikes 40:38:00
11 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 40:50:00
12 Lisa Timmerman The Club Roule 42:02:00
13 Ingrid Padgalskas 42:56:00
14 Kara Bittner 43:41:00
15 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 46:09:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 40:03:00
2 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 42:36:00
3 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 44:18:00
4 Timothy Breault Pain Cave Productions 44:34:00
5 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 44:37:00
6 Jacob Harrel Harder Cycling 44:58:00
7 Tim Schauer Sage Titanium Factory Racing 35:36:00
8 Scott Barker 35:39:00
9 Mike Reddig Dialed Cycling Team 36:34:00
10 Mark Sturges CHINOOK RACING DEVELOPMENT 37:03:00
11 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 37:45:00
12 Jeff Evans NUUN 37:59:00
13 Neil Carpenter Oregon Bike Shop Racing Team 39:36:00
14 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components 40:55:00
15 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 42:54:00
16 Jason Braaten The Club Roule 47:50:00
17 Abraham Covello Team Planet X USA p/b Xiologix 47:56:00
18 Stefano Spedini Biciclista US 36:28:00
19 Trevor Schauer 40:36:00
20 Tim Slotta Team Finger 43:43:00
DNF Jon Pearson Sage Titanium Factory Racing 34:27:00
DNF Jason Evans Biciclista US 15:07
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hunter Westerfield Diehard Bikes 38:17:00
2 Zane Moore Team Oregon p/b Rodda Paint 40:56:00
3 Ezra Brown Team Dr Will Bar 41:07:00
4 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 43:19:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 36:52:00
2 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 37:09:00
3 Joseph Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 37:24:00
4 Michael Brown 37:25:00
5 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 37:45:00
6 James Coates 38:48:00
7 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 39:10:00
8 Greg Schmitt Mettle Cycling 39:12:00
9 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 39:46:00
10 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 40:40:00
11 Scott Rider 40:47:00
12 Eric Stolberg ANTHM Collective 40:49:00
13 Paolo Dabbeni Biciclista US 40:59:00
14 John Hatfield Dialed Cycling Team 41:15:00
15 Eric Cress Team 10 Barrel 41:25:00
16 Dan Shepherd Cycle Sport 41:28:00
17 Martin Baker BicycleAttorney.com 41:36:00
18 James Green Trusty Switchblade 41:42:00
19 Jesse Coombs Byzick + Company Cycling 42:05:00
20 Anthony Ohotto ANTHM Collective 42:39:00
21 Tony Wolff Stumptown Cycling Club 43:21:00
22 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 43:55:00
23 Steven Basden Cyclepath PDX Racing 43:59:00
24 D'arcy Owen Grouptrail Cycling 44:18:00
25 Aric Rist Cyclepath PDX Racing 44:23:00
26 Ashley Williams ANTHM Collective 45:09:00
27 Sean Cook Bonk Collective 45:53:00
28 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 46:17:00
29 Stefano Spedini Biciclista US 46:18:00
30 Jason Bietz River City Bicycles 46:25:00
31 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 49:12:00
32 James Lais 37:28:00
33 Tony Ruiz 37:48:00
34 Mark Sturges CHINOOK RACING DEVELOPMENT 38:11:00
35 Tom Bird Bonk Collective 38:25:00
36 Tim Jacobson 39:19:00
37 Bjoern Brunner 39:42:00
38 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 46:45:00
39 Chris Meilinger 41:46:00
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 40:22:00
2 Michael Metz 40:43:00
3 Daniel Melkonian Team Finger 40:45:00
4 Terry Mallon Team Finger 41:45:00
5 Marcel Russenberger Deschutes Brewery Cycling Team 41:52:00
6 Bill Petersen Bonk Collective 42:57:00
7 Walter Bianchini 43:40:00
8 Steven Thorne Biciclista US 43:53:00
9 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 44:19:00
10 Mark Miller Marys Bicycle Club p/b Tacovore 44:51:00
11 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 35:50:00
12 Steve Van bergen 37:30:00
13 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 38:26:00
14 Donald Moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 38:33:00
15 Robert Lund 39:42:00
16 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 40:52:00
17 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 40:57:00
18 Paul Mautner The Club Roule 41:26:00
19 Dan Davis BONE YARD CYCLING 41:57:00
20 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi 42:17:00
21 Brian Catterson 44:32:00
22 Susan C moote Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 48:13:00
DNF Stefan Furst Dialed Cycling Team 39:53:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schwyhart Team S&M 36:03:00
2 Rick Gregory Black Dog Velo 40:11:00
3 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 40:39:00
4 Gary Legendre 40:51:00
5 Ron Strasser Team S&M 41:10:00
6 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 41:24:00
7 Edward Lanton 44:22:00
8 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 46:14:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heather Pola Team Finger 44:25:00
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 45:01:00
3 Martha Paulus Capitol Velo Cycling 35:50:00
4 Christine Holland Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 37:29:00
5 Kara Weld Team Finger 38:05:00
6 Layla Billowitz Team 10 Barrel 38:14:00
7 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 39:08:00
8 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 39:51:00
9 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 40:21:00
10 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 41:31:00
11 Amanda Abel Planet PDX Cycling 42:33:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laila Deardorff BicycleAttorney.com 41:25:00
2 Pam Reid Team Rose City 41:59:00
3 Michelle Bounds 45:36:00
4 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 38:21:00
5 Bonnie Rosenfeld The Club Roule 38:42:00
6 Anne Croney Rolling Thunder p/b The Missing Lin 39:15:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 41:08:00
2 Carl Decker Giant 41:35:00
3 Bradford Smith Speedvagen 41:35:00
4 Paul Furst Dialed Cycling Team 41:36:00
5 Gabriel Linn Mettle Cycling 42:03:00
6 Aaron Anderson Biciclista US 42:33:00
7 Andy Edick CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42:46:00
8 Adrian Bosch Biciclista US 43:05:00
9 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 43:28:00
10 Andrzej Stadnik Biciclista US 44:10:00
11 Danny Weikel Team S&M 44:13:00
12 Todd Ace CX Pistols p/b Gigantic Brewing 44:24:00
13 Travis Power Bonk Collective 44:26:00
14 Bill Warburton Cascadia Junior Cycling 45:21:00
15 Jeff Johnston Boneyard Cycling 45:26:00
16 Martin Acosta Rock Creek Cyclery pb Fit4ever Stud 45:49:00
17 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 45:54:00
18 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 46:00:00
19 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 46:09:00
20 Jason Britton 46:17:00
21 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 46:28:00
22 Patrick Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 46:34:00
23 Seth Swallen 38:44:00
24 David Boerner a new cycling team 38:54:00
25 Hunter Westerfield Diehard Bikes 38:59:00
26 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 39:11:00
27 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 39:17:00
28 Dan Baier Team Finger 39:30:00
29 Matthew White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 39:36:00
30 Rob Thompson ranier 40:11:00
31 Howard Draper 40:18:00
32 Steven Thorne Biciclista US 40:23:00
33 Ben Gagosian Swift Racing PDX 40:48:00
34 Anthony Ohotto ANTHM Collective 40:59:00
35 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 41:20:00
36 Joshua Boelter Bonk Collective 41:33:00
37 Mike Schrankel Team Finger 41:48:00
38 Jeff Copus Team 10 Barrel 41:50:00
39 Justin Brauner Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 41:51:00
40 Eric Stolberg ANTHM Collective 41:55:00
41 Shaun Stiles Team 10 Barrel 41:57:00
42 David Reitan 41:59:00
43 Conner Shimamoto 42:08:00
44 Nikolaus Kashey ANTHM Collective 42:24:00
45 Jeff Steiner Half Fast Velo 42:26:00
46 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components 42:58:00
47 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team 43:30:00
48 Adam Vanarsdall 44:47:00
49 Andrew Marchington Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:07:00
50 Aaron Baraff 45:25:00
51 Vincent Zitkovich 46:01:00
52 Kevin Morikawa 46:24:00
53 Todd Young Trusty Switchblade 46:24:00
54 James Green Trusty Switchblade 41:37:00
55 Tyler Green Trusty Switchblade 41:39:00
56 Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 41:55:00
57 Dylan Vanweelden Biciclista US 23:30
DNF Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 34:13:00
DNF Paul Lacava Team S&M 23:46
DNF Richard Lorenz Pacific Office Automation Cycling 23:50
DNF Scott Barker 28:39:00
DNF Micah Melkonian Team Finger 35:24:00
DNF Carlos Acosta Rock Creek Cyclery 35:24:00
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider 39:16:00
2 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 40:26:00
3 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41:18:00
4 Rhonda Morin Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 41:30:00
5 Tina Brubaker Speedvagen 42:27:00
6 Helen Reedy CX Pistols p/b Gigantic Brewing 42:47:00
7 Rhys May Boltcutter/ Hifi/ Rhys May Jewelry 44:24:00
8 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 46:27:00
9 Leah Brown Team 10 Barrel 47:09:00
10 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 37:40:00
11 Molly Quan 39:10:00
12 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 40:48:00
13 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 37:41:00
14 Dani Stiles Team 10 Barrel 37:41:00
DNF Laura Trace BicycleAttorney.com 6:55
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 1   Cat ?: 7