Log In
Harbin Park CX • Oct 10 2010
6
0
0
5.7
0
Clear, 78 degrees, wind 6 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
6
Beers
?
Moisture
?
Accel
5.7
Tech
?
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Dillman Red Zone Cycling
2 Jason Halloran Spin/RR Donnelley
3 Travis Mullen 29er crew
4 John Proppe Lake Effect Racing
5 Matthew Light Alderfer Bergen
6 Tyler Karnes Haymarket Bicycles / SEAVS
7 Stephen Bassett bikezoo/micrometals/sunspot
8 Weston Luzadder Marian University
9 Brett Rothmeyer
10 Chad Salla Alderfer Bergen
11 Brian Holcombe VeloNews
12 Ross Cerniglia my wife inc
13 Eric Lundgren Iron City Bikes
14 Chauncey Joyce 7 Hills Racing
15 Justin Wallace ThinkCash Racing
16 Michael Chewning Team Hungry!
17 Cameron Jackson CCSH-RGF p/b Felt Bikes
18 William Sherman Shamrock Cycles
19 Marc Vettori C3: Twenty 20 Cycling Company
20 Bradley Schmalzer Team Bikeman.com/XXC Magazine
21 Andrew Boneff Jays Bike
22 David Steiner Spin/RR Donnelley
23 Greg Flecher Carbon Racing
24 Christopher Chartier Alderfer Bergen
25 Jake Grantham UPMC Cycling Performance
26 Ray Smith Humana/Cycler's Cafe
27 Scott Gartman Team Lake Effect
28 Nick Tinsler Darkhorse Racing
29 Jaden Sempsrott BioWheels/Reece-Campbell Racing
30 Jeremy Burroughs Queen City Wheels
31 Mike Heenan my wife inc
32 David Thomas Team Magnus
33 Scott Fabijanski WOLVERINE/ACFSTORES.COM
34 James Billiter BioWheels/Reece-Campbell Racing
35 Jason Mott BioWheels/Reece-Campbell Racing
36 Robert Sroka Lake Effect Racing
37 Ben Hay Iron City Bikes Racing
38 Joseph Hall Moro Cycling
39 Gregg Shanefelt ZWS/Cyclesport
40 Josh Feazell Endura
41 Matthew Johnson Alderfer Bergen
42 Matt Fox BioWheels/Reece-Campbell Racing
43 Joe Bellante BioWheels/Reece-Campbell Racing
44 Andy Fedewa Flying Rhino Cycling Club
45 Dave Mundy Team Dayton Michelob Ultra Cycling
46 Kerry Nordstrom Team Hungry!!1
47 John Ehrlinger Team Spin/RR Donnelly
48 Spencer Hackett B1 Bicycles
49 Ryan Mckinnie Two Wheel Tango
50 Brian Hopkins Ag3r-ButlerHealthSystems
51 Tony Marut Lake Effect Racing
52 Ashton Wischmeier DRT
53 Steven Brewer Ag3r-ButlerHealthSystems
54 Joe Czerwonka Bob's Red Mill p/b Focus
55 Robert Thomas Half Acre Cycling
56 Mitchell Gabel ASFRA Flanders
57 Katsu Tanda
58 Jason Monk Main Street Velo
59 Cory St clair CCSH - Felt pb RGF & PVR Bike U23
60 Greg Johnson Flying Rhino Cycling Club
61 Dan Lach Cyclesport/Zephyr Wheel Sport
62 Alder Martz Marian University
63 Brandon Leach Johnny Sprockets
64 Ryan Preske Morris Trucking
65 Isaiah Newkirk Marian University
66 Christopher Jensen Half Acre Cycling
67 Nathan Szabo Team Lake Effect
68 John Markstein Team Awesome / Jeni's
69 Charles Hicks Fiets Maan Racing
70 John Osgood Team Sandbag
71 John Lionberger Pony Shop Cyclocross
72 Jeffrey Trinh Squadra Coppi
73 Michael Jernigan CAT Racing / Pittsburgh Elite Velo
74 Tim Beberniss One Call Now
75 Peter Deucher Marian University
76 Luke Haley Red Zone Cycling
77 Mark Caffyn Flying Rhino Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 26   Cat 3: 36   Cat 4: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Corey Green
2 David Johnson Drake's Coffee
3 Brian Collier BioWheels/Reece-Campbell Racing
4 Peter Hills Michelob Ultra Cycling
5 Craig Hannibal SnakeBite Racing
6 Jack Brown Fiets Maan Racing
7 Scott Pardi Team Hungry!!
8 Matt Stierwalt Rogue Racing Project
9 Joern Brockhaus Michelob Ultra Cycling
10 Mark Farmer Ohio Orthopedic Center of Excellenc
11 Andrew Millard ZWS/CycleSport
12 Steven Gers BioWheels/Reece-Campbell Racing
13 Raymond Auger Cycle-Smart / Maple Leaf CC
14 Bruce Macdonald Spin
15 Doug Carraway Ohio Orthopedic/Moro Cycling
16 James Turner Team IPRO
17 Glen Gardner Vortechs Group
18 Wayne Cook theargylearmy.com/Specialized
19 Ian Newcomb Ghisallo Cycling Team
20 Scot Herrmann Michelob Ultra Cycling
21 Rodney Roof ZWS/Cyclesport
22 Jeff Cyrus Rogue Racing Project
23 Andrew Allwein Seven Hills Racing
24 Jerry Hayes Queen City Wheels
25 Duane Walker BikeClicks.com/Team Louisville
26 David Aukerman Indiana Hand Center
27 Rick Maier Michelob Ultra Cycling
28 David Groen National Engineering
29 Nathan Mirus Biowheels/Reece-campbell Racing
30 Bo Sherman Michelob Ultra Cycling
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 18   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Hooton RogueRacers.org
2 Michael Seiler Rogue Racing Project
3 Lou Beckmeyer 7 Hills Racing
4 Kenny Sipes CKW Racing
5 Jon Hicks Winchester Wheelmen
6 Jeffrey Chambers Schellers Racing Team
7 Scott Belcher 7 Hills Racing
8 Mark Fasczewski Krystal/SCV
9 Jeff Steinrock
10 Lars Andersen
11 Craig Reynolds Some Guys Cycling
12 Scott Wagner Drt Racing
13 Ken O'day Argyle Army
14 Mike Otting 7 Hills Racing
15 William Marut Lake Effect Racing
16 Scott Young Tri Tech
17 Charles South Men of Steel Racing
18 Michael Wakeley Blue Competition Cycles
19 James Havey Commonwealth Eye Surgery / Pedal th
20 Harry Wicks Biowheels/Reece-Campbell Racing
21 Brian Blackwell Rogue Racing Project
22 Steven Vorderman DRT
23 Freter Chris ALAN North America Cycling
24 Ryan Smith McDonalds Cycling Team
25 Gary Dugovich Beaver Valley Velo
26 Kay Ohta Main Street Velo
27 John Riedel ALAN North America Cyclocross Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 18   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leah Halloran Spin/ Second Sole
2 Nina Elliott Unaffiliated
3 Rebecca Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
4 Bailey Semian Team Alliance Environmental
5 Terra Kier-donovan Michelob Ultra Cycling
6 Sarah Swallow ZWS
7 Elizabeth Cobb BikeReg.com
8 Kathleen Wulfkuhle C3-Athletes Serving Athletes
9 Katie Arnold ECHELON
10 Sara Harper Grunt Girl Racing
11 Laura Melendez Priority Health
12 Hannah Mossman
13 Cooper Ambjorn Reser Fusion Velo Experience
14 Carrie Cochran Reser Fusion Velo Experience
15 Jillian Kellbach COBC
16 Vanessa Stauffer Maple Leaf CC
17 Shanna Duffy Michelob Ultra
18 Kristin Harvey
19 Julie Herrmann Team Dayton
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Sroka Lake Effect
2 Malissa Petrov ZWS Cyclesport
3 Samantha Brode (house) Carbon Racing
4 Jenny Lytle G4B
5 Staci Mandrola Papa Johns Racing Team
6 Kim Bishop Barberitos/Everedy Endurance
7 Lynn Pitson Carolina Masters
8 Star Affolter Grace Law/Trek
9 Melissa Rucker Team Kenda
10 Elli Sigmond UNATTACHED
11 Janet Trubey NCCX
12 Rachel Weaver Steel City Endurance
13 Diane Vettori C3: twenty 20 cycling co.
14 Stacie Truszkowski Steel City Endurance
15 Judi Lopresti Team Kenda
16 Ginger Ballard TEAM Awesome/Jeni's IceCream
17 Julia Casals Van Dessel Sterke Meiden
18 Melody Gerasimek Project Velo/One Call Now
19 Jeni Roosen Seven Hills
20 Heather Farrell Rouge Racing Project
21 Sherri Thompson Rogue Racing Project
22 Tiffanie Hills Michelob Ultra Cycling
23 Barbara Williams REASOR
24 Heather Maier
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Hoblet
2 Matthew Bey Unattached
3 Gary Manis, jr Unattached
4 Spencer Petrov QCW Lionhearts
5 David Rose Team Bikes and Moore
6 Nolan Mcqueen Red Zone Cycling Team
7 Thomas Swallow Unattached
8 Tim Brown Rogue Racing Project
9 Tyler Lach Cyclesport/Zephyr Wheel Sport
10 Ben King U of Louisville
11 Alex Steinker Team Hungry
12 Jack Mccann ProChain
13 Jared Preston Team Dayton
14 Charles Bossart
15 Kipp Silber Monster Energy Cycling
16 Ryan Bartholomy
17 Kurtis Fraley Ohio Orthopedic / Moro Cycling
18 Reed Bagley McDonalds Cycling Team
19 Zach Cahill Team Hungry
20 Matt Harbaugh Queen City Wheels
21 Denver Turner Unattached
22 Michael Hoblet
23 Patrick Lach
24 Brian Schultz Ohio Orthopedic/Moro Cycling
25 Aaron Casey ETSU
26 Andrew Smith Reser Fusion Velo Experience
27 Aaron Briner Guitar Lab Cycling Team
28 David Yohe Marian University
29 Nathan Utz Michelob Ultra Cycling
30 Christopher Metzler Team Me
31 Joshua Jolin Unattached
32 Anthony Viton Echelon
33 Joel Eastman
34 Marcus Siu U of Louisville
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 5   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Sabino Michelob Ultra Cycling
2 Kirk Grynwald Rogue Racing Project
3 Tracy Segar Queen City Wheels
4 Dave Placke
5 Bryan Horton Reser Fusion Velo Experience
6 Chip Schug Team WebCyclery.com
7 Larry Pethick BikeClicks/Team Louisville
8 Christian Ambjorn Reser Fusion Velo Experience
9 Scott Murschel Biowheels Race Team
10 Evan Clark
11 Darren Ling Independent Fabrication
12 Tom Mulpagano Shamrock Cycles
13 Michael Weisgerber Queen City Wheels
14 Matthew Holloway Sargent Electric Koeles Cycling Clu
15 Mark Martines Bishops Bicycles
16 Luther Prater Speedway Wheelmen
17 Jason Garneret Rogue Racing Project
18 John Petrov Queen City Wheels
19 Joshua Hoblet
20
21 James Oloughlin team hungry!
22 Scott Lyle Queen City Wheels
23 John Molnar
24 Joseph Rippe Team Dayton/Michelob Ultra Cycling
25 Michael Galinger Independent Fabrication
26 David Hack Team Bikes and Moore
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 14   Cat 4: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Downey
2 David Jolin Stark Velo
3 Lance Brown Darkhorse Racing
4 Kevin Skipworth Traverse City Bike Shop
5 Dell Williamson Queen City Wheels
6 Don Bill Michelob Ultra
7 Dan Ramsey 7 Hills
8 Marshall Leininger Stark Velo
9 John Weber Colavita Racing Inc.
10 Michael Montalbano Michelob Ultra Cycling
11 Todd King
12 John Wheeler ii Moore Gray Goat Sports
13 Kelly Sullivan
14 John Mcgovern
15 Buzz Wentz
16 Robert Neuman Unattached
17 William Flecher Stark Velo
18 Mark Mckenney 7 Hills Racing
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Legg compton Planet Bike/Stevens
2 Timothy Saari Essex Brass
3 Jonathan Card Team Card/Cane Creek
4 Jeff Weinert Wolverine Sports Club
5 Andrew Messer DRT Racing
6 Michael Mcshane Bob's Red Mill
7 Joshua Whitmore Team Globalbike
8 Andy Gorski
9 Jay Moncel Wolverine/ACFSTORES.COM
10 Eric Anderson NUVO Cultural Trail
11 Erik Fagerberg Papa John's Racing Team
12 Jeffrey Welch Fiets Maan Racing
13 Philip Webb Fetzer
14 Frederick Rose BikeReg.com
15 Peter Thompson Flying Rhino Cycling Club
16 John Mandrola Papa Johns Racing Team
17 Robert Downs Planet Bike
18 Aaron Hubbell NUVO Cultural Trail
19 Steve Dodge PARK PLACE DEALERSHIPS
20 Tomasz Golas DRT Racing
21 Jonathan Seibold Family Bike Shop/DCMTB
22 Patrick Russell WOLVERINE/ACFSTORES.COM
23 Brian Andriot Bicycle Sport Inc.
24 Todd Braswell Fiets Maan Racing
25 Bruce Pisarek COBC National Engineering
26 Matthew Baroli Wolverine/ACFSTORES.COM
27 Robert Selle MPI-Mainstreet Bikes
28 Michael Seaman Specialized
29 Kyle Wingler Alan North America
30 Glenn Francisco
31 Chris Behrmann Fiets Maan Racing
32 Mark Wolowiec Flying Rhino Cycling Club
33 Steven Bivens Breck's Bike Shop
34 Rudy Sroka Lake Effect Racing
35 John Koury Drakes Coffee
36 Keith Lucas Scheller's Racing Team
37 Robert Pugh Fiets Maan Racing
38 John May, sr Papa John's Cycling Team
39 Christopher Durand Huntington Bank
40 Tony Bilotta Van Dessel Factory Team
41 Rick Lyons Rogue Racing
42 Mark Strecker Bio Wheels Racing
43 Derek Wilford Spin
44 Todd Nix Ohio Valley Velo
45 Scott Bond Speedway Wheelmen
46 Michael Vanucci Team Lake Effect
47 Matthew Koehn Speedway Wheelmen
48 Kerry Shields Carolina Masters Cycling
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 15   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Powers Cannondale/Cyclocrossworld
2 Ryan Trebon Kona
3 Christopher Jones Rapha-Focus Cyclocross Team
4 Geoff Kabush Team Maxxis-Rocky Mountain
5 Brian Matter Gear Grinder
6 Barry Wicks Kona
7 Tristan Schouten ISCorp Cycling Team
8 Jake Wells Hudz-Subaru
9 Troy Wells Team Clif Bar
10 Mike Sherer Verizon u25 Team p/b ABD
11 Bryan Fawley PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Derrick St john Garneau Club Chaussure-Ogilvy
13 Andrew Wulfkuhle C3-Athletes Serving Athletes
14 Mitchell Kersting Fetzer Cycling Team
15 Weston Schempf C3-Athletes Serving Athletes
16 Joachim Parbo CCV Leopard Cycles
17 Stephen Cummings Indiana Regional Medical Center
18 Paul Martin Panther pb Competitive Cyclist
19 Eric Wondergem Hup United
20 Nathanael Wyatt Carolina Fatz pb Santa Cruz Bicycle
21 Dave Weaver ALAN N. America Cycling Team
22 Michael Mihalik Freddie Fu Cycling Team
23 Ryan Knapp BikeReg.com
24 John Minturn AXA Equitable - CRCA
25 Mitchell Hoke Clif Bar Development Cyclo-Cross Te
26 Erik Hamilton NUVO Cultural Trail
27 Christopher Nevitt Bob's Red Mill p/b FOCUS
28 Matt Weeks Team Lake Effect
29 Andrew Reardon Van Dessel / Real Design
30 Michael Anderson North Country Cycle Sport
31 Scott Mclaughlin SRAM Factory
32 Paul Mesi French Meadow Bakery / Fortistar
33 Mark Broadwater C3-Athletes Serving Athletes
34 Jason Karew Bishops Bicycles
35 Robert Kendall Bob's Red Mill
36 Bill Street Sisu custom cycles
37 Jacob Virostko Shamrock Cycles
38 Andrew Raab Carolina Cyclones Development Team
39 Ryan Gamm KENDA Pro Cycling p/b GEARGRINDER
40 Jonathan Freter Alan North America
41 Josh Johnson DRT Racing
42 Zachary Edwards DRT Racing
43 Mike Kennedy Fetzer Cycling Team
44 Noah Metzler Team Globalbike
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 8   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Compton Planet Bike
2 Laura Van gilder C3 -- Athletes Serving Athletes
3 Kaitlin Keough Cannondale presented by Cyclocross
4 Ashley James Team Kenda
5 Deidre Winfield C3 - Athletes Serving Athletes
6 Maureen Bruno roy MM Racing p/b Seven Cycles
7 Sue Butler Hudz Subaru
8 Kristin Gavin Team CF-Elite
9 Barbara Howe Ibis and the Danger Twins
10 Arley Kemmerer C3 - Athletes Serving Athletes
11 Kari Studley Team Redline
12 Linda Sone Planet Bike
13 Annajean Dallaire Alderfer Bergen
14 Lenore Pipes Fruit 66/Artemis
15 Jennifer Maxwell Van Dessel Sterke Meiden
16 Meghan Korol Mafia Racing
17 Kimberly Flynn Grace Law-Trek p/b Vantaggio
18 Anne Schwartz Flying Rhino Cycling Club
19 Geraldine Schulze Bio Wheels Racing
20 Bridget Donovan Trek Store Cincinnati/ Seven Cycles
21 Katherine Shields Carolina Masters Cycling Team
22 Emily Shields Carolina Masters Cycling Team
23 Marne Smiley Scott/ Ollett Coaching
24 Tammy Wallace ThinkCash Racing
25 Rebecca Finley Marian University
26 Nicole Borem DRT Racing
27 Natasha Elliott Garneau Club Chaussure-Ogilvy
28 Deb sweeney Whitmore Performance Bicycle Racing Team
29 Christy Blakely CYCLE-SMART
30 Gray Patton Trek of Pittsburgh/ National Velo
31 Emily Benson Velo Bella
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 13   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Lark Red Zone Juniors Cycling
2 John Francisco Red Zone Juniors Cycling
3 Zachary Semian Team Alliance Environmental
4 Samuel Dobrozsi QCW Lionhearts
5 Cooper Simon Red Zone Juniors Cycling
6 Ian Mcshane Red Zone Cycling
7 Luke Woodard FCA Endurance
8 Justin Miller Ohio Orthopedic-Moro Cycling
9 Gavin Haley Red Zone Juniors Cycling
10 Will Bain BikeClicks/Team Louisville
11 Sigurd Jost
12 Ben Glover Red Zone Cycling
13 Daniel Santos Red Zone Juniors Cycling
14 Houston Ward Red Zone
15 Kipp Silber Monster Energy Cycling
16 Alex Melloy Red Zone Juniors Cycling
17 Richard Rainville Ann Arbor Velo Club
18 Nick Dietrich
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cate Mcshane Red Zone Cycling
2 Frances Haley Red Zone Cycling
3 Emma Hayes QCW Lionhearts
4 Madeleine Green QCW Lionhearts
5 Abigail Savage QCW Lionhearts
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Santos Red Zone Cycling
2 Eden Webb Red Zone Cycling
3 Emily Falk Red Zone Cycling
4 Mackenzie Green QCW Lionhearts
5 Mary frances Sharpshair QCW Lionhearts
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Bobrow Papa John's Racing Team
2 Jackson Mcnear Red Zone Cycling
3 Veda Gerasimek Project Velo/One Call Now
4 Thomas Francisco
5 Enzo Allwein QCW Lionhearts
6 Ryan Madis Project Velo / One Call Now
7 Nicholas Petrov QCW Lionhearts
8 Luke Johnson Alderfer Bergen
9 Cameron Fisk RedZone
10 Zane Ash QCW Lionhearts
11 Evan Segar QCW Lionhearts
12 Max Savage QCW Lionhearts
13 Gabriel Dobrozsi QCW Lionhearts
14 Jacob Krynock QCW Lionhearts
15 Lewis Gatch LionHearts/Queen City Wheels
16 Logan Johnson Alderfer Bergen
17 Mark Miles Ohio Valley Velo
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Mandrola Red Zone Cycling
2 Rachel Dobrozsi QCW Lionhearts
3 Robert Prewitt QCW Lionhearts
4 John Morris QCW Lionhearts
5 Zachary Ross QCW Lionhearts
6 Andrew Rademacher QCW Lionhearts
7 Jacob Weisgerber Lionhearts
8 Michael Gruenwald QCW Lionhearts
9 Chase Wischmeier Century21 Breeden Realtors
Finishers: Cat 4: 7   Cat ?: 2