Log In
MFG #1: Kick-Off Cross • Sep 9 2012
4
1.7
3.5
4.3
3
Overcast, 63 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Race RatingCast Vote
4
Beers
1.7
Moisture
3.5
Accel
4.3
Tech
3
Elevation
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Pearson
2 Erik Spring AUDI
3 Alex Rice BIKESPORT
4 Aaron Urquidez
5 Sven Koehler ONE LAP WONDER
6 Tony Cordova FISCHER PLUMBING
7 Kareem Choudhry
8 Noel Kimber UNIVERSITY OF WASHINGTON
9 Justin Kong RAISE THE BAR
10 Jordan Lucke
11 Ian Horton
12 Seth Bushinsky
13 Jesse Sycuro
14 Steve Simonson TACOMA CYCLOCROSS
15 David Larmarche
16 Christopher Borzio
17 Paul Walentynowicz
18 John Pryor
19 Nolan Atchley TEAM HUGGINS
20 Benajim Robinson MATSG
21 Mat Questad
22 Frank Rasor
23 Richard Stripes THE RECYCLE SHOP
DNF Bryan Thiemann
DNF Christopher Smith MATSG
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Fay
2 Kathy Morrisson RAISE THE BAR
3 Diane Hayes
4 Bonnie Lochner
5 Elyse Rowe HEKK'D
6 Melissa Campbell
7 Kelly Slemko HONEY BADGER
8 Anne Saad-strombeck
9 Danielle Heitman
10 Rachael Lamarche N/A
11 Dawn Pace
12 Tamara Dempsey
13 Amanda Camp FISCHER PLUMBING CYCLING
14 Laurie Sjolund
15 Julie Strong
16 Traci Dallas
17 Tammy Prevss
18 Joan Stanigar
19 Bianca Sealey
20 Caitlyn Smith
21 Claudia Liebsch BLUE BUNNY CYCLING
22 Lisa Heilbron
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Reid Cyclocrossracing.com
2 Rainer Leuschke BLUE ROOSTER SMC
3 Garett Heitman CLIF/BICYCLE CENTRES EVE
4 Todd Davis AUDI
5 Rich Mcclung HAGENS BERMAN CYCLING TE
6 Sean Kelsey CYCLE U-POPCAP
7 Michael Dicenso MAFIA RACING
8 Ryan Denney MAFIA RACING/FELT/PBR
9 Calvin Spranger MOTOFISH
10 Kevin Donovan TEAM ASCENT
11 Ron Schmeer MODUS DEMO TEAM
12 Gentry Mcgrath MR CRAMPY
13 Damon Pettinger HAGENS BERMAN CYCLING TE
14 James Birkenbuel STEED CYCLES
15 Patrick Wilder MOOTS
16 Travis Nease AUDI
17 Brad Kilcline HSP
18 Rory Shackles HAGENS BERMAN / LAKE WAS
19 LeRoi Smith RAGNAROK RACING
20 Mike Gile FISCHER PLUMBING CYCLING
21 Chad Berg CYCLE U-POPCAP
22 Craig Dillon AUDI
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Gallaher GUINNESS CYCLING
2 Matt Hill GARAGE
3 Nikos Mills GARAGE RACING
4 Jeff Beltramini MAFIA RACING NW
5 Jeff Cummings JACKS BICYCLE CENTER/HOM
6 Chris Adolf SCCA/STARBUCKS
7 Tom Phillips RAGNAROK
8 Rocky Crocker TEAM W.A.R.
9 Christian Zauner ENZO'S RACING
10 Matthew Lynch BYRNE INVENT
11 Rick Heckenlaible AUDI
12 Roy Colven BLUE ROOSTER
13 David Karman HAGENS BERMAN CYCLING
14 Brad Laesch 20/20 FUEL
15 Tim Wood 20/20 FUEL
16 Sean Phillips GARAGE RACING
17 Steve Jensen BICYCLE CENTERS/COLLISIO
18 Rodney Brandon JL VELO/NORTHWEST VELO
19 Craig Undem CYCLE U
20 Steven Brady OLD TOWN BICYCLE
21 Mike Donnelly
22 Dave Reed HSP
23 Todd Anderson NONE
24 Robert Trombley EXPERTO CREDO-RALEIGH
DNF James Costello
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 14   Cat 3: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cosmic Miller DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
2 Don Wright JL VELO RACING TEAM
3 Kevin Raymond BLUE ROOSTER
4 Dewey Stace STANLEY/CAVE PAIN PRODUC
5 John Roberts
6 Buff Hopper DOUBLECHECK
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Paxson KONA
2 Kevin Noiles CYCLOCROSSRACING.COM
3 Kyle Mcgilvray OLD TOWN BICYCLE
4 Toby Swanson BENAROYA RESEARCH INSTIT
5 Benji Perin SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
6 Joshua Stinger BIKE RAISING
7 Chris Ellis CYCLING NORTHWEST
8 John-Christian Flack OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
9 Aaron Mickels VOLER/BICYCLE CENTER
10 Derek Wilkerson MOTOFISH RACING
11 Evan Renwick CYCLE U-POPCAP
12 James Stangeland KELLER ROHRBACK CYCLING
13 Randy Bott HSPCC
14 Theo Arden (was 155) JL VELO
15 Nolan Brady OLD TOWN BICYCLE
16 David Volkert Team Double Check
17 Benjamin Popper ROCK LOBSTER
DNF Gian Dalle angelini RIO BLANCO
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtenay Mcfadden CYCLING NORTHWEST
2 Jenni Gaertner MOTOFISH RACING
3 Lea Stralka RAGNAROK RACING
4 Kristen Kelsey CYCLE U-POPCAP
5 Melanie Lewis CYCLE U-POPCAP
6 Karyn Abraham BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
7 Zivin, julie Robertson RECYCLED CYCLES
8 Emily Eggers BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
9 Naoko Forderer
10 Amara Edwards GREGG'S TREK
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Kiess
2 Greg Kauper FARESTART
3 Martin Turek AUDI
4 Brian Fornes HODALA
5 Barney Gill OLD TOWN BICYCLE
6 Brian Bressler PAINCAVE CYCLING
7 Parker Lund MAFIA RACING NW
8 Kevin Miller MAFIA PBR RACING
9 Brad Collins BICYCLE SPORTS PACIFIC
10 Mike Trowbridge JACK'S BICYCLE CENTER
11 Mark Roughgarden CYCLOCROSSRACING.COM
12 Alex Ebright STANLEY/PAIN CAVE PRODUC
13 Justin Littell CYCLOCROSSRACING.COM
14 Todd Allen FISCHER PLUMBING CYCLING
15 John Drenning FISCHER PLUMBING
16 Justin Harman WOODINVILLE BICYCLE
17 Dominic D'angelo VOLER/BICYCLE CENTRES
18 Mark Papenhausen VOLER/BICYCLE CENTER
19 Joseph Coats 20/20 FUELR
20 Zack Phillips TEAM STANLEY
21 Jc Ramirez UNATTACHED
22 Matt Soja STANLEY
23 Aaron Griffith FARESTART
24 Brent Hambleton
25 Jesse Bolling
26 Shannon Kupfer CYCLOCROSSRACING.COM
27 Randy Marion FISCHER PLUMBING CYCLING
28 Greg Sweney MOTOFISH RACING
29 Paul Boivin TEAM STANLEY
30 Mark Freda ASPEN VELO
31 Scott Barr
32 Matt Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
33 Jason Connell APEX RACING
34 David Lasartemeeks
35 Dave Pearson COLLISION 1
36 Darren Dencklau BikeSport Racing
37 Clive Pursehouse MOTOFISH RACING
38 Matthew Stanigar TEAM CUCINA FRESCA
39 Ryan Harrison 20/20 FUEL
40 Jason Glover CUCINA FRESCA
41 Aaron Ambuske 20/20 FUEL
42 Christopher Cumming MOTOFISH RACING
43 Raymond Tse CUCINA FRESCA (SEATTLE S
44 David Hull RALEIGH
45 Joseph Ecker FIRST RATE MORTGAGE
46 Dean Rogers GARAGE RACING
47 Jason Dudek SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
48 Iii, niels Thogersen TEAM STANLEY
49 Terry Buchanan HUP UNITED
50 Thad Boss JOE BAR
51 Chad Olson CUCINA FRESCA CYCLING TE
52 Christopher Gay SOFT LIKE KITTEN
53 Jonathan Sirois ALKI-RUBICON RACING
54 Garth Billstin
55 , jr., greg Dempsey
56 Chris Jackson SEATTLE SUPER SQUADRA
57 Grant Collins TEAM DOUBLE CHECK
58 Mark Bender MOTOFISH
59 Peter Hinckley BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
60 Marco Desimone AUDI
61 Ulden, dirk Van SHUGAMOMMA MICHELLE'S FL
62 Nate Frederickson TEAM STANLEY
63 Chris Liebsch FISCHER PLUMBING CYCLING
64 Matthew Oseto AUDI
65 Tim Lewis AUDI
66 Nathan Kiger SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
67 Brad Loetel CYCLE U
DNF Eric Kolve
DNF Jeff Jacobson MR CRAMPY
DNF Patrick Raney GARAGE
DNF Robert King FISCHER PLUMBING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 33   Cat 4: 9   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Avolio HERRIOTT SPORTS PERFORMA
2 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
3 George Neffner WOODINVILLE BICYCLE
4 Ron Snyder SET COACHING
5 Ken Harmon FISCHER PLUMBING CYCLING
6 Bob Ling CYCLOCROSSWORLD.COM GRAS
7 Larry Boyer TEAM STANLEY
8 Matthew Cazier 20/20 FUEL
9 John Herzog ALKI-RUBICON RACING
10 Paul Claeys CUCINA FRESCA
11 Jeff Elston Voler/Bicycle Centres
12 Michael Thornton FISCHER PLUMBING JET CIT
13 Francisco Pons FISCHER PLUMBING CYCLING
14 Earl Zimmermann
15 Ben Spencer BLUE ROOSTER
16 Joe Martin RAGNAROK RACING
17 Nathan Webster BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
18 Mark Portin CUCINA FRESCA
19 Brett Gaspers APEX RACING
20 John Mchale 20/20 FUEL
21 Chris Mahan SECOND ASCENT
22 Jim O'Brien SECOND ASCENT
23 Mark Hubbard AUDI
24 David Mcintosh
25 Greg Arden APEX RACING
26 Jimmy Vitelli STORMENDURANCE
27 Paul Anderson HALF FAST VELO
28 Brian Glass TEAM STANLEY
29 Sam Taagen 20/20 FUEL
30 Dave Ryan SCCA/STARBUCKS
31 David Miller MAFIA RACING
32 Alex Votry BLUE ROOSTER
33 Andrew Novikoff
34 Peter Stocker BIKESPORT
35 Peter Emsky CUCINA FRESCA
36 Bruce Roberts NOBLE BIKES
37 Dave Queen 20/20 FUEL
38 Mike Braaten OLD TOWN BICYCLE
39 Mike Doherty CUCINA FRESCA
40 Jeff Skov OLD TOWN BICYCLE
41 Jason Land FISCHER PLUMBING CYCLING
42 Michael Hodgins
43 Shane Kromrey COLLISION 1
44 John Greer TEAM DOUBLECHECK
45 Brian Gurd UNATTACHED
46 Reeve Geary BUE ROOSTER / SPORTS MED
47 Robert Rice BIKESPORT
DNF Tom Biehl 20/20 FUEL
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 30   Cat 4: 5   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cosmic Miller DOUBLE CHECK P/B CONFLUE
2 Kevin Johnson
3 Buff Hopper DOUBLECHECK
4 David Bennett VOLER/BICYCLE CENTRES
5 John Roberts
6 Tim Purcell FISCHER PLUMBING RACING/
7 Bob Agopsowicz CYCLE U
8 Dave Stanton CUCINA FRESCA
9 Barry Johnson JL VELO
10 Eric Mamroth
11 Tom Holmes
12 Tom Heywood WENATCHEE AREA RACERS
13 Jerry White BLUE STEEL CYCLERY
14 Todd Gill TEAM DOUBLECHECK
15 Brian Volkert TEAM DOUBLE CHECK P/B CO
16 Don Lewis LEASE CRUTSHER LEWIS
17 Donald Heirman VOLER/BICYCLE CENTRES
18 Kevin Beshlian 20/20 FUEL
19 Donald Perry APEX RACING
20 Steve Tauscheck DOUBLECHECK
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Gerrish NWCC-DIMENSIONAL
2 Harrison Devine JL VELO RACING TEAM
3 Conrad Kornmann VIKINGSPORT SEATTLE
4 Tony Pletcher BIKESALE.COM
5 Nicholas Adsero RECYCLED CYCLES RACING
6 Nick Zylkowski HAGENS BERMAN
7 Allen Butler SECOND ASCENT
8 Patrick Leonard SOFT LIKE KITTEN
9 Nick Brown RECYCLED CYCLES RACING
10 Miles Frank TEAM HAMMER NUTRITION
11 Nicholas Moroz-koops FISCHER PLUMBING/BYRNEIN
12 Stephen Berard BIKESALE.COM
13 Nathan Solomon ALKI/RUBICON
14 Brian Howard RECYCLED CYCLES
15 Jon Hernandez CYCLOCROSSRACING.COM
16 Jacob Heitman CLIF BAR
17 Ayden Young REVEL / RAD RACING NW
18 Tony Blazejack SCCA / STARBUCKS
19 Andrew Lamb KELLER-ROHRBACK
20 Keelan Christensen METHOW CYCLE & SPORT - B
21 Brandon Schumacher JL VELO
22 Matt Kreger
23 Michael Black TEAM STANLEY
24 Kevin Hansen SECOND ASCENT
25 Kurt Litsinger AVANTI TICYCLES
26 Brian Burton AUDI
27 David Montes BBS/ IGLEHEART FRAMES
28 Charles Burton COG NATIVES
29 Dyke, adam Van MCLEOD CONSTRUCTION/PEDA
30 Joseph Williams TEAM WILLIAMS
31 Josh Mitchell COG NATIVES
32 , andrew c Austin
33 Mark Rogers HAGENS BERMAN
34 Mark Greenwalt
35 Pj Bauser HAGENS BERMAN
36 Edward Rosenberg GARAGE RACING
37 Jeff Donaldson OREGON BIKE SHOP
38 Jacob Stewart SODALITAS BELLINGHAM
39 Daniel Milner BLUE ROOSTERS/SPORTS MED
40 Matt Pavlovich CYCLE U
41 Ben Larson APEX RACING
42 Jason Hansen TACOMA BIKE
43 Colin Ferguson PAINCAVE CYCLING
44 Micah Middleton BICYCLE CENTRES/VOLER
45 Erin Stansbury SECOND ASCENT
46 Avi Mahan REVEL CONSULTING/RAD RAC
47 David Yamamoto JL VELO RACING TEAM
48 Jessica Cutler CYCLOCROSSRACING.COM
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 21   Cat 4: 5   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andi Zolton GROUP HEALTH
2 Jodi Duquette ALKI/RUBICON
3 Theresa Harding SCCA/STARBUCKS CYCLING
4 Laura Newman
5 Kat Reinhart
6 Alexandra Mckay SCCA/STARBUCKS CYCLING
7 Joanne Anderson HODALA
8 Andrea Casebolt REVEL / RAD RACING NW
9 Molly Martin RAGNAROK RACING
10 Sarah Bender MOTOFISH
11 Holly Davis ALKI/RUBICON
12 Alexie Montaland PETERSON CYCLES
13 Eva Wong BLUE ROOSTER SMC
14 Catrena Sullivan
15 Jennifer Loertscher 20/20 FUEL
16 Christine Estrada MR CRAMPY'S MULTISPORT
17 Katie Ellis
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Newkirk CYCLE U
2 Peter Tang NWCC-DIMENSIONAL
3 Tom Platt JL VELO AMBASSADORS
4 Ryan Kelly VOLER/BICYCLE CENTRES
5 Dan Warren FIRST RATE MORTAGE
6 Douglas Wilcox MOTOFISH
7 Todd Karam
8 Cameron Janes
9 Mark Gaaserud
10 Adam Blexrud
11 Scott Whaley
12 Jason Dul SOFT LIKE KITTEN
13 Peter Benarcik SECOND ASCENT/STEPDOWNRA
14 Brian Johnsen DOUBLECHECK
15 Kyle Foss IC3NW/UGM CYCLING TEAM
16 Rick Birdsey
17 Craig Maddox
18 Mark Stephenson
19 Dave Kimble UNATTACHED
20 Chris Blanton LAKEMONT CYCLING CLUB
21 Lee Brunz BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
22 Dodi Nov FISCHER PLUMBING CYCLING
23 Dean Sabol MCLEOD CONSTRUCTION
24 Vincent Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
25 Mark Cannon INDEPENDENT
26 Seth Howard SOFT LIKE KITTEN
27 David Whitlock
28 Glenn Gervais LOGOS BIBLE SOFTWARE
29 Travis Fulton MOTOFISH RACING
30 Brian Marr GARAGE RACING
31 Loren Pokorny HAGENS BERMAN
32 Terry Davis FISCHER PLUMBING CYCLING
33 Erik Flink PLATYPUS HYDRATION
34 Geoffrey Grosenbach VELOMINATI
35 Nigel Newby-house
36 Stephen Bentsen SOUL SPORT
37 Steven Moe StormKings
38 John Mcguire
39 Kozo Nozawa BLUE ROOSTER
40 Mike Hahn TACOMA CYCLOCROSS
41 Matt Molzan OLD TOWN BICYCLE
42 Jeff Feligno
43 Shawn Harrington CUCINA FRESCA
44 Jim Hawk FISCHER PLUMBING CYCLING
45 Euan Robertson SOFT LIKE KITTEN
46 Kevin Flick
47 Jim Bowes SUCK IT
48 Edward Rubio
49 Mike Hanney
50 Dan Brobst CYCLOCROSSRACING.COM
51 Tom Bice
52 Chuck Kralovich SOFT LIKE KITTEN
53 Jason Weekes Tacoma Cyclocross
54 Scott Stevens CUCINA FRESCA
55 Jason Karls
56 Tory Grant OLD TOWN BICYCLE
57 Ken Austin THE RECYCLE SHOP/IRON HO
58 John Bennitt SWIFT INDUSTRIES
59 Steve Sjolund SOUL SPORT
60 Grant Harrington ENDURANCE SPORTS NW
61 Andrew Brand
62 Jeffrey Erbstein
63 Alex Young
64 John Randolph
65 Greg Johnson OLD TOWN BICYCLE
66 Dan Labuda GARAGE
67 David Gudgel
68 Scott Kowal BIKESPORT RACING
69 Michael Ipsen
70 Roger Hutchison
71 Scott Wiltamuth 20/20 FUEL
72 Mike Nei BLUE ROOSTER
73 Brad Ritchmond
74 Joe Malinao BLUE ROOSTER
75 Ernie Neumann
76 Jeremy Harrison OTB DIRT
77 Craig Goodmanson MCLEOD CONSTRUCTION
78 Mark Tice CUCINA FRESCA (SEATTLE S
79 Wright Dickinson
DNF Ernest Eddy
DNF Daniel Stark BROADMARK
DNF Michael Robertson UNATTCHED
DNF Peter Nelson
DNF Mike Reed
DNF Robert Zwiebel
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 37   Cat 5: 2   Cat ?: 40  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Marler
2 Tobin Copley ESCAPE VELOCITY / DEVO
3 Patrick Brennan
4 Paul Dinger CUCINA FRESCA
5 Jeff Gibbs CUCINA FRESCA
6 Greg Awalt CLASSIC CYCLE
7 Erik Olson CUCINA FRESCA
8 Geoff Levy
9 Jim Peterson HSP
10 John Bissell BLUE ROOSTER
11 John Wendl FISCHER PLUMBING
12 Ken Dong FISCHER PLUMBING CYCLING
13 Paul Luther TONGUE RACING
14 Tom Fryer FANATIK BIKE CO.
15 Bill Koonce FISCHER PLUMBING CYCLING
16 John Rodakowski
17 Scott Tongue TONGUE RACING
18 Donny Buchanan OLD TOWN BICYCLE
19 Joel Dodds CNW/BC
20 Michael Mcguffin SEATTLE SUPER SQUADRA
21 Ian Searle TEAM DOUBLECHECK
22 Darol Tuttle OLD TOWN
23 Shawn Tomlinson 4 CORNERS RACING
24 Dan Arildson JL VELO
25 Seggern, dan Von
26 Matt Muehlhausen JL VELO
27 Derin Bluhm TONGUE RACING
28 Russ Rainforth BLUE ROOSTER
29 Jeffrey Coopersmith CUCINA FRESCA
30 Mark Holzman
31 Quinn Dusenberry BLUE ROOSTER
32 Roger Hall ENDURANCE SPORTS NW
33 Scott Zorn
34 Chris Klemczyk
35 Andy Newman JL VELO RACING TEAM
36 Stephen Bolt OLD TOWN BICYCLE
37 John Greer TEAM DOUBLECHECK
38 Greg Gizinski
39 Mark Daniel JL VELO
40 Steve Ellis BLUE ROOSTER
41 Michael Levenson
42 Kevin Markham CLASSIC CYCLE
43 John Carrica GREGG'S
44 John Marken
45 Paul Camera SCCA/STARBUCKS CYCLING
46 Bob Bliss
47 Willard Park 2020 CYCLE
48 Gary Lardizabal BIKESPORT
DNF Bryan Willman
DNF Travis Dougan SCCA / STARBUCKS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 18   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Benish
2 Robert Milligan FISCHER PLUMBING CYCLING
3 Ken Yalowitz
4 Dennis Stumpp
5 Hal Stanley DOUBLECHECK
6 Amos Galpin PROJEKT ISOTOPE
7 David Fette HAGENS BERMAN
8 Greg Heitman DOUBLECHECK
9 Roland Goeckel DOUBLECHECK
10 Thom De buys TEAM DOUBLECHECK
11 Scott Moore DOUBLECHECK
12 Scott Holmes
13 Burgess Craig BLUE ROOSTER
14 Dan Hatch
15 Tim Mccormick JET CITY VELO / FISCHER
16 Thomas O'hara BIKEMAN
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Dean FARESTART
2 Mike Clark
3 Mark Eamer STEPDOWN RACING
4 Garrett Charlson AUDI
5 Evan Geary JL VELO RACING TEAM
6 Clinton Seal VOLER/BICYCLE CENTRES
7 David Hale
8 Jordan Jackson
9 Brad Gillis HSP
10 Christopher Murphy SCCA/STARBUCKS
11 Kyle Sweeney REVEL CONSULTING/RAD RAC
12 Bryan Torian OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
13 Jon Ross
14 Dieter Laskowski
15 Sam Dodd SCCA / STARBUCKS
16 Nick Stiritz
17 Ryan Campbell
18 Ric Hutchens CYCLE THERAPY - 4CORNERS
19 Scott Reed FISCHER PLUMBING CYCLING
20 Andrew Morrison FISCHER PLUMBING CYCLING
21 Marcus Williams GREGG'S CYCLES
22 Mark Longrie OLD TOWN BICYCLES
23 Michael Rabas WOODINVILLE BICYCLE
24 Kyle Watson MR CRAMPY'S MULTISPORT
25 Andrew Laughlin EXPERTO CREDE
26 Jim Toye ENDURANCE SPORTS NORTHWE
27 Tim Hubner BFF CYCLING
28 Jeff Rasor TBA RACING
29 Nate Pitts GREGG'S TREK
30 Max Shalitmontagne MAX
31 Joe Gray EXPERTO CREDE
32 Carsten Croff SECOND ASCENT
33 David Brunelle STANLEY
34 Tanner Patnode RAD RACING
35 Cody Young
36 Aaron Adelstein SCCA/STARBUCKS CYCLING
37 Henry Geary JL VELO RACING TEAM
38 Jonathan Flutts
39 Anders Pedersen JL VELO RACING TEAM
40 Christian Dobrick
41 Robert Sparks EXPERTO CREDE
42 Blake Davidson
43 Kyle Griggs SOFT LIKE KITTEN
44 Wes Furste
45 Jarrett Aregger JL VELO RACING TEAM
46 Kellen Rack SOIFT INDUSTRIES
47 Will Muehlhausen JL VELO
48 Devin Turner HOUSE WINE
49 John Mckay
50 Max Wigley
51 Michael Pruitt KELLER-ROHRBACK
52 Mark Villegas BIKE HUGGER
53 Peter Odonnell
54 Travis Dutton OLD TOWN BICYCLE
55 David Gaible
56 Laytou Carroll-novack NW VELO
57 Andy Campbell MOTOFISH
58 Ezra Kahn RECYCLED CYCLES / HUSKY
59 Rip Hale
60 Kyle Logan RECYCLE BIKE SHOP
61 Ryan Stucky ENDURANCE SPORTS NW
62 Jason Corbridge SCCA / STARBUCKS
63 Gideon Bender MOTOFISH
64 Dave Bandstra TACOMA CYCLOCROSS
65 Mark Longman
66 Rory Jack HUSKY CYCLING
67 Sven-erik Nielsen
68 Vince Partridge RTB/NWTRI&BIKE
69 Bob Bautista TBA RACING
70 Mitchell Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
71 Jared King FISCHER PLUMBING
72 Paul Tassin
73 Theodore Choi
74 Richard Macgregor
75 Trey Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
76 Jason Slye GREEN SUBMARINE
77 Sterling Boom TACOMA CYCLOCROSS
78 Alan Pace
79 Jesse Keating TACOMA CYCLOCROSS
80 Forrest Golic COMPASS OUTDOORS
81 Felix Espana CYCLOCROSSRACING.COM
82 Jack Stringham JL VELO
83 Jonathan Strombeck
84 Rudy Toofanny EXPERTO CREDE
85 Joe Goldberg TEAM ALLEYCAT
86 Tj Busayok RECYCLE SHOP
87 Jr Mcelmurray CYCLE THERAPY - 4CORNERS
DNF Tyler Daniel JL VELO
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 32   Cat 5: 2   Cat ?: 48  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karine Valliant-Saunders SCCA / STARBUCKS
2 Rebecca Carew RECYCLED CYCLES
3 Emily Nevin BLUE ROOSTER
4 Elise Wright MOTOFISH RACING
5 Carrie Youngblood RECYCLE SHOP/IRON HORSE
6 Darci Gillespie
7 Carla Brock TEAM GROUP HEALTH
8 Tina Rainforth BLUE ROOSTER
9 Sandra Apling MAFIA/ FELT/ PBR
10 Elisa Schmar ADVOCARE
11 Jenny Emsky CX RACING.COM
12 Cindee Johnson OLD TOWN BICYCLES
13 Christie Fix Mafia Racing NW
14 Meghan Pinch SCCA / STARBUCKS
15 Marne Fox-barrow BLUE ROOSTERS
16 Heather Mckain RECYCLED CYCLES
17 Tiffany Karam
18 Kelsey Milligan EXPERTO CREDE
19 Victoria Goodall EXPERTO CREDE
20 Rochon, genevie Caouette R
21 Nicole Denamur
22 Amber Hardwick
23 Eleanor James JL VELO
24 Stacey Giuffre CYCLE U
25 Julie Vithoulkas
26 Erica Oseto
27 Rebecca Rebbe BROADMARK
DNF Fiona Bennitt JL VELO RACING TEAM
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Pedersen JL VELO RACING TEAM
2 Matthew Wilkinson REVEL CONSULTING/RAD RAC
3 Trey Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
4 Alec Bluhm TONGUE RACING
5 Luke Grant JL VELO RACING TEAM
6 Richard Stripes THE RECYCLE SHOP
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Brady OLD TOWN BICYCLE
2 Kyle Dickinson REVEL / RAD RACING NW
3 Adrian Magun CYCLE U
4 Jack Spranger MOTOFISH
5 Calum Doherty
6 Jakob Buchanan CASCADE BICYCLE STUDIO
7 Colem Gar-aovy
8 Cooper Mathers
9 Hunder Choudhry
10 Darren Turner BMX
11 Ethan Papenhausen VOLER/BICYCLE CENTER
12 Preston Collins
13 Nate Hall BLUE ROOSTER SMC
14 Luke Dillon
15 Jack Harris
DNF Baden Kowal BIKESPORT RACING
DNF Carson Bluhm
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Croix Cameron REVEL RAD RACING
2 Alastair Magun CYCLE U
3 Alex Walentynowicz REVEL RAD RACING
4 Brayden Buchanan REVEL RAD RACING
5 Brennan Hodgins CYCLE UNIVERSITY
6 Alexander Brady OLD TOWN BICYCLES
7 Ronan Doherty
8 Matt Adolf JL VELO RACING TEAM
9 Justin King JL VELO RACING TEAM
10 Denver Turner SECOND ASCENT
11 Titus Bender MOTOFISH
12 Ian O'connell JL VELO
13 Sam Zivin JL VELO
14 George Cretu JL VELO
15 Max Kauffman
16 Nathan Morrisson REVEL CONSULTING/RAD RAC
17 Alex Skov OLD TOWN BICYCLE
18 Tanner Choudhry
19 Holden Berg CYCLE UNIVERSITY
20 Adam Sjolund
21 Jamie Kauffman UNATTACHED
22 Mikey Munoz
23 Jack Arildson
DNF Brennan Hodgins
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarrett Aregger JL VELO RACING TEAM
2 Layton Carroll-novack NW VELO
3 Lewis Whiley REVEL CONSULTING RAD RAC
4 Ryan Engledow OTB
5 Mitchell Thornton JL VELO RACING/NORTHWEST
6 Mich Lamarche
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bronroynn Gar-aovy CYCLE U
2 Ailsa Bryan
3 Stella Doherty
4 Brianna Platt
DNF Quinn Tongue
Finishers: Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hayden Gizinski CYCLE U
2 Stella Biehl
3 Camryn Tongue TONGUE RACING
4 Amy Benoit
5 Maya Donovan
6 Flora Taagen 20/20 FUEL
7 Anna Munoz
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Park 2020 CYCLE
2 Margaret Ovenell ESCAPE VELOCITY / DEVO
3 Claire Mchale 20/20 FUEL
4 Eleanor Beshlian 20/20 FUEL
5 Sarah Wood 20/20 FUEL
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Ramsey FISCHER PLUMBING
2 Tamara Donnelly GREGG'STREK RACING
3 Monica Dewald CUCINA FRESCA
4 Kristen Raney
5 Karen Todd DIFFERENT BIKES
6 Sabrina Hendrick
7 Angela Mysliwiec OLD TOWN BICYCLES
8 Robbie Phillips BLUE ROOSTER SMC
9 Elizabeth Salvo RAGNAROK RACING
10 Lisa Miller RAGNAROK RACING
11 Jane Matera ALKI/RUBICON
12 Michelle Petrick BLUE ROOSTER
13 Kristen Crupi RAGNAROK RACING
14 Karen James SCCA / STARBUCKS
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Williams STANELY
2 Craig Etheridge RALEIGH CLEMENT
3 Brian Myers HODALA
4 Scott Alexander FANTIK BIKE
5 Seth Davis ALKI/RUBICON
6 Pete Groblewski EXPERTO CREDE
7 Damian Wylie NONE
8 Brendan Connolly BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
9 Joe Hamilton HODALA
10 Cory Simpson TEAM ME
11 John Duquette ALKI/RUBICON
12 Patrick Monteith HODALA
13 Joseph Mullan TRAITOR CYCLES/GORE BIKE
14 Greg Heath HODALA
15 Travis Keen AUDI CYCLING
16 Randy Salamon HODALA
17 David Stonich ALKI/RUBICON
18 Michael Brazel OLD TOWN BICYCLE
19 Cunningham Karl EXPERTO CREDE
20 John Stambaugh ALKI/RUBICON
21 Maxwell Kullaway PCP/STANLEY/333FAB
22 Dan Becraft MOOTS GRASS MOOTS
23 Brian Fornes HODALA
24 Ian Mensher KELLER ROHRBACK CYCLING
25 Derek Blagg HUP UNITED
26 Dylan Carney SOFT LIKE KITTEN
27 Anthony Dickson SECOND ASCENT
28 Dan Peterson SECOND ASCENT
29 Zach Daab HUP UNITED
30 Cole Meckle TEAM STANLEY
31 Nat Pellman HODALA
32 Gary Tegantvoort MONTLAKE BICYCLE SHOP
33 Kenton Berg CYCLOCROSS MAGAZINE
34 Russell Clark OLD TOWN BICYCLE
35 Aaron Huebner HODALA
36 Andy Skalet SOFT LIKE KITTEN
37 , bryan clark Smith THE OWLS ARE NOT WHAT TH
38 Rick Stevens MAFIA RACING NW
39 Brian Nelson KOHGAN
40 Mike Rolcik RAGNAROK RACING
41 Ben Boyce SWIFT INDUSTRIES
42 Bart Sanderson SUCK IT
43 Benjamin Smith SECOND ASCENT
44 James Cooke HODALA
45 Kyle Smith CYCLOCROSSRACING.COM
46 Ryan Rickerts JACK'S BICYCLE CENTER
47 David Mahoney HODALA
48 Hahn Rossman ALKI/RUBICON
49 Peter Hall BLUE ROOSTER SMC
50 Bart Hawkinson BLUE ROOSTER
51 Travis Kubicek COG NATIVES
52 Zack Phillips TEAM STANLEY
53 Trevor Hall CUCINA FRESCA
54 Lawrence Jobe SUCK IT/HODALA
55 Ezra Kahn RECYCLED CYCLES / HUSKY
56 Jeff Anderson STANLEY
57 Andrew Francis
58 Chad Richmond HAGENS BERMAN
59 Morran, ian Mc TRAITOR TEAM B
60 Aaron Grant KIRKLAND BICYCLE
61 Wesley Hodgson HUP UNITED
62 Ryan Williams HODALA
63 Jordan Crump MCLEOD CONSTRUCTION/PEDA
64 Bill Huggins STANLEY
65 Lawrence Dell VIKING SPORT
66 Robert Higdon SOFT LIKE KITTEN
67 John Bissell BLUE ROOSTER
68 Jim Bowes SUCK IT
69 Ryan Schuetze HODALA
70 Jason Sobottka OLD TOWN BICYCLE
71 Ian Searle TEAM DOUBLECHECK
72 Mike Lents MOTOFISH
73 Rip Hale
74 Charlie Clay SOFT LIKE KITTEN
75 Christopher Puma SOFT LIKE KITTEN
76 Steve Ellis BLUE ROOSTER
77 Damien Mcdiritt
78 Nathan Atkins HODALA
79 John Whitenack SOFT LIKE KITTEN
80 Robert Kirkwood EVIL CYCLING
DNF Nick Berry MIGHTY RIDERS
DNF Brian Busken TEAM SEAGAL
DNF Evan Hepner CASCADE BICYCLE STUDIO
DNF Mike Freimann OLD TOWN
DNF David Loetterle RECYCLED CYCLES RACING S
DNF Blaise Curry THE OWLS ARE NOT WHAT TH
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 18   Cat 3: 12   Cat 4: 14   Cat 5: 1   Cat ?: 39  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenni Gaertner HODALA
2 Jodi Connolly BLUE ROOSTER SPORTS MEDI
3 Tamara Donnelly GREGG'STREK RACING
4 Jenny Dallas BIKESALE.COM
5 Hidi Cramer SOFT LIKE KITTEN
6 Ann Mitchell OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
7 Rosalyn Zylkowski KELLER RHORBACK
8 Alexandria Luschen JL VELO ELITE/AMBASSADOR
9 Melissa Desimone BIKESALE.COM
10 Molly Foster HODALA
11 Patricia Decker SUPERPRO RACING
12 Stefanie Werts OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
13 Christine Neumiller OLYMPIA ORTHOPAEDIC ASSO
14 Heidi Thompson HODALA
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 5