Log In
'Cross Crusade - PIR Infield • Oct 23 2022 • Portland, OR
Race uploaded by Max Smith csv | json
4.1
3
5.2
3.7
2.2
Mostly Cloudy, 53 degrees, wind 3 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:

Instagram used to let us search for a hashtag, but now they don't. Bummer! Here's the 'grams you want: #crosscrusade

Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4.1
Beers
3
Moisture
5.2
Accel
3.7
Tech
2.2
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Osterlund The Club Roule 35:58:00
2 Jennifer Rychlik Grouptrail Cycling 36:32:00
3 Patti Wolfe Co-Motion Factory Racing Team 37:40:00
4 Shawna Pearson Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 39:34:00
5 Jessica M prior 45:19:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Dedrick 23:24
2 Trevor Luu 23:29
3 Colin Hennessey 23:33
4 Kevin Schmidt Pedal PT 23:38
5 Seth Sakamoto 23:57
6 James Wellington 24:07:00
7 Ryan Price The Club Roule 24:29:00
8 Jongwon Seo Dialed Cycling Team 24:36:00
9 Stowe Hammarberg 24:48:00
10 Taylor Pasquariello 24:49:00
11 Max Jones capitol velo 24:49:00
12 Ogden Miller 24:59:00
13 Casey Carroll 25:04:00
14 Esteban Covarrubias The Club Roule 25:05:00
15 Samuel Herrera Team Oregon p/b Rodda Paint 25:36:00
16 Louis-david Grendron-herndon 25:38:00
17 Nicholas Sergiwa 25:49:00
18 John Condon Dialed Cycling Team 26:08:00
19 Peter Gould 26:18:00
20 Matt Zeman 26:22:00
21 Joseph Martin 26:27:00
22 Tyler Green Trusty Switchblade 26:45:00
23 Jeremy Sells Bonk Collective 26:53:00
24 Peter Steck Lewis and Clark College 27:06:00
25 Carl Hampson East Portland Youth Cycling 27:06:00
26 Reyaz Rohani 27:26:00
27 Patrick Van duser 27:28:00
28 Jeff Dill ANTHM Collective 27:47:00
29 Matt Winter 27:47:00
30 Griffin Heredia More Beers Than Gears 27:54:00
31 Zachary Brown 28:22:00
32 Frederick Tanous 28:32:00
33 Weston Davidson Dialed Cycling Team 28:45:00
34 Matthew Kilbane Team Finger 29:03:00
35 Matthew Hoselton 29:22:00
36 Brennan Pool Bike Attorney 30:11:00
37 William Scott 30:56:00
38 Benito Guzman Team Fancy 31:06:00
39 John Brehm Rolling Thunder p b The Missing Lin 31:15:00
40 Shawn Russell Bonk Collective 32:03:00
41 Austin Alling Dialed Cycling Team 35:38:00
42 Ethan Carter 24:01:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Canmryn Berglin 26:29:00
2 Brittany Morris Bike POC PNW 27:02:00
3 Nicole Goode Team Finger 27:10:00
4 Elizabeth Walker 27:10:00
5 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 27:33:00
6 Kori Blankenship 27:38:00
7 Juia Barna Dialed Cycling Team 27:49:00
8 Maura Paxton Biciclista 28:41:00
9 Maia Hampson East Portland Youth Cycling 28:58:00
10 Lauren Coons 30:11:00
11 Maria Makman 30:38:00
12 Betty Izumi 30:38:00
13 Gabriela Webb 31:08:00
14 Katie Dempster 31:12:00
15 Jessica Hastings 31:57:00
16 Jane Condon 32:02:00
17 Kelly Shor Lewis & Clark College Cycling 32:38:00
18 Jessica M prior 21:54
19 Aspen Jones 22:00
20 Caroline Mcmanus 22:03
21 Marissa Essex 22:10
22 Heather Sakamoto 23:26
23 Erin Stevens Grouptrail Cycling 24:59:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Skerritt River City Bicycles - Bike Law 53:43:00
2 Bradford Smith Speedwagon 54:46:00
3 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 54:47:00
4 Brian Kesselman ANTHM Collective 54:47:00
5 Scott Bradway BicycleAttorney.com 55:23:00
6 Christopher Bagg Plush Global 55:41:00
7 Josh Hulst Speedvagen 56:04:00
8 Matt Jamison Grouptrail Cycling 56:10:00
9 Michael Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 56:10:00
10 Kevin Ryan Grouptrail Cycling 56:11:00
11 Webster Wilson Perthes Awareness Cycling Team 56:32:00
12 Brad Davidson Grouptrail Cycling 56:32:00
13 Justin Rackley Sage Titanium Factory Racing 56:37:00
14 Ben Pederson Grouptrail Cycling 56:37:00
15 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 56:42:00
16 Chad Swanson Team S&M 50:06:00
17 Stephen Plomer TEAM OREGON P/B RODDA 50:17:00
18 Robert Uetrecht WebCyclery Racing 51:10:00
19 Jason Whittington Team 10 Barrel 51:19:00
20 Scott Chamberlain Planet PDX Cycling 51:40:00
21 Peter Koonce Grouptrail Cycling 51:55:00
22 Robert Umberhandt Stumptown Cycling Club 52:00:00
23 Matthew Crampton Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 52:05:00
24 Eric Lanners 52:22:00
25 Matthew Smith Swift Racing PDX 52:31:00
26 Andrew Smith Swift Racing PDX 52:41:00
27 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 56:00:00
28 Micah Sardell Co-Motion Factory Racing Team 57:34:00
29 Devin Bailly Grouptrail Cycling 50:15:00
DNF Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 22:42
DNF Brian Anthony ANTHM Collective 7:17
DNF Andrew Suchocki Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 24:21:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annick Chalier MOUNTAIN VIEW CYCLES 38:13:00
2 Laura Mullen Dialed Cycling Team 38:47:00
3 Carrie Day Deschutes Brewery Cycling Team 38:57:00
4 Stephanie Uetrecht WebCyclery Racing 39:25:00
5 Brenna Wolford Team Finger 40:12:00
6 Anna Saltonstall Team Finger 40:18:00
7 Kristi Cushman Grouptrail Cycling 40:19:00
8 Erinne Goodell Swift Racing PDX 40:34:00
9 Katelin Mathers Mettle Cycling 40:43:00
10 Margie Bradway BicycleAttorney.com 41:04:00
11 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 41:50:00
12 Sierra Domaille Mettle Cycling 42:02:00
Finishers: Cat 2: 5   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Hartzel Team S&M CX 51:34:00
2 Landon Farnworth Biciclista US 51:40:00
3 Charlie Leveroni Mettle Cycling 51:50:00
4 Carl Decker Giant Factory 51:50:00
5 Erik Hammerquist 52:25:00
6 Max Ritzow Expeditors Elite Cycling 52:49:00
7 Felipe Nystrom Biciclsta US Costa Rica 53:16:00
8 Andrew Loaiza Mettle cycling P/B Cycle Oregon 53:20:00
9 Josh Kelley 53:27:00
10 Zane Strait Sunnyside Sports 53:32:00
11 Brad Petersen Bonk Collective 53:36:00
12 Jacob Rathe OTTOlock and team titanium 54:13:00
13 Jordan Sirtoli Biciclista US 54:21:00
14 Keelan Ontiveros Expeditors Elite Cycling 54:34:00
15 Paul Furst Dialed Cycling Team 54:48:00
16 Tygre Westerfield Diehard Bikes 55:01:00
17 Kevin Wallin Team Oregon p/b Rodda Paint 55:01:00
18 Colin Dunlap Team Oregon p/b Rodda Paint 57:52:00
19 Bill Warburton Cascadia Junior Cycling 58:03:00
20 Peter Bentley Cascadia Junior Cycling 54:46:00
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Davis usher Team S&M 51:23:00
2 Paula Gil echevarría Biciclista US 51:51:00
3 Heidi Wood HiFi Sound Cycling Components 52:08:00
4 Hannah Allen Biciclista US 52:49:00
5 Molly Russell-Holmes Mettle Cycling 53:22:00
6 Rachel Serslev Biciclista US 53:42:00
7 Evelyn Boling Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 55:21:00
8 Mia Schumann BEAR NATIONAL TEAM 56:16:00
9 Taylor Kennedy Team Finger 56:53:00
10 Hannah Thomas Biciclista US 57:14:00
11 Jennifer Haliewicz pdx dream team 7:56
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 37:13:00
2 Summer Westerfield Diehard Bikes 41:26:00
3 Helena Stedman Grouptrail Cycling 41:37:00
4 Julia Barna Dialed Cycling Team 41:55:00
5 Coco Leritz 43:48:00
6 Eliana Umberhandt 36:07:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Smith Biciclista US | Cascadia Jr Cycling 48:46:00
2 John Chapman Thump Racing 48:46:00
3 Jack Billowitz Cascadia Junior Cycling 49:00:00
4 Hayden Wierman Dialed Cycling Team 49:32:00
5 Zac Garrard Biciclista US 49:33:00
6 Miguel Moreno 49:50:00
7 Faunt Collin Team Oregon p/b Rodda Paint 49:56:00
8 Landon Holbert 49:56:00
9 Clay Allred Rainier Beer Cycling Team 50:17:00
10 Matthew Faunt Team Oregon p/b Rodda Paint 50:23:00
11 Pierce Martin Team Finger 50:36:00
12 Arlen Slaymaker Lewis and Clark College 50:43:00
13 Mitchell Mcguire 50:54:00
14 Neil Byzick Byzick + Company Cycling 51:07:00
15 Reid Curry Thump Racing 51:38:00
16 Grant Headly Mettle cycling P/B Cycle Oregon 51:46:00
17 Jacob Olsen 51:59:00
18 Tobias Eld 52:07:00
19 Julian Roden Randy 52:30:00
20 Bradley Ling 52:50:00
21 Conner Shimamoto 52:54:00
22 Dean Proteau 53:27:00
23 Ben Vanderzanden Biciclistaus 53:31:00
24 Jake Campbell Metropolis Cycle Repair 54:08:00
25 Tim Sherry Metropolis Cycle Repair 54:25:00
26 Brandt Souvenir 55:40:00
27 Aaron Lopez Half Penny Cycling Team 48:45:00
28 Josiah Langstaff Pacific Office Automation Cycling 22:42
DNF Emmett Culp Biciclista US 30:00:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat ?: 20  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Micheletti HiFi Sound Cycling Components 36:41:00
2 Charley Erickson 37:09:00
3 Kellie Standish Biciclista US 37:47:00
4 Airlia Oroszváry Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 38:34:00
5 Sari Hargand Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 40:06:00
6 Adrienne Banks 40:31:00
7 Jessica Kaplan HiFi Sound Cycling Components 40:54:00
8 Sarah Livingston Trusty Switchblade 37:25:00
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Parish Kolektiv 42:00:00
2 Reid Curry Thump Racing 42:06:00
3 Steven Hyde BicycleAttorney.com 42:39:00
4 Jeremy Howard Rainier Beer Cycling Team 42:50:00
5 Brent Morrow 43:19:00
6 Witali Spuling Team Oregon p/b Rodda Paint 43:40:00
7 Steve Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 43:54:00
8 Howard Draper 43:57:00
9 Adam Moore Grouptrail Cycling 44:01:00
10 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 44:08:00
11 Matt Lichtenfels 44:27:00
12 Peter Blenkiron BicycleAttorney.com 44:28:00
13 Jeff Copus Team 10 Barrel 44:30:00
14 Ryan Morgan Trusty Switchblade 44:45:00
15 Nolan Restivo ANTHM Collective 44:51:00
16 Ben Gagosian Swift Racing PDX 44:52:00
17 Cameron Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 44:55:00
18 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:57:00
19 Billy Holcomb Trusty Switchblade 44:59:00
20 Cody Herriges swiftracingpdx 45:01:00
21 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:04:00
22 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 45:13:00
23 Mike Schrankel Team Finger 45:21:00
24 Matthew Boelter Bonk Collective 45:25:00
25 Tony Thayer-osborne Grouptrail Cycling 45:28:00
26 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:33:00
27 David Rasca Half Penny Cycling Team 45:35:00
28 Ryan Clay Grouptrail Cycling 45:38:00
29 Andrew Marchington Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:49:00
30 Thomas Duffly HiFi Sound Cycling Components 45:53:00
31 Derek S hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 45:55:00
32 Andy Letourneau River City Bicycles 45:56:00
33 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components 46:00:00
34 Marty Joyce Metropolis Cycle Repair 46:05:00
35 Adam Vanarsdall 46:18:00
36 Bradley Pfeiffer Deschutes Brewery Cycling Team 46:33:00
37 Benjamin Mergen Planet PDX Cycling 46:42:00
38 Michael Nyberg Deschutes Brewing Cycling Team 46:46:00
39 John Ohotto swiftracingpdx 47:01:00
40 Dylan Wiggins Grouptrail Cycling 47:03:00
41 Jordan Norris Oregon Bike Shop Racing Team 47:05:00
42 Erik Voldengen Biciclista 47:10:00
43 Curtis Brawner Ace Window Tinting 47:12:00
44 Denny Burnett 47:19:00
45 Paul Souders Team S&M 47:29:00
46 Garrett Tyburski Dialed Cycling Team 47:37:00
47 Dean Maclean Planet PDX Cycling 47:40:00
48 Dan Froelich Team Fancy 47:45:00
49 Jeff Steiner Half Fast Velo 48:03:00
50 Ryan Barnes 48:14:00
51 Corey Mcmanus 48:15:00
52 Matthew Dial Deschutes Brewery Cycling Team 48:33:00
53 Simon Ingham Swift Racing PDX 40:18:00
54 Stephan Morris The Club Roule 40:31:00
55 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 40:56:00
56 Thomas Morgan Team Finger 41:25:00
57 Brett Boyles Planet PDX Cycling 41:54:00
58 Eddie Wang River City Bicycles - Bike Law 42:47:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 43  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Ramey Team Finger 37:26:00
2 Amy Solana BicycleAttorney.com 37:53:00
3 Erin Blenkiron BicycleAttorney.com 37:56:00
4 Hilary Luther 43 Degrees 38:02:00
5 Marie Major ANTHM Collective 38:03:00
6 Cecilia Becerra Grouptrail Cycling 38:23:00
7 Jenny Greene Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 38:44:00
8 Jaime Kathleen reed Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 39:09:00
9 Shelly Boelter Bonk Collective 39:24:00
10 Erin Lolich HiFi Sound Cycling Components 39:49:00
11 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 40:13:00
12 Marika Yumang Rolling Thunder p/b The Missing Lin 40:36:00
13 Shannon Herriges swiftracingpdx 40:40:00
14 Molly Quan 40:52:00
15 Jordan Faulds 34:33:00
16 Elizabeth Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 37:01:00
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Linn Mettle Cycling 24:13:00
2 Axel Weaver River City Bicycles - Bike Law 24:32:00
3 Ian Baker BicycleAttorney.com 24:44:00
4 Orion Souders Team S&M 24:54:00
5 Ryan Mares Team Oregon p/b Rodda Paint 25:04:00
6 Israel Jr. melson Dialed Cycling Team 25:44:00
7 Kai Blankenship 25:51:00
8 Bjorn Swanson Team Finger 26:57:00
9 Johnie Hogue Grouptrail Cycling 27:03:00
10 Deegan Russell Bonk Collective 27:24:00
11 Keoni Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 27:34:00
12 Gilbert Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 28:17:00
13 Sebastian Bartnikowski Bonk Collective 28:28:00
14 Wes Hampson East Portland Youth Cycling 30:01:00
15 Jase Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 30:11:00
16 Carter Hayden Dialed Cycling Team 30:31:00
17 Edison Clarke-hoxey 30:31:00
18 Spencer Bradway BicycleAttorney.com 30:34:00
19 Logan Trost BicycleAttorney.com 30:35:00
20 Ben Williams Half Penny Cycling Team 30:52:00
21 Walter Bartnikowski Bonk Collective 31:27:00
22 Marshall Rockwell Half Penny Cycling Team 23:35
23 Ezra White Marys Bicycle Club p/b Tacovore 24:00:00
24 Leo Herriges swift racingpdx 24:07:00
25 Duncan Skiles 24:41:00
26 Richard Graves 24:42:00
27 Saul Jamison saulthex 25:19:00
28 August Power Bonk Collective 25:28:00
29 Hudson Barnes Studson 25:58:00
30 Caleb Farley 26:14:00
31 Rijder Carlson Grouptrail Cycling 26:57:00
32 Conner Vander stoep Half Fast Velo presented by Ninkasi 27:09:00
33 Dylan Glazer Team Planet X USA p/b Xiologix 28:24:00
34 Blake Mergen Planet PDX Cycling 28:27:00
35 Henry Dempster 31:21:00
36 Spencer Sells Bonk Collective 31:49:00
37 Elliot Phoenix 29:32:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kylee Hanel Dialed Cycling Team 25:42:00
2 Whitney Hayden Dialed Cycling Team 26:50:00
3 Morgan Filer Biciclista US 26:59:00
4 Helena Stedman Grouptrail Cycling 27:36:00
5 Hazel Gallagher Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 27:51:00
6 Eliana Umberhandt Stumptown Cycling Club 29:32:00
7 Charlotte Hayward 29:33:00
8 Stella Cafiso Team Dr Will Bar 29:36:00
9 Annika Ramey Team Finger 30:11:00
10 Lily Stover Team S&M 31:45:00
11 Alexa Zuercher 31:50:00
12 Hadley Mcmanus 32:59:00
13 Sophia Ferdaszewski 26:03:00
14 Maya Dedrick 27:22:00
15 Kamea Padaca Dark Horse Racing p/b TCNF.Legal/Zi 27:43:00
16 Zara Essex 28:32:00
17 Phoebe Hogue Grouptrail Cycling 30:52:00
18 Kira Sakamoto 30:59:00
19 Jessica Baraff 34:05:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Reynolds Bonk Collective 38:45.5
2 Seth Swallen 39:15.0
3 Giovanni Cafiso Team Dr Will Bar 39:16.8
4 David Staczek Rolling Thunder p/b The Missing Lin 39:17.6
5 Travis Richardson Pacific Office Automation Cycling 39:20.9
6 Ryan Coons Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 39:23.1
7 Thomas Pastor Deschutes Brewery Cycling Team 39:33.5
8 Baker Lyon 39:35.5
9 Jeremy Krantz 39:44.3
10 Shaun Stiles Team 10 Barrel 39:53.2
11 Jamie King Grouptrail Cycling 39:56.2
12 Jerry Pruiett Dialed Cycling Team 40:31.5
13 Mike Clark Grouptrail Cycling 40:43.0
14 Trevor Hayward 40:44.4
15 Aaron Baraff 40:48.1
16 Jason Richmond 40:53.5
17 Kevin Dickson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 40:58.4
18 Mike Garritson Rolling Thunder p/b The Missing Lin 40:58.6
19 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40:59.7
20 Silas Sanderson HiFi Sound Cycling Components 41:16.2
21 Christopher Lapointe 41:37.5
22 David Kaysen Dialed Cycling Team 41:49.3
23 Kenneth Stedman Grouptrail Cycling 41:50.5
24 Matt Schwartz Metropolis Cycle Repair 41:55.7
25 Joseph Kuilema Rolling Thunder p/b The Missing Lin 41:58.7
26 Oscar Alvarez 42:21.8
27 David Kwon TTL 42:23.6
28 Martin Hogue Grouptrail Cycling 42:27.9
29 Robert Axel anderson 42:40.0
30 Todd Harple Half Fast Velo presented by Ninkasi 42:42.5
31 Brett Edelen 42:50.9
32 Jeff Ehleringer 43:07.1
33 Stephen Bartnikowski Bonk Collective 43:16.9
34 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 43:34.5
35 Dominic Chung 43:53.3
36 Darren Jacobson 43:55.4
37 Bradley Parker 43:59.7
38 Steven Rose Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:07.5
39 Justin Smith Rolling Thunder p/b The Missing Lin 44:29.4
40 Lindsey Kennedy 44:35.4
41 Jared Lathrop Grouptrail Cycling 44:37.5
42 Jesse Burkett Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 44:43.0
43 Jason Jones Planet PDX Cycling 45:20.1
44 Kenny Gryp Team Oregon p/b Rodda Paint 36:21.8
45 Tim Jacobson 36:47.4
46 Steven Westberg Deschutes Brewery Cycling Team 37:31.8
47 Steven Soto Planet PDX Cycling 38:26.4
48 Laurie Kemmmerer Trusty Switchblade 46:05.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Young Trusty Switchblade 37:58.6
2 Joe Ergle The Club Roule 38:03.9
3 Cesar Villegas Team 10 Barrel 38:18.8
4 Hunter Westerfield Diehard Bikes 38:34.0
5 Jamey Gouin Dialed Cycling Team 38:35.1
6 Michael Metz Perthes Awareness Cycling Team 39:01.5
7 Zachery Miller 39:01.6
8 Erik Smith Biciclista US 39:55.9
9 Lucian Spampinato Deschutes Brewery Cycling Team 40:34.1
10 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components 40:42.7
11 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 40:43.7
12 Mike Funk 41:05.4
13 Jacob Harrel Harder Cycling 41:59.8
14 Marcus Hughes 42:00.5
15 Federico Spedini Biciclista US 42:45.0
16 Nathan Kistler 43:58.1
17 Dhaulagiri Feriansyah The Club Roule 37:43.8
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Chin 38:52:00
2 Colleen Murphy Metropolis Cycle Repair 39:05:00
3 Dani Stiles Team 10 Barrel 39:22:00
4 Kaitlin Littleford Rainier Beer Cycling Team 39:59:00
5 Rachelle Gannon Biciclista US 40:17:00
6 Erin Campbell Metropolis Cycle Repair 40:25:00
7 Catie Jenkins Metropolis Cycle Repair 40:28:00
8 Grace Perkins 41:04:00
9 Mary Smart Rebound/Tireless Velo 41:11:00
10 Victoria Spencer Rainier Beer Cycling Team 41:20:00
11 Leah Brown Team 10 Barrel 41:24:00
12 Tiegen Shaffer 41:44:00
13 Spring Westerfield Diehard Bikes 33:19:00
14 Lindsay Holmes Planet PDX Cycling 33:34:00
15 Ingrid Padgalskas 34:45:00
16 Kara Bittner 35:02:00
17 Laurie Kemmerer Trusty Switchblade 35:42:00
18 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 36:03:00
19 Hau Hagedorn Grouptrail Cycling 36:22:00
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Sarrett Dialed Cycling Team 43:48:00
2 Neil Mclain HiFi Sound Cycling Components 44:22:00
3 Chris Wierman Dialed Cycling Team 45:22:00
4 Jason Evans Biciclista US 45:29:00
5 Joel Sherman 45:40:00
6 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 46:15:00
7 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 46:16:00
8 Timothy Breault 39:07:00
9 Stephen Carter Planet PDX Cycling 39:13:00
10 Steve Danielson Team Lazy Tarantulas 39:58:00
11 Susan Rene pearson Sage Titanium Factory Racing 40:00:00
12 Mark Sather Team 10 Barrel 40:11:00
13 Mike Reddig Dialed Cycling Team 40:32:00
14 Spencer Rockwell Half Penny Cycling Team 40:45:00
15 Doug Duguay 41:19:00
16 Kenny Gryp 42:40:00
17 Jason Braaten The Club Roule 47:52:00
18 James Emond Rolling Thunder p/b The Missing Lin 38:48:00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gavin Newman East Portland Youth Cycling 44:53:00
2 Hunter Westerfield Diehard Bikes 44:54:00
3 Jack Hampson East Portland Youth Cycling 48:58:00
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bart Bowen Deschutes Brewery Cycling Team 42:22:00
2 Paul Bourcier Elliston Coaching Race Team 42:44:00
3 Rick Metz Perthes Awareness Cycling Team 43:01:00
4 John Mccaffrey 43:55:00
5 Joel Wilson 44:10:00
6 James Coates 44:24:00
7 Nicholas Leritz Team Lazy Tarantulas 44:27:00
8 Tom Skiles 44:36:00
9 Scott Rider 45:08:00
10 Joshua Liberles HiFi Sound Cycling Components 45:08:00
11 Martin Baker BicycleAttorney.com 45:23:00
12 Richard Caramadre Kuhl Cycling 45:26:00
13 James Tervo Team S&M 45:32:00
14 Scott Trautman Dialed Cycling Team 45:34:00
15 Mike Hamness Dialed Cycling Team 45:42:00
16 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 45:50:00
17 Andy Leritz Team Lazy Tarantulas 45:55:00
18 John Hatfield Dialed Cycling Team 45:58:00
19 Chris Haverty Pacific Office Automation Cycling 45:58:00
20 Steve Chapin Castelli 46:05:00
21 Eric Cress Team 10 Barrel 46:24:00
22 Jeff Chochon Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 46:25:00
23 Jeff Standish Sage Titanium Factory Racing 46:31:00
24 Mike Szwaya BicycleAttorney.com 46:34:00
25 Christopher Ramsey Bonk Collective 47:48:00
26 James Green Trusty Switchblade 39:27:00
27 Geoff Wittreich Grouptrail Cycling 39:30:00
28 David Pedersen 39:37:00
29 David Karman 39:51:00
30 Eric Stolberg ANTHM Collective 39:51:00
31 Trig Rogers BicycleAttorney.com 40:16:00
32 Jason Preuit 40:21:00
33 Derek S hoenisch Deschutes Brewery Cycling Team 40:32:00
34 Joseph Hagedorn Grouptrail Cycling 40:44:00
35 Ashley Williams ANTHM Collective 40:50:00
36 Erik Spillman Team Oregon p/b Rodda Paint 41:27:00
37 Michael Rabinowitz Rebound/Tireless Velo 41:39:00
38 Chester Artman Grouptrail Cycling 41:40:00
39 Sean Cook Bonk Collective 42:15:00
40 Craig Carter Harder Cycling 42:37:00
41 Aaron Radspinner Half Fast Velo presented by Ninkasi 42:45:00
42 James Sunderland BicycleAttorney.com 42:56:00
43 James Lais 43:04:00
44 Tony Pitone Trusty Switchblade 43:30:00
45 Bob Crow Team Lazy Tarantulas 43:43:00
46 Bjoern Brunner 45:58:00
47 David Rayls 48:01:00
48 Scott Mares thresholdvelo 40:28:00
49 Chris Meilinger 41:37:00
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 35  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Schehen 44:36:00
2 Marcus Boyle 44:59:00
3 Michael Nyberg Deschutes Brewery Cycling Team 38:27:00
4 Steven Thorne Biciclista US 38:30:00
5 Michael Metz 39:07:00
6 Bill Petersen Bonk Collective 39:10:00
7 Erik Goodfriend Eliel Factory Team 39:30:00
8 Walter Bianchini 40:32:00
9 Stefan Furst Dialed Cycling Team 41:13:00
10 Dave Burnard 41:22:00
11 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi 41:29:00
12 Robert Huff Half Fast Velo presented by Ninkasi 41:30:00
13 Chris Wold Grouptrail Cycling 41:37:00
14 David Sailors Co-Motion Factory Racing Team 42:25:00
15 Alan Thomason Deschutes Brewery Cycling Team 42:49:00
16 Stephen Hemminger Team Oregon p/b Rodda Paint 43:00:00
17 Dieter Hoffmann 43:04:00
18 Paul Mautner The Club Roule 43:33:00
19 Steve Van bergen 43:34:00
20 Mark Hand Planet PDX Cycling 43:42:00
21 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 44:02:00
22 Mark Hildebrandt Cyclepath PDX Racing 44:39:00
23 Mike Davis Pedal Sports 44:46:00
24 Craig Austin Half Fast Velo presented by Ninkasi 45:10:00
25 Peter Nielsen Rolling Thunder p/b The Missing Lin 46:20:00
26 Brian Catterson 47:06:00
27 Brendan Quinlan Half Fast Velo presented by Ninkasi 47:15:00
28 Karl D jackson 39:18:00
DNF Billy Thomas Deschutes Brewery Cycling Team 9:18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Webb Team S&M 41:35:00
2 Rick Gregory Black Dog Velo 42:58:00
3 Mark Schwyhart Team S&M 43:13:00
4 Tom Heywood Ridge Cycle Sports 45:03:00
5 Gary Legendre 45:13:00
6 Ron Strasser Team S&M 46:10:00
7 Scott Faunt TEAM OREGON P/B RODDA 38:17:00
8 Tad Hodgert Deschutes Brewery Cycling Team 39:15:00
9 Edward Lanton 41:36:00
10 Loren Russell Vegan Fleez! 47:22:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Paulus capitol velo 38:26:00
2 Carolyn Daubeny Deschutes Brewery Cycling Team 38:47:00
3 Layla Billowitz Team 10 Barrel 39:05:00
4 Lisa Zich Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 39:26:00
5 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 39:43:00
6 Heather Pola Team Finger 40:28:00
7 Susan Koonce Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 41:20:00
8 Sha-marie Brown Deschutes Brewery Cycling Team 41:24:00
9 Leslie Carlson Grouptrail Cycling 41:36:00
10 Susanne Renn 41:55:00
11 Donna Metz Perthes Awareness Cycling Team 42:02:00
12 Kimberlee Stafford Grouptrail Cycling 33:30:00
13 Tanya Appuhn Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 34:23:00
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lora Melkonian Team Finger 37:54:00
2 Pam Reid Team Rose City 39:57:00
3 Laila Deardorff BicycleAttorney.com 41:35:00
4 Lisa Fitzgerald Kuhl Cycling 33:20:00
5 Michelle Bounds 36:10:00
6 Sue Hanna Oregon Bike Shop Racing Team 39:15:00
7 Bonnie Rosenfeld The Club Roule 39:41:00
8 Flo Leibowitz Marys Bicycle Club p/b Tacovore 40:26:00
9 Anne Croney "Rolling Thunder Missing Li
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell River City Bicycles - Bike Law 39:37:00
2 Robert Cummings Team S&M 39:57:00
3 Gabriel Linn Mettle Cycling 40:07:00
4 Bradford Smith Speedvagen 40:21:00
5 Aaron Anderson Biciclistaus 40:31:00
6 Evan Murphy River City Bicycles - Bike Law 41:15:00
7 Ben Guernsey Mettle Cycling 41:19:00
8 Micah Melkonian Team Finger 41:29:00
9 Adrian Bosch Biciclista 41:32:00
10 Ryan Weaver River City Bicycles - Bike Law 41:40:00
11 Travis Power Bonk Collective 42:22:00
12 Danny Weikel Team S&M 42:27:00
13 Byron Breeden MOUNTAIN VIEW CYCLES 42:58:00
14 Dustin Henderson Deschutes Brewery Cycling Team 43:21:00
15 Mike Hamness Dialed Cycling Team 43:48:00
16 Joel Wilson 44:01:00
17 Sal Collura Co-Motion Factory Racing Team 44:03:00
18 Jeremy Gomez Metropolis Cycle Repair 44:03:00
19 Jim Wood HiFi Sound Cycling Components 44:15:00
20 Kiel Fletcher Grouptrail Cycling 44:34:00
21 Brian Wise Sage Titanium Factory Racing 44:42:00
22 Noah Baker Sourdough 44:45:00
23 Adam Moore Grouptrail Cycling 44:48:00
24 Richard Lorenz Pacific Office Automation Cycling 44:48:00
25 Andy Leritz 44:53:00
26 Dean Proteau 44:55:00
27 Jamey Gouin Dialed Cycling Team 44:56:00
28 Howard Draper 45:08:00
29 Richard Caramadre cuhl 45:10:00
30 Geoff Rice Team Lazy Tarantulas 45:10:00
31 Justin Brauner Beer Mongers Cycling Club (BMCC) 45:17:00
32 Brett Golden Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 45:40:00
33 Gabriel Cabatic Trusty Switchblade 45:40:00
34 Steven Thorne Biciclista US 45:41:00
35 John Lin Swift Racing PDX 45:44:00
36 Jeff Copus Team 10 Barrel 45:50:00
37 David Fee 45:55:00
38 Cesar Villegas Team 10 Barrel 46:01:00
39 Charlie Goldston Go Fast Have Fun Be Nice Racing Tea 46:07:00
40 James Green Trusty Switchblade 49:06:00
41 Seth Warhol-streeter 37:51:00
42 Eric Stolberg ANTHM Collective 38:24:00
43 Joe Ergle 38:45:00
44 Mike Schrankel Team Finger 39:00:00
45 Shaun Stiles 39:05:00
46 Todd Young Trusty Switchblade 39:15:00
47 Joshua Boelter Bonk Collective 39:17:00
48 Ryan Morgan Trusty Switchblade 39:25:00
49 Adam Vanarsdall 39:44:00
50 David Gissiner Team Oregon p/b Rodda Paint 39:45:00
51 Charles Barrett Cyclepath PDX Racing 39:49:00
52 Jimmy Monge HiFi Sound Cycling Components 39:57:00
53 Jeff Steiner Half Fast Velo 40:03:00
54 Laurence Palk 40:08:00
55 David Reitan 40:09:00
56 Kevin Morikawa 40:15:00
57 Randy Scott Deschutes Brewery Cycling Team 40:15:00
58 Brad Alderman Vancouver Cyclery 40:18:00
59 Mark Stoller Stumptown Cycling Club 40:19:00
60 Zach Holmes 40:21:00
61 Erik Voldegen Biciclista 40:23:00
62 Will Cortez HiFi Sound Cycling Components 40:33:00
63 Scott Hillson CX Pistols p/b Gigantic Brewing 40:46:00
64 Josue Jimenez MOUNTAIN VIEW CYCLES 40:51:00
65 Niels Dhollander-barclay Team Oregon p/b Rodda Paint 40:56:00
66 Garrett Tiberski Dialed Cycling Team 41:00:00
67 Mark Sather Team 10 Barrel 41:18:00
68 Aaron Baraff 41:23:00
69 Sean A carline CX Pistols p/b Gigantic Brewing 41:57:00
70 Brady Pfeiffer 42:07:00
71 Vincent Zitkovich 42:20:00
72 Dillon Maloney Metropolis Cycle Repair 42:54:00
73 Dominic Chung 43:17:00
74 Jordan Miller Deschutes Brewery Cycling Team 46:45:00
75 Walter Mcknight Deschutes Brewery Cycling Team 38:52:00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 4   Cat ?: 49  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Snider 44:13:00
2 Janelle Bickford Metropolis Cycle Repair 44:46:00
3 Megan Faris River City Bicycles - Bike Law 38:16:00
4 Laura Schmitt CX Pistols p/b Gigantic Brewing 38:33:00
5 Jade Koide 38:34:00
6 Mielle Blomberg Trusty Switchblade 39:36:00
7 Laura Trace BicycleAttorney.com 39:36:00
8 Susan Renee skjersaa Deschutes Brewery Cycling Team 40:21:00
9 Tina Brubaker Speedvagen 40:21:00
10 Erinne Goodell Swift Racing PDX 40:28:00
11 Kimberly Sass Sorella Forte p/b Blue Lake Oral Su 41:27:00
12 Stephanie Spiak Team 10 Barrel 41:48:00
13 Heather Pola Team Finger 42:36:00
14 Sonja Ebert Dialed Cycling Team 43:17:00
15 Leah Brown Team 10 Barrel 43:24:00
16 Camila Lopez-anido 43:29:00
17 Epiphany Couch wheeeeels 44:44:00
18 Molly Quan 45:24:00
19 Sarah Stokes HiFi Sound Cycling Components 46:36:00
20 Susanne Renn 38:37:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 12